اگر ختنه نکنیم چه می شود؟

آخرین بروزرسانی: 27 فروردین 1402

در این مقاله می خوانید
به بریدن بخشی از پیش پوست آلت تناسلی مردان، ختنه یا ختنه کردن می گویند. در این مقاله به بررسی روش های انجام خنته نوزاد می پردازیم و مزایا و معایب ختنه کردن و همچنین به عوارض ختنه نکردن نیز میپردازیم. 

ختنه چیست؟

ختنه کردن نوزاد یکی از قدیمی ترین اعمال جراحی برای بشر می باشد. جالب است بدانید که ختنه مربوط به حدود پانزده هزار سال قبل بوده و در اجساد مومیایی نیز دیده شده است. در تصویر زیر عکس آلت ختنه نشده نشان داده شده است.

تصویر آلت ختنه نشده

کیر ختنه نشده کیر ختنه نشده

کیر ختنه نشده

فواید ختنه کردن

ختنه ی نوزاد دارای مزایا و معایب متعددی می باشد. از مزایای ختنه می توان به کاهش میزان عفونت، جلوگیری از سرطان آلت، کاهش میزان بیماری های مقاربتی و ایدز اشاره کرد.

از بین مزایای گفته شده مهمترین مورد، جلوگیری از عفونت ادراری می باشد، چرا که کلیه کودکان به عفونت خیلی حساس بوده و ممکن است اسکار بر روی آن به جای بماند و این اسکار عوارض زیادی از جمله فشارخون دارد.

در حقیقت میزان شیوع عفونت ادراری و باکتریمی (وجود باکتری در خون) به طور مشخص و حدود 20 برابر در پسران ختنه نشده بالاتر است.

از سوی دیگر تنها سرطانی در دنیا که ١٠٠٪؜ قابل پیشگیری بوده سرطان آلت است که صرفا با ختنه نوزادی قابل پیشگیری است. فاکتوری که در بروز این سرطان دخالت دارد، پاپیلوما ویروس تیپ ١٦ و ١٨ است. این ویروس در آلت ختنه نشده خیلی بیشتر از آلت ختنه شده، دیده میشود.

در یهودی ها، سرطان ناحیه تناسلی مردان وجود ندارد و در مسلمانان نیز این سرطان بسیار نادر است، چرا که در هر دو دین، ختنه امری رایج  است. در سمت مقابل در مسیحی ها و هندوها سرطان ناحیه تناسلی مردان، بسیار زیاد است و سومین سرطان شایع دستگاه تناسلی در مردان است.
 
با توجه به همین موضوع، اکادمی اطفال آمریکا ختنه را عملی مفید و دارای نتایج و مزایای متعدد از جمله کاهش میزان عفونت ادراری، جلوگیری از سرطان آلت و کاهش میزان بروز بیماری های مقاربتی و ایدز میداند.

از فواید دیگر ختنه نوزاد، ترمیم عالی نسج در این سن است و احتمال عفونت ختنه در این سن بسیار ناچیز است. لذا بهترین زمان برای ختنه در دوران نوزادی و همزمان با افتادن بند ناف نوزاد میباشد.

اگر ختنه نکنیم چه میشود؟

بعضی از والدین تصور میکنند که بهتر است ختنه دیرتر و در سنین بالاتر انجام شود تا بچه قوی تر و بزرگتر باشد. اما باید به این نکته توجه کنند که ختنه نوزاد بهتر بوده، زیرا علاوه بر کاهش عفونت، باعث جلوگیری از سرطان می شود و هرچه سن بالاتر رود، اثر محافظتی از سرطان کاهش پیدا می کند.

در این ویدئو دکتر شهریار ناطق متخصص اورولوژی به همه سوالات شما در مورد ختنه کودک پاسخ می دهند.

بهترین سن ختنه نوزاد پیش از دو هفتگی است چرا که هنوز اعصاب آلت وی فعال نیستند، در صورتی که نوزاد در دو هفته اول ختنه نشد، حتما این عمل را تا شش ماهگی به تعویق بیندازید. بعد از شش ماهگی می توان از دارو های مسکن تزریقی برای کاهش درد کودک بعد از ختنه استفاده کرد. مصرف داروهای مسکن پیش از شش ماهگی به علت عدم تکامل مغز کودک می تواند اثرات منفی بسیاری داشته باشد.

مضرات ختنه

مهمترین عارضه ی ختنه، خونریزی است و بعد از آن، عفونت محل ختنه می باشد. ازدیگر عوارض ختنه نوزاد می توان به تنگی نوک مجرا (مه آ ) اشاره کرد که تا زمانی که کودک توالت رفتن را نیاموزد، خود را نشان نمی دهد. تنگی مه آ تقریبا همیشه اکتسابی بوده و به دنبال ختنه نوزاد اتفاق میافتد.

این تنگی به ندرت علائم انسدادی ایجاد کرده و هیچگاه در آن حدی نیست که سبب اثر سوء روی مثانه و کلیه ها (مانند ضخیم شدن دیواره مثانه و یا تورم و هیدرونفروز کلیه) شود.

نکته مهم برای پیشگیری از تنگی نوک مجرا آن است که در یک هفته اول بعد از ختنه نوزاد، پوشاک او را بیشتر تعویض کنیم، اطراف محل مه آ را با وازلین چرب کنیم و به نوزاد شیر بیشتری بدهیم تا ادرار رقیق شده و نوک مه آ را نسوزاند. عارضه های دیگر ختنه عبارتند از: التهاب مجرا، باز شدن زخم، پنیس(آلت)مخفی و ..

بیضه نزول نکرده

در چه کسانی ختنه انجام نمی شود؟

 • افراد با بیماری هیپوسپادیاس که در آنها سوراخ پیشابراه به جای نوک آلت در تنه آلت و یا زیر کلاهک قرار دارد.
 • افراد با آلت کوچک (کمتر از 2.5 سانتی متر)
 • افراد با آلت پره دار(Webbed Penis)
 • افرادی که بیماری های خونی  با اختلالات انعقادی مثل هموفیلی دارند.

شایع ترین علل انجام ختنه

دلایل اجتماعی و بهبود بهداشت از مهم ترین علل ختنه هستند. عفونت ادراری، همراهی با جراحی های دیگر و …. از علل دیگر انجام ختنه می باشند.

روش های مختلف ختنه نوزاد

گذاشتن حلقه پلاستیکی ( Ring or Plastibell)

این روش، روش متداول ختنه نوزاد است. حلقه پلاستیکی را روی نوک آلت قرار می‌دهند و بر روی حلقه با نخ گره می‌زنند و 5 تا 10 روز آن را به همین حال نگاه می‌دارند. در نتیجه پوست بالای نخ سیاه می‌شود و با حلقه پلاستیکی می‌افتد. این روش را معمولاً قبل از چهار ماهگی بکار می‌برند.

ختنه کردن با روش بریدن و دوختن پیش پوست

اگر ختنه در ماههای اول انجام نشود، پزشک بعد از شش ماهگی با روش بریدن و دوختن، ختنه را انجام می‌دهد. اگر از محل ختنه چند قطره خون خارج شود، مهم نیست ولی اگر خونریزی زیاد باشد باید هر چه زودتر به پزشک اطلاع داده شود تا از خونریزی جلوگیری نماید.در صورت مشاهده ترشحات سفید رنگ در محل ختنه نوزاد ، مادر باید محل را با آب و صابون بشوید و در معرض هوا قرار دهد.

روش سنتی شامل بریدن پوست و بانداژ محکم محل زخم است که گاهی در آن از بخیه نیز استفاده میشود. روش‌های جدیدتر با وسایلی مانند حلقه (پلاستی‌بل Plastibell) و با شیوع کمتر Mogen و Gomco انجام می‌شوند.

ختنه

روش استفاده از حلقه با توجه به آسانی و عوارض کمتر آن، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین بهتر است در این روش از بی‌حسی موضعی استفاده شود.

مراقبت های پس از ختنه نوزاد

شایع ترین عوارض بعد از ختنه به غیر از خونریزی و عفونت، تنگی مجرای ادرار نوزاد بعد از ختنه و همین طور چسبندگی پوست آلت به کلاهک در کودک است. والدین گرامی معمولا با این مشکلات بعد از ختنه کودک خود رو به رو می شوند

برای جلوگبری از تنگی نوک مجرای ادرار نوزاد بهتر است در روزهای اول بعد از ختنه به کودک خود مایعات بیشتری بدهید، همچنین ناحیه نوک آلت و محل ختنه را با وازلین چرب کنید.

پماد بعد از ختنه برای جلوگیری از چسبندگی

در 10 روز اول بعد از ختنه هر گاه خواستید پوشک بچه را عوض کنید، بین پوست و کلاهک فاصله دهید و  پماد جنتامایسین و یا تتراسایکلین را به آن ناحیه بزنید تا از چسبندگی پوست آلت به کلاهک آلت نوزاد جلوگیری کند. اگر چسبندگی کم باشد با بزرگ شدن نوزاد و بزرگ شدن آلتش به خودی خود پوست جدا می شود. در صورت زیاد بودن چسبندگی پوست به کلاهک نیاز دارید به پزشک مراجعه نمایید.

توصیه پزشک

با توجه به فواید ختنه در نوزادی توصیه می شود که والدین ختنه نوزاد خود را به علت ترس عقب نیندازند. قابل ذکر است که تنها سرطانی که کاملا قابل پیشگیری می باشد، سرطان آلت است و تنها روش پیشگیری از آن ختنه نوزاد است.

نکته ی قابل ذکر دیگر این است که اگر فرزند دچار چاقی مفرط است بهتر است از روش های جراحی به جای حلقه استفاده شود. والدین توجه داشته باشند که ختنه در سنین بالاتر علاوه بر عوارض ذکر شده، بار روانی نامناسب برای کودک خواهد داشت و خاطره ی بدی را برای کودک رقم خواهد زد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کجی آلتم روبه پایینه
  میخواستم بدونم کجی آلت چند درجه است و آیا نیاز به عمل دارد یا نه.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،میزان ان زیاد نیست در صورت عدم اشکال در دخول جراحی نکنید
 • تصویر کاربر Atabak سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  سلام
  آلت من بر اثر سالها استفاده از دارو و مت آمفتامین به شکل چشمگیری کوچک شده است...الان مدت یک سال و نیم است که هیچ دارو ، مخدر، محرک و یا سیگار(شش ماه) مصرف نمیکنم ...آیا میتوان آلت را به اندازه قبل برگرداند؟ شما چه توصیه ای دارید
  از زمانی که صرف کردید سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمود یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 319 مشاهده پرسش
  سلام بنده ٤٥ سال دارم و جديدا دچار بيمارى پيرونى شدم ميخواستم بپرسم ايا مصرف ناندلنون دكنات كمك به بزرگ شدن آلت ميكنه يا نه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،در این سن خیر
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 312 مشاهده پرسش
  سلام دکتر اگه طول آلت تناسلی ۱۴باشه با جراهی چند سانت بهش اضاف میشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،این طول الت نرمال است و نیاز به جراحی ندارد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده 20 سالمه
  وزن:56
  قد:167
  طول آلت تناسلی من در حالت نعوظ 12 سانتی متر میشه . آیا مناسب هس؟ مشکلی ایجاد نمیکنه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،مساله ای نیست
 • تصویر کاربر بنده‌ دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر ؛ بنده 17 سال دارم‌ و متاسفانه اندازه و قطر آلتم در حالت شلی بسیار کوچک است بطوری که خجالت میکشم با پدرم و دوستانم استخر بروم ، اما اندازه آلتم درحالت نعوض 15 سانت و تقریبا نرماله ...
  بزرگواری میکنید راهنمایی کنید ، واقعا واسم مقدور نیست ویزیت پزشک برم .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،اندازه الت شما نرمال بوده و نیاز به کار خاصی ندارد
 • تصویر کاربر ميعاد چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشد
  جناب دكتر كجي الت تناسلي رو به پايين( به نظر خودم شديد) دارم، اين موضوع چند سالي هست كه گريبانگير من هست !واقعا نميدونم علتش چيه !تروما يا مادرزادي! بيشترين احتمال رو به تروما ميدم چون به خاطر دارم در گذشته حين سكس التم كج شده باشه! همينطور از جمله عادت هاي بدي كه داشتم اين بود هنگام نعوذ در مجامع عمومي التم رو با اجبار به سمت پايين هدايت ميكردم كه ديده نشه! بنده با وجود اين ميزان كجي تو سكس مشكل خاصي نداشتم جز محدوديت در چند پوزيشن ! ولي واقعا اعتماد به نفسم پايين اومده!در هر صورت ازتون ميخوام بپرسم كه ميتونيد من رو درمان كنيد؟ اگر عمل پيشنهاديتون پلايكيشن هست هزينه عمل چقدر است؟ در موردِ من چه ميزان اصلاح كجي هست؟ و چه ميزان كاهش طول الت؟ متشكر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،انحراف شما بیش از ۳۰ درجه است بهتر است جراحی کنید هزینه ان حدود ۵ میلیون تومان است حتما و حتما قبل از جراحی جهت معاینه و صحبت در مورد عوارض جراحی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سیف چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  از حدود 4سال قبل احساس کجی در التم را کردم بعد چند بار مراجعه به برخی همکاران شما با معاینه لمسی عنوان گردید توده کوچکی در میانه التم زیر دست احساس میشود که در زمان نعوذ در همان جا منحرف به راست را دارد کجی الت هیچ مانعی برای دخول ندارد و احساس تنبلی در میل جنسی را نیز ندارم با توجه به اینکه سنم 57سال است ودر سال 94جراحی قلب باز داشتم نیازی به سیدنافیل و امثالهم را نیز تقریبا ندارم لذا اول اینکه مقدار قابل توجهی از طول کم شده دوم اینکه ایا این بیماری قابل درمان است جراحی بدون بخیه امکان پذیر است اگر نیاز به جراحی باشد چقدر هزینه دارد ایا بیمه های مکمل پرداخت می کنند یا خیر در ضمن میل جنسی زیادی با همه این اوصاف دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،شما دچار پلاک پیرونی شده اید ابتدا باید درمان دارویی شوید در صورت عدم پاسخ به درمان،گزینه بعدی جراحی است
 • تصویر کاربر nima یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 671 مشاهده پرسش
  سلام آفای دکتر
  من پسرم رو برای ختنه بردم، از حلقه پلاستیکی استفاده کردن. ولی این حلقه بعد از رسیدن به خونه از جاش در اومد.برگردوندیمش پیش دکتر که حالا ماجراها داره. اونجا دکتر گفت که باید بخیه بشه و شروع کرد به بخیه زدن. حتما لازم بوده ولی بخیه رو خیلی زیاد زدن، خیلی پسرم درد کشید و حتی هذیون میگفت و دکتر مجبور شد چند مرتبه بی حسی بزنه. میخوام بدونم آیا مشکلی برای پسرم پیش نمیاد؟ قصور پزشکی داشته؟ برم شکایت کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،جابجایی حلقه از عوارض ناخواسته است قصوری اتفاق نیافتده و شکایت شما به جایی نمیرسد
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 395 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر ناطق
  چند ماه پیش هنگام عمل نزدیکی فشار به الت تناسلیم امد روز بعد کبودی مختصری در قسمت ختنه گاه مشاهده کردم ودر هنگام نعوظ کجی روبه بالا و ااحساس درد دارم .وقسمت ابتدایی الت تنا سلیم سفت شده است .ایا امکان معالجه دارد لطفا راهنمایی نمایید .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،احتمالا شما دچار شکستگی الت شدهاید
   یک عکس از بالا و پهلو از الت خود در حداکثر نعوظ تهیه و‌جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
   همچنین مقاله مربوط به اورژانسهای ارولوژی و شکستگی الت را در سایت بنده مطالعه بفرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر