دلایل و علائم بالا رفتن کراتینین خون چیست؟

کراتینین نوعی مولکول زائد شیمیایی است که در نتیجه ی متابولیسم ماهیچه ای تولید می ‌شود. در این مقاله به بررسی علائم بالا بودن کراتینین و همچنین دلایل بالا رفتن کراتینین خون می پردازیم.

کراتینین حاصل مولکول بسیار مهمی به نام کراتین است که نقش به سزایی در تولید انرژی در ماهیچه ها دارد. هر روز تقریباً ۲ درصد از کراتین بدن به کراتینین تبدیل می ‌شود.

کراتینین توسط جریان خون به سمت کلیه ها حمل می ‌شود. کراتینین سپس توسط کلیه ها پاکسازی شده و از طریق ادرار دفع می ‌شود. به دلیل ثابت بودن حجم ماهیچه ها در بدن، تولید کراتینین در بدن نیز بدون تغییر خواهد ماند.

چرا میزان کراتینین خون باید بررسی شود؟

کلیه ها میزان کراتینین خون را در سطح نرمال نگه می دارند. از این‌ رو میزان کراتینین نمایانگر عملکرد کلیه ها است. بالا بودن میزان کراتینین حاکی از اختلال در عملکرد کلیه یا بیماری های کلیوی است.

آسیب به کلیه ها بنا به هر دلیلی باعث افزایش سطح کراتینین در خون خواهد شد. این امر به خاطر عدم دفع کراتینین توسط کلیه اتفاق می افتد. بالا بودن غیر طبیعی میزان کراتینین که به وسیله آزمایش خون مشخص می ‌شود، می ‌تواند حاکی از نارسایی های کلیه باشد.

میزان دقیق تر عملکرد کلیه از طریق محاسبه میزان کراتینین پاک‌ سازی شده بدن توسط کلیه، ارزیابی می ‌شود. دفع کراتینین را می ‌توان با استفاده از سطح کراتینین سرم، وزن و سن بیمار به کمک فرمول محاسبه کرد.

در این فرمول سن بیمار را از ۱۴۰ کم کرده و در وزن بیمار ضرب می کنیم (در زنان در ۰٫۸۵ ضرب می ‌شود)، سپس حاصل را بر ۷۲ تقسیم و در سطح کراتینین سرم به میلی گرم/ دسی لیتر ضرب می‌ کنیم.

دفع کراتینین همچنین از طریق جمع آوری نمونه ادرار در ۲۴ ساعت و سپس گرفتن نمونه خون به روش مستقیم نیز قابل ارزیابی است. دفع نرمال کراتینین در زنان ۱۲۸-۸۸ میلی گرم/ دقیقه است و در مردان بین ۹۷ الی ۱۳۷ میلی گرم/دقیقه است. البته سطح نرمال در آزمایشگاه های مختلف متغیر است.

سطح اوره نیتروژن خون نیز یکی دیگر از نمایانگر های عملکرد کلیه است. اوره یکی از فراورده های متابولیکی است. به طور کلی نسبت اوره به کراتینین در مقایسه با سطح کراتینین به تنهایی، اطلاعات دقیق تری در مورد عملکرد کلیه و علل اصلی آن ارائه می‌ دهد. دی هیدراته شدن بدن (کاهش میزان آب و مایعات بدن) نیز می ‌تواند باعث افزایش سطح اوره خون شود.

سطح نرمال کراتینین خون

سطح نرمال کراتینین خون در مردان حدود ۰٫۶ الی ۱٫۲ mg/ dL است، در حالی که این میزان در زنان حدود ۰٫۵ الی ۱٫۱ mg/ dL است. (در سيستم‌ متريک، هر میلی گرم برابر با یک هزارم گرم است و هر دسی لیتر نیز برابر با یک دهم لیتر است). سطح نرمال کراتینین در افرادی که دارای یک کلیه هستند حدود ۱٫۸ یا ۱٫۹ است.

آزمایش کراتینین

⚠ توجه

 • افزایش سطح کراتینین تا ۲٫۰ یا بیشتر در کودکان و ۵٫۰ یا بیشتر در بزرگسالان حاکی از اختلالات شدید کلیوی است.
 • استفاده از دستگاه دیالیز به منظور پاک‌ سازی خون به عوامل مختلفی از جمله سطح اوره، کراتینین و پتاسیم بستگی دارد.

علائم ناشی از سطح بالای کراتینین

علائماختلالات کلیوی بسیار متفاوت هستند و به طورکلی وابسته به سطح کراتینین خون نیست. آنها عموما با سطح کراتینین در خون ارتباط ندارند. در برخی افراد دیگر علائم مختلف بیماری های کلیوی بسته به علل بیماری ممکن است بروز کنند، که شامل موارد زیر می ‌شوند:

 • احساس دی هیدراته شدن
 • خستگی
 • ورم
 • نفس تنگی
 • سرگیجه
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خشکی پوست

علل افزایش سطح کراتینین خون

هرگونه اختلال در عملکرد کلیه باعث افزایش سطح کراتینین می ‌شود. به همین دلیل تشخیص به موقع عامل اختلال کلیه بسیار مهم است و در نتیجه درمان آن راحت تر است.

فشار خون بالا و دیابت از مهم‌ ترین عوامل بیماری های کلیوی شدید در بزرگسالان هستند. برخی دیگر از عوامل افزایش سطح کراتینین خون عبارتند از:

 • برخی دارو ها مانند سايمتيدين‌
 • مصرف زیاد گوشت و لبنیات به صورت موقت باعث افزایش سطح کراتینین می ‌شود. از این رو مواد غذایی نیز در تغییر سطح کراتینین از نقش بسیار مهمی برخوردار است.
 • عفونت کلیه و همچنین عفونت مجاری ادراری

سطح کراتینین خون در چه کسانی بالا یا پایین است؟

 • سطح کراتینین خون در جوانان ورزشکار و افراد میان ‌سال نسبت به بقیه افراد بالاتر است.
 • سطح کراتینین خون در افراد پیر نسبت به سطح نرمال پایین تر است. در کودکان نیز سطح نرمال کراتینین بسته به رشد ماهیچه ها حدود ۰٫۲ یا بیشتر است.
 • در افراد مبتلا به سو تغذیه، کمبود وزن شدید و بیماری های طولانی هستند، ماهیچه ها به مرور زمان تحلیل می روند و به همین دلیل سطح کراتینین آن ‌ها نسبت به سنشان بسیار پایین خواهد بود.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

4+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام
  بنده دوماه قبل به خاطر تکرر ادرار به پزشک مراجعه کردم گفتند عفونت است و داروهای سانتی بیوتیک دادند بعد از 10 روز فرقی نکردم
  به متخصص کلیه و مجاری ادرار مراجعه کردم در طول یک ماه دو بار سونوگرافی مثانه و کلیه و مجاری ادرار و سه بار هم ازمایش کامل خون و ادرار و کشت نداشتند همه سالم بود البته کراتین خونم 1.2 و اوره 16 بود
  همانوع تشخیصی برایم دادند از سنگ کلیه و مثانه تا بزرگی پروستات و برای هر کدام هم دارو و ازمایش ولی هیچ نتیجه ای نگرفته ام
  الان هم دائم احساس ادرار دارم و ادرار شفاف نیست و حالت ابری دارد
  خسته و درمانده شده ام شما چه دستوری می دهید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،احتمالا شما دچار تحریک پذیری اعصاب مثانه(مثانه عصبی)هستید
   لطفا یک نوار مثانه انجام دهید
 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیا اگر کراتینین بالاباشد برروی پوست بغیر از خشکی تاثیر دیگری دارد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام،بله باعث تغییر رنگ پوست میشود
 • تصویر کاربر مهران یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  علت ناتوانی جنسی بعدپیوند کلیه چیست یابدلیل روشنترزودانرالی جنسی یاناتوانی جنسی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،مصرف داروهایی که بعد عمل پیوند کلیه مصرف میشود
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام خدمت آقای دکترناطق ،پدربنده دچار بیماری کانسر کلیه چپ شده بود و۱سال ازنفروکتومی ایشون میگذره الان ۲دوره ازقرص های سویتنیب استفاده کرده؛هم دیابت داره هم فشارخون،یک هفته قبل متاسفانه ازشون سی تی اسکن گرفتن وحالا سطح کراتینین خونش به ۶رسیده؛اوره درحدود۱۱۲هستش؛حالت تهوع جزئی داشت ولی توقسمت چشم ودست وپا ورم پیدا کرده بود،میخواستم بدونم احتمال آسیب کلیه وازبین رفتن اون چقدرهستش واینکه بجزتست کراتینین روش دیگری جهت تاییدنارسایی کلیه هستش ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،کراتینین ۶ کاملا بالا است اما ممکن است بصورت موقت و بر اساس تزریق ماده حاجب باشد
   کراتینین را دوباره چک‌کنید،ازمایش ساده ادرار از نظر میزان دفع پروتیین بدهید و با همکاران نفرولوژیست
   (فوق تخصص داخلی کلیه)مشورت کنید
 • تصویر کاربر نامو پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام استاد ارجمند
  ما یک بیمار کلیەای داریم با بیماری پرووێین رویی ، کراتنین خونش 5/8 شدە علایم تهوع و استفراق و خارش ندارە اما وزنش کم شدە . اشتهاش هم خیلی تغیر نکردە، مدت دە سال هم هست تحت نظر دکتر مخدومی ارومیه هستش، بنظرتون اگه چند جلسه ای دیالیز انجام بده کراتنینش پایین بیاد امکان داره کلیه هاش توان تنظیم دوباره را بدست بیارند؟ دکتر گفته میزان کارکرد کلیه هاش زیر 10درصده
  ممنون بابت جوابتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من بیماری آرتریت روماتوئید دارم و داروی ایندومتاسین و سولفاسالازین مصرف می کنم هر سه ماه که دکتر میرم آزمایش میدم تو آزمایش جدیدم کراتینین خونم1/3 بود دکترم معرفیم کرد به دکتر کلیه قرار شدآزمایش و سونو کلیه بدم,میخاستم ببینم در اثر مصرف ایندومتاسین این مشکل برام پیش اومده یا اینکه سال پیش من به مدت 6ماه داروی روآکوتان برای پوستم استفاده کردم باعث این مشکل شده در ضمن من مصرف آبم خیلی پایینه,لطفا راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام،لطفا" عكس ازمايش را براي من بفرستيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر