کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست و به چه علتی به وجود می آید؟

اندازه ی آلت تناسلی بین مردان متغیر میباشد، و ممکن است در بعضی افراد بزرگ تر باشد. مطالعات نشان داده است که نه نژاد نه قومیت هیچ ارتباطی با اندازه ی آلت تناسلی مردان ندارد.

با وجود این که ممکن است خیلی از مردان فکر کنند اندازه ی آلت تناسلیشان بیشتر از دیگران است، ولی اندازه ی آن در محدوده ی طبیعی میباشد.

حقایق کوتاهی در مورد کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان

 • با افزایش سن مردان، اندازه ی آلت تناسلی و بیضه ی آن ها دچار کاهش میشود.
 • بیشتر مردان میگویند با افزایش وزن آن ها، اندازه ی آلت تناسلیشان کوچک تر به نظر میرسد.

تحقیقات در مورد اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان

تحقیقات، اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان را طبق زیر نشان داده است:

 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۱۶ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی  مردان در حالت کشیده، ۱۳٫۲۴ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ، ۱۳٫۲ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۳۱ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ: ۱۱٫۶۶ سانتی متر است.

علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست؟

❇ افزایش سن

با افزایش سن مردان، رسوبات چربی در شریان ها تجمع یافته و باعث کاهش جریان خون آلت تناسلی میشود. درنتیجه سلول های عضلانی در لوله های نعوظی آلت تناسلی ضعیف خواهند شد.

لوله های نعوظی آلت تناسلی با پر شدن توسط خون باعث فرآیند نعوظ میشوند، به همین دلیل جریان خون کمتر به معنی نعوظ کوچک تر میباشد.

یکی درگیر از علل محتمل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، به وجود آمدن بافت های اسکار با گذشت زمان در طی رابطه ی جنسی و ورزش میباشد. این تجمع از بافت اسکار، روی بافت اسفنجی نعوظی آلت تناسلی تاثیر میگذارد و باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی و محدود شدن اندازه ی نعوظ آن خواهد شد.

آلت تناسلی

❇ افزایش وزن

تاثیر افزایش وزن به ویژه در اطراف معده، یکی از نگرانی های اصلی بسیاری از مردان است. گرچه آلت تناسلی ممکن است با افزایش وزن کوچک تر به نظر برسد، اما اندازه ی آن تغییری نکرده است. علت این که آلت تناسلی کوچک تر به نظر میرسد این است که آلت تناسلی به دیواره ی شکمی متصل شده است و زمانی که شکم بزرگ میشود، آلت تناسلی را به سمت درون خود میکشد. اگر مردی وزنش را کم کند، آلت تناسلی اش به اندازه و شکل سابق برمی گردد.

❇ جراحی پروستات

تحقیقات نشان داده است مردانی که سابقه ی جراحی پروستات سرطانی داشته اند، ممکن است دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شوند. یکی دیگر از مطالعات نشان داد، ۷۱ درصد از مردانی که سابقه ی برداشتن پروستات داشتند، دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شدند.

اما محققان به درستی نمیدانند چرا بعد از جراحی برداشتن پروستات این اتفاق می افتد. بعضی از محققان معتقدند این موضوع ممکن است با طول مجرای ادراری مرتبط باشد، لوله ای که به مثانه متصل میشود و در طی برداشتن پروستات کوچک میشود.

کجی آلت تناسلی

❇ بیماری پیرونی

در این بیماری، بافت اسکار فیبروزه که درون آلت تناسلی تشکیل میشود، باعث میشود که آلت تناسلی در طی نعوظ کج شود. در بیشتر مواقع، نباید نعوظ کج باعث ایجاد نگرانی شود، اما برای بعضی از مردان، خم شدگی ممکن است مهم یا دردناک باشد.

بر اساس مطالعات، بیماری پیرونی( کج بودن آلت تناسلی ) بیشتر از ۲۳% مردان بین ۴۰ تا ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار میدهد. درحالی که پیرونی با افزایش سن پیشرفت میکند، این بیماری در افراد جوان تر از ۳۰ سال نیز مشاهده میشود.

پیرونی میتواند باعث کاهش طول و اندازه ی آلت تناسلی مردان شود. بعضی اوقات، پیرونی خود به خود برطرف میشود، اما در بیشتر مواقع یا به همان حالت باقی میماند یا حتی بدتر میشود.

پزشکان تنها زمانی این بیماری را درمان میکنند که کجی آلت تناسلی دردناک باشد یا باعث اختلال در رابطه ی جنسی شود. در طی جراحی بافت اسکاری که سبب کاهش اندازه، کجی یا دردناکی آلت تناسلی شده است، برداشته میشود.

درمان دارویی پروستات ❇ داروها

بعضی از داروها میتوانند باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان شوند. داروهایی شامل آدرال، که برای اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی تجویز میشود، بعضی داروهای ضد افسردگی و ضد روانپریشی و بعضی از داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات تجویز میشوند، می توانند منجر به این امر شوند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد بعضی از مردانی که برای بزرگی پروستات از داروی فیناستراید استفاده کرده بودند، دچار کاهش اندازه ی آلت و کاهش میل جنسی شده بودند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد ۴۱ درصد مردانی که از دوتاسراید برای درمان بزرگی پروستات استفاده کرده بودند دچار اخلال در فعالیت جنسی شده بودند.

سیگار کشیدن

❇ سیگار کشیدن

مواد شیمایی موجود در سیگار میتوانند باعث اختلال خونرسانی به آلت تناسلی، ایجاد صدمه به عروق آلت تناسلی و جلوگیری از خونگیری و کشش آن شوند. بدون در نظر گرفتن محرک ها و تاثیر آن ها روی مغز، اگر عروق خونی آسیب ببینند آلت تناسلی قادر به نعوظ نخواهد بود.

در یک مطالعه، آلت تناسلی دچار نعوظ ۲۰۰ مرد مورد بررسی قرار گرفت. براساس یکی از گزارش ها، مردان سیگاری در مقایسه با افرادی که سیگاری نبودند اندازه ی آلت کوچک تری در حالت نعوظ داشتند. محققان بیان کردند ممکن است کاهش طول به علت محدود شدن جریان خون آلت تناسلی به خاطر سیگار کشیدن و جلوگیری از کشش آلت تناسلی باشد.

همچنین سیگار کشیدن با اختلال نعوظ در ارتباط میباشد. این اختلال باعث جلوگیری از نعوظ کامل شده و ممکن است افراد سیگاری نتوانند به نعوظ برسند.

چه گزینه های درمانی برای کوچکی اندازه آلت تناسلی مردان وجود دارد؟

بیشتر علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، مانند سیگار کشیدن و افزایش وزن، به وسیله ی تغیر شیوه ی زندگی قابل کنترل می باشند. اگر داروها باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی شده باشند، تنظیم داروها میتواند باعث برگشت اندازه ی آلت تناسلی شود.

برای کسانی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی بعد از جراحی پروستات شده اند، ممکن است مشکلشان با گذشت چند ماه یا سال خود به خود برطرف شود. بازتوانی آلت تناسلی (نوعی فیزیوتراپی) بعد از جراحی، می تواند به بازگشت توانایی نعوظ در مردان کمک کند، و داروهایی مانند ویاگرا و سیالیس میتوانند جریان خون آلت تناسلی را بهبود بخشند.

درمان بیماری پیرونی بر حذف بافت اسکار درون آلت تناسلی متمرکز است، به وسیله دارو، جراحی یا حتی فرآیند سونوگرافی. کاهش اندازه ی آلت تناسلی برگشت پذیر نیست اما درمان خم شدگی آلت تناسلی مردان میتواند عملکرد جنسی را بهبود داده و درد را کمتر کند.

مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

هر مردی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی، درد و مشکلات جنسی شده است، یا در مورد سرطان نگران است باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک یا یک متخصص اورولوژی میتواند به سوالات فرد پاسخ دهد، به بیماران اطمینان دهد و آزمایش یا درمان هایی را برای او پیشنهاد کند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

21+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مافی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 40 سالمه و قدم 187 و وزنم 155 کیلو طول آلتم نسبت به یک دوسال پیش کوچکتر شده البته اون موقع لاغر تر بودم میخواستم بپرسم کوچک شدن آلت به چاقی ربط داره و اگر من رژیم بگیرم سایز آلت دوباره به قبل بر میگرده ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،چاقی باعث کوچک شدن الت نمیشود بلکه به علت افزایش حجم چربی زیر شکم و پوشیده شدن الت توسط چربی،الت کوچکتر به نظر میرسد
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب به آقای دکتر و کارکنان سایت
  من پسری ۱۷ ساله هستم ۲ ماه بعد ۱۸ سالم رو تموم میکنم من قبل ۴ ماه سایز آلت تناسلیم ۱۶.۵ سانت بود که قبل دو هفته که اندازه کردم دیدم ۲.۵ سانت افت داشته و نگرانم کرده که در آینده کوچکتر بشه..دلیل کوتاه شدنش چیه؟؟؟ من نه سیگار میکشم نه چاقم نه چیز دیگه... قدم ۱۷۵ و وزنم ۶۵ کیلو ممنون میشم اگه جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،احتمالا" استباه میکنید در سن شما دلیلی برای کاهش سایز الت وجود ندارد
 • تصویر کاربر Smarket65 چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من پسری مجرد 27 ساله هستم. از حوالی 15 سالگی تاکنون تقریبا هفته ای یک بار خودارضایی داشتم. اکنون بیضه چپ من حدودا 30 درصد کوچکتر شده است. الان میخواهم ازدواج کنم آیا امکان رفع این مشکل وجود دارد. یعنی امکان افزایش سایز بیضه چپ وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید و جواب انرا برایم بفرستید
 • تصویر کاربر Mahan چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر ناطق.
  من الان دقیقا 18 سالمه می تونم سایز آلته تناسلیم را بیشتر کنم.
  چون بقیه دوستان هم سن خودم را که بررسی کردم،فهمید آلت آنها از من بزرگ تره.
  لطفا اگر می شود روش و هزینه اش را هم بگویید.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،در سن شما احتمال پاسخ به درمان هورمونی وجود دارد لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اندازه آلت تناسلی من در حالت نعوض یازده سانت هست و این موضوع واقعا نگرانم کرده و نمیتونم ازدواج کنم آیا اندازه آلت من غیر استاندارد هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،شما مشکلی جهت دخول ندارید،نگران نباشید
 • تصویر کاربر پرهام چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .ببخشید آقای دکتر من یه پسر ۱۸ساله هستم قدم تقریبا ۱۸۵و وزنم ۸۴.آلت من کوچیکه. من چه کاری کنم ک آلتم بزرگ بشه؟ من از کوچکی آلتم رنج میبرم.آیا دارویی هست ؟ لطفا جواب بدید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،در سن شما احتمال افزایش طول الت تناسلی با دارو وجود دارد
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام درمان کوچکی الت و زود انزالی چیست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،کوچکی الت قبل از بلوغ درمان هورمونی و بعد بلوغ درمان جراحی دارد زود انزالی نیز درمان دارویی دارد
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام۱_ آیا خودارضایی باعث کوچکی آلت می شود .
  ۲_علت زود انزالی چیست . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،خود ارضایی سبب کوچکی الت نمیشود زود انزالی بیشتر جنبه روحی-روانی دارد
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام ببخشید اقای دکتر طول الت تناسلی براس کودکان بین ۱۳ تا ۱۷ چقدر است
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،بستگی دارد که بلوغ را طی کرده باشند یا خیر
 • تصویر کاربر 9dMz7 جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن سلام و عرض ادب خدمت شما دکتر گرامی.
  بنده 19سالمه و طول آلتم در حالت نعوظ 12سانت و در حالت خابیده 6 سانتی متر هستش. همین موضوع باعث نگرانی من جهت برقراری رابطه جنسی و عدم لذت شریک جنسیم شده.
  میخواستم ببینم این نگرانی به‌جا هستش یا این اندازه مشکلی در رابطه ایجاد نمیکنه؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،اگر طول الت سما در حالت کشیده بیش از ۱۰ سانتیمتر باشد نرمال است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر