هر آنچه که باید درباره ی هیدرونفروز کلیه بدانید

فهرست مطالب

بیماری هیدرونفروز کلیه معمولا هنگامی رخ می دهد که کلیه به دلیل عدم تخلیه ی صحیح ادرار از کلیه به مثانه، متورم می شود. این تورم اغلب تنها یک کلیه را تحت تاثیر قرار می دهد، اما می تواند هر دو کلیه را نیز شامل شود.

هیدرونفروز کلیه یک بیماری اولیه نیست، بلکه بیماری ثانویه ای است که در نتیجه ی برخی بیماری های دیگر ایجاد شده است. این بیماری ساختاری است و در نتیجه ی انسداد مجاری ادرار می باشد. گفته می شود هیدرونفروز از هر ۱۰۰ کودک، یکی از آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم هیدرونفروز

به طور معمول، ادرار از طریق دستگاه ادراری با حداقل فشار جریان می یابد. اگر یک انسداد در دستگاه ادراری وجود داشته باشد فشار می تواند افزایش پیدا کند.

بعد از تشکیل ادرار برای مدت طولانی، کلیه شما می تواند بزرگ شود که معمولا به آن ورم کلیه می گویند. کلیه می تواند آنقدر با ادرار پر شود که به ارگان های اطراف فشار آورد. اگر این وضعیت در مدت طولانی درمان نشود، این فشار می تواند عملکرد کلیه های شما را به طور دائم از بین ببرد.

علائم خفیف هیدرونفروز شامل تکرر ادرار و افزایش میل برای دفع ادرار است. سایر علائم شدید هیدرونفروز کلیه ممکن است شامل موارد زیر باشند:

مشکلات ارولوژی سوزش ادرار

 • درد در شکم یا پهلو
 • تهوع
 • استفراغ
 • درد هنگام ادرار کردن
 • تخلیه ناقص مثانه
 • تب

قطع جریان ادرار باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت ادراری می شود. به همین دلیل است که عفونت های ادراری یکی از شایع ترین عوارض هیدرونفروز کلیه می باشند. برخی از علائم عفونت ادراری عبارتند از:

 • ادرار ابری (کدر)
 • ادرار دردناک
 • سوزش حین ادرار کردن
 • جریان ادرار ضعیف
 • درد پشت
 • درد مثانه
 • تب
 • لرز

اگر علائمی از هیدرونفروز را دارید، به پزشک مراجعه کنید. اگر عفونت ادراری درمان نشود، ممکن است به شرایط جدی تری مانند پیلونفریت، عفونت کلیه و سپسیس ، عفونت در جریان خون یا مسمومیت خون منجر شود.

انسداد حالب

علل هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز یک بیماری نیست بلکه می تواند به دلیل شرایط داخلی و خارجی بر کلیه و سیستم جمع کننده ادرار تأثیر بگذارد. یکی از شایعترین علل هیدرونفروز، اوروپاتی انسدادى حاد یک طرفه است.

این وضعیت یک انسداد ناگهانى در یکی از حالب ها، لوله هایی که کلیه ها را به مثانه وصل می کنند، است. شایع ترین علت این انسداد، سنگ کلیه است، اما التهاب و لخته شدن خون نیز می تواند باعث بروز یک بیماری اوروپاتی انسدادی شدید شود.

یک حالب مسدود شده می تواند باعث ایجاد ادرار در کلیه ها شود که این امر در نهایت منجر به تورم کلیه می شود. جریان برگشتی ادرار از حالب به سمت کلیه ها به عنوان ریفلاکس وزیکویورترال شناخته مى شود. سایر علل انسداد حالب ها عبارتند از:

✔ غده ی پروستات بزرگ در مردان، که می تواند به علت هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا همان بزرگی پروستات باشد.

✔ بارداری، که باعث ایجاد فشار به حالب به دلیل رشد جنین می شود.

✔ تومور در نزدیکی مجرای ادرار یا حالب

✔ باریک شدن حالب ناشى از یک آسیب در زمان زایمان

روش تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص زودهنگام بسیار مهم است زیرا اگر هیدرونفروز طولانى مدت درمان نشود، کلیه شما می تواند به طور دائمی آسیب ببیند. احتمالا پزشک با ارزیابی کلی وضعیت سلامتی شروع می کند و سپس بر روی علائم ادراری که دارید تمرکز مى کند. همچنین پزشک ممکن است قادر به احساس کلیه بزرگ، با ماساژ آرام در شکم و پهلو باشد.

پزشک ممکن است از یک کاتتر برای تخلیه مقدارى ادرار از مثانه استفاده کند. اگر نتواند مقدار زیادی از ادرار را آزاد کند، می تواند به این معنی باشد که انسداد در مثانه یا مجراى ادرارى است. مجرای ادرارى لوله ای است که ادرار را از مثانه به خارج از بدن شما حمل می کند.

پزشک همچنین می تواند سونوگرافی کلیه یا سی تی اسکن انجام دهد تا در مورد میزان تورم و محل احتمالى انسداد اطلاعاتى به دست آورد. هر دوی این روش ها اجازه می دهند تا پزشک یک تصویر از داخل بدن شما را مشاهده کند، اما سونوگرافی کلیه به طور کلی روش استاندارد تشخیص هیدرونفروز کلیه است.

جراحی

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز عمدتا بر روى از بین بردن هرچه که جلوى جریان ادرار را گرفته است، تمرکز دارد. گزینه درمانى که پزشک برای شما انتخاب می کند به علت انسداد شما بستگی دارد. اگر حالب مسدود شده، باعث ایجاد این وضعیت شده است، ممکن است پزشک هر کدام از موارد زیر را انجام دهد:

 •  قرار دادن یک استنت ( کاتتر ) در حالب، که اجازه مى دهد ادرار از حالب وارد مثانه شود.
 •  قرار دادن لوله نفروستومی، که اجازه می دهد ادرار مسدود شده از پشت تخلیه شود.
 •  تجویز آنتی بیوتیک برای کنترل عفونت

ممکن است پزشک شما مجبور شود انسداد را با جراحی برطرف کند. اگر چیزی مانند بافت اسکار یا لخته خون باعث انسداد شود، پزشک شما ممکن است منطقه آسیب دیده را کاملا حذف کند و سپس قسمت هاى سالم را برای بازگرداندن جریان عادی ادرار به یکدیگر متصل کند.

اگر علت هیدرونفروز، سنگ کلیه باشد، ممکن است برای برداشتن آن نیاز به جراحى باشد. برای انجام این کار، پزشک ممکن است عمل جراحی آندوسکوپی را انجام دهد که شامل استفاده از ابزارهای کوچک برای انجام این روش می باشد.

این کار اجازه می دهد که جراح برش های کوچکترى را ایجاد کند و زمان بهبودى شما را به شدت کاهش می دهد. همچنین ممکن است پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند. این کار کمک خواهد کرد تا عفونت کلیوی براى شما ایجاد نشود.

هیدرونفروز خفیف کلیه نوزاد

ممکن این بیماری در کودکان تازه به دنیا آمده و یا حتی پیش از تولد در سونوگرافی جنین نیز دیده شود. هیدرونفروز کلیه جنین که ممکن است به ورم کلیه منجر شود، معمولا به علت کوچک بودن مسیر حالب (خروجی ادرار از کلیه) و کوچکی لگنچه های کلیه در نوزادان اتفاق می افتد.

معمولا ورم کلیه کودک خطرناک نیست و به مرور زمان با بزرگ شدن جنین هیدرونفروز نیز برطرف می شود. در صورت ادامه یافتن این جمع شدن مایعات در کلیه، احتمال گرفتگی در حالب وجود دارد که نیاز به بررسی و درمان توسط متخصص کلیه دارد.

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ف دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  علت تکرر ادرار همسرم هر ده دقیقه یکبار صورت میگیره و باید به مرکز پزشکی مراجعه کنند و به چه دکتری مراجعه کنند و بخواهند تا چه کاری براشون انجام بشه؟
  و چه گیاهانی تقریبا کمک میکنه تا مشکلشون بیشتر نشه تا ب نتیجه مورد نظرشان پس از مراجعه ب دکتر برسند ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام کلیه های من سنگ ساز هستن چیه چهار ماه میشه که درد شکم و اطراف ناف دارم و سونوگرافی و سیتی اسکن گرفتم،در سمت چپ دوسنگ سی چهل میلیمتری دیده شده،شما چه دستور می‌فرمایید با تشکر رضوانی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام ابعاد سنگ شما بسیار بزرگ است حتما جراحی کنید
  2. تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام خیلی ممنون از راهنمایی شما دکتر بزرگوار
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   خواهش
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کیوان پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر با توجه به نگرانی از مراجعه به بیمارستانها و آزمایشگاهها چه دارویی را برای درمان درد کلیه در منزل تجویز میفرمائید . همسر من سابقه عفونت ادراری داشته و قبلا هم به درد کلیه مبتلا شده بود ، الان حدود ده روز است که در پهلوی چپش درد شدیدی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر مهین پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید بیمار 57 ساله ای هستم که مشکل دفع پروتئین کلیه دارم مقاله شما رو توی اینترنت خوندم و گفتم یه مشورتی ازتون بگیرم . من عکس آزمایش هامو براتون ارسال کردم دکتر گفته مشکل دفع پروتئین کلیه دارم و اکثر غذا ها من جمله حبوبات رو برام ممنوع کرده . میخواستم بدونم با توجه به شرایط بنده چه رژیم غذایی باید داشته باشیم و چه غذاهایی باید محدود بشوند و چه غذاهایی باید بیشتر مصرف بشوند و آیا درمانی داره این بیماری یا خیر . متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  پدر بنده سرطان مثانه دارند و قبلا روی کلیه ها فشار بود ولی اخیرا با کموتراپی نئوادجوانت تومور خیلی کوچک شده و را حالب ها باز شده و فشار از روی کلیه برداشته شده است ولی الان هیدرونفروز گرید ۲ دارند.
  آیا ممکن است بخاطر برداشته شدن فشار از روی کلیه هیدرونفروز خوب شود یا امکان دارد که هیدرونفروز وخیم تر شود؟
  چه اقدامی باید بکنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام،اگر راه حالب باز شده باشد هیدرونفروز در عرض چند روز بستری میشود اگر برطرف نشده بود باید Dj بگذارید
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید عرض می کنم خدمتتان
  مادر اینجانب نیاز دارد که ذیل می طولانی مدت خود را تعویض نماید، می خواستم بدونم آقای دکتر می تونن این کار را در اسرع وقت انجام دهند؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،کلیه جراحی ها تا هفته بعد کنسل است
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱۷ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من حدود یک ماه درد شدید در کمرم داشتم و راه رفتن برام مشکل شده و همینطور یک هفته هست که درد مثانه دارم.
  سونوگرافی انجام دادم فقط شن ریزه در حالب نشون داد و ملتهب بودن کلیه.
  با ادامه داشتن دردهام دکتر ارولوژی رفتم و سی تی انجام دادم،یک سنگ ۸ میل در ناحیه لگنم گیر کرده
  بنظرتون باید عمل بشم ؟؟درد کمرم از سنگ هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،۱ هفته تا ۱۰ روز درمان دارویی انجام دهید در صورت عدم دفع سنگ جراحی کنید
  2. تصویر کاربر سارا یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)
   ممنون از پاسخگویی شما🙏🏼
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۷ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)
   خواهش😊
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۲ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده سی و پنج ساله. مرد و ساکن شهرستان ایلام می باشم. یک سنگ 7 میل درون حالب به فاصله 35 میلیمتر از upj لیتیاز مشخص شد. دکتر دارو جهت دفع تجویز کرد(لیتورکس بی. تامسولوسین. سیپروفلوکساسین) . به نظر شما چکار کنم؟ امکان دفع هست؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام،تا ۱۰ روز دارو‌مصرف کنید و در صورت عدم دفع سنگ شکن برون اندامی انجام دهید
 • تصویر کاربر قریشی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با عرض سلام دخترم ۱۸سالش حدودا یک ماهی بود که میگفت مثانم کامل خالی نمیشه و تکرر ادرار داره برحسب اتفاق به علت نارحتی معده سی تی اسکن شکمی انجام دادیم که کوچک بودن کلیه چپ در آن قید شده بود و سونو کلیه انجام دادیم کلیه چپ۴۶ ccو کلیه راست۱۲۴ccهیرونفروز هم نداره این به چه معناست؟یعنی یکی کلیه اش از کار افتاده؟با داشتن یک کلیه چه مشکلی ممکن است برایش پیش بیاید؟خدای نخواسته باعث دیالیز نشود و این یکی کلیه هم برایش مشکل بیات
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر سودابه سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام من الان دوماهه باردارم و آزمایش کراتین که دادم مقدارش 1 بود دکتر گفتن بالاست ولی سرچ میکنم تا۱.۱زده طبیعی اگه میشه راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،نرمال است
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید: