کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست و به چه علتی به وجود می آید؟

اندازه ی آلت تناسلی بین مردان متغیر میباشد، و ممکن است در بعضی افراد بزرگ تر باشد. مطالعات نشان داده است که نه نژاد نه قومیت هیچ ارتباطی با اندازه ی آلت تناسلی مردان ندارد.

با وجود این که ممکن است خیلی از مردان فکر کنند اندازه ی آلت تناسلیشان بیشتر از دیگران است، ولی اندازه ی آن در محدوده ی طبیعی میباشد.

حقایق کوتاهی در مورد کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان

 • با افزایش سن مردان، اندازه ی آلت تناسلی و بیضه ی آن ها دچار کاهش میشود.
 • بیشتر مردان میگویند با افزایش وزن آن ها، اندازه ی آلت تناسلیشان کوچک تر به نظر میرسد.

تحقیقات در مورد اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان

تحقیقات، اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان را طبق زیر نشان داده است:

 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۱۶ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی  مردان در حالت کشیده، ۱۳٫۲۴ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ، ۱۳٫۲ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۳۱ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ: ۱۱٫۶۶ سانتی متر است.

علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست؟

❇ افزایش سن

با افزایش سن مردان، رسوبات چربی در شریان ها تجمع یافته و باعث کاهش جریان خون آلت تناسلی میشود. درنتیجه سلول های عضلانی در لوله های نعوظی آلت تناسلی ضعیف خواهند شد.

لوله های نعوظی آلت تناسلی با پر شدن توسط خون باعث فرآیند نعوظ میشوند، به همین دلیل جریان خون کمتر به معنی نعوظ کوچک تر میباشد.

یکی درگیر از علل محتمل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، به وجود آمدن بافت های اسکار با گذشت زمان در طی رابطه ی جنسی و ورزش میباشد. این تجمع از بافت اسکار، روی بافت اسفنجی نعوظی آلت تناسلی تاثیر میگذارد و باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی و محدود شدن اندازه ی نعوظ آن خواهد شد.

آلت تناسلی

❇ افزایش وزن

تاثیر افزایش وزن به ویژه در اطراف معده، یکی از نگرانی های اصلی بسیاری از مردان است. گرچه آلت تناسلی ممکن است با افزایش وزن کوچک تر به نظر برسد، اما اندازه ی آن تغییری نکرده است. علت این که آلت تناسلی کوچک تر به نظر میرسد این است که آلت تناسلی به دیواره ی شکمی متصل شده است و زمانی که شکم بزرگ میشود، آلت تناسلی را به سمت درون خود میکشد. اگر مردی وزنش را کم کند، آلت تناسلی اش به اندازه و شکل سابق برمی گردد.

❇ جراحی پروستات

تحقیقات نشان داده است مردانی که سابقه ی جراحی پروستات سرطانی داشته اند، ممکن است دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شوند. یکی دیگر از مطالعات نشان داد، ۷۱ درصد از مردانی که سابقه ی برداشتن پروستات داشتند، دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شدند.

اما محققان به درستی نمیدانند چرا بعد از جراحی برداشتن پروستات این اتفاق می افتد. بعضی از محققان معتقدند این موضوع ممکن است با طول مجرای ادراری مرتبط باشد، لوله ای که به مثانه متصل میشود و در طی برداشتن پروستات کوچک میشود.

کجی آلت تناسلی

❇ بیماری پیرونی

در این بیماری، بافت اسکار فیبروزه که درون آلت تناسلی تشکیل میشود، باعث میشود که آلت تناسلی در طی نعوظ کج شود. در بیشتر مواقع، نباید نعوظ کج باعث ایجاد نگرانی شود، اما برای بعضی از مردان، خم شدگی ممکن است مهم یا دردناک باشد.

بر اساس مطالعات، بیماری پیرونی( کج بودن آلت تناسلی ) بیشتر از ۲۳% مردان بین ۴۰ تا ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار میدهد. درحالی که پیرونی با افزایش سن پیشرفت میکند، این بیماری در افراد جوان تر از ۳۰ سال نیز مشاهده میشود.

پیرونی میتواند باعث کاهش طول و اندازه ی آلت تناسلی مردان شود. بعضی اوقات، پیرونی خود به خود برطرف میشود، اما در بیشتر مواقع یا به همان حالت باقی میماند یا حتی بدتر میشود.

پزشکان تنها زمانی این بیماری را درمان میکنند که کجی آلت تناسلی دردناک باشد یا باعث اختلال در رابطه ی جنسی شود. در طی جراحی بافت اسکاری که سبب کاهش اندازه، کجی یا دردناکی آلت تناسلی شده است، برداشته میشود.

درمان دارویی پروستات ❇ داروها

بعضی از داروها میتوانند باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان شوند. داروهایی شامل آدرال، که برای اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی تجویز میشود، بعضی داروهای ضد افسردگی و ضد روانپریشی و بعضی از داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات تجویز میشوند، می توانند منجر به این امر شوند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد بعضی از مردانی که برای بزرگی پروستات از داروی فیناستراید استفاده کرده بودند، دچار کاهش اندازه ی آلت و کاهش میل جنسی شده بودند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد ۴۱ درصد مردانی که از دوتاسراید برای درمان بزرگی پروستات استفاده کرده بودند دچار اخلال در فعالیت جنسی شده بودند.

سیگار کشیدن

❇ سیگار کشیدن

مواد شیمایی موجود در سیگار میتوانند باعث اختلال خونرسانی به آلت تناسلی، ایجاد صدمه به عروق آلت تناسلی و جلوگیری از خونگیری و کشش آن شوند. بدون در نظر گرفتن محرک ها و تاثیر آن ها روی مغز، اگر عروق خونی آسیب ببینند آلت تناسلی قادر به نعوظ نخواهد بود.

در یک مطالعه، آلت تناسلی دچار نعوظ ۲۰۰ مرد مورد بررسی قرار گرفت. براساس یکی از گزارش ها، مردان سیگاری در مقایسه با افرادی که سیگاری نبودند اندازه ی آلت کوچک تری در حالت نعوظ داشتند. محققان بیان کردند ممکن است کاهش طول به علت محدود شدن جریان خون آلت تناسلی به خاطر سیگار کشیدن و جلوگیری از کشش آلت تناسلی باشد.

همچنین سیگار کشیدن با اختلال نعوظ در ارتباط میباشد. این اختلال باعث جلوگیری از نعوظ کامل شده و ممکن است افراد سیگاری نتوانند به نعوظ برسند.

چه گزینه های درمانی برای کوچکی اندازه آلت تناسلی مردان وجود دارد؟

بیشتر علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، مانند سیگار کشیدن و افزایش وزن، به وسیله ی تغیر شیوه ی زندگی قابل کنترل می باشند. اگر داروها باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی شده باشند، تنظیم داروها میتواند باعث برگشت اندازه ی آلت تناسلی شود.

برای کسانی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی بعد از جراحی پروستات شده اند، ممکن است مشکلشان با گذشت چند ماه یا سال خود به خود برطرف شود. بازتوانی آلت تناسلی (نوعی فیزیوتراپی) بعد از جراحی، می تواند به بازگشت توانایی نعوظ در مردان کمک کند، و داروهایی مانند ویاگرا و سیالیس میتوانند جریان خون آلت تناسلی را بهبود بخشند.

درمان بیماری پیرونی بر حذف بافت اسکار درون آلت تناسلی متمرکز است، به وسیله دارو، جراحی یا حتی فرآیند سونوگرافی. کاهش اندازه ی آلت تناسلی برگشت پذیر نیست اما درمان خم شدگی آلت تناسلی مردان میتواند عملکرد جنسی را بهبود داده و درد را کمتر کند.

مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

هر مردی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی، درد و مشکلات جنسی شده است، یا در مورد سرطان نگران است باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک یا یک متخصص اورولوژی میتواند به سوالات فرد پاسخ دهد، به بیماران اطمینان دهد و آزمایش یا درمان هایی را برای او پیشنهاد کند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

28+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آریامهر دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین
  بنده 20 سال سن دارم
  قدم 176 سانت، وزنم 85 کیلوگرم
  آقای دکتر بنده یه مدت زیادیه به خودارضایی شدید مبتلام
  یعنی شاید روزانه 5 یا 6 بار
  بیضه هام تو حالت عادی درد نداره
  همه موقعی که یه مقدار دست میزنم به بیضه هام، خیلی حساس شدن
  یه ضربه خیلی خیلی کوچکی بهشون میخوره درد میگیرن
  از یکی پرسیدم گفت ممکنه باد فتخ باشه
  خودمم نمیدونم چرا اینطوری شده ولی قبلا اینطوری نبود
  الان یکی دوسالی هست حساس شده بیضم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،در خیلی از موارد این امر طبیعی بوده و غیر از پوشیدن لباس زیر گشاد و خنک نگه داشتن بیضه ها اقدام دیگری لازم ندارد
   مع الوصف محض اطمینان یک سونوگرافی از بیضه ها و نواحی اینگوئینال ۲ طرفه انجام دهید
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درود . در جواب آزمایش نوشته spermatozoon 3-4 من هرجا مطالعه کردم نفهمیدم چیه. این عدد3-4 خوبه یا خارج از محدوده نرماله؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا عکس ازمایش اسپرم خود را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر Titan جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من مدت ۱۰ سال شیشه ومتادون مصرف میکردم .حدود ۹ سال پیش احساس کردم الت تناسلی من کوچک شده و این موضوع رابطه جنسی من را تحت تاثیر قرار داد تا جایی که آخرین بار حدود ۷ سال اخرین رابطه ای که داشتم موفق نبود بعد آن به خاطر همین مسأله رابطه ای برقرار نکردم.در حال حاضر نزدیک به ۷ ماه است که هیچ ماده مخدر یا داروی خاصی مصرف نمیکنم ولی اندازه آلت تغییر نکرده. در ضمن من ۴۴ سال دارم. آیا راهی برای برگشت آلت به اندازه قبل هست؟لطفاً راهنمایی کنید
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،شیشه و‌متادون باعث اختلال در روابط جنسی میشوند اما طول الت را کوچک‌ نمیکنند
   احتمالا این زاییده ذهن شما است و واقعی نیست
 • تصویر کاربر افشین جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز
  من 26سال سن دارم حدودا 108کیلو وزن دارم در طول عمر سیگار نکشیدم ولی مرتب قلیان مصرف کردم با این حال آلت تناسلی ام کوتاه است و اصلا برای دو طرف رضایت بخش نیست
  اندازه التم حدودده سانتی است برای افزایش چه راه کاری هست به صورت طبیعی باشد ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر
  یک سوال دیگر هنگام نعوذ با کمی مالش دادن الت به صورت چکه کان مایعی امیزش میشود نه ادرار هست نه مایع منی که خوشایند نیست ایا برای این مورد هم راه درمان هست که قطع شود کمی زیاد هست این مایه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،در ابتدا باید معاینه شوید اگر الت شما واقعا کوتاه باشد تنها گزینه درمانی جراحی است
   مایعی که شما فرمایش میکنید در واقع ترشحات غدد مخاطی مجرای ادراری//تناسلی شما است این خاصیت فیزیولوژی بدن شما است مثلا مانند کسی که زیاد عرق میکند این طبیعی است و نیاز به اقدام خاصی ندارد
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ،بنده 27 سال سن و 179 سانت قد و 71 کیلو وزن دارم و آلت من در حالت خوابیده بسیار کوچک است یعنی پوست التم چروک و جمع میشود حدود 4 سانت(که البته گاهی اوقات این اوضاع خوب است حدود 8 سانت) و در حالت نعوظ مشکلی ندارم حدود 14 سانت و قطر التم بسیار باریک و مثل انگشتان دست(کمی بزرگتر)است...،((((آیا مشکل کوچکی و چروک شدن در حالت خوابیده را با دارو یا کرم و...میتوانم درمان کنم؟؟؟)
  جواب این سوال خیلی مهمه برام
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،جمع شدن الت در حالت خوابیده غیر نرمال نیست
   مهم این است که طول الت شما در حالت نعوظ نرمال است در مورد قطر الت بهتر است جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکترمن برای سالهاخودارضائی می کردم وحالابیضهام کوچک شده لطفا کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،خود ارضایی به هیچ وجه باعث کوچکی بیضه ها نمیشود
 • تصویر کاربر م یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز سال نو مبارک ببخشید یه سئوال داشتم من الان ۳۱ سال دارم بعد آلت تناسلی من خیلی ریز هست خواستم بگم که چکار کنم که آلتم به حد نصاب برسه بدون عمل جراحی .
  چون من نامزد کرده بودم بخاطر آلتم ریز بود نامزدیم بهم خورد.
  ممنون میشم راهنماییم کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،در درجه نخست باید تشریف بیارید مطب تا معاینه شوید اگر الت شما واقعا کوتاه باشد تنها گزینه درمانی ممکن بعد از بلوغ،عمل جراحی است
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من ۱۶ سالمه و قطر آلت تناسلی ام خیلی بزرگه باید چ جوری لاغرش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،به مطب مراجعه کنید تا معاینه شوید
   اگر واقعا قطر الت شما زیاد باشد میتوان با جراحی و کاهش بافت زیر جلدی انرا کم کرد
 • تصویر کاربر S یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آیا راهی برای بزرگ کردن آلت تناسلی آقایان وجود دارد یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،تنها راه واقعی و قطعی جراحی است که فقط در مواردیکه الت واقعا کوچک باشد انجام میشود
 • تصویر کاربر موری پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.۳۳ ساله هستم طول آلت تناسلی من به حالت طبیعی هست اما طی سه سال اخیر به اندازه دو سانت و نیم از طول آلت کوچک تر شده و از طرفی طول زمانی نعوذ بیشتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،بعید هست که این موضوع درست باشد و بیشتر زاییده ذهن شما است
   لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر