درمان قطعی پروستات در طب سنتی (گیاهان دارویی)

آخرین بروزرسانی: 24 آبان 1402

در این مقاله می خوانید
در صورتیکه بزرگی پروستات با دارو و روتین مناسب زندگی درمان نشود. تنها درمان قطعی پروستات میتواند گزینه ی جراحی پروستات باشد اما متخصص اورولوژی باید تمامی علائم شما و راه های موجود را بررسی کن تا به نتیجه قطعی برسد.
 
یکی از نگرانی های عمده در آقایان بالای ٥٠ سال، مسائل مربوط به بزرگی پروستات و یا سرطان پروستات می باشد. در ادامه ما به شما مواد غذایی مفید، برای محافظت و درمان قطعی پروستات معرفی می کنیم. در صورتیکه این بیماری مهار نشود، عمل پروستات میتواند تنها راه درمان و کنترل عوارض آن باشد.
 

هر چند روند بزرگ شدن پروستات وابسته به سن بوده و به نوعی اجتناب ناپذیر است اما تشخیص و درمان سرطان پروستات در ابتدای ابتلا بسیار آسان است. با کمک یک آزمایش خون ساده و اندازه‌گیری آنتی ژن خاص پروستات PSA، می‌توان بیماری سرطان پروستات را در همان مراحل نخست شناسایی کرد.

پزشکان و متخصصان متوجه شده‌اند برخی مواد غذایی می‌توانند خطر ابتلا به بزرگی پروستات یا سرطان پروستات را کاهش دهند. در اینجا به چند توصیه از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

درمان سنتی پروستات با Zn (روی)

بیشترین میزان روی (Zn) در بدن آقایان در پروستات ذخیره می شود. این ماده در تمامی مراحل باروری در آقایان از جمله متابولیسم هورمونها، فعالیت و تحرک اسپرمها و سلامت و عملکرد غده پروستات نقش دارد.

تحقیقات نشان داده است که سطوح روی در بافت سرطانی پروستات نسبت به بافت سالم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. منابع غنی این ماده مدنی شامل صدف، جگر، غلات کامل، حبوبات، غذاهای دریائی و مغزهای گیاهی می باشد.

 

پروستات و درمان آن با فلفل قرمز

فلفل قرمز یکی از منابع غنی ضد سرطان است. تند بودن فلفل قرمز به علت وجود ماده‌ی كپساىسين‌ است. كپساىسين‌ علاوه بر اینکه باعث کاهش درد می‌شود، می‌تواند سلول‌های سرطانی به‌خصوص سرطان پروستات را از بین ببرد.

این ماده همچنین به علت دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های قوی، رادیکال‌های آزاد که موجب گرفتگی عروق می‌شوند را از بین می‌برد و لذا برای بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مفید است.

درمان خانگی پروستات با قارچ

قارچ‌ها به‌خصوص نمونه‌های آسیایی آن‌ها برای سلامتی بسیار مفید هستند و همچنین خواص ضد سرطانی دارند. به‌عنوان‌مثال در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، قارچ‌ شیتاکی مانع از پیشرفت سرطان سینه در موش‌ها شد. تاکنون اما مطالعه ی خاصی در زمینه  تأثیر قارچ‌ شیتاکی بر سرطان پروستات انجام نشده است.

قارچ‌های آسیایی همچنین شامل آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام  ارگوتیونین هستند. قارچ‌های شیتاکی، اویستر، ریشی و مایتاکی ازجمله منابع غنی ارگوتیونین هستند. این آنتی‌اکسیدان‌ها خواص ضد سرطانی داشته و سلول‌های بدن را در برابر سرطان محافظت می‌کنند.

فلفل قرمز

درمان گیاهی پروستات با کلم بروکلی

کلم بروکلی، منبعی غنی از مواد معدنی ضروری است. در میان خانواده کلم‌ها و سبزیجات، کلم بروکلی از میزان بالای سولفورافان فیتونوترینت و ايندول‌ برخوردار است که هر دو ماده از خاصیت ضد سرطانی بالایی بهره‌مند هستند.

بر اساس نتایج تحقیقاتی، ايندول‌ موجود در خانواده کلم‌ها، از جمله کلم بروکلی، باعث جلوگیری از رشد سلول‌های سرطان پروستات پیشرفته می‌شود و همچنین مانع تولید آنتی‌ژن‌های خاص پروستات می‌شود.

بر اساس مطالعات انجام‌شده در مورد سرطان پروستات، تخمدان، کبد و روده، محققان به این نتیجه رسیدند که خوردن کلم بروکلی بیش از یک‌بار در هفته موجب کاهش 45 درصدی سرطان پروستات می‌شود.

برای آنکه از طعم بروکلی لذت ببرید، پیشنهاد می‌شود قبل از مصرف آن را بخارپز کرده و یا به مدت 5 دقیقه در روغن تفت دهید. دقت داشته باشید چنانچه سبزی‌ها بیشتر از مدت مذکور تفت‌داده شوند، خاصیت ضد سرطانی خود را از دست می‌دهند.

کلم بروکلی

درمان خانگی پروستات با جوز برزیلی

از میان انواع آجیل، این نوع جوز که مخصوص منطقه ی آمریکا جنوبی است، منبع غنی سلنیوم معدنی بوده که برای سلامت پروستات بسیار مفید است. در واقع این آجیل ده برابر بیشتر از نوع دارویی آن حاوی سلنیوم است. بر اساس نتایج مطالعاتی که در این زمینه انجام‌شده است، مصرف سلنیوم در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مؤثر است.

درخت جوز برزیلی در کشورهای برزیل، ونزوئلا، کلمبیا، پرو و بولیوی رشد می‌کند. جوز برزیلی منبع غنی روی و دیگر مواد معدنی مؤثر در سلامت پروستات است. علاوه بر این، جوز برزیلی سرشار از اسیدهای آمینه ضروری و همچنین منبع غنی منیزیم و تیامین(ویتامین ب1) است.

  چای سبز

ماهی سالمون

امگا 3 یکی از مواد مغذی و مفید برای سلامت پروستات است و ماهی سالمون نیز سرشار از امگا 3 است. رنگ پولک‌های انواع مختلف سالمون با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل برخی از انواع آن نسبت به بقیه امگا 3 بیشتری دارند.

بنا به گفته محققان، امگا 3 موجود در ماهی، مانع پیشرفت تومور پروستات میشود و همچنین مانع پیشرفت سرطان در دیگر قسمت‌های بدن افرادی می‌شود که پیشتر به این نوع سرطان مبتلا بوده‌اند.

نتایج مطالعاتی حاکی از آن بود که مصرف ماهی حداقل یک‌بار در هفته، باعث کاهش خطر پیشرفت سرطان حتی برای افرادی که به‌صورت ارثی مستعد ابتلا به این بیماری هستند، می‌شود.

گوجه فرنگی

گوجه به‌عنوان منبع غنی از لیکوپن، فیتونوترینت و کاروتنوئید شناخته میشود. لیکوپن یکی از انواع آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که برای سلامت پروستات بسیار مؤثر است.

گوجه فرنگی

چای و پروستات

خاصیت دارویی چای سبز به علت وجود آنتی‌اکسیدان کاتچين‌ است که انواع خاصی از ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد، این آنتی اکسیدان باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی شده و با برخی از انواع سرطان از قبیل سرطان پروستات مبارزه می‌کند. هرچند انواع مختلفی از کاتچين‌ وجود دارد، اما مهم‌ترین نوع آن اپی گالوکاتچین گالات است.

بر اساس مطالعات مختلفی که در این زمینه انجام‌شده، مردانی که در روز سه فنجان چای سبز می‌نوشند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند. محققان همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که ترکیب چای سبز مانع از فعالیت آنزیم‌هایی می‌شود که در ابتلای فرد به سرطان پروستات نقش اساسی دارند.

درمان گیاهی سرطان پروستات با تخمه کدو

تخمه‌ ی کدو خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامت پروستات دارد، به‌ خصوص برای مردانی که مبتلا به سرطان پروستات خوش‌خیم هستند. روغن تخمه‌ ی کدو نیز سرشار از کاروتنوئید و امگا 3 است. به گفته محققان مردانی که از کاروتنوئید بالایی در رژیم غذایی خود برخوردار هستند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

درمان پروستات در طب سنتی با انار

انار سرشار از الاگیتانین است. الاگیتانین یک آنتی‌اکسیدان‌است و از بدن در برابر انواع سرطان ها از جمله سرطان پروستات محافظت می کند. بر اساس نتایج به دست آمده عصاره ی انار می‌تواند مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی پروستات شود.

انار

درمان گیاهی بزرگی خوش خیم پروستات با سویا

موادغذایی حاوی سویا از رشد سلولهای پروستات و بزرگی پروستات پیشگیری کرده و رشد تومورها را کند می‌کند. دلیل این امر ایزوفلاون‌های موجود در سویا است که سبب کاهش میزان دی‌هیدروتستوسترون یا هورمون مردانه شده و از رشد بافت پروستات جلوگیری می کند (در بدن انسان هورمون تستوسترون در پروستات و اندام تناسلی خارجی به هورمون دی هیدروتسوسترون تبدیل شده که باعث رشد آن میشود. داروهایی مانند فیناستراید و دوداستراید با مکانیسم فوق باعث جلوگیری از رشد پروستات و در نتیجه کوچک شدن غده پروستات میشوند.)

تخم کتان

روغن‌های گیاهی به دلیل آنکه غنی از امگا ٣ هستند احتمال ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان پروستات را پایین می‌آورند. از انجاییكه بدن انسان خود قادر به ساخت امگا ٣ نمی باشد، باید این ماده را از مواد غذایی دریافت كند. دانه كتان حاوی مواد غنی از امگا ٣ بوده كه پودر این دانه را میتوان به غلات صبحانه و ماست اضافه كرد.

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه‌ نوعی گیاه است که با آسیاب کردن ریشه‌های آن تبدیل به‌نوعی ادویه می‌شود. زردرنگ بودن این ماده سبب تندتر بودن مزه آن می‌شود.

زردچوبه می‌تواند مانع از بروز سرطان پروستات شود، رشد سرطان پروستات موجود را کاهش داده و حتی سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

ویتامین E

مصرف موادغذایی حاوی ویتامین E، سبب کاهش احتمال بزرگ شدن پروستات مشوند و از غدد پروستات در برابر سرطان محافظت می‌کنند. مارگارین، روغن‌های گیاهی، گردو، گندم و غلات کامل از جمله منابع غنی ویتامین E هستند.

سویا

ویتامین D

 سطوح بالای ویتامین D در خون نیز اثر حفاظتی در برابر سرطان پروستات دارد. این ویتامین به دلیل اثرات ضد تكثیری و ضد متاستاز خطر ابتلا به سرطان پروستات را كاهش میدهد.

از آنجاییكه نور آفتاب و مواد غذایی محدودی مانند كره، زرده تخم مرغ، خامه و جگر تنها منابع دریافت این ویتامین هستند، مصرف مكمل های ویتامین D در اغلب افراد ضروری به نظر می رسد.

 

ورزش چگونه به کوچک شدن پروستات کمک می کند؟

تحقیقات نشان داده است که ورزش راه خوبی برای کاهش التهاب بدن است، پس می‌تواند التهاب و  بزرگ شدن پروستات را کنترل کند. بنابراین، یافتن راه‌هایی برای کاهش این التهاب کلیدی برای مدیریت علائم بزرگ شدن پروستات مهم است.

ورزش همچنین می تواند به حفظ وزن سالم کمک کند، که این امر باعث کاهش التهاب بدن می شود. چاقی همچنین خطر ابتلا به بزرگی پروستات را افزایش می دهد، بنابراین وزن سالم برای سلامت پروستات شما حیاتی است.

بهترین ورزش برای جلوگیری و یا کنترل بزرگی پروستات چیست؟

فعال‌تر شدن کافی است. لزومی ندارد که هر روز در باشگاه ورزشی باشید یا دوی ماراتن را انتخاب کنید. بهترین کار انتخاب یک برنامه تناسب اندام است که مناسب شما، سن و سبک زندگی شما باشد و به شما امکان دهد بیشتر حرکت کنید.

در اینجا چند ورزش مفید برای شما و سلامت پروستات شما آورده شده است:

تاثیر گیاه گزنه بر درمان پروستات 

گاها مشاهده شده که گزنه مانند فیناستراید (معمولاً برای درمان بزرگی پروستات تجویز می‌شود) در کاهش رشد پروستات عمل میکند. اما میزان تاثیر گزنه نسبت به فیناستراید بسیار ناچیز بوده و مصرف فیناستراید عاقلانه تر است.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 342 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  ۴۱سال سن دارم سال ۷۶درباشگاه ضربه شدیدی از ناحیه بیضه چپ خوردم که تا دو ماه نمی تونستم به درستی راه بروم ولی بعدازگذشت زمانی کمی بهترشداما دردخفیف همچنان دارم وباکوچکترین ضربه ناگهانی ویاتماس دچاردردمیشوم
  البته شرم حضوردارم وسخت درآزارم
  لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر محمود شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر بنده 59 سالم قبلا تکرار ادرار داشتم ولی چند وقتی است که موقع ادرار مجرای ادرار سوزش دارد و ادرار براحتی دفع نمیشود و فکر میکنم مسیر ادرار تنگ شده (پروستات بزرگ تر شده) ممنونم از شما لطفا راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام نیاز به دارو دارید لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر اسکندری شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 358 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر امیدوارم خوب باشید جناب دکتر من سوالم خیلی اضطرار داره پدرم دارن درد میکشن و براشون غیر قابل تحمله،اگه لطف کنید پاسخ بدید ممنون میشم، پدرم ۵۷ ساله هستن التهاب پروستات دارن و مدت هاست دارو استفاده میکنن، چند هفته س به دلیل حادثه ای اضرابشون خیلی بالا رفته از اون زمان درد پروستاتشون خیلی بیشتر شده نمیتونن راحت تخلیه انجام بدن و تکرر ادرار دارن دیروز سونو انحام دادن ضخامت دیواره مثانه زیاد بوده و پروستات ۵۸ سانت بوده ، به نظر شما عمل نیاز دارن؟ خیلی درد میکشن😰😰 باید چکار کنیم دکترشون نوبت بالای سه ماه دارن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،با توجه به حجم زیاد باقیمانده ادرار در مثانه بهتر است سونداژ و سپس جراحی شوند
 • تصویر کاربر ali پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 325 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  دکتر،من 20 ساله هستم و همیشه بدنم گرمه و انگار تب دارم و گلوم حالت چرکی داره و حتی چند وقتی کناره های لوزه هام دانه های سفید بود،حدود سه ساله پایین کمرم و لگنم درد داره و دکتر که مراجه کردم گفت چون برای درس خواندن زیاد می‌شینی و تحرک نداری،،بعد از خروج منی هم دل درد و بیضه درد شدیدی میگیرم و رنگ منی هم زرده،، برای ادرار هم باید فشار وارد کنم و بعد از ادرار اصلی همچنان قطره قطره با فشار زیاد که وارد میکنم خارج میشه که تایم زیادی در توالت اذیت میشم،،،به دلایلی اصلا امکان مراجع به دکتر رو تا دوسه ماه دیگه ندارم و با چیزایی که در نت خوندم احتمال دادم عفونت پروستات یا عفونت دیگه ای باشه
  الان سفیکسیم 400 روزی یکی میخورم،،به نظرتون مربوط به پروستاته و آنتی بیوتیک مصرف کنم تا امکان حضوری رفتن به دکتر فراهم بشه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،مربوط به پروستات هست خودسرانه انتی بیوتیک مصرف نکنید
 • تصویر کاربر محمدی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 320 مشاهده پرسش
  ۴۹ساله هستم سونوگرافی کردم نوشته پروستات دارای اکوی هتروژن وحجم ۲۶mlمیباشد.ایا پروستات من مشگل دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،در صورت نداشتن علامت ادراری مشکلی نیست
 • تصویر کاربر جعفر شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 721 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و آرزوی تندرستی و سلامتی برای شما بنده سی سال سن دارم ادرار سوزش نداشت اما طول می‌کشید تا تخلیه بشه طوری ک چند بار قطع و وصل میشدم وقتی به دکتر مراجعه کردم و انجام سونوگرافی فهمیدن پروستات من بزرگه به بنده قرص و دارو تجویز شد و اینکه شبا برم تو آب ولرم بشینم بعد حدود یک هفته نه قرصا و مصرف کردم نه تو آب نشستم فکرم میکنم بهتر میشه امکان داره خود به خود بهتر بشه در آینده برام مشکل ساز نشه یا سرطان پروستات نگیرم بهترین کار بنظر شما دکتر عزیز چی میتونه باشه انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،احتمالا شما دچار التهاب پروستات شده اید هیچ ارتباطی به سرطان پروستات ندارد اما برای جلوگیری از مزمن شدن درمان را کامل انجام دهید
 • تصویر کاربر رضوان چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 853 مشاهده پرسش
  باسلام . آقای دکتر سوال راجع به همسرم هست که ۴۰ ساله هست و اینکه مدتهاست سندروم درد لگن مقعد و پا و زیرشکم مبتلاست .
  آقای دکتر آیا افزایش حجم پروستات از ۱۳cc به ۱۷ سی سی در طی یکسال امری طبیعی است یا اینکه ایشان به ورم پروستات مبتلا شده اند ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام ایشان دچار التهاب پروستات (پروستاتیت)هستند
 • تصویر کاربر پراقی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی من 75 سال سن دارم نزدیک به 10 سال هست بزرگی خوش خیم پروستات دارم و دارو می خورم حجم پروستات 70 گرم یا سی سی هست آزمایش psa : 0.3 پارسال بوده است دو ماه هست گه گاهی علاوه بر تکرر ادارار چندین ساله و نیاز به فوریت ادرار به ادرار خونی از تیره به روشن و سوزش دارم. سوال من از خدمت شما این هست که آیا امکانش هست که به سرطان کانسر پروستات دچار شده باشم. با تشکر از استاد ارجمند
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام سرطان پروستات بیشتر خود را با افزایش آنزیم پروستات(PSA)نشان می‌دهد بهتر است یک سی تی اسکن شکم و لگن با و بدون تزریق همراه با آزمایش سیتولوژی ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر بی یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 770 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر میگن امگا3 برا جلوگیری از التهاب وسرطان پروستات موثر هست. باز یک جا میگن خطر ابتلا به سرطان پروستات را بیشتر میکند. نظر شما چیه مصرف کنم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،تاثیری ندارد
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 811 مشاهده پرسش
  سونوگرافی کردم سایز پروستات 45*31*52 تایید کردن.
  و آنتی بیوتیک تجویز کرد دکتر و شیاف بنام ویتوپروست و قرص پروستوپال و آمپول گراسدی
  سوال من این است که آیا برای درمان مصرف آنتی‌بیوتیک های فوق ضروری است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر