کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست و به چه علتی به وجود می آید؟

اندازه ی آلت تناسلی بین مردان متغیر میباشد، و ممکن است در بعضی افراد بزرگ تر باشد. مطالعات نشان داده است که نه نژاد نه قومیت هیچ ارتباطی با اندازه ی آلت تناسلی مردان ندارد.

با وجود این که ممکن است خیلی از مردان فکر کنند اندازه ی آلت تناسلیشان بیشتر از دیگران است، ولی اندازه ی آن در محدوده ی طبیعی میباشد.

حقایق کوتاهی در مورد کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان

 • با افزایش سن مردان، اندازه ی آلت تناسلی و بیضه ی آن ها دچار کاهش میشود.
 • بیشتر مردان میگویند با افزایش وزن آن ها، اندازه ی آلت تناسلیشان کوچک تر به نظر میرسد.

تحقیقات در مورد اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان

تحقیقات، اندازه ی متوسط آلت تناسلی مردان را طبق زیر نشان داده است:

 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۱۶ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی  مردان در حالت کشیده، ۱۳٫۲۴ سانتی متر است.
 • طول متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ، ۱۳٫۲ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت عادی، ۹٫۳۱ سانتی متر است.
 • محیط متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ: ۱۱٫۶۶ سانتی متر است.

علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان چیست؟

❇ افزایش سن

با افزایش سن مردان، رسوبات چربی در شریان ها تجمع یافته و باعث کاهش جریان خون آلت تناسلی میشود. درنتیجه سلول های عضلانی در لوله های نعوظی آلت تناسلی ضعیف خواهند شد.

لوله های نعوظی آلت تناسلی با پر شدن توسط خون باعث فرآیند نعوظ میشوند، به همین دلیل جریان خون کمتر به معنی نعوظ کوچک تر میباشد.

یکی درگیر از علل محتمل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، به وجود آمدن بافت های اسکار با گذشت زمان در طی رابطه ی جنسی و ورزش میباشد. این تجمع از بافت اسکار، روی بافت اسفنجی نعوظی آلت تناسلی تاثیر میگذارد و باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی و محدود شدن اندازه ی نعوظ آن خواهد شد.

آلت تناسلی

❇ افزایش وزن

تاثیر افزایش وزن به ویژه در اطراف معده، یکی از نگرانی های اصلی بسیاری از مردان است. گرچه آلت تناسلی ممکن است با افزایش وزن کوچک تر به نظر برسد، اما اندازه ی آن تغییری نکرده است. علت این که آلت تناسلی کوچک تر به نظر میرسد این است که آلت تناسلی به دیواره ی شکمی متصل شده است و زمانی که شکم بزرگ میشود، آلت تناسلی را به سمت درون خود میکشد. اگر مردی وزنش را کم کند، آلت تناسلی اش به اندازه و شکل سابق برمی گردد.

❇ جراحی پروستات

تحقیقات نشان داده است مردانی که سابقه ی جراحی پروستات سرطانی داشته اند، ممکن است دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شوند. یکی دیگر از مطالعات نشان داد، ۷۱ درصد از مردانی که سابقه ی برداشتن پروستات داشتند، دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی شدند.

اما محققان به درستی نمیدانند چرا بعد از جراحی برداشتن پروستات این اتفاق می افتد. بعضی از محققان معتقدند این موضوع ممکن است با طول مجرای ادراری مرتبط باشد، لوله ای که به مثانه متصل میشود و در طی برداشتن پروستات کوچک میشود.

کجی آلت تناسلی

❇ بیماری پیرونی

در این بیماری، بافت اسکار فیبروزه که درون آلت تناسلی تشکیل میشود، باعث میشود که آلت تناسلی در طی نعوظ کج شود. در بیشتر مواقع، نباید نعوظ کج باعث ایجاد نگرانی شود، اما برای بعضی از مردان، خم شدگی ممکن است مهم یا دردناک باشد.

بر اساس مطالعات، بیماری پیرونی( کج بودن آلت تناسلی ) بیشتر از ۲۳% مردان بین ۴۰ تا ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار میدهد. درحالی که پیرونی با افزایش سن پیشرفت میکند، این بیماری در افراد جوان تر از ۳۰ سال نیز مشاهده میشود.

پیرونی میتواند باعث کاهش طول و اندازه ی آلت تناسلی مردان شود. بعضی اوقات، پیرونی خود به خود برطرف میشود، اما در بیشتر مواقع یا به همان حالت باقی میماند یا حتی بدتر میشود.

پزشکان تنها زمانی این بیماری را درمان میکنند که کجی آلت تناسلی دردناک باشد یا باعث اختلال در رابطه ی جنسی شود. در طی جراحی بافت اسکاری که سبب کاهش اندازه، کجی یا دردناکی آلت تناسلی شده است، برداشته میشود.

درمان دارویی پروستات ❇ داروها

بعضی از داروها میتوانند باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی مردان شوند. داروهایی شامل آدرال، که برای اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی تجویز میشود، بعضی داروهای ضد افسردگی و ضد روانپریشی و بعضی از داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات تجویز میشوند، می توانند منجر به این امر شوند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد بعضی از مردانی که برای بزرگی پروستات از داروی فیناستراید استفاده کرده بودند، دچار کاهش اندازه ی آلت و کاهش میل جنسی شده بودند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد ۴۱ درصد مردانی که از دوتاسراید برای درمان بزرگی پروستات استفاده کرده بودند دچار اخلال در فعالیت جنسی شده بودند.

سیگار کشیدن

❇ سیگار کشیدن

مواد شیمایی موجود در سیگار میتوانند باعث اختلال خونرسانی به آلت تناسلی، ایجاد صدمه به عروق آلت تناسلی و جلوگیری از خونگیری و کشش آن شوند. بدون در نظر گرفتن محرک ها و تاثیر آن ها روی مغز، اگر عروق خونی آسیب ببینند آلت تناسلی قادر به نعوظ نخواهد بود.

در یک مطالعه، آلت تناسلی دچار نعوظ ۲۰۰ مرد مورد بررسی قرار گرفت. براساس یکی از گزارش ها، مردان سیگاری در مقایسه با افرادی که سیگاری نبودند اندازه ی آلت کوچک تری در حالت نعوظ داشتند. محققان بیان کردند ممکن است کاهش طول به علت محدود شدن جریان خون آلت تناسلی به خاطر سیگار کشیدن و جلوگیری از کشش آلت تناسلی باشد.

همچنین سیگار کشیدن با اختلال نعوظ در ارتباط میباشد. این اختلال باعث جلوگیری از نعوظ کامل شده و ممکن است افراد سیگاری نتوانند به نعوظ برسند.

چه گزینه های درمانی برای کوچکی اندازه آلت تناسلی مردان وجود دارد؟

بیشتر علل کاهش اندازه ی آلت تناسلی، مانند سیگار کشیدن و افزایش وزن، به وسیله ی تغیر شیوه ی زندگی قابل کنترل می باشند. اگر داروها باعث کاهش اندازه ی آلت تناسلی شده باشند، تنظیم داروها میتواند باعث برگشت اندازه ی آلت تناسلی شود.

برای کسانی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی بعد از جراحی پروستات شده اند، ممکن است مشکلشان با گذشت چند ماه یا سال خود به خود برطرف شود. بازتوانی آلت تناسلی (نوعی فیزیوتراپی) بعد از جراحی، می تواند به بازگشت توانایی نعوظ در مردان کمک کند، و داروهایی مانند ویاگرا و سیالیس میتوانند جریان خون آلت تناسلی را بهبود بخشند.

درمان بیماری پیرونی بر حذف بافت اسکار درون آلت تناسلی متمرکز است، به وسیله دارو، جراحی یا حتی فرآیند سونوگرافی. کاهش اندازه ی آلت تناسلی برگشت پذیر نیست اما درمان خم شدگی آلت تناسلی مردان میتواند عملکرد جنسی را بهبود داده و درد را کمتر کند.

مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

هر مردی که دچار کاهش اندازه ی آلت تناسلی، درد و مشکلات جنسی شده است، یا در مورد سرطان نگران است باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک یا یک متخصص اورولوژی میتواند به سوالات فرد پاسخ دهد، به بیماران اطمینان دهد و آزمایش یا درمان هایی را برای او پیشنهاد کند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

21+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Arsam جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  فردی هستم 22 ساله از کوچکی آلت تناسلی رنج میبرم و نگران هستم این مشکل رو بعد ختنه متوجه شدم و به دلایلی مراجعه نکردم خواستم ببینم راه های درمانش چی هس؟ممنون اگه راهنمایی کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام،با توجه به اينكه شما زمان بلوغ را گذرانده ايد در صورت اينكه واقعا" دچار كوتاهي الت باشيد تنها راه جراحي است
  2. تصویر کاربر Arsam دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   آیا عوارضی هم داره جراحی یا ن چون هم آلتم کوچکه هم کم قطر
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   هيچ جراحي بي عارضه نيست
   بنابراين اگر واقعا" الت شما كوچك باشد جراحي كنيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Amir شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر‌..

  آیا ورزش بدنسازی به صورت بلند مدت و استفاده از برخی مکمل های پروتینی مثل کراتین گلوتامین امینو و ... باعث کوتاهی آلت میشن یا ن؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام،خير
 • تصویر کاربر بهنام پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر بنده هجده ساله هستم و پشت کنکوری . طول آلتم نسبت به دو سال پیش حدود دو سانت کوچک شده میخاستم دلیلش رو بپرسم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام،احتمالا" اين توهم ذهني شما است
   در عمل احتمال رخ دادن اين مساله در سن شما بسيار نادر است
 • تصویر کاربر پدرام دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  چندوقتیه که میل جنسیم خیلی کم شده واحساس میکنم که آلتم کوچک ودرحین ارتباط شل شده،البته چند وقته به دلیل مشکلاتم اعصاب آرومی ندارم.
  اگه کمکم کنین خیلی ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   الت كوچك نميشود اما مشكلات جنسي ارتباط مستقيم با مسائل روحي و استرسي دارد
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ،آیا برای افزایش طول سایز آلت مرد چیزی موجود هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام،تنها راه واقعي جراحي و پروتز است كه فقط در موارديكه الت واقعا" كوچك باشد انجام ميشود
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بدلیل تشخیص اشتباه یک دکتر ک میگفت من پروستاتیت دارم ۴ روز قرص ترازوسین خوردم بعد چهار روز دیدم هر روز نعوظ خود بخود دارم آلتم تو حالت ۴۰ درصد راست بود و بدنه الت هم ی مقدار کم سفت...بلافاصله دارو قطع کردم الان ۴ روز دارو نمیخورم و دیگ نعوظ خود بخود ندارم اقای دکتر ولی اندازه التم تو موقع نعوظ تحلیل رفته یعنی مثلا اگ قبلا ۱۸ سانت بود الان ۱۶ ! التم تو حالت شل هم یکم سفت و زیاد کشیده نمیش! بنظرتون دچار فیبروز و بافت اسکار شده التم؟برای درمان چکار باید بکنم قابل درمان هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام،به نظر ميرسد بيشتر استرس شما را اذيت ميكند
   با مصرف ٤ روز ترازوسين اين عوارض ايجاد نميشود
   نگران نباشيد
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .بنده ۱۶ ساله هستم و از قطر آلت تناسلی ام رنج‌میبرم راهی برای کاهش قطر آلت تناسلی هست آیا اگه هر راهی میتواند کمکی کند خواهشا بگین ممنون باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام،خير
 • تصویر کاربر پویا شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من یک سوال داشتم من مدتیه برای جلوگیری از ریزش مو فینیستراید میخورم تقریبا 1 سال ی مدتیه احساس میکنم الت تناسلیم مقداری کوچیک شده میخوساتم ببینم اگه دیگه این قرص رو نخورم ب اندازه قبل برمیگرده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام،فيناسترايد ممكن است سبب كاهش حجم مايع مني و يا كاهش ميل جنسي شود(ان هم بيشتر در دوز ٥ ميلي و نه يك ميلي)اما سبب كاهش اندازه الت نميشود
 • تصویر کاربر آرش یکشنبه ۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان. در خصوص عکسی که پیوست کردم بفرمایید که این جوش هایی که در تنه آلت تناسلی بنده ظاهر شده چی هست و راه درمان چیست؟ درضمن این جوش ها بدون درد و بدون خارش می باشد .خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   پاسخ سوال شما ارسال شد
 • تصویر کاربر حسام جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام. به نظر شما جوشهای موجود بر روی آلت تناسلی چه علتی میتواند داشته باشد؟ آیا تبخال تناسلی هست؟ لازم به ذکر است که هیچگونه درد یا سوزشی ندارد و هیچگونه مایعی از جوشها خارج نشد. همچنین تصور میکنم که حدود سه سال پیش هم موارد مشابهی دقیقا همانجا دیده بودم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،در حدي كه از روي عكس قابل قضاوت هست اينها تبخال نيستند اما بهتر است جهت معاينه دقيقتر حضورا" تشريف بياوريد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر