درمان قطعی پروستات در طب سنتی

یکی از نگرانی های عمده در آقایان بالای ٥٠ سال، مسائل مربوط به بزرگی پروستات و یا سرطان پروستات می باشد. در ادامه ما به شما مواد غذایی مفید، برای محافظت و درمان قطعی پروستات معرفی می کنیم.

هر چند روند بزرگ شدن پروستات وابسته به سن بوده و به نوعی اجتناب ناپذیر است اما تشخیص و درمان سرطان پروستات در ابتدای ابتلا بسیار آسان است. با کمک یک آزمایش خون ساده و اندازه‌گیری آنتی ژن خاص پروستات PSA، می‌توان بیماری سرطان پروستات را در همان مراحل نخست شناسایی کرد.

پزشکان و متخصصان متوجه شده‌اند برخی مواد غذایی می‌توانند خطر ابتلا به بزرگی پروستات یا سرطان پروستات را کاهش دهند. در اینجا به چند توصیه از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

درمان خانگی پروستات با جوز برزیلی

از میان انواع آجیل، این نوع جوز که مخصوص منطقه ی آمریکا جنوبی است، منبع غنی سلنیوم معدنی بوده که برای سلامت پروستات بسیار مفید است. در واقع این آجیل ده برابر بیشتر از نوع دارویی آن حاوی سلنیوم است. بر اساس نتایج مطالعاتی که در این زمینه انجام‌شده است، مصرف سلنیوم در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مؤثر است.

درخت جوز برزیلی در کشورهای برزیل، ونزوئلا، کلمبیا، پرو و بولیوی رشد می‌کند. جوز برزیلی منبع غنی روی و دیگر مواد معدنی مؤثر در سلامت پروستات است. علاوه بر این، جوز برزیلی سرشار از اسیدهای آمینه ضروری و همچنین منبع غنی منیزیم و تیامین(ویتامین ب۱) است.

کلم بروکلی

درمان گیاهی پروستات با کلم بروکلی

کلم بروکلی، منبعی غنی از مواد معدنی ضروری است. در میان خانواده کلم‌ها و سبزیجات، کلم بروکلی از میزان بالای سولفورافان فیتونوترینت و ايندول‌ برخوردار است که هر دو ماده از خاصیت ضد سرطانی بالایی بهره‌مند هستند.

بر اساس نتایج تحقیقاتی، ايندول‌ موجود در خانواده کلم‌ها، از جمله کلم بروکلی، باعث جلوگیری از رشد سلول‌های سرطان پروستات می‌شود و همچنین مانع تولید آنتی‌ژن‌های خاص پروستات می‌شود.

بر اساس مطالعات انجام‌شده در مورد سرطان پروستات، تخمدان، کبد و روده، محققان به این نتیجه رسیدند که خوردن کلم بروکلی بیش از یک‌بار در هفته موجب کاهش ۴۵ درصدی سرطان پروستات می‌شود.

برای آنکه از طعم بروکلی لذت ببرید، پیشنهاد می‌شود قبل از مصرف آن را بخارپز کرده و یا به مدت ۵ دقیقه در روغن تفت دهید. دقت داشته باشید چنانچه سبزی‌ها بیشتر از مدت مذکور تفت‌داده شوند، خاصیت ضد سرطانی خود را از دست می‌دهند.

فلفل قرمز

پروستات و درمان آن با فلفل قرمز

فلفل قرمز یکی از منابع غنی ضد سرطان است. تند بودن فلفل قرمز به علت وجود ماده‌ی كپساىسين‌ است. كپساىسين‌ علاوه بر اینکه باعث کاهش درد می‌شود، می‌تواند سلول‌های سرطانی به‌خصوص سرطان پروستات را از بین ببرد.

این ماده همچنین به علت دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های قوی، رادیکال‌های آزاد که موجب گرفتگی عروق می‌شوند را از بین می‌برد و لذا برای بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مفید است.

درمان خانگی پروستات با قارچ

قارچ‌ها به‌خصوص نمونه‌های آسیایی آن‌ها برای سلامتی بسیار مفید هستند و همچنین خواص ضد سرطانی دارند. به‌عنوان‌مثال در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، قارچ‌ شیتاکی مانع از پیشرفت سرطان سینه در موش‌ها شد. تاکنون اما مطالعه ی خاصی در زمینه  تأثیر قارچ‌ شیتاکی بر سرطان پروستات انجام نشده است.

قارچ‌های آسیایی همچنین شامل آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام  ارگوتیونین هستند. قارچ‌های شیتاکی، اویستر، ریشی و مایتاکی ازجمله منابع غنی ارگوتیونین هستند. این آنتی‌اکسیدان‌ها خواص ضد سرطانی داشته و سلول‌های بدن را در برابر سرطان محافظت می‌کنند.

چای سبز

درمان گیاهی سرطان پروستات با تخمه کدو

تخمه‌ ی کدو خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامت پروستات دارد، به‌ خصوص برای مردانی که مبتلا به سرطان پروستات خوش‌خیم هستند. روغن تخمه‌ ی کدو نیز سرشار از کاروتنوئید و امگا ۳ است. به گفته محققان مردانی که از کاروتنوئید بالایی در رژیم غذایی خود برخوردار هستند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

درمان پروستات در طب سنتی با انار

انار سرشار از الاگیتانین است. الاگیتانین یک آنتی‌اکسیدان‌است و از بدن در برابر انواع سرطان ها از جمله سرطان پروستات محافظت می کند. بر اساس نتایج به دست آمده عصاره ی انار می‌تواند مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی پروستات شود.

انار

درمان گیاهی بزرگی خوش خیم پروستات با سویا

موادغذایی حاوی سویا از رشد سلولهای پروستات و بزرگی پروستات پیشگیری کرده و رشد تومورها را کند می‌کند. دلیل این امر ایزوفلاون‌های موجود در سویا است که سبب کاهش میزان دی‌هیدروتستوسترون یا هورمون مردانه شده و از رشد بافت پروستات جلوگیری می کند (در بدن انسان هورمون تستوسترون در پروستات و اندام تناسلی خارجی به هورمون دی هیدروتسوسترون تبدیل شده که باعث رشد آن میشود. داروهایی مانند فیناستراید و دوداستراید با مکانیسم فوق باعث جلوگیری از رشد پروستات و در نتیجه کوچک شدن غده پروستات میشوند.)

درمان سنتی پروستات با Zn (روی)

بیشترین میزان روی (Zn) در بدن آقایان در پروستات ذخیره می شود. این ماده در تمامی مراحل باروری در آقایان از جمله متابولیسم هورمونها، فعالیت و تحرک اسپرمها و سلامت و عملکرد غده پروستات نقش دارد.

تحقیقات نشان داده است که سطوح روی در بافت سرطانی پروستات نسبت به بافت سالم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. منابع غنی این ماده مدنی شامل صدف، جگر، غلات کامل، حبوبات، غذاهای دریائی و مغزهای گیاهی می باشد.

چای و پروستات

خاصیت دارویی چای سبز به علت وجود آنتی‌اکسیدان کاتچين‌ است که انواع خاصی از ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد، این آنتی اکسیدان باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی شده و با برخی از انواع سرطان از قبیل سرطان پروستات مبارزه می‌کند. هرچند انواع مختلفی از کاتچين‌ وجود دارد، اما مهم‌ترین نوع آن اپی گالوکاتچین گالات است.

بر اساس مطالعات مختلفی که در این زمینه انجام‌شده، مردانی که در روز سه فنجان چای سبز می‌نوشند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند. محققان همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که ترکیب چای سبز مانع از فعالیت آنزیم‌هایی می‌شود که در ابتلای فرد به سرطان پروستات نقش اساسی دارند.

ماهی سالمون

امگا ۳ یکی از مواد مغذی و مفید برای سلامت پروستات است و ماهی سالمون نیز سرشار از امگا ۳ است. رنگ پولک‌های انواع مختلف سالمون با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل برخی از انواع آن نسبت به بقیه امگا ۳ بیشتری دارند.

بنا به گفته محققان، امگا ۳ موجود در ماهی، مانع پیشرفت تومور پروستات میشود و همچنین مانع پیشرفت سرطان در دیگر قسمت‌های بدن افرادی می‌شود که پیشتر به این نوع سرطان مبتلا بوده‌اند.

نتایج مطالعاتی حاکی از آن بود که مصرف ماهی حداقل یک‌بار در هفته، باعث کاهش خطر پیشرفت سرطان حتی برای افرادی که به‌صورت ارثی مستعد ابتلا به این بیماری هستند، می‌شود.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی

گوجه به‌عنوان منبع غنی از لیکوپن، فیتونوترینت و کاروتنوئید شناخته میشود. لیکوپن یکی از انواع آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که برای سلامت پروستات بسیار مؤثر است.

تخم کتان

روغن‌های گیاهی به دلیل آنکه غنی از امگا ٣ هستند احتمال ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان پروستات را پایین می‌آورند. از انجاییكه بدن انسان خود قادر به ساخت امگا ٣ نمی باشد، باید این ماده را از مواد غذایی دریافت كند. دانه كتان حاوی مواد غنی از امگا ٣ بوده كه پودر این دانه را میتوان به غلات صبحانه و ماست اضافه كرد.

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه‌ نوعی گیاه است که با آسیاب کردن ریشه‌های آن تبدیل به‌نوعی ادویه می‌شود. زردرنگ بودن این ماده سبب تندتر بودن مزه آن می‌شود.

زردچوبه می‌تواند مانع از بروز سرطان پروستات شود، رشد سرطان پروستات موجود را کاهش داده و حتی سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

ویتامین E

مصرف موادغذایی حاوی ویتامین E، سبب کاهش احتمال بزرگ شدن پروستات مشوند و از غدد پروستات در برابر سرطان محافظت می‌کنند. مارگارین، روغن‌های گیاهی، گردو، گندم و غلات کامل از جمله منابع غنی ویتامین E هستند.

سویا

ویتامین D

 سطوح بالای ویتامین D در خون نیز اثر حفاظتی در برابر سرطان پروستات دارد. این ویتامین به دلیل اثرات ضد تكثیری و ضد متاستاز خطر ابتلا به سرطان پروستات را كاهش میدهد.

از آنجاییكه نور آفتاب و مواد غذایی محدودی مانند كره، زرده تخم مرغ، خامه و جگر تنها منابع دریافت این ویتامین هستند، مصرف مكمل های ویتامین D در اغلب افراد ضروری به نظر می رسد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

30+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محدثه چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر، ببخشید 3 روزی هست که نتیجه تست پروستات پدرم نشون داده که دچار بدخیمی پروستات هستند. چه کاری باید دراین مرحله انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،در درجه اول باید اسکن استخوان و سی تی اسکن برای بررسی متاستاز انجام شود
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.تابستون گذشته به دلیل التهاب شدید پروستات در بیمارستان بستری شدم و پس از دو هفته با بهبودی نسبی مرخص شدم و تا الان ترازوسین و پروستاتان مصرف میکنم. ده روزه که دوباره همون علایم شامل درد زیر شکم سوزش و تکرر ادرار ظاهر شده که با تجویز دکتر آمپول آمیکاسین و قرص تاوانکس و فینوپروتس مصرف میکنم ولی همچنان علایم رو دارم.نشستن بر روی مبل یا صندلی خیلی اذیتم میکنه.حجم پروستات ۳۵ و سن من ۳۹ سال..این موضوع استرس و مشکلات روانی زیادی ایجاد کرده..ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر محمدخوشدلی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده سنم 52 می‌باشد حدود یکسال است که ادرارم کمی باید زور بزنم و یا مقطعی می آید دلیلی برای آزمایش دادن میباشد؟ مچکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،تمامی اقایان بالای ۵۰ سال،باید سالی یکبار از نظر پروستات بررسی شوند
 • تصویر کاربر رزبان چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ادرار کردن مکرر و بزرکی پروستات وعدم تخلیه کامل وتازگی دفع پروتین ادرار دارم واومنیک4مصرف شبی یکی کبسول خارجی چکنم متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر اصغری جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر بعضی موقع بعد عمل جراحی فوت می کنن دلیل خاصی دارد یا مشکل از انجام عمله ؟چطوری از این خطرات پیش گیری کنیم . ممنون از لطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،موارد نادری هست نگران نباشید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم آقای ۶۸ ساله هستن که ظاهرا به دلیل مشکل بزرگ شدن پروستات تکرر ادرار دارن بخصوص شب تا صبح که دیگه خواب ندارن
  توضیح اینکه ایشون ۱۰ سال پیش سکته مغزی نیمه راست داشتن و الان به کمک عصا راه میرن
  شما برای حل این مشکل چی توصیه می کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،با جواب ازمایش و سونوگرافی به مطب مراجعه کنیذ
 • تصویر کاربر نادر سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  دو تصویر آزمایش psa بمدت یک ماه فاصله جهت دستورات لازم ارسال گردید
  از توجه شما جناب دکتر ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر قاسم سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۳۹ سالمه بعضی مواقع درد زیرش یا مثانه دارم در ادرار خون بوده متخصص ارولوژی ۸ماه قبل بزرگی خوش خیم پروستات تشخیص داد ولی در سونوگرافی که تاحالا دوبار رفتم اندازه پروستات طبیعی بوده درد خیلی خفیف دارم همچنین چون پسوریازیس کمی غلظت خون دارم ازسال ۹۴ الی ۹۷ قرص مشترکات میخوردم که اونو ۶ماهه قطع کردم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر زهره سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب
  بنده ۴۰ سالمه و حدود ۵ سالی هست به بیماری دچار شدم که سوزش و فشار در تخلیه ادرار مرا رنج میدهد گاهی این سوزش و فشار با مصرف مرکبات ، ترشیجات، تندیجات ، شیرینی جات مصنوعی و حاوی قند و شکر و سرخ کردنی وهمچنین نگه داشتن ادرار غیرقابل تحمل میشودو سوزش به دهانه رحم هم منتقل میشود می خواستم بدونم آیا ممکنه من هم دچار پروستات باشم چون گاهی با مصرف چیزهای آبکی مخصوصا سردیجات یا خود آب هم دچار تکرر ادرار و نیاز به تخلیه سریع هم میشوم خیلی ممنون میشم بفرمایید راه درمانی هست یا خیر چون این مشکل روی اعصاب و خلق و خوی من نیز تأثیر میگذاردو زندگی روزمره ام را دچار مشکل ساخته بطوریکه از همه چیز زده شدم با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر زهره دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام و با سپاس فراوان از پاسخ شما
   خیالم بابت اینکه چیزی بنام پروستات در خانومها وجود ندارد راحت شد اما دکتر مهربان بنده هنگام تخلیه ادرار دچار سوزش میشم و انگار چیزی شبیه غده جلوی تخلیه با حجم زیاد رو میگیره و قطر ادرار کم میشه و اون گرفتگی اجازه تخلیه راحت بدون فشار و سوزش را به بنده نمی دهد ناگفته نماند این مشکل بعد از سه ماهه اول بارداری دومم بدنبال مصرف ترشیجات و فلفل ایجاد شد و وقتی در سزارین سوند14 زده بودند سوزش شدیدگرفتم که با تزریق مسکن ساکت شد. بعد از خروج سوند قطر ادرار موقع تخلیه بسیار خوب شده بود اما پس از مدت کوتاهی دوباره به حال قبل برگشت
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Sadeghm دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکترشما گفتید ک التهاب پروستاتیت دارم پیش دکتر رفتم داروی روغن کدو وقرص تامسوور وسرترالین هگزال نوشته مصرف میکنم هنوز بهبودی در خودم نمیبینم و هنوز ادرارم کم فشاره نظرشماچیست ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،درمان التهاب پروستات نیازمند مصرف انتی بیوتیک هم هست برای شما انتی بیوتیکی تجویز نشده است
درحال دریافت اطلاعات