کلیه پیوندی چند سال عمر میکند؟[ +عوارض پیوند کلیه ]

بیشترین آمار پیوند اعضاء مربوط به پیوند کلیه است. در حال حاضر ایران در خاورمیانه رتبه ی اول از نظر تعداد عمل سالانه را دارد. در این مقاله به بررسی پس زدن کلیه و عوارض پیوند کلیه می پردازیم.

پیوند کلیه (Renal Transplantation ) عبارت است از کارگزاری کلیه ی انسان از شخصی به شخص دیگر. در اغلب موارد در حین پیوند نیازی به خارج کردن کلیه های اصلی شخص نبوده و کلیه پیوندی در محلی متفاوت کاشته می شود.

یک پیوند موفق می‌تواند عمر فرد دریافت کننده را طولانی کند و کیفیت زندگی این فرد را بسیار بهبود ببخشد. بیمار از محدودیت‌های دیالیز و از تظاهرات برگشت‌پذیر اورمی ( افزایش اوره خون و کراتینین ) خلاص می‌شود.

علت بالا رفتن کراتینین خون و اوره خون 

پیوند اعضا به خصوص پیوند کلیه در این دهه ی اخیر پیشرفت زیادی داشته است. اولین پیوند کلیه موفق در جهان در سال ۱۹۵۴ در بوستون آمریکا بین یک ۲ قلو انجام شده است. اولین پیوند کلیه در ایران در شیراز در سال ۱۹۷۹ انجام شد.

جالب این می باشد که در حال حاضر ایران در خاورمیانه رتبه ی اول از نظر تعداد عمل سالانه را دارد. در حال حاضر کلیه پیوندی به طور متوسط ١٥-١٢ سال عمر می کند، بطوریکه در کشور ما بقاء یک ساله کلیه پیوندی٩٢٪؜ و بقاء ٣ ساله آن ٨٥٪؜ است. طبیعی است در شرایط یکسان، طول عمر کلیه پیوندی که از خویشاوند درجه یک گرفته شده باشد بیشتر از کلیه پیوندی غریبه می باشد.

نکته مثبت پیوند کلیه داشتن طول عمر بیشتر نسبت به بیماران دیالیزی و هم چنین محدودیت غذایی کمتر نسبت به بیماران دیالیزی است، هر چند که بیماران پس از پیوند باید رژیم غذایی و سبک زندگی سالم را رعایت کنند. در مقابل در شخص پیوندی به علت مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی، امکان عفونت و بعضی از انواع بدخیمی ها افزایش می یابد.

پیوند کلیه

طبق تحقیقات، نتایج پیوند و طول عمر کلیه پیوندی در کسانی که پیوند کلیه قبل از شروع دیالیز انجام داده اند (Preemptive) و یا مدت زمان کوتاهی بعد از دیالیز پیوند زده اند، نسبت به کسانی که قبل از پیوند به مدت طولانی دیالیز شده اند، بالاتر و بهتر است. در ابتدا توضیح مختصری راجع به انواع پیوند در بدن می دهیم.

انواع پیوند

❇ اتوگراف یا اتو ترانس پلانت

یعنی پیوند یک بافت از بدن شخص به خودش

❇ ایزوگرافت یا ایزوترانس پلانت

مثل پیوند بین ۲ قلوهای تک تخمی

❇ آلو گرافت یا هوموترانس پلانت

مثل پیوند کلیه بین ۲ انسان

❇ زینوگرافت یا هتروترانس پلانت

مثل پیوند از یک حیوان به انسان

ارزیابی دهنده ی کلیه

به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت سالانه به ۸۰-۷۵ پیوند کلیه نیاز بوده و از آنجا که این تعداد با دهنده های جسد قابل تامین نیست، این نیاز از دهندگان زنده که می تواند خویشاوند یا غیر خویشاوند باشد تامین می شود. قابل توجه می باشد که ایران دارای بیشترین تعداد پیوند کلیه از زنده ی غیر فامیل در جهان است.

چگونه دهنده ی زنده ارزیابی و انتخاب می شود؟

در ابتدا تمام دهندگان از لحاظ روانی و سپس از لحاظ گروه خونی مورد بررسی قرار می گیرند. قابل ذکر است که برای گروه خونی ناسازگاری ABO مهم می باشد و باعث پس زدن پیوند می شود. اما ناسازگاری RH یا همان مثبت و منفی بودن گروه خونی مهم نیست.

برای دهندگان کلیه مهم می باشد که بعد از برداشتن یک کلیه برای آنها مشکلی پیش نمی آید و برای آنها کلیه بهتر نگه داشته می شود. میزان مرگ و میر ناشی از اهدای کلیه۰٫۳% و ریسک عوارض تهدید کننده ی حیات یا نا توان کننده به صورت دائم ۲۳-۰ % می باشد.

در بعضی مراکز برای دهنده حد فوقانی سنی (۷۰-۶۵ سال) مشخص می شود. فیلتراسیون گلومرولی(GFR) بیشتر از ۸۰ به عنوان حد قابل قبول جهت اهدای کلیه مورد قبول می باشد. این نکته مهم می باشد که زندگی دهنده هیچگاه نباید به خاطر گیرنده به خطر بیافتد، حتی اگر دهنده خویشاوند بوده و برایش این موضوع مهم نباشد.

دهندگان خویشاوند از لحاظ بیماری های کلیوی موروثی باید به دقت بررسی شوند. آخرین مرحله در بررسی دهنده روش های تصویر برداری می باشد. معمولا کلیه چپ به علت طول ورید بلندتر، بیشتر برای پیوند انتخاب می شود. نهایی ترین تست ایمونولوژیک برای دهنده تست کراس مچ لنفوسیتی است.

عمل جراحی دهنده

عمل جراحی دهنده می تواند به صورت روش باز یا لاپاراسکوپیک باشد که در روش باز یک برش کوچک در پهلو داده می شود، سپس کلیه خارج شده در یخ گذاشته شده و پس از انتقال به بالین شخص گیرنده عمل پیوند شروع می شود.

همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می شود در حین کاشتن کلیه پیوندی در فرد گیرنده، ابتدا یک برش مایل در قسمت تحتانی شکم داده شده و سپس به ترتیب شریان، ورید و حالب کلیه پیوندی، اناستوموز می شود.

پیوند کلیه

بررسی گیرنده ی پیوند کلیه

شایع ترین علت نارسایی کلیه عبارتند از :

 • دیابت
 • فشارخون
 • ریفلاکس های ادراری
 • کلیه پلی کیستیک

برای گیرنده های پیوند دانستن علت نارسایی کلیه بسیار مهم می باشد، چرا که با شناخت علت زمینه ای نارسایی کلیه، از نارسایی کلیه برای عضو پیوند شده جلوگیری می شود.

گیرنده ی پیوند کلیه حتما باید از نظر بیماری های قلبی و عروقی، بیماری گوارشی، پانکراتیت، سنگ کیسه صفرا، بیماری های کبد و عفونت بررسی شود. هم چنین به علت اینکه گیرنده پیوند تا مدتی داروهای سرکوب کننده ایمنی دریافت می کند افراد مبتلاء به ایدز، سرطان، هپاتیت B و یا بیماری فعال عفونی منع پیوند دارند.

در افرادی که نارسایی قلبی مقاوم، نارسایی تنفسی مزمن، بیماری پیشرفته ی کبدی و … دارند، پیوند کلیه انجام نمی شود. کلیه پیوندی معمولا در سمت راست لگن گیرنده قرار می گیرد.

عوارض پیوند کلیه

از عوارض پیوند کلیه می توان به اختلال عملکرد کلیه پیوندی، خونریزی بعد از عمل، ترومبوز های بعد از پیوند، تنگی شریان کلیوی و پس زدگی پیوند اشاره کرد.

پس زدن پیوند مهمترین عارضه شخص گیرنده بوده که غالبا به علت ناسازگاری ژنتیک اتفاق می افتد. در واقع در صورتی که ناسازگاری ژنتیکی بین فرد اهدا کننده و فرد گیرنده کلیه وجود داشته باشد، سیستم ایمنی فرد گیرنده، کلیه پیوندی را به عنوان بافت مهاجم شناسایی کرده و پیوند را پس می زند.

علائم پس زدن پیوند کلیه

معمولا پس زدن پیوند خود را به صورت یکی از علائم زیر نشان می دهد.

 • سفت شدن کلیه پیوندی
 • تب
 • تورم بدن
 • افزایش وزن
 • افزایش فشار خون
 • کاهش ادرار
 • افزایش کراتینین خون

در صورتیکه پس زدن پیوند در روزهای اولیه پس از پیوند اتفاق بیافتد، کلیه پیوندی را خارج می کنند اما در صورتی که پس زدن به صورت مزمن اتفاق بیافتد (Chronic Rejection) نیازی به خارج سازی کلیه پیوندی نبوده مگر اینکه کلیه پیوندی عفونی شود و شخص دچار تب و لرز شود.

پیوند کلیه

مراقبت بعد از پیوند کلیه

قابل ذکر است که حداقل ۶ تا ۸ هفته بعد از عمل جراحی پیوند کلیه اجازه ندهید بیمار جسم سنگینی را بلند کند و یا فعالیت بدنی شدید داشته باشد. مدت ۲ تا ۳ ماه بعد از عمل جراحی، بیمار نباید جسم سنگین تر از ۹ کیلوگرم را بلند کند و حداقل ۴ تا ۶ ماه بعد از جراحی نباید جسم سنگین تر از ۱۸ کیلو را بردارد.

شروع روابط جنسی ١ ماه پس از پیوند بلامانع است اما در خانمها تا ١ سال پس از پیوند بارداری ممنوع است. هم چنین به دلیل احتمال انتقال داروهای پیوندی از طریق شیر مادر، شیر دادن به فرزند نیز ممنوع می باشد. از بستن کمربندهای تنگ خودداری کنید.

برای کاهش شانس پس زدن پیوند در شخص گیرنده از داروهای سرکوب کننده ایمنی استفاده شده و در نتیجه شانس عفونت و بعضی از انواع بدخیمی ها در آن شخص افزایش می یابد. برای پیشگیری از عفونت، رعایت بهداشت محیط و بهداشت فردی بسیار حائز اهمیت می باشد.
هم چنین شستن مکرر دست ها برای پیشگیری از عفونت های احتمالی بسیار حائز اهمیت است. در بانوان پیوندی توصیه به انجام پاپ اسمیر منظم جهت تشخیص به موقع سرطان دهانه رحم می شود.

مراجعه فوری به پزشک

بیمارانی که پیوند کلیه انجام داده اند باید توجه داشته باشند که در صورت بروز علائم زیر به پزشک مراجعه کنند:

 • اگر بیمار تب ۳۷/۳درجه سانتی گراد و بالاتر دارد.
 • اگر علائمی مشابه بیماری آنفلوآنزا دارد.
 • درد جدیدی در اطراف محل پیوند شروع شده است.
 • افزایش وزن ناگهانی داشته و یا طی ۲۴ ساعت ۱ کیلوگرم به وزن او اضافه شده است.
 • تجمع مایعات (آب آوردن) در بدن یا ادم و ورم دارد.
 • مقدار دفع ادرار به طور واضحی کم شده باشد.

دکتر شهریار ناطق متخصص و جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

3+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهناز جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام .خانمی هستم ۳۴ساله تقریبا۵سال پیش پیوندکلیه شدم یه پسر۵ماهه دارم ازوقتی که به دنیا اومده من فقط سرمامیخورم تازگی ها هم زیرشکمم دردمیکنه ممکنه این سرماخوردگی ها به کلیه ام اسیب بزنه کراتینم همیشه ۰/۸هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 روز پیش)
   سلام،بعید است برای افزایش سیستم ایمنی از ایمیونیس استفاده کنید
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ایا کلیه پیوندی که۴سال که پیوند شده می توانم به ورزش کاراته انجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،باید مواظب باشید ضربه نخورد
 • تصویر کاربر پریسا دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .بنده خانم هستم و فردا وقت عمل دارم برای اهدای کلیه ام به یک فرد دیالیزی .سوالم از شما جناب دکتر این هستش که آیا بنده در سالهای بعد عمل قادر به بارداری خواهم بود یا خیر و آیا عوارض خطرناکی برای من به همرا6 دارد یا نه ؟با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،اهدا کلیه مانع بارداری نیست
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ده سال عمل کردم کلیه خودم اهدا کردم الان جای عملم سوزش داره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،از عوارض جراحی است
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن سال۸۲پیوندکلیه شدم کراتینین من تادوماه پیش ۱.۳بودولی حالابه ۱.۶رسیده bunمن۱۶هست ومن استرس زیادی گرفتم ونگران هستم لطفابفرماییدمن بایدچکارکنم؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،لطفا به همکاران نفرولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مصلایی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Brogrectomy چیست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،همچین چیزی نداریم
   احتمالا املا کلمه را اشتباه نوشته اید
 • تصویر کاربر صادقي سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من در تاريخ 97/11/11 يعني 84 روز پيش سنگ شكن انجام داده ام و پس از آن هم در سونوگرافي انجام شده عدم وجود سنگ در كليه ها تائيد شد. ولي درد خود كليه هنوز وجود دارد لطفا" راهنمائي بفرمائيد علت چيست و آيا اين درد طبيعي است و تا چه زماني ادامه دارد. با تشكر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،اطفا یک سی تی اسکن بدون تزریق از کلیه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر Reza سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده درتاریخ ۹۷/۱۲/۲۳عمل پیوند کلیه انجام داده ام
  ودر تاریخ ۹۸/۰۱/۰۳ازبیمارستان مرخص شده ام
  والان سومین شب هست که اصلا اصلا نخوابیده ام
  ۱- علت
  ۲-درمان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،از دکتر نفرولوژیست خود سوال بفرمایید
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من حدود بيست روز است عمل پيوند كليه انجام دادم. بعد از عمل ريزش ادرار گرفتم. حتي بعد از سرويس رفتن هم قطره قطره ريزش ادرار دارم. خواهشمندم. منو راهنمايي كنيد چكار كنم. با دكترم هم در ميان گزاشتم. ايشون ميگن بخاطر كوچك شدن مسانه هست. كه من قانع نشدم. با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا" جهت معاينه با سونوگرافي وزن پروستات و مثانه پر و خالي(تعيين حجم ادرار قبل و بعد از تخليه)به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر پیمان شنبه ۱۰ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من وقتی بدمینتن بازی میکند ادرارم خونی میشه البته دوتا کلیم سنگ دراه
  اما درد ندارم
  نگران شدم
  چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،اين خون در ادرار به علت جابجايي سنگها است
   بهتر است در پي درمان اين سنگها باشيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر