علائم و روش های درمانی سرطان بیضه

هورمون های مردانه و اسپرم ها در بیضه ساخته می شوند. سرطان بیضه می تواند در یک یا هر دو بیضه اتفاق بیافتد. سرطان بیضه انواع مختلفی دارد و بسته به مرحله  ی سرطان، پزشک روش درمانی خود را انتخاب می کند. 

تستوسترون مسئول رشد دستگاه جنسی مردان و ایجاد صفات مردانه است. سرطان بیضه در مقایسه با دیگر سرطان ها،شایع نیست و فقط ۰٫۷% از سرطان ها را شامل میشود.

علائم سرطان بیضه

معمولا علائم سرطان بیضه، تا مراحل انتهایی بیماری، بروز پیدا نمیکنند. در بیشتر موارد خود فرد سرطانش را کشف میکند. بعضی اوقات، طی معاینه ی معمولی توسط پزشک سرطان بیضه کشف میشود. هر فردی که متوجه چیزی غیرعادی مربوط به بیضه اش میشود، باید سریعا به پزشک مراجعه کند، مخصوصا اگر متوجه یکی از موارد زیر شود:

 • توده ای دردناک یا ورم در بیضه
 • درد بیضه یا کیسه ی بیضه
 • احساس ناراحتی در بیضه یا کیسه ی بیضه
 • احساس سنگینی در کیسه ی بیضه
 • احساس درد مبهم در کشاله ران، کمر و یا شکم
 • جمع شدن ناگهانی مایع در کیسه ی بیضه
 • خستگی یا بی قراری بی دلیل

سرطان بیضه

در حقیقت کمتر از ۴ درصد توده های بیضه، سرطانی هستند. با این وجود افراد نباید توده های بیضه را نادیده بگیرند و مهم است که به پزشک مراجعه کنند. تنها پزشکان میتوانند علت را پیدا کنند.

گرچه ممکن است سرطان بیضه به گره های لنفاوی گسترش یابند، اما گسترش آن ها به اندام های دیگر سخت است. اگر سرطان به اندام دیگر گسترش یابد، فرد ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

 • سرفه کردن
 • مشکلات تنفسی
 • مشکلات بلع
 • تورم قفسه سینه

علل سرطان بیضه

با این که دانشمندان به درستی نمیدانند علت به وجود آمدن سرطان بیضه چیست، یک سری عوامل ممکن است احتمال به وجود آمدن آن را بیشتر کنند. این عوامل عبارتند از:

❇ عدم نزول بیضه ها

اگر بیضه ها در هنگام تولد پایین نیایند، نوزاد دچار بیماری بیضه نزول نکرده میشود، این نوزاد در آینده در معرض خطر ابتلا به سرطان بیضه قرار دارد.

❇ مشکلات مادرزادی

کودک با مشکلات مادرزادی آلت تناسلی، کلیه ها و بیضه ها متولد شود.

❇ سابقه سرطان بیضه

اگر مردی به سرطان بیضه مبتلا شود، در مقایسه با افراد عادی، احتمال بیشتری وجود دارد که بیضه ی دیگر او در آینده به سرطان مبتلا شود.

❇ سابقه ی خانوادگی

مردانی که در اقوام نزدیک آن ها سابقه ی سرطان بیضه است، در مقایسه با افراد دیگر بیشتر در خطر ابتلا به سرطان بیضه قرار دارند.

❇ رشد غیرطبیعی بیضه

بیماری هایی مانند سندرم کلاین فلتر که در آن بیضه ی افراد رشدی غیرطبیعی دارد، ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان بیضه شود.

❇ اورکیت اوریونی

یکی از عوارض ناشایع اوریون که ممکن است باعث التهاب یک یا هر دو بیضه شود.

❇ نژاد

سرطان بیضه در نژاد قفقازی در مقایسه با مردان آفریقایی و آسیایی بیشتر شایع است.

⚠توجه: عمل وازکتومی خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهد.

درمان سرطان بیضه

حدود ۹۵ درصد مردانی که به سرطان بیضه مبتلا میشوند، بعد از درمان بهبودی کامل پیدا می کنند. کسانی که زودتر تشخیص داده شوند، پیش آگهی بهتری دارند. درمان سرطان بیضه شامل جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی یا ترکیبی از این ها است.

❇ جراحی اركیدكتومی 

اركیدكتومی معمولا اولین خط درمانی است. در این روش بیضه ها را با جراحی خارج میکنند تا از گسترش تومور به دیگر اعضای بدن جلوگیری کنند. اگر بیمار در مرحله ی اول بیماری تشخیص داده شود، ممکن است جراحی تنها درمان مورد نیاز باشد.

اركیدكتومی یک جراحی تقریبا ساده است. بیمار یک بیهوشی کلی دریافت میکند. یک برش کوچک در ناحیه ی کشاله ی ران ایجاد کرده و بیضه از طریق آن برداشته میشود. بیمار برای بهبودی یک روز در بیمارستان بستری میماند. اگر بعد از جراحی، فرد هنوز یک بیضه ی خود را داشته باشد، رابطه ی جنسی و باروری او تحت تاثیر منفی قرار نمیگیرد.

باروری بعد از جراجی

اگر بعد از جراحی، فرد بیضه ای نداشته باشد، نابارور خواهد شد زیرا او دیگر توانایی ساخت اسپرم ندارد. مردی که میخواهد در آینده صاحب فرزند شود، باید قبل از جراحی اسپرم خود را در بانک اسپرم ذخیره کند.

همچنین دیگر درمان های سرطان بیضه، شامل رادیوتراپی و شیمی درمانی میتوانند روی باروری فرد تاثیر گذاشته و برای مدتی طولانی این توانایی را از فرد بگیرند.

جراحی گره لنفاوی

اگر سرطان به گره های لنفاوی رسیده باشد، باید آن گره ها با جراحی برداشته شوند. که این معمولا شامل گره های لنفاوی شکم و قفسه ی سینه میشود. بعضی اوقات برداشت گره های لنفاوی ممکن است باعث ناباروری شود.

❇ رادیوتراپی

رادیوتراپی شامل استفاده از پرتوهای اشعه ی ایکس با قدرت بالا یا ذراتی برای از بین بردن سلول های سرطانی است. رادیوتراپی با صدمه به سلول های تومور،  تولید مثل آن ها را متوقف میکند.

بیمار با سرطان سمینومای بیضه به طور معمول به رادیوتراپی بیشتر از شیمی درمانی نیازمند است. رادیوتراپی همچنین برای جلوگیری از عود سرطان استفاده میشود. بیماری که سرطانش به گره های لنفاوی گسترش یافته نیز به رادیوتراپی نیاز خواهد داشت. رادیوتراپی ممکن است باعث عوارض جانبی موقتی به شرح زیر شود:

 • خستگی
 • راش های پوستی
 • سفتی عضلات
 • سفتی مفاصل
 • بی اشتهایی
 • تهوع

❇ شیمی درمانی

شیمی درمانی شامل استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی میباشد. داروهایی با خاصیت سمی باعث جلوگیری از رشد و تقسیم سلول های سرطانی میشوند.

شیمی درمانی معمولا برای بیماران با سرطان بیضه ی پیشرفته و سرطانی که به دیگر اندام های بدن گسترش یافته، استفاده میشود. درمان به صورت خوراکی یا تزریقی میباشد. شیمی درمانی به سلول های سالم، همانند سلول های سرطانی آسیب میزند، ممکن است بیمار عوارض جانبی موقت زیر را تجربه کند:

 • تهوع
 • استفراغ
 • ریزش موها
 • زخم های دهانی
 • خستگی
 • بی قراری

اکثر افراد به سرعت بعد از شیمی درمانی عوارض جانبی ناخوش آیند آن را تجربه خواهند کرد. هرچند در ۲۰ سال اخیر کنترل عوارض جانبی بهبود قابل توجهی پیدا کرده است.

معاینه بیضه

تشخیص سرطان بیضه

برای تشخیص سرطان بیضه راه های مختلفی وجود دارد از جمله:

❇ تست خون

در این روش مارکرهای سرطانی مانند آلفا فیتوپروتئین، گونادوتروپین جفتی انسانی و لاکتات دهیدروژناز چک میشود. هر چند ممکن است با وجود سرطان، آزمایش خون طبیعی باشد.

❇ سونوگرافی بیضه ای

سونوگرافی بیضه میتواند وجود یک تومور و اندازه ی آن را مشخص کند. سونوگرافی بهترین ابزار تصویر برداری برای تشخیص سرطان بیضه میباشد (با دقت بالای ٩٠٪؜) در واقع وجود هر گونه توده هیپواكو در بیضه مساوی با وجود سرطان بیضه است مگر آنكه خلافش ثابت شود.

❇ نمونه برداری بیضه ای

نمونه ای کوچک از بافت بیضه تهیه کرده و آن را با میکروسکوپ مشاهده میکنند تا تشخیص دهند توده بدخیم (سرطانی) است یا خوش خیم (غیر سرطانی).

انواع سرطان بیضه

بعد تشخیص نوع سرطانی که بیمار به آن مبتلاست، پزشک میتواند برنامه ی درمانی و پیش آگهی آن را مشخص کند. درکل دو نوع سرطان بیضه وجود دارد.

۱️⃣ سرطان سمینومای بیضه

این نوع فقط سلول های سمینوما رو درگیر میکند. همه ی رده های سنی میتوانند با این سرطان مبتلا شوند.

۲️⃣ سرطان غیرسمینومای بیضه

ممکن است شامل انواعی از سلول های سرطانی شود. این نوع سرطان بیشتر افراد جوان را درگیر میکند و سریع تر به دیگر اندام های بدن گسترش می یابد.

بیشتر سرطان های بیضه از سلول های زایا، سلول هایی که اسپرم های نابالغ را میسازند، منشا میگیرند. نمیدانیم چه چیزی سبب میشود که این سلول ها غیرطبیعی شده و سرطانی شوند. بعضی اوقات ممکن است هر دو نوع سرطان با هم وجود داشته باشند. اگر این نوع بیماری وجود داشته باشد، پزشک درمان سرطان غیر سمینومای بیضه را انجام خواهد داد.

مرحله بندی سرطان بیضه

پس از انجام تمام آزمایش های مربوطه، پزشک میتواند مرحله ی سرطان را تشخیص دهد. این کار به تعیین درمان کمک خواهد کرد.

❇ مرحله ی یک

سرطان به بیضه ها محدود است و به دیگر نقاط بدن گسترش نیافته است.

❇ مرحله ی دو

سرطان به گره های لنفاوی شکم گسترش یافته است.

❇ مرحله ی سه

سرطان به دیگر نقاط بدن شامل ریه ها، کبد، مغز و استخوان گسترش یافته باشد.

 

معاینه بیضه

معاینه کردن بیضه

 • بهترین زمان برای معاینه ی بیضه، هنگامی است که کیسه ی بیضه شل و آزاد باشد. برای مثال بعد از حمام یا دوش آب گرم.
 • به آرامی کیسه ی بیضه را در کف دستانتان نگه دارید. جلوی آیینه بایستید و به دنبال هر گونه برآمدگی روی کیسه ی بیضه بگردید.
 • در ابتدا اندازه و وزن بیضه ها را مشاهده کنید.
 • با فشار آرام انگشتان و شستتان به دنبال هر گونه توده و برآمدگی غیرمعمول بگردید. در بعضی از مردان یکی از بیضه ها، پایین تر از دیگری قرار دارد. در بعضی از مردها هم یکی از بیضه ها از دیگری بزرگتر است، در حقیقت تا ٢٠٪؜ اختلاف سایز بین ٢ بیضه طبیعی است.
 • با هر بار چک کردن، سعی کنید هر گونه افزایش اندازه یا وزن بیضه ها را پیدا کنید.
 • هربیضه را به تنهایی معاینه کنید. هنگامی که انگشت سبابه و انگشت میانیتان را زیر بیضه قرار داده اید، انگشت شستتان را روی بیضه بگذارید. به آرامی بیضه تان را در بین انگشتانتان بلغزانید، بیضه باید صاف و بیضی شکل باشد. روی آن نباید توده یا ورم وجود داشته باشد. در پشت و بالای هر بیضه باید لوله ای برای ذخیره ی اسپرم ها وجود داشته باشد، که به آن اپیدیدیم میگویند. اپیدیدم ممکن است کمی حساس باشد و کاملا طبیعی است.

پیشگیری از سرطان بیضه

پیشگیری از بسیاری از موارد سرطان بیضه ممکن نیست و اصلی ترین علت آن این است که دلایل بوجود آمدن آن را نمیدانیم. خیلی از مردانی که به سرطان بیضه مبتلا میشنود، با عوامل خطرزای خاصی مواجه نبوده اند. در حقیقت همانگونه كه در قبل گفته شد بهترین روش برای پیشگيری،معاینه بیضه توسط خود شخص ( Self exam ) می باشد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من 16 سالمه و زیر بیضه سمت چپم توده سفتی دقیقا پایین بیضه احساس میکنم و بعضی از اوقات درد دارم احتمال داره که سرطان باشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،لطفا سونوگرافی از بیضه انجام دهید
 • تصویر کاربر ..... یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند وقته داخل بیضیه سمت راستم برآمدگی کوچیکی بوجود اومده که در حالت عادی درد کمی داره ولی وقتی لمسش میکنم درد زیادی داره مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،به احتمال زیاد کییت اپیدیدیم دارید جهت اطمینان سونوگرافی انجام دهید
  2. تصویر کاربر ..... چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   خطرناکه؟
  3. تصویر کاربر ..... چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   اندازه ماشه و خیلی سفته
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   اگر کیست باشد هیچ خطری ندارد
  5. تصویر کاربر ..... پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   درد زیادش مال چیه؟
  6. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   در مواردیکه کیست ملتهب و یا عفونی شود دردناک میشود
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،اقای دکتر زیر پوست بیضه هام رنگش تغییر کرده بد تا داخل ران خارش شدید و قرمز خط کشیده تا داخل ران بد در زمان خارش سوزش هم دارد آیا امکان دارد قارچ پوستی باشد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،بله
  2. تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   ببخشید بعد باید با چه روشی بهبود پیدا کند دارویی پمادی داره؟
  3. تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   ببخشید بعد با چه روشی بهبود پیدا میکند دارویی پمادی داره؟
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،امکان تجویز دارو از طریق سایت وجود ندارد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Milad دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام..من ۲۵سالمه تا چند سال پیش تقریبا رشد بیضه هام خوب بود ولی کوچیک‌بود ..رفته رفته کوچیک تر شدن
  آیا راهی وجود داره ک به حالت نرمالشون برسن؟؟!
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از بیضه ها و ازمایش هورمون تستسترون،LH/FSH/PRL انجام داده و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اگه تا آخر عمرم نرم پیش دکتر چه اتفاقی می افته ؟
  یک بیضه بزرگتر است ولی دردی ندارم نه در کمر و سینه و شکم و نه در بیضه ولی خیلی ورم دارد ؟
  ممکنه طبیعی باشه .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام،چرا تا اخر عمر دکتر نروید؟؟؟؟؟؟
   با یک سونوگرافی ساده از بیضه ها همه چیز مشخص میشود
 • تصویر کاربر بلاتکلیف دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  همسر بنده آزواسپرمیست. اما در بیوپسی بیضه اسپرم داشتند و سه نی اسپرم از ایشان فریز شد.تا بحال دو بار میکر انجکشن انجام دادیم اما جواب نداد. هیچ یک از متخصصین ارولوژیستی که همسر بنده را معاینه کردند آزمایش یا سونوگرافی برای تشخیص علت آزواسپرمی و انسدادی یا غیر انسدادی آن ندادند و تنها با معاینه فیزیکی گفتند آزواسپرمی غیر انسدادیست. تولید اسپرم خیلی کمه در حدی که در آزمایش صفره و نیازی به سونو و .. نیست. اما من نمی تونم اعتماد کنم. فک می کنم شاید یه مشکل ساده باشه که اینجوری با دست دست کردن زمان رو از دست میدیم.الان سوالم از شما اینه نرمال بودن حجم مایع منی می تونه نشان دهنده غیر انسدادی بودن آزواسپرمی باشه؟ آزمایشات همسرم رو ضمیمه کردم .
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام،اگر بخواهید از انسدادی یا غیر انسدادی بودن مطمئن شوید باید از بیضه نمونه برداری کنید هر چند چون در نمونه برداری مقادیر کم اسپرم دیده شده قویا به نفع غیر انسدادی است
 • تصویر کاربر arshia یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دكتر من ٣-٤ سالى هست در بيضه سمت چپم يه توده كوچيك تر از نخود روشه و اصلا تا امروز درد نميكرد امروزم كه اين علائمو ديدم تازه دردم گرفته ١٧سالمم هست و اينكه بيضه سمت چپم -١-٢سانت پايين تر از راستيه هست ممنون ميشم جواب بديد سرطانه يا نه بعد٣-٤سال
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام،به احتمال زیاد شما کیست بیضه(اسپرماتوسل)دارید که در این ابعاد نیاز به کار خاصی ندارد.محض اطمینان یک سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مطابق آزمایشی که سه ماه پیش دادم و براتون میذارم نتایج فوق حاصل شده الان بعد از گذشت سه ماه بادرد بیضه راست به دکتر مراجعه کردم تشخیص اپیدیدمیت دادن و داروهای سفتاریاکسین جنتامایسین و سلبرکس رو دادن
  آیا بین جواب آزمایش و مشکل فعلی ارتباطی وجود داره ؟
  ضمنا بنده ۷ سال پیش هم ازمایش داده بودم که خون در ادرار دیده شده بود اما بعد از سونوگرافی از کلیه کبد و مثانه مشخص شد همه چی نرماله همچنین اهل سیگار هم نیستم سن ۳۹ قد ۱۸۰ وزن ۹۷
  متشکرم از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام،در ازمایش ادرار شما خون دیده شده اما بین خون در ادرار و اپیدیدیمیت ارتباط کمی وجود دارد
   از نظر خون در ادرار نیاز به پیگیری(سونوگرافی هر ۶ ماه و بررسی Dysmorphic RBC در ازمایش ادرار)دارید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید.
  بنده از ناهیه بیضه دچار ورم شدید و بدون درد شده ام آیا نیازی به آزمایش هست نزدیک 1/5سال این وضعیت رو دارم؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام،لطفا" يك سونوگرافي از بيضه ها و نواحي اينگوئينال انجام دهيد
 • تصویر کاربر عصمت چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر من یک سال وهشت ماه داره بیضه سمت راستش نزول نکرده سونو انجام دادم در سونوی کامل کیسه بیضه شکم و لگن هیچ بافت بیضه ای دیده نشد با این حال لاپاراسکوپی بهتره یا ام ار ای
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   ابتدا MRI و در صورت عدم رويت لاپاروسكوپي
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر