علت کجی آلت تناسلی در مردان (+ درمان)

به طور طبیعی آلت تناسلی مردان در هنگام نعوظ، کاملا مستقیم بوده و به سمت خاصی انحناء ندارد. اما بعضی از آقایان از کجی آلت تناسلی در حین نعوظ شکایت دارند که در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

در ابتدا جهت بررسی علت کجی آلت تناسلی به مکانیسم نعوظ می پردازیم. آلت تناسلی مردانه از اعصاب و عروق و قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در نعوظ نقش دارند. آلت مردانه ۲ جسم غاری (Corpus Cavernosum) و یک جسم اسفنجی (Corpus spongiosum) دارد که در وسط آنها مجرا قرار گرفته است.

در هنگام نعوظ خون وارد این قسمت ها شده و باعث سفتی آلت تناسلی می شود. پس نتیجه می گیریم که کجی آلت تناسلی زمانی ایجاد می شود که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت، قادر به اتساع نباشند که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشد، ایجاد می شود.

طبیعتا به علت عدم اتساع قابل قبول بافت فیبری آلت در هنگام نعوظ، آلت حین نعوظ به همان سمت منحرف می شود که درصد و میزان انحراف، رابطه مستقیم با میزان بافت فیبروزه سفت و غیر قابل اتساع آلت دارد.

⚠ توجه: آلت تناسلی مردان در حالت شل و غیر نعوظ، به یک سمت (غالبا سمت چپ) متمایل بوده که این موضوع بی اهمیت است و بیانگر مسئله خاصی نیست.

کجی آلت تناسلی

علل ایجاد کجی آلت تناسلی

❇ کجی آلت تناسلی مادرزادی

کجی مادرزادی آلت تناسلی یک بیماری نسبتا شایع است و حدود ده درصد مردان را گرفتار می کند. کجی آلت تناسلی مادرزادی بیشتر به علت متقارن نبودن اجسام غاری و اسفنجی بوده و به نسبت پیش آگهی (آینده) مناسبی دارد.

انحراف می تواند به یک سمت و یا ترکیبی (مثلا انحراف همزمان به پایین و چپ) باشد، گرچه در این نوع کجی انحراف بیشتر به سمت چپ می باشد. قابل توجه است که در این نوع کجی اغلب افراد دچار مشکل مقاربت نمی شوند و تنها ۱ تا ۲ درصد افراد کجی شدید با زاویه های زیاد دارند.

❇ کجی آلت تناسلی اکتسابی

در این بیماری  فرد از ابتدا دچار مشکل نبوده و بعدا به یک علتی، دچار کجی آلت می شود که به بررسی این علل می پردازیم. بیشتر کجی های آلت تناسلی اکتسابی به علت پلاک پیرونی بوده است. از علل دیگر این بیماری می توان به ضربه به آلت و شکستگی آلت، هیپوسپادیازیس و … اشاره کرد.

۱️⃣ بیماری پیرونی

نوعی بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه بوده که موجب انحراف و کوتاهی آلت می‌ شود. این بیماری به علت تشکیل بافت فیبری (لیفی) در داخل جسم غاری آلت (تونیکا آلبوژینه آ) ایجاد می‌شود.

در بیماری پیرونی که حدود پنج درصد مردان را درگیر می‌سازد، بافت همبندی در داخل بافت نرم پنیس (آلت) ایجاد می‌شود و موجب اختلال در نعوظ، انحنای آلت، درد و کوتاهی پنیس می‌شود.

علت اصلی بیماری مشخص نیست ولی وارد شدن ضربه به آلت تناسلی در حالت نعوظ را در ایجاد آن مؤثر می‌دانند. از دیگر عوامل موثر در بیماری زایی پیرونی می توان به رسوب کلسیم در بافت اسفنجی آلت اشاره کرد. گرچه این رسوب کلسیم هیچ ارتباطی به سطح کلسیم خون ندارد.

از علائم این بیماری می توان به احساس سفتی در تنه ی آلت تناسلی، درد آلت در هنگام نعوظ، کوتاهی آلت، اختلاف در قطر آلت و … اشاره کرد. قابل ذکر است که این بیماری در افراد دیابتی، افراد مبتلا به فشار خون و مشکلات قلبی عروقی بیشتر دیده می شود.

۲️⃣ هیپوسپادیازیس

یک نقص مادرزادی در پیشابراه است که سوراخ خارجی پیشابراه قبل از کلاهک آلت (گلنس) و در سطح تحتانی آلت قرار دارد. در این بیماری گاهی کجی آلت تناسلی نیز دیده می شود که خمیدگی اغلب در نوک آلت و به سمت پایین است.

۳️⃣ شکستگی آلت تناسلی

هرگونه آسیب و ضربه می تواند باعث ایجاد خونریزی و بعد از آن تشکیل فیبروز در آلت شود، که در نهایت می تواند منجر به کجی آلت تناسلی شود. استمناء محکم و روابط جنسی خشن، از علل این شکستگی ها است که اگر به موقع درمان نشوند باعث ایجاد کجی می شوند.

درمان کجی آلت تناسلی

درمان کجی آلت تناسلی بیشتر به روش جراحی است اما روش های غیر جراحی نیز دارد. برای درمان کجی آلت تناسلی، روش درمان را با توجه به شرایط بیمار انتخاب می کنیم.

در ابتدا این سوال پیش می آید که، عمل جراحی مناسب چه افرادی است؟

در افرادی که انحنای بیشتر از ۳۰ درجه دارند، افرادی که در روابط جنسی مشکل دارند یا کسانی که از نظر زیبایی اذیت می شوند روش جراحی انتخاب می شود که خود چند نوع مختلف دارد، از جمله: بریدن و برداشتن قسمت هائی از پوشش اجسام غاری، استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی، چین دادن پوشش اجسام غاری و ….

ساده ترین و کم عارضه ترین روش جراحی برای کجی آلت تناسلی روش plication (چین دار کردن سمت مقابل انحراف) است. عمل فوق تحت بی حسی موضعی ( بدون نیاز به بی هوشی عمومی)، به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شبانه در بیمارستان است.

عمل جراحی

در طی جراحی فوق، ابتدا برشی حلقوی بر روی خط ختنه گاه قبلی داده می شود و سپس پس از پایین کشیدن پوست آلت با تزریق مواد محرک به داخل آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی (Artificial Erecti) محل حداكثر انحراف روی آلت مشخص می شود، سپس در سمت مقابل با زدن چند بخیه انحراف از بین می رود.

حسن جراحی فوق زمان كوتاه جراحی (كمتر از ١ ساعت)، ترخیص بیمار در بعد از ظهر روز جراحی، میزان كم كوتاه شدن آلت پس از جراحی (كمتر از ١ سانتیمتر) و احتمال عود كمتر از ٥٪؜ است.

روش های غیر جراحی درمان کجی آلت تناسلی بیشتر در افرادی انجام می شود که به تازگی دچار این مشکل شده اند و مشکل آنها حاد می باشد. از روش های غیر جراحی می توان به مصرف دارو، تزریق داخل موضع و درمان های موضعی اشاره کرد.

درمان های خوراکی جهت تصحیح کجی آلت شامل ویتامین E، تاموکسی فیلین و کلشی سین می باشند. درمان تزریق کجی آلت شامل استرویید، وراپامیل و کلاژن می باشد.

از مثال های دیگر درمان دارویی کجی آلت تناسلی می توان به (potassium para-aminobenzoat (Potaba برای درمان پیرونی اشاره کرد. قابل ذکر است که درمان قطعی کجی آلت تناسلی درمان جراحی می باشد و این مزیت درمان جراحی نسبت به درمان خوراکی است.

توصیه پزشک

بسیاری از افراد با توجه به داشتن این مشکل، به علت خجالت به پزشک مراجعه نمی کنند و این مشکل خود را مخفی می کنند. حتی گاهی ازدواج نمی کنند. باید ذکر کرد که این مشکل درمان دارد و با جراحی در خیلی از افراد این مشکل حل می شود. البته زمان تشخیص و درمان زودرس در پیش آگهی این بیماری بسیار تاثیر دارد.

و در نهایت گفته می شود در کسانی که تحت عمل جراحی کجی آلت قرار می گیرند بهتر است جهت جلوگیری از ایجاد نعوظ شبانه و ایجاد درد در محل جراحی، تا ١ هفته الی ١٠ روز پس از جراحی به بیمار داروهای خواب آور و یا شل كننده حین خواب داده شود و هم چنین توصیه می شود بیمار تا ۶ هفته پس از جراحی رابطه ی جنسی نداشته باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

8+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید اقای دکتر من 16 سال سن دارم و آلتم حین نعوظ کاملا سر بالا است و موقع نشستن روی شکمم میوفته و مطمئنم در اینده مشکل در رابطه جنسی ایجاد میکنه میخواستم بدونم احتیاج به جراحی است و آیا قابل درمان است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،اگر نیاز به درمان باشد با جراحی قابل اصلاح است
 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  هزینه درمانش چقدر میشه و درمانش چه مدت طول نیکشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من جوان مجرد ۲۲ ساله هستم که از بچگی یک انحراف کامل به سمت چپ در الت من وجود دارد.با توجه به عکس پیوست ایا جراحی لازم هست؟عوارض جراحی چی هست؟این انحراف با جراحی تا چه حد اصلاح میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،جراحی در شما نیاز نیست
 • تصویر کاربر صفر دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  بنده در سن 45 سالگی به مدت یک ماه است که سر الت م به سمت جلو خم شده است درضمن از آن زمان حس هم بستر شدنم شدیدا کاهش یافته است لطفا راهنمایی کنید
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک عکس از الت خود در حالت حداکثر نعوظ گرفته و به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهران دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکترالت تناسلی من بسمت پایین کج میباشد ضماالتم سفتی طبیعی را ندارد به عبارتی غضرفی نیست یه حالتی گوشتی است 48سالم اذیت خاصی ندارم ولی خجالت میکشم این امرحتی باعث شدازدواج نکنم لطفاراهنماییم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر بیمار دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ۳۸ سال سن دارم و از عدم سفت شدن آلتم و کج بودن آن رنج میبرم این کج بودن را با اتفاقی که بی ارتباط با این مشکل هم نیست میدانم و العان و راه درمانم چیست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Mmd دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 20 سالمه یه مشکل موقع نعوظ دارم که آلتم به طور صاف رو به بالاس نه شبیه عکسی که در پیجه بلکه از کاملا از بیخ رو به بالاست میخواستم بدونم این مشکله جدی یا نه منظورم اینکه نیاز به درمان و عمل داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،اگر انحراف بیش از ۳۰ درجه باشد نیاز به اصلاح ان وجود دارد
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 40 سال دارم و کجی آلت تناسلی من 30درجه است در موقع نزدیکی مقداری دچار مشکل هستیم آیا صلاح میدانید که عمل جراحی انجام دهم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،بلی
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید من 18 سال دارم و مدتیه متوجه کجی الت شده ام و ذهنم رو خیلی مشغول خودش کرده در هنگام نعوظ کامل به سمت بالا در حدود 25 تا 30 درجه کج میشه البته خودم بار ها از محل کجی اندازه گرفتم 25 درجه میشه میخواستم بدونم ایا این کجی مانع مقاربت و دخول در اینده میشه ؟ ایا می تونم بدون عمل سکس راحتی داشته باشم و این که اگه نیاز به عمل باشه با توجه به کجی چقدر از طول التم کج میشه ؟؟؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر M یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من یه سوال داشتم من پونزده سالمه ومن دچار کجی الت شدم به این خاطر که من یکی دو سال پیش چون صبح به نعوظ میرسیدم و خجالت میکشیدم پدر و مادرم منو این جوری ببیینن فشار خیلی زیادی به الت خودم وارد میکردم به صورتی که کامل خمش میکردم و العان دچار کجی الت شدم میخواستم بپرسم درمانی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،تنها درمان موثر در کجی الت جراحی است اما فقط هنگامی انجام میشود که انحراف بیش از ۳۰ درجه باشد و یا مانع دخول شود
درحال دریافت اطلاعات