درمان قطعی پروستات با گیاهان دارویی

یکی از نگرانی های عمده در آقایان بالای ٥٠ سال، مسائل مربوط به بزرگی پروستات و یا سرطان پروستات می باشد. در ادامه ما به شما مواد غذایی مفید، برای محافظت و درمان قطعی پروستات معرفی می کنیم.

هر چند روند بزرگ شدن پروستات وابسته به سن بوده و به نوعی اجتناب ناپذیر است اما تشخیص و درمان سرطان پروستات در ابتدای ابتلا بسیار آسان است. با کمک یک آزمایش خون ساده و اندازه‌گیری آنتی ژن خاص پروستات PSA، می‌توان بیماری سرطان پروستات را در همان مراحل نخست شناسایی کرد.

پزشکان و متخصصان متوجه شده‌اند برخی مواد غذایی می‌توانند خطر ابتلا به بزرگی پروستات یا سرطان پروستات را کاهش دهند. در اینجا به چند توصیه از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

برای پروستات چی بخوریم؟

درمان قطعی پروستات با جوز برزیلی

از میان انواع آجیل، این نوع جوز که مخصوص منطقه ی آمریکا جنوبی است، منبع غنی سلنیوم معدنی بوده که برای سلامت پروستات بسیار مفید است. در واقع این آجیل ده برابر بیشتر از نوع دارویی آن حاوی سلنیوم است. بر اساس نتایج مطالعاتی که در این زمینه انجام‌شده است، مصرف سلنیوم در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مؤثر است.

درخت جوز برزیلی در کشورهای برزیل، ونزوئلا، کلمبیا، پرو و بولیوی رشد می‌کند. جوز برزیلی منبع غنی روی و دیگر مواد معدنی مؤثر در سلامت پروستات است. علاوه بر این، جوز برزیلی سرشار از اسیدهای آمینه ضروری و همچنین منبع غنی منیزیم و تیامین(ویتامین ب۱) است.

کلم بروکلی

درمان قطعی پروستات با کلم بروکلی

کلم بروکلی، منبعی غنی از مواد معدنی ضروری است. در میان خانواده کلم‌ها و سبزیجات، کلم بروکلی از میزان بالای سولفورافان فیتونوترینت و ايندول‌ برخوردار است که هر دو ماده از خاصیت ضد سرطانی بالایی بهره‌مند هستند.

بر اساس نتایج تحقیقاتی، ايندول‌ موجود در خانواده کلم‌ها، از جمله کلم بروکلی، باعث جلوگیری از رشد سلول‌های سرطان پروستات می‌شود و همچنین مانع تولید آنتی‌ژن‌های خاص پروستات می‌شود.

بر اساس مطالعات انجام‌شده در مورد سرطان پروستات، تخمدان، کبد و روده، محققان به این نتیجه رسیدند که خوردن کلم بروکلی بیش از یک‌بار در هفته موجب کاهش ۴۵ درصدی سرطان پروستات می‌شود.

برای آنکه از طعم بروکلی لذت ببرید، پیشنهاد می‌شود قبل از مصرف آن را بخارپز کرده و یا به مدت ۵ دقیقه در روغن تفت دهید. دقت داشته باشید چنانچه سبزی‌ها بیشتر از مدت مذکور تفت‌داده شوند، خاصیت ضد سرطانی خود را از دست می‌دهند.

فلفل قرمزدرمان قطعی پروستات با فلفل قرمز

فلفل قرمز یکی از منابع غنی ضد سرطان است. تند بودن فلفل قرمز به علت وجود ماده‌ی كپساىسين‌ است. كپساىسين‌ علاوه بر اینکه باعث کاهش درد می‌شود، می‌تواند سلول‌های سرطانی به‌خصوص سرطان پروستات را از بین ببرد.

این ماده همچنین به علت دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های قوی، رادیکال‌های آزاد که موجب گرفتگی عروق می‌شوند را از بین می‌برد و لذا برای بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مفید است.

درمان قطعی پروستات با قارچ

قارچ‌ها به‌خصوص نمونه‌های آسیایی آن‌ها برای سلامتی بسیار مفید هستند و همچنین خواص ضد سرطانی دارند. به‌عنوان‌مثال در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، قارچ‌ شیتاکی مانع از پیشرفت سرطان سینه در موش‌ها شد. تاکنون اما مطالعه ی خاصی در زمینه  تأثیر قارچ‌ شیتاکی بر سرطان پروستات انجام نشده است.

قارچ‌های آسیایی همچنین شامل آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام  ارگوتیونین هستند. قارچ‌های شیتاکی، اویستر، ریشی و مایتاکی ازجمله منابع غنی ارگوتیونین هستند. این آنتی‌اکسیدان‌ها خواص ضد سرطانی داشته و سلول‌های بدن را در برابر سرطان محافظت می‌کنند.

چای سبز

درمان قطعی پروستات با چای سبز

خاصیت دارویی چای سبز به علت وجود آنتی‌اکسیدان کاتچين‌ است که انواع خاصی از ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد، این آنتی اکسیدان باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی شده و با برخی از انواع سرطان از قبیل سرطان پروستات مبارزه می‌کند. هرچند انواع مختلفی از کاتچين‌ وجود دارد، اما مهم‌ترین نوع آن اپی گالوکاتچین گالات است.

بر اساس مطالعات مختلفی که در این زمینه انجام‌شده، مردانی که در روز سه فنجان چای سبز می‌نوشند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند. محققان همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که ترکیب چای سبز مانع از فعالیت آنزیم‌هایی می‌شود که در ابتلای فرد به سرطان پروستات نقش اساسی دارند.

درمان قطعی پروستات با تخمه ی کدو

تخمه‌ ی کدو خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامت پروستات دارد، به‌ خصوص برای مردانی که مبتلا به سرطان پروستات خوش‌خیم هستند. روغن تخمه‌ ی کدو نیز سرشار از کاروتنوئید و امگا ۳ است. به گفته محققان مردانی که از کاروتنوئید بالایی در رژیم غذایی خود برخوردار هستند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

انار

درمان قطعی پروستات با انار

انار سرشار از الاگیتانین است. الاگیتانین یک آنتی‌اکسیدان‌است و از بدن در برابر انواع سرطان ها از جمله سرطان پروستات محافظت می کند. بر اساس نتایج به دست آمده عصاره ی انار می‌تواند مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی پروستات شود.

درمان قطعی پروستات با ماهی سالمون

امگا ۳ یکی از مواد مغذی و مفید برای سلامت پروستات است و ماهی سالمون نیز سرشار از امگا ۳ است. رنگ پولک‌های انواع مختلف سالمون با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل برخی از انواع آن نسبت به بقیه امگا ۳ بیشتری دارند.

بنا به گفته محققان، امگا ۳ موجود در ماهی، مانع پیشرفت تومور پروستات میشود و همچنین مانع پیشرفت سرطان در دیگر قسمت‌های بدن افرادی می‌شود که پیشتر به این نوع سرطان مبتلا بوده‌اند.

نتایج مطالعاتی حاکی از آن بود که مصرف ماهی حداقل یک‌بار در هفته، باعث کاهش خطر پیشرفت سرطان حتی برای افرادی که به‌صورت ارثی مستعد ابتلا به این بیماری هستند، می‌شود.

گوجه فرنگی

درمان قطعی پروستات با گوجه فرنگی 

گوجه به‌عنوان منبع غنی از لیکوپن، فیتونوترینت و کاروتنوئید شناخته میشود. لیکوپن یکی از انواع آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که برای سلامت پروستات بسیار مؤثر است.

درمان قطعی پروستات با تخم کتان

روغن‌های گیاهی به دلیل آنکه غنی از امگا ٣ هستند احتمال ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان پروستات را پایین می‌آورند. از انجاییكه بدن انسان خود قادر به ساخت امگا ٣ نمی باشد، باید این ماده را از مواد غذایی دریافت كند. دانه كتان حاوی مواد غنی از امگا ٣ بوده كه پودر این دانه را میتوان به غلات صبحانه و ماست اضافه كرد.

زردچوبه

درمان قطعی پروستات با زردچوبه

زردچوبه‌ نوعی گیاه است که با آسیاب کردن ریشه‌های آن تبدیل به‌نوعی ادویه می‌شود. زردرنگ بودن این ماده سبب تندتر بودن مزه آن می‌شود.

زردچوبه می‌تواند مانع از بروز سرطان پروستات شود، رشد سرطان پروستات موجود را کاهش داده و حتی سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

ویتامین E و تاثیر آن بر سلامت پروستات

مصرف موادغذایی حاوی ویتامین E، سبب کاهش احتمال بزرگ شدن پروستات مشوند و از غدد پروستات در برابر سرطان محافظت می‌کنند. مارگارین، روغن‌های گیاهی، گردو، گندم و غلات کامل از جمله منابع غنی ویتامین E هستند.

سویا

سویا و تاثیر آن در محافظت از پروستات 

موادغذایی حاوی سویا از رشد سلولهای پروستات و بزرگی پروستات پیشگیری کرده و رشد تومورها را کند می‌کند. دلیل این امر ایزوفلاون‌های موجود در سویا است که سبب کاهش میزان دی‌هیدروتستوسترون یا هورمون مردانه شده و از رشد بافت پروستات جلوگیری می کند (در بدن انسان هورمون تستوسترون در پروستات و اندام تناسلی خارجی به هورمون دی هیدروتسوسترون تبدیل شده که باعث رشد آن میشود. داروهایی مانند فیناستراید و دوداستراید با مکانیسم فوق باعث جلوگیری از رشد پروستات و در نتیجه کوچک شدن غده پروستات میشوند.)

ویتامین D و تاثیر آن بر سلامت پروستات

 سطوح بالای ویتامین D در خون نیز اثر حفاظتی در برابر سرطان پروستات دارد. این ویتامین به دلیل اثرات ضد تكثیری و ضد متاستاز خطر ابتلا به سرطان پروستات را كاهش میدهد.

از آنجاییكه نور آفتاب و مواد غذایی محدودی مانند كره، زرده تخم مرغ، خامه و جگر تنها منابع دریافت این ویتامین هستند، مصرف مكمل های ویتامین D در اغلب افراد ضروری به نظر می رسد.

Zn (روی) و تاثیر آن بر سلامت پروستات

بیشترین میزان روی (Zn) در بدن آقایان در پروستات ذخیره می شود. این ماده در تمامی مراحل باروری در آقایان از جمله متابولیسم هورمونها، فعالیت و تحرک اسپرمها و سلامت و عملکرد غده پروستات نقش دارد.

تحقیقات نشان داده است که سطوح روی در بافت سرطانی پروستات نسبت به بافت سالم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. منابع غنی این ماده مدنی شامل صدف، جگر، غلات کامل، حبوبات، غذاهای دریائی و مغزهای گیاهی می باشد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

9+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید بنده دوروز پیش بابت پروستاتیت مزاحم شما در مطب شدم نسخه ای که برام نوشتید یه داروی داخلش هست به نام فیناید۵ که شما ۲۰عدد تجویز کردین.تحقیق کردم همه میگن این دارو( پروپشیا) دارای عوارض خطرناک زیادی هست که حتی باقطع مصرف کماکان تا اخر عمر باقی میمونه وخیلی افراد که مصرف کردن همه از عوارض دایمی گفتن .نظر شما چیه بنده گرفتم ولی میترسم مصرف کنم درضمن همین الان مشکل نعوض و کم بودن میل جنسی دارم .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،فیناستراید باعث کاهش میل جنسی و کاهش حجم اسپرم میشود اما عوارض ان گذرا است و با قطع دارو از بین میرود
 • تصویر کاربر داود جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام جناب آقای دکتر بنده 50سال سن دارم حدود یک سال سه ماه قبل با علائم تکرر ادرار ودرد در نوک آلت به پژشک متخصص مراجعه کردم وپس از انجام سی تی وسونو دکتر تشخیص التهاب پرستات وکیسه های منی را دادپرستات کمی از حالت طبیعی بزرکتر اس 38ومقدار کمی ادار در مثانه باقی می ماند ودو دوره سه هفته ای انتی بیوتیک تجویز کرد ومشکل خیلی کم شد پس از قطع داروها کپسول پروتال تجویز کرد هر شب یک عدد به محض قطع کپسول علائم تکرر ادار ظاهر می شود ولی از چند روز قبل فشار ادارم خیلی کم شده ومقداری درد در ناحیه زیر دل وپهلوها وهمچنین در کمر احساس می کنم بعض مواقع نوآلت احساس کمی درد دارم خواهش دارم راهنمای فرمایید با توجه به تعطیلی های عید آیا با برگشت دکتر ها به سر کار این موضوع برای کلیه ها مشکل ساز است یا خیر وجهت رفع مشکل باید چه کاری انجام دهم آیا از نظر شما جراحی نیاز است یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام،شما دچار پروستاتیت مزمن شده اید
   لطفا مقاله بنده راجع به پروستاتیت مزمن را در سایت مطالعه بفرمایید
   هم‌چنین کلیپ مصاحبه بنده در برنامه به خانه برمیگردیم را میتوانید مشاهده کنید
 • تصویر کاربر آرش جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من 63 سالشه و 5 سال پیش جراحی پروستات داشتند.اما تو این 5 سال همچنان سوند بهشون وصله و ادرارشون رو نمیتونن کنترل کنن تو این 5 سال تحت نظر پزشکشون تو سنندج بودن و هر دوماه یکبار ویزیت میشن و آزمایش میدن اما باز هم psa پروستاتشون از حد نرمال بالاتره و باید واکسن Microrelin s.r 11.25mg رو بصورت ماهانه و یا سه ماهه بزنن.
  حالا جناب دکتر سوالم اینه که این واکسن Microrelin تا کی باید زده بشه و با عوارض پوکی استخوانی که داره چه باید کرد و آیا راه دیگه ای داره ؟ و چرا جراحی هم بعد از عمل تاثیری نداشته امکانش هست که بخوبی عمل نشده باشن؟همچنین آخرین آزمایش های psa و عکس استخوان رو پیوست کردم و لطف کنید نظرتون رو بفرمائید و ما رو راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   ایشان دچار سرطان پروستات با انتشار به استخوان هستند.با توجه به عدم پاسخ درمانی کامل توسط میکرولین بهتر است داروی ایشان تعویض شود و یا با داروی دیگری ترکیب شود
   در مورد پوکی استخوان میتوانید طبق نظر پزشک‌ معالج از امپول زومتا استفاده کنید
 • تصویر کاربر طالبی سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر سال نو مبارک
  تشکر از حضرتعالی که برای پاسخ سوال های هموطنان عزیزوقت می گذارید
  من 50سال سن دارم مدتی است برای ادارکردن نزدیک سویس بهداشتی که می رسم فشار خروج ادرار بیشتر میشه که پس انجام سونوگرافی ابعاد پروستات 37*38*50میلی متر وحجم آن 38میلی مترمی باشدوتاکنون هیچ داروی مصرف نکردم اگه لطف فرماییدراهنمایی کنید ممنون دارحضرتعالی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی مثانه پر و خالی(بررسی باقیمانده ادرار) و ازمایش پروستات(PSA)انجام داده و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با درود. نخست من همیشه تکرر ادرار عصبی داشته ام. واما بعد:حدود 20روز پیش روده ام دو روز کارنکرد وسپس از آن از همان روز درد وحشتناکی در ناحیه مقعد دارم که واقعن غیر قابل تحمل است.خلاصه اکنون در 5/6 روز گذشته از روغن هسته کدو تا دمنوش گزنه تا کپسول تامسولوسین تا ژلوفن و ... خورده ام اما درد زمان ادرار کم نمی شود لطفن راهنمایی کنید برای تخلیه مثانه چه کنم؟؟؟ضمنن راه درمان اورژانسی می خواهم. با سپاس و امتنان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام،احتمالا شما دچار پروستاتیت(عفونت پروستات)شده اید
   جهت درمان به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر افشین جمعه ۹ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مدت نزدیک به دو سال هست که دچار پروستاتیت شدم در حال حاضر 38 سال دارم و اندازه پروستات به 34 سی سی رسیده دایم از پوراسکور و پوراستاکر استفاده میکنم درد در مواقع بعد از انزال خفیف در ناحیه شرمگاهی و به دلیل عدم داشتن رابطه به علت نوع کار اقماری پی اس آ 26 صدم هست سوال اصلی اینکه آیا برای جلوگیری از التهاب و رفع درد از سلکسیب بطور دایم با دوز کم میشود استفاده کرد ؟ دارو هایی مثل پورسکور به مرور باعث کاهش میل جنسی میشوند؟ تا چه مدت باید این دارو ها را ادامه داد آیا عوارضی ندارند
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۹ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام،اصولا پروستاتیت مزمن در بعضی موارد به سختی به درمان جواب میدهد
   مسکن فقط درد شما را خوب میکند در حالیکه التهاب/عفونت پروستات باعث این علائم درشما شده است
   بنده در این موارد به بیماران انتی بیوتیک با دوز کم و به مدت طولانی(بین ۶-۳ ماه) و تغییر سبک زندگی را پیشنهاد میکنم
   لطفا مقاله مربوط به پروستاتیت و مصاحبه بنده در مورد پروستاتیت در برنامه به خانه برمیگردیم را مشاهده بفرمایید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۹ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام پدرم پروستات داره و ادرار براش سخت میباشد وهمچنین دچار ناراحتی قلبی که همه اینا باعث شده ترس وجودشو بگیره. سون هم میزده و 1ماه بعد درمیاورده.چراهی پیس روی ما میزارید آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۹ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام،لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۹ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدر من سه ماه عمل کرده و دوماه که سند داشت و الان داره حدود 3 فته است که سن را کندیم و ادرار میاد ولی عفونت داره .
  برای بهبودی عفونت ادراری اش باید چه کارکنیم .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۹ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام،مطمئنید ۲ ماه بعد عمل سوند داشت؟؟؟؟چرا اینقدر طولانی؟
   لطفا با کلیه مدارک و شرح عمل و سونوگرافی و ازمایش قبل عمل به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۹ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من ۲۲ سالم هست و حدود ۲ ماه هست که متوجه شدم که در فاصله ی از زیر بیضه هام تا مقعدم برآمدگی بوجود آمده که دردناک هم هست و زمانی که الت تناسلی هم به نعوظ میرسد این برآمدگی بزرگ تر میشه چند روز پیش مراجعه کردم به دکتر ارولوژی شهرستان محل زندگیم و ایشون بدون اینکه معاینه کنند و حتی درخواست سونوگرافی از پروستات بدن گفتند که التهاب پروستات هست و سریع برام دارو نوشتند آیا به نظر شما تشخیص ایشون درست بوده؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۹ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام،بهتر بود معاینه میشدید‌ به هر حال لطفا یک سونوگرافی از پروستات و نواحی پرینه ال(ناحیه بین بیضه و مقعد)انجام دهید و جوابش را برایم بفرستید
   در ضمن ایا این برامدگی در همراهی با علائم ادراری(مثل اختلال در ادرار کردن،سوزش ادرار،تکرر ادرار و ...)هست یا خیر؟
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید من 38 سالمه و حدود 3 سال است که دچار پروستاتیت هستم در آزمایش خون و اسپرم مشکلی نداشتم ولی در سونوگرافی مشخص شده که اندازه پروستات بزرگتر از حد طبیعی است. من تا پایان سال قبل از آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین استفاده می کردم ولی امسال دیگه دارو مصرف نمی کنم از نظر مسائل جنسی فقط موقع انزال کمی درد دارم ولی با این حال برج 5 امسال فرزندم متولد شد. حال حدود یک ماه است که در ابتدای ادرارم کمی لخته خون خارج می شود و در انتهای ادرار نیز آغشته به خون تازه است لازم به ذکر است سوزش ادرار از ابتدا داشته ام خواهشمند است راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،شما دچار پروستاتیت مزمن(التهاب مزمن‌ پروستات)شده اید بهتر است تحت نظر یک پزشک ثابت به صورت طولانی مدت از انتی بیوتیک با دوز کم،داروی ضد التهاب پروستات و تغییر سبک زندگی استفاده کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر