منو

ده علت درد کشاله ران در مردان و زنان

فهرست مطالب

کشاله ران ناحیه پیچیده ای از انتهای شکم تا ران پاها می باشد. درد عضلانی یک مشکل رایج است و شبکه بزرگ عضلات، استخوان ها، عصب ها و عروق خونی می توانند تشخیص علت درد کشاله ران را دشوار کنند. در این مقاله به بررسی انواع علل درد کشاله ران و روش درمان آن ها می پردازیم.

علائم درد کشاله ران

اغلب ورزشکاران پس از یک حرکت اشتباه یا صدمه دیدن از درد کشاله ران رنج می برند. عضلات این ناحیه در طول فعالیت بدنی فشار زیادی را تحمل می کنند. به طور کلی این عضلات همیشه در معرض کشیدگی و آسیب هستند. درد کشاله ران می تواند تیز یا مبهم باشد، اما اغلب با حرکت بدتر می شود و ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

 • درد لگن
 • اشکال در راه رفتن
 • حساسیت به تماس
 • عدم توانایی ورزش کردن
 • تورم در اطراف ران و لگن

بررسی علل درد کشاله ران

عضلات بسیاری در ناحیه کشاله ران، از بدن پشتیبانی می کنند و به شما اجازه ی حرکت، خم و صاف کردن پاها را می دهند. عملکرد فراوان آن ها منجر به آسیب پذیر بودن آن ها می شود.  این آسیب ها اغلب در ورزشکاران رایج تر است. در افراد غیر ورزشکاری که فشار ناگهانی بر روی بدنشان اعمال می شود نیز ممکن است این مشکلات ایجاد شود.

مفصل لگن به عضلات و اعصاب کشاله ران نزدیک می باشد، بنابراین مشکلات مفصلی مربوط به لگن ممکن است باعث درد کشاله ران شود. درد کشاله ران ممکن است نشان دهنده یک اشکال در دستگاه ادراری و تناسلی نیز باشد.

1_ عفونت ادراری

مثانه درست بالاتر از کشاله ران قرار دارد و در صورت عفونت می تواند منجر به درد در کشاله ران شود.

2_ درد در بیضه ها

عفونت یا اشکال در جریان خون باعث ایجاد درد بیضه می شود که این درد ممکن است در کشاله ران احساس شود.

3_ فتق

ممکن است یک عضو، مانند روده، از بین عضلات آن ناحیه بیرون بزند و منجر به برآمدگی دردناکی شود که با سرفه و یا خم شدن بدتر می شود.

4_ غدد لنفاوی برجسته

گره های لنفاوی در دو طرف کشاله ران دیده می شوند و ممکن است به علت عفونت یا علل دیگر متورم شوند.

5_ سنگ کلیه

درد تیر کشنده در کلیه ها که از سنگ کلیه ناشی می شود، می تواند به کشاله ران منتقل شود.

6_ آسیب عضلانی و تاندون

احتمالا شایع ترین علت درد کشاله ران، آسیب ماهیچه ها و تاندون ها در آن ناحیه می باشد که موجب درد می شود.

7_ گرفتگی عضلانی

فشار مستقیم بر روی یک عصب باعث درد شدید می شود که اغلب حالت تیر کشنده یا سوزشی دارد.

8_ شکستگی

تمرین شدید می تواند باعث شکستگی استخوانی همراه با درد شود، این شکستگی ها معمولا خود به خود بهبود می یابند.

9_ آرتریت

کشیدگی ها و پارگی ها می توانند در طول زمان به مفصل لگن آسیب برسانند، که در نهایت منجر به ناراحتی در ناحیه کشاله ران می شود.

10_ بورسیت

در بورسیت مایع روان کننده ای که بین عضلات، تاندون ها و استخوان ها در نزدیکی مفاصل وجود دارد، به شدت ملتهب می شود.

 واریس بیضه چیست؟

درد کشاله ران

9 علت اصلی درد کشاله ران

1_ فتق کشاله ران

فتق زمانی رخ می دهد که حلقه روده از داخل دیواره شکم خارج شود. با افزایش سن، بافت های حمایتی که اندام های داخل شکم را حفظ می کنند، ضعیف می شوند و خطر فتق افزایش می یابد. فتق های کشاله ران که فتق های اینگوینال نیز نامیده می شوند، شایع ترین نوع هستند. آنها اغلب به علت انقباض عضلانی هنگام بلند کردن اجسام سنگین ایجاد می شوند.

فتق کشاله رانى که پیچیده باشد یک اورژانس پزشکی است. این نوع فتق به راحتی و بدون جراحی به داخل باز نمی گردد. این نوع فتق ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد، به این معنی که جریان خون ناحیه ی تحت فشار کم می شود و بافت ممکن است به سرعت بمیرد. این وضعیت تهدید کننده زندگی است.

2_ فتق غیر مستقیم

فتق زمانی رخ می دهد که یک عضو یا قسمت داخلی بدن از بین عضلات دیواره شکم برآمده و بیرون زده شود. فتق غیر مستقیم، در نتیجه بیرون زدگی بیضه از حلقه اینگوئینال عمقی می باشد.

پزشک دوره درمان را تعیین می کند و ناحیه ى بیرون زده را به داخل بر می گرداند. در بعضی موارد، پزشک عمل جراحی را توصیه می کند.  در فتق های بدون علامت معمولا درمان مراقبتی پیشنهاد می شود.

3_ آبسه کشاله ران

آبسه کشاله ران ناشی از عفونت پوست یا ناحیه زیرین آن است. عفونت معمولا توسط یک باکتری ایجاد می شود که بدن شما با ایجاد یک توپ التهابی در اطراف باکتری ها به آن واکنش نشان می دهد. باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید تا آبسه را تخلیه کند.

4_ بورسیت ایلئوپزواس

بورس ها، کیسه های کوچک حاوی مایع هستند که در اطراف بدن در مکان های استراتژیک برای نرمی و کمک به کاهش اصطکاک قرار گرفته اند. بورسیت ایلئوپزواس یا لگنی، التهاب بورس های لگن است که باعث درد در ناحیه لگن می شود. درد ممکن است به خارج از ناحیه ران نیز گسترش یابد.

باید به پزشک خود مراجعه کنید. درمان این بیماری معمولا اجتناب از فعالیت هایی است که منجر به بدتر شدن علائم می شوند و هم چنین داروهای ضد درد، فیزیوتراپی و تزریق استروئید نیز توصیه می شود. جراحی به ندرت مورد نیاز است.

درد کشاله ران

5_ فتق های ناشی از ورزش

فتق ناشی از ورزش به آسیب بافت نرم در کشاله ران اطلاق می شود که اغلب در طول حرکات چرخشی ناگهانی (هاکی روی یخ، فوتبال، کشتی و فوتبال آمریکایی) رخ می دهد. فتق ورزشی با فتق اینگوئینال متفاوت است و در ناحیه کشاله ران منجر به برآمدگی نمی شود.

بهتر است در عرض ٢٤ ساعت به پزشک خود مراجعه کنید. این وضعیت باید بلافاصله ارزیابی و با استراحت، فیزیوتراپی و داروهای ضد التهاب درمان شود. اگر درمان نشود، باعث درد مزمنی خواهد شد که مانع بازگشت به ورزش می شود.

6_ شکستگی لگن

شکستگی لگن، شکستگی یک چهارم بالایی استخوان ران ( فمور ) می باشد. میزان شکستگی نوع جراحی را مشخص می کند. باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید، زیرا عوارض ناشی از آن می تواند خطرناک باشد. درمان ترکیبی از جراحی، توانبخشی و دارو است.

7_ سلولیت

سلولیت عفونت پوست و بافت های زیرین آن است. سلولیت بیشتر به علت استرپتوکوک های گروه A ایجاد می شود و به طور معمول از طریق یک بریدگی در پوست وارد بدن می شود. باید به پزشک خود مراجعه کنید تا پوست شما را بررسی و آنتی بیوتیک های لازم را تعیین کند.

8_ بورسیت تروکانتر

بورسیت تروکانتر یکی از علل شایع درد ناشی از آسیب به تاندون ها و یا بورس ها (کیسه پر شده با مایع در نزدیکی مفصل) است که در نقطه بیرونی لگن ایجاد می شود.

اگر درد شما با فعالیت های روزانه تداخل دارد یا بهبود پیدا نمی کنید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. با این حال، اغلب موارد بدون درمان به مدت چند هفته بهبود می یابند.

9_ کبودی کشاله ران

کبودی، آسیب عروق خونی است که خون را به قلب (مویرگ ها و رگ ها) انتقال می دهند و خون در آن ناحیه جمع می شود. این موضوع توضیح دهنده ی رنگ آبی یا بنفش کبودی است.

درمان درد کشاله ران

برخی علل درد کشاله ران، آسیب های عضلانی جزئی هستند و معمولا در خانه درمان می شوند. در بعضی موارد، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک باشد.

علائم شایع

1_ استراحت

حداقل یک تا دو هفته برای بهبودی ناحیه آسیب دیده استراحت کنید.

2_ داروهای ضد درد

گزینه هایی مانند تیلنول و ادویل برای درمان کوتاه مدت درد عالی هستند.

3_ کمپرس یخ

کمپرس یخ روشی آسان برای کاهش درد می باشد.

4_ کمپرس گرما

در برخی افراد ممکن است کمپرس گرم بیشتر از کمپرس یخ موثر باشد.

5_ پشتیبانی

پوشیدن لبای های تنگ می تواند کمک کننده باشد.

6_ کشش

کشش صحیح ناحیه آسیب دیده در طول بهبودی می تواند مفید باشد و قبل از هر تمرین باید انجام شود.

7_ فیزیوتراپی

یک فرد حرفه ای می تواند تکنیک های پیشرفته و مربوط به قسمت خاص آسیب دیده را آموزش دهد.

8_ اشعه ایکس

پزشک ممکن است از اشعه ایکس یا برخی از انواع تصویر برداری مانند سی تی یا ام آر آی برای ارزیابی علت درد کمک بگیرد.

9_ تزریق استروئید

اگر درد شما ناشی از التهاب در ناحیه مفصلی یا اطراف آن باشد، استروئیدها می توانند این مشکل را درمان کنند.

10_ آنتی بیوتیک ها

اگر پزشک مشکوک به عفونت باکتریایی باشد، ممکن است آنتی بیوتیک ها را تجویز کند.

11_ جراحی

جراحی می تواند در موارد آسیب شدید عضلانی و شکستگی های استخوانی یا مشکلات دیگری مانند فتق مورد نیاز باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رحمت شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام.من فوتبال بازی کردم تقریبا دو ساعت.بعداز کشاله ران وبیضه سمت راست درددارم.ولیضه سمت راست بالاتراز چپ است.چکار کنم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام در صورت تداوم درد سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر زری پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  من شبها که به پهلو چپ می خوابم استخوان رانم درد شدید میگیره که از خواب بیدارم میکنه حدودا یک سالی هست ودر بیداری هم درد داره البته زانو درد شدید و پای انحرافی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا با همکاران ارتوپد مشورت کنید
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام.خدا قوت.من حدود ۲ ماه پیش توی فوتبال کشاله پام کش اومد اما استراحت کامل بهش ندادم و به تمریناتم ادامه دادم و الآنم درد کشالم مزمن شده و قسمت بالای کشالم درد میکنه البته این درد زمانی زیاد میشه که به ادکتور ها فشار بیارم مثبت یه توپ که میزارم بین زانوهام و فشار میارم بهش درد زیادی رو در ناحیه بالای کشاله حس میکنم.چیکار باید بکنم؟
  سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام به همکاران ارتوپد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر شهلا دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام . خانم 46 ساله هستم مدت کوتاهی هست درد در قسمت کشاله ران پای چپم دارم تورم کمی در داخل احساس میکنم و موقع لمس و کمی فشار دردناک هست قرمز و برجستگی ندارد تب ندارم . من چکار کنم برای درمان . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی از آن ناحیه انجام دهید و با جواب آن به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر اصغر یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 285 مشاهده پرسش
  سلام من کلیه هایم سنگ ساز هست ولی دف میشود حالا چند وخت هست درد گرفته و درد تا کشانه رانم میرود سونگرامی هم رفتم وند تا سنگ 3و4میل داخل کلیه هست چکار منم با تشکر بهرامی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر حبیب شنبه ۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 285 مشاهده پرسش
  دکتر عزیز من در گذشته خیلی خود ارضایی کردم، حالا این عمل کنار گذاشتم، هنگام سکس و بعد ارضا شدن در نواحی گشاله ران و بیضه درد می کشم تمام معاینه های پزشکی انجام دادم سون، ام آر ای اسکن آزمایش نتیجه ای نگرفتم، بعد دو هفته و با مصرف آنتی بیوتیک درد کم کم از بین می‌رود چکار کنم هنگام رابطه درد نکشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام شما دچار التهاب پروستات هستید به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حبیب شنبه ۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام. بنده چند سال پیش عمل فتخ دو طرف و واریکوسل انجام دادم، هر چند ماهی ناحی سمت چپ گشاله ران و جای عمل درد میگیره و هنگام سکس و ارضا شدن دردش تشدید میشه، سونوگرافی و آزمایش انجام دادم و زیر نظر دکتر ارو لوژی هستم، دکتر میگه فعالت ورزشی نداشته باش، چرا هنگام سکس درد تشدید میشه دکتر در نواحی گشاله ران
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام‌ این به علت دستکاریهای ناشی از جراحی است معمولا به مرور بهتر میشود
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  من نزدیک به یکماه پیش درد شدیدی در ناحیه ی کشاله ی ران داشتم چن روز درد میگرفت پزشک مراجعه کردم سونوگرافی تجویز کردن در سونوگرافی اول فتق کشاله ران مشاهده شد ولی برای عمل تعلل کردم و بعد از یکماه مجدد سونو انجام دادم و فتقی مشاهده نشد ..دردم الان از بین رفته فقط موقعی ک زور میزنم در سمت راست کشاله رانم یک برآمدگی دیده میشه.. دوباره سونوگرافی انجام دادم بازم فتقی دیده نشد متخصص سونوگرافی گفت عضلات سمت راست کشاله رانت فقط ضعیفتره ..نظر شما چیه ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من جوانی۳۶ساله هستم حدود ۲ روز است که دردی در ناحیه کشاله ران چپ و پایین تر و تاحدودی دربیضه چپ دارم.هیچ اثری از کبودی،برامدگی،در ناحیه کشاله ران و کیسه بیضه مشاهده نمیشود.ولی درد بخصوص در هنگام خواب دارم. هیچ علائمی از قبیل،تب،لرز استفراغ هم ندارم.علت چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر یوسف سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.در ابتدا عرض کنم من دچار واریکوسل بیضه چپ هستم.سی و سه ساله و مجرد دارای اضافه وزن نه خیلی زیاد و کم تحرک و کار فیزیکی انجام نمی دهم.بیشتر اوقات دچار درد پا در قسمت داخلی ران هستم به خصوص ران چپ و بعضی اوقات زانو و اونم چپ بیشتر.وقتی از خواب بیدار میشم بدن درد دارم که قسمت پا بیشترین درد رو حس میکنم.روزهایی که سکس انجام میدم و یا خودارضایی میکنم روز بعد درد بیشتری نسبت به روزهای قبل دارم و خیلی واقعی هست جوری که ترس بدن درد فردا بر تعداد خودارضایی و حتی سکس بنده تاثیر میذاره و به نظر خودم باعث کاهش میل جنسیم شده.بدن درد و پا درد من بدون اغراق بیشتر از ده ساله که همراه من هستش.خیلی ممنون میشم که راهنمایی فرمایید و بفرمایید که علت پا درد بنده به واریکوسل ارتباط داره؟؟ایا درمان پذیر هست بدن درد من؟اقای دکتر ببخشید این چند سال اخر در خروج منی دچار مشکل شدم و چند قطره اخر با تاخیر خارج میشه و بعضی وقت ها احساس ارضای کامل ندارم و حس میکنم که هنوز ابم کامل نیومده،وقتی که از لحاظ هیجان سکسی در بالاترین حالت خودم هستم به صورت کامل ارضا میشم و چند قطره اخر با اندکی تاخیر خارج میشه و الت تناسبی از سفتی خارج میشه در حالی که اگه هیجان نداشته باشم بعد از خروج منی مدت بیشتری التم همچنان سفت هست و انگار ارضا نشدم...دکتر بزرگوار در صورت پاسخ دادن لطف بزرگی به بنده کردید.من ساکن کرمانشاه هستم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام مسائل شما ارتباطی با واریکوسل ندارد میتوانید برای درمان از طریق فرم مشاوره آنلاین داخل سایت اقدام کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر