کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست و به چه علتی به وجود می آید؟

اندازه ی آلت تناسلی بین مردان متغیر میباشد، و ممکن است در بعضی افراد بزرگ تر باشد. مطالعات نشان داده است که نه نژاد نه قومیت هیچ ارتباطی با اندازه ی آلت تناسلی مردان ندارد.

با وجود این که ممکن است خیلی از مردان فکر کنند اندازه ی آلت تناسلیشان بیشتر از دیگران است، ولی اندازه ی آن در محدوده ی طبیعی میباشد.

حقایق کوتاهی در مورد کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان

 • با افزایش سن مردان، اندازه ی آلت تناسلی و بیضه ی آن ها دچار کاهش میشود.
 • بیشتر مردان میگویند با افزایش وزن آن ها، اندازه ی آلت تناسلیشان کوچک تر به نظر میرسد.

تحقیقات در مورد اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان

تحقیقات، اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان را طبق زیر نشان داده است:

 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۱۶ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی  مردان در حالت کشیده، ۱۳٫۲۴ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ، ۱۳٫۲ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۳۱ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ: ۱۱٫۶۶ سانتی متر است.

علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست؟

❇ افزایش سن

با افزایش سن مردان، رسوبات چربی در شریان ها تجمع یافته و باعث کاهش جریان خون آلت تناسلی میشود. درنتیجه سلول های عضلانی در لوله های نعوظی آلت تناسلی ضعیف خواهند شد.

لوله های نعوظی آلت تناسلی با پر شدن توسط خون باعث فرآیند نعوظ میشوند، به همین دلیل جریان خون کمتر به معنی نعوظ کوچک تر میباشد.

یکی درگیر از علل محتمل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، به وجود آمدن بافت های اسکار با گذشت زمان در طی رابطه ی جنسی و ورزش میباشد. این تجمع از بافت اسکار، روی بافت اسفنجی نعوظی آلت تناسلی تاثیر میگذارد و باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی و محدود شدن اندازه ی نعوظ آن خواهد شد.

آلت تناسلی

❇ افزایش وزن

تاثیر افزایش وزن به ویژه در اطراف معده، یکی از نگرانی های اصلی بسیاری از مردان است. گرچه آلت تناسلی ممکن است با افزایش وزن کوچک تر به نظر برسد، اما اندازه ی آن تغییری نکرده است. علت این که آلت تناسلی کوچک تر به نظر میرسد این است که آلت تناسلی به دیواره ی شکمی متصل شده است و زمانی که شکم بزرگ میشود، آلت تناسلی را به سمت درون خود میکشد. اگر مردی وزنش را کم کند، آلت تناسلی اش به اندازه و شکل سابق برمی گردد.

❇ جراحی پروستات

تحقیقات نشان داده است مردانی که سابقه ی جراحی پروستات سرطانی داشته اند، ممکن است دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شوند. یکی دیگر از مطالعات نشان داد، ۷۱ درصد از مردانی که سابقه ی برداشتن پروستات داشتند، دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شدند.

اما محققان به درستی نمیدانند چرا بعد از جراحی برداشتن پروستات این اتفاق می افتد. بعضی از محققان معتقدند این موضوع ممکن است با طول مجرای ادراری مرتبط باشد، لوله ای که به مثانه متصل میشود و در طی برداشتن پروستات کوچک میشود.

کجی آلت تناسلی

❇ بیماری پیرونی

در این بیماری، بافت اسکار فیبروزه که درون آلت تناسلی تشکیل میشود، باعث میشود که آلت تناسلی در طی نعوظ کج شود. در بیشتر مواقع، نباید نعوظ کج باعث ایجاد نگرانی شود، اما برای بعضی از مردان، خم شدگی ممکن است مهم یا دردناک باشد.

بر اساس مطالعات، بیماری پیرونی( کج بودن آلت تناسلی ) بیشتر از ۲۳% مردان بین ۴۰ تا ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار میدهد. درحالی که پیرونی با افزایش سن پیشرفت میکند، این بیماری در افراد جوان تر از ۳۰ سال نیز مشاهده میشود.

پیرونی میتواند باعث کاهش طول و اندازه ی آلت تناسلی مردان شود. بعضی اوقات، پیرونی خود به خود برطرف میشود، اما در بیشتر مواقع یا به همان حالت باقی میماند یا حتی بدتر میشود.

پزشکان تنها زمانی این بیماری را درمان میکنند که کجی آلت تناسلی دردناک باشد یا باعث اختلال در رابطه ی جنسی شود. در طی جراحی بافت اسکاری که سبب کاهش اندازه، کجی یا دردناکی آلت تناسلی شده است، برداشته میشود.

درمان دارویی پروستات ❇ داروها

بعضی از داروها میتوانند باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان شوند. داروهایی شامل آدرال، که برای اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی تجویز میشود، بعضی داروهای ضد افسردگی و ضد روانپریشی و بعضی از داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات تجویز میشوند، می توانند منجر به این امر شوند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد بعضی از مردانی که برای بزرگی پروستات از داروی فیناستراید استفاده کرده بودند، دچار کاهش اندازه ی آلت و کاهش میل جنسی شده بودند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد ۴۱ درصد مردانی که از دوتاسراید برای درمان بزرگی پروستات استفاده کرده بودند دچار اخلال در فعالیت جنسی شده بودند.

سیگار کشیدن

❇ سیگار کشیدن

مواد شیمایی موجود در سیگار میتوانند باعث اختلال خونرسانی به آلت تناسلی، ایجاد صدمه به عروق آلت تناسلی و جلوگیری از خونگیری و کشش آن شوند. بدون در نظر گرفتن محرک ها و تاثیر آن ها روی مغز، اگر عروق خونی آسیب ببینند آلت تناسلی قادر به نعوظ نخواهد بود.

در یک مطالعه، آلت تناسلی دچار نعوظ ۲۰۰ مرد مورد بررسی قرار گرفت. براساس یکی از گزارش ها، مردان سیگاری در مقایسه با افرادی که سیگاری نبودند اندازه ی آلت کوچک تری در حالت نعوظ داشتند. محققان بیان کردند ممکن است کاهش طول به علت محدود شدن جریان خون آلت تناسلی به خاطر سیگار کشیدن و جلوگیری از کشش آلت تناسلی باشد.

همچنین سیگار کشیدن با اختلال نعوظ در ارتباط میباشد. این اختلال باعث جلوگیری از نعوظ کامل شده و ممکن است افراد سیگاری نتوانند به نعوظ برسند.

چه گزینه های درمانی برای کوچکی اندازه آلت تناسلی مردان وجود دارد؟

بیشتر علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، مانند سیگار کشیدن و افزایش وزن، به وسیله ی تغیر شیوه ی زندگی قابل کنترل می باشند. اگر داروها باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی شده باشند، تنظیم داروها میتواند باعث برگشت اندازه ی آلت تناسلی شود.

برای کسانی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی بعد از جراحی پروستات شده اند، ممکن است مشکلشان با گذشت چند ماه یا سال خود به خود برطرف شود. بازتوانی آلت تناسلی (نوعی فیزیوتراپی) بعد از جراحی، می تواند به بازگشت توانایی نعوظ در مردان کمک کند، و داروهایی مانند ویاگرا و سیالیس میتوانند جریان خون آلت تناسلی را بهبود بخشند.

درمان بیماری پیرونی بر حذف بافت اسکار درون آلت تناسلی متمرکز است، به وسیله دارو، جراحی یا حتی فرآیند سونوگرافی. کاهش اندازه ی آلت تناسلی برگشت پذیر نیست اما درمان خم شدگی آلت تناسلی مردان میتواند عملکرد جنسی را بهبود داده و درد را کمتر کند.

مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

هر مردی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی، درد و مشکلات جنسی شده است، یا در مورد سرطان نگران است باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک یا یک متخصص اورولوژی میتواند به سوالات فرد پاسخ دهد، به بیماران اطمینان دهد و آزمایش یا درمان هایی را برای او پیشنهاد کند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

25+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسیس یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مدتی بود شنیده بودم با کشش اندازه الت تغییر میکند من هم این کار را انجام دادم اما دو روز بعد الت من شروع به ورم کرد. الا چندروزه ورم داره ولی امروز ورمش کمتر شده البته هیچ کبودی نداره امکان شکستگی الت هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،اولا که این حرف که با کشش الت بزرگ میشود هیچ پایه و مبنای علمی ندارد در ثانی احتمال شکستگی بسیار کم است اما در صورت ادامه علائم جهت معاینه مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سیاوش جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  بنده الان مدتیه ازدواج کردم تا قبل ازدواج با اینکه همیشه نگران اندازه ی آلتم بودم ( هم طول هم قطر ) اما به خودم می گفتم شاید خیلی مهم نباشه و شاید بعدا مشکلی پیش نیاد اما الان بعد از چند ماه که از ازدواجم میگذره متوجه میشم که همسرم از سایز من مخصوصا طولش راضی نیست و خیلی کم و به سختی میتونم ارضاش کنم .25 سالمه وطول آلتم در حالت نعوظ وقتی که با دست بغلاشو به داخل می کشم بزور ده سانت میشه قطرشم واقعا به نظرم کمه شاید سه یا چهار سانت لطفا راهنماییم کنید چیکار باید کنم ؟؟؟ اگر جراحی کنم نهایتا چقدر به قطر و طولش اضافه میشه و آیا خطری نداره یا احتما از بین رفتن حس جنسی یا اینکه الت کلا مشکل دار بشه هست یا نه ؟؟ هزینه ش چطوره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر طاهر پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید دکتر الت بنده در حالت طبیعی اکثرا جمع شده وبه یکی دو سانت میرسه ولی در حالت نعوذ به ۱۱ تا ۱۲ سانت میرسه میخواستم ببینم مشکلی نیست اگر که هست باید چه کنیم در ضمن ببخشید راه حلی هست که بتونیم الت بزرگتری در هر دو صورت نعوض و در حالت طبیعی داشته باشم یا نه ممنون از وقتی که میزارید در ضمن ۳۵ سالم هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،اندازه الت شما طبیعی است
   جمع شدن الت در حالت طبیعی پدیده بیماری نیست مهم اندازه الت حین نعوظ است تنها راهکار قطعی برای بزرگ کردن الت جراحی است
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  علت نداشتن میل جنسیم و کاهش بسیار حالت تناسلیم چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،لطفا ازمایش هورمونهای جنسی بدهید و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ایلیا سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،بنده نه سنم رفته بالا نه دارو مصرف میکنم نه سیگاری ام و نه چیز دیگه ولی سایز آلتم در۱۶ سالگی هفده سانت بوده ولی الان در۲۸ سالگی شده سیزده و این منو خیلی نگران کرده افسردگی گرفتم از این ماجرا
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،بعید است که فرمایش شما درست باشد و الت خود بخود کوچک شود
   محض اطمینان جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ايا درمان قطعي براي بزركتر شدن الت مردان وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   فقط جراحی و یا پروتز
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  سوال من اینه هست که زاویه آلت تناسلی در حالت نعوظ و راست شده با شکم چند درجه باید باشد؟
  و سوال دوم دلیل این که آلت گاهی اوقات به صورت فنر جمه می‌شود چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،زاویه خاصی ندارد ولی نباید اینقدر کج باشد که مانع دخول شود
   علت جمع شدن الت سرما،لباس زیر تنگ،زیاد بودن چربی زیر شکم و در خیلی از موارد یک حالت فیزیو‌لوژیک نرمال است
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده 40 سالمه ،الان چند سالیست که آلتم قدرت سابق را ندارد و خیلی دیر پرخون میشود.
  قبلا خیلی وقتها حالت پف کرده و پر داشت البته منظورم در حالت نعوظ نیست
  ولی الان چندین هفته پشت سرهم مثل یک تکه پوست آویزان میمونه.
  نعوظ صبحگاهی هم دارم ولی بعضی وقتها مثلا یکی دو هفته خیلی خفیف و کم میشه
  خیلی افسرده شدم....
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من ١٧سال سن دارم اندازه الت تناسلي ام در هنگام نعوض از نوك الت تا پوست ١٠ سانتي متره ولي از نوك الت تا استخان لگن در صورتي ك چربي ها را به عقب بكشانيم اندازه الت١٣سانتي متر ميشه و امحیط ان ۱۰تا۱۱سانته مي خواستم بدونم در اينده در رابطه مشكلي برايم ايجاد نمي كند؟مي تونم رابطه از پشت داشته باشم؟ايا اين سايز طبيعي هست ؟خواهش مي كنم جواب بديد دارم مي ميرم راستي وزنم٨٨كيلو و قدم١٧۵
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،سایز الت شما کاملا طبیعی است
   رابطه از پشت ربطی به اندازه الت ندارد اما به علت مسائل بهداشتی و ایجاد اختلال در اسفنکتر مقعد توصیه نمیشود
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من ۳۵ سال سن دارم چند سال پیش یک ضربه به التم خورد چند بار پیش اورولوژ رفتم‌و گفت پیرونی و شکستگی نیس و مشکلی وجود ندارد،بعد از اون‌ همه چی عادی بود تا پارسال آزمایشات پنیمور رو از روی سایت انجام‌ میدادم و به طور اشتباه در حال نعوظ انجام‌میدادم پس از مدتی سوزش نوک الت برام پیش اومدو مشکل نعوظ صبح و طول الت تناسلی ۲ سانت کم شد،لطفا راهنمایی کنید ،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر