منو

اگر ختنه نکنیم چه می شود؟

فهرست مطالب

به بریدن بخشی از پیش پوست آلت تناسلی مردان، ختنه یا ختنه کردن می گویند. در این مقاله به بررسی روش های انجام خنته نوزاد می پردازیم و مزایا و معایب ختنه کردن و همچنین به عوارض ختنه نکردن نیز میپردازیم. 

ختنه چیست؟

ختنه کردن نوزاد یکی از قدیمی ترین اعمال جراحی برای بشر می باشد. جالب است بدانید که ختنه مربوط به حدود پانزده هزار سال قبل بوده و در اجساد مومیایی نیز دیده شده است. در تصویر زیر عکس آلت ختنه نشده نشان داده شده است.

تصویر آلت ختنه نشده

کیر ختنه نشده کیر ختنه نشده

کیر ختنه نشده

فواید ختنه کردن

ختنه ی نوزاد دارای مزایا و معایب متعددی می باشد. از مزایای ختنه می توان به کاهش میزان عفونت، جلوگیری از سرطان آلت، کاهش میزان بیماری های مقاربتی و ایدز اشاره کرد.

از بین مزایای گفته شده مهمترین مورد، جلوگیری از عفونت ادراری می باشد، چرا که کلیه کودکان به عفونت خیلی حساس بوده و ممکن است اسکار بر روی آن به جای بماند و این اسکار عوارض زیادی از جمله فشارخون دارد.

در حقیقت میزان شیوع عفونت ادراری و باکتریمی (وجود باکتری در خون) به طور مشخص و حدود 20 برابر در پسران ختنه نشده بالاتر است.

از سوی دیگر تنها سرطانی در دنیا که ١٠٠٪؜ قابل پیشگیری بوده سرطان آلت است که صرفا با ختنه نوزادی قابل پیشگیری است. فاکتوری که در بروز این سرطان دخالت دارد، پاپیلوما ویروس تیپ ١٦ و ١٨ است. این ویروس در آلت ختنه نشده خیلی بیشتر از آلت ختنه شده، دیده میشود.

در یهودی ها، سرطان ناحیه تناسلی مردان وجود ندارد و در مسلمانان نیز این سرطان بسیار نادر است، چرا که در هر دو دین، ختنه امری رایج  است. در سمت مقابل در مسیحی ها و هندوها سرطان ناحیه تناسلی مردان، بسیار زیاد است و سومین سرطان شایع دستگاه تناسلی در مردان است.
 
با توجه به همین موضوع، اکادمی اطفال آمریکا ختنه را عملی مفید و دارای نتایج و مزایای متعدد از جمله کاهش میزان عفونت ادراری، جلوگیری از سرطان آلت و کاهش میزان بروز بیماری های مقاربتی و ایدز میداند.

از فواید دیگر ختنه نوزاد، ترمیم عالی نسج در این سن است و احتمال عفونت ختنه در این سن بسیار ناچیز است. لذا بهترین زمان برای ختنه در دوران نوزادی و همزمان با افتادن بند ناف نوزاد میباشد.

اگر ختنه نکنیم چه میشود؟

بعضی از والدین تصور میکنند که بهتر است ختنه دیرتر و در سنین بالاتر انجام شود تا بچه قوی تر و بزرگتر باشد. اما باید به این نکته توجه کنند که ختنه نوزاد بهتر بوده، زیرا علاوه بر کاهش عفونت، باعث جلوگیری از سرطان می شود و هرچه سن بالاتر رود، اثر محافظتی از سرطان کاهش پیدا می کند.

در این ویدئو دکتر شهریار ناطق متخصص اورولوژی به همه سوالات شما در مورد ختنه کودک پاسخ می دهند.

بهترین سن ختنه نوزاد پیش از دو هفتگی است چرا که هنوز اعصاب آلت وی فعال نیستند، در صورتی که نوزاد در دو هفته اول ختنه نشد، حتما این عمل را تا شش ماهگی به تعویق بیندازید. بعد از شش ماهگی می توان از دارو های مسکن تزریقی برای کاهش درد کودک بعد از ختنه استفاده کرد. مصرف داروهای مسکن پیش از شش ماهگی به علت عدم تکامل مغز کودک می تواند اثرات منفی بسیاری داشته باشد.

مضرات ختنه

مهمترین عارضه ی ختنه، خونریزی است و بعد از آن، عفونت محل ختنه می باشد. ازدیگر عوارض ختنه نوزاد می توان به تنگی نوک مجرا (مه آ ) اشاره کرد که تا زمانی که کودک توالت رفتن را نیاموزد، خود را نشان نمی دهد. تنگی مه آ تقریبا همیشه اکتسابی بوده و به دنبال ختنه نوزاد اتفاق میافتد.

این تنگی به ندرت علائم انسدادی ایجاد کرده و هیچگاه در آن حدی نیست که سبب اثر سوء روی مثانه و کلیه ها (مانند ضخیم شدن دیواره مثانه و یا تورم و هیدرونفروز کلیه) شود.

نکته مهم برای پیشگیری از تنگی نوک مجرا آن است که در یک هفته اول بعد از ختنه نوزاد، پوشاک او را بیشتر تعویض کنیم، اطراف محل مه آ را با وازلین چرب کنیم و به نوزاد شیر بیشتری بدهیم تا ادرار رقیق شده و نوک مه آ را نسوزاند. عارضه های دیگر ختنه عبارتند از: التهاب مجرا، باز شدن زخم، پنیس(آلت)مخفی و ..

بیضه نزول نکرده

در چه کسانی ختنه انجام نمی شود؟

 • افراد با بیماری هیپوسپادیاس که در آنها سوراخ پیشابراه به جای نوک آلت در تنه آلت و یا زیر کلاهک قرار دارد.
 • افراد با آلت کوچک (کمتر از 2.5 سانتی متر)
 • افراد با آلت پره دار(Webbed Penis)
 • افرادی که بیماری های خونی  با اختلالات انعقادی مثل هموفیلی دارند.

شایع ترین علل انجام ختنه

دلایل اجتماعی و بهبود بهداشت از مهم ترین علل ختنه هستند. عفونت ادراری، همراهی با جراحی های دیگر و …. از علل دیگر انجام ختنه می باشند.

روش های مختلف ختنه نوزاد

گذاشتن حلقه پلاستیکی ( Ring or Plastibell)

این روش، روش متداول ختنه نوزاد است. حلقه پلاستیکی را روی نوک آلت قرار می‌دهند و بر روی حلقه با نخ گره می‌زنند و 5 تا 10 روز آن را به همین حال نگاه می‌دارند. در نتیجه پوست بالای نخ سیاه می‌شود و با حلقه پلاستیکی می‌افتد. این روش را معمولاً قبل از چهار ماهگی بکار می‌برند.

ختنه کردن با روش بریدن و دوختن پیش پوست

اگر ختنه در ماههای اول انجام نشود، پزشک بعد از شش ماهگی با روش بریدن و دوختن، ختنه را انجام می‌دهد. اگر از محل ختنه چند قطره خون خارج شود، مهم نیست ولی اگر خونریزی زیاد باشد باید هر چه زودتر به پزشک اطلاع داده شود تا از خونریزی جلوگیری نماید.در صورت مشاهده ترشحات سفید رنگ در محل ختنه نوزاد ، مادر باید محل را با آب و صابون بشوید و در معرض هوا قرار دهد.

روش سنتی شامل بریدن پوست و بانداژ محکم محل زخم است که گاهی در آن از بخیه نیز استفاده میشود. روش‌های جدیدتر با وسایلی مانند حلقه (پلاستی‌بل Plastibell) و با شیوع کمتر Mogen و Gomco انجام می‌شوند.

ختنه

روش استفاده از حلقه با توجه به آسانی و عوارض کمتر آن، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین بهتر است در این روش از بی‌حسی موضعی استفاده شود.

مراقبت های پس از ختنه نوزاد

شایع ترین عوارض بعد از ختنه به غیر از خونریزی و عفونت، تنگی مجرای ادرار نوزاد بعد از ختنه و همین طور چسبندگی پوست آلت به کلاهک در کودک است. والدین گرامی معمولا با این مشکلات بعد از ختنه کودک خود رو به رو می شوند

برای جلوگبری از تنگی نوک مجرای ادرار نوزاد بهتر است در روزهای اول بعد از ختنه به کودک خود مایعات بیشتری بدهید، همچنین ناحیه نوک آلت و محل ختنه را با وازلین چرب کنید.

پماد بعد از ختنه برای جلوگیری از چسبندگی

در 10 روز اول بعد از ختنه هر گاه خواستید پوشک بچه را عوض کنید، بین پوست و کلاهک فاصله دهید و  پماد جنتامایسین و یا تتراسایکلین را به آن ناحیه بزنید تا از چسبندگی پوست آلت به کلاهک آلت نوزاد جلوگیری کند. اگر چسبندگی کم باشد با بزرگ شدن نوزاد و بزرگ شدن آلتش به خودی خود پوست جدا می شود. در صورت زیاد بودن چسبندگی پوست به کلاهک نیاز دارید به پزشک مراجعه نمایید.

توصیه پزشک

با توجه به فواید ختنه در نوزادی توصیه می شود که والدین ختنه نوزاد خود را به علت ترس عقب نیندازند. قابل ذکر است که تنها سرطانی که کاملا قابل پیشگیری می باشد، سرطان آلت است و تنها روش پیشگیری از آن ختنه نوزاد است.

نکته ی قابل ذکر دیگر این است که اگر فرزند دچار چاقی مفرط است بهتر است از روش های جراحی به جای حلقه استفاده شود. والدین توجه داشته باشند که ختنه در سنین بالاتر علاوه بر عوارض ذکر شده، بار روانی نامناسب برای کودک خواهد داشت و خاطره ی بدی را برای کودک رقم خواهد زد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پرويز پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 666 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشي من ٦٧ سال هستم و مدت ٢ سال هست كه روز به روز الت تناسلي من كوچك و كوچك تر ميشود و اين مسله باعث نگراني و دلسرد شدن از سكس دارم من مشكل پروستات ندارم و هيچ داروي استفاده نميكنم فقط داروي گلوكوزومين مصرف ميكنم لطفا مرا راهنمايي كنيد ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوید
  2. تصویر کاربر پرويز چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   من خارج از كشور زندگي ميكنم
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   بدون معاینه نمیتوان نظر داد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر دوست یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  سلام، جناب دکتر من پسران ۲قلو دارم که در زمان نوزادی ختنه بصورت جراحی انجام دادن، ولی به دلیل نا بلد بودن دکتر بخوبی جراحی نشدن و پوست اضافی بطور کامل از رو آلات برداشته نشده، الان حدود ۱۳ سال دارن، و هر بار در مورد عمل ختنه با اونها صحبت میکنم استرس میگیرن و از عمل امتناع میکنن، لطفا بفرمایید اگر ختنه نکنند اشکالی نداره؟؟ البته بهداشت شونو رعایت میکنن و کامل توجیح شدن که مراعات کنن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام اگر بهداشت را کاملا رعایت میکنند اجباری نیست
 • تصویر کاربر مهراد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر پسرم سه ماهه بود با حلقه ختنه شده الان ۵ساله هست میخواستم ببینم آیا نرمال هست؟ لطفا نظرتان رو بفرمائید و راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله نرمال است
 • تصویر کاربر ابراهیمی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 272 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  امروز 16 شهریور جهت ختنه به بیمارستان مراجعه کردم . که دکتر پیشنهاد داد بعد از شش ماهگی مراجعه کنم . آیا علت خاصی وجود داره . خیلی نگرانم . می خوام به دکتر دیگه ای مراجعه کنم . (نوزاد من سه ماهه است)
  لطفا راهنمایی بفرمایید . بینهایت سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام در صورتیکه حین ختنه داروی وریدی تزریق شود جهت جلوگیری از تاثیر منفی بر سیستم عصبی مرکزی بهتر است پس از ۶ ماهگی باشد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  آلت من خیلی کج است و احساس میکنم آلتم کوچک هس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا یک عکس از الت خود حین نعوظ بفرستید
 • تصویر کاربر ابی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 766 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چند وقته حس میکنم التم کوچک میشود
  دو یا سه ماه پیش متوجه شدم تقریبا دو سانتیمتری کوچک شده ولی الان متوجه شدم از قبلا ۵۴ تا ۵ سانتیمتر کوچکتر شده لطفا پاسخ بدین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام مدت یک سال است التم به سمت چپ در حالت نعوظ کج شده است خواهشمند است کمک کنید من 55 سال سن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا عکس بفرستید
 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من در نوجوانی بین رفیق هام آلتم از همه بزرگتر بود .ولی یهو کامل متوقف شد .۳۶ سالمه و التم ۱۲ سانت .در حالت نعوذ خیلی کوچیک میشه حتی یکم میکشه داخل شکمم و اذیتم میکنه.زود انزالی هم دارم..چیکار باید بکنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجوددر سایت برای ویزیت اقدام‌کنید
 • تصویر کاربر آزاد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  من ۴۵ سالم هست و هنوز ختنه نکردم و مشکل سنگ سازی کلیه و کیست دارم و آیا من کلیه هایم سنگ ساز هست ربطی به ختنه نکردن دارد و من الان می توانم ختنه بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ربطی به ختنه ندارد ختنه در هر سنی امکانپذیر هست
 • تصویر کاربر Ahmed شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 542 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بپرسم ببینم علت اینکه الت برخی در نعوظ به سمت بالا یا به سمت پایین و یا برخی به طور صاف است به چه دلیل است ؟
  ایا میتواند به قرار دادن الت در شورت ربط داشته باشد ؟و میتوان کاری کرد که الت رو به پایین هنگام نعوظ رو بالا برود؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ژنتیک است
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر