علل سوزش و خون در ادرار مردان چیست؟

ادرار خونی بر اساس میزان خون موجود در ادرار، به دو دسته هماچوری میکروسکوپیک و هماچوری گروس تقسیم می شود.  پزشک توسط آزمایش ادرار مشخص می کند، هماچوری از چه نوعی است.

نکته قابل توجه اینکه، الزاما ادرار قرمز رنگ به دلیل وجود خون در ادرار نمی باشد. بلکه مصرف مواد غذائی خاص مانند چغندر، ریواس، تمشک و هم چنین بعضی داروها مانند ریفامپین، پیریدیوم، داروهای مسهل حاوی سنا و مسمومیت با سرب نیز می تواند باعث قرمز شدن ادرار شوند.

در هماچوری میکروسکوپیک، در آزمایش ادرار تعداد RBC ( گلبول قرمز خون ) بیش از عدد ۳، در هر واحد اندازگیری می باشد. اگر چه هماچوری گروس (واضح ) با احتمال بیشتری با یک بیماری همراه است، ولی در کل شدت هماچوری با شدت پاتولوژی ارتباط ۱۰۰% ندارد. مثلا ممکن است فردی با هماچوری میکروسکوپیک تومور کلیه و فردی دیگر با هماچوری واضح تنها عفونت مثانه داشته باشد.

اگر فرد بزرگسالی سابقه یک نوبت هماچوری با هر شدتی داشته باشد، حتما باید جهت رد کردن وجود بدخیمی ها مورد بررسی قرار گیرد. نکته قابل توجه این است که شایع ترین علت وجود خون واضح در افراد بالای ۵۰ سال سرطان مثانه و شایعترین علت هماچوری در افراد ۲۰ تا ۴۰ سال سنگ و عفونت می باشد.

ادرار خونی

علل وجود خون در ادرار

 دلائل عمده وجود خون در ادرار (هماچوری) عبارتند از:

عفونت

وجود هر گونه عفونت در سیستم ادراری از جمله عفونت کلیه (پیلونفریت)، عفونت مثانه (سیستیت) و عفونت پروستات (پروستاتیت) میتواند زمینه ساز ایجاد خون در ادرار شود.

سنگ

در مواردی که هماچوری همراه با درد و حالت تهوع باشد، خصوصا در مواردی که شخص خود سابقه سنگ کلیه داشته باشد و یا سابقه خانوادگی سنگ کلیه وجود داشته باشد.

بیماری های ارثی و  عروقی کلیه

در بعضی موارد منشا وجود خون در ادرار، وجود التهاب یا  ناهنجاری های عروقی خونریزی دهنده و یا بیماری سلولی داسی شکل بودن گلبولهای قرمز میباشد.

درد در بیضه٤- تروما

وارد شدن هر نوع ضربه یا ترومایی به سیستم ادراری میتواند سبب ادرار خونی شود. در مواردی که شدت ضربه زیاد نبوده و سبب کوفتگی شود، معمولا هماچوری به صورت میکروسکوپی و خود محدود شونده است.

اما در مواردی که ضربه شدید بوده، نظیر تصادف با وسائل نقلیه یا سقوط از ارتفاع، معمولا خونریزی بصورت واضح (Gross) بوده و انجام سی تی اسکن جهت بررسی اندام های داخلی امری ضروری است.

تومور

یکی از علل مهم خونریزی، مخصوصا خونریزی واضح در افراد مسن، وجود تومور بدخیم در سیستم ادراری است. همچنین وجود خونریزی واضح بدون درد خصوصا در یک فرد مسن، شاه علامت تشخیص سرطان مثانه است. وجود سابقه خانوادگی مثبت و سابقه مصرف دخانیات و سیگار همگی جزء عوامل خطر برای تومور می باشند.

دارو

در افرادی که به هر دلیلی داروهای رقیق کننده خون (شامل آسپرین، هپارین، وارفارین و یا پلاویکس) مصرف میکنند و یا افرادی که تحت شیمی درمانی با داروهای خاص قرار گرفته اند و همچنین مصرف برخی از مسکن ها و پنی سلینها با افزایش احتمال خون در ادرار همراه میباشد.گرچه این خونریزی معمولا به صورت میکروسکوپی و غیر قابل دیدن است.

ناهنجاری اناتومیک سیستم ادراری

وجود هر گونه اختلال و یا ناهنجاری در سیستم ادراری همانند کیست کلیه و تنگی حالب از عوامل نادر جهت خون در ادرار میباشد. هم چنین با توجه به زمان ایجاد هماچوری تا حدودی می توان علت ایجاد آن را حدس زد. به عنوان مثال:

 • وجود خون در ابتدای ادرار نشانه ایجاد مشکل در مجرای ادرار یا پیشابراه مانند تومور ، سنگ و تنگی مجرا می باشد.
 • وجود خون در انتهای ادرار نشانه التهاب مثانه، بیماری در مثانه و مجرای پروستات می باشد.
 • وجود خون در تمام ادرار نشانه ضایعه در مثانه و بالاتر از ان مانند تومور کلیه، مثانه، حالب و سنگ کلیه و حالب میباشد.

ادرار خونی 

درمان سوزش ادرار همراه با خون

قدم اول اثبات وجود هماچوری با انجام آزمایش ادرار می باشد. همانگونه که گفته شد تعداد گلبول های قرمز موجود در هر واحد اندازگیری ادرار باید بیش از عدد ۳ باشد.

اگر در آزمایش ادرار نشانه ایی از عفونت هم وجود داشته باشد، بیمار را یک هفته درمان و سپس مجددا آزمایش ادرار را تکرار می کنند. شرط اثبات هماچوری میکروسکوپی، وجود خون در ادرار در حداقل ٢ آزمایش ادراری است، که به فاصله ۲ الی ۳ هفته از هم گرفته شده باشند.

در صورتیکه پس از یک هفته درمان، در آزمایش ادرار همچنان بیش از ۳ عدد  RBC وجود داشته باشد، قدم دوم IVP می باشد، که در کودکان به جای IVP، سونوگرافی و VCUG جهت بررسی رفلاکس ادراری انجام می شود.

در صورت نرمال بودن IVP  و سونوگرافی قدم بعدی سیستوسکوپی می باشد، که توسط آن داخل مجرا و مثانه مشاهده می شود. سیستوسکوپی وسیله تشخیصی استاندارد در تشخیص توده های مثانه است.

در نهایت در صورت نرمال بودن سیستوسکوپی، سی تی اسکن شکم و لگن جهت رد توده های کلیه انجام می شود.

 از روشهای آزمایشگاهی جهت تشخیص منشاء هماچوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تست های انعقادی

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد مصرف داروهای ضد انعقاد و یا اختلال در سیستم انعقادی می تواند باعث خونریزی سیستم ادراری شود

آزمایش بررسی ادرار از نظر وجود دیس مورفیک

در صورت وجود این گلبولها منشاء خونریزی از گلومرولهای کلیوی بوده و بیشتر بیماریهای داخلی کلیه مطرح میشود.

آزمایش سیتولوژی ادرار ٣ روزه

در آزمایش فوق برای ٣ روز متوالی ادرار را از نظر وجود سلولهای بدخیم بررسی می کنند، در صورت وجود بدخیمی، خصوصا High Grade در سیستم ادراری، آزمایش فوق مثبت می شود.

آزمایش پروستات (PSA)

از آنجایی که یکی از دلائل وجود خون واضح در ادرار بیماری های پروستات می باشد، آزمایش PSA در خونریزی واضح ادراری در افراد بزرگسال الزامی می باشد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

8+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارسلان سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بدون اینکه متوجه بشم شرتم پرخون شد از خیسی متوجه شدم .34ساله مرد متاهل
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،ازمایش ادرار و سونوگرافی کلیه و مثانه انجام دهید
 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  شخصی که پیوند کلیه کرده بعد از 2 سال بعد از ادرار چند قطره خون هم دفع کرده علت این چی هست ؟ممنون میشم جواب و سریع بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،عوامل مختلفی دارد با سونو کلیه و ازمایش ادرار به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر یاسر دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، حدود دو ماه پیش سوزش شدید ادرار داشتم و دو بار هنگام ورزش خون دیدم به دکتر مراجعه کردم آزمایش و سونوگرافی برام نوشت، عفونت و سنگ کلیه دیده نشد و اندازه پروستات هم نرمال بود خود به خود بعد از چند روز خوب شدم ولی بعداز دو ماه دوباره سوزش و خون در ادرارم دیدم لطفا راهنمائیم کنین در ضمن هنگام ورزش سوزش و غلظت خون زیاد میشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رامین دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 42 سال سن دارم و حدود یک هفته ای است که حین ادرار احساس خارش در مثانه خود دارم که این احساس چند دقیقه ای بعد از اتمام ادارا هم ادامه دارد. با توجه به اینکه سابقه دفع سنگ کلیه دارم، لطفا مرا راهنمایی کنید که مشکلم مربوط به چی هست؟ و چه درمانی میشه انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از سیستم ادراری و یک ازمایش ساده و کشت ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکارشهریارناطق من مدت ۴سال است که مشکل دفع ادرارومشکل دفع مدفوع را هردوباهم دارم به دکترسنوگرافی مراجعه کردم و چندتا انجام دادم یکی میگویدحجم پروستات من۲۴الی ۴٠ رجیدم افزایش یافته وبزرگ شده یکی دیگه میگه حجم پروستات من ۱۹ رجیدوم مشاهده نشدیکی دیگه انجام دادم حجم پروستات من را ۲الی ۴ رجیدوم مشاهده نشدیکی دیگه انجام دادم گفت حجم پروستات من ۴ رجیدوم مشاهده نشده حالا من ماندم چکارکنم ادرار در روز دریک ساعت ۵باربه دستشویی میروم و حتی یک چیزی دست ازناحیه مقعد میبرم چیز نرم گردی ناحیه مقعد من را می گیرد ونمی گذارد ادرار و دفع مدفوع خوب انجام شود سـوزش مثانه هم دارم لطفا راهنمایی بکنید چکاری بکنم علی قانع ازاستان لرستان شهرخرم اباد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،احتمالا شما دچار تحریک پذیری مثانه هستید در مورد مقعد خود به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر shayan یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام با عرض ادب و خسته نباشید خدمت آقای دکتر ببخشید آقای دکتر من حدود یک ماه که در ناحیه کشاله رانم متورم ورم کرده است همراه با یبوست و نفخ و مشکلات ادراری ادرارم به صورت دوشاخه ای میشه بعضی اوقات و دیروز بعد از اتمام ادرارم یک ماده سفید کدر چسبناک از آلتم بیرون اومد و خیلی نگران شدم و ناحیه رانم هم درد میکند و پشت کمرم هم در ناحیه کلیه ها درد میگیره بعضی وقت ها ولی در سنوگرافی کلیه و مثانه چیزی نبود دکتر گفت بخدا دیگه کلافه شدم نمیتونن تشخیص بدن من چطورم دیگه دیوونه شدم الان بیشتر از یک ماهه نمیدونم مرضم چیه بعضی وقت ها هم زیر دنده هام درد میگیره جواب آزمایش های CBC خون و ادرار و مدفوع و این ها هم خوب بوده و دکتر با دیدن ورم کشاله ران گفت برو سنوگرافی فتق و جواب آزمایش سنوگرافی هم فتق نبود آیا اگر غدد لنفاوی متورم باشد در سنوگرافی معلوم میشد؟؟ آیا بیماری هم چی است و من یه مدت طولانی خود ارضایی داشتم با قرار دادن آلتم بین ران های پام و فشار دادن به هم ارضا میشدم من پسر ۲۳ ساله هستم خواهش میکنم کمکم کنید آقای دکتر خواهش میکنم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رها دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  به دلیل انجام سنوگرافی به طور ناگهانی حدو د سه شیشه اب خورده و از ان زمان ادرار دفع نمی شود و دچار سوزش شدید شده ام به طوری که برای دفع ادرار ناچار به وصل سوند شده ام، کلیه ازمایشات عفونت مجاری ادراری هم انجام شده و مشکلی وجود ندارد. برای درمان این مشکل چه باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت درمان دارویی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اینجانب علیرضا هستم 45 ساله :وقتی دیر به دیر برای دفع ادرار اقدام میکنم در ادرارم خون بشکل شن ریزه مشاهده میکنم البته دفع ادرار با اندکی سوزش میباشد ادرار در کاسه توالت که به طرف سوراخ کاسه حرکت میکنه در مسیر بشکل رسوب خون میبینم سونوگرافی و آزمایش ادرار دادم چیزی مشاهده نشد .الان چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،احتمالا شما سن ریزه و سنگ کوچک‌دارید بهتر است سی تی اسکن انجام دهید
 • تصویر کاربر saman چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ازادرارم خون لخته هم بیرون میاد بعلاوه سوزش
  به صورت مکرر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،به احتمال زیاد دچار عفونت ادراری شده اید
   مایعات زیاد مصرف کنید به پزشک مراجعه کرده و درمان انتی بیوتیکی دریافت کنید
  2. تصویر کاربر saman چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
   تشکر فراوان دکترجان
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
   🙏🙏🙏
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر منصور جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  پدرمن68ساله مبتلا به کانسرمثانه است ابعاد توده بعد از پاک سازی 1.5×1×0.8سانتیمتردکترجراحش نظرداده که کل مثانه برداشته شود امادکترانکولوژی باتوجه به اینکه قبلادوبارعمل شکم بابت برداشتن پروستات وانسدادروده کوچک داشته است نظرداده شیمی درمانی شودنظرشما چیست درضمن جواب پاتولوژی وسی تی اسکن رابرابتان ارسال کردم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،من فایلی از شما دریافت نکرده ام
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر