درمان قطعی پروستات در طب سنتی

یکی از نگرانی های عمده در آقایان بالای ٥٠ سال، مسائل مربوط به بزرگی پروستات و یا سرطان پروستات می باشد. در ادامه ما به شما مواد غذایی مفید، برای محافظت و درمان قطعی پروستات معرفی می کنیم.

هر چند روند بزرگ شدن پروستات وابسته به سن بوده و به نوعی اجتناب ناپذیر است اما تشخیص و درمان سرطان پروستات در ابتدای ابتلا بسیار آسان است. با کمک یک آزمایش خون ساده و اندازه‌گیری آنتی ژن خاص پروستات PSA، می‌توان بیماری سرطان پروستات را در همان مراحل نخست شناسایی کرد.

پزشکان و متخصصان متوجه شده‌اند برخی مواد غذایی می‌توانند خطر ابتلا به بزرگی پروستات یا سرطان پروستات را کاهش دهند. در اینجا به چند توصیه از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

درمان خانگی پروستات با جوز برزیلی

از میان انواع آجیل، این نوع جوز که مخصوص منطقه ی آمریکا جنوبی است، منبع غنی سلنیوم معدنی بوده که برای سلامت پروستات بسیار مفید است. در واقع این آجیل ده برابر بیشتر از نوع دارویی آن حاوی سلنیوم است. بر اساس نتایج مطالعاتی که در این زمینه انجام‌شده است، مصرف سلنیوم در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مؤثر است.

درخت جوز برزیلی در کشورهای برزیل، ونزوئلا، کلمبیا، پرو و بولیوی رشد می‌کند. جوز برزیلی منبع غنی روی و دیگر مواد معدنی مؤثر در سلامت پروستات است. علاوه بر این، جوز برزیلی سرشار از اسیدهای آمینه ضروری و همچنین منبع غنی منیزیم و تیامین(ویتامین ب۱) است.

کلم بروکلی

درمان گیاهی پروستات با کلم بروکلی

کلم بروکلی، منبعی غنی از مواد معدنی ضروری است. در میان خانواده کلم‌ها و سبزیجات، کلم بروکلی از میزان بالای سولفورافان فیتونوترینت و ايندول‌ برخوردار است که هر دو ماده از خاصیت ضد سرطانی بالایی بهره‌مند هستند.

بر اساس نتایج تحقیقاتی، ايندول‌ موجود در خانواده کلم‌ها، از جمله کلم بروکلی، باعث جلوگیری از رشد سلول‌های سرطان پروستات می‌شود و همچنین مانع تولید آنتی‌ژن‌های خاص پروستات می‌شود.

بر اساس مطالعات انجام‌شده در مورد سرطان پروستات، تخمدان، کبد و روده، محققان به این نتیجه رسیدند که خوردن کلم بروکلی بیش از یک‌بار در هفته موجب کاهش ۴۵ درصدی سرطان پروستات می‌شود.

برای آنکه از طعم بروکلی لذت ببرید، پیشنهاد می‌شود قبل از مصرف آن را بخارپز کرده و یا به مدت ۵ دقیقه در روغن تفت دهید. دقت داشته باشید چنانچه سبزی‌ها بیشتر از مدت مذکور تفت‌داده شوند، خاصیت ضد سرطانی خود را از دست می‌دهند.

فلفل قرمز

پروستات و درمان آن با فلفل قرمز

فلفل قرمز یکی از منابع غنی ضد سرطان است. تند بودن فلفل قرمز به علت وجود ماده‌ی كپساىسين‌ است. كپساىسين‌ علاوه بر اینکه باعث کاهش درد می‌شود، می‌تواند سلول‌های سرطانی به‌خصوص سرطان پروستات را از بین ببرد.

این ماده همچنین به علت دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های قوی، رادیکال‌های آزاد که موجب گرفتگی عروق می‌شوند را از بین می‌برد و لذا برای بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مفید است.

درمان خانگی پروستات با قارچ

قارچ‌ها به‌خصوص نمونه‌های آسیایی آن‌ها برای سلامتی بسیار مفید هستند و همچنین خواص ضد سرطانی دارند. به‌عنوان‌مثال در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، قارچ‌ شیتاکی مانع از پیشرفت سرطان سینه در موش‌ها شد. تاکنون اما مطالعه ی خاصی در زمینه  تأثیر قارچ‌ شیتاکی بر سرطان پروستات انجام نشده است.

قارچ‌های آسیایی همچنین شامل آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام  ارگوتیونین هستند. قارچ‌های شیتاکی، اویستر، ریشی و مایتاکی ازجمله منابع غنی ارگوتیونین هستند. این آنتی‌اکسیدان‌ها خواص ضد سرطانی داشته و سلول‌های بدن را در برابر سرطان محافظت می‌کنند.

چای سبز

درمان گیاهی سرطان پروستات با تخمه کدو

تخمه‌ ی کدو خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامت پروستات دارد، به‌ خصوص برای مردانی که مبتلا به سرطان پروستات خوش‌خیم هستند. روغن تخمه‌ ی کدو نیز سرشار از کاروتنوئید و امگا ۳ است. به گفته محققان مردانی که از کاروتنوئید بالایی در رژیم غذایی خود برخوردار هستند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

درمان پروستات در طب سنتی با انار

انار سرشار از الاگیتانین است. الاگیتانین یک آنتی‌اکسیدان‌است و از بدن در برابر انواع سرطان ها از جمله سرطان پروستات محافظت می کند. بر اساس نتایج به دست آمده عصاره ی انار می‌تواند مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی پروستات شود.

انار

درمان گیاهی بزرگی خوش خیم پروستات با سویا

موادغذایی حاوی سویا از رشد سلولهای پروستات و بزرگی پروستات پیشگیری کرده و رشد تومورها را کند می‌کند. دلیل این امر ایزوفلاون‌های موجود در سویا است که سبب کاهش میزان دی‌هیدروتستوسترون یا هورمون مردانه شده و از رشد بافت پروستات جلوگیری می کند (در بدن انسان هورمون تستوسترون در پروستات و اندام تناسلی خارجی به هورمون دی هیدروتسوسترون تبدیل شده که باعث رشد آن میشود. داروهایی مانند فیناستراید و دوداستراید با مکانیسم فوق باعث جلوگیری از رشد پروستات و در نتیجه کوچک شدن غده پروستات میشوند.)

درمان سنتی پروستات با Zn (روی)

بیشترین میزان روی (Zn) در بدن آقایان در پروستات ذخیره می شود. این ماده در تمامی مراحل باروری در آقایان از جمله متابولیسم هورمونها، فعالیت و تحرک اسپرمها و سلامت و عملکرد غده پروستات نقش دارد.

تحقیقات نشان داده است که سطوح روی در بافت سرطانی پروستات نسبت به بافت سالم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. منابع غنی این ماده مدنی شامل صدف، جگر، غلات کامل، حبوبات، غذاهای دریائی و مغزهای گیاهی می باشد.

چای و پروستات

خاصیت دارویی چای سبز به علت وجود آنتی‌اکسیدان کاتچين‌ است که انواع خاصی از ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد، این آنتی اکسیدان باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی شده و با برخی از انواع سرطان از قبیل سرطان پروستات مبارزه می‌کند. هرچند انواع مختلفی از کاتچين‌ وجود دارد، اما مهم‌ترین نوع آن اپی گالوکاتچین گالات است.

بر اساس مطالعات مختلفی که در این زمینه انجام‌شده، مردانی که در روز سه فنجان چای سبز می‌نوشند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند. محققان همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که ترکیب چای سبز مانع از فعالیت آنزیم‌هایی می‌شود که در ابتلای فرد به سرطان پروستات نقش اساسی دارند.

ماهی سالمون

امگا ۳ یکی از مواد مغذی و مفید برای سلامت پروستات است و ماهی سالمون نیز سرشار از امگا ۳ است. رنگ پولک‌های انواع مختلف سالمون با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل برخی از انواع آن نسبت به بقیه امگا ۳ بیشتری دارند.

بنا به گفته محققان، امگا ۳ موجود در ماهی، مانع پیشرفت تومور پروستات میشود و همچنین مانع پیشرفت سرطان در دیگر قسمت‌های بدن افرادی می‌شود که پیشتر به این نوع سرطان مبتلا بوده‌اند.

نتایج مطالعاتی حاکی از آن بود که مصرف ماهی حداقل یک‌بار در هفته، باعث کاهش خطر پیشرفت سرطان حتی برای افرادی که به‌صورت ارثی مستعد ابتلا به این بیماری هستند، می‌شود.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی

گوجه به‌عنوان منبع غنی از لیکوپن، فیتونوترینت و کاروتنوئید شناخته میشود. لیکوپن یکی از انواع آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که برای سلامت پروستات بسیار مؤثر است.

تخم کتان

روغن‌های گیاهی به دلیل آنکه غنی از امگا ٣ هستند احتمال ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان پروستات را پایین می‌آورند. از انجاییكه بدن انسان خود قادر به ساخت امگا ٣ نمی باشد، باید این ماده را از مواد غذایی دریافت كند. دانه كتان حاوی مواد غنی از امگا ٣ بوده كه پودر این دانه را میتوان به غلات صبحانه و ماست اضافه كرد.

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه‌ نوعی گیاه است که با آسیاب کردن ریشه‌های آن تبدیل به‌نوعی ادویه می‌شود. زردرنگ بودن این ماده سبب تندتر بودن مزه آن می‌شود.

زردچوبه می‌تواند مانع از بروز سرطان پروستات شود، رشد سرطان پروستات موجود را کاهش داده و حتی سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

ویتامین E

مصرف موادغذایی حاوی ویتامین E، سبب کاهش احتمال بزرگ شدن پروستات مشوند و از غدد پروستات در برابر سرطان محافظت می‌کنند. مارگارین، روغن‌های گیاهی، گردو، گندم و غلات کامل از جمله منابع غنی ویتامین E هستند.

سویا

ویتامین D

 سطوح بالای ویتامین D در خون نیز اثر حفاظتی در برابر سرطان پروستات دارد. این ویتامین به دلیل اثرات ضد تكثیری و ضد متاستاز خطر ابتلا به سرطان پروستات را كاهش میدهد.

از آنجاییكه نور آفتاب و مواد غذایی محدودی مانند كره، زرده تخم مرغ، خامه و جگر تنها منابع دریافت این ویتامین هستند، مصرف مكمل های ویتامین D در اغلب افراد ضروری به نظر می رسد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

27+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وتشکر ازشما دوماهه عمل لیزری پروستات خوش خیم انجام دادم قرص تکرر وبعضی وقتها قرص سوزش می‌خورم تاقرص تکرر ادرار را قطع کنم هر ساعت باید برم دستشویی وسوزش هم بیشتر میشود لطفا راهنمایی بفرمائید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، وضعيت دفع ادرارتان چطور است؟
   راحت دفع ميشود و يا زور ميزنيد؟
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام خدمت شما دفع ادرار خیلی راحت نیست باتاخیر وکمی زورزدن همراه است.شاید مربوط به قرص تولترودین باشه.البته آقای دکتر سوزش ادرار ندارم فقط سوزش مجرای ادرار بیشتر پشت بیضه ها تا مقعد دارم.درضمن بنده 60ساله از رفسنجان مزاحم شدم.اجر شما با امام حسین علیه السلام
  3. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   ببخشید دکتر سونوگرافی هم گرفتم اندازه پروستات 19گرم وباقیمانده ادرار 4سی سی
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سونوگرافي شما طبيعي است،تكرر ادرار به مرور خوب ميشود،نگران نباشيد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وادب خدمت اقای دکتر اگر امکان دارد یک نگاهی به نتیجه آزمایش وسونوگرافی اینجانب بفرمائید وراهنمائی بکنید که مشکل بنده چیست پورستات اینجانب سمت راست الت تناسلی درد خفیف دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   پروستات شما مختصري بزرگ است گرچه بعيد است توجيه كننده درد شما باشد
 • تصویر کاربر nb پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 31سالمه توسونوگرفتم پروستات بااکوی هتروژ وبه حجم 40ccدارای کلسیفیکاسیون درپارانشیم رویت شدراهنمای بفرماییدممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،اندازه پروستات نسبت به سنتان بزرگ است اما اگر علامت ادراري خاصي نداريد با دارو پيگيري كنيد
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام پسر 34ساله هستم دو سه سالی هست تکرر ادرار درشب دارم سوزش دتخلیه کامل نشدن ادرار دارم خیلی اذیت هستم خواستم بدونم که من چند سالی هست که از عتاری معجون چاقی میگیرم میخورم خواستم بدونم ایا این معجون روی پروستات تاثیر گذار هست یانه یا شاید همین معجون باعث التهاب پروستاتم شده حقیقت دکتر نرفتم ایا به نظر شما خوش خیم هست یا نه خواهشا یه دارو گیاهی که احتمال خوب شدنم داشته باشه معرفی کنید خواهش مندم جواب بنده رو بدین باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،چون تركيب معجون را نميدانم نميتوان اظهار نظر كنم با توجه به علايم احتمالا" دچار پروستاتيت و يا التهاب پروستات هستيد
   بهتر است جهت درمان به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر یوسف دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .من ۲۶ سالمه و یک سالو نیمه دارو مصرف میکنم ...هر۲ ماه یک بار هم انتیبیوتیکم تغییر میکنه با نظر پزشک ...۳ نوع انتیبیوتیک ک هر ۲ ماه یکبار یک مورد رو مصرف میکنم روزی یک عدد ...و با یک عدد باکلوفن ۱۰ ...بعد گدشته یک سالو نیم تغییر انچنانی نکردم و درد دائم و همیشگی واقعا ازارم میده ک دچار سندرم خستگی هم شدم از درد زیاد...درمان قطعی این بیماری چیه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا" به مطب مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربر یوسف جمعه ۲۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   من در مشهد زندگی میکنم امکانش نیست ب مطب مراجعه کنم ..نظر شما چیه اقای دکتر ؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،نياز به معاينه حضوري داريد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام.چند ماه درد خفیف زیر شکم داشتم .ازمایش ادرار دادم خون دیده شد و آزمایش psaدادم که نرمال بود بصورت سینوسی در طی روز درد و احساس فشار را در بعضی اوقات دارم پس از مراجعه به دو پزشک اورولوژی یکی نظرش این بود که به متخصص گوارش جهت چک کردن روده ها بدم ولی دیگری گفت التهاب پروستات داری و به مدت یک ماه آنتی بیوتیک (لووفلکساسین ۵۰۰ و ازیرومایسین ۵۰۰ و سلکسیب و تامسولوسین تجویز کرد .نظر شمارو خواستم بدونم و آیا قابل رفع شدن هست یا باید با این موضوع کنار بیام .بسیار احساس بدیه.
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   نظر همكار ما مبني بر التهاب پروستات درست است
   مسائل گوارشي سبب خون در ادرار نميشود
   التهاب پروستات نيازمند درمان انتي بيوتيك و داروي ضد التهاب به مدت ١ ماه است
 • تصویر کاربر یوسف پنجشنبه ۲۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ..
  مشکلم اینه که دائما چند قطره ادرار بی اختیار خارج میشود .
  در آزمایشات کلیه .مثانه .پروستات .خون چیزی دیده نشده و با اینکه 32 سالمه ومجردم وتاکنون هیچ رابطه ای نداشتم 5 ساله که دارم اذیت میشم .
  البته شرمنده متاسفانه زمانی اعتیاد به خود ارضایی داشتم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،اين حالت در بعضي از اقايان وجود داشته و با درمان دارويي و تغيير سبك زندگي بهتر ميشود
   لطفا" به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر حبیب چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من سنم 51سال است ومدتی است قده پروستاتم کمی بزگ شده اندوسکپی کردم هوا که سرد میشود بیرونروی زیاد دارمخیلی ازیت هستم لطفا داروی که جلو گیری کند از رشد پروستات هست برای من تجویز کنید باتشکر فراست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،متاسفانه امكان تجويز دارو از طريق سايت امكانپذير نيست
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مدت چند ماه است به التهاب پروستات مبتلا شدم دو بار پیش دکتر ارولوژی رفتم ولی بهبود نیافتم چاره چیه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا" حضوري تشريف بياوريد مطب
 • تصویر کاربر غلامحسین دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  هر دو ساعت یکبار احساس ادراد میکنم .چهار سال پیش بمدت یکسال روزی یک عدد کپسول tamsulosin 0.4 استفاده میکردم و دوسال گذشته راحت بودم اخیرا مجددا شبی چند بار ادرار میکنم. از راهنمایی جنابعالی متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،اينها نشانه بزرگي پروستات است لطفا" جهت درمان به مطب مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر