کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست و به چه علتی به وجود می آید؟

اندازه ی آلت تناسلی بین مردان متغیر میباشد، و ممکن است در بعضی افراد بزرگ تر باشد. مطالعات نشان داده است که نه نژاد نه قومیت هیچ ارتباطی با اندازه ی آلت تناسلی مردان ندارد.

با وجود این که ممکن است خیلی از مردان فکر کنند اندازه ی آلت تناسلیشان بیشتر از دیگران است، ولی اندازه ی آن در محدوده ی طبیعی میباشد.

حقایق کوتاهی در مورد کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان

 • با افزایش سن مردان، اندازه ی آلت تناسلی و بیضه ی آن ها دچار کاهش میشود.
 • بیشتر مردان میگویند با افزایش وزن آن ها، اندازه ی آلت تناسلیشان کوچک تر به نظر میرسد.

تحقیقات در مورد اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان

تحقیقات، اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان را طبق زیر نشان داده است:

 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۱۶ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی  مردان در حالت کشیده، ۱۳٫۲۴ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ، ۱۳٫۲ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۳۱ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ: ۱۱٫۶۶ سانتی متر است.

علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست؟

❇ افزایش سن

با افزایش سن مردان، رسوبات چربی در شریان ها تجمع یافته و باعث کاهش جریان خون آلت تناسلی میشود. درنتیجه سلول های عضلانی در لوله های نعوظی آلت تناسلی ضعیف خواهند شد.

لوله های نعوظی آلت تناسلی با پر شدن توسط خون باعث فرآیند نعوظ میشوند، به همین دلیل جریان خون کمتر به معنی نعوظ کوچک تر میباشد.

یکی درگیر از علل محتمل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، به وجود آمدن بافت های اسکار با گذشت زمان در طی رابطه ی جنسی و ورزش میباشد. این تجمع از بافت اسکار، روی بافت اسفنجی نعوظی آلت تناسلی تاثیر میگذارد و باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی و محدود شدن اندازه ی نعوظ آن خواهد شد.

آلت تناسلی

❇ افزایش وزن

تاثیر افزایش وزن به ویژه در اطراف معده، یکی از نگرانی های اصلی بسیاری از مردان است. گرچه آلت تناسلی ممکن است با افزایش وزن کوچک تر به نظر برسد، اما اندازه ی آن تغییری نکرده است. علت این که آلت تناسلی کوچک تر به نظر میرسد این است که آلت تناسلی به دیواره ی شکمی متصل شده است و زمانی که شکم بزرگ میشود، آلت تناسلی را به سمت درون خود میکشد. اگر مردی وزنش را کم کند، آلت تناسلی اش به اندازه و شکل سابق برمی گردد.

❇ جراحی پروستات

تحقیقات نشان داده است مردانی که سابقه ی جراحی پروستات سرطانی داشته اند، ممکن است دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شوند. یکی دیگر از مطالعات نشان داد، ۷۱ درصد از مردانی که سابقه ی برداشتن پروستات داشتند، دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شدند.

اما محققان به درستی نمیدانند چرا بعد از جراحی برداشتن پروستات این اتفاق می افتد. بعضی از محققان معتقدند این موضوع ممکن است با طول مجرای ادراری مرتبط باشد، لوله ای که به مثانه متصل میشود و در طی برداشتن پروستات کوچک میشود.

کجی آلت تناسلی

❇ بیماری پیرونی

در این بیماری، بافت اسکار فیبروزه که درون آلت تناسلی تشکیل میشود، باعث میشود که آلت تناسلی در طی نعوظ کج شود. در بیشتر مواقع، نباید نعوظ کج باعث ایجاد نگرانی شود، اما برای بعضی از مردان، خم شدگی ممکن است مهم یا دردناک باشد.

بر اساس مطالعات، بیماری پیرونی( کج بودن آلت تناسلی ) بیشتر از ۲۳% مردان بین ۴۰ تا ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار میدهد. درحالی که پیرونی با افزایش سن پیشرفت میکند، این بیماری در افراد جوان تر از ۳۰ سال نیز مشاهده میشود.

پیرونی میتواند باعث کاهش طول و اندازه ی آلت تناسلی مردان شود. بعضی اوقات، پیرونی خود به خود برطرف میشود، اما در بیشتر مواقع یا به همان حالت باقی میماند یا حتی بدتر میشود.

پزشکان تنها زمانی این بیماری را درمان میکنند که کجی آلت تناسلی دردناک باشد یا باعث اختلال در رابطه ی جنسی شود. در طی جراحی بافت اسکاری که سبب کاهش اندازه، کجی یا دردناکی آلت تناسلی شده است، برداشته میشود.

درمان دارویی پروستات ❇ داروها

بعضی از داروها میتوانند باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان شوند. داروهایی شامل آدرال، که برای اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی تجویز میشود، بعضی داروهای ضد افسردگی و ضد روانپریشی و بعضی از داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات تجویز میشوند، می توانند منجر به این امر شوند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد بعضی از مردانی که برای بزرگی پروستات از داروی فیناستراید استفاده کرده بودند، دچار کاهش اندازه ی آلت و کاهش میل جنسی شده بودند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد ۴۱ درصد مردانی که از دوتاسراید برای درمان بزرگی پروستات استفاده کرده بودند دچار اخلال در فعالیت جنسی شده بودند.

سیگار کشیدن

❇ سیگار کشیدن

مواد شیمایی موجود در سیگار میتوانند باعث اختلال خونرسانی به آلت تناسلی، ایجاد صدمه به عروق آلت تناسلی و جلوگیری از خونگیری و کشش آن شوند. بدون در نظر گرفتن محرک ها و تاثیر آن ها روی مغز، اگر عروق خونی آسیب ببینند آلت تناسلی قادر به نعوظ نخواهد بود.

در یک مطالعه، آلت تناسلی دچار نعوظ ۲۰۰ مرد مورد بررسی قرار گرفت. براساس یکی از گزارش ها، مردان سیگاری در مقایسه با افرادی که سیگاری نبودند اندازه ی آلت کوچک تری در حالت نعوظ داشتند. محققان بیان کردند ممکن است کاهش طول به علت محدود شدن جریان خون آلت تناسلی به خاطر سیگار کشیدن و جلوگیری از کشش آلت تناسلی باشد.

همچنین سیگار کشیدن با اختلال نعوظ در ارتباط میباشد. این اختلال باعث جلوگیری از نعوظ کامل شده و ممکن است افراد سیگاری نتوانند به نعوظ برسند.

چه گزینه های درمانی برای کوچکی اندازه آلت تناسلی مردان وجود دارد؟

بیشتر علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، مانند سیگار کشیدن و افزایش وزن، به وسیله ی تغیر شیوه ی زندگی قابل کنترل می باشند. اگر داروها باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی شده باشند، تنظیم داروها میتواند باعث برگشت اندازه ی آلت تناسلی شود.

برای کسانی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی بعد از جراحی پروستات شده اند، ممکن است مشکلشان با گذشت چند ماه یا سال خود به خود برطرف شود. بازتوانی آلت تناسلی (نوعی فیزیوتراپی) بعد از جراحی، می تواند به بازگشت توانایی نعوظ در مردان کمک کند، و داروهایی مانند ویاگرا و سیالیس میتوانند جریان خون آلت تناسلی را بهبود بخشند.

درمان بیماری پیرونی بر حذف بافت اسکار درون آلت تناسلی متمرکز است، به وسیله دارو، جراحی یا حتی فرآیند سونوگرافی. کاهش اندازه ی آلت تناسلی برگشت پذیر نیست اما درمان خم شدگی آلت تناسلی مردان میتواند عملکرد جنسی را بهبود داده و درد را کمتر کند.

مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

هر مردی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی، درد و مشکلات جنسی شده است، یا در مورد سرطان نگران است باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک یا یک متخصص اورولوژی میتواند به سوالات فرد پاسخ دهد، به بیماران اطمینان دهد و آزمایش یا درمان هایی را برای او پیشنهاد کند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

25+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهاجر یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مجرای من در قسمت کلاهک تنگ شده میشه گفت همین قسمت بیرونی که قابل رویته و خیلی وقته.... چند سال قبل با تشخیص پزشک متخصص از سند استفاده کردم تقریبا یکی دوماه
  اول روزی یکبار بعد هفته دوسه مرتبه سند میزدم ولی بعد مدتی دوباره تنگ شده که این حالت اخیرا باعث عفونتهای شدید وخود ادراری هم شده
  احتمالا شروع این مرض از سوزاک بوده که در نوجوانیم دچار شدم
  متاهلم و۴۰سالمه الان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،مناسفانه در بعضی از موارد تنگی مجرا حالت عود کننده دارد.شما دوباره باید مجرای خود را باز و برای پیشگیری از عود هر از چند گاهی خودتان به خودتان سوند بزنید
 • تصویر کاربر مهاجر یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  الت من کوتاه وباریکه از اندازها یی که شما گفتید در مطالبتون.....حالت بلند شدش هفت الی هشت سانته..متاهلم ویک فرزندم دارم.
  برای افزایش طول و افزایش قطر بیشتر راهکاری بگید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،اگر واقعا الت شما کوچک باشد تنها راه قطعی افزایش طول الت جراحی است
 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . ممنونم این فرصت را در اختیار همه گذاشتین.
  بنده ۳۲ سالم قد ۱۷۸ وزن ۹۵ در حالت نعوظ تقریبا ۱.۵ س آلتم به سمت چپ مایل میشه . طول آلتم ۱۱ س قطر تقریب ۷ هست . بعضی وقت ها خون به آلتم میرسه خوب به نظر میرسه بعضی وقت ها مثل اینکه مشکل گردش خون داره ضمنا من دو تا فاکتور گلبول های قرمز خونم کم هس . ممکنه این نشکل گردش خون از کجی آلت یا کم خونی باشه ؟ اگر راهنمایی کنید ممنون میشم . ضمنا متاهل هستم و این کجی مشکلی برای آمیزش ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،کمبود فاکتور خون باعث کجی الت نمیشود
   اگر مشکلی در امیزش ندارید مساله ای نیست
 • تصویر کاربر حميد سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاى دكتر نتيجه سونو من اندازه پروستات ٤٣*٣٢ و حجم ٢٦
  مثانه پر ١٩٦ و خالى ٥٣
  احساس ادرار زياد بخصوص در شب دارم و حتى بلافاصله از ادرار ، دكتر برام تامسولوسين و تولترودين داده است ايا شما هم موافق هستيد؟! ايا پروستات من بزرگ شده است؟!
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،سن خود را بفرمایید
   در ضمن وضعیت تخلیه ادرار شما و تکرر روزانه شما چگونه است؟
 • تصویر کاربر Mohammad سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر با عرض سلام من ۲۱ سالمه سال پیش متوجه شدم به بلوغ نرسیدم و با مراجعه به دکتر و مصرف تستسترون این مشکلم تا حدودی داره حل میشه،،ولی کلاهک آلت به خود آلت چسبیده نمیدونم و همه جای بدنم تغییر دیدم طی این مدت آب منی دارم و عرضش هم بزرگ شده بجز طول آلت چیکار باید بکنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،عکسی که برای بنده فرستادید اشتباه ارسال شده است
   لطفا دوباره عکس را بفرستید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین اقای دکتر
  بنده ۳۴ سال سن دارم
  ۳ سال پیش یه عمل پیوند کلیه انجام دادم که یدونه از کلیهامو به برادرم اهدا کردم .
  حدود یک سال هست که حس میکنم التم کوچیک شده ود در بیشتر مواقع کلاهک الت در پوست دور خودش فرو میره میشه راه نمایی کنین که چی شده و به عملی که کردم مربوط هست یا نه و راه درمانش چیه .
  در ضمن من قدم ۱۷۶ و وزنم ۸۶ کیلو میباشد
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،اهدا کلیه به هیچ‌وجه سبب کوچکی الت نمیشود
   احتمالا شما به علت افزایش چربی زیر شکم احساس کوچکی الت به شما دست داده است
 • تصویر کاربر طوفان شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌من طول الت م درحالت نعوظ ۱۰سانتی متر ه خواستم ببینم این برای ارضا طرف مقابل کافیه و راهکار برای درمان کوچکی ان اگر بتونم طول التم بیشتر بشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،طول الت شما نرمال است تنها راه واقعی برای افزایش طول الت جراحی است مکه به علت عوارض خاص ان فقط در مواردیکه الت واقعا کوچک باشد انجام میشود
 • تصویر کاربر یوسف شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من بیست شیش سالمه التم کوچکه و زنم جدا شد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر کاوه شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تبریک سال نو من 40ساله قد 180وزن 78متاهل و دارای یک فزند میباشم آلتم در حالت خوابیده4سانتو نعوظ13سانت میباشد مشکل زناشویی نداریم فقط به دلیل کوچکی و قطر کم در حالت خوابیده نمیتوانم در مکانهای عمومی مثل استخر حاضر باشم و از بچگی تنها دقدقه من ترس از این بوده که کسی از این موضوع مطلع شود سوالم این است که حداقل افزایش قطر با تزریق چقدر می باشد و ماندگاری آن دایمی است یا موقت در ضمن آیا زمان تزریق و درمان طولانی می باشد .با سپاس فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،نکته نخست اینکه از نظر بنده طول الت شما نرمال است
   تزریق چربی برای افزایش قطر الت امکانپذیر اما موقت است
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید من 17سال دارم و تا 15 سالگی آلتم بسیار کوچک بود و الان یک سال هم هست که اندازش تغیر نکرده و اندازه آلت من در حالت عادی بین 6 تا 8 سانت هست ود حالت کشیده بین 12 تا 13 سانته و قطر آن هم کم هست میخاستم ببینم این اندازه طبیعی هست؟ و اینکه باز هم رشد می‌کند؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،اندازه الت شما در حال حاضر نیز نرمال است
   امکان رشد تا حوالی ۲۰ سالگی وجود دارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر