منو

علت کجی آلت تناسلی + درمان

فهرست مطالب

به طور طبیعی آلت تناسلی مردان در هنگام نعوظ، مستقیم بوده، اما در برخی موارد هم کجی آلت تناسلی تا حدودی وجود دارد و جای نگرانی ندارد. اما بعضی از آقایان از کجی آلت تناسلی در حین نعوظ به دلیل درد و یا لذت نبردن حین رابطه جنسی شکایت دارند. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.
 
در هنگام نعوظ خون وارد قسمت های مختلف الت شده و باعث سفتی آلت تناسلی می شود. پس نتیجه می گیریم که کجی آلت تناسلی زمانی ایجاد می شود که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت، قادر به ایجاد گنجایش نیستند که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشد، ایجاد می شود.
 
طبیعتا به علت عدم باز شدن قابل قبول بافت فیبری آلت در هنگام نعوظ، آلت حین نعوظ به همان سمت منحرف می شود که درصد و میزان انحراف، رابطه مستقیم با میزان بافت فیبروزه سفت و غیر قابل اتساع آلت دارد.

کجی آلت تناسلی

علت ایجاد کجی آلت تناسلی

عوامل مختلفی در ایجاد کجی الت تناسلی در بدن اشخاص وجود دارد، که در ادامه به آن میپردازیم:

1_ کجی آلت مادرزادی

کجی مادرزادی آلت تناسلی یک بیماری نسبتا شایع است و حدود 10 درصد مردان را گرفتار می کند. کجی آلت تناسلی مادرزادی بیشتر به علت متقارن نبودن اندام درونی الت تناسلی است.

انحراف می تواند به یک سمت و یا ترکیبی (مثلا انحراف همزمان به پایین و چپ) باشد، گرچه در این نوع کجی انحراف بیشتر به سمت چپ می باشد. قابل توجه است که در این نوع کجی اغلب افراد دچار مشکل مقاربت نمی شوند و تنها 1 تا 2 درصد افراد کجی شدید با زاویه های زیاد دارند.

2_ کجی آلت اکتسابی

در این بیماری  فرد از ابتدا دچار مشکل نبوده و در طول زمان بنا به دلایلی، دچار کجی آلت می شود. بیشتر کجی های آلت تناسلی اکتسابی به علت پلاک پیرونی بوده است. از دیگر علت ها می توان به ضربه به آلت و شکستگی آلت، هیپوسپادیازیس و … اشاره کرد.

3_ بیماری پیرونی و کجی الت تناسلی 

بیماری پیرونی نوعی بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه بوده که موجب انحراف و کوتاهی آلت می‌ شود. این بیماری به علت تشکیل بافت فیبری (لیفی) در داخل جسم غاری آلت ایجاد می‌شود. در بیماری پیرونی که حدود پنج درصد مردان را درگیر می‌سازد، بافت همبندی در داخل بافت نرم آلت ایجاد می‌شود و موجب اختلال در نعوظ، انحنای آلت، درد و کوتاهی پنیس می‌شود.

علت اصلی بیماری مشخص نیست ولی وارد شدن ضربه به آلت تناسلی در حالت نعوظ را در ایجاد آن مؤثر می‌دانند. از دیگر عوامل موثر در بیماری زایی پیرونی می توان به رسوب کلسیم در بافت اسفنجی آلت اشاره کرد. گرچه این رسوب کلسیم هیچ ارتباطی به سطح کلسیم خون ندارد. از علائم این بیماری می توان به: 

 • احساس سفتی در تنه ی آلت تناسلی
 • درد آلت در هنگام نعوظ
 • کوتاهی آلت
 • اختلاف در قطر آلت 
 • و … 

اشاره کرد. قابل ذکر است که این بیماری در افراد دیابتی، افراد مبتلا به فشار خون و مشکلات قلبی عروقی بیشتر دیده می شود.

4_ هیپوسپادیازیس

یک نقص مادرزادی در پیشابراه است که سوراخ خارجی پیشابراه قبل از کلاهک آلت (گلنس) و در سطح تحتانی آلت قرار دارد. در این بیماری گاهی کجی آلت تناسلی نیز دیده می شود که خمیدگی اغلب در نوک آلت و به سمت پایین است.

5_ شکستگی آلت تناسلی

هرگونه آسیب و ضربه می تواند باعث ایجاد خونریزی و بعد از آن تشکیل فیبروز در آلت شود، که در نهایت می تواند منجر به کجی آلت تناسلی شود. خودارضایی محکم و روابط جنسی خشن، از علل این شکستگی است که اگر به موقع درمان نشوند باعث ایجاد کجی می شوند.

درمان کجی آلت تناسلی

درمان کجی آلت تناسلی بیشتر به روش جراحی است اما روش های غیر جراحی نیز دارد. برای درمان کجی آلت تناسلی، روش درمان را با توجه به شرایط بیمار انتخاب می کنیم. در ابتدا این سوال پیش می آید که، عمل جراحی مناسب چه افرادی است؟

در افرادی که انحنای بیشتر از 30 درجه دارند، افرادی که در روابط جنسی مشکل دارند یا کسانی که از نظر زیبایی با الت خود کنار نمی آیند، جراحی الت انتخاب می شود که خود چند نوع مختلف دارد، از جمله: بریدن و برداشتن قسمت هائی از پوشش اجسام غاری، استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی، چین دادن پوشش اجسام غاری و ….

ساده ترین و کم عارضه ترین روش جراحی برای کجی آلت تناسلی روش plication (چین دار کردن سمت مقابل انحراف) است. عمل فوق تحت بی حسی موضعی ( بدون نیاز به بی هوشی عمومی)، به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شبانه در بیمارستان است.

جراحی کجی الت تناسلی

در طی جراحی فوق، ابتدا برشی حلقوی بر روی خط ختنه گاه قبلی داده می شود و سپس پس از پایین کشیدن پوست آلت با تزریق مواد محرک به داخل آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی (Artificial Erecti) محل حداكثر انحراف روی آلت مشخص می شود، سپس در سمت مقابل با زدن چند بخیه انحراف از بین می رود.

مزیت جراحی فوق زمان كوتاه جراحی (كمتر از ١ ساعت)، ترخیص بیمار در بعد از ظهر روز جراحی، میزان كم كوتاه شدن آلت پس از جراحی (كمتر از ١ سانتیمتر) و احتمال عود كمتر از ٥٪؜ است.

درمان کجی الت تناسلی بدون جراحی

روش های غیر جراحی درمان کجی آلت تناسلی بیشتر در افرادی انجام می شود که به تازگی دچار این مشکل شده اند و مشکل آنها حاد می باشد. از روش های غیر جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • مصرف دارو
 • تزریق داخل موضع 
 • درمان های موضعی 

درمان های خوراکی جهت تصحیح کجی آلت شامل موارد زیر است:

 • ویتامین E
 • تاموکسی فیلین 
 • کلشی سین 
 • تزریق استرویید، وراپامیل و کلاژن 

از مثال های دیگر درمان دارویی کجی آلت تناسلی می توان به (potassium para-aminobenzoat (Potaba برای درمان پیرونی اشاره کرد. قابل ذکر است که درمان قطعی کجی آلت تناسلی درمان جراحی می باشد و این مزیت درمان جراحی نسبت به درمان خوراکی است.

توصیه پزشک

بسیاری از افراد به علت کم رویی یا خجالت به پزشک مراجعه نمی کنند و مشکل خود را مخفی می کنند. حتی گاهی ازدواج نمی کنند. باید ذکر کرد که این مشکل درمان دارد و با جراحی در خیلی از افراد قابل حل است. البته زمان تشخیص و درمان زودرس در پیش آگهی این بیماری بسیار تاثیر دارد.

افرادی که تحت عمل جراحی کجی آلت قرار می گیرند بهتر است جهت جلوگیری از ایجاد نعوظ شبانه و ایجاد درد در محل جراحی، تا ١ هفته الی ١٠ روز پس از جراحی به بیمار داروهای خواب آور و یا شل كننده حین خواب داده شود و هم چنین توصیه می شود بیمار تا 6 هفته پس از جراحی رابطه ی جنسی نداشته باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر قاسم پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  بفرمائیدهزینه جراحی بادفترچه تامین اجتماعی وبیمه تکمیلی جانبازان بیمه دی چقدرمیشه مبلغ پرداختی بنده.سنم 56ساله
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 4 روز پیش)
   سلام جراحی بصورت آزاد هست میتوانید فاکتور بگیرید تا از بیمه پول را پس بگیرید
 • تصویر کاربر تاجی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیرخسته نباشیددکترجانوببخشیدمنوحدودیک ماه بعلت مسمومیت‌به کمارفته بودم‌وحالاپس ازبیرون آمدن ازکمامتوجه شدم‌نوک آلتم‌کج‌شده است‌آیانیازی به جراحی میباشدیاخیر؟درضمن هیچگونه دردی نداردواحتمال دارددرآینده خوب ویابدتربشود.تشکروسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 4 روز پیش)
   سلام لطفا به شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ از طریق واتس اپ پیام دهید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب من یک فرد ۲۸ساله هستم و تقریبن تپل انداز الت تناسلی من باید چقد باشه این موضوع روح و روانم را بهم ریخت ممنون میشم جواب سوالم را بدهد باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   سلام متوسط طول الت در مردان ایرانی ۱۳ سانت است الت بالای ۱۰ سانت نرمال است
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین.از طریق تزریق ژل یا چربی ک برای قطر الت استفاده میشه داعمی هستش یا کم میشه از قطرش ؟و اینکه اقای دکتر هزینه ی عمل چند میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   سلام دائمی نیست اما بعد از چند بار معمولا stable میشود
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۱۴ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ببخشید کجی آلت رو به بالا البته کمتر از 30 درجه میتونه باعث افزایش لذت جنسی در خانوم ها و برخورد بهتر با نقطه جی بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۴ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   سلام فرمایش شما از نظر علمی درست نیست
 • تصویر کاربر صلابتی دوشنبه ۱۵ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  کجی‌الت‌وکوتاه‌شده‌ان
  ودردهنگام‌نقوط
  وروش‌درمان
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۵ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محموم شنبه ۲۲ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .
  ممنون از مطالب ارزشمندتون.
  آیا برای کم کردن هزینه ، در بیمارستانهای دولتی هم جراحی میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۲ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر فرزین شنبه ۲۴ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. من ۱۷ سالمه و وقتی آلتم راست میشه ،سفت میشه و به سمت بالا کج‌میشه . خیلی سفت میشه و خم نمیشه به سمت پایین. ولی با یه خودارضایی دوباره نرم میشه. لطفا کمکم کنید. نمیتونم این موضوع رو با کسی در میون بذارم.تا به حال رابطه جنسی نداشتم و نمیدونم مشکل ایجاد میشه یا نه. الان عکس هم میفرستم ببینید خوبه یا نیاز به جراحی داره. خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ دی ۱( 4 ماه پیش)
   سلام انحراف الت شما زیاد است پس از ۱۸ سالگی جراحی کنید
 • تصویر کاربر سعیدقریشی دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  کوتاهی آلت
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سامان دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  من به سمتراست کج هستش
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   سلام در صورت احساس ناراحتی حین زناشویی جراحی کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر