دلایل و علائم بالا رفتن کراتینین خون چیست؟

کراتینین نوعی مولکول زائد شیمیایی است که در نتیجه ی متابولیسم ماهیچه ای تولید می ‌شود. در این مقاله به بررسی علائم بالا بودن کراتینین و همچنین دلایل بالا رفتن کراتینین خون می پردازیم.

کراتینین حاصل مولکول بسیار مهمی به نام کراتین است که نقش به سزایی در تولید انرژی در ماهیچه ها دارد. هر روز تقریباً ۲ درصد از کراتین بدن به کراتینین تبدیل می ‌شود.

کراتینین توسط جریان خون به سمت کلیه ها حمل می ‌شود. کراتینین سپس توسط کلیه ها پاکسازی شده و از طریق ادرار دفع می ‌شود. به دلیل ثابت بودن حجم ماهیچه ها در بدن، تولید کراتینین در بدن نیز بدون تغییر خواهد ماند.

چرا میزان کراتینین خون باید بررسی شود؟

کلیه ها میزان کراتینین خون را در سطح نرمال نگه می دارند. از این‌ رو میزان کراتینین نمایانگر عملکرد کلیه ها است. بالا بودن میزان کراتینین حاکی از اختلال در عملکرد کلیه یا بیماری های کلیوی است.

آسیب به کلیه ها بنا به هر دلیلی باعث افزایش سطح کراتینین در خون خواهد شد. این امر به خاطر عدم دفع کراتینین توسط کلیه اتفاق می افتد. بالا بودن غیر طبیعی میزان کراتینین که به وسیله آزمایش خون مشخص می ‌شود، می ‌تواند حاکی از نارسایی های کلیه باشد.

میزان دقیق تر عملکرد کلیه از طریق محاسبه میزان کراتینین پاک‌ سازی شده بدن توسط کلیه، ارزیابی می ‌شود. دفع کراتینین را می ‌توان با استفاده از سطح کراتینین سرم، وزن و سن بیمار به کمک فرمول محاسبه کرد.

در این فرمول سن بیمار را از ۱۴۰ کم کرده و در وزن بیمار ضرب می کنیم (در زنان در ۰٫۸۵ ضرب می ‌شود)، سپس حاصل را بر ۷۲ تقسیم و در سطح کراتینین سرم به میلی گرم/ دسی لیتر ضرب می‌ کنیم.

دفع کراتینین همچنین از طریق جمع آوری نمونه ادرار در ۲۴ ساعت و سپس گرفتن نمونه خون به روش مستقیم نیز قابل ارزیابی است. دفع نرمال کراتینین در زنان ۱۲۸-۸۸ میلی گرم/ دقیقه است و در مردان بین ۹۷ الی ۱۳۷ میلی گرم/دقیقه است. البته سطح نرمال در آزمایشگاه های مختلف متغیر است.

سطح اوره نیتروژن خون نیز یکی دیگر از نمایانگر های عملکرد کلیه است. اوره یکی از فراورده های متابولیکی است. به طور کلی نسبت اوره به کراتینین در مقایسه با سطح کراتینین به تنهایی، اطلاعات دقیق تری در مورد عملکرد کلیه و علل اصلی آن ارائه می‌ دهد. دی هیدراته شدن بدن (کاهش میزان آب و مایعات بدن) نیز می ‌تواند باعث افزایش سطح اوره خون شود.

سطح نرمال کراتینین خون

سطح نرمال کراتینین خون در مردان حدود ۰٫۶ الی ۱٫۲ mg/ dL است، در حالی که این میزان در زنان حدود ۰٫۵ الی ۱٫۱ mg/ dL است. (در سيستم‌ متريک، هر میلی گرم برابر با یک هزارم گرم است و هر دسی لیتر نیز برابر با یک دهم لیتر است). سطح نرمال کراتینین در افرادی که دارای یک کلیه هستند حدود ۱٫۸ یا ۱٫۹ است.

آزمایش کراتینین

⚠ توجه

 • افزایش سطح کراتینین تا ۲٫۰ یا بیشتر در کودکان و ۵٫۰ یا بیشتر در بزرگسالان حاکی از اختلالات شدید کلیوی است.
 • استفاده از دستگاه دیالیز به منظور پاک‌ سازی خون به عوامل مختلفی از جمله سطح اوره، کراتینین و پتاسیم بستگی دارد.

علائم ناشی از سطح بالای کراتینین

علائماختلالات کلیوی بسیار متفاوت هستند و به طورکلی وابسته به سطح کراتینین خون نیست. آنها عموما با سطح کراتینین در خون ارتباط ندارند. در برخی افراد دیگر علائم مختلف بیماری های کلیوی بسته به علل بیماری ممکن است بروز کنند، که شامل موارد زیر می ‌شوند:

 • احساس دی هیدراته شدن
 • خستگی
 • ورم
 • نفس تنگی
 • سرگیجه
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خشکی پوست

علل افزایش سطح کراتینین خون

هرگونه اختلال در عملکرد کلیه باعث افزایش سطح کراتینین می ‌شود. به همین دلیل تشخیص به موقع عامل اختلال کلیه بسیار مهم است و در نتیجه درمان آن راحت تر است.

فشار خون بالا و دیابت از مهم‌ ترین عوامل بیماری های کلیوی شدید در بزرگسالان هستند. برخی دیگر از عوامل افزایش سطح کراتینین خون عبارتند از:

 • برخی دارو ها مانند سايمتيدين‌
 • مصرف زیاد گوشت و لبنیات به صورت موقت باعث افزایش سطح کراتینین می ‌شود. از این رو مواد غذایی نیز در تغییر سطح کراتینین از نقش بسیار مهمی برخوردار است.
 • عفونت کلیه و همچنین عفونت مجاری ادراری

سطح کراتینین خون در چه کسانی بالا یا پایین است؟

 • سطح کراتینین خون در جوانان ورزشکار و افراد میان ‌سال نسبت به بقیه افراد بالاتر است.
 • سطح کراتینین خون در افراد پیر نسبت به سطح نرمال پایین تر است. در کودکان نیز سطح نرمال کراتینین بسته به رشد ماهیچه ها حدود ۰٫۲ یا بیشتر است.
 • در افراد مبتلا به سو تغذیه، کمبود وزن شدید و بیماری های طولانی هستند، ماهیچه ها به مرور زمان تحلیل می روند و به همین دلیل سطح کراتینین آن ‌ها نسبت به سنشان بسیار پایین خواهد بود.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

11+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فراهانی پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما اقلی دکتر سوال من در مورد کلیه است بیشتر مواقعدر دو پهلو احساس سنپینی میکنم وزمستونها باید پهلوهانو بببندم چون کلیه هام حساس هستند وبعدش هر وقت ازمایش کراتنیتن دازم عددش ۱.۴ بوده مشکلی نداره خانم هستم ۳۸ ساله
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،شما مشکلی ندارید فقط همانطور که فرمودید کلیه های شما حساس است
 • تصویر کاربر نادر سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر
  ازمايشي كه داشتم سطح كراتينين١/٢بود و اسيد اوريك٧/٤كه البته داروي الوپورينول ١٠٠ ميلي گرم حدود دو سال هست استفاده ميكنم و از جهتي بيماري مياستني گراويس دارم كه داروي مستينون روزي ٦ عدد استفاده ميشود و مدتي است كه كليه هام دچار درد كم و گهگاهي شده است
  ايا اسيب به كليه را اين دارو دچار ميشود و براي اوردن سطح پايين كراتينين و همچنين با توجه به پرهيز جدي لبنيا و گوشت قرمز كه اسيد اوريك پايبن نمي ايد مگر با دارو بايد چه كرد و نيازي به مراجعه خدمتتان هست؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر در آزمایش کراتین من 1.3 و اوره 20 هستش سنم هم 27 سال هستش آزمایش رو دکتر متخصص کلیه دیدن چیزی نگفتن آیا کراتین بالاست
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر سم دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام لطفا آزمایش مادرم نگاه کنین راهنما کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،میزان اسید اوریک و کراتینین بالا است پس از انجام سونوگرافی کلیه و ازمایش ساده ادرار به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر جلیل دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام..من ۴۰ سالمه..کرایتینین من حدود ۱.۵ رسیده و توی اون روزها حالت تعوع بهم دست میده....چند روز که گزنه و تریامترن اچ مصرف میکنم حالم بهتر میشه....ورزش هم میکنم....دوع و لبنیات هم زیاد مصرف نمیکنم ولی ماهی یه بار کراتینین من بالا میره....و با حالت تعوع و سرگیجه و درد کلیه متوجه این مساله میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،لطفا با جواب ازمایش ادرار ۲۴ ساعته به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب، آیا کسی که 7 سال هست دیالیز می‌کند و هر دو کلیه اش را از دست داده است، عمل پیوند کلیه باعث بدست آوردن کامل سلامتی اش می‌گردد، واینکه بعد از پیوند کلیه آیا دیگر نیازی به دیالیز ندارد، و عمر این بیماران به چه صورت میباشد؟ بیمار مورد نظر 43 ساله و مرد میباشد و مدت 7 سال دیالیز انجام داده است. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،پیوند موفق سبب بهبودی کامل و عدم نیاز به دیالیز میشود
 • تصویر کاربر m.m یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما مجبور شدم سئوال مجدد مطرح کنم آقای دکتر من برای فشار بالا به متخصص داخلی مراجعه کردم که با دادن آزمایش گفتن کراتین و اوره بالا دارم میخواستم ببینم باید به متخصص کلیه هم مراجعه کنم یا نه وآیا دلیل بیحال بودن هنگام شب میتونه این باشه یا نه تو آزمایش کراتین1.10 اوره 45 و اوره اسید 6.8 بوده دارویی که استفاده میکنم لوزاتن متورال و هیدروکلروتیازید هستش سنم هم 43 با تشکر فراوان از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،ازمایشات شما نرمال است
 • تصویر کاربر m.m یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما،آقای دکتر من برای داشتن فشار بالا متخصص داخلی مراجعه کردم آزمایش انجام دادم گفتن کراتین و اوره بالا دارم میخواستم ببینم آیا لازمه متخصص کلیه مراجعه کنم وآیا دلیل بیحالی که دارم میتونه این باشه تو آزمایش اوره 45 کراتین 1.10 و اسید اوره 6.8 بوده دارویی که استفاده میکنم هیدروکلروتیازید لوزاتن و متوراله سنمم 43 با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،ازمایش اوره و کراتینین شما نرمال است
 • تصویر کاربر Kasra یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آزمایشات دفع کراتین بالا را نشان داده موقع ادرار دردو درد زیر دل و اینکه ادرار به سختی با درد و سوزش دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مطلبی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر عزیز
  در ازمایش بنده (فایل پیوست) سطح کراتینین خون به 1.53 رسیده، آیا مشکل حادی وجود دارد؟ چه توصیه هایی می فرمایید؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،کراتینین شما بالاتر از حد نرمال است مصرف گوشت قرمز را قطع کنید یک ازمایش ادرار از نظر بررسی دفع پروتئین در ادرار انجام داده و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر