اگر ختنه نکنیم چه می شود؟

به بریدن بخشی از پیش پوست آلت تناسلی مردان، ختنه یا ختنه کردن می گویند. در این مقاله به بررسی روش های انجام خنته نوزاد می پردازیم و مزایا و معایب ختنه کردن را بیان می کنیم.

ختنه چیست؟

ختنه کردن نوزاد یکی از قدیمی ترین اعمال جراحی برای بشر می باشد. جالب است بدانید که ختنه مربوط به حدود پانزده هزار سال قبل بوده و در اجساد مومیایی نیز دیده شده است. در تصویر زیر عکس آلت ختنه نشده نشان داده شده است.

کیر ختنه نشده

فواید ختنه

ختنه ی نوزاد دارای مزایا و معایب متعددی می باشد. از مزایای ختنه می توان به کاهش میزان عفونت، جلوگیری از سرطان آلت، کاهش میزان بیماری های مقاربتی و ایدز اشاره کرد.

از بین مزایای گفته شده مهمترین مورد، جلوگیری از عفونت ادراری می باشد، چرا که کلیه کودکان به عفونت خیلی حساس بوده و ممکن است اسکار بر روی آن به جای بماند و این اسکار عوارض زیادی از جمله فشارخون دارد.

در حقیقت میزان شیوع عفونت ادراری و باکتریمی (وجود باکتری در خون) به طور مشخص و حدود ۲۰ برابر در پسران ختنه نشده بالاتر است.

از سوی دیگر تنها سرطانی در دنیا که ١٠٠٪؜ قابل پیشگیری بوده سرطان آلت است که صرفا با ختنه نوزادی قابل پیشگیری است. فاکتوری که در بروز این سرطان دخالت دارد، پاپیلوما ویروس تیپ ١٦ و ١٨ است. این ویروس در آلت ختنه نشده خیلی بیشتر از آلت ختنه شده، دیده میشود.

در یهودی ها، سرطان ناحیه تناسلی مردان وجود ندارد و در مسلمانان نیز این سرطان بسیار نادر است، چرا که در هر دو دین، ختنه امری رایج  است. در سمت مقابل در مسیحی ها و هندوها سرطان ناحیه تناسلی مردان، بسیار زیاد است و سومین سرطان شایع دستگاه تناسلی در مردان است.
با توجه به همین موضوع، اکادمی اطفال آمریکا ختنه را عملی مفید و دارای نتایج و مزایای متعدد از جمله کاهش میزان عفونت ادراری، جلوگیری از سرطان آلت و کاهش میزان بروز بیماری های مقاربتی و ایدز میداند.

از فواید دیگر ختنه نوزاد، ترمیم عالی نسج در این سن است و احتمال عفونت ختنه در این سن بسیار ناچیز است. لذا بهترین زمان برای ختنه در دوران نوزادی و همزمان با افتادن بند ناف نوزاد میباشد.

اگر ختنه نکنیم چه میشود؟

بعضی از والدین تصور میکنند که بهتر است ختنه دیرتر و در سنین بالاتر انجام شود تا بچه قوی تر و بزرگتر باشد. اما باید به این نکته توجه کنند که ختنه نوزاد بهتر بوده، زیرا علاوه بر کاهش عفونت، باعث جلوگیری از سرطان می شود و هرچه سن بالاتر رود، اثر محافظتی از سرطان کاهش پیدا می کند.

در این ویدئو دکتر شهریار ناطق متخصص اورولوژی به همه سوالات شما در مورد ختنه کودک پاسخ می دهند.

بهترین سن ختنه نوزاد پیش از دو هفتگی است چرا که هنوز اعصاب آلت وی فعال نیستند، در صورتی که نوزاد در دو هفته اول ختنه نشد، حتما این عمل را تا شش ماهگی به تعویق بیندازید. بعد از شش ماهگی می توان از دارو های مسکن تزریقی برای کاهش درد کودک بعد از ختنه استفاده کرد. مصرف داروهای مسکن پیش از شش ماهگی به علت عدم تکامل مغز کودک می تواند اثرات منفی بسیاری داشته باشد.

مضرات ختنه

مهمترین عارضه ی ختنه، خونریزی است و بعد از آن، عفونت محل ختنه می باشد. ازدیگر عوارض ختنه نوزاد می توان به تنگی نوک مجرا (مه آ ) اشاره کرد که تا زمانی که کودک توالت رفتن را نیاموزد، خود را نشان نمی دهد. تنگی مه آ تقریبا همیشه اکتسابی بوده و به دنبال ختنه نوزاد اتفاق میافتد.

این تنگی به ندرت علائم انسدادی ایجاد کرده و هیچگاه در آن حدی نیست که سبب اثر سوء روی مثانه و کلیه ها (مانند ضخیم شدن دیواره مثانه و یا تورم و هیدرونفروز کلیه) شود.

نکته مهم برای پیشگیری از تنگی نوک مجرا آن است که در یک هفته اول بعد از ختنه نوزاد، پوشاک او را بیشتر تعویض کنیم، اطراف محل مه آ را با وازلین چرب کنیم و به نوزاد شیر بیشتری بدهیم تا ادرار رقیق شده و نوک مه آ را نسوزاند. عارضه های دیگر ختنه عبارتند از: التهاب مجرا، باز شدن زخم، پنیس(آلت)مخفی و ..

بیضه نزول نکرده

در چه کسانی ختنه انجام نمی شود؟

 • افراد با بیماری هیپوسپادیاس که در آنها سوراخ پیشابراه به جای نوک آلت در تنه آلت و یا زیر کلاهک قرار دارد.
 • افراد با آلت کوچک (کمتر از ۲٫۵ سانتی متر)
 • افراد با آلت پره دار(Webbed Penis)
 • افرادی که بیماری های خونی  با اختلالات انعقادی مثل هموفیلی دارند.

شایع ترین علل انجام ختنه

دلایل اجتماعی و بهبود بهداشت از مهم ترین علل ختنه هستند. عفونت ادراری، همراهی با جراحی های دیگر و …. از علل دیگر انجام ختنه می باشند.

روش های مختلف ختنه نوزاد

گذاشتن حلقه پلاستیکی ( Ring or Plastibell)

این روش، روش متداول ختنه نوزاد است. حلقه پلاستیکی را روی نوک آلت قرار می‌دهند و بر روی حلقه با نخ گره می‌زنند و ۵ تا ۱۰ روز آن را به همین حال نگاه می‌دارند. در نتیجه پوست بالای نخ سیاه می‌شود و با حلقه پلاستیکی می‌افتد. این روش را معمولاً قبل از چهار ماهگی بکار می‌برند.

ختنه کردن با روش بریدن و دوختن پیش پوست

اگر ختنه در ماههای اول انجام نشود، پزشک بعد از شش ماهگی با روش بریدن و دوختن، ختنه را انجام می‌دهد. اگر از محل ختنه چند قطره خون خارج شود، مهم نیست ولی اگر خونریزی زیاد باشد باید هر چه زودتر به پزشک اطلاع داده شود تا از خونریزی جلوگیری نماید.در صورت مشاهده ترشحات سفید رنگ در محل ختنه نوزاد ، مادر باید محل را با آب و صابون بشوید و در معرض هوا قرار دهد.

روش سنتی شامل بریدن پوست و بانداژ محکم محل زخم است که گاهی در آن از بخیه نیز استفاده میشود. روش‌های جدیدتر با وسایلی مانند حلقه (پلاستی‌بل Plastibell) و با شیوع کمتر Mogen و Gomco انجام می‌شوند.

ختنه

روش استفاده از حلقه با توجه به آسانی و عوارض کمتر آن، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین بهتر است در این روش از بی‌حسی موضعی استفاده شود.

مراقبت های پس از ختنه نوزاد

شایع ترین عوارض بعد از ختنه به غیر از خونریزی و عفونت، تنگی مجرای ادرار نوزاد بعد از ختنه و همین طور چسبندگی پوست آلت به کلاهک در کودک است. والدین گرامی معمولا با این مشکلات بعد از ختنه کودک خود رو به رو می شوند

برای جلوگبری از تنگی نوک مجرای ادرار نوزاد بهتر است در روزهای اول بعد از ختنه به کودک خود مایعات بیشتری بدهید، همچنین ناحیه نوک آلت و محل ختنه را با وازلین چرب کنید.

پماد بعد از ختنه برای جلوگیری از چسبندگی

در ۱۰ روز اول بعد از ختنه هر گاه خواستید پوشک بچه را عوض کنید، بین پوست و کلاهک فاصله دهید و  پماد جنتامایسین و یا تتراسایکلین را به آن ناحیه بزنید تا از چسبندگی پوست آلت به کلاهک آلت نوزاد جلوگیری کند. اگر چسبندگی کم باشد با بزرگ شدن نوزاد و بزرگ شدن آلتش به خودی خود پوست جدا می شود. در صورت زیاد بودن چسبندگی پوست به کلاهک نیاز دارید به پزشک مراجعه نمایید.

توصیه پزشک

با توجه به فواید ختنه در نوزادی توصیه می شود که والدین ختنه نوزاد خود را به علت ترس عقب نیندازند. قابل ذکر است که تنها سرطانی که کاملا قابل پیشگیری می باشد، سرطان آلت است و تنها روش پیشگیری از آن ختنه نوزاد است.

نکته ی قابل ذکر دیگر این است که اگر فرزند دچار چاقی مفرط است بهتر است از روش های جراحی به جای حلقه استفاده شود. والدین توجه داشته باشند که ختنه در سنین بالاتر علاوه بر عوارض ذکر شده، بار روانی نامناسب برای کودک خواهد داشت و خاطره ی بدی را برای کودک رقم خواهد زد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دوست یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام، جناب دکتر من پسران ۲قلو دارم که در زمان نوزادی ختنه بصورت جراحی انجام دادن، ولی به دلیل نا بلد بودن دکتر بخوبی جراحی نشدن و پوست اضافی بطور کامل از رو آلات برداشته نشده، الان حدود ۱۳ سال دارن، و هر بار در مورد عمل ختنه با اونها صحبت میکنم استرس میگیرن و از عمل امتناع میکنن، لطفا بفرمایید اگر ختنه نکنند اشکالی نداره؟؟ البته بهداشت شونو رعایت میکنن و کامل توجیح شدن که مراعات کنن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام اگر بهداشت را کاملا رعایت میکنند اجباری نیست
 • تصویر کاربر مهراد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر پسرم سه ماهه بود با حلقه ختنه شده الان ۵ساله هست میخواستم ببینم آیا نرمال هست؟ لطفا نظرتان رو بفرمائید و راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام بله نرمال است
 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من در نوجوانی بین رفیق هام آلتم از همه بزرگتر بود .ولی یهو کامل متوقف شد .۳۶ سالمه و التم ۱۲ سانت .در حالت نعوذ خیلی کوچیک میشه حتی یکم میکشه داخل شکمم و اذیتم میکنه.زود انزالی هم دارم..چیکار باید بکنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجوددر سایت برای ویزیت اقدام‌کنید
 • تصویر کاربر آزاد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من ۴۵ سالم هست و هنوز ختنه نکردم و مشکل سنگ سازی کلیه و کیست دارم و آیا من کلیه هایم سنگ ساز هست ربطی به ختنه نکردن دارد و من الان می توانم ختنه بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام ربطی به ختنه ندارد ختنه در هر سنی امکانپذیر هست
 • تصویر کاربر ا سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن 15 سالمه وقتی بچه بودم کسی که منو ختنه کرده بود خیلی بد ختنه کرده بود و الان هنوز کمی از اون باقی مانده است من باید چه کار رو کنم آیا برام ضرری دارد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام، من ۱۷سالمه و چند وقتیه که متوجه یه برآمدگی روی بیضه‌ی راستم شدم؛ به خودی خود درد نداره اما اگه با دست کمی فشارش بدم کمی درد میگیره( راستی با عرض پوزش خودارضایی هم میکنم)
  گاهی وقتا هم که زیاد تحریک میشم غده‌ی چسبیده به بیضه‌م( اپیدیدیم) متورم میشه و دست که بهش می‌زنی درد میگیره اما بعد از خودارضایی تورم و دردش از بین میره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،لطفا با جواب سونوگرافی رنگی از عروق بیضه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رستاک جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من پسرم را برای ختنه پیش اورولوژیست بردم. ایشان گفتند حدود ۳ تا ۴میلیمتر از پوست را میگذارد بماند، چون بعدا برای درمان برخی بیماری های مجاری ادرار مفید است. میخواستم بدانم این گفته چقدر صحت دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،منبع علمی ندارد
 • تصویر کاربر کامران یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما. من واقعا فکر میکنم با ختنه کردن ناخاسته ی مردان ظلم بسیار بزرگی در حقشان میشود به جرم مسلمان بودن. من ۳۲ ساله هستم و متاهل ولی همچنان بخاطر زود انزالی دست به دامنه متادون و مشروبات الکلی هستم تا کمی از زود انزالی جلوگیری کند و بعد از استفاده ی انها خیلی حال بدی دارم چون ورزش میکنم و اصلا بهم نمیسازه. میخام بدونم واقعا راه درمانی هست که الت را به شکل قبل برگردانیم و یا برای کوتاهی الت راه درمانی هست. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر nima یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آفای دکتر
  من پسرم رو برای ختنه بردم، از حلقه پلاستیکی استفاده کردن. ولی این حلقه بعد از رسیدن به خونه از جاش در اومد.برگردوندیمش پیش دکتر که حالا ماجراها داره. اونجا دکتر گفت که باید بخیه بشه و شروع کرد به بخیه زدن. حتما لازم بوده ولی بخیه رو خیلی زیاد زدن، خیلی پسرم درد کشید و حتی هذیون میگفت و دکتر مجبور شد چند مرتبه بی حسی بزنه. میخوام بدونم آیا مشکلی برای پسرم پیش نمیاد؟ قصور پزشکی داشته؟ برم شکایت کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،جابجایی حلقه از عوارض ناخواسته است قصوری اتفاق نیافتده و شکایت شما به جایی نمیرسد
 • تصویر کاربر سالمیان یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  متاسفانه تمام سلولهای عصبی در پوست ختنه می باشد که سنت غلط قطع می کند لذت جنسی کم می شود زود انزالی زیاد می شود در نتیجه عصبیت جامعه واعتیاد بیشتر می شودوامار طلاق می توانید در کشورهای مختلف تحقیق کنید امیدوارم روزی به کاری که ترویج می کنید بیشتر تحقیق کنید چون متخصص هستید زودتر می توانید به جامعه خدمت کنید من خودم دنبال این هستم بدنم را به انگونه که خالقم درست کرده برگردانم در کشور ما حقوق بشر ونوزاد رعایت نمی شود
  Reastor forskin در you tub تحقیق می کنم
  اگر توانستید در این زمینه کمکم کنید هر هزینه ای که داشته باشد می پردازم وناراحتم که فرزندم را ختنه کردم که هم اکنون انگلستان مدرسه می رود
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،ختنه به هیچ وجه باعث زود انزالی نمیشود اما در مورد نظر شما که ممکن است انگونه که در جامعه ما هم‌تبلیغ میشود ضرورت مطلق نداشته باشد موافقم
   انجمن اطفال امریکا میگوید انجام ختنه ۵۰/۵۰ است و‌انجمن ارولوژی امریکا میگوید بهتر است(نه حتما)که انجام شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر