علت کجی آلت تناسلی در مردان (+ درمان)

به طور طبیعی آلت تناسلی مردان در هنگام نعوظ، کاملا مستقیم بوده و به سمت خاصی انحناء ندارد. اما بعضی از آقایان از کجی آلت تناسلی در حین نعوظ شکایت دارند که در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

در ابتدا جهت بررسی علت کجی آلت تناسلی به مکانیسم نعوظ می پردازیم. آلت تناسلی مردانه از اعصاب و عروق و قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در نعوظ نقش دارند. آلت مردانه ۲ جسم غاری (Corpus Cavernosum) و یک جسم اسفنجی (Corpus spongiosum) دارد که در وسط آنها مجرا قرار گرفته است.

در هنگام نعوظ خون وارد این قسمت ها شده و باعث سفتی آلت تناسلی می شود. پس نتیجه می گیریم که کجی آلت تناسلی زمانی ایجاد می شود که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت، قادر به اتساع نباشند که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشد، ایجاد می شود.

طبیعتا به علت عدم اتساع قابل قبول بافت فیبری آلت در هنگام نعوظ، آلت حین نعوظ به همان سمت منحرف می شود که درصد و میزان انحراف، رابطه مستقیم با میزان بافت فیبروزه سفت و غیر قابل اتساع آلت دارد.

⚠ توجه: آلت تناسلی مردان در حالت شل و غیر نعوظ، به یک سمت (غالبا سمت چپ) متمایل بوده که این موضوع بی اهمیت است و بیانگر مسئله خاصی نیست.

کجی آلت تناسلی

علل ایجاد کجی آلت تناسلی

❇ کجی آلت تناسلی مادرزادی

کجی مادرزادی آلت تناسلی یک بیماری نسبتا شایع است و حدود ده درصد مردان را گرفتار می کند. کجی آلت تناسلی مادرزادی بیشتر به علت متقارن نبودن اجسام غاری و اسفنجی بوده و به نسبت پیش آگهی (آینده) مناسبی دارد.

انحراف می تواند به یک سمت و یا ترکیبی (مثلا انحراف همزمان به پایین و چپ) باشد، گرچه در این نوع کجی انحراف بیشتر به سمت چپ می باشد. قابل توجه است که در این نوع کجی اغلب افراد دچار مشکل مقاربت نمی شوند و تنها ۱ تا ۲ درصد افراد کجی شدید با زاویه های زیاد دارند.

❇ کجی آلت تناسلی اکتسابی

در این بیماری  فرد از ابتدا دچار مشکل نبوده و بعدا به یک علتی، دچار کجی آلت می شود که به بررسی این علل می پردازیم. بیشتر کجی های آلت تناسلی اکتسابی به علت پلاک پیرونی بوده است. از علل دیگر این بیماری می توان به ضربه به آلت و شکستگی آلت، هیپوسپادیازیس و … اشاره کرد.

۱️⃣ بیماری پیرونی

نوعی بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه بوده که موجب انحراف و کوتاهی آلت می‌ شود. این بیماری به علت تشکیل بافت فیبری (لیفی) در داخل جسم غاری آلت (تونیکا آلبوژینه آ) ایجاد می‌شود.

در بیماری پیرونی که حدود پنج درصد مردان را درگیر می‌سازد، بافت همبندی در داخل بافت نرم پنیس (آلت) ایجاد می‌شود و موجب اختلال در نعوظ، انحنای آلت، درد و کوتاهی پنیس می‌شود.

علت اصلی بیماری مشخص نیست ولی وارد شدن ضربه به آلت تناسلی در حالت نعوظ را در ایجاد آن مؤثر می‌دانند. از دیگر عوامل موثر در بیماری زایی پیرونی می توان به رسوب کلسیم در بافت اسفنجی آلت اشاره کرد. گرچه این رسوب کلسیم هیچ ارتباطی به سطح کلسیم خون ندارد.

از علائم این بیماری می توان به احساس سفتی در تنه ی آلت تناسلی، درد آلت در هنگام نعوظ، کوتاهی آلت، اختلاف در قطر آلت و … اشاره کرد. قابل ذکر است که این بیماری در افراد دیابتی، افراد مبتلا به فشار خون و مشکلات قلبی عروقی بیشتر دیده می شود.

۲️⃣ هیپوسپادیازیس

یک نقص مادرزادی در پیشابراه است که سوراخ خارجی پیشابراه قبل از کلاهک آلت (گلنس) و در سطح تحتانی آلت قرار دارد. در این بیماری گاهی کجی آلت تناسلی نیز دیده می شود که خمیدگی اغلب در نوک آلت و به سمت پایین است.

۳️⃣ شکستگی آلت تناسلی

هرگونه آسیب و ضربه می تواند باعث ایجاد خونریزی و بعد از آن تشکیل فیبروز در آلت شود، که در نهایت می تواند منجر به کجی آلت تناسلی شود. استمناء محکم و روابط جنسی خشن، از علل این شکستگی ها است که اگر به موقع درمان نشوند باعث ایجاد کجی می شوند.

درمان کجی آلت تناسلی

درمان کجی آلت تناسلی بیشتر به روش جراحی است اما روش های غیر جراحی نیز دارد. برای درمان کجی آلت تناسلی، روش درمان را با توجه به شرایط بیمار انتخاب می کنیم.

در ابتدا این سوال پیش می آید که، عمل جراحی مناسب چه افرادی است؟

در افرادی که انحنای بیشتر از ۳۰ درجه دارند، افرادی که در روابط جنسی مشکل دارند یا کسانی که از نظر زیبایی اذیت می شوند روش جراحی انتخاب می شود که خود چند نوع مختلف دارد، از جمله: بریدن و برداشتن قسمت هائی از پوشش اجسام غاری، استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی، چین دادن پوشش اجسام غاری و ….

ساده ترین و کم عارضه ترین روش جراحی برای کجی آلت تناسلی روش plication (چین دار کردن سمت مقابل انحراف) است. عمل فوق تحت بی حسی موضعی ( بدون نیاز به بی هوشی عمومی)، به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شبانه در بیمارستان است.

عمل جراحی

در طی جراحی فوق، ابتدا برشی حلقوی بر روی خط ختنه گاه قبلی داده می شود و سپس پس از پایین کشیدن پوست آلت با تزریق مواد محرک به داخل آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی (Artificial Erecti) محل حداكثر انحراف روی آلت مشخص می شود، سپس در سمت مقابل با زدن چند بخیه انحراف از بین می رود.

حسن جراحی فوق زمان كوتاه جراحی (كمتر از ١ ساعت)، ترخیص بیمار در بعد از ظهر روز جراحی، میزان كم كوتاه شدن آلت پس از جراحی (كمتر از ١ سانتیمتر) و احتمال عود كمتر از ٥٪؜ است.

روش های غیر جراحی درمان کجی آلت تناسلی بیشتر در افرادی انجام می شود که به تازگی دچار این مشکل شده اند و مشکل آنها حاد می باشد. از روش های غیر جراحی می توان به مصرف دارو، تزریق داخل موضع و درمان های موضعی اشاره کرد.

درمان های خوراکی جهت تصحیح کجی آلت شامل ویتامین E، تاموکسی فیلین و کلشی سین می باشند. درمان تزریق کجی آلت شامل استرویید، وراپامیل و کلاژن می باشد.

از مثال های دیگر درمان دارویی کجی آلت تناسلی می توان به (potassium para-aminobenzoat (Potaba برای درمان پیرونی اشاره کرد. قابل ذکر است که درمان قطعی کجی آلت تناسلی درمان جراحی می باشد و این مزیت درمان جراحی نسبت به درمان خوراکی است.

توصیه پزشک

بسیاری از افراد با توجه به داشتن این مشکل، به علت خجالت به پزشک مراجعه نمی کنند و این مشکل خود را مخفی می کنند. حتی گاهی ازدواج نمی کنند. باید ذکر کرد که این مشکل درمان دارد و با جراحی در خیلی از افراد این مشکل حل می شود. البته زمان تشخیص و درمان زودرس در پیش آگهی این بیماری بسیار تاثیر دارد.

و در نهایت گفته می شود در کسانی که تحت عمل جراحی کجی آلت قرار می گیرند بهتر است جهت جلوگیری از ایجاد نعوظ شبانه و ایجاد درد در محل جراحی، تا ١ هفته الی ١٠ روز پس از جراحی به بیمار داروهای خواب آور و یا شل كننده حین خواب داده شود و هم چنین توصیه می شود بیمار تا ۶ هفته پس از جراحی رابطه ی جنسی نداشته باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من جوانی 26 ساله و مجرد هستم که آلتم در حالت شل کمی متمایل به چپ است و در حالت نعوظ و انزال کل بدنه ی آلتم از بیخ تا نوک آلت تناسلیم به سمت چپ انحنا و کج می شود و همانظور که در تصاویر پیوست مشاهده می کنید می باشد و به گونه ای است که کل تنه آلتم به سمت چپ کج و انحنا پیدا می کند.
  می خواستم نظر شما را بدانم که آیا این طبیعی است یا خیر؟
  اگر غیر طبیعی است در رابطه جنسی و دخول مشکلی ایجاد می کند یا خیر و نیازی به عمل جراحی دارد؟
  اقای دکتر این کجی چند درجه میباشد؟
  ممنون میشوم کامل پاسخ دهید.
  1. تصویر کاربر امین یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   آقای دکتر ممنون میشوم زودتر جواب بدهید ممنون.
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   الت شما انحرافی حدود ۳۰ درجه دارد اگر موقع دخول و‌نزدیکی مشکلی دارید جراحی کنید
  3. تصویر کاربر امین یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   اقای دکتر حدود ۳۰ درجه یعنی بیشتر ۳۰ درجه یا کمتر و ایا این انحنا باعث ایجاد مشکل در دخول میشود؟
  4. تصویر کاربر امین یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   آقای دکتر من مجردم از کجا بدانم این کجی در دخول مشکلی ایجاد میکند یا خیر؟
   آیا جراحی طول الت را کوچک میکند؟ ممنون از پاسخگویی.
  5. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   جراحی اندکی طول الت را کاهش میدهد
   تا نزدیکی نداشته باشید نمیتوانید راجع به اشکال در دخول قضاوت کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر 8 ماهه ایی دارم که الت تناسلیش در حالت شل یکمی به چپ متمایل هست . در ضمن خط زیر التش هم یلمی به سمت چپ هساتش. برای ختنه اش چه روشی خوبه . اندازهالتش در حالت غیر نعوظ تقریبا سه سانت میشه. یکی از اقوام پسرش رو در همین سن به روش حلقه ختنه کردش که خیلی پشیمونه و میگه حلقه خودش نیفتاد و مجبور شد دکتر با دست بازش کنه و به مرد و زنده شد. منم میترسم .میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام،هر دو روش حلقه و سنتی در پسر شما قابل انجام است انتخاب روش بسته به تبحر و سلیقه جراح دارد
 • تصویر کاربر پویا دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید من التم از وقتی یادم میاد ب سمت چپ انحنا داره ولی مشکلی در ادرار برام بوجود نیاورده.دارویی هست ک باعث از بین بردن این انحنا باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام،درمان قطعی انحراف الت جراحی است اما جراحی فقط در مواردی که انحراف بیش از ۳۰ درجه باشد و یا مانع دخول شود انجام میشود
 • تصویر کاربر حمزه جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده جوانی 23 ساله هستم احساس میکنم دارای اتحنا ددر الت میباشم منظور از انحنا این است که الت بنده داری قوس رو به چپ میباشد
  به نظر شما چه مشکلی وجود دارد
  1. تصویر کاربر حمزه پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   در تکمیل صحبتم باید بگم که انحنا و قوس رو به چپ ناچیز هست اما مشخص هست که قوس وجود دارد
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام،انحنا کمتر از ۳۰ درجه نیاز به اقدام خاصی ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.
  من 15سالمه و تا جایی که یادمه از 10سالگی این مشکل برای به وجود اومد.من التم در حالت غیر نعوظ 80درجه به دور خودش میچرخه و کمی به سمت راست و در حالت نعوظ هم تقریبا10درجه به سمت راست.
  ایا نیاز به عمل جراحی داره?
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر A دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من تمام آلتم به سمت بالا در صورت شق شدن به بالا میرود و سر آن به بدن خود من میخورد آیا نیاز به جراحی دارد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،اگر مشکلی در دخول ندارید،خیر،احتیاجی نیست
 • تصویر کاربر p.a جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  چند وقتيه كه احساس درد بعد از انزال در الت تناسليم رخ ميده دكتر اورولوژيستم مراجعه كردم گفتند چيزي نيست
  فقط با توجه به عكس الت تناسليم مشگلي دارد يا خير؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،ممکن است شما دچار التهاب(عفونت)پروستات باشید
 • تصویر کاربر شايان جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر من چند وقته كه همزمان كه شريك جنسيم ميخواد ارضا شه من قبلش ارضا ميشم و نوعي ناتواني براي من حساب ميشه ميخوام بدونم كلا درمان داره اين بيماري و آيا ورزش چقدر ميتونه روي اين قضيه تاثير بزاره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   درمان اصلی درمان دارویی است
   ورزشهای تقویت کننده عضلات کف لگن به بهبود قضیه کمک‌ میکنند
 • تصویر کاربر Abolfazl دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر.
  من التم خیلی نعوظ پیدا میکنه و روبه بالا میره یعنی نعوظم ب حدیه ک بعد از رابطه هم سریعا بلند میشه بالا رفتن الت تناسلیم در اثر نعوظ تو حین رابطه درد ایجاد میکنه میخواسم بدونم این نعوظ طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،شکل نعوظ در افراد مختلف فرق میکند اگر کل الت شما به سمت بالا میرود و کجی الت ندارید،بله،طبیعی است
 • تصویر کاربر مجی دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشید.بعد از ازدواج زمان رابطه با همسرم همیشه از اینکه دچارانزال زود رس هستم هم من و هم همسرم ناراضی هستیم.لطفا راهکاری پیش روی من بذارید ک زندگیم خراب نشه از زمان دخول شاید بعضی وقتها به ۱۰ تلمبه یا اخیرا حتی با ۳ یا ۴ تلمبه انزال من صورت میگیره...زندگیم به خطر افتاده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت درمان به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر