9 علت درد کشاله ران در مردان و زنان

آخرین بروزرسانی: 20 آبان 1402

در این مقاله می خوانید
کشاله ران ناحیه پیچیده ای از انتهای شکم تا ران پاها می باشد. درد عضلانی یک مشکل رایج است و شبکه بزرگ عضلات، استخوان ها، عصب ها و عروق خونی می توانند تشخیص علت درد کشاله ران را دشوار کنند. در این مقاله به بررسی انواع علل درد کشاله ران و روش درمان آن ها می پردازیم.
 

علت درد کشاله ران در مردان از زبان دکتر ناطق

علت درد کشاله ران به دلایل ارتوپدی

علت درد کشاله ران در مردان و زنان

عضلات بسیاری در ناحیه کشاله ران، از بدن پشتیبانی می کنند و به شما اجازه ی حرکت، خم و صاف کردن پاها را می دهند. عملکرد فراوان آن ها منجر به آسیب پذیر بودن آن ها می شود.  این آسیب ها اغلب در ورزشکاران رایج تر است. در افراد غیر ورزشکاری که فشار ناگهانی بر روی بدنشان اعمال می شود نیز ممکن است این مشکلات ایجاد شود.

مفصل لگن به عضلات و اعصاب کشاله ران نزدیک می باشد، بنابراین مشکلات مفصلی مربوط به لگن ممکن است باعث درد کشاله ران شود. درد کشاله ران ممکن است نشان دهنده یک اشکال در دستگاه ادراری و تناسلی نیز باشد.

1_ عفونت ادراری

مثانه درست بالاتر از کشاله ران قرار دارد و در صورت عفونت می تواند منجر به درد در کشاله ران شود.

2_ درد در بیضه ها

عفونت یا اشکال در جریان خون باعث ایجاد درد بیضه (علت درد بیضه راست) می شود که این درد ممکن است در کشاله ران احساس شود.

3_ فتق

ممکن است یک عضو، مانند روده، از بین عضلات آن ناحیه بیرون بزند و منجر به برآمدگی دردناکی شود که با سرفه و یا خم شدن بدتر می شود.

4_ غدد لنفاوی برجسته

گره های لنفاوی در دو طرف کشاله ران دیده می شوند و ممکن است به علت عفونت یا علل دیگر متورم شوند.

5_ سنگ کلیه

درد تیر کشنده در کلیه ها که از سنگ کلیه ناشی می شود، می تواند به کشاله ران منتقل شود.

علائم درد کشاله ران

اغلب ورزشکاران پس از یک حرکت اشتباه یا صدمه دیدن از درد کشاله ران رنج می برند. عضلات این ناحیه در طول فعالیت بدنی فشار زیادی را تحمل می کنند. به طور کلی این عضلات همیشه در معرض کشیدگی و آسیب هستند. درد کشاله ران می تواند تیز یا مبهم باشد، اما اغلب با حرکت بدتر می شود و ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

6_ آسیب عضلانی و تاندون

احتمالا شایع ترین علت درد کشاله ران، آسیب ماهیچه ها و تاندون ها در آن ناحیه می باشد که موجب درد می شود.

7_ گرفتگی عضلانی

فشار مستقیم بر روی یک عصب باعث درد شدید می شود که اغلب حالت تیر کشنده یا سوزشی دارد.

8_ شکستگی

تمرین شدید می تواند باعث شکستگی استخوانی همراه با درد شود، این شکستگی ها معمولا خود به خود بهبود می یابند.

9_ آرتریت

کشیدگی ها و پارگی ها می توانند در طول زمان به مفصل لگن آسیب برسانند، که در نهایت منجر به ناراحتی در ناحیه کشاله ران می شود.

10_ بورسیت

در بورسیت مایع روان کننده ای که بین عضلات، تاندون ها و استخوان ها در نزدیکی مفاصل وجود دارد، به شدت ملتهب می شود.

 واریس بیضه چیست؟

درد کشاله ران

9 علت اصلی درد کشاله ران

1_ فتق کشاله ران

فتق زمانی رخ می دهد که حلقه روده از داخل دیواره شکم خارج شود. با افزایش سن، بافت های حمایتی که اندام های داخل شکم را حفظ می کنند، ضعیف می شوند و خطر فتق افزایش می یابد. فتق های کشاله ران که فتق های اینگوینال نیز نامیده می شوند، شایع ترین نوع هستند. آنها اغلب به علت انقباض عضلانی هنگام بلند کردن اجسام سنگین ایجاد می شوند.

فتق کشاله رانى که پیچیده باشد یک اورژانس پزشکی است. این نوع فتق به راحتی و بدون جراحی به داخل باز نمی گردد. این نوع فتق ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد، به این معنی که جریان خون ناحیه ی تحت فشار کم می شود و بافت ممکن است به سرعت بمیرد. این وضعیت تهدید کننده زندگی است.

2_ فتق غیر مستقیم

فتق زمانی رخ می دهد که یک عضو یا قسمت داخلی بدن از بین عضلات دیواره شکم برآمده و بیرون زده شود. فتق غیر مستقیم، در نتیجه بیرون زدگی بیضه از حلقه اینگوئینال عمقی می باشد.

