علل سوزش و خون در ادرار مردان چیست؟

ادرار خونی بر اساس میزان خون موجود در ادرار، به دو دسته هماچوری میکروسکوپیک و هماچوری گروس تقسیم می شود.  پزشک توسط آزمایش ادرار مشخص می کند، هماچوری از چه نوعی است.

نکته قابل توجه اینکه، الزاما ادرار قرمز رنگ به دلیل وجود خون در ادرار نمی باشد. بلکه مصرف مواد غذائی خاص مانند چغندر، ریواس، تمشک و هم چنین بعضی داروها مانند ریفامپین، پیریدیوم، داروهای مسهل حاوی سنا و مسمومیت با سرب نیز می تواند باعث قرمز شدن ادرار شوند.

در هماچوری میکروسکوپیک، در آزمایش ادرار تعداد RBC ( گلبول قرمز خون ) بیش از عدد ۳، در هر واحد اندازگیری می باشد. اگر چه هماچوری گروس (واضح ) با احتمال بیشتری با یک بیماری همراه است، ولی در کل شدت هماچوری با شدت پاتولوژی ارتباط ۱۰۰% ندارد. مثلا ممکن است فردی با هماچوری میکروسکوپیک تومور کلیه و فردی دیگر با هماچوری واضح تنها عفونت مثانه داشته باشد.

اگر فرد بزرگسالی سابقه یک نوبت هماچوری با هر شدتی داشته باشد، حتما باید جهت رد کردن وجود بدخیمی ها مورد بررسی قرار گیرد. نکته قابل توجه این است که شایع ترین علت وجود خون واضح در افراد بالای ۵۰ سال سرطان مثانه و شایعترین علت هماچوری در افراد ۲۰ تا ۴۰ سال سنگ و عفونت می باشد.

ادرار خونی

علل وجود خون در ادرار

 دلائل عمده وجود خون در ادرار (هماچوری) عبارتند از:

عفونت

وجود هر گونه عفونت در سیستم ادراری از جمله عفونت کلیه (پیلونفریت)، عفونت مثانه (سیستیت) و عفونت پروستات (پروستاتیت) میتواند زمینه ساز ایجاد خون در ادرار شود.

سنگ

در مواردی که هماچوری همراه با درد و حالت تهوع باشد، خصوصا در مواردی که شخص خود سابقه سنگ کلیه داشته باشد و یا سابقه خانوادگی سنگ کلیه وجود داشته باشد.

بیماری های ارثی و  عروقی کلیه

در بعضی موارد منشا وجود خون در ادرار، وجود التهاب یا  ناهنجاری های عروقی خونریزی دهنده و یا بیماری سلولی داسی شکل بودن گلبولهای قرمز میباشد.

درد در بیضه٤- تروما

وارد شدن هر نوع ضربه یا ترومایی به سیستم ادراری میتواند سبب ادرار خونی شود. در مواردی که شدت ضربه زیاد نبوده و سبب کوفتگی شود، معمولا هماچوری به صورت میکروسکوپی و خود محدود شونده است.

اما در مواردی که ضربه شدید بوده، نظیر تصادف با وسائل نقلیه یا سقوط از ارتفاع، معمولا خونریزی بصورت واضح (Gross) بوده و انجام سی تی اسکن جهت بررسی اندام های داخلی امری ضروری است.

تومور

یکی از علل مهم خونریزی، مخصوصا خونریزی واضح در افراد مسن، وجود تومور بدخیم در سیستم ادراری است. همچنین وجود خونریزی واضح بدون درد خصوصا در یک فرد مسن، شاه علامت تشخیص سرطان مثانه است. وجود سابقه خانوادگی مثبت و سابقه مصرف دخانیات و سیگار همگی جزء عوامل خطر برای تومور می باشند.

دارو

در افرادی که به هر دلیلی داروهای رقیق کننده خون (شامل آسپرین، هپارین، وارفارین و یا پلاویکس) مصرف میکنند و یا افرادی که تحت شیمی درمانی با داروهای خاص قرار گرفته اند و همچنین مصرف برخی از مسکن ها و پنی سلینها با افزایش احتمال خون در ادرار همراه میباشد.گرچه این خونریزی معمولا به صورت میکروسکوپی و غیر قابل دیدن است.

ناهنجاری اناتومیک سیستم ادراری

وجود هر گونه اختلال و یا ناهنجاری در سیستم ادراری همانند کیست کلیه و تنگی حالب از عوامل نادر جهت خون در ادرار میباشد. هم چنین با توجه به زمان ایجاد هماچوری تا حدودی می توان علت ایجاد آن را حدس زد. به عنوان مثال:

 • وجود خون در ابتدای ادرار نشانه ایجاد مشکل در مجرای ادرار یا پیشابراه مانند تومور ، سنگ و تنگی مجرا می باشد.
 • وجود خون در انتهای ادرار نشانه التهاب مثانه، بیماری در مثانه و مجرای پروستات می باشد.
 • وجود خون در تمام ادرار نشانه ضایعه در مثانه و بالاتر از ان مانند تومور کلیه، مثانه، حالب و سنگ کلیه و حالب میباشد.

ادرار خونی 

درمان سوزش ادرار همراه با خون

قدم اول اثبات وجود هماچوری با انجام آزمایش ادرار می باشد. همانگونه که گفته شد تعداد گلبول های قرمز موجود در هر واحد اندازگیری ادرار باید بیش از عدد ۳ باشد.

اگر در آزمایش ادرار نشانه ایی از عفونت هم وجود داشته باشد، بیمار را یک هفته درمان و سپس مجددا آزمایش ادرار را تکرار می کنند. شرط اثبات هماچوری میکروسکوپی، وجود خون در ادرار در حداقل ٢ آزمایش ادراری است، که به فاصله ۲ الی ۳ هفته از هم گرفته شده باشند.

در صورتیکه پس از یک هفته درمان، در آزمایش ادرار همچنان بیش از ۳ عدد  RBC وجود داشته باشد، قدم دوم IVP می باشد، که در کودکان به جای IVP، سونوگرافی و VCUG جهت بررسی رفلاکس ادراری انجام می شود.

در صورت نرمال بودن IVP  و سونوگرافی قدم بعدی سیستوسکوپی می باشد، که توسط آن داخل مجرا و مثانه مشاهده می شود. سیستوسکوپی وسیله تشخیصی استاندارد در تشخیص توده های مثانه است.

در نهایت در صورت نرمال بودن سیستوسکوپی، سی تی اسکن شکم و لگن جهت رد توده های کلیه انجام می شود.

 از روشهای آزمایشگاهی جهت تشخیص منشاء هماچوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تست های انعقادی

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد مصرف داروهای ضد انعقاد و یا اختلال در سیستم انعقادی می تواند باعث خونریزی سیستم ادراری شود

آزمایش بررسی ادرار از نظر وجود دیس مورفیک

در صورت وجود این گلبولها منشاء خونریزی از گلومرولهای کلیوی بوده و بیشتر بیماریهای داخلی کلیه مطرح میشود.

آزمایش سیتولوژی ادرار ٣ روزه

در آزمایش فوق برای ٣ روز متوالی ادرار را از نظر وجود سلولهای بدخیم بررسی می کنند، در صورت وجود بدخیمی، خصوصا High Grade در سیستم ادراری، آزمایش فوق مثبت می شود.

آزمایش پروستات (PSA)

از آنجایی که یکی از دلائل وجود خون واضح در ادرار بیماری های پروستات می باشد، آزمایش PSA در خونریزی واضح ادراری در افراد بزرگسال الزامی می باشد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

8+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Reza جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.عزیز.بعد از ضربه خون در ادرار بود .چیزجدیه.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،بهتر است یک سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر عبدالله سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .
  صبح ک از خواب بیدار شدم احساس کردم باید برم دستشویی ولی وقتی رفتم ادرارم نیومد این عمل چند بار اتفاق افتاد تا اینکه بعد از چند مرتبه ادرار همراه با خون و سوزش شدید خارج شد ...نمیدونم مشکلم چیه بدنم هم کاملا عفونت داره چون سرما خوردم نمیدونم پروستاته یا عفونت کلیه.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از سیستم ادراری و یک ازمایش ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر Ail جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چند قطره خون در انتهاي ادارش ديده شده همراه با سوزش هست پسرم ١٣ ساله هست ميشه راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک ازمایش ساده و کشت ادرار بدهید
  2. تصویر کاربر Ail جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام جواب ازمايش اقاي دكتر
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،فایل شما ناقص ارسال شده است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرناز جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر پدرم ۲۵ turb شدن و جواب پاتولوژی اومد که خدمتتون ارسال کردم میخواستم نظر شما رو بدونم بهترین اقدام چی هست ....یک پزشک فرمودن ب ث ژ درمانی شروع شه یه پزشک دیگه گفتن یک ماه دیگه مجدد نمونه برداری کنن و اگه به عضله رسیده بود کل ش بردارن خواستم نطر شما رو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   نظر همکاری که گفته بود مجددا عمل شود درست است
 • تصویر کاربر ثنا پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید . اینجانب زن 39 ساله که 8 ماهه دچار تکرر ادار شدید هستم . طی سونوگرافی و آزمایشات پی در پی . مشخص شده حجم مثانه ام کوچک تر شده و تعداد گلبولهای سفید افزایش یافته . ولی طی استفاده از چندین دوره دارو هیچ تاثیری نداشته . اکنون قرص گیاهی کرنبری و سپروفلوکساسین و باکلوفن مصرف می کنم که هیچ فایده ای هم ندارد . خواهشمندم راهنمایی فرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک‌ نوار مثانه انجام دهید و جوابش را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر بهروز جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، 30سالمه،حدودا یک ماه میشه که بعد از ادرار، درقسمت پیشابراه سوزش دارم تا یکی دوساعت و همینطور تکرر ادرار، در ازمایش ادرارم مقدار Rbc10__12 عدد بود و Wbc2-3 وفاقد باکتری، سونوگرافی هم دادم کلیه و مثانه و پروستات سالم بودن، لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،در ادرار شما خون وجود دارد ازمایش و سونو خود را در یک مرکز معتبر تکرار کنید
 • تصویر کاربر بهنام جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقاي دكتر
  همسرم حدود ٢سال پيش به مدت يك ماه دفع خون در ادرار داشتن بعد از مراجعه به پزشك عمل سيستوسكوپي انجام دادن و گفتن مجاري مشكلي ديده نشد و بعد از انجام سيستوسكوپي خونريزي كاملا قطع شد
  حالا مدت چند روزه دوباره خونريزيشون موقع دفع إدرار شروع شده ،البته گوهي أوقات در مائع مني هم خون ديده ميشه.ايشون ٤٩ سال سن دارن.
  نظر شما براي درمان چيه؟
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،لطفا با یک سونوگرافی جدید و شرح عمل سیستوسکوپی قبلی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  امروز بعد از چند ماه فوتبال سنگین بازی کردم حالا که برگشتیم بعد از ۳ ساعت ادرار خونی زیاد دارم و سوزش هم گرفتم به نظرتون چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،احتمالا دارید سنگ‌دفع میکنید
   مایعات زیاد میل کنید و سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیین.من ۲۲ سالمه دوماه قبل سونوگرافی دادم گفتن تو مثانت یک پولیپ۷ در۴ mmوجود دارد .الان بعد دوماه احساس درد دارم تو لگن مثانه ولات تناسلی .دردش به کشاله ی ران هم میزنه .راهنماییم کنید دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،حتما و حتما سونوگرافی را در یک مرکز معتبر تکرار و جوابش را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن تبریک سال نو من رضا هستم مدت یک هفته بود که سوزش ادرار داشتم که بدون مصرف دارو ولی با آب زیاد کم شد ولی بعد از چند مدت خون در اول ادار بصورت لخته مشاهده کردم و سوزش را هم داشتم پزشک عمومی برام آنتی بیوتیک وقرص فنازومکس تجویز کرد الان به نظر لخته نیست اما سوزش بعد از ادار دارم لطفاً راهنمایی بفرمایید با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،مصرف انتی بیوتیک را ۳ روز قطع کنید و سپس کشت ادرار بدهید تا ببینیم چه انتی بیوتیکی برای شما مناسب است
   احتمالا انتی بیوتیک‌تجویز شده برای شما موثر نبوده است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر