اگر ختنه نکنیم چه می شود؟

آخرین بروزرسانی: 27 فروردین 1402

در این مقاله می خوانید
به بریدن بخشی از پیش پوست آلت تناسلی مردان، ختنه یا ختنه کردن می گویند. در این مقاله به بررسی روش های انجام خنته نوزاد می پردازیم و مزایا و معایب ختنه کردن و همچنین به عوارض ختنه نکردن نیز میپردازیم. 

ختنه چیست؟

ختنه کردن نوزاد یکی از قدیمی ترین اعمال جراحی برای بشر می باشد. جالب است بدانید که ختنه مربوط به حدود پانزده هزار سال قبل بوده و در اجساد مومیایی نیز دیده شده است. در تصویر زیر عکس آلت ختنه نشده نشان داده شده است.

تصویر آلت ختنه نشده

کیر ختنه نشده کیر ختنه نشده

کیر ختنه نشده

فواید ختنه کردن

ختنه ی نوزاد دارای مزایا و معایب متعددی می باشد. از مزایای ختنه می توان به کاهش میزان عفونت، جلوگیری از سرطان آلت، کاهش میزان بیماری های مقاربتی و ایدز اشاره کرد.

از بین مزایای گفته شده مهمترین مورد، جلوگیری از عفونت ادراری می باشد، چرا که کلیه کودکان به عفونت خیلی حساس بوده و ممکن است اسکار بر روی آن به جای بماند و این اسکار عوارض زیادی از جمله فشارخون دارد.

در حقیقت میزان شیوع عفونت ادراری و باکتریمی (وجود باکتری در خون) به طور مشخص و حدود 20 برابر در پسران ختنه نشده بالاتر است.

از سوی دیگر تنها سرطانی در دنیا که ١٠٠٪؜ قابل پیشگیری بوده سرطان آلت است که صرفا با ختنه نوزادی قابل پیشگیری است. فاکتوری که در بروز این سرطان دخالت دارد، پاپیلوما ویروس تیپ ١٦ و ١٨ است. این ویروس در آلت ختنه نشده خیلی بیشتر از آلت ختنه شده، دیده میشود.

در یهودی ها، سرطان ناحیه تناسلی مردان وجود ندارد و در مسلمانان نیز این سرطان بسیار نادر است، چرا که در هر دو دین، ختنه امری رایج  است. در سمت مقابل در مسیحی ها و هندوها سرطان ناحیه تناسلی مردان، بسیار زیاد است و سومین سرطان شایع دستگاه تناسلی در مردان است.
 
با توجه به همین موضوع، اکادمی اطفال آمریکا ختنه را عملی مفید و دارای نتایج و مزایای متعدد از جمله کاهش میزان عفونت ادراری، جلوگیری از سرطان آلت و کاهش میزان بروز بیماری های مقاربتی و ایدز میداند.

از فواید دیگر ختنه نوزاد، ترمیم عالی نسج در این سن است و احتمال عفونت ختنه در این سن بسیار ناچیز است. لذا بهترین زمان برای ختنه در دوران نوزادی و همزمان با افتادن بند ناف نوزاد میباشد.

اگر ختنه نکنیم چه میشود؟

بعضی از والدین تصور میکنند که بهتر است ختنه دیرتر و در سنین بالاتر انجام شود تا بچه قوی تر و بزرگتر باشد. اما باید به این نکته توجه کنند که ختنه نوزاد بهتر بوده، زیرا علاوه بر کاهش عفونت، باعث جلوگیری از سرطان می شود و هرچه سن بالاتر رود، اثر محافظتی از سرطان کاهش پیدا می کند.

در این ویدئو دکتر شهریار ناطق متخصص اورولوژی به همه سوالات شما در مورد ختنه کودک پاسخ می دهند.

بهترین سن ختنه نوزاد پیش از دو هفتگی است چرا که هنوز اعصاب آلت وی فعال نیستند، در صورتی که نوزاد در دو هفته اول ختنه نشد، حتما این عمل را تا شش ماهگی به تعویق بیندازید. بعد از شش ماهگی می توان از دارو های مسکن تزریقی برای کاهش درد کودک بعد از ختنه استفاده کرد. مصرف داروهای مسکن پیش از شش ماهگی به علت عدم تکامل مغز کودک می تواند اثرات منفی بسیاری داشته باشد.

مضرات ختنه

مهمترین عارضه ی ختنه، خونریزی است و بعد از آن، عفونت محل ختنه می باشد. ازدیگر عوارض ختنه نوزاد می توان به تنگی نوک مجرا (مه آ ) اشاره کرد که تا زمانی که کودک توالت رفتن را نیاموزد، خود را نشان نمی دهد. تنگی مه آ تقریبا همیشه اکتسابی بوده و به دنبال ختنه نوزاد اتفاق میافتد.

این تنگی به ندرت علائم انسدادی ایجاد کرده و هیچگاه در آن حدی نیست که سبب اثر سوء روی مثانه و کلیه ها (مانند ضخیم شدن دیواره مثانه و یا تورم و هیدرونفروز کلیه) شود.

نکته مهم برای پیشگیری از تنگی نوک مجرا آن است که در یک هفته اول بعد از ختنه نوزاد، پوشاک او را بیشتر تعویض کنیم، اطراف محل مه آ را با وازلین چرب کنیم و به نوزاد شیر بیشتری بدهیم تا ادرار رقیق شده و نوک مه آ را نسوزاند. عارضه های دیگر ختنه عبارتند از: التهاب مجرا، باز شدن زخم، پنیس(آلت)مخفی و ..

بیضه نزول نکرده

در چه کسانی ختنه انجام نمی شود؟

 • افراد با بیماری هیپوسپادیاس که در آنها سوراخ پیشابراه به جای نوک آلت در تنه آلت و یا زیر کلاهک قرار دارد.
 • افراد با آلت کوچک (کمتر از 2.5 سانتی متر)
 • افراد با آلت پره دار(Webbed Penis)
 • افرادی که بیماری های خونی  با اختلالات انعقادی مثل هموفیلی دارند.

شایع ترین علل انجام ختنه

دلایل اجتماعی و بهبود بهداشت از مهم ترین علل ختنه هستند. عفونت ادراری، همراهی با جراحی های دیگر و …. از علل دیگر انجام ختنه می باشند.

روش های مختلف ختنه نوزاد

گذاشتن حلقه پلاستیکی ( Ring or Plastibell)

این روش، روش متداول ختنه نوزاد است. حلقه پلاستیکی را روی نوک آلت قرار می‌دهند و بر روی حلقه با نخ گره می‌زنند و 5 تا 10 روز آن را به همین حال نگاه می‌دارند. در نتیجه پوست بالای نخ سیاه می‌شود و با حلقه پلاستیکی می‌افتد. این روش را معمولاً قبل از چهار ماهگی بکار می‌برند.

ختنه کردن با روش بریدن و دوختن پیش پوست

اگر ختنه در ماههای اول انجام نشود، پزشک بعد از شش ماهگی با روش بریدن و دوختن، ختنه را انجام می‌دهد. اگر از محل ختنه چند قطره خون خارج شود، مهم نیست ولی اگر خونریزی زیاد باشد باید هر چه زودتر به پزشک اطلاع داده شود تا از خونریزی جلوگیری نماید.در صورت مشاهده ترشحات سفید رنگ در محل ختنه نوزاد ، مادر باید محل را با آب و صابون بشوید و در معرض هوا قرار دهد.

روش سنتی شامل بریدن پوست و بانداژ محکم محل زخم است که گاهی در آن از بخیه نیز استفاده میشود. روش‌های جدیدتر با وسایلی مانند حلقه (پلاستی‌بل Plastibell) و با شیوع کمتر Mogen و Gomco انجام می‌شوند.

ختنه

روش استفاده از حلقه با توجه به آسانی و عوارض کمتر آن، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین بهتر است در این روش از بی‌حسی موضعی استفاده شود.

مراقبت های پس از ختنه نوزاد

شایع ترین عوارض بعد از ختنه به غیر از خونریزی و عفونت، تنگی مجرای ادرار نوزاد بعد از ختنه و همین طور چسبندگی پوست آلت به کلاهک در کودک است. والدین گرامی معمولا با این مشکلات بعد از ختنه کودک خود رو به رو می شوند

برای جلوگبری از تنگی نوک مجرای ادرار نوزاد بهتر است در روزهای اول بعد از ختنه به کودک خود مایعات بیشتری بدهید، همچنین ناحیه نوک آلت و محل ختنه را با وازلین چرب کنید.

پماد بعد از ختنه برای جلوگیری از چسبندگی

در 10 روز اول بعد از ختنه هر گاه خواستید پوشک بچه را عوض کنید، بین پوست و کلاهک فاصله دهید و  پماد جنتامایسین و یا تتراسایکلین را به آن ناحیه بزنید تا از چسبندگی پوست آلت به کلاهک آلت نوزاد جلوگیری کند. اگر چسبندگی کم باشد با بزرگ شدن نوزاد و بزرگ شدن آلتش به خودی خود پوست جدا می شود. در صورت زیاد بودن چسبندگی پوست به کلاهک نیاز دارید به پزشک مراجعه نمایید.

توصیه پزشک

با توجه به فواید ختنه در نوزادی توصیه می شود که والدین ختنه نوزاد خود را به علت ترس عقب نیندازند. قابل ذکر است که تنها سرطانی که کاملا قابل پیشگیری می باشد، سرطان آلت است و تنها روش پیشگیری از آن ختنه نوزاد است.

نکته ی قابل ذکر دیگر این است که اگر فرزند دچار چاقی مفرط است بهتر است از روش های جراحی به جای حلقه استفاده شود. والدین توجه داشته باشند که ختنه در سنین بالاتر علاوه بر عوارض ذکر شده، بار روانی نامناسب برای کودک خواهد داشت و خاطره ی بدی را برای کودک رقم خواهد زد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید الت تناسلی من 13سانت و انحراف ب راست هست و هم در حال نعوظ کج و در حال خابیده ی کوچولو هم فک میکنم سر بالاس ایا درمان میشود یا باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام لطفا عکس از الت خود در حالت حداکثر نعوظ برایم بفرستید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 390 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۰سالم هست و آلت تناسلی ام در حلقه ای که زیر سر آلت هست یک طرفش خیلی پایین ودر طرف دیگر بالا است خانواده ام میگن که در کودکی به علت درست ختنه نکردن دکتر دوبار ختنه کرده زود انزالی هم دارم آیا عیب از چیزی که در بالا خدمتتون عرض کردم هست یا عیب دیگری دارد یا اگر مقصر دکتری که ختنم کرده باشه میتونم شکایتش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر انیشتین جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 377 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،من ۳۳ سالمه در ۲۶ سالگی و با تاخیر ختنه کردم دلیل ختنه هم فشارهای روانی از طرف خانواده و غیره بود،متاسفانه ختنه من باعث شد که لگام زیر حشفه بریده بشه و دکتر بعد از بریدن دوباره اون رو بخیه زد پوست آلتم خیلی کوتاه هم شد ولی ظاهرش تقریبا عادیه،بعد از خوب شدن ناحیه زخم فهمیدم که کلا آلتم هیچ حس گرمی یا سردی رو دیگه حس نمیکنه حتی با یخ و فندک هم تست کردم،بعد از فهمیدن این واقعیت تلخ کل زندگی ام تغییر کرد چون هیچ لذت یا تحریکی توی رابطه جنسی که اگر میداشتم احساس نمیشد توی این چند سالی که گذشت کاملا زندگی برام بیرنگ و بی معنی شد،الانم میدونم درمانی وجود نداره چون اعصاب اون ناحیه کاملا قطع و از بین رفته ولی اگر امکان داره و راهی هست حتی خارج از ایران به من بگید ممنون میشم از شما🙏
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ختنه باعث عوارض فوق نمی‌شود
 • تصویر کاربر نیما جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 373 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید من پسر مو 5روزه خانه کردم احساس میکنم از پهلو یه خورده پوست موند چکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام باید معاینه شوند
 • تصویر کاربر نور دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 317 مشاهده پرسش
  بچه ی من موقع ختنه کردن خون زیادی ازش رفت و دکتر گفت خدا رو شکر که توانستم جلوی خونریزی رو بگیرم وگرنه میمرد الان احساس میکنم بعد از ۱۰ سال اصلا رشد نمیکنه ایا مشکلی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام خیلی بعید است
 • تصویر کاربر عمو جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 317 مشاهده پرسش
  سلام من 43 ساله هستم از کوتاهی آلت رنج میبرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 326 مشاهده پرسش
  ایا میتوان مرد مسن را ختنه کرد وعوارضی نخواهد داشت؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام امکانپذیر است عوارض جدی ندارد
 • تصویر کاربر ارسین شنبه ۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 348 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید پسر من ده ماه و نیمشه هنوز ختنه نشده بخاطر کرونا ترسیدیم ببربمش.الان سینه خیز میره و چون منو همسرم شاغلیم پیش پرستار میمونه مبخاستم ببینم اگه الان ببریم ختنه کنیم چون به حالت سینه خیز برمیگرده و ممکنه پذستار بغلش نکنه و....مشکلی پبش نمیاد در واقع چون راه نمیره ولی دمر میشه از لحاظ سنی وقت مناسبیه برای ختنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله مشکلی نیست
 • تصویر کاربر Ahmad شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  سلام . من میخواستم ببینم . التم نیاز به عمل جراحی داره یا کجیش مشکلی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام میزان کجی الت شما زیاد است بهتر است جراحی کنید
  2. تصویر کاربر Ahmad جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   برای مقابرت مناسب نیست یعنی؟ . من ۱۷ سالمه اگر واسه مقابرت مناسب نیست . چه زمانی باید عمل کنم؟
  3. تصویر کاربر Ahmad جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   واسه مقابرت مناسب نیست یعنی؟ ۱۷ سالمه کی باید عمل کنم اگر مناسب نیست؟
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بعد از ۱۸ سالگی
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسام دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 373 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما.اقای دکتر بنده داری3فرزند پسر با سنین17و14و4 ساله هستم وخودم هم43سال دارم اقای دکتر فرزند اول ودوم بنده رابعدازتولد به روش حلقه ختنه کردیم امافرزند اخرم رابه دلایلی هنوز ختنه نکردم جناب دکتر من بارها شنیده ام که اگر پسر بچه درنوزادی یاسنین کم ختنه شوند الت کوتاه وکوچکی خواهند داشت ویا میگویند اگر دکترختنه ناشی باشه یا اهمیت ندهد باعت میشه عصب های الت اسیب ببیند ودربزرگ سالی دررابطه جنسی حس کم ویا زودانزالی ایجاد شود درخواست دارم به سوال من که 3 بخش است پاسخ دهید تا بتوانم برای ختنه بچه ام تصمیم درست بگیرم ممنونم 1_ایا ختنه درنوزادی باعث کوچک ماندن الت میشود2_ایا نوع ختنه ویا روش ویامهارت داشتن ونداشتن دکتر در زمان ختنه باعث زود انزالی ویا بی حسی ویا کم حسی در بزرگسالی و دررابطه جنسی میشود_الت جنسی تاچه سنی رشد میکند وعوامل بزرگی وکوچکی الت چیست ؟؟ پیشاپیش از پاسخ شما تشکر میکنم وقابل ذکر است که من خودم درسن11یا12 سالگی ختنه شدم والت بنده در حالت نعوظ 32 سانت است البته از بالا اندازه گرفتم اگر از زیر اندازبگیرم احتمالا35الی36سانت خواهد بود وازاندازالت خودم راضی هستم ! ایا راهی مطمئن هست که التم راتا40سانتی برسانم البته بدون خوردن داروهای شیمیایی؟؟ باتشکر خدانگهدار
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام‌ختنه باعث اختلال در حس الت و کوتاهی الت نمی‌شود الت تا بیست سالگی رشد میکند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر