علل و روشهای درمان بی اختیاری ادرار در زنان

فهرست مطالب

بیماری بی اختیاری ادرار استرسی، حالتی است که در آن، افزایش فشار داخل شكم که توسط شرایطی مثل تحمل وزن، خنده، سرفه و عطسه ایجاد میشود، باعث شده فشار مسدود کننده ادرار کم شده و ادرار نشت پیدا کند. بی اختیاری ادرار در زنان موجب رنجش آنها میشود.

این بیماری اغلب در زنان میانسال دیده می شود. که از مهم ترین علل آن حاملگی های متعدد و زایمان واژینال است. که این امر باعث ضعف در بافتهای کف لگن و دریچه اسفنکتر گردن مثانه می شود. بی اختیاری ادرار در زنان در خیلی از زنان که چندین زایمان واژینال داشته اند، دیده شده است.

در حالت طبیعی در افراد سالم فشار مسدود کننده مجرا به خوبی قادر به مقابله و ایجاد حالت تعادل است، حتی در شرایط مختلف مثل عطسه، سرفه و …

عده ای از پژوهشگران عقیده دارند که در این بیماری، معمولا ساختمان اسفنکتر سالم است، اما به علت جابه جایی و حرکت بیش از حد مجرا در اثر ضعف، بافت قادر به ایجاد عملکرد نمی باشد و این بیماری ایجاد می شود.

علائم بی اختیاری ادرار در زنان

١- در این بیماری ظرفیت مثانه تغییر نكرده و حجم مثانه مشابه افراد عادی است. اما فشار مسدود کننده مجرا حین ریزش ادرار کاهش یافته و منجر به ریزش ادرار حین افزایش فشار شكمی میشود.
٢- در این بیماری طول مجرا از لحاظ آناتومیکی کاهش نیافته اما طول موثر آن کم میشود، که باعث می شود قدرت مسدودکنندگی کم شود.
گاهی بیمارانی که دچار بی اختیاری خفیف استرسی هستند، می توانند آگاهانه و ارادی با فعال کردن انقباض اسفنكتر سبب ایجاد یک فشار مسدودشوندگی شوند. به خصوص این اتفاق زمانی می افتد که اولین قطره وارد مجرا میشود و فرد آن را احساس کرده و با یک انقباض ایجاد فشار می کند. اما متاسفانه به مرور و با افزایش شدت بیماری این عملکرد ضعیف می شود.

بی اختیاری ادرار

تشخیص بی اختیاری ادرار در زنان

برای تشخیص این بیماری توجه به سابقه پزشكی بیمار از جمله تعداد حاملگی و زایمان ها به خصوص زایمان طبیعی، جراحی های لگن، جراحی خارج سازی رحم (هیسترکتومی)، رژیم های غذایی، میزان مایعات دریافتی روزانه و بیماری های زمینه ای مهم می باشد.

شدت میزان نشت ادرار هم از خفیف تا شدید تقسیم بندی می شود. پس گاهی برای پیشگیری یا بهتر شدن علائم می توان تغییری در الگوی تغذیه ایجاد کرد. منظور از تغییر در الگوی تغذیه، كاهش میزان مایعات دریافتی، عدم مصرف مواد محرك مثانه (فلفل، ادویه، مواد تند، چای و مواد كافئین دار، نوشابه و ابمیوه های گاز دار) و گرم نگه داشتن كلیه است. در معاینه ای که انجام میشود شدت ضعف و شلی عضلات كف لگن مشخص می شود.
بررسی وجود و درجه پایین افتادگی رحم و پایین افتادن قاعده ی مثانه و درجه و میزان تحرک دیواره قدامی واژن با تستی به نام Q tip بررسی میشود. بیماران توجه کنند که یک معاینه ی عصبی (نورولوژیک) ساده بهتر است انجام شود تا حس پرینه، رفلکس های اندام تحتانی، قوام و تون اسفنكتر آنال و واژینال و …. مشخص شود.
گاهی علت این مشکل می تواند مشکلات آناتومیک باشد که برای تشخیص آن از روش سیستوسكوپی (مشاهده مجرای ادرار و مثانه از طریق اندوسكوپی) استفاده می شود.
تست دیگر، تست اورودینامیک (نوار مثانه) است که برای وجود بی اختیاری، شدت آن و تفکیک آن از مشکلات دیگر و همچنین بررسی عملکرد اسفنكتری و تخمین میزان بهبودی پس از درمان دارویی و جراحی استفاده می شود.

درمان بی اختیاری ادرار در زنان

با توجه به شدت بی اختیاری درمان متفاوت است. در موارد خفیف تا متوسط به خصوص در زنان جوان می توان از درمان های ساده تر شروع کرد که می توان به قرصهای انتی كلینرژیك (مهار كننده انقباضات مثانه مانند تولترودین) اشاره کرد. همچنین داروهای آلفا اگونیست (دولكسیتین) که سبب تقویت عملکرد اسفنکتر می شوند.

ورزش کگل

ورزش عضلات کف لگن (مانور كگل) نیز مهم می باشد. به طوری که بیمار می تواند روزی ۳۰ دقیقه به طور ارادی عضلات كف لگن خود را منقبض کند. که بعد از ۲ تا ۳ ماه می تواند، اثر بهبودی این ورزش در خود را مشاهده کند.

در موارد ضعف شدید عضلات كف لگن میتوان از فیزیوتراپی جهت بهبود بیشتر این عضلات بهره برد. روش دیگر تحریک الکتریکی عضلات کف لگن با قرار دادن probe داخل واژن است. در زنان بعد از یائسگی افزودن استروژن نیز می تواند کمک کننده باشد.

باید توجه داشت که انتخاب روش های فوق مستلزم صرف وقت و حوصله بسیار از طرف بیمار و پزشک بوده و اثرات آن به تدریج مشخص
می شود.
در درمان بی اختیاری شدید و عدم پاسخ دهی روش های فوق از روش جراحی استفاده می شود. اساس انجام این جراحی قرار دادن مجدد محل اتصال مثانه به مجرا و خود مجرا در مکانی بالاتر در پشت سمفیز پوبیس است.
روش های جراحی مختلفی وجود دارد که تخصصی بوده و بر اساس تجربه پزشك و نیاز بیمار تعیین میشود.

 توصیه پزشک

با توجه به اینکه این بیماری در خیلی از زنانی که سابقه ی چندین بار زایمان واژینال دارند دیده می شود و به علت احساس ناخوشایندی که ایجاد می کند درمانش اهمیت بسیاری دارد. بیماران باید توجه کنند که درمان غیر جراحی این بیماری نیازمند حوصله، صبر و دقت زیادی بوده و زمان زیادی جهت رسیدن به پاسخ درمانی نیاز است.

 

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۲ سال سن من است به تازگی سونو رفتم و حجم ادرار در مثانه ۲۰۰ سی سی و بعد از تخلیه ۶۵ سی سی در مثانه می ماند تکرر ادرار دارم جریان ادرار ضعیف شده و وقتی که ادرار دارم هیچ گونه حسی ندارم فقط کمر درد دارم خواهش می کنم راهنمایی ام کنید باید آندوسکوپ بشم یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام لطفا نوار مثانه انجام دهید
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من ۴۹ سالمه و حدود دو سال هست که یائسه شدم. الان مدت ۲۰ روزه درطول روز بی اختیار ریزش ادار به صورت ترشح دارم دکتر زنان رفتم یه سری آنتی بیوتیک تجویز کردن و بک آزمایش کشت ادار، داروهارو ۵روزه دارم مصرف میکنم ولی تغییری نداشتم!
  میشه لطفا نظرتون رو بفرمایید؟ ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر Mina7037 جمعه ۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر،آقای دکتر خانمی۲۹ ساله ومتاهل هستم،دو فرزند دارم که زایمان هایم سزارین بوده،اخیرا دچار مشکلی شدم که خیلی آزار دهنده س..احساس ادارا شدید میکنم ولی بیشتراز چندقطره نمیتونم دفع کنم و احساس ادرار شدید باباهم میمونه ومجبور میشم که هر یک ربع برای دفع ادرار اقدام کنم ولی هربار فقط مقدار کمی ادرار دارم،هیچ دردی در مثانه وکلیه ها ندارم واین احساس ادرار شدید زمانیکه روی زمین مینشینم بیشتر میشه،حدودا ۱۰ روزه و اولین بار این احساس رو چندساعت بعداز نزدیکی و ارضا شدنم به سراعم اومد که بجای ادرار ،با احساس ادرار خیلی شدید که نشه تحملش کرد،مقداری ادرار خون آلود دفع کردم ولی بعداز اون روز دیگه ادرارم خونی نبود،چندروزی بود که کاملا این احساس ناخوشایند رفع شده بود ولی مجددا دوروزه به سراعم اومده و بخاطر شرایط کنونی شیوع بیماری کرونا نمیتونم حضوری به پزشک مراجعه کنم،علت این امر چی میتونه باشه وآیا با ارضاشدنم در نزدیکی ارتباطی داره؟خیلی استرس دارم ،یه دنیا ممنونتون میشم که راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام احتمالا به علت عفونت ادراری هست
 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من موقع سکس لدت نمیبرم چون چون بعضی موقعا التم میخوابه بعدش هم سکس میکنم اسپرمم پرتاب نداره لذت نمیبرم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اغاي دكتر من. سنم. ١٨ساله.
  ولي. آلت م. در حالت خوابيده. خيلي كوچك است. به طوري كه. به. ٤ سانت هم نميرسه
  ولي. دو حالت. سفت شدن. اندازش. حداقل ١٢ سانتي متري ميشه
  أيا. اين امكان هست كه اندازي الت م با بزرگتر شدن. سنم. بزرگتر شود.

  اين. درمان هاي. هورموني. كه. ميگيد. بايد كجا و. با. چه. نامي. در داروخانه. بگيرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام امکان رشد الت تا ۲۰ سالگی وجود دارد برای درمان هورمونی باید تحت نظر پزشک باشید
 • تصویر کاربر نسیم شنبه ۴ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام. دختری 32 ساله هستم که چندین سال هست دچار تکرر ادار و سوزش و جدیدا درد مثانه هستم. و به محض احساس ادار احساس سوزش دارم و باید حتما تخلیه کنم حتی اگر چند قطره باشه. چندین بار ازمایش ادار دادم و فقط یکبار عفونت داشتم سابقه سنگ های خیلی ریز کلیه هستم و در سونوگرافی هم مثانه م به طور کامل تخلیه نمیشد آخرین دارویی هم که مصرف کردم وزیکر بود. و پزشکم درخواست نوار مثانه کردند ولی بنده ترس دارم از انجام این تست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که باید چکار کنم و علت چی هست. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۴ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ستیلا پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من ۲۸سالمه از سن ۱۲ سالگی یعنی از زمانی که پریود شده ام تکرر ادراروبی اختیاری ادرار پیدا کرده ام دیگه اونقدر دکتر رفته ام که کلافه شده ام اسکن،سی تی اسکن ،ونوار مثانه انجام داده ام پزشکم گفت مثانه ات عصبی هستش و۹سال پیش تزریق بوتاکس داشتم ولی بازم زندگیم دچار اختلال شده قرص های تولترودین،پروپانتلین،ویزیکر،اکسی بوتینین ،باکلوفن ،ایمی پرامین مصرف کرده ام ولی متاسفانه اثر قابل توجهی ندیده ام آقای دکتر خواهشا کمکم کنید زندگیم به طلاق میکشه بابت این قضیه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام،لطفا با جواب نوار مثانه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۹ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام من احساس میکنم ادرار دارم اما میرم دستشویی خیلی کم ادرار میکنم هر نیم ساعت این کار تکرار میشه مدت ده روزه تشکر ۱۷ ساله
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۹ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام،احتمالا دچار عفونت ادراری شده اید
 • تصویر کاربر پروانه پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ..من 40 سالمه .چهار زایمان طبیعی داشتم.بعداز زایمان آخرم بعضی شبها دچار شب ادراری میشم. یعنی احساس میکنم حالت دفع ادرار رو ندارم .روزها هم بعضی مواقع بی اختیاری ادراری دارم .یعنی نمیتونم زیاد ادرارم رو نگه دارم وباید سریع تخلیه کنم .خیلی اذیت میشم لطفا راهنماییم کنید .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،احتمالا" شما دچار تحریک پذیری اعصاب مثانه هستید
   لطفا جهت درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Hamid دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  آیا میزان تعداد اسپرم در تعیین جنسیت بارداری نقش دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،خیر
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر