علت کجی آلت تناسلی + درمان

آخرین بروزرسانی: 1 آذر 1402

در این مقاله می خوانید
به طور طبیعی آلت تناسلی مردان در هنگام نعوظ، مستقیم بوده، اما در برخی موارد هم کجی آلت تناسلی تا حدودی وجود دارد و جای نگرانی ندارد. اما بعضی از آقایان از کجی آلت تناسلی در حین نعوظ به دلیل درد و یا لذت نبردن حین رابطه جنسی شکایت داشته و یا به دنبال علت کج شدن دستگاه تناسلی خود هستند. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.
 
در هنگام نعوظ خون وارد قسمت های مختلف الت شده و باعث سفتی آلت تناسلی می شود. پس نتیجه می گیریم که کجی آلت تناسلی زمانی ایجاد می شود که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت، قادر به ایجاد گنجایش نیستند که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشد، ایجاد می شود.
 
طبیعتا به علت عدم باز شدن قابل قبول بافت فیبری آلت در هنگام نعوظ، آلت حین نعوظ به همان سمت منحرف می شود که درصد و میزان انحراف، رابطه مستقیم با میزان بافت فیبروزه سفت و غیر قابل اتساع آلت دارد.

اختلال نعوظ در آقایان 6 علت دارد

راه های افزایش طول و قطر آلت تناسلی را در لینک زیر مشاهده کنید:

کجی آلت تناسلی

علت ایجاد کجی آلت تناسلی

عوامل مختلفی در ایجاد کجی الت تناسلی در بدن اشخاص وجود دارد، که در ادامه به آن میپردازیم:

1_ کجی آلت مادرزادی

کجی مادرزادی آلت تناسلی یک بیماری نسبتا شایع است و حدود 10 درصد مردان را گرفتار می کند. کجی آلت تناسلی مادرزادی بیشتر به علت متقارن نبودن اندام درونی الت تناسلی است.

انحراف می تواند به یک سمت و یا ترکیبی (مثلا انحراف همزمان به پایین و چپ) باشد، گرچه در این نوع کجی انحراف بیشتر به سمت چپ می باشد. قابل توجه است که در این نوع کجی اغلب افراد دچار مشکل مقاربت نمی شوند و تنها 1 تا 2 درصد افراد کجی شدید با زاویه های زیاد دارند.

2_ کجی آلت اکتسابی

در این بیماری  فرد از ابتدا دچار مشکل نبوده و در طول زمان بنا به دلایلی، دچار کجی آلت می شود. بیشتر کجی های آلت تناسلی اکتسابی به علت پلاک پیرونی بوده است. از دیگر علت ها می توان به ضربه به آلت و شکستگی آلت، هیپوسپادیازیس و … اشاره کرد.

3_ بیماری پیرونی و کجی الت تناسلی 

بیماری پیرونی نوعی بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه بوده که موجب انحراف و کوتاهی آلت می‌ شود. این بیماری به علت تشکیل بافت فیبری (لیفی) در داخل جسم غاری آلت ایجاد می‌شود. در بیماری پیرونی که حدود پنج درصد مردان را درگیر می‌سازد، بافت همبندی در داخل بافت نرم آلت ایجاد می‌شود و موجب اختلال در نعوظ، انحنای آلت، درد و کوتاهی پنیس می‌شود.

علت اصلی بیماری مشخص نیست ولی وارد شدن ضربه به آلت تناسلی در حالت نعوظ را در ایجاد آن مؤثر می‌دانند. از دیگر عوامل موثر در بیماری زایی پیرونی می توان به رسوب کلسیم در بافت اسفنجی آلت اشاره کرد. گرچه این رسوب کلسیم هیچ ارتباطی به سطح کلسیم خون ندارد. از علائم این بیماری می توان به: 

 • احساس سفتی در تنه ی آلت تناسلی
 • درد آلت در هنگام نعوظ
 • کوتاهی آلت
 • اختلاف در قطر آلت 
 • و … 

اشاره کرد. قابل ذکر است که این بیماری در افراد دیابتی، افراد مبتلا به فشار خون و مشکلات قلبی عروقی بیشتر دیده می شود.

4_ هیپوسپادیازیس

یک نقص مادرزادی در پیشابراه است که سوراخ خارجی پیشابراه قبل از کلاهک آلت (گلنس) و در سطح تحتانی آلت قرار دارد. در این بیماری گاهی کجی آلت تناسلی نیز دیده می شود که خمیدگی اغلب در نوک آلت و به سمت پایین است.

5_ شکستگی آلت تناسلی

هرگونه آسیب و ضربه می تواند باعث ایجاد خونریزی و بعد از آن تشکیل فیبروز در آلت شود، که در نهایت می تواند منجر به کجی آلت تناسلی شود. خودارضایی محکم و روابط جنسی خشن، از علل این شکستگی است که اگر به موقع درمان نشوند باعث ایجاد کجی می شوند.

درمان کجی آلت تناسلی

درمان کجی آلت تناسلی بیشتر به روش جراحی است اما روش های غیر جراحی نیز دارد. برای درمان کجی آلت تناسلی، روش درمان را با توجه به شرایط بیمار انتخاب می کنیم. در ابتدا این سوال پیش می آید که، عمل جراحی مناسب چه افرادی است؟

در افرادی که انحنای بیشتر از 30 درجه دارند، افرادی که در روابط جنسی مشکل دارند یا کسانی که از نظر زیبایی با الت خود کنار نمی آیند، جراحی الت انتخاب می شود که خود چند نوع مختلف دارد، از جمله: بریدن و برداشتن قسمت هائی از پوشش اجسام غاری، استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی، چین دادن پوشش اجسام غاری و ….

ساده ترین و کم عارضه ترین روش جراحی برای کجی آلت تناسلی روش plication (چین دار کردن سمت مقابل انحراف) است. عمل فوق تحت بی حسی موضعی ( بدون نیاز به بی هوشی عمومی)، به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شبانه در بیمارستان است.

جراحی کجی الت تناسلی

در طی جراحی فوق، ابتدا برشی حلقوی بر روی خط ختنه گاه قبلی داده می شود و سپس پس از پایین کشیدن پوست آلت با تزریق مواد محرک به داخل آلت و ایجاد نعوظ مصنوعی (Artificial Erecti) محل حداكثر انحراف روی آلت مشخص می شود، سپس در سمت مقابل با زدن چند بخیه انحراف از بین می رود.

مزیت جراحی فوق زمان كوتاه جراحی (كمتر از ١ ساعت)، ترخیص بیمار در بعد از ظهر روز جراحی، میزان كم كوتاه شدن آلت پس از جراحی (كمتر از ١ سانتیمتر) و احتمال عود كمتر از ٥٪؜ است.

درمان کجی الت تناسلی بدون جراحی

روش های غیر جراحی درمان کجی آلت تناسلی بیشتر در افرادی انجام می شود که به تازگی دچار این مشکل شده اند و مشکل آنها حاد می باشد. از روش های غیر جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • مصرف دارو
 • تزریق داخل موضع 
 • درمان های موضعی 

درمان های خوراکی جهت تصحیح کجی آلت شامل موارد زیر است:

 • ویتامین E
 • تاموکسی فیلین 
 • کلشی سین 
 • تزریق استرویید، وراپامیل و کلاژن 

از مثال های دیگر درمان دارویی کجی آلت تناسلی می توان به (potassium para-aminobenzoat (Potaba برای درمان پیرونی اشاره کرد. قابل ذکر است که درمان قطعی کجی آلت تناسلی درمان جراحی می باشد و این مزیت درمان جراحی نسبت به درمان خوراکی است.

توصیه پزشک

بسیاری از افراد به علت کم رویی یا خجالت به پزشک مراجعه نمی کنند و مشکل خود را مخفی می کنند. حتی گاهی ازدواج نمی کنند. باید ذکر کرد که این مشکل درمان دارد و با جراحی در خیلی از افراد قابل حل است. البته زمان تشخیص و درمان زودرس در پیش آگهی این بیماری بسیار تاثیر دارد.

افرادی که تحت عمل جراحی کجی آلت قرار می گیرند بهتر است جهت جلوگیری از ایجاد نعوظ شبانه و ایجاد درد در محل جراحی، تا ١ هفته الی ١٠ روز پس از جراحی به بیمار داروهای خواب آور و یا شل كننده حین خواب داده شود و هم چنین توصیه می شود بیمار تا 6 هفته پس از جراحی رابطه ی جنسی نداشته باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیک شنبه ۱۵ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرم پنج ماهشه ،بصورت مادرزادی کجی آلت داشته موقع ختنه از روش چین دار کردن که خودتون تو مقاله هم قید کردید ،پزشکش سعی در اصلاح کجی کرده چون ختنه بصورت سنتی هم بوده. آیا به نظر شما نیاز به جراحی داره؟اگر بله در چند سالگی انجام بشه بهتره؟ازین بابت خیلی نگرانشیم.عکس پیوست شده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام عکس واضح نیست ترجیحا جراحی ترمیمی بعد از ۱۸ سالگی انجام شود
 • تصویر کاربر عرفان شنبه ۱۵ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آلت تناسلی منحرف به سمت بالا در حدی می اید روی شکمم با دست نزدیک به مستقیم میشه بدون درد، وسطش حالت کمان داره آیا در نزدیکی به مشکل می خورم نیاز به عمل داره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام اگر در حالت نعوظ به شکم شما میخورد بله
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۴ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام وقت بخیر..
  دکتر جان من از مازندران مزاحمتون میشم و اینکه میخوام طول و قطر آلت تناسلی خودم رو افزایش بدم ...و برای انجام اینکار هم مصمم هستم .
  فقط هزینه عمل چقد میشه که من بتونم بیام تهران برای انجام کاراش؟

  لطفا من رو در این زمینه کمک کنید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام بسته به نوع جراحی بین ۱۵ تا ۲۵ تومان
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۴ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 658 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من التم انحراف داره باید چیکار کنم ودر چه مکانی باید عمل کنم ممنون میشم اگه راهنمایم کنید. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب کنید
 • تصویر کاربر کاطم جمعه ۱۴ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 338 مشاهده پرسش
  سلام حدود40 روز پیش قرص سیلد نافل 50 مصرف نمودم بعداز نیم ساعت یک تکی صدا درآلتماحساس کردم بعد مشاهده کردم آلتم بطرف راست کج شده واکنون ضمن کج بودن کاملابلند هم نمی شود قند وفشار کم همدارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام شما دچار شکستگی الت شده اید به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حاجی جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 502 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من از سن 18 سال به بعد دچار انحراف الت به سمت چپ شدم که خیلی نگران کننده ست برام
  میخواستم ببینم ایا به جراحی نیاز دارم یا خیر
  عکس پیوست میکنم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   سلام انحراف الت شما بارز است بهتر است جراحی کنید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 710 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من احساس میکنم التم خیلی انحراف داره میخواستم نظر شما بپرسم و اینکه آیا لازمه جراحی کنم؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام بهتر است جراحی کنید
 • تصویر کاربر معراج پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 322 مشاهده پرسش
  ایا با یک بار مراجعه مشکل حل میشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر ... چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 846 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  آلت من دچار انحرافه میخاستم ببینم نیاز به عمل دارم یا نه و توی رابطم مشکلی ایجاد میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام انحراف شما زیاد نیست بعید است که مساله ای در رابطه داشته باشید
 • تصویر کاربر م چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 388 مشاهده پرسش
  سلام فردی 63 ساله هستم چند ماهی است که آلت تناسلی ام هنگام نعوذ با درد به سمت بالا تا حدود 70 درجه کج می شود و نمی شود نزدیکی کرد به پزشک هم مراجعه کرده ام نتیجه ای نداشته است لطفا راهنمایی فرمایید ضمنا عکس هم ارسال کردم با تشکر از سم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام در درجه نخست باید معاینه شوید اما به احتمال زیاد نیازمند جراحی هستید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر