درمان کجی آلت تناسلی به چپ و نعوظ به سمت پایین

آخرین بروزرسانی: 26 آذر 1402

در این مقاله می خوانید
به طور طبیعی آلت تناسلی مردان در هنگام نعوظ، مستقیم بوده، اما در برخی موارد هم کجی آلت تناسلی تا حدودی وجود دارد و جای نگرانی ندارد. اما بعضی از آقایان از کجی آلت تناسلی در حین نعوظ به دلیل درد و یا لذت نبردن حین رابطه جنسی شکایت داشته و یا به دنبال علت کج شدن دستگاه تناسلی خود هستند. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.
 
در هنگام نعوظ خون وارد قسمت های مختلف الت شده و باعث سفتی آلت تناسلی می شود. پس نتیجه می گیریم که کجی آلت تناسلی زمانی ایجاد می شود که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت، قادر به ایجاد گنجایش نیستند که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشد، ایجاد می شود.
 
طبیعتا به علت عدم باز شدن قابل قبول بافت فیبری آلت در هنگام نعوظ، آلت حین نعوظ به همان سمت منحرف می شود که درصد و میزان انحراف، رابطه مستقیم با میزان بافت فیبروزه سفت و غیر قابل اتساع آلت دارد.

اختلال نعوظ در آقایان 6 علت دارد

راه های افزایش طول و قطر آلت تناسلی را در لینک زیر مشاهده کنید:

کجی آلت تناسلی

علت ایجاد کجی آلت تناسلی

عوامل مختلفی در ایجاد کجی الت تناسلی در بدن اشخاص وجود دارد، که در ادامه به آن میپردازیم:

1_ کجی آلت مادرزادی

کجی مادرزادی آلت تناسلی یک بیماری نسبتا شایع است و حدود 10 درصد مردان را گرفتار می کند. کجی آلت تناسلی مادرزادی بیشتر به علت متقارن نبودن اندام درونی الت تناسلی است.

انحراف می تواند به یک سمت و یا ترکیبی (مثلا انحراف همزمان به پایین و چپ) باشد، گرچه در این نوع کجی انحراف بیشتر به سمت چپ می باشد. قابل توجه است که در این نوع کجی اغلب افراد دچار مشکل مقاربت نمی شوند و تنها 1 تا 2 درصد افراد کجی شدید با زاویه های زیاد دارند.

2_ کجی آلت اکتسابی

در این بیماری  فرد از ابتدا دچار مشکل نبوده و در طول زمان بنا به دلایلی، دچار کجی آلت می شود. بیشتر کجی های آلت تناسلی اکتسابی به علت پلاک پیرونی بوده است. از دیگر علت ها می توان به ضربه به آلت و شکستگی آلت، هیپوسپادیازیس و … اشاره کرد.

3_ بیماری پیرونی و کجی الت تناسلی 

بیماری پیرونی نوعی بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه بوده که موجب انحراف و کوتاهی آلت می‌ شود. این بیماری به علت تشکیل بافت فیبری (لیفی) در داخل جسم غاری آلت ایجاد می‌شود. در بیماری پیرونی که حدود پنج درصد مردان را درگیر می‌سازد، بافت همبندی در داخل بافت نرم آلت ایجاد می‌شود و موجب اختلال در نعوظ، انحنای آلت، درد و کوتاهی پنیس می‌شود.

علت اصلی بیماری مشخص نیست ولی وارد شدن ضربه به آلت تناسلی در حالت نعوظ را در ایجاد آن مؤثر می‌دانند. از دیگر عوامل موثر در بیماری زایی پیرونی می توان به رسوب کلسیم در بافت اسفنجی آلت اشاره کرد. گرچه این رسوب کلسیم هیچ ارتباطی به سطح کلسیم خون ندارد. از علائم این بیماری می توان به: 

 • احساس سفتی در تنه ی آلت تناسلی
 • درد آلت در هنگام نعوظ
 • کوتاهی آلت
 • اختلاف در قطر آلت 
 • و … 

اشاره کرد. قابل ذکر است که این بیماری در افراد دیابتی، افراد مبتلا به فشار خون و مشکلات قلبی عروقی بیشتر دیده می شود.

4_ هیپوسپادیازیس

یک نقص مادرزادی در پیشابراه است که سوراخ خارجی پیشابراه قبل از کلاهک آلت (گلنس) و در سطح تحتانی آلت قرار دارد. در این بیماری گاهی کجی آلت تناسلی نیز دیده می شود که خمیدگی اغلب در نوک آلت و به سمت پایین است.

5_ شکستگی آلت تناسلی

هرگونه آسیب و ضربه می تواند باعث ایجاد خونریزی و بعد از آن تشکیل فیبروز در آلت شود، که در نهایت می تواند منجر به کجی آلت تناسلی شود. خودارضایی محکم و روابط جنسی خشن، از علل این شکستگی است که اگر به موقع درمان نشوند باعث ایجاد کجی می شوند.

درمان کجی آلت تناسلی یا نعوظ به سمت پایین

درمان کجی آلت تناسلی بیشتر به روش جراحی است اما روش های غیر جراحی نیز دارد. برای درمان کجی آلت تناسلی، روش درمان را با توجه به شرایط بیمار انتخاب می کنیم. در ابتدا این سوال پیش می آید که، عمل جراحی مناسب چه افرادی است؟

در افرادی که انحنای بیشتر از 30 درجه دارند، افرادی که در روابط جنسی مشکل دارند یا کسانی که از نظر زیبایی با الت خود کنار نمی آیند، جراحی الت انتخاب می شود که خود چند نوع مختلف دارد، از جمله: بریدن و برداشتن قسمت هائی از پوشش اجسام غاری، استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی، چین دادن پوشش اجسام غاری و ….

ساده ترین و کم عارضه ترین روش جراحی برای کجی آلت تناسلی روش plication (چین دار کردن سمت مقابل انحراف) است. عمل فوق تحت بی حسی موضعی ( بدون نیاز به بی هوشی عمومی)، به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شبانه در بیمارستان است.

جراحی کجی الت تناسلی

در طی جراحی فوق، ابتدا برشی حلقوی بر روی خط ختنه گاه قبلی داده می شود و سپس پس از پایین کشیدن پوست آلت با تزریق مواد محرک به داخل آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی (Artificial Erecti) محل حداكثر انحراف روی آلت مشخص می شود، سپس در سمت مقابل با زدن چند بخیه انحراف از بین می رود.

مزیت جراحی فوق زمان كوتاه جراحی (كمتر از ١ ساعت)، ترخیص بیمار در بعد از ظهر روز جراحی، میزان كم كوتاه شدن آلت پس از جراحی (كمتر از ١ سانتیمتر) و احتمال عود كمتر از ٥٪؜ است.

درمان کجی الت تناسلی بدون جراحی

روش های غیر جراحی درمان کجی آلت تناسلی بیشتر در افرادی انجام می شود که به تازگی دچار این مشکل شده اند و مشکل آنها حاد می باشد. از روش های غیر جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • مصرف دارو
 • تزریق داخل موضع 
 • درمان های موضعی 

درمان های خوراکی جهت تصحیح کجی آلت شامل موارد زیر است:

 • ویتامین E
 • تاموکسی فیلین 
 • کلشی سین 
 • تزریق استرویید، وراپامیل و کلاژن 

از مثال های دیگر درمان دارویی کجی آلت تناسلی می توان به (potassium para-aminobenzoat (Potaba برای درمان پیرونی اشاره کرد. قابل ذکر است که درمان قطعی کجی آلت تناسلی درمان جراحی می باشد و این مزیت درمان جراحی نسبت به درمان خوراکی است.

توصیه پزشک

بسیاری از افراد به علت کم رویی یا خجالت به پزشک مراجعه نمی کنند و مشکل خود را مخفی می کنند. حتی گاهی ازدواج نمی کنند. باید ذکر کرد که این مشکل درمان دارد و با جراحی در خیلی از افراد قابل حل است. البته زمان تشخیص و درمان زودرس در پیش آگهی این بیماری بسیار تاثیر دارد.

افرادی که تحت عمل جراحی کجی آلت قرار می گیرند بهتر است جهت جلوگیری از ایجاد نعوظ شبانه و ایجاد درد در محل جراحی، تا ١ هفته الی ١٠ روز پس از جراحی به بیمار داروهای خواب آور و یا شل كننده حین خواب داده شود و هم چنین توصیه می شود بیمار تا 6 هفته پس از جراحی رابطه ی جنسی نداشته باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یحیی یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  من ۲۷ سالمه و موقع نعوظ التم کلا رو به بالا هستش و سفت هستش از لحاظ ظاهری کجی نمیبینم ولی کل الت رو به بالا هستش میخواستم بدونم دچار کجی الت هستم یا طبیعی هستش؟ زمانی که التم در حالت نعوظ هستش رو به بالا هستش کلا و سخت هستش تا به حالت صاف ببرمش و غیر ممکنه رو به پایین بیاد ممنونم میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 4 ماه پیش)
   سلام لطفا عکس از الت در حالت نعوظ از بالا و پهلو به شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ واتس اپ کنید
 • تصویر کاربر ۵۵ شنبه ۲۰ خرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  باسلام ۵۵ سالمه یک عکس از الت خود برای شما فرستادم میخواستم بدانم به نظر شما از ۳۰ درجه انحرافش بیشتر هستویا کمترهست؟واگرهست درمانش چیست؟لطفا اول عکس را ببینید وبعد نظر خود را بگویید تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۰ خرداد ۲( 8 ماه پیش)
   سلام بله،جراحی کنید
 • تصویر کاربر امید۵۵ سه شنبه ۹ خرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  ۵۵ سالمه مقداری الت تناسلی من به سمت چپ منحرف شده قبلا توجه زیادی نکرده بودم که وقتی درحالت شق شده ووقتی راست میشود ایا اینقدر به سمت چپ انحراف داشته یا نه؟ ولیکن چند سال پیش به دلیل کشیده شدن الت تناسلی ام به طرف پشتم در حالت شق شده بعدش یه مقدار خیلی اندکی کبودی و خونمردگی زیر پوست الت تناسلی ام مشاهده کرده بودم که بعد از مدتی ان کبودی خوب شد در اینجا اقای دکتر عکس هایی از الت خود در موقع شق شدن از زاویه های مختلف برایتان فرستاده ام میخواستم بدانم نظر شما چیست؟البته مدتها هست که چون سکس نداشته ام پس نمیدانم که ایا در حین سکس درد میگیرد یا نه ولی خودم فکر میکنم انقدر کج نیست که موقع سکس درد بگیرد و راستش در حالت شق شده در استمنا نیز راستش دردی نمی گیرد اگر ممکن هست نظر خود را بگویید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۹ خرداد ۲( 9 ماه پیش)
   سلام اگر مشکلی ندارید نیازی به جراحی نیست
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۹ خرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر، خسته نباشید.
  آقا دکتر بنده ۱۸ سالمه و مجرد هستم. هنگام راست شدن آلت، آلت بدون هیچ شکستگی و پافت سفتی از بیخ به با بالا می آید جوری که به شکمم نزدیک می شود البته بدون هیچ دردی، و به سختی با دست به حال مستقیم می آید.
  می خواستم ببینم آیا مشکلی وجو داره یا در آینده دچار مشکلی می شوم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۹ خرداد ۲( 9 ماه پیش)
   سلام انحراف بیش از ۳۰ درجه نیازمند درمان است
 • تصویر کاربر . سه شنبه ۹ خرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  آلت بنده در هنگام نعوذ و عوم نعوذ مقداری به سمت چپ انحراف دارد. در طول آلت هیچگونه خمیدگی نیست و عضله صاف است. اما وقتی که ایستاده ام و در حالت نرمال هستم یا وقتی آلت نعوذ میرسد به سمت چپ تمایل دارد و منحرف است.
  سن 19 سال وزن 65 کیلو و قد 190 دارم و مجرد هستم.
  عکس ها همگی در حالت عدم نعوذ (خوابیده) میباشد و در شرایط متفاوت است.
  لطفا راهنمایی فرمایید. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۹ خرداد ۲( 9 ماه پیش)
   سلام ملاک قضاوت عکس در حالت نعوظ است،انحراف مختصر به چپ مشکلی ندارد
 • تصویر کاربر قاسم پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  بفرمائیدهزینه جراحی بادفترچه تامین اجتماعی وبیمه تکمیلی جانبازان بیمه دی چقدرمیشه مبلغ پرداختی بنده.سنم 56ساله
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 9 ماه پیش)
   سلام جراحی بصورت آزاد هست میتوانید فاکتور بگیرید تا از بیمه پول را پس بگیرید
 • تصویر کاربر تاجی پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیرخسته نباشیددکترجانوببخشیدمنوحدودیک ماه بعلت مسمومیت‌به کمارفته بودم‌وحالاپس ازبیرون آمدن ازکمامتوجه شدم‌نوک آلتم‌کج‌شده است‌آیانیازی به جراحی میباشدیاخیر؟درضمن هیچگونه دردی نداردواحتمال دارددرآینده خوب ویابدتربشود.تشکروسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 9 ماه پیش)
   سلام لطفا به شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ از طریق واتس اپ پیام دهید
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۹ خرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتربنده دیابت دارم ومشکل کجی الت و کوتاهی ان را دارم و زمان انزال من کم هست چه کار باید بکنم متشکر در ضمن سن بنده ۴۵ میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۹ خرداد ۲( 9 ماه پیش)
   سلام لطفا برای ویزیت آنلاین اقدام کنید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ اسفند ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب من یک فرد ۲۸ساله هستم و تقریبن تپل انداز الت تناسلی من باید چقد باشه این موضوع روح و روانم را بهم ریخت ممنون میشم جواب سوالم را بدهد باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ اسفند ۱( 11 ماه پیش)
   سلام متوسط طول الت در مردان ایرانی ۱۳ سانت است الت بالای ۱۰ سانت نرمال است
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین.از طریق تزریق ژل یا چربی ک برای قطر الت استفاده میشه داعمی هستش یا کم میشه از قطرش ؟و اینکه اقای دکتر هزینه ی عمل چند میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱( 11 ماه پیش)
   سلام دائمی نیست اما بعد از چند بار معمولا stable میشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر