راهکارهایی برای درمان شب ادراری در کودکان

آخرین بروزرسانی: 29 فروردین 1402

در این مقاله می خوانید
شب ادراری به معنای خیس کردن محل خواب بدون احساس نیاز به بیدار شدن و عدم وجود بیماری خاصی است. این حالت تا 5 سالگی طبیعی در نظر گرفته می شود و تا 10 سالگی شایع است. در این مقاله به بررسی شب ادراری در کودکان می پردازیم.

کودکانی که شب ادراری دارند، ممکن است تولید ادرار شبانه ی آنها بیش از حالت عادی باشد، همچنین ممکن است برانگیختگی خواب داشته باشند و حتی ظرفیت مثانه آنها کمتر از حد نرمال باشد. این کودکان ممکن است در طول روز نیز دچار، تخلیه ادرار ضروری، تکرر ادرار و بی اختیاری ادراری شوند.

شب ادراری در کودکان

شب ادراری اولیه

دفع ادرار ناخواسته و تکرار شونده در طول خواب، که در کودکان پنج سال و بیشتر وجود دارد. این کودکان هیچ وقت خواب بدون ادرار کردن را تجربه نکرده اند.

شب ادراری ثانویه

شب ادراری ثانویه در کودکانی که قبلا حداقل برای 6 ماه خواب بدون ادرار کردن را تجربه کرده اند، به وجود می آید.

شب ادراری اولیه بعد از درمان در اثر تاخیر رشد میتواند خود را دوباره نشان دهد. شب ادراری ثانویه بعد از به دست آوردن توانایی ادرار کردن، به دلیل آسیب هایی مانند عفونت به وجود می آید.

شب ادراری کودکان

دلایل شب ادراری در کودکان

دلایل شایع شب ادراری در کودکان عبارتند از:

بیماری برانگیختگی خواب

کودک به دلیل احساس پرشدگی مثانه از خواب بیدار نمی شود.

عوامل مثانه ای

ان حالت ممکن است به دلیل کم بودن ظرفیت شبانه ی مثانه و یا مثانه ی بیش فعال باشد. در این حالت رفلکس خالی شدن مثانه در حین خواب مهار نمی شود.

افزایش تولید شبانه ی ادرار

کودکان مبتلا به این حالت در هنگام خواب مقدار کمی هورمون ضد ادراری دارند و این باعث میشود مقدار زیادی ادرار رقیق در طول شب تولید کنند. یبوست ممکن است شرایط بیماری را تشدید کند.

عوامل خطرزا در ایجاد شب ادراری

تعدادی عوامل مختلف مستعدکننده ی شب ادراری وجود دارد که عبارتند از:

شب ادراری در آقایان شایع تر است. اگر خیس کردن تخت مکرر باشد، احتمال ادامه یافتن آن بیشتر است. این شرایط معمولا مرتبط با بی اختیاری ادرار روزانه، بی اختیاری مدفوع و یبوست است. همچنین با تاخیر در ادرار کردن اختیاری مرتبط است.

شب ادراری ارتباط خیلی قوی با سابقه ی خانوادگی دارد. ارتباط قوی ای با آپنه ی خواب و با علائم انسداد مجاری هوایی فوقانی دارد. شب ادراری در کودکان چاق شایع تر است. شب ادراری می تواند به عنوان تظاهر تاخیر رشد باشد، همراه یا بدون علائم سندرم هایی مانند سندرم داون

شب ادراری ممکن است به دلیل تاخیر رشد باشد، احتمال ایجاد شب ادراری در کودکانی که رشد تاخیر یافته در مراحل مهم کودکی دارند، بیشتر است. شب ادراری در کودکان میتواند به دلیل تولد زودرس، بیماری های رفتاری مانند بیش فعالی یا کمبود عاطفه و اختلالات اوتیسم باشد.

شب ادراری ممکن است در افراد دارای نقایص جسمانی مانند اسپینا بیفیدا به وجود بیاید، اما ایجاد شب ادراری در اثر نقایص جسمانی بسیار نادر است.

استرس در زندگی کودکان، مانند بستری در بیمارستان و دوری از مادر یا آزار و اذیت، احتمال ابتلا به شب ادراری ثانویه را بیشتر میکند. کودکان با سن بیشتر در اثر شب ادراری دچار مشکلات روحی روانی میشوند، و این مشکلات، عامل ایجاد شب ادراری نیستند.

شب ادراری

کنترل شب ادراری کودکان

اولین راه کنترل کودکانی که شب ادراری اولیه بدون علائم روزانه دارند، معمولا انجام مراقبت های اولیه ی است که به آن ها اشاره میکنیم:

 • آموزش
 • اطمینان بخشی به او
 • توصیه به راهبردهای رفتاری ساده
 • دستورالعمل های کوتاه مدت مدیریت خواب

برای این کودکان ممکن است ارجاع به کلینیک های درمان شب ادراری در صورت عدم موثر بودن درمان های اولیه نیاز باشد. بعد از درمان یبوست و علائم دیگر، کودکان مبتلا به علائم روزانه و شب ادراری ثانویه، برای بررسی بیشتر باید به درمان های ثانویه ارجاع داده شوند.

زمان مراجعه به دکتر متخصص شب ادراری کودکان

چه کودکانی نیازمند درمان های بیشتر برای مدیریت شرایطشان هستند:

 • کوکانی که شب ادراری داشته و علائم روزانه ی جدی ای دارند.
 • کودکانی که شب ادراری ثانویه داشته و سابقه ی یبوست درمان شده یا عفونت مجاری ادراری شناخته شده دارند.
 • ابتلا به عفونت و التهاب مجاری ادراری در گذشته
 • سونوگرافی غیرطبیعی کلیوی
 • شک یا تشخیص مشکلات جسمی یا ذهنی
 • کودکی که بعد از شش ماه به درمان پاسخ نداده است.
 • وجود مشکلات دیگر، مانند بی اختیاری ادرار، دیابت، کمبود توجه، مشکلات یادگیری، مشکلات رفتاری، مشکلات عاطفی و مشکلات خانوادگی

شب ادراری در کودکان

درمان های حمایتی

 • بیان کردن و اطمینان بخشی به کودک، توضیح این موضوع که این شرایط تقصیر خود کودک نیست، این یک مرحله ی رشد است و برای برخی افراد آگاهانه نیست.
 • در این شرایط نباید کودک برای خیس کردن رخت خواب خود به هیچ عنوان تنبیه شود. به کودک توضیح دهید که این مشکل در اکثر مواقع برطرف میشود، حتی بدون درمان.
 • به کودکان توصیه کنید، قبل از خواب از نوشیدنی های کافئین دار استفاده نکنند.
 • در صورت یبوست همزمان، آن را مدیریت و درمان کنید.
 • کودکان هر 2-3 ساعت باید یک بار ادرار کنند، به آن ها توصیه کنید به هیچ وجه بعد از احساس دفع ادرار، آن را نگه ندارند.

رفتار درمانی های ساده

 • اگر کودک یک شب را بدون ادرار کردن، گذراند، تشویق کردن آن ها با پاداش دادن، باعث بهتر شدن وضعیت آنها خواهد شد.
 • کارهای بی فایده یا حتی مضر، مانند محدودیت آب و کنترل احتباس ادرار، نباید انجام شوند.
 • انجام کارهای مفید، مانند نوشیدن مایعات به اندازه کافی، ادرار کردن قبل از خواب و مشارکت کودک در مدیریت شرایط، ممکن است برای کنترل شب ادراری در کودکان مفید باشند، که خارج از کنترل آگاهانه ی کودک هستند.
 • گرچه رفتار درمانی های ساده بهتر از درمان نکردن هستند، اما هنوز کیفیت درمانی آن ها اثبات نشده است.
 • اگر کودک زیر پنج سال دارد، والدین باید بدانند که این شریط طبیعی است و معمولا بدون درمان بعد از مدتی بهبود می یابد.

آموزش با هشدار دادن

این حالت معمولا اولین خط درمانی شب ادراری بوده و بیشترین اثر در طولانی مدت را دارد. اضافه کردن هشدار درمانی به داروهای درمانی، میتواند در افراد مفیدتر ظاهر شود. هشدار دهنده ها را میتواند از کلینیک یا مشاور درمانی شب ادراری، عودت گرفت و یا از داروخانه ها آن را تهیه کرد.

هشدارها معمولا در افراد زیر 7 سال مناسب نیستند. بعد از چهار هفته نتایج را ارزیابی کنید، در صورتی که هیچ گونه پاسخی مشاهده نکردید، کار را متوقف کنید. بعد از دریافت نتایج، درمان را تا ادامه یافتن شب های بدون شب ادراری تا 14 شب متوالی ادامه دهید. اگر بعد از سه ماه بهبودی حاصل نشد، درمان های جایگزین را ارزیابی کنید و آنها را در نظر بگیرید.

شب ادراری

عوارض شب ادراری در بچه ها

شب ادراری در کودکان میتواند خیلی استرس زا باشد، مخصوصا در کودکانی که سن بالاتری دارند. این حالت در کودکان ممکن است باعث انزوای اجتماعی، زورگویی در بین دوستان و حتی کاهش اعتماد به نفس شود. در مقایسه ی با کودکان کم سن، آن هایی که سن بالاتری دارند، باید رویکرد فعال تری داشته باشند.

اگر شب ادرای کودکان تا سن بالاتری ادامه یابد، کودکان ممکن است از رویدادهای اجتماعی و اردوهای مدرسه ای دوری کنند. این موضوع ممکن است سبب مشکلات جدی روانی اجتماعی، مشکلات موثر روی اعتماد به نفس، شغل، زندگی اجتماعی و روابط شخصی افراد شود.

کلام آخر دکتر متخصص برای شب ادراری

اکثر افرادی که مشکلات ذهنی یا بیماری های عصبی ندارند، انتظار می رود که زود یا دیر بهبود یافته و این مشکل آنها برطرف شود. شب ادراری اولیه بدون علائم روزانه، با گذشت هر سال در 5 الی 10% افراد حل میشود.

در 1% افراد ممکن است شب ادراری در بزرگسالی نیز ادامه یابد. مطالعات نشان میدهد کودکانی که شب ادراری با علائم شدیدتری دارند، احتمال ادامه ی شب ادراری در آنها تا بزرگسالی، بیشتر از سایرین است.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بابک چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 402 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  Tiny superficial fragments of high grade papillary urothelial carcinoma of WHO/ISUP Classification corresponding to transitional carcinoma,grade 3 of WHO three grading system.
  البته پدر من دوسال پیش توی لگنچه کلیه اش تومور دیده شده بود که همون موقع کلیه راست و حالبش رو برداشتن .آیا امیدی به بهبودی پدرم هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   اين جواب پاتولوژي كامل نيست اولا" عمق نفوذ تومور را مشخص نكرده ثانيا" يك سي تي اسكن شكم و لگن با و بدون تزريق انجام دهيد
  2. تصویر کاربر بابک دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   من با دکترشون که صحبت کردم گفتن که خیلی سطحی هستش اون چیزی که من با سیستوسکوپ دیدم و بعد از turb و برداشتن نمونه برداری از نمونه تراشیده شده میشه عمق نفوذ رو مشخص کرد.
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،باز هم تاكيد ميكنم،موارديكه ذكر كردم الزامي است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بدون جمعه ۶ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  سلام
  خانم ۲۷ ساله گاهی اوقات ادرار ضخیم تخلیه میشود در اخر ادرار در مجاری باقی میماند با زور زدن تخلیه میکنم گاهی اوقات ادرار نازک میشود در اخر باید چند مرتبه زور بزنم تا کامل تخلیه شودتست vcug کشت ادرارسونو مثانه کلیه خدا را شکر نرمال بود ایا این علایم تنگی مجرا است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   اگر سونوگرافي مثانه پر و خالي شما(بررسي باقيمانده ادرار)نرمال باشد بعيد است كه تنگي مجرا داشته باشيد
   در صورت تداوم علائم ميتوانيد نوار مثانه هم انجام دهيد
 • تصویر کاربر روشنک جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 632 مشاهده پرسش
  با سلام می خواستم نظر آقای دکتر در مورد نتیجه آزمایشم بپرسم. و اینکه دکتر عمومی به من 100 عدد قرص آلو پورینول 100 تجویز کردند همراه با یک سونو گرافی از کلیه ها.
  آیا قبل از سونو لازمه که شروع به خوردن این قرصها کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   نظر همكار ما درست است
   سونوگرافي را انجام دهيد فرقي ندارد قبل و يا بعد از شروع مصرف قرص باشد
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 306 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکترمن رفتم دکتر متخصص بیضه هامو معاینه کرد گفت مشکلی نداره ولی الان یه چیزی شبیه به گرفتگی پایین شکمم سمت راست دارم البته یبوست دارم یا بخاطر فشاری هست که حین معاینه به بیضه وارد شده ، در ضمن هنوز اون ورمی که گفتم روی بیضه راستم مثل آب تو کیسه هست ولی دردی حس نمیکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،من چون شما رو معاينه نكردم نميتونم قضاوت كنم ولي عرض كردم اگر نگران هستيد سونوگرافي كنيد
 • تصویر کاربر حمیدرضا دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 563 مشاهده پرسش
  با سلام.به تازگی سنگ کلیه 7 میلیمتری دفع کردم در آنالیز سنگ ، کلسیم :50 درصد و اگزالات:35 درصد و فسفات :15 درصد نشان داده شده میخواستم بپرسم چه رژیم غذایی را باید رعایت کنم.(در حال حاضربنابر تجویز شما بدلیل بزرگی پروستات قرص فیناید 5 مصرف می کنم)ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام دوست عزيز
   به طور كلي بهتر است موارد زير را رعايت كنيد
   ١-مصرف بيشتر مايعات
   ٢-محدوديت متوسط در مصرف كلسيم
   ٣- پرهيز از مصرف چاي جوشيده،نوشابه،مغز بادام،شكلات،گوجه فرنگي و توت فرنگي،نوشابه و نمك
   ٤- سالي ٣-٢ بار سونوگرافي انجام دهيد
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 381 مشاهده پرسش
  با سلام مردی 50ساله دوبارعمل بسته تنگی مجرا انجام داده دکتر می گوید چون تنگی عود کرده باید عمل باز انجام بدهد خواستم راهنمایی کنید که کدام بهتر است جراحی باز یا استنت گذاری ممنون که راهنمایی می فرمایید چون از عوارض عمل باز می ترسد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،لطفا" عكس مجراي خود را براي من بفرستيد
 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام،اقای دکتر بیضه سمت چپ من در بچگی نزول نکرده و مورد عمل قرار گرفته، و نسبت به بیضه راست بالاتر قرار داره ،خداروشکر مشکلی ندارم ،فقط میخواستم بدونم میشه بیضه رو پایینتر اورد با عمل؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   اگر در كيسه اسكروتوم است نيازي به جراحي اضافه نيست
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 539 مشاهده پرسش
  سلام
  آیا درمانی غیر از اسپرم اهدایی برای آزو اسپرم غیر انسدادی ناشی از شیمی درمانی وجود داره؟
  نمونه برداری هم کردم سلول های تولید کننده اسپرم از بین رفته
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،اگر واقعا" در نمونه برداري هيچ اسپرمي وجود نداشته باشد تنها راه اهداء جنين است
   اثرات داروهاي شيمي درماني معمولا" هميشگي نيست و امكان بازگشت توليد اسپرم وجود دارد
 • تصویر کاربر پوریا جمعه ۲۵ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 1276 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 27 سالمه حدود 3 ساله من خارش بیضه دارم یه بار رفتم دکتر بعد کلی ازمایشو دارو اصلا خوب نشدم و اصلا نه قارچ دارم و نه زخمی ولی خارش بیضم بیش از حده لطفا راهنمایم کنید ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۵ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،به نظر ميرسد شما دچار اگزماي ناحيه تناسلي هستيد
   ميتوانيد از مخلوط پماد كالندولا و تريامسينولون استفاده كنيد
 • تصویر کاربر روزبه یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 540 مشاهده پرسش
  من وازکتومی کرده ام 13 سال پیش. الان درد بیضه مختصری دارم و کشاله رانم هم موقعی که در حالت کشش قرار میگیرد درد میکندو آیا بررسی لازم دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،ممكن است به علت وازكتومي باشد
   اگر دردتان زياد نيست نگران نباشيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر