کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست و به چه علتی به وجود می آید؟

اندازه ی آلت تناسلی بین مردان متغیر میباشد، و ممکن است در بعضی افراد بزرگ تر باشد. مطالعات نشان داده است که نه نژاد نه قومیت هیچ ارتباطی با اندازه ی آلت تناسلی مردان ندارد.

با وجود این که ممکن است خیلی از مردان فکر کنند اندازه ی آلت تناسلیشان بیشتر از دیگران است، ولی اندازه ی آن در محدوده ی طبیعی میباشد.

حقایق کوتاهی در مورد کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان

 • با افزایش سن مردان، اندازه ی آلت تناسلی و بیضه ی آن ها دچار کاهش میشود.
 • بیشتر مردان میگویند با افزایش وزن آن ها، اندازه ی آلت تناسلیشان کوچک تر به نظر میرسد.

تحقیقات در مورد اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان

تحقیقات، اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان را طبق زیر نشان داده است:

 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۱۶ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی  مردان در حالت کشیده، ۱۳٫۲۴ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ، ۱۳٫۲ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۳۱ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ: ۱۱٫۶۶ سانتی متر است.

علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست؟

❇ افزایش سن

با افزایش سن مردان، رسوبات چربی در شریان ها تجمع یافته و باعث کاهش جریان خون آلت تناسلی میشود. درنتیجه سلول های عضلانی در لوله های نعوظی آلت تناسلی ضعیف خواهند شد.

لوله های نعوظی آلت تناسلی با پر شدن توسط خون باعث فرآیند نعوظ میشوند، به همین دلیل جریان خون کمتر به معنی نعوظ کوچک تر میباشد.

یکی درگیر از علل محتمل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، به وجود آمدن بافت های اسکار با گذشت زمان در طی رابطه ی جنسی و ورزش میباشد. این تجمع از بافت اسکار، روی بافت اسفنجی نعوظی آلت تناسلی تاثیر میگذارد و باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی و محدود شدن اندازه ی نعوظ آن خواهد شد.

آلت تناسلی

❇ افزایش وزن

تاثیر افزایش وزن به ویژه در اطراف معده، یکی از نگرانی های اصلی بسیاری از مردان است. گرچه آلت تناسلی ممکن است با افزایش وزن کوچک تر به نظر برسد، اما اندازه ی آن تغییری نکرده است. علت این که آلت تناسلی کوچک تر به نظر میرسد این است که آلت تناسلی به دیواره ی شکمی متصل شده است و زمانی که شکم بزرگ میشود، آلت تناسلی را به سمت درون خود میکشد. اگر مردی وزنش را کم کند، آلت تناسلی اش به اندازه و شکل سابق برمی گردد.

❇ جراحی پروستات

تحقیقات نشان داده است مردانی که سابقه ی جراحی پروستات سرطانی داشته اند، ممکن است دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شوند. یکی دیگر از مطالعات نشان داد، ۷۱ درصد از مردانی که سابقه ی برداشتن پروستات داشتند، دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شدند.

اما محققان به درستی نمیدانند چرا بعد از جراحی برداشتن پروستات این اتفاق می افتد. بعضی از محققان معتقدند این موضوع ممکن است با طول مجرای ادراری مرتبط باشد، لوله ای که به مثانه متصل میشود و در طی برداشتن پروستات کوچک میشود.

کجی آلت تناسلی

❇ بیماری پیرونی

در این بیماری، بافت اسکار فیبروزه که درون آلت تناسلی تشکیل میشود، باعث میشود که آلت تناسلی در طی نعوظ کج شود. در بیشتر مواقع، نباید نعوظ کج باعث ایجاد نگرانی شود، اما برای بعضی از مردان، خم شدگی ممکن است مهم یا دردناک باشد.

بر اساس مطالعات، بیماری پیرونی( کج بودن آلت تناسلی ) بیشتر از ۲۳% مردان بین ۴۰ تا ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار میدهد. درحالی که پیرونی با افزایش سن پیشرفت میکند، این بیماری در افراد جوان تر از ۳۰ سال نیز مشاهده میشود.

پیرونی میتواند باعث کاهش طول و اندازه ی آلت تناسلی مردان شود. بعضی اوقات، پیرونی خود به خود برطرف میشود، اما در بیشتر مواقع یا به همان حالت باقی میماند یا حتی بدتر میشود.

پزشکان تنها زمانی این بیماری را درمان میکنند که کجی آلت تناسلی دردناک باشد یا باعث اختلال در رابطه ی جنسی شود. در طی جراحی بافت اسکاری که سبب کاهش اندازه، کجی یا دردناکی آلت تناسلی شده است، برداشته میشود.

درمان دارویی پروستات ❇ داروها

بعضی از داروها میتوانند باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان شوند. داروهایی شامل آدرال، که برای اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی تجویز میشود، بعضی داروهای ضد افسردگی و ضد روانپریشی و بعضی از داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات تجویز میشوند، می توانند منجر به این امر شوند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد بعضی از مردانی که برای بزرگی پروستات از داروی فیناستراید استفاده کرده بودند، دچار کاهش اندازه ی آلت و کاهش میل جنسی شده بودند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد ۴۱ درصد مردانی که از دوتاسراید برای درمان بزرگی پروستات استفاده کرده بودند دچار اخلال در فعالیت جنسی شده بودند.

سیگار کشیدن

❇ سیگار کشیدن

مواد شیمایی موجود در سیگار میتوانند باعث اختلال خونرسانی به آلت تناسلی، ایجاد صدمه به عروق آلت تناسلی و جلوگیری از خونگیری و کشش آن شوند. بدون در نظر گرفتن محرک ها و تاثیر آن ها روی مغز، اگر عروق خونی آسیب ببینند آلت تناسلی قادر به نعوظ نخواهد بود.

در یک مطالعه، آلت تناسلی دچار نعوظ ۲۰۰ مرد مورد بررسی قرار گرفت. براساس یکی از گزارش ها، مردان سیگاری در مقایسه با افرادی که سیگاری نبودند اندازه ی آلت کوچک تری در حالت نعوظ داشتند. محققان بیان کردند ممکن است کاهش طول به علت محدود شدن جریان خون آلت تناسلی به خاطر سیگار کشیدن و جلوگیری از کشش آلت تناسلی باشد.

همچنین سیگار کشیدن با اختلال نعوظ در ارتباط میباشد. این اختلال باعث جلوگیری از نعوظ کامل شده و ممکن است افراد سیگاری نتوانند به نعوظ برسند.

چه گزینه های درمانی برای کوچکی اندازه آلت تناسلی مردان وجود دارد؟

بیشتر علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، مانند سیگار کشیدن و افزایش وزن، به وسیله ی تغیر شیوه ی زندگی قابل کنترل می باشند. اگر داروها باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی شده باشند، تنظیم داروها میتواند باعث برگشت اندازه ی آلت تناسلی شود.

برای کسانی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی بعد از جراحی پروستات شده اند، ممکن است مشکلشان با گذشت چند ماه یا سال خود به خود برطرف شود. بازتوانی آلت تناسلی (نوعی فیزیوتراپی) بعد از جراحی، می تواند به بازگشت توانایی نعوظ در مردان کمک کند، و داروهایی مانند ویاگرا و سیالیس میتوانند جریان خون آلت تناسلی را بهبود بخشند.

درمان بیماری پیرونی بر حذف بافت اسکار درون آلت تناسلی متمرکز است، به وسیله دارو، جراحی یا حتی فرآیند سونوگرافی. کاهش اندازه ی آلت تناسلی برگشت پذیر نیست اما درمان خم شدگی آلت تناسلی مردان میتواند عملکرد جنسی را بهبود داده و درد را کمتر کند.

مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

هر مردی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی، درد و مشکلات جنسی شده است، یا در مورد سرطان نگران است باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک یا یک متخصص اورولوژی میتواند به سوالات فرد پاسخ دهد، به بیماران اطمینان دهد و آزمایش یا درمان هایی را برای او پیشنهاد کند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

21+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من ۱۶ سالمه و قطر آلت تناسلی ام خیلی بزرگه باید چ جوری لاغرش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،به مطب مراجعه کنید تا معاینه شوید
   اگر واقعا قطر الت شما زیاد باشد میتوان با جراحی و کاهش بافت زیر جلدی انرا کم کرد
 • تصویر کاربر S یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آیا راهی برای بزرگ کردن آلت تناسلی آقایان وجود دارد یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام،تنها راه واقعی و قطعی جراحی است که فقط در مواردیکه الت واقعا کوچک باشد انجام میشود
 • تصویر کاربر موری پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.۳۳ ساله هستم طول آلت تناسلی من به حالت طبیعی هست اما طی سه سال اخیر به اندازه دو سانت و نیم از طول آلت کوچک تر شده و از طرفی طول زمانی نعوذ بیشتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام،بعید هست که این موضوع درست باشد و بیشتر زاییده ذهن شما است
   لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Hamid چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من یه مدتی ترامادول استفاده کردم و بعد برای ترکش پدرم بهم متادون داد و الان هم ۳ ساله که نتونستم کنار بزارمش، و تو این ۳ سال نتونستم حتی سکس داشته باشم بعد از دوسال هم آلتم بسیارکوچکتر شده و حتی اندازه ‌قطر آلت تغییر کرده و هنگام نزدیکی یل به سرعت انزال رخ می ده یا اصلا نمی تونم سکس کنم به هیچ عنوان نمی تونم این موضوع را مطرح کنم .چاره چیست .سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام،با ترامادول یا متادون الت کوچک نمیشود
   اما سایر علایمی که گفتید میتواند در زمینه مصرف داروهای فوق باشد
   لطفا جهت درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مشکل تکرر ادرار داشتم و رفتم پیش متخصص و چند تا قرص برای پروستات و چیزای دیگه نوشت از وقتی شروع کردم الت تناسلی در حالت عادی خیلی کوچک شده میخواستم ببینم بعد از این که داروها تموم شد و استفاده نکردم برمیگرده به حالت اولیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام،احتمال اینکه الت با دارو‌کوچک‌شود بسیار کم است
 • تصویر کاربر arsam یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر شهریار ناطق
  فردی هستم 23 ساله قد165،وزن 60و چند ساله ک از کوچکی آلت تناسلی رنج میبرم اندازه آلت تناسلی من تو حالت عادی بین 3 تا 5 سانتی متر و در حالت نعوظ 12 سانتی متر و قطر آن 2/5سانت است هفته پیش برای همین مسئله ب یک متخصص اورولوژی مراجعه کردم ک بعد از انجام معاینات فیزیکی ی سری آزمایش هورمونی نوشت ک انجام دادم و برای بررسی نتیجه آزمایش رو پیش متخصص بردم گفت همه چی نرماله فقط پرولاکتینت بالاس ک خواست دوباره آزمایش پرولاکتین آنجام بدم ک در آزمایش دوم مقدار پرولاکتین نرمال بود خواستم از محضر شما بپرسم ببینم آیا راهی برای درمان این مشکل اعم از دارودرمانی،هورمون درمانی یا عمل جراحی وجود دارد یا خیر و چ عوارضی رو ممکن است در بر داشته باشه اگ راهنمایی یا ی راه حل جلو پام بزارید ممنون میشم ممنون از خدماتتون.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام،ابتدا باید معاینه شوید اگر واقعا الت شما کوچک‌ باشد نیازمند جراحی هستید
   چون شما دوران بلوغ را طی کرده اید درمان هورمونی دیگر فایده ای ندارد
 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، به دلایلی به مدت دوسال سکس نداشتم بعد از دوسال هم آلتم کوچکترین شده وهم کمی کج شده در حال حاضر مشکل کج شدن برطرف گردید اندازه ‌قطر آلت تا حدودی تغییر کرده ولی به حالت اولیه بر نگشته .چاره چیست .سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام،الت خود بخود كوچك نميشود
   اين توهم ذهني شماست،نگران نباشيد
 • تصویر کاربر arsam چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام میشه درباره عوارض جراحی آلت تناسلی ک واقعا کوچک باشه و راه دیگه وجود نداشته باشه توضیح بدین و این ک آیا این عوارض دائمی هستش یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام،ممكن است روي حس الت و ميزان نعوظ تاثير بگذارد
   در مورد دائمي بودن و يا نبودن ان بستگي به جراحي و ميزان اسيب به اعصاب در حين جراحي دارد
 • تصویر کاربر Arsam چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام هفته پیش رفتم پیش متخصص ی سری آزمایش هورمونی نوشت و معاینه فیزیکی کرد و گف بیضه هات نرماله خواستم بدونم اگ مشکل هورمونی باشد منظور هورمون تستوسترون ک منشا تولیدش غده تیروئید هستش ک باعث ب وجود آمدن صفات مردونه میشه نباید رو اندازه بیضه ها هم اثر گذار باشه یا ن و اگر مشکل واقعا هورمونی باشه جز جراحی راه دیگه ای نیس ممنون میشم اگ ی توضیح کامل و جامع درباره این موضوع بدین چن روزه ک اصلا حالم خوب نیس متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   اولا" منشاء توليد تستسترون غده هيپوفيز و بيضه هست و نه تيروئيد
   در ضمن اگر مشكل هورموني داشته باشيد معمولا" درمان دارويي انجام ميشود و نه جراحي
 • تصویر کاربر arsam شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید دوباره میپرسم خواستم ببینم چند درصد احتمال بهبود هست و آیا عوارض جانبی هم داره یا خیر در ضمن آلت من هم کوچکه هم کم قطر؟ممنون میشم اگ دوباره ب سوالم پاسخ بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام،لطفا" ابتدا جهت معاينه تشريف بياوريد مطب تا بعد خدمتتون عرض كنم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر