علت کجی آلت تناسلی در مردان (+ درمان)

به طور طبیعی آلت تناسلی مردان در هنگام نعوظ، کاملا مستقیم بوده و به سمت خاصی انحناء ندارد. اما بعضی از آقایان از کجی آلت تناسلی در حین نعوظ شکایت دارند که در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

در ابتدا جهت بررسی علت کجی آلت تناسلی به مکانیسم نعوظ می پردازیم. آلت تناسلی مردانه از اعصاب و عروق و قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در نعوظ نقش دارند. آلت مردانه ۲ جسم غاری (Corpus Cavernosum) و یک جسم اسفنجی (Corpus spongiosum) دارد که در وسط آنها مجرا قرار گرفته است.

در هنگام نعوظ خون وارد این قسمت ها شده و باعث سفتی آلت تناسلی می شود. پس نتیجه می گیریم که کجی آلت تناسلی زمانی ایجاد می شود که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت، قادر به اتساع نباشند که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشد، ایجاد می شود.

طبیعتا به علت عدم اتساع قابل قبول بافت فیبری آلت در هنگام نعوظ، آلت حین نعوظ به همان سمت منحرف می شود که درصد و میزان انحراف، رابطه مستقیم با میزان بافت فیبروزه سفت و غیر قابل اتساع آلت دارد.

⚠ توجه: آلت تناسلی مردان در حالت شل و غیر نعوظ، به یک سمت (غالبا سمت چپ) متمایل بوده که این موضوع بی اهمیت است و بیانگر مسئله خاصی نیست.

کجی آلت تناسلی

علل ایجاد کجی آلت تناسلی

❇ کجی آلت تناسلی مادرزادی

کجی مادرزادی آلت تناسلی یک بیماری نسبتا شایع است و حدود ده درصد مردان را گرفتار می کند. کجی آلت تناسلی مادرزادی بیشتر به علت متقارن نبودن اجسام غاری و اسفنجی بوده و به نسبت پیش آگهی (آینده) مناسبی دارد.

انحراف می تواند به یک سمت و یا ترکیبی (مثلا انحراف همزمان به پایین و چپ) باشد، گرچه در این نوع کجی انحراف بیشتر به سمت چپ می باشد. قابل توجه است که در این نوع کجی اغلب افراد دچار مشکل مقاربت نمی شوند و تنها ۱ تا ۲ درصد افراد کجی شدید با زاویه های زیاد دارند.

❇ کجی آلت تناسلی اکتسابی

در این بیماری  فرد از ابتدا دچار مشکل نبوده و بعدا به یک علتی، دچار کجی آلت می شود که به بررسی این علل می پردازیم. بیشتر کجی های آلت تناسلی اکتسابی به علت پلاک پیرونی بوده است. از علل دیگر این بیماری می توان به ضربه به آلت و شکستگی آلت، هیپوسپادیازیس و … اشاره کرد.

۱️⃣ بیماری پیرونی

نوعی بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه بوده که موجب انحراف و کوتاهی آلت می‌ شود. این بیماری به علت تشکیل بافت فیبری (لیفی) در داخل جسم غاری آلت (تونیکا آلبوژینه آ) ایجاد می‌شود.

در بیماری پیرونی که حدود پنج درصد مردان را درگیر می‌سازد، بافت همبندی در داخل بافت نرم پنیس (آلت) ایجاد می‌شود و موجب اختلال در نعوظ، انحنای آلت، درد و کوتاهی پنیس می‌شود.

علت اصلی بیماری مشخص نیست ولی وارد شدن ضربه به آلت تناسلی در حالت نعوظ را در ایجاد آن مؤثر می‌دانند. از دیگر عوامل موثر در بیماری زایی پیرونی می توان به رسوب کلسیم در بافت اسفنجی آلت اشاره کرد. گرچه این رسوب کلسیم هیچ ارتباطی به سطح کلسیم خون ندارد.

از علائم این بیماری می توان به احساس سفتی در تنه ی آلت تناسلی، درد آلت در هنگام نعوظ، کوتاهی آلت، اختلاف در قطر آلت و … اشاره کرد. قابل ذکر است که این بیماری در افراد دیابتی، افراد مبتلا به فشار خون و مشکلات قلبی عروقی بیشتر دیده می شود.

۲️⃣ هیپوسپادیازیس

یک نقص مادرزادی در پیشابراه است که سوراخ خارجی پیشابراه قبل از کلاهک آلت (گلنس) و در سطح تحتانی آلت قرار دارد. در این بیماری گاهی کجی آلت تناسلی نیز دیده می شود که خمیدگی اغلب در نوک آلت و به سمت پایین است.

۳️⃣ شکستگی آلت تناسلی

هرگونه آسیب و ضربه می تواند باعث ایجاد خونریزی و بعد از آن تشکیل فیبروز در آلت شود، که در نهایت می تواند منجر به کجی آلت تناسلی شود. استمناء محکم و روابط جنسی خشن، از علل این شکستگی ها است که اگر به موقع درمان نشوند باعث ایجاد کجی می شوند.

درمان کجی آلت تناسلی

درمان کجی آلت تناسلی بیشتر به روش جراحی است اما روش های غیر جراحی نیز دارد. برای درمان کجی آلت تناسلی، روش درمان را با توجه به شرایط بیمار انتخاب می کنیم.

در ابتدا این سوال پیش می آید که، عمل جراحی مناسب چه افرادی است؟

در افرادی که انحنای بیشتر از ۳۰ درجه دارند، افرادی که در روابط جنسی مشکل دارند یا کسانی که از نظر زیبایی اذیت می شوند روش جراحی انتخاب می شود که خود چند نوع مختلف دارد، از جمله: بریدن و برداشتن قسمت هائی از پوشش اجسام غاری، استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی، چین دادن پوشش اجسام غاری و ….

ساده ترین و کم عارضه ترین روش جراحی برای کجی آلت تناسلی روش plication (چین دار کردن سمت مقابل انحراف) است. عمل فوق تحت بی حسی موضعی ( بدون نیاز به بی هوشی عمومی)، به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شبانه در بیمارستان است.

عمل جراحی

در طی جراحی فوق، ابتدا برشی حلقوی بر روی خط ختنه گاه قبلی داده می شود و سپس پس از پایین کشیدن پوست آلت با تزریق مواد محرک به داخل آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی (Artificial Erecti) محل حداكثر انحراف روی آلت مشخص می شود، سپس در سمت مقابل با زدن چند بخیه انحراف از بین می رود.

حسن جراحی فوق زمان كوتاه جراحی (كمتر از ١ ساعت)، ترخیص بیمار در بعد از ظهر روز جراحی، میزان كم كوتاه شدن آلت پس از جراحی (كمتر از ١ سانتیمتر) و احتمال عود كمتر از ٥٪؜ است.

روش های غیر جراحی درمان کجی آلت تناسلی بیشتر در افرادی انجام می شود که به تازگی دچار این مشکل شده اند و مشکل آنها حاد می باشد. از روش های غیر جراحی می توان به مصرف دارو، تزریق داخل موضع و درمان های موضعی اشاره کرد.

درمان های خوراکی جهت تصحیح کجی آلت شامل ویتامین E، تاموکسی فیلین و کلشی سین می باشند. درمان تزریق کجی آلت شامل استرویید، وراپامیل و کلاژن می باشد.

از مثال های دیگر درمان دارویی کجی آلت تناسلی می توان به (potassium para-aminobenzoat (Potaba برای درمان پیرونی اشاره کرد. قابل ذکر است که درمان قطعی کجی آلت تناسلی درمان جراحی می باشد و این مزیت درمان جراحی نسبت به درمان خوراکی است.

توصیه پزشک

بسیاری از افراد با توجه به داشتن این مشکل، به علت خجالت به پزشک مراجعه نمی کنند و این مشکل خود را مخفی می کنند. حتی گاهی ازدواج نمی کنند. باید ذکر کرد که این مشکل درمان دارد و با جراحی در خیلی از افراد این مشکل حل می شود. البته زمان تشخیص و درمان زودرس در پیش آگهی این بیماری بسیار تاثیر دارد.

و در نهایت گفته می شود در کسانی که تحت عمل جراحی کجی آلت قرار می گیرند بهتر است جهت جلوگیری از ایجاد نعوظ شبانه و ایجاد درد در محل جراحی، تا ١ هفته الی ١٠ روز پس از جراحی به بیمار داروهای خواب آور و یا شل كننده حین خواب داده شود و هم چنین توصیه می شود بیمار تا ۶ هفته پس از جراحی رابطه ی جنسی نداشته باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Abolfazl دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر.
  من التم خیلی نعوظ پیدا میکنه و روبه بالا میره یعنی نعوظم ب حدیه ک بعد از رابطه هم سریعا بلند میشه بالا رفتن الت تناسلیم در اثر نعوظ تو حین رابطه درد ایجاد میکنه میخواسم بدونم این نعوظ طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام،شکل نعوظ در افراد مختلف فرق میکند اگر کل الت شما به سمت بالا میرود و کجی الت ندارید،بله،طبیعی است
 • تصویر کاربر مجی دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشید.بعد از ازدواج زمان رابطه با همسرم همیشه از اینکه دچارانزال زود رس هستم هم من و هم همسرم ناراضی هستیم.لطفا راهکاری پیش روی من بذارید ک زندگیم خراب نشه از زمان دخول شاید بعضی وقتها به ۱۰ تلمبه یا اخیرا حتی با ۳ یا ۴ تلمبه انزال من صورت میگیره...زندگیم به خطر افتاده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 هفته پیش)
   سلام،لطفا جهت درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Ali سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من 19 سالمه و ازدواج نکردم ولی شک ندارم که با این سطح از کجی یقینا دخول برای بنده غیرممکنه. میخواستم بدونم که باتوجه به ویسایی که گذاشتید حتما جراحی مختص متاهلین است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،نه فقط مخصوص متاهلين نيست
   اگر كجي شما بيش از ٣٠ درجه باشد شما هم محتاج جراحي هستيد
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر میخواستم بدونم هزینه درمان انحراف الت تناسلی چقدر است و ایا در تبریز هم همکار دارید ?
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام،بستگي به جراح و مركز جراحي دارد
   متاسفانه در تبريز كسي را نميشناسم
 • تصویر کاربر Unknown چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، آقای دکتر من یه سوال در مورد انحراف آلت تناسلی دارم، من آلتم کاملا راسته و هیچ انحرافی به سمت چپ و راست و بالا نداره ولی چند درجه انحراف به سمت پایین داره و خیلی ذهنم رو درگیر کرده من 18 سال سن دارم و از زمانی که یادم میاد همینجوری بوده و هیچوقتم دچار شکستگی نشده ولی عکسی که فرستادم رو ببینید و خواهشا پاسخ بدین که آیا نیاز به عمل داره یا مثلا راهی برای بر طرف کردن این چند درجه انحراف هست یا خیر مثل طزریق بعضی دارو ها یا هر چیز دیگه ای...
  من در حالت نعوظ هم هیچ دردی ندارم و به هر سمتی که بخوام میتونم آلتم رو جا به جا کنم و مشکلی ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام،درمان انحراف فقط جراحي است ولي براي شما نياز به جراحي نيست
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر... حدود چهار ماه است ازدواج کردم که در این مدت فقط یکدفعه منی از من خارج شده و بعد از اون هر بار عمل نزدیکی انجام میدادم هیچ چیزی خارج نمیشد و با شل شدگی آلت مواجه میشم در صورتیکه گاهی اوقات منی در حالت خواب خارج میشود به نظر شما چه دلیلی می تواند داشته باشد. من مجرد هم که بودم هیچگونه مشکلی نداشتم و منی خیلی زود خارج میشد.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام،بيشتر به نظر ميرسد تاثير مسائل محيطي و استرسهاي روحي باشد
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۶ آبان ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلامو و خسته نباشید خدمت شما.
  ۲۵ سالمه و التم به سمت پایین کج هست که تو عکس مشخصه.
  ایا نیاز به عمل جراحی داره؟اگه اره کدوم نوع عمل؟و این تا چه سنی فرصت دارم عمل کنم
  ممنون اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۶ آبان ۹۷( 4 ماه پیش)
   كجي الت شما زياد است و به عمل احتياج دارد
   بهتر است plication كنيد
   سن مشخصي براي جراحي نداريم ولي هر چه زودتر عمل كنيد بهتر است
 • تصویر کاربر توكلي سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و روز بخير
  مدت ١٠ سالي است به تبخال تناسلي مبتلا شدم الان حدود يكماهه كه شروع شده و روزي ٢ عدد قرص ويرابكس ١٠٠٠حدود ٣٥ عدد تا الان قرص مصرف كردم ولي به محض قطع قرص بعد از دو روز دوباره خارش شروع ميشود كه دوباره قرص را ادامه ميدم ،خواهشا بفرماييد چه كار بايد انجام بدم .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   روي ضايعات مخلوط پماد اسيكلووير و ژل ليدوكائين بماليد
   براي افزايش سيستم ايمني روزي ١ عدد Immunace ميل كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر