درمان قطعی پروستات در طب سنتی

یکی از نگرانی های عمده در آقایان بالای ٥٠ سال، مسائل مربوط به بزرگی پروستات و یا سرطان پروستات می باشد. در ادامه ما به شما مواد غذایی مفید، برای محافظت و درمان قطعی پروستات معرفی می کنیم.

هر چند روند بزرگ شدن پروستات وابسته به سن بوده و به نوعی اجتناب ناپذیر است اما تشخیص و درمان سرطان پروستات در ابتدای ابتلا بسیار آسان است. با کمک یک آزمایش خون ساده و اندازه‌گیری آنتی ژن خاص پروستات PSA، می‌توان بیماری سرطان پروستات را در همان مراحل نخست شناسایی کرد.

پزشکان و متخصصان متوجه شده‌اند برخی مواد غذایی می‌توانند خطر ابتلا به بزرگی پروستات یا سرطان پروستات را کاهش دهند. در اینجا به چند توصیه از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

درمان خانگی پروستات با جوز برزیلی

از میان انواع آجیل، این نوع جوز که مخصوص منطقه ی آمریکا جنوبی است، منبع غنی سلنیوم معدنی بوده که برای سلامت پروستات بسیار مفید است. در واقع این آجیل ده برابر بیشتر از نوع دارویی آن حاوی سلنیوم است. بر اساس نتایج مطالعاتی که در این زمینه انجام‌شده است، مصرف سلنیوم در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مؤثر است.

درخت جوز برزیلی در کشورهای برزیل، ونزوئلا، کلمبیا، پرو و بولیوی رشد می‌کند. جوز برزیلی منبع غنی روی و دیگر مواد معدنی مؤثر در سلامت پروستات است. علاوه بر این، جوز برزیلی سرشار از اسیدهای آمینه ضروری و همچنین منبع غنی منیزیم و تیامین(ویتامین ب۱) است.

کلم بروکلی

درمان گیاهی پروستات با کلم بروکلی

کلم بروکلی، منبعی غنی از مواد معدنی ضروری است. در میان خانواده کلم‌ها و سبزیجات، کلم بروکلی از میزان بالای سولفورافان فیتونوترینت و ايندول‌ برخوردار است که هر دو ماده از خاصیت ضد سرطانی بالایی بهره‌مند هستند.

بر اساس نتایج تحقیقاتی، ايندول‌ موجود در خانواده کلم‌ها، از جمله کلم بروکلی، باعث جلوگیری از رشد سلول‌های سرطان پروستات می‌شود و همچنین مانع تولید آنتی‌ژن‌های خاص پروستات می‌شود.

بر اساس مطالعات انجام‌شده در مورد سرطان پروستات، تخمدان، کبد و روده، محققان به این نتیجه رسیدند که خوردن کلم بروکلی بیش از یک‌بار در هفته موجب کاهش ۴۵ درصدی سرطان پروستات می‌شود.

برای آنکه از طعم بروکلی لذت ببرید، پیشنهاد می‌شود قبل از مصرف آن را بخارپز کرده و یا به مدت ۵ دقیقه در روغن تفت دهید. دقت داشته باشید چنانچه سبزی‌ها بیشتر از مدت مذکور تفت‌داده شوند، خاصیت ضد سرطانی خود را از دست می‌دهند.

فلفل قرمز

پروستات و درمان آن با فلفل قرمز

فلفل قرمز یکی از منابع غنی ضد سرطان است. تند بودن فلفل قرمز به علت وجود ماده‌ی كپساىسين‌ است. كپساىسين‌ علاوه بر اینکه باعث کاهش درد می‌شود، می‌تواند سلول‌های سرطانی به‌خصوص سرطان پروستات را از بین ببرد.

این ماده همچنین به علت دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های قوی، رادیکال‌های آزاد که موجب گرفتگی عروق می‌شوند را از بین می‌برد و لذا برای بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مفید است.

درمان خانگی پروستات با قارچ

قارچ‌ها به‌خصوص نمونه‌های آسیایی آن‌ها برای سلامتی بسیار مفید هستند و همچنین خواص ضد سرطانی دارند. به‌عنوان‌مثال در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، قارچ‌ شیتاکی مانع از پیشرفت سرطان سینه در موش‌ها شد. تاکنون اما مطالعه ی خاصی در زمینه  تأثیر قارچ‌ شیتاکی بر سرطان پروستات انجام نشده است.

قارچ‌های آسیایی همچنین شامل آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام  ارگوتیونین هستند. قارچ‌های شیتاکی، اویستر، ریشی و مایتاکی ازجمله منابع غنی ارگوتیونین هستند. این آنتی‌اکسیدان‌ها خواص ضد سرطانی داشته و سلول‌های بدن را در برابر سرطان محافظت می‌کنند.

چای سبز

درمان گیاهی سرطان پروستات با تخمه کدو

تخمه‌ ی کدو خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامت پروستات دارد، به‌ خصوص برای مردانی که مبتلا به سرطان پروستات خوش‌خیم هستند. روغن تخمه‌ ی کدو نیز سرشار از کاروتنوئید و امگا ۳ است. به گفته محققان مردانی که از کاروتنوئید بالایی در رژیم غذایی خود برخوردار هستند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

درمان پروستات در طب سنتی با انار

انار سرشار از الاگیتانین است. الاگیتانین یک آنتی‌اکسیدان‌است و از بدن در برابر انواع سرطان ها از جمله سرطان پروستات محافظت می کند. بر اساس نتایج به دست آمده عصاره ی انار می‌تواند مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی پروستات شود.

انار

درمان گیاهی بزرگی خوش خیم پروستات با سویا

موادغذایی حاوی سویا از رشد سلولهای پروستات و بزرگی پروستات پیشگیری کرده و رشد تومورها را کند می‌کند. دلیل این امر ایزوفلاون‌های موجود در سویا است که سبب کاهش میزان دی‌هیدروتستوسترون یا هورمون مردانه شده و از رشد بافت پروستات جلوگیری می کند (در بدن انسان هورمون تستوسترون در پروستات و اندام تناسلی خارجی به هورمون دی هیدروتسوسترون تبدیل شده که باعث رشد آن میشود. داروهایی مانند فیناستراید و دوداستراید با مکانیسم فوق باعث جلوگیری از رشد پروستات و در نتیجه کوچک شدن غده پروستات میشوند.)

درمان سنتی پروستات با Zn (روی)

بیشترین میزان روی (Zn) در بدن آقایان در پروستات ذخیره می شود. این ماده در تمامی مراحل باروری در آقایان از جمله متابولیسم هورمونها، فعالیت و تحرک اسپرمها و سلامت و عملکرد غده پروستات نقش دارد.

تحقیقات نشان داده است که سطوح روی در بافت سرطانی پروستات نسبت به بافت سالم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. منابع غنی این ماده مدنی شامل صدف، جگر، غلات کامل، حبوبات، غذاهای دریائی و مغزهای گیاهی می باشد.

چای و پروستات

خاصیت دارویی چای سبز به علت وجود آنتی‌اکسیدان کاتچين‌ است که انواع خاصی از ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد، این آنتی اکسیدان باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی شده و با برخی از انواع سرطان از قبیل سرطان پروستات مبارزه می‌کند. هرچند انواع مختلفی از کاتچين‌ وجود دارد، اما مهم‌ترین نوع آن اپی گالوکاتچین گالات است.

بر اساس مطالعات مختلفی که در این زمینه انجام‌شده، مردانی که در روز سه فنجان چای سبز می‌نوشند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند. محققان همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که ترکیب چای سبز مانع از فعالیت آنزیم‌هایی می‌شود که در ابتلای فرد به سرطان پروستات نقش اساسی دارند.

ماهی سالمون

امگا ۳ یکی از مواد مغذی و مفید برای سلامت پروستات است و ماهی سالمون نیز سرشار از امگا ۳ است. رنگ پولک‌های انواع مختلف سالمون با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل برخی از انواع آن نسبت به بقیه امگا ۳ بیشتری دارند.

بنا به گفته محققان، امگا ۳ موجود در ماهی، مانع پیشرفت تومور پروستات میشود و همچنین مانع پیشرفت سرطان در دیگر قسمت‌های بدن افرادی می‌شود که پیشتر به این نوع سرطان مبتلا بوده‌اند.

نتایج مطالعاتی حاکی از آن بود که مصرف ماهی حداقل یک‌بار در هفته، باعث کاهش خطر پیشرفت سرطان حتی برای افرادی که به‌صورت ارثی مستعد ابتلا به این بیماری هستند، می‌شود.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی

گوجه به‌عنوان منبع غنی از لیکوپن، فیتونوترینت و کاروتنوئید شناخته میشود. لیکوپن یکی از انواع آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که برای سلامت پروستات بسیار مؤثر است.

تخم کتان

روغن‌های گیاهی به دلیل آنکه غنی از امگا ٣ هستند احتمال ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان پروستات را پایین می‌آورند. از انجاییكه بدن انسان خود قادر به ساخت امگا ٣ نمی باشد، باید این ماده را از مواد غذایی دریافت كند. دانه كتان حاوی مواد غنی از امگا ٣ بوده كه پودر این دانه را میتوان به غلات صبحانه و ماست اضافه كرد.

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه‌ نوعی گیاه است که با آسیاب کردن ریشه‌های آن تبدیل به‌نوعی ادویه می‌شود. زردرنگ بودن این ماده سبب تندتر بودن مزه آن می‌شود.

زردچوبه می‌تواند مانع از بروز سرطان پروستات شود، رشد سرطان پروستات موجود را کاهش داده و حتی سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

ویتامین E

مصرف موادغذایی حاوی ویتامین E، سبب کاهش احتمال بزرگ شدن پروستات مشوند و از غدد پروستات در برابر سرطان محافظت می‌کنند. مارگارین، روغن‌های گیاهی، گردو، گندم و غلات کامل از جمله منابع غنی ویتامین E هستند.

سویا

ویتامین D

 سطوح بالای ویتامین D در خون نیز اثر حفاظتی در برابر سرطان پروستات دارد. این ویتامین به دلیل اثرات ضد تكثیری و ضد متاستاز خطر ابتلا به سرطان پروستات را كاهش میدهد.

از آنجاییكه نور آفتاب و مواد غذایی محدودی مانند كره، زرده تخم مرغ، خامه و جگر تنها منابع دریافت این ویتامین هستند، مصرف مكمل های ویتامین D در اغلب افراد ضروری به نظر می رسد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

27+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غلامحسین دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  هر دو ساعت یکبار احساس ادراد میکنم .چهار سال پیش بمدت یکسال روزی یک عدد کپسول tamsulosin 0.4 استفاده میکردم و دوسال گذشته راحت بودم اخیرا مجددا شبی چند بار ادرار میکنم. از راهنمایی جنابعالی متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،اينها نشانه بزرگي پروستات است لطفا" جهت درمان به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۶ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من٢ساله موقع اجابت مزاجبعد از ادرارمني مي ايد و درد كمي دارم در كشاله ران ورم پرستات دارم چه داروي بايد استفاده كنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۶ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،تجويز دارو از طريق سايت امكانپذير نيست
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اگر اندازه پروستات یک فرد 30 ساله 33 سی سی باشد خوب است؟چون مشکلم اینه که یک ساعت بعد از تخلیه ادرار احساس ادرار خفیف دارم و برام ازاردهنده است لطفن بهم راهکار اراعه بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   اندازه پروستات در شما كمي بزرگ است
   بايد معاينه شويد و شرح حال دقيق از شما گرفته شود
   مشكل شما ميتواند در زمينه پروستاتيت و يا مثانه تحريك پذير باشد كه هر كدام راهكار و درمان جداگانه اي دارند
 • تصویر کاربر اصغر پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  نتیجه ازمایش خون psa
  0.51 نشانه چه وضعیتی دارد پروستات
  اطفا راهنمایی فرمائیید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   در صورت نرمال بودن قوام پروستات در معاينه اين ازمايش نرمال است و نياز به كار خاصي ندارد
   يادتان باشد كه نرمال بودن اين ازمايش رد كننده سرطان پروستات بوده و هيچ ارتباطي با بزرگي و كوچكي پروستات ندارد
 • تصویر کاربر سیف یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام آیا داروی شیمیایی یا گیاهی برای پایین آوردن میزان پی اس آ وجوددارد ؟ اگر هست استدعا دارد راهنمایی فرمایید . با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،در درجه اول بايد مشخص شود كه چرا PSA بالا هست
   اگر به علت عفونت باشد انتي بيوتيك،به علت بزرگي خوش خيم پروستات باشد داروي فيناسترايد و اگر به علت سرطان باشد طبيعتا" نيازمند اقدامات گستر ده تر است
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام کمر درد شدید روزانه،درد شدید آلت تناسلی و مقعد که بعد نزدیکی و یبوست بیشتر میشه،دانه های قرمز رنگ کوچک دور کلاهک آلت تناسلی،احساس زخم و داغی در آلت تناسلی.کشت ادار،تست مثانه پر و خالی،سونو گرافی بیضه،آزمایش psa و زگیل تناسلی و سونو کیله انجام دادم سالم بوده. پروستاتیت
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،همانطور كه در انتهاي سوال خودتان هم فرموديد به نظر ميرسد شما دچار پروستاتيت(التهاب پروستات)
   هستيد.بهتر است جهت ادامه درمان به مطب مراجعه كنيد
   در ضمن دانه هاي قرمز دور كلاهك مساله خاصي نيست،ربطي به پروستاتيت نداشته و نيازمند پيگيري نيست
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده مبتلا به التهاب پروستات هستم آیا میتونم روزه بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،بله
   مانعي ندارد
 • تصویر کاربر کریم دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز.در پی گیری سوال قبلی.که گفتین التهاب مزمن پروستات.وانتی بیوتیکی که مصرف میکردم لووفلوکساسین وسیپرو.میتونم بیشتر ازیک ماه آنتی بیوتیک مصرف کنم که خوب بشم؟؟ممنون وسپاس.اجرتون با امام رضا
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،بله عرض كردم خدمت شما،پزشك بنا به صلاحديد حتي تا ٦ ماه هم انتي بيوتيك تجويز ميكند
   ميزان و دوره انتي بيوتيك تجويزي با نظر پزشك و بسته به نحوه پاسخ شما به درمان دارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر