علت کجی آلت تناسلی در مردان (+ درمان)

فهرست مطالب

به طور طبیعی آلت تناسلی مردان در هنگام نعوظ، کاملا مستقیم بوده و به سمت خاصی انحناء ندارد. اما بعضی از آقایان از کجی آلت تناسلی در حین نعوظ شکایت دارند که در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

در ابتدا جهت بررسی علت کجی آلت تناسلی به مکانیسم نعوظ می پردازیم. آلت تناسلی مردانه از اعصاب و عروق و قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در نعوظ نقش دارند. آلت مردانه 2 جسم غاری (Corpus Cavernosum) و یک جسم اسفنجی (Corpus spongiosum) دارد که در وسط آنها مجرا قرار گرفته است.

در هنگام نعوظ خون وارد این قسمت ها شده و باعث سفتی آلت تناسلی می شود. پس نتیجه می گیریم که کجی آلت تناسلی زمانی ایجاد می شود که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت، قادر به اتساع نباشند که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشد، ایجاد می شود.

طبیعتا به علت عدم اتساع قابل قبول بافت فیبری آلت در هنگام نعوظ، آلت حین نعوظ به همان سمت منحرف می شود که درصد و میزان انحراف، رابطه مستقیم با میزان بافت فیبروزه سفت و غیر قابل اتساع آلت دارد.

⚠ توجه: آلت تناسلی مردان در حالت شل و غیر نعوظ، به یک سمت (غالبا سمت چپ) متمایل بوده که این موضوع بی اهمیت است و بیانگر مسئله خاصی نیست.

کجی آلت تناسلی

علل ایجاد کجی آلت تناسلی

❇ کجی آلت تناسلی مادرزادی

کجی مادرزادی آلت تناسلی یک بیماری نسبتا شایع است و حدود ده درصد مردان را گرفتار می کند. کجی آلت تناسلی مادرزادی بیشتر به علت متقارن نبودن اجسام غاری و اسفنجی بوده و به نسبت پیش آگهی (آینده) مناسبی دارد.

انحراف می تواند به یک سمت و یا ترکیبی (مثلا انحراف همزمان به پایین و چپ) باشد، گرچه در این نوع کجی انحراف بیشتر به سمت چپ می باشد. قابل توجه است که در این نوع کجی اغلب افراد دچار مشکل مقاربت نمی شوند و تنها 1 تا 2 درصد افراد کجی شدید با زاویه های زیاد دارند.

❇ کجی آلت تناسلی اکتسابی

در این بیماری  فرد از ابتدا دچار مشکل نبوده و بعدا به یک علتی، دچار کجی آلت می شود که به بررسی این علل می پردازیم. بیشتر کجی های آلت تناسلی اکتسابی به علت پلاک پیرونی بوده است. از علل دیگر این بیماری می توان به ضربه به آلت و شکستگی آلت، هیپوسپادیازیس و … اشاره کرد.

1️⃣ بیماری پیرونی

نوعی بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه بوده که موجب انحراف و کوتاهی آلت می‌ شود. این بیماری به علت تشکیل بافت فیبری (لیفی) در داخل جسم غاری آلت (تونیکا آلبوژینه آ) ایجاد می‌شود.

در بیماری پیرونی که حدود پنج درصد مردان را درگیر می‌سازد، بافت همبندی در داخل بافت نرم پنیس (آلت) ایجاد می‌شود و موجب اختلال در نعوظ، انحنای آلت، درد و کوتاهی پنیس می‌شود.

علت اصلی بیماری مشخص نیست ولی وارد شدن ضربه به آلت تناسلی در حالت نعوظ را در ایجاد آن مؤثر می‌دانند. از دیگر عوامل موثر در بیماری زایی پیرونی می توان به رسوب کلسیم در بافت اسفنجی آلت اشاره کرد. گرچه این رسوب کلسیم هیچ ارتباطی به سطح کلسیم خون ندارد.

از علائم این بیماری می توان به احساس سفتی در تنه ی آلت تناسلی، درد آلت در هنگام نعوظ، کوتاهی آلت، اختلاف در قطر آلت و … اشاره کرد. قابل ذکر است که این بیماری در افراد دیابتی، افراد مبتلا به فشار خون و مشکلات قلبی عروقی بیشتر دیده می شود.

2️⃣ هیپوسپادیازیس

یک نقص مادرزادی در پیشابراه است که سوراخ خارجی پیشابراه قبل از کلاهک آلت (گلنس) و در سطح تحتانی آلت قرار دارد. در این بیماری گاهی کجی آلت تناسلی نیز دیده می شود که خمیدگی اغلب در نوک آلت و به سمت پایین است.

3️⃣ شکستگی آلت تناسلی

هرگونه آسیب و ضربه می تواند باعث ایجاد خونریزی و بعد از آن تشکیل فیبروز در آلت شود، که در نهایت می تواند منجر به کجی آلت تناسلی شود. استمناء محکم و روابط جنسی خشن، از علل این شکستگی ها است که اگر به موقع درمان نشوند باعث ایجاد کجی می شوند.

درمان کجی آلت تناسلی

درمان کجی آلت تناسلی بیشتر به روش جراحی است اما روش های غیر جراحی نیز دارد. برای درمان کجی آلت تناسلی، روش درمان را با توجه به شرایط بیمار انتخاب می کنیم.

در ابتدا این سوال پیش می آید که، عمل جراحی مناسب چه افرادی است؟

در افرادی که انحنای بیشتر از 30 درجه دارند، افرادی که در روابط جنسی مشکل دارند یا کسانی که از نظر زیبایی اذیت می شوند روش جراحی انتخاب می شود که خود چند نوع مختلف دارد، از جمله: بریدن و برداشتن قسمت هائی از پوشش اجسام غاری، استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی، چین دادن پوشش اجسام غاری و ….

ساده ترین و کم عارضه ترین روش جراحی برای کجی آلت تناسلی روش plication (چین دار کردن سمت مقابل انحراف) است. عمل فوق تحت بی حسی موضعی ( بدون نیاز به بی هوشی عمومی)، به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شبانه در بیمارستان است.

عمل جراحی

در طی جراحی فوق، ابتدا برشی حلقوی بر روی خط ختنه گاه قبلی داده می شود و سپس پس از پایین کشیدن پوست آلت با تزریق مواد محرک به داخل آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی (Artificial Erecti) محل حداكثر انحراف روی آلت مشخص می شود، سپس در سمت مقابل با زدن چند بخیه انحراف از بین می رود.

حسن جراحی فوق زمان كوتاه جراحی (كمتر از ١ ساعت)، ترخیص بیمار در بعد از ظهر روز جراحی، میزان كم كوتاه شدن آلت پس از جراحی (كمتر از ١ سانتیمتر) و احتمال عود كمتر از ٥٪؜ است.

روش های غیر جراحی درمان کجی آلت تناسلی بیشتر در افرادی انجام می شود که به تازگی دچار این مشکل شده اند و مشکل آنها حاد می باشد. از روش های غیر جراحی می توان به مصرف دارو، تزریق داخل موضع و درمان های موضعی اشاره کرد.

درمان های خوراکی جهت تصحیح کجی آلت شامل ویتامین E، تاموکسی فیلین و کلشی سین می باشند. درمان تزریق کجی آلت شامل استرویید، وراپامیل و کلاژن می باشد.

از مثال های دیگر درمان دارویی کجی آلت تناسلی می توان به (potassium para-aminobenzoat (Potaba برای درمان پیرونی اشاره کرد. قابل ذکر است که درمان قطعی کجی آلت تناسلی درمان جراحی می باشد و این مزیت درمان جراحی نسبت به درمان خوراکی است.

توصیه پزشک

بسیاری از افراد با توجه به داشتن این مشکل، به علت خجالت به پزشک مراجعه نمی کنند و این مشکل خود را مخفی می کنند. حتی گاهی ازدواج نمی کنند. باید ذکر کرد که این مشکل درمان دارد و با جراحی در خیلی از افراد این مشکل حل می شود. البته زمان تشخیص و درمان زودرس در پیش آگهی این بیماری بسیار تاثیر دارد.

و در نهایت گفته می شود در کسانی که تحت عمل جراحی کجی آلت قرار می گیرند بهتر است جهت جلوگیری از ایجاد نعوظ شبانه و ایجاد درد در محل جراحی، تا ١ هفته الی ١٠ روز پس از جراحی به بیمار داروهای خواب آور و یا شل كننده حین خواب داده شود و هم چنین توصیه می شود بیمار تا 6 هفته پس از جراحی رابطه ی جنسی نداشته باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام من اندازه التم ۱۸ سانته عرضش ۴ سانت میخواستم بدونم بازم کلفت میشه .سنم ۱۸ سال. تو این سن
  یعنی باز رشد میکنه که کلفت تر بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 روز پیش)
   سلام امکانش هست
 • تصویر کاربر ویلیام پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر سوال ام این بود که اگه واقعا با دارو یا با جراحی آلت رو میشه روی 30سانت بزرگ کرد لطفاً کمک کنید ممنون میشم در ایام کوچکی ام تا هنوز ختنه نکرده بودم آلتم قشنگ یادمه که بزرگ بود در ایام ده سالگی ختنه شدم اما یک سال زخم شد همش درد رنج کشیدم نمیدونم دکتر چکاری کرد اما آلتم فعلا 9سانته خیلی کوچیکه کلا از زنده گی خسته شدم برای همین نمیخوام ازدواج کنم 28سالمه اگه واقعا راه داره کمکم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر ویلیام چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 3 روز پیش)
   جواب سوال من را ندادید آقای دکتر
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 روز پیش)
   سلام با جراحی امکان افزایش ۳ تا ۵ سانت وجود دارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید آلت من کجی داره می خواستم ببینم نیاز به عمل داره یا نه؟ چطور می تونم مشکلمو حل کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام کجی الت شما بیش از ۳۰ درجه ایت جراحی کنید
 • تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما دکتر عزیز
  من 19 سالمه و از12 الی 13 سالگی یا کمتر یا بیشتر دقیق نمیدونم متوجه کجی آلت تناسلیم شدم و جدیدا احساس میکنم کجی خیلی بیشتر شده.آیا نیاز به عمل هست یا خیر با دارو درمان میشود؟
  عکس پیوست شده.
  ممنون میشم اگر جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام تنها راه درمان کجی،جراحی است
 • تصویر کاربر والتر جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۲۰ سالمه و التم روبه بالا انحراف داره میخواستم بدونم با نگه داشتن در راستای صحیح در هنگام نعوظ امکانش هست که به مرور زمان بهتر بشه و صاف شه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام بعید است
 • تصویر کاربر شایان شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید خدا قوت ،سوالم:من ۲۳ سالمه ، الت من هم سایزش هم قطرش خوب و راضی هستم ولی مشکلی که دارم در حالت نعوظ کج میشه به سمت پایین به نظرتون میشه با عمل جراحی درست بشه چون احساس خوبی ندارم خیلی در این حالت و مشکل ساز
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام قطعا
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من التم وقت نعوظ به سمت بالا کج میشود چه کار باید بکنم ایا نیاز به جراهی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا عکس بفرستید
 • تصویر کاربر ;) شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آلت من کج شده مایل به چپ در صورتی که قبلا اینجوری نبود میشه کمک کنید و راه درمانش رو بگید بهمم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام تنها راه درمان کجی الت جراحی است
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین
  اقای دکتر من ۲۲سالمه الت تناسلیم یه مقدار دچار انحراف هستش و نگرانم که بعد ازدواج مشکل ساز شه...
  بنظرتون مشکل ساز میشه و نیاز به جراحی داره یا نه؟؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام میزان انحراف الت شما زیاد است بهتر است جراحی کنید
 • تصویر کاربر خاکستری شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  من 34ساله هستم بخاطر این مشکل ازدواج هم نکردم آیا با عمل این نگاهت من حل میشود
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام بله
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر