درمان قطعی پروستات در طب سنتی (گیاهان دارویی)

آخرین بروزرسانی: 24 آبان 1402

در این مقاله می خوانید
در صورتیکه بزرگی پروستات با دارو و روتین مناسب زندگی درمان نشود. تنها درمان قطعی پروستات میتواند گزینه ی جراحی پروستات باشد اما متخصص اورولوژی باید تمامی علائم شما و راه های موجود را بررسی کن تا به نتیجه قطعی برسد.
 
یکی از نگرانی های عمده در آقایان بالای ٥٠ سال، مسائل مربوط به بزرگی پروستات و یا سرطان پروستات می باشد. در ادامه ما به شما مواد غذایی مفید، برای محافظت و درمان قطعی پروستات معرفی می کنیم. در صورتیکه این بیماری مهار نشود، عمل پروستات میتواند تنها راه درمان و کنترل عوارض آن باشد.
 

هر چند روند بزرگ شدن پروستات وابسته به سن بوده و به نوعی اجتناب ناپذیر است اما تشخیص و درمان سرطان پروستات در ابتدای ابتلا بسیار آسان است. با کمک یک آزمایش خون ساده و اندازه‌گیری آنتی ژن خاص پروستات PSA، می‌توان بیماری سرطان پروستات را در همان مراحل نخست شناسایی کرد.

پزشکان و متخصصان متوجه شده‌اند برخی مواد غذایی می‌توانند خطر ابتلا به بزرگی پروستات یا سرطان پروستات را کاهش دهند. در اینجا به چند توصیه از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

درمان سنتی پروستات با Zn (روی)

بیشترین میزان روی (Zn) در بدن آقایان در پروستات ذخیره می شود. این ماده در تمامی مراحل باروری در آقایان از جمله متابولیسم هورمونها، فعالیت و تحرک اسپرمها و سلامت و عملکرد غده پروستات نقش دارد.

تحقیقات نشان داده است که سطوح روی در بافت سرطانی پروستات نسبت به بافت سالم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. منابع غنی این ماده مدنی شامل صدف، جگر، غلات کامل، حبوبات، غذاهای دریائی و مغزهای گیاهی می باشد.

 

پروستات و درمان آن با فلفل قرمز

فلفل قرمز یکی از منابع غنی ضد سرطان است. تند بودن فلفل قرمز به علت وجود ماده‌ی كپساىسين‌ است. كپساىسين‌ علاوه بر اینکه باعث کاهش درد می‌شود، می‌تواند سلول‌های سرطانی به‌خصوص سرطان پروستات را از بین ببرد.

این ماده همچنین به علت دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های قوی، رادیکال‌های آزاد که موجب گرفتگی عروق می‌شوند را از بین می‌برد و لذا برای بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مفید است.

درمان خانگی پروستات با قارچ

قارچ‌ها به‌خصوص نمونه‌های آسیایی آن‌ها برای سلامتی بسیار مفید هستند و همچنین خواص ضد سرطانی دارند. به‌عنوان‌مثال در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، قارچ‌ شیتاکی مانع از پیشرفت سرطان سینه در موش‌ها شد. تاکنون اما مطالعه ی خاصی در زمینه  تأثیر قارچ‌ شیتاکی بر سرطان پروستات انجام نشده است.

قارچ‌های آسیایی همچنین شامل آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام  ارگوتیونین هستند. قارچ‌های شیتاکی، اویستر، ریشی و مایتاکی ازجمله منابع غنی ارگوتیونین هستند. این آنتی‌اکسیدان‌ها خواص ضد سرطانی داشته و سلول‌های بدن را در برابر سرطان محافظت می‌کنند.

فلفل قرمز

درمان گیاهی پروستات با کلم بروکلی

کلم بروکلی، منبعی غنی از مواد معدنی ضروری است. در میان خانواده کلم‌ها و سبزیجات، کلم بروکلی از میزان بالای سولفورافان فیتونوترینت و ايندول‌ برخوردار است که هر دو ماده از خاصیت ضد سرطانی بالایی بهره‌مند هستند.

بر اساس نتایج تحقیقاتی، ايندول‌ موجود در خانواده کلم‌ها، از جمله کلم بروکلی، باعث جلوگیری از رشد سلول‌های سرطان پروستات پیشرفته می‌شود و همچنین مانع تولید آنتی‌ژن‌های خاص پروستات می‌شود.

بر اساس مطالعات انجام‌شده در مورد سرطان پروستات، تخمدان، کبد و روده، محققان به این نتیجه رسیدند که خوردن کلم بروکلی بیش از یک‌بار در هفته موجب کاهش 45 درصدی سرطان پروستات می‌شود.

برای آنکه از طعم بروکلی لذت ببرید، پیشنهاد می‌شود قبل از مصرف آن را بخارپز کرده و یا به مدت 5 دقیقه در روغن تفت دهید. دقت داشته باشید چنانچه سبزی‌ها بیشتر از مدت مذکور تفت‌داده شوند، خاصیت ضد سرطانی خود را از دست می‌دهند.

کلم بروکلی

درمان خانگی پروستات با جوز برزیلی

از میان انواع آجیل، این نوع جوز که مخصوص منطقه ی آمریکا جنوبی است، منبع غنی سلنیوم معدنی بوده که برای سلامت پروستات بسیار مفید است. در واقع این آجیل ده برابر بیشتر از نوع دارویی آن حاوی سلنیوم است. بر اساس نتایج مطالعاتی که در این زمینه انجام‌شده است، مصرف سلنیوم در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مؤثر است.

درخت جوز برزیلی در کشورهای برزیل، ونزوئلا، کلمبیا، پرو و بولیوی رشد می‌کند. جوز برزیلی منبع غنی روی و دیگر مواد معدنی مؤثر در سلامت پروستات است. علاوه بر این، جوز برزیلی سرشار از اسیدهای آمینه ضروری و همچنین منبع غنی منیزیم و تیامین(ویتامین ب1) است.

  چای سبز

ماهی سالمون

امگا 3 یکی از مواد مغذی و مفید برای سلامت پروستات است و ماهی سالمون نیز سرشار از امگا 3 است. رنگ پولک‌های انواع مختلف سالمون با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل برخی از انواع آن نسبت به بقیه امگا 3 بیشتری دارند.

بنا به گفته محققان، امگا 3 موجود در ماهی، مانع پیشرفت تومور پروستات میشود و همچنین مانع پیشرفت سرطان در دیگر قسمت‌های بدن افرادی می‌شود که پیشتر به این نوع سرطان مبتلا بوده‌اند.

نتایج مطالعاتی حاکی از آن بود که مصرف ماهی حداقل یک‌بار در هفته، باعث کاهش خطر پیشرفت سرطان حتی برای افرادی که به‌صورت ارثی مستعد ابتلا به این بیماری هستند، می‌شود.

گوجه فرنگی

گوجه به‌عنوان منبع غنی از لیکوپن، فیتونوترینت و کاروتنوئید شناخته میشود. لیکوپن یکی از انواع آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که برای سلامت پروستات بسیار مؤثر است.

گوجه فرنگی

چای و پروستات

خاصیت دارویی چای سبز به علت وجود آنتی‌اکسیدان کاتچين‌ است که انواع خاصی از ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد، این آنتی اکسیدان باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی شده و با برخی از انواع سرطان از قبیل سرطان پروستات مبارزه می‌کند. هرچند انواع مختلفی از کاتچين‌ وجود دارد، اما مهم‌ترین نوع آن اپی گالوکاتچین گالات است.

بر اساس مطالعات مختلفی که در این زمینه انجام‌شده، مردانی که در روز سه فنجان چای سبز می‌نوشند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند. محققان همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که ترکیب چای سبز مانع از فعالیت آنزیم‌هایی می‌شود که در ابتلای فرد به سرطان پروستات نقش اساسی دارند.

درمان گیاهی سرطان پروستات با تخمه کدو

تخمه‌ ی کدو خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامت پروستات دارد، به‌ خصوص برای مردانی که مبتلا به سرطان پروستات خوش‌خیم هستند. روغن تخمه‌ ی کدو نیز سرشار از کاروتنوئید و امگا 3 است. به گفته محققان مردانی که از کاروتنوئید بالایی در رژیم غذایی خود برخوردار هستند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

درمان پروستات در طب سنتی با انار

انار سرشار از الاگیتانین است. الاگیتانین یک آنتی‌اکسیدان‌است و از بدن در برابر انواع سرطان ها از جمله سرطان پروستات محافظت می کند. بر اساس نتایج به دست آمده عصاره ی انار می‌تواند مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی پروستات شود.

انار

درمان گیاهی بزرگی خوش خیم پروستات با سویا

موادغذایی حاوی سویا از رشد سلولهای پروستات و بزرگی پروستات پیشگیری کرده و رشد تومورها را کند می‌کند. دلیل این امر ایزوفلاون‌های موجود در سویا است که سبب کاهش میزان دی‌هیدروتستوسترون یا هورمون مردانه شده و از رشد بافت پروستات جلوگیری می کند (در بدن انسان هورمون تستوسترون در پروستات و اندام تناسلی خارجی به هورمون دی هیدروتسوسترون تبدیل شده که باعث رشد آن میشود. داروهایی مانند فیناستراید و دوداستراید با مکانیسم فوق باعث جلوگیری از رشد پروستات و در نتیجه کوچک شدن غده پروستات میشوند.)

تخم کتان

روغن‌های گیاهی به دلیل آنکه غنی از امگا ٣ هستند احتمال ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان پروستات را پایین می‌آورند. از انجاییكه بدن انسان خود قادر به ساخت امگا ٣ نمی باشد، باید این ماده را از مواد غذایی دریافت كند. دانه كتان حاوی مواد غنی از امگا ٣ بوده كه پودر این دانه را میتوان به غلات صبحانه و ماست اضافه كرد.

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه‌ نوعی گیاه است که با آسیاب کردن ریشه‌های آن تبدیل به‌نوعی ادویه می‌شود. زردرنگ بودن این ماده سبب تندتر بودن مزه آن می‌شود.

زردچوبه می‌تواند مانع از بروز سرطان پروستات شود، رشد سرطان پروستات موجود را کاهش داده و حتی سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

ویتامین E

مصرف موادغذایی حاوی ویتامین E، سبب کاهش احتمال بزرگ شدن پروستات مشوند و از غدد پروستات در برابر سرطان محافظت می‌کنند. مارگارین، روغن‌های گیاهی، گردو، گندم و غلات کامل از جمله منابع غنی ویتامین E هستند.

سویا

ویتامین D

 سطوح بالای ویتامین D در خون نیز اثر حفاظتی در برابر سرطان پروستات دارد. این ویتامین به دلیل اثرات ضد تكثیری و ضد متاستاز خطر ابتلا به سرطان پروستات را كاهش میدهد.

از آنجاییكه نور آفتاب و مواد غذایی محدودی مانند كره، زرده تخم مرغ، خامه و جگر تنها منابع دریافت این ویتامین هستند، مصرف مكمل های ویتامین D در اغلب افراد ضروری به نظر می رسد.

 

ورزش چگونه به کوچک شدن پروستات کمک می کند؟

تحقیقات نشان داده است که ورزش راه خوبی برای کاهش التهاب بدن است، پس می‌تواند التهاب و  بزرگ شدن پروستات را کنترل کند. بنابراین، یافتن راه‌هایی برای کاهش این التهاب کلیدی برای مدیریت علائم بزرگ شدن پروستات مهم است.

ورزش همچنین می تواند به حفظ وزن سالم کمک کند، که این امر باعث کاهش التهاب بدن می شود. چاقی همچنین خطر ابتلا به بزرگی پروستات را افزایش می دهد، بنابراین وزن سالم برای سلامت پروستات شما حیاتی است.

بهترین ورزش برای جلوگیری و یا کنترل بزرگی پروستات چیست؟

فعال‌تر شدن کافی است. لزومی ندارد که هر روز در باشگاه ورزشی باشید یا دوی ماراتن را انتخاب کنید. بهترین کار انتخاب یک برنامه تناسب اندام است که مناسب شما، سن و سبک زندگی شما باشد و به شما امکان دهد بیشتر حرکت کنید.

در اینجا چند ورزش مفید برای شما و سلامت پروستات شما آورده شده است:

تاثیر گیاه گزنه بر درمان پروستات 

گاها مشاهده شده که گزنه مانند فیناستراید (معمولاً برای درمان بزرگی پروستات تجویز می‌شود) در کاهش رشد پروستات عمل میکند. اما میزان تاثیر گزنه نسبت به فیناستراید بسیار ناچیز بوده و مصرف فیناستراید عاقلانه تر است.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدخوشدلی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 626 مشاهده پرسش
  باسلام بنده سنم 52 می‌باشد حدود یکسال است که ادرارم کمی باید زور بزنم و یا مقطعی می آید دلیلی برای آزمایش دادن میباشد؟ مچکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،تمامی اقایان بالای ۵۰ سال،باید سالی یکبار از نظر پروستات بررسی شوند
 • تصویر کاربر رزبان چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 801 مشاهده پرسش
  ادرار کردن مکرر و بزرکی پروستات وعدم تخلیه کامل وتازگی دفع پروتین ادرار دارم واومنیک4مصرف شبی یکی کبسول خارجی چکنم متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر اصغری جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر بعضی موقع بعد عمل جراحی فوت می کنن دلیل خاصی دارد یا مشکل از انجام عمله ؟چطوری از این خطرات پیش گیری کنیم . ممنون از لطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،موارد نادری هست نگران نباشید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 763 مشاهده پرسش
  سلام پدرم آقای ۶۸ ساله هستن که ظاهرا به دلیل مشکل بزرگ شدن پروستات تکرر ادرار دارن بخصوص شب تا صبح که دیگه خواب ندارن
  توضیح اینکه ایشون ۱۰ سال پیش سکته مغزی نیمه راست داشتن و الان به کمک عصا راه میرن
  شما برای حل این مشکل چی توصیه می کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،با جواب ازمایش و سونوگرافی به مطب مراجعه کنیذ
 • تصویر کاربر نادر سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  دو تصویر آزمایش psa بمدت یک ماه فاصله جهت دستورات لازم ارسال گردید
  از توجه شما جناب دکتر ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر قاسم سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 288 مشاهده پرسش
  سلام ۳۹ سالمه بعضی مواقع درد زیرش یا مثانه دارم در ادرار خون بوده متخصص ارولوژی ۸ماه قبل بزرگی خوش خیم پروستات تشخیص داد ولی در سونوگرافی که تاحالا دوبار رفتم اندازه پروستات طبیعی بوده درد خیلی خفیف دارم همچنین چون پسوریازیس کمی غلظت خون دارم ازسال ۹۴ الی ۹۷ قرص مشترکات میخوردم که اونو ۶ماهه قطع کردم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر زهره سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب
  بنده ۴۰ سالمه و حدود ۵ سالی هست به بیماری دچار شدم که سوزش و فشار در تخلیه ادرار مرا رنج میدهد گاهی این سوزش و فشار با مصرف مرکبات ، ترشیجات، تندیجات ، شیرینی جات مصنوعی و حاوی قند و شکر و سرخ کردنی وهمچنین نگه داشتن ادرار غیرقابل تحمل میشودو سوزش به دهانه رحم هم منتقل میشود می خواستم بدونم آیا ممکنه من هم دچار پروستات باشم چون گاهی با مصرف چیزهای آبکی مخصوصا سردیجات یا خود آب هم دچار تکرر ادرار و نیاز به تخلیه سریع هم میشوم خیلی ممنون میشم بفرمایید راه درمانی هست یا خیر چون این مشکل روی اعصاب و خلق و خوی من نیز تأثیر میگذاردو زندگی روزمره ام را دچار مشکل ساخته بطوریکه از همه چیز زده شدم با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر زهره دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام و با سپاس فراوان از پاسخ شما
   خیالم بابت اینکه چیزی بنام پروستات در خانومها وجود ندارد راحت شد اما دکتر مهربان بنده هنگام تخلیه ادرار دچار سوزش میشم و انگار چیزی شبیه غده جلوی تخلیه با حجم زیاد رو میگیره و قطر ادرار کم میشه و اون گرفتگی اجازه تخلیه راحت بدون فشار و سوزش را به بنده نمی دهد ناگفته نماند این مشکل بعد از سه ماهه اول بارداری دومم بدنبال مصرف ترشیجات و فلفل ایجاد شد و وقتی در سزارین سوند14 زده بودند سوزش شدیدگرفتم که با تزریق مسکن ساکت شد. بعد از خروج سوند قطر ادرار موقع تخلیه بسیار خوب شده بود اما پس از مدت کوتاهی دوباره به حال قبل برگشت
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Sadeghm دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکترشما گفتید ک التهاب پروستاتیت دارم پیش دکتر رفتم داروی روغن کدو وقرص تامسوور وسرترالین هگزال نوشته مصرف میکنم هنوز بهبودی در خودم نمیبینم و هنوز ادرارم کم فشاره نظرشماچیست ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،درمان التهاب پروستات نیازمند مصرف انتی بیوتیک هم هست برای شما انتی بیوتیکی تجویز نشده است
 • تصویر کاربر خلیل دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 678 مشاهده پرسش
  سلام من 34 سال دارم و التهاب پروستات خیلی شدیدی گرفتم و ادرارم به زحمت هستش حتما باید نیم ساعت بشینم تا ادرام خالی بشه یا باید بروم زیر دوش حمام تا ادرارم بیاد سوزش هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،نیاز به درمان دارویی دارید به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 319 مشاهده پرسش
  سلام.من ۴۳ سال دارم.حدود دوماه که متوجه شدم عفونت پروستات دارم آزمایش psa دادم ۲۰ بود اتنی بیوتیک خوردم بعد سه هفته دوباره آزمایش دادم ۱۲۱ شده بود خیلی نگرانم امکان سرطان پروستات یا متاستاز هست؟ البته در ادرار و منی خونی ندیدم آزمایش ادرار دادم خونی در ادرار نبود.داروهای گیاهی هم مصرف میکنم میتونند در بالا بردن psa تاثیر داشته باشند.ممنون مبشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،ازمایش خود را تکرار کنید در صورت بالا بودن PSA حتما نمونه برداری انجام دهید
  2. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام اقای دکتر.نمونه برداری رو انجام دادم.هنوز جوابشو نگرفتم.ولی در شرح کارشون درقسمت کیسه منی نوشتن

   Seminal vesicles
   hypoechoic
   یعنی توده ای در قسمت کیسه منی دیدن؟ من تا جواب بیاد اروم ندارم.منظورشون چیه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر