آزواسپرمی یا بی نطفگی چیست و راه های درمان آن کدام است؟

آخرین بروزرسانی: 15 خرداد 1400

فهرست مطالب

بی نطفگی یا آزواسپرمی، نوعی اختلال بوده که در آن تعداد اسپرم های موجود در مایع منی، صفر می‌شود. از آنجا که عوامل خارجی بسیاری در آزواسپرمی موقت تأثیر گذارند، لذا تائید و تشخیص این اختلال باید از طریق آزمایش‌های مکرر در درازمدت انجام شود.

حدود 1 درصد از مردان و حدود 15 درصد از مردان عقیم، به آزواسپرمی مبتلا هستند. آزواسپرمی ممکن است در نتیجه ی عدم تولید اسپرم یا عدم توانایی اسپرم برای حل شدن در مایع منی باشد، اما با توجه به نتایج آزمایشگاهی، گاهی هر دو مؤلفه در یک شخص موجود است.

تشخیص اصلی این اختلال زمانی مشخص میشود که، طی بررسی توسط میکروسکوپ‌های قدرتمند، هیچ اسپرمی در مایع منی موجود نباشد.

انواع دسته بندی آزواسپرمی

ارزیابی بیمار مبتلا به ازواسپرمی، به‌منظور تشخیص علت بیماری صورت می‌گیرد.

آزواسپرمی پیش بیضه‌ای

این نوع حدود 2 درصد از مردان مبتلا به ازواسپرمی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بر اثر اختلالات غده هیپوفیز و هیپوتالاموس به وجود می آید.

آزواسپرمی بیضه ای

ازواسپرمی بیضه‌ای یا ازواسپرمی غیر انسدادی حدود 49 الی 93 درصد از مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در مردان مبتلا به ازواسپرمی غیر انسدادی، در واقع کاهش نطفه زایی یا عدم نطفه زایی دیده می‌شود.

آزواسپرمی پس بیضه ای

انسداد پس بیضه‌ای یا انزال معکوس، 7 الی 51 درصد از مردان مبتلا به ازواسپرمی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این مورد نطفه زایی وجود دارد، هرچند منی فاقد اسپرم است.

درصورتی‌که هیچ‌کدام از موارد بالا در مورد فرد به کار نرود از اصطلاح ازواسپرمی ایدیوپاتیک Idiopathic azoospermia استفاده می‌کنیم.

آزواسپرمی ایدیوپاتیک

یکی از شدیدترین حالت‌های ناباروری در مردان است که 1 درصد از مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این اختلال علت مشخصی ندارد، اما برخی عوامل از قبیل سن و وزن بر آن تأثیر گذارند.

برای نمونه بر اساس نتایج مطالعاتی که در سال 2013 صورت گرفت، چاقی و اضافه وزن، از عوامل اولیگواسپرمی و ازواسپرمی هستند، اما علت اصلی این اختلال هنوز مشخص نیست.

آزمایش اسپرم

تشخیص آزواسپرمی

اندازه‌گیری سطح هورمون، بررسی‌های فیزیکی و سوابق پزشکی، برای تشخیص اولیه ی این بیماری استفاده می‌شوند. سابقه ی بیماری در کودکی، سابقه ی خانوادگی، ناتوانی جنسی، التهاب بیضه، سابقه ی شیمی‌درمانی و پرتودرمانی و تمام آسیب‌های جنسی نیز در مرحله تشخیص، تأثیرگذار هستند.

بررسی فیزیکی نیز شامل، اندازگیری بیضه‌ها، بررسی هماهنگی بیضه ها، سازگاری اپیدیدیم، صفات ثانویه جنسی و بررسی ابتلا یا عدم ابتلا فرد به واریکوسل است. در بررسی سطح هورمون ها، میزان سرم تستوسترون و سطح هورمون محرک فولیکول، ارزیابی می‌شوند.

بیماری‌های مرتبط با آزواسپرمی

 • هایپر پرولاکتینوما
 • سندرم كلاين‌ فلتر
 • التهاب بیضه
 • سرطان بیضه
 • فيبروز کیستی
 • انسداد مجرای انزال
 • انزال معکوس
 • سندرم کالمن
 • عقب‌ ماندگى‌ ذهنى‌

عوامل تأثیرگذار بر آزواسپرمی

 • چاقی
 • اضافه وزن
 • آفت‌کش‌ها
 • مواد مخدر از قبیل ماری‌جوآنا
 • پرتودرمانی
 • زخم‌های تناسلی
 • عمل جراحی ناحیه لگن
 • مصرف آنتی‌بیوتیک

پیشگیری از آزواسپرمی

آزواسپرمی، اختلالی غیرقابل پیشگیری است اما با رعایت برخی عوامل مرتبط با آن، می‌توان شانس ابتلا به آن را کاهش داد. کاهش وزن و انتخاب سبک زندگی سالم، جزو بهترین گزینه ها برای پیشگیری از آزواسپرمی هستند.

اسپرم

علائم آزواسپرمی

ازواسپرمی به‌طور طبیعی در زمان آزمایش‌های ناباروری از جمله آزمایش اسپرم، تشخیص داده می‌شود. این تشخیص بر اساس بررسی دو مرحله‌ای منی است، که طی دو مرحله مجزا انجام می‌گیرد. انسداد مجرای اسپرم از طریق بررسی فیزیکی قابل‌تشخیص است و به‌وسیله ی تصویربرداری با امواج فراصوت به تشخیص نهایی می‌رسد.

تشخیص ازواسپرمی ناشی از انسداد، ناهنجاری‌های مربوط به انسداد مجرای انزال و کیست پروستات نیز از طریق انجام این آزمایش امکان‌پذیر است. انزال معکوس از طریق آزمایش ادرار پس از انزال و با وجود یا عدم وجود اسپرم در ادرار، قابل‌تشخیص است.

پایین بودن سطح هورمون های LH  و FSH و همچنین پایین یا متوسط بودن سطح هورمون تستوسترون، حاکی از اختلالات پیش بیضه‌ای هستند، درحالی‌که بالا بودن سطح هورمون گنادوتروپين‌، نشان از اختلالات بیضه‌ای است. این تمایز اما چندان واضح نیست و تفاوت بین ازواسپرمی انسدادی و غیر انسدادی ممکن است نیازمند تکه‌برداری از بیضه باشد.

درمان آزواسپرمی

درمان اختلال آزواسپرمی از طریق تجویز دارو و عمل جراحی صورت می‌گیرد.

دارو

مردانی که به دلیل هایپرپرولاکیتنمیا، مبتلا به آزواسپرمی هستند یا مردانی که تولید اسپرم در آن‌ها به دلیل اندروژن‌ خارجی متوقف شده باشد، با عدم مصرف دارو بهبود بافته و دوباره قادر به تولید اسپرم خواهند بود.

عمل جراحی

یکی از علل آزواسپرمی انسدادی، آسیب پزشکی به مجرای انزال است و برای ترمیم نیاز به عمل جراحی است.

پیوند مغز استخوان

پیوند مغز استخوان گزینه درمانی پس از شیمی‌درمانی برای بیماران مبتلا به ناباروری آزواسپرمی است.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری مطلب:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اکبرپور سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکتر چند وقت پیش از طریق ازمایش متوجه خون در ادرار شدم نه درد نه سوزش دارم
  فقط در روز چند بار بیشتر نیاز به ادرار هست
  اونم مواقعی که مايعات بیشتر استفاده میکنم شایددر روز 5 یا 6 بار نیاز به ادرارهست نتیجه ازمایش پیوست میشه لطفا راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،ازمایش ادرار خود را یک بار دیگر تکرار کنید و یک سونوگرافی هم انجام دهید
 • تصویر کاربر اکبرپور یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکتر چند وقت پیش از طریق ازمایش متوجه خون در ادرار شدم
  فقط در روز چند بار بیشتر نیاز به ادرار هست
  اونم مواقعی که مايعات بیشتر استفاده میکنم شایددر روز 5 یا 6 بار نیاز به ادرارهست نتیجه ازمایش پیوست میشه لطفا راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا ازمایش ادرار خود را تکرار کرده و یک سونوگرافی هم بدهید
 • تصویر کاربر ریحانا جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  باسلام.همسر من ازواسپرمی دارد در بیوپسی ت سط دکتر عارق امینی وجود ۲۰ درصد اسپرماتید و ۶۰درصد سرتولی بود.علت را چاقی نفرط تشخیص دادن ب دلیل اضافه وزن۱۰۰کیلو.هورمون ها نرمال و بیضه ها نرمال.امکان بهبودی پس وز کاهش وزن چقدر اشت.در مشهد پیش کدوم دکتر بریم بهتره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،چاقی سبب عامل فوق نمیشود
   در مشهد کسی را نمیشناسم
 • تصویر کاربر Aero سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید مدتیست بخشی ازپوست کلاهک آلتم پوسته پوسته شده وبه رنگ قرمز دراومده.آیا راه درمان خونگی یا پمادی هست که بشه برطرفش کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،از پماد های ضد حساسیت استفاده کنید
 • تصویر کاربر رامین سه شنبه ۹ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 499 مشاهده پرسش
  سلام ۱۷ سالمه چن روزی هس که از درد بیضه چپم خواب ندارم دکتر رفتم بعد از سونوگرافی فقط مسکن تجویز کرده ولی تاثیری ن روی درد داشت ن روی بزرگ شدن بیضه‌ی چپم نیاز به عمل است یا نه؟!
  سونوگرافی پیوست شده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۹ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،سوال شما پاسخ داده شد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب مشابه

پرسش از دکتر