کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست و به چه علتی به وجود می آید؟

اندازه ی آلت تناسلی بین مردان متغیر میباشد، و ممکن است در بعضی افراد بزرگ تر باشد. مطالعات نشان داده است که نه نژاد نه قومیت هیچ ارتباطی با اندازه ی آلت مردانه ندارد.

با وجود این که ممکن است خیلی از مردان فکر کنند اندازه ی آلت تناسلیشان کوچک تر از دیگران است، ولی اندازه ی آن در محدوده ی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در ادامه به حقایق آلت تناسلی مردان و هم چنین دلایل کاهش سایز در طول زمان می پردازیم.

حقایق کوتاهی در مورد کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان

 • با افزایش سن مردان، اندازه ی آلت تناسلی و بیضه ی آن ها دچار کاهش میشود.
 • بیشتر مردان میگویند با افزایش وزن آن ها، اندازه ی آلت تناسلیشان کوچک تر به نظر میرسد.

تحقیقات در مورد اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان

تحقیقات، اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان را طبق زیر نشان داده است:

 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۱۶ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی  مردان در حالت کشیده، ۱۳٫۲۴ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ، ۱۳٫۲ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۳۱ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ: ۱۱٫۶۶ سانتی متر است.

علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست؟

❇ افزایش سن

با افزایش سن مردان، رسوبات چربی در شریان ها تجمع یافته و باعث کاهش جریان خون آلت تناسلی میشود. درنتیجه سلول های عضلانی در لوله های نعوظی آلت تناسلی ضعیف خواهند شد.

لوله های نعوظی آلت تناسلی با پر شدن توسط خون باعث فرآیند نعوظ میشوند، به همین دلیل جریان خون کمتر به معنی نعوظ کوچک تر میباشد.

یکی درگیر از علل محتمل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، به وجود آمدن بافت های اسکار با گذشت زمان در طی رابطه ی جنسی و ورزش میباشد. این تجمع از بافت اسکار، روی بافت اسفنجی نعوظی آلت تناسلی تاثیر میگذارد و باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی و محدود شدن اندازه ی نعوظ آن خواهد شد.

آلت تناسلی

❇ افزایش وزن عامل اصلی کوچک شدن آلت مردانه

تاثیر افزایش وزن به ویژه در اطراف معده، یکی از نگرانی های اصلی بسیاری از مردان است. گرچه آلت تناسلی ممکن است با افزایش وزن کوچک تر به نظر برسد، اما اندازه ی آن تغییری نکرده است. علت این که آلت تناسلی کوچک تر به نظر میرسد این است که آلت تناسلی به دیواره ی شکمی متصل شده است و زمانی که شکم بزرگ میشود، آلت تناسلی را به سمت درون خود میکشد. اگر مردی وزنش را کم کند، آلت تناسلی اش به اندازه و شکل سابق برمی گردد.

❇ جراحی پروستات

تحقیقات نشان داده است مردانی که سابقه ی جراحی پروستات سرطانی داشته اند، ممکن است دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شوند. یکی دیگر از مطالعات نشان داد، ۷۱ درصد از مردانی که سابقه ی برداشتن پروستات داشتند، دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شدند.

اما محققان به درستی نمیدانند چرا بعد از جراحی برداشتن پروستات این اتفاق می افتد. بعضی از محققان معتقدند این موضوع ممکن است با طول مجرای ادراری مرتبط باشد، لوله ای که به مثانه متصل میشود و در طی برداشتن پروستات کوچک میشود.

کجی آلت تناسلی

❇ بیماری پیرونی

در این بیماری، بافت اسکار فیبروزه که درون آلت تناسلی تشکیل میشود، باعث میشود که آلت تناسلی در طی نعوظ کج شود. در بیشتر مواقع، نباید نعوظ کج باعث ایجاد نگرانی شود، اما برای بعضی از مردان، خم شدگی ممکن است مهم یا دردناک باشد.

بر اساس مطالعات، بیماری پیرونی( کج بودن آلت تناسلی ) بیشتر از ۲۳% مردان بین ۴۰ تا ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار میدهد. درحالی که پیرونی با افزایش سن پیشرفت میکند، این بیماری در افراد جوان تر از ۳۰ سال نیز مشاهده میشود.

پیرونی میتواند باعث کاهش طول و اندازه ی آلت تناسلی مردان شود. بعضی اوقات، پیرونی خود به خود برطرف میشود، اما در بیشتر مواقع یا به همان حالت باقی میماند یا حتی بدتر میشود.

پزشکان تنها زمانی این بیماری را درمان میکنند که کجی آلت تناسلی دردناک باشد یا باعث اختلال در رابطه ی جنسی شود. در طی جراحی بافت اسکاری که سبب کاهش اندازه، کجی یا دردناکی آلت تناسلی شده است، برداشته میشود.

درمان دارویی پروستات ❇ داروها

بعضی از داروها میتوانند باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان شوند. داروهایی شامل آدرال، که برای اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی تجویز میشود، بعضی داروهای ضد افسردگی و ضد روانپریشی و بعضی از داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات تجویز میشوند، می توانند منجر به این امر شوند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد بعضی از مردانی که برای بزرگی پروستات از داروی فیناستراید استفاده کرده بودند، دچار کاهش اندازه ی آلت مرد و کاهش میل جنسی شده بودند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد ۴۱ درصد مردانی که از دوتاسراید برای درمان بزرگی پروستات استفاده کرده بودند دچار اخلال در فعالیت جنسی شده بودند.

سیگار کشیدن عامل تضعیف آلت تناسلی مردان

❇ سیگار دشمن آلت مردانه

مواد شیمایی موجود در سیگار میتوانند باعث اختلال خونرسانی به آلت تناسلی، ایجاد صدمه به عروق آلت تناسلی و جلوگیری از خونگیری و کشش آن شوند. بدون در نظر گرفتن محرک ها و تاثیر آن ها روی مغز، اگر عروق خونی آسیب ببینند آلت تناسلی قادر به نعوظ نخواهد بود.

در یک مطالعه، آلت تناسلی در حال نعوظ ۲۰۰ مرد مورد بررسی قرار گرفت. براساس یکی از گزارش ها، مردان سیگاری در مقایسه با افرادی که سیگاری نبودند اندازه ی آلت کوچک تری در حالت نعوظ داشتند. محققان بیان کردند ممکن است کاهش طول به علت محدود شدن جریان خون آلت تناسلی به خاطر سیگار کشیدن و جلوگیری از کشش آلت تناسلی باشد.

همچنین سیگار کشیدن با اختلال نعوظ در ارتباط میباشد. این اختلال باعث جلوگیری از نعوظ کامل شده و ممکن است افراد سیگاری نتوانند به نعوظ برسند.

چه گزینه های درمانی برای کوچکی اندازه آلت تناسلی مردان وجود دارد؟

بسته به علت کوچک شدن آلت مرد، درمان معمولا به منشا اعمال می شود. عمل جراحی آلت مردانه فقط در مورد مشکل میکروپنیس، (کیر در حالت خواب کوچکتر از ۳ سانتیمتر و نعوظ کمتر از ۷ سانتیمتر) تجویز می شود.

بیشتر علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، مانند سیگار کشیدن و افزایش وزن، به وسیله ی تغیر شیوه ی زندگی قابل کنترل می باشند. اگر داروها باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی شده باشند، تنظیم داروها میتواند باعث برگشت اندازه ی آلت تناسلی شود.

برای کسانی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی بعد از جراحی پروستات شده اند، ممکن است مشکلشان با گذشت چند ماه یا سال خود به خود برطرف شود. بازتوانی آلت تناسلی (نوعی فیزیوتراپی) بعد از جراحی، می تواند به بازگشت توانایی نعوظ در مردان کمک کند، و داروهایی مانند ویاگرا و سیالیس میتوانند جریان خون آلت تناسلی را بهبود بخشند.

درمان بیماری پیرونی بر حذف بافت اسکار درون آلت تناسلی متمرکز است، به وسیله دارو، جراحی یا حتی فرآیند سونوگرافی. کاهش اندازه ی آلت تناسلی برگشت پذیر نیست اما درمان خم شدگی آلت تناسلی مردان میتواند عملکرد جنسی را بهبود داده و درد را کمتر کند.

درمان کوچکی آلت مرد با داروی گیاهی امکان پذیر است؟

علیرغم تبلیغات بسیاری که در مورد اثرات پماد ها و روغن ها و جوشانده های گیاهی در مورد افزایش سایز آلت می شود، تاثیر گذاری هیچکدام در مورد افزایش سایز آلت مردانه اثبات نشده است.

البته تاثیر درمان های گیاهی و دارویی در بهبود نعوظ و سفت شدن آلت دیده شده است که ممکن است به علت نعوظ کامل و سفت تر، مرد پنیس حود را بزرگ تر از حالت عادی ببیند.

آیا وکیوم در افزایش سایر آلت مردان تاثیر دارد؟

در موارد محدودی، وکیوم کردن، موجب افزایش موقت سایز می شود. اما به دلیل خطر آسیب رسانی به بافت پنیس از نظر پزشکی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

به طور خلاصه هیچ راه درمانی اثبات شده ای به غیر از جراحی که فقط برای میکروپنیس تجویز می گردد برای بزرگتر کردن آلت مردان وجود ندارد.

اما می توان با افزایش توان جسمی و تمرینات ورزشی، کیفیت نعوظ و مدت زمان آن را افزایش داد تا رابطه جنسی با لذت بیشتری انجام شود.

مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

هر مردی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی، درد و مشکلات جنسی شده است، یا در مورد سرطان نگران است باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک یا یک متخصص اورولوژی میتواند به سوالات فرد پاسخ دهد، به بیماران اطمینان دهد و آزمایش یا درمان هایی را برای او پیشنهاد کند.

آیا میدانستید ده بیماری جنسی در دستگاه تناسلی مردان وجود دارد که برخی سبب سرطان می شوند. برای دیدن توضیحات و تصاویر عفونت های جنسی در دستگاه تناسلی مردان روی لینک زیر کلیک کنید:

۱۰ تصویر عفونت جنسی دستگاه تناسلی مردان

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  علت نداشتن میل جنسیم و کاهش بسیار حالت تناسلیم چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا ازمایش هورمونهای جنسی بدهید و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ایلیا سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،بنده نه سنم رفته بالا نه دارو مصرف میکنم نه سیگاری ام و نه چیز دیگه ولی سایز آلتم در۱۶ سالگی هفده سانت بوده ولی الان در۲۸ سالگی شده سیزده و این منو خیلی نگران کرده افسردگی گرفتم از این ماجرا
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،بعید است که فرمایش شما درست باشد و الت خود بخود کوچک شود
   محض اطمینان جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ايا درمان قطعي براي بزركتر شدن الت مردان وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   فقط جراحی و یا پروتز
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  سوال من اینه هست که زاویه آلت تناسلی در حالت نعوظ و راست شده با شکم چند درجه باید باشد؟
  و سوال دوم دلیل این که آلت گاهی اوقات به صورت فنر جمه می‌شود چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،زاویه خاصی ندارد ولی نباید اینقدر کج باشد که مانع دخول شود
   علت جمع شدن الت سرما،لباس زیر تنگ،زیاد بودن چربی زیر شکم و در خیلی از موارد یک حالت فیزیو‌لوژیک نرمال است
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده 40 سالمه ،الان چند سالیست که آلتم قدرت سابق را ندارد و خیلی دیر پرخون میشود.
  قبلا خیلی وقتها حالت پف کرده و پر داشت البته منظورم در حالت نعوظ نیست
  ولی الان چندین هفته پشت سرهم مثل یک تکه پوست آویزان میمونه.
  نعوظ صبحگاهی هم دارم ولی بعضی وقتها مثلا یکی دو هفته خیلی خفیف و کم میشه
  خیلی افسرده شدم....
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من ١٧سال سن دارم اندازه الت تناسلي ام در هنگام نعوض از نوك الت تا پوست ١٠ سانتي متره ولي از نوك الت تا استخان لگن در صورتي ك چربي ها را به عقب بكشانيم اندازه الت١٣سانتي متر ميشه و امحیط ان ۱۰تا۱۱سانته مي خواستم بدونم در اينده در رابطه مشكلي برايم ايجاد نمي كند؟مي تونم رابطه از پشت داشته باشم؟ايا اين سايز طبيعي هست ؟خواهش مي كنم جواب بديد دارم مي ميرم راستي وزنم٨٨كيلو و قدم١٧۵
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،سایز الت شما کاملا طبیعی است
   رابطه از پشت ربطی به اندازه الت ندارد اما به علت مسائل بهداشتی و ایجاد اختلال در اسفنکتر مقعد توصیه نمیشود
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من ۳۵ سال سن دارم چند سال پیش یک ضربه به التم خورد چند بار پیش اورولوژ رفتم‌و گفت پیرونی و شکستگی نیس و مشکلی وجود ندارد،بعد از اون‌ همه چی عادی بود تا پارسال آزمایشات پنیمور رو از روی سایت انجام‌ میدادم و به طور اشتباه در حال نعوظ انجام‌میدادم پس از مدتی سوزش نوک الت برام پیش اومدو مشکل نعوظ صبح و طول الت تناسلی ۲ سانت کم شد،لطفا راهنمایی کنید ،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهاجر یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مجرای من در قسمت کلاهک تنگ شده میشه گفت همین قسمت بیرونی که قابل رویته و خیلی وقته.... چند سال قبل با تشخیص پزشک متخصص از سند استفاده کردم تقریبا یکی دوماه
  اول روزی یکبار بعد هفته دوسه مرتبه سند میزدم ولی بعد مدتی دوباره تنگ شده که این حالت اخیرا باعث عفونتهای شدید وخود ادراری هم شده
  احتمالا شروع این مرض از سوزاک بوده که در نوجوانیم دچار شدم
  متاهلم و۴۰سالمه الان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،مناسفانه در بعضی از موارد تنگی مجرا حالت عود کننده دارد.شما دوباره باید مجرای خود را باز و برای پیشگیری از عود هر از چند گاهی خودتان به خودتان سوند بزنید
 • تصویر کاربر مهاجر یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  الت من کوتاه وباریکه از اندازها یی که شما گفتید در مطالبتون.....حالت بلند شدش هفت الی هشت سانته..متاهلم ویک فرزندم دارم.
  برای افزایش طول و افزایش قطر بیشتر راهکاری بگید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،اگر واقعا الت شما کوچک باشد تنها راه قطعی افزایش طول الت جراحی است
 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام . ممنونم این فرصت را در اختیار همه گذاشتین.
  بنده ۳۲ سالم قد ۱۷۸ وزن ۹۵ در حالت نعوظ تقریبا ۱.۵ س آلتم به سمت چپ مایل میشه . طول آلتم ۱۱ س قطر تقریب ۷ هست . بعضی وقت ها خون به آلتم میرسه خوب به نظر میرسه بعضی وقت ها مثل اینکه مشکل گردش خون داره ضمنا من دو تا فاکتور گلبول های قرمز خونم کم هس . ممکنه این نشکل گردش خون از کجی آلت یا کم خونی باشه ؟ اگر راهنمایی کنید ممنون میشم . ضمنا متاهل هستم و این کجی مشکلی برای آمیزش ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،کمبود فاکتور خون باعث کجی الت نمیشود
   اگر مشکلی در امیزش ندارید مساله ای نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر