کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست و به چه علتی به وجود می آید؟

اندازه ی آلت تناسلی بین مردان متغیر میباشد، و ممکن است در بعضی افراد بزرگ تر باشد. مطالعات نشان داده است که نه نژاد نه قومیت هیچ ارتباطی با اندازه ی آلت مردانه ندارد.

با وجود این که ممکن است خیلی از مردان فکر کنند اندازه ی آلت تناسلیشان کوچک تر از دیگران است، ولی اندازه ی آن در محدوده ی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در ادامه به حقایق آلت تناسلی مردان و هم چنین دلایل کاهش سایز در طول زمان می پردازیم.

حقایق کوتاهی در مورد کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان

 • با افزایش سن مردان، اندازه ی آلت تناسلی و بیضه ی آن ها دچار کاهش میشود.
 • بیشتر مردان میگویند با افزایش وزن آن ها، اندازه ی آلت تناسلیشان کوچک تر به نظر میرسد.

تحقیقات در مورد اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان

تحقیقات، اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان را طبق زیر نشان داده است:

 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۱۶ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی  مردان در حالت کشیده، ۱۳٫۲۴ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ، ۱۳٫۲ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۳۱ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ: ۱۱٫۶۶ سانتی متر است.

علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست؟

❇ افزایش سن

با افزایش سن مردان، رسوبات چربی در شریان ها تجمع یافته و باعث کاهش جریان خون آلت تناسلی میشود. درنتیجه سلول های عضلانی در لوله های نعوظی آلت تناسلی ضعیف خواهند شد.

لوله های نعوظی آلت تناسلی با پر شدن توسط خون باعث فرآیند نعوظ میشوند، به همین دلیل جریان خون کمتر به معنی نعوظ کوچک تر میباشد.

یکی درگیر از علل محتمل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، به وجود آمدن بافت های اسکار با گذشت زمان در طی رابطه ی جنسی و ورزش میباشد. این تجمع از بافت اسکار، روی بافت اسفنجی نعوظی آلت تناسلی تاثیر میگذارد و باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی و محدود شدن اندازه ی نعوظ آن خواهد شد.

آلت تناسلی

❇ افزایش وزن عامل اصلی کوچک شدن آلت مردانه

تاثیر افزایش وزن به ویژه در اطراف معده، یکی از نگرانی های اصلی بسیاری از مردان است. گرچه آلت تناسلی ممکن است با افزایش وزن کوچک تر به نظر برسد، اما اندازه ی آن تغییری نکرده است. علت این که آلت تناسلی کوچک تر به نظر میرسد این است که آلت تناسلی به دیواره ی شکمی متصل شده است و زمانی که شکم بزرگ میشود، آلت تناسلی را به سمت درون خود میکشد. اگر مردی وزنش را کم کند، آلت تناسلی اش به اندازه و شکل سابق برمی گردد.

❇ جراحی پروستات

تحقیقات نشان داده است مردانی که سابقه ی جراحی پروستات سرطانی داشته اند، ممکن است دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شوند. یکی دیگر از مطالعات نشان داد، ۷۱ درصد از مردانی که سابقه ی برداشتن پروستات داشتند، دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شدند.

اما محققان به درستی نمیدانند چرا بعد از جراحی برداشتن پروستات این اتفاق می افتد. بعضی از محققان معتقدند این موضوع ممکن است با طول مجرای ادراری مرتبط باشد، لوله ای که به مثانه متصل میشود و در طی برداشتن پروستات کوچک میشود.

کجی آلت تناسلی

❇ بیماری پیرونی

در این بیماری، بافت اسکار فیبروزه که درون آلت تناسلی تشکیل میشود، باعث میشود که آلت تناسلی در طی نعوظ کج شود. در بیشتر مواقع، نباید نعوظ کج باعث ایجاد نگرانی شود، اما برای بعضی از مردان، خم شدگی ممکن است مهم یا دردناک باشد.

بر اساس مطالعات، بیماری پیرونی( کج بودن آلت تناسلی ) بیشتر از ۲۳% مردان بین ۴۰ تا ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار میدهد. درحالی که پیرونی با افزایش سن پیشرفت میکند، این بیماری در افراد جوان تر از ۳۰ سال نیز مشاهده میشود.

پیرونی میتواند باعث کاهش طول و اندازه ی آلت تناسلی مردان شود. بعضی اوقات، پیرونی خود به خود برطرف میشود، اما در بیشتر مواقع یا به همان حالت باقی میماند یا حتی بدتر میشود.

پزشکان تنها زمانی این بیماری را درمان میکنند که کجی آلت تناسلی دردناک باشد یا باعث اختلال در رابطه ی جنسی شود. در طی جراحی بافت اسکاری که سبب کاهش اندازه، کجی یا دردناکی آلت تناسلی شده است، برداشته میشود.

درمان دارویی پروستات ❇ داروها

بعضی از داروها میتوانند باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان شوند. داروهایی شامل آدرال، که برای اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی تجویز میشود، بعضی داروهای ضد افسردگی و ضد روانپریشی و بعضی از داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات تجویز میشوند، می توانند منجر به این امر شوند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد بعضی از مردانی که برای بزرگی پروستات از داروی فیناستراید استفاده کرده بودند، دچار کاهش اندازه ی آلت مرد و کاهش میل جنسی شده بودند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد ۴۱ درصد مردانی که از دوتاسراید برای درمان بزرگی پروستات استفاده کرده بودند دچار اخلال در فعالیت جنسی شده بودند.

سیگار کشیدن عامل تضعیف آلت تناسلی مردان

❇ سیگار دشمن آلت مردانه

مواد شیمایی موجود در سیگار میتوانند باعث اختلال خونرسانی به آلت تناسلی، ایجاد صدمه به عروق آلت تناسلی و جلوگیری از خونگیری و کشش آن شوند. بدون در نظر گرفتن محرک ها و تاثیر آن ها روی مغز، اگر عروق خونی آسیب ببینند آلت تناسلی قادر به نعوظ نخواهد بود.

در یک مطالعه، آلت تناسلی در حال نعوظ ۲۰۰ مرد مورد بررسی قرار گرفت. براساس یکی از گزارش ها، مردان سیگاری در مقایسه با افرادی که سیگاری نبودند اندازه ی آلت کوچک تری در حالت نعوظ داشتند. محققان بیان کردند ممکن است کاهش طول به علت محدود شدن جریان خون آلت تناسلی به خاطر سیگار کشیدن و جلوگیری از کشش آلت تناسلی باشد.

همچنین سیگار کشیدن با اختلال نعوظ در ارتباط میباشد. این اختلال باعث جلوگیری از نعوظ کامل شده و ممکن است افراد سیگاری نتوانند به نعوظ برسند.

چه گزینه های درمانی برای کوچکی اندازه آلت تناسلی مردان وجود دارد؟

بسته به علت کوچک شدن آلت مرد، درمان معمولا به منشا اعمال می شود. عمل جراحی آلت مردانه فقط در مورد مشکل میکروپنیس، (کیر در حالت خواب کوچکتر از ۳ سانتیمتر و نعوظ کمتر از ۷ سانتیمتر) تجویز می شود.

بیشتر علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، مانند سیگار کشیدن و افزایش وزن، به وسیله ی تغیر شیوه ی زندگی قابل کنترل می باشند. اگر داروها باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی شده باشند، تنظیم داروها میتواند باعث برگشت اندازه ی آلت تناسلی شود.

برای کسانی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی بعد از جراحی پروستات شده اند، ممکن است مشکلشان با گذشت چند ماه یا سال خود به خود برطرف شود. بازتوانی آلت تناسلی (نوعی فیزیوتراپی) بعد از جراحی، می تواند به بازگشت توانایی نعوظ در مردان کمک کند، و داروهایی مانند ویاگرا و سیالیس میتوانند جریان خون آلت تناسلی را بهبود بخشند.

درمان بیماری پیرونی بر حذف بافت اسکار درون آلت تناسلی متمرکز است، به وسیله دارو، جراحی یا حتی فرآیند سونوگرافی. کاهش اندازه ی آلت تناسلی برگشت پذیر نیست اما درمان خم شدگی آلت تناسلی مردان میتواند عملکرد جنسی را بهبود داده و درد را کمتر کند.

درمان کوچکی آلت مرد با داروی گیاهی امکان پذیر است؟

علیرغم تبلیغات بسیاری که در مورد اثرات پماد ها و روغن ها و جوشانده های گیاهی در مورد افزایش سایز آلت می شود، تاثیر گذاری هیچکدام در مورد افزایش سایز آلت مردانه اثبات نشده است.

البته تاثیر درمان های گیاهی و دارویی در بهبود نعوظ و سفت شدن آلت دیده شده است که ممکن است به علت نعوظ کامل و سفت تر، مرد پنیس حود را بزرگ تر از حالت عادی ببیند.

آیا وکیوم در افزایش سایر آلت مردان تاثیر دارد؟

در موارد محدودی، وکیوم کردن، موجب افزایش موقت سایز می شود. اما به دلیل خطر آسیب رسانی به بافت پنیس از نظر پزشکی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

به طور خلاصه هیچ راه درمانی اثبات شده ای به غیر از جراحی که فقط برای میکروپنیس تجویز می گردد برای بزرگتر کردن آلت مردان وجود ندارد.

اما می توان با افزایش توان جسمی و تمرینات ورزشی، کیفیت نعوظ و مدت زمان آن را افزایش داد تا رابطه جنسی با لذت بیشتری انجام شود.

مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

هر مردی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی، درد و مشکلات جنسی شده است، یا در مورد سرطان نگران است باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک یا یک متخصص اورولوژی میتواند به سوالات فرد پاسخ دهد، به بیماران اطمینان دهد و آزمایش یا درمان هایی را برای او پیشنهاد کند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

36+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌
  چه مدت بعد از عمل میکروسرجی می شه دوباره شروع به ورزش کرد و ایا باید بعد از جراحی برای همیشه غید ورزش بدن سازی بصورت حرفه ای را زد؟ و این ک بعد از عمل احتمال دارد دوباره همان سمت از بیضه دچار واریکوسل شود
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر S یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما، دوست من 37سال سن دارن و میگن به صورت مادرزادی آلت تناسلیم کوچیک هست آیا راهی برای درمانش وجود دارد؟بخاطر همین نتونستن ازدواج کنن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،اگر الت ایشان کوچکتر از نرمال باشد با جراحی امکان بهبود هست
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ایا ماساژ وحرکات کششی الت همراه با ورزش جلکینگ
  موثره و این که تا چه سنی الت به رشید خود ادامه میده
  و همین طور ایا واریکوسل ممکن رو سایز الت تاثیر بزاره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،خیر
   واریکوسل بسیار شدید و طول کشیده با کاهش هورمون تستسترون سبب اختلال در اندام جنسی میشود
 • تصویر کاربر ؟؟؟ دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 13سالمه و قبل از اینکه محل زندگی را از تهران به شمال بیارم اندازه‌ی آلتم استاندارد بود ولی بعد از عوض شدن محل زندگی اطراف آلتم درد خفیفی را احساس می کنم و باعث شده تا نغوظ نشم و در حالت عادی کوچک باشه آیا مشکلی هست یا به خاطر فکر کردن زیاد بهش است
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،مشکلی نیست،اثر تلقین و مسائل روحی است
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من ۶۵ سالم هست آلتم تقریبا ۲ ماه هست اندازه بچه کوچیک شده. مواد مصرف میکنم فقط تریاک ۴۰ سال میشه سیگار هم نمیکشم هیچ بیماری جز ضعف ندارم اونم چند سالی هست چون پام تو جوانی عمل کردم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Mohsen دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمیخاستم راهنماییم کنیدمن ۲۸سالمه طول آلتم ۱۰سانت هست خوابیدش ۶سانت بایدچی کاربکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...آقای دکتر آیا راهی برای افزایش آلت تناسلی هست...واگر هست تقریبا چقد هزینه دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،تنها درمان موجود جراحی است هزینه بستگی به روش جراحی دارد
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. ۳۰ ساله و مجرد هستم و حدود ۹ سال هست که به خاطر یک بیماری روزانه یک عدد قرص کلشی سین یک میلی گرم مصرف میکنم. و چند سالی هم قرص پردینیزولون و نورتون مصرف کردم. و الآن طول آلت تناسلی در حالت نعوذ به حدود ۱۰ سانت میرسه. آیا مصرف این قرص ها در کوچکی آلت تاثیر دارد؟
  1. تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   ببخشید اشتباهی نورتون نوشتم. منظورم کورتون (قرص متوترکسات) بود. آیا این سایز آلت طبیعی هست؟
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،سایز الت شما طبیعی است مصرف کورتون سبب کوتاهی الت نمیشود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر د یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  34سال سن دارمطول آلتم12ومحیطشم 13سانته با پنیمور یا روش دیگه ای میشه یه مقدار بزرگترش کنم (طوری که دائمی و بدون عارضه در دوران پیری باشه)
  اصلا پنیمور تواین سن جواب میده؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،اندازه الت شما نرمال است و نیاز به کار خاصی ندارد بعد از بلوغ تنها راه بزرگ کردن الت جراحی است
 • تصویر کاربر جعفر یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ایا امکان افزایش طول الت تناسلی بعد از چهل سالگی وجود دارد
  اگر دارد به چه روشی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،فقط به طریق جراحی
درحال دریافت اطلاعات