پزشک دوره درمان را تعیین می کند و ناحیه ى بیرون زده را به داخل بر می گرداند. در بعضی موارد، پزشک عمل جراحی را توصیه می کند.  در فتق های بدون علامت معمولا درمان مراقبتی پیشنهاد می شود.

3_ آبسه کشاله ران

آبسه کشاله ران ناشی از عفونت پوست یا ناحیه زیرین آن است. عفونت معمولا توسط یک باکتری ایجاد می شود که بدن شما با ایجاد یک توپ التهابی در اطراف باکتری ها به آن واکنش نشان می دهد. باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید تا آبسه را تخلیه کند.

4_ بورسیت ایلئوپزواس

بورس ها، کیسه های کوچک حاوی مایع هستند که در اطراف بدن در مکان های استراتژیک برای نرمی و کمک به کاهش اصطکاک قرار گرفته اند. بورسیت ایلئوپزواس یا لگنی، التهاب بورس های لگن است که باعث درد در ناحیه لگن می شود. درد ممکن است به خارج از ناحیه ران نیز گسترش یابد.

باید به پزشک خود مراجعه کنید. درمان این بیماری معمولا اجتناب از فعالیت هایی است که منجر به بدتر شدن علائم می شوند و هم چنین داروهای ضد درد، فیزیوتراپی و تزریق استروئید نیز توصیه می شود. جراحی به ندرت مورد نیاز است.

درد کشاله ران

5_ فتق های ناشی از ورزش

فتق ناشی از ورزش به آسیب بافت نرم در کشاله ران اطلاق می شود که اغلب در طول حرکات چرخشی ناگهانی (هاکی روی یخ، فوتبال، کشتی و فوتبال آمریکایی) رخ می دهد. فتق ورزشی با فتق اینگوئینال متفاوت است و در ناحیه کشاله ران منجر به برآمدگی نمی شود.

بهتر است در عرض ٢٤ ساعت به پزشک خود مراجعه کنید. این وضعیت باید بلافاصله ارزیابی و با استراحت، فیزیوتراپی و داروهای ضد التهاب درمان شود. اگر درمان نشود، باعث درد مزمنی خواهد شد که مانع بازگشت به ورزش می شود.

6_ شکستگی لگن

شکستگی لگن، شکستگی یک چهارم بالایی استخوان ران ( فمور ) می باشد. میزان شکستگی نوع جراحی را مشخص می کند. باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید، زیرا عوارض ناشی از آن می تواند خطرناک باشد. درمان ترکیبی از جراحی، توانبخشی و دارو است.

7_ سلولیت

سلولیت عفونت پوست و بافت های زیرین آن است. سلولیت بیشتر به علت استرپتوکوک های گروه A ایجاد می شود و به طور معمول از طریق یک بریدگی در پوست وارد بدن می شود. باید به پزشک خود مراجعه کنید تا پوست شما را بررسی و آنتی بیوتیک های لازم را تعیین کند.

8_ بورسیت تروکانتر

بورسیت تروکانتر یکی از علل شایع درد ناشی از آسیب به تاندون ها و یا بورس ها (کیسه پر شده با مایع در نزدیکی مفصل) است که در نقطه بیرونی لگن ایجاد می شود.

اگر درد شما با فعالیت های روزانه تداخل دارد یا بهبود پیدا نمی کنید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. با این حال، اغلب موارد بدون درمان به مدت چند هفته بهبود می یابند.

9_ کبودی کشاله ران

کبودی، آسیب عروق خونی است که خون را به قلب (مویرگ ها و رگ ها) انتقال می دهند و خون در آن ناحیه جمع می شود. این موضوع توضیح دهنده ی رنگ آبی یا بنفش کبودی است.

درمان درد کشاله ران

برخی علل درد کشاله ران، آسیب های عضلانی جزئی هستند و معمولا در خانه درمان می شوند. در بعضی موارد، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک باشد.

علائم شایع

1_ استراحت

حداقل یک تا دو هفته برای بهبودی ناحیه آسیب دیده استراحت کنید.

2_ داروهای ضد درد

گزینه هایی مانند تیلنول و ادویل برای درمان کوتاه مدت درد عالی هستند.

3_ کمپرس یخ

کمپرس یخ روشی آسان برای کاهش درد می باشد.

4_ کمپرس گرما

در برخی افراد ممکن است کمپرس گرم بیشتر از کمپرس یخ موثر باشد.

5_ پشتیبانی

پوشیدن لبای های تنگ می تواند کمک کننده باشد.

6_ کشش

کشش صحیح ناحیه آسیب دیده در طول بهبودی می تواند مفید باشد و قبل از هر تمرین باید انجام شود.

7_ فیزیوتراپی

یک فرد حرفه ای می تواند تکنیک های پیشرفته و مربوط به قسمت خاص آسیب دیده را آموزش دهد.

8_ اشعه ایکس

پزشک ممکن است از اشعه ایکس یا برخی از انواع تصویر برداری مانند سی تی یا ام آر آی برای ارزیابی علت درد کمک بگیرد.

9_ تزریق استروئید

اگر درد شما ناشی از التهاب در ناحیه مفصلی یا اطراف آن باشد، استروئیدها می توانند این مشکل را درمان کنند.

10_ آنتی بیوتیک ها

اگر پزشک مشکوک به عفونت باکتریایی باشد، ممکن است آنتی بیوتیک ها را تجویز کند.

11_ جراحی

جراحی می تواند در موارد آسیب شدید عضلانی و شکستگی های استخوانی یا مشکلات دیگری مانند فتق مورد نیاز باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارسلان جمعه ۱۴ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 626 مشاهده پرسش
  با سلام.من جوانی سی ساله هستم.و یک ماه است که قسمت داخلی کشاله ران کمی ،ورم کرده است.و الان دوروز هست که درد دارم از ناحیه داخل.بنده چکاب کاملم انجام دادم همون یک ماه قبل و همه چیز نرمال بوده و هیچ مشکلی نبوده.و فوق تخصص هم دیده و گفتن چیزی نیست.الان از خدمت جنابعالی سوال دارم علت این درد یست .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ دی ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،لطفا" يك سونوگرافي از ان ناحيه انجام دهيد
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دكتر ناطق
  من بدنسازم و بر اثر وزنه زدن فتق كوچک گرفتم، كه بيضه سمت چپم درد گرفته. به دكتر مراجعه كردم گفت احتياج به عمل نداره دارو داد ولی گفت اصلا نبايد ورزش كنی!!! من بدنسازم و نمی توانم ورزش نكنم چيكار كنم؟ آيا می توانم عمل كنم و بعد از بهبودی كامل بعد از سه ماه دوباره ورزش بدنسازی كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   بله،ميتوانيد
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 355 مشاهده پرسش
  سلام پسر من یک سال و چهار ماهه بود که به خاطر عدم نزول بیضه وفاق عمل شد الان بعد از سه هفته هنوز هم بیضه ها پایین نیومدند! خواستم بدونم آیا این طبیعی است یا نه و باید چکار کنم؟ در ضمن باید بگویم بیضه‌ها وقتی به دنیا آمد پایین بودند و بعد از سه ماهگی رفتند بالا. ما تا 16 ماهگی صبر کردیم دکتر گفت باید عمل بشه
  ممنونم بابت زمانی که در اختیار ما می گذارید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،لطفا" يك سونوگرافي جديد انجام دهيد و يا جهت معاينه تشريف بياوريد مطب
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 546 مشاهده پرسش
  سلام
  من چند وقت پیش به خاطر درد پهلو به پزشک مراجعه کردم، بعد از انجام سونوگرافی متوجه شدم سنگ کلیه دارم با مصرف دارو سنگ را دفع کردم ولی الان ی مدتیه که در ناحیه ی ران و بیضه ی خود احساس درد می کنم. خواستم بدونم آیا این درد به خاطر دفع سنگ کلیه است یا علت دیگری دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،درد سنگ كليه ميتواند به بيضه ها و كشاله ران انتشار پيدا كند
 • تصویر کاربر Nafas چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 562 مشاهده پرسش
  من در سن ۱۵ سالگی به علت تنبلی در کمال ناباوری دچار ناخودداری شدم خیلی سال از اون موضوع میگذره یادآوریش موجب وسواس الکی به وسایل آن دوره شده خودمو خیلی سرزنش میکنم چرااتفاق افتاد دیدگاه دارم هیچ شخص سالم بزرگسالی این اتفاق برایش نمیوفته کمک کنید از این حس راحت شم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،سوال شما واضح نيست
   لطفا" دوباره بفرماييد
 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۶ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 321 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من بعدا از زایمان همش مشکوک به بی اختیاری ادرار هستم نمیدونم همش دچار وسواس هستم شک دارم دیوونه شدم
  موقع عطسه و سرفه و همیشه-میخام ببینم میشه با روشی تست کرد که از نظر فیزیولوژی مشکل دارم یا نه چون مشکلم تبدیل به مشکل روانی شده لطفا راهنمایی ام کنین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۶ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،لطفا" يك نوار مثانه انجام دهيد
 • تصویر کاربر ایوب شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  .5 ماهه دچارتکررادرارواغلب خروج مایع سفیدهمراا ادرار شدم 6بارمتخصص رفتم دوبارسونوگرافی کردن .کلیه هامثانه پروستات سالم .باازمایش دست بیضه هاسالم.مجردم وتمتس جنسی هرگزنداشتم اما گاهی درناحیه مقعدیه حسی میادوبیضه هام مثل توپ میشن واونروزعلایمم شدیتره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،اين مايع سفيد خروجي در واقع همان مايع مني است
   به علت جوان بودن توليد مني در شما بالا است و چون فعاليت جنسي نداريد اينگونه خارج ميشود
   اينها علائم طبيعي است،نگران نباشيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر