اگر ختنه نکنیم چه می شود؟

آخرین بروزرسانی: 27 فروردین 1402

در این مقاله می خوانید
به بریدن بخشی از پیش پوست آلت تناسلی مردان، ختنه یا ختنه کردن می گویند. در این مقاله به بررسی روش های انجام خنته نوزاد می پردازیم و مزایا و معایب ختنه کردن و همچنین به عوارض ختنه نکردن نیز میپردازیم. 

ختنه چیست؟

ختنه کردن نوزاد یکی از قدیمی ترین اعمال جراحی برای بشر می باشد. جالب است بدانید که ختنه مربوط به حدود پانزده هزار سال قبل بوده و در اجساد مومیایی نیز دیده شده است. در تصویر زیر عکس آلت ختنه نشده نشان داده شده است.

تصویر آلت ختنه نشده

کیر ختنه نشده کیر ختنه نشده

کیر ختنه نشده

فواید ختنه کردن

ختنه ی نوزاد دارای مزایا و معایب متعددی می باشد. از مزایای ختنه می توان به کاهش میزان عفونت، جلوگیری از سرطان آلت، کاهش میزان بیماری های مقاربتی و ایدز اشاره کرد.

از بین مزایای گفته شده مهمترین مورد، جلوگیری از عفونت ادراری می باشد، چرا که کلیه کودکان به عفونت خیلی حساس بوده و ممکن است اسکار بر روی آن به جای بماند و این اسکار عوارض زیادی از جمله فشارخون دارد.

در حقیقت میزان شیوع عفونت ادراری و باکتریمی (وجود باکتری در خون) به طور مشخص و حدود 20 برابر در پسران ختنه نشده بالاتر است.

از سوی دیگر تنها سرطانی در دنیا که ١٠٠٪؜ قابل پیشگیری بوده سرطان آلت است که صرفا با ختنه نوزادی قابل پیشگیری است. فاکتوری که در بروز این سرطان دخالت دارد، پاپیلوما ویروس تیپ ١٦ و ١٨ است. این ویروس در آلت ختنه نشده خیلی بیشتر از آلت ختنه شده، دیده میشود.

در یهودی ها، سرطان ناحیه تناسلی مردان وجود ندارد و در مسلمانان نیز این سرطان بسیار نادر است، چرا که در هر دو دین، ختنه امری رایج  است. در سمت مقابل در مسیحی ها و هندوها سرطان ناحیه تناسلی مردان، بسیار زیاد است و سومین سرطان شایع دستگاه تناسلی در مردان است.
 
با توجه به همین موضوع، اکادمی اطفال آمریکا ختنه را عملی مفید و دارای نتایج و مزایای متعدد از جمله کاهش میزان عفونت ادراری، جلوگیری از سرطان آلت و کاهش میزان بروز بیماری های مقاربتی و ایدز میداند.

از فواید دیگر ختنه نوزاد، ترمیم عالی نسج در این سن است و احتمال عفونت ختنه در این سن بسیار ناچیز است. لذا بهترین زمان برای ختنه در دوران نوزادی و همزمان با افتادن بند ناف نوزاد میباشد.

اگر ختنه نکنیم چه میشود؟

بعضی از والدین تصور میکنند که بهتر است ختنه دیرتر و در سنین بالاتر انجام شود تا بچه قوی تر و بزرگتر باشد. اما باید به این نکته توجه کنند که ختنه نوزاد بهتر بوده، زیرا علاوه بر کاهش عفونت، باعث جلوگیری از سرطان می شود و هرچه سن بالاتر رود، اثر محافظتی از سرطان کاهش پیدا می کند.

در این ویدئو دکتر شهریار ناطق متخصص اورولوژی به همه سوالات شما در مورد ختنه کودک پاسخ می دهند.

بهترین سن ختنه نوزاد پیش از دو هفتگی است چرا که هنوز اعصاب آلت وی فعال نیستند، در صورتی که نوزاد در دو هفته اول ختنه نشد، حتما این عمل را تا شش ماهگی به تعویق بیندازید. بعد از شش ماهگی می توان از دارو های مسکن تزریقی برای کاهش درد کودک بعد از ختنه استفاده کرد. مصرف داروهای مسکن پیش از شش ماهگی به علت عدم تکامل مغز کودک می تواند اثرات منفی بسیاری داشته باشد.

مضرات ختنه

مهمترین عارضه ی ختنه، خونریزی است و بعد از آن، عفونت محل ختنه می باشد. ازدیگر عوارض ختنه نوزاد می توان به تنگی نوک مجرا (مه آ ) اشاره کرد که تا زمانی که کودک توالت رفتن را نیاموزد، خود را نشان نمی دهد. تنگی مه آ تقریبا همیشه اکتسابی بوده و به دنبال ختنه نوزاد اتفاق میافتد.

این تنگی به ندرت علائم انسدادی ایجاد کرده و هیچگاه در آن حدی نیست که سبب اثر سوء روی مثانه و کلیه ها (مانند ضخیم شدن دیواره مثانه و یا تورم و هیدرونفروز کلیه) شود.

نکته مهم برای پیشگیری از تنگی نوک مجرا آن است که در یک هفته اول بعد از ختنه نوزاد، پوشاک او را بیشتر تعویض کنیم، اطراف محل مه آ را با وازلین چرب کنیم و به نوزاد شیر بیشتری بدهیم تا ادرار رقیق شده و نوک مه آ را نسوزاند. عارضه های دیگر ختنه عبارتند از: التهاب مجرا، باز شدن زخم، پنیس(آلت)مخفی و ..

بیضه نزول نکرده

در چه کسانی ختنه انجام نمی شود؟

 • افراد با بیماری هیپوسپادیاس که در آنها سوراخ پیشابراه به جای نوک آلت در تنه آلت و یا زیر کلاهک قرار دارد.
 • افراد با آلت کوچک (کمتر از 2.5 سانتی متر)
 • افراد با آلت پره دار(Webbed Penis)
 • افرادی که بیماری های خونی  با اختلالات انعقادی مثل هموفیلی دارند.

شایع ترین علل انجام ختنه

دلایل اجتماعی و بهبود بهداشت از مهم ترین علل ختنه هستند. عفونت ادراری، همراهی با جراحی های دیگر و …. از علل دیگر انجام ختنه می باشند.

روش های مختلف ختنه نوزاد

گذاشتن حلقه پلاستیکی ( Ring or Plastibell)

این روش، روش متداول ختنه نوزاد است. حلقه پلاستیکی را روی نوک آلت قرار می‌دهند و بر روی حلقه با نخ گره می‌زنند و 5 تا 10 روز آن را به همین حال نگاه می‌دارند. در نتیجه پوست بالای نخ سیاه می‌شود و با حلقه پلاستیکی می‌افتد. این روش را معمولاً قبل از چهار ماهگی بکار می‌برند.

ختنه کردن با روش بریدن و دوختن پیش پوست

اگر ختنه در ماههای اول انجام نشود، پزشک بعد از شش ماهگی با روش بریدن و دوختن، ختنه را انجام می‌دهد. اگر از محل ختنه چند قطره خون خارج شود، مهم نیست ولی اگر خونریزی زیاد باشد باید هر چه زودتر به پزشک اطلاع داده شود تا از خونریزی جلوگیری نماید.در صورت مشاهده ترشحات سفید رنگ در محل ختنه نوزاد ، مادر باید محل را با آب و صابون بشوید و در معرض هوا قرار دهد.

روش سنتی شامل بریدن پوست و بانداژ محکم محل زخم است که گاهی در آن از بخیه نیز استفاده میشود. روش‌های جدیدتر با وسایلی مانند حلقه (پلاستی‌بل Plastibell) و با شیوع کمتر Mogen و Gomco انجام می‌شوند.

ختنه

روش استفاده از حلقه با توجه به آسانی و عوارض کمتر آن، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین بهتر است در این روش از بی‌حسی موضعی استفاده شود.

مراقبت های پس از ختنه نوزاد

شایع ترین عوارض بعد از ختنه به غیر از خونریزی و عفونت، تنگی مجرای ادرار نوزاد بعد از ختنه و همین طور چسبندگی پوست آلت به کلاهک در کودک است. والدین گرامی معمولا با این مشکلات بعد از ختنه کودک خود رو به رو می شوند

برای جلوگبری از تنگی نوک مجرای ادرار نوزاد بهتر است در روزهای اول بعد از ختنه به کودک خود مایعات بیشتری بدهید، همچنین ناحیه نوک آلت و محل ختنه را با وازلین چرب کنید.

پماد بعد از ختنه برای جلوگیری از چسبندگی

در 10 روز اول بعد از ختنه هر گاه خواستید پوشک بچه را عوض کنید، بین پوست و کلاهک فاصله دهید و  پماد جنتامایسین و یا تتراسایکلین را به آن ناحیه بزنید تا از چسبندگی پوست آلت به کلاهک آلت نوزاد جلوگیری کند. اگر چسبندگی کم باشد با بزرگ شدن نوزاد و بزرگ شدن آلتش به خودی خود پوست جدا می شود. در صورت زیاد بودن چسبندگی پوست به کلاهک نیاز دارید به پزشک مراجعه نمایید.

توصیه پزشک

با توجه به فواید ختنه در نوزادی توصیه می شود که والدین ختنه نوزاد خود را به علت ترس عقب نیندازند. قابل ذکر است که تنها سرطانی که کاملا قابل پیشگیری می باشد، سرطان آلت است و تنها روش پیشگیری از آن ختنه نوزاد است.

نکته ی قابل ذکر دیگر این است که اگر فرزند دچار چاقی مفرط است بهتر است از روش های جراحی به جای حلقه استفاده شود. والدین توجه داشته باشند که ختنه در سنین بالاتر علاوه بر عوارض ذکر شده، بار روانی نامناسب برای کودک خواهد داشت و خاطره ی بدی را برای کودک رقم خواهد زد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۷ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۷ سالمه ولی اندازه آلت من در حال نعوظ ۱۰ سانتی متر هست آیا درمانی هست بتونیم بزرگ کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۷ فروردین ۲( 1 سال پیش)
   سلام میتوانید از درمان هورمونی استفاده کنید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۶ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  ضمن سلام و خسته نباشید خدمت دکتر .اقای دکتر میخاستم بدون جراحی الت هم گزاشتن چربی و هم پلاستیک باهم هزینش چقدر میشه ؟
  ممنون🌹
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید جناب دکتر
  من مردی ۵۸ ساله هستم آیا امکان باروری برای خانم هست در ضمن خانم بنده ۲۶ ساله هستند .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   سلام امکانش هست گرچه بهتر است قبلش آزمایش اسپرم دهید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتروقت بخیربرای جراحی طول آلت تناسلی حدوداهزینه چقدره واینکه مشکل قطرندارم ممنون میشم هزینه حدودی شم‌ بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر Mohammad جمعه ۲۳ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 646 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر
  طول آلت تناسلی بنده در حالت نعوض از استخوان پوبیس بین12و13 سانتی متر هست
  سوال اول اینکه آیا این سایز طبیعی هست یاخیر؟
  من وقتی از پشت میخابم چربی ناحیه پوبیس خیلی سفت میشه اما اگه ایستاده باشم نرمه
  سوال دوم اینکه آیا این چربی ها حذف میشن یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۳ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام پاسخ هر دو سوال مثبت است
 • تصویر کاربر پایا شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 360 مشاهده پرسش
  سلام من مطالب و مقاله های زیادی راجب ختنه و ناحیه ای که برداشته میشود خواندم در برخی نوشته شده بود این کار باعث از بین رفتن اعصاب زیادی که در ناحیه برداشته شده بوده و در تحریک جنسی نقش دارند میشود و به گونه ای انرا نوعی ناقص سازی جنسی در مردان معرفی کرده بود ایا شما به عنوان یک متخصص این موارد را تایید میکنید یا هنوز راجب ان اطلاعات دقیقی در دنیا بدست نیامده است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام مقالات متعدد و گاها-“ متناقضی وجود دارد بنده پسر خود را ختنه کردم
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 502 مشاهده پرسش
  طول التم در حالت شل ۴ سانت در حالت نعوض ۱۴ سانت ایا طبیعی و ایا جراحی لازم و اگر جراحی کنم برای بارداری مشکلی بوجود می اید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام مساله ای نیست
 • تصویر کاربر Abcd یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 686 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر پسرم دوسال و نیمهشه ۲۰ روزگی ختنه کرده و پوست ختنه و ب کلاهک چسبیده و یکدست شده و چسبندگی از سمت چپ بیشتره و مجرای ادرار کمی متمایل ب چی شده و موقع خروج ادرار،،ادرار کج خارج میشه سوالم اینه چ روشی برای درمانش باید انجام بدم و چ زمانی باشه بهتره و اینکه گاهی ادرارش بوی تندی میده ایا احتمال ب عفونته یا ن مربوط ب وعده غذاییشه .و گاها پیش میاد ک پوستی ک چسبیده ب کلاهک از همون مکان انگار ک برش میخوره و یه بریدگی کوچیکی ایجاد میشه و مثل پارگی کوچیکیه و بعد یکی دوروز دوباره خوب میشه باید جراحی کرد یا ختنه مجدد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام باید معاینه شوند
 • تصویر کاربر صادقی شنبه ۱۴ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 524 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر عزیز من یه پسر ۱۰ ساله دارم که آلت تناسلیش حس میکنیم که کوچکتر از حد نرماله واین مسئله ما رو یه مقدار نگران کرده طوری که الت تناسلیش داخل میره و اصلا مشخص نیست اگه راهنمایی کنید ممنون میشم در ضمن ۴۵ کیلو هم وزن داره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۴ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوند
 • تصویر کاربر جیمی جمعه ۶ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 436 مشاهده پرسش
  سلام زمان کودکی که ختنه شده ام بعضی جاها به طرز بدی بریده شده است که بعضی جاها پیوست سوراخ اضافه سوراخی مانده وبعضی جاها به طرز بدی بریده که زشت و کریه شده. چه کنم علاجی دارد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام میتوانید جراحی ترمیمی انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر