ده علت درد کشاله ران در مردان و زنان

کشاله ران ناحیه پیچیده ای از انتهای شکم تا ران پاها می باشد. درد عضلانی یک مشکل رایج است و شبکه بزرگ عضلات، استخوان ها، عصب ها و عروق خونی می توانند تشخیص علت درد کشاله ران را دشوار کنند. در این مقاله به بررسی انواع علل درد کشاله ران و روش درمان آن ها می پردازیم.

علائم درد کشاله ران

اغلب ورزشکاران پس از یک حرکت اشتباه یا صدمه دیدن از درد کشاله ران رنج می برند. عضلات این ناحیه در طول فعالیت بدنی فشار زیادی را تحمل می کنند. به طور کلی این عضلات همیشه در معرض کشیدگی و آسیب هستند. درد کشاله ران می تواند تیز یا مبهم باشد، اما اغلب با حرکت بدتر می شود و ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

 • درد لگن
 • اشکال در راه رفتن
 • حساسیت به تماس
 • عدم توانایی ورزش کردن
 • تورم در اطراف ران و لگن

بررسی علل درد کشاله ران

عضلات بسیاری در ناحیه کشاله ران، از بدن پشتیبانی می کنند و به شما اجازه ی حرکت، خم و صاف کردن پاها را می دهند. عملکرد فراوان آن ها منجر به آسیب پذیر بودن آن ها می شود.  این آسیب ها اغلب در ورزشکاران رایج تر است. در افراد غیر ورزشکاری که فشار ناگهانی بر روی بدنشان اعمال می شود نیز ممکن است این مشکلات ایجاد شود.

مفصل لگن به عضلات و اعصاب کشاله ران نزدیک می باشد، بنابراین مشکلات مفصلی مربوط به لگن ممکن است باعث درد کشاله ران شود. درد کشاله ران ممکن است نشان دهنده یک اشکال در دستگاه ادراری و تناسلی نیز باشد.

❇ علل اسکلتی و عضلانی

 • آسیب عضلانی و تاندون

احتمالا شایع ترین علت درد کشاله ران، آسیب ماهیچه ها و تاندون ها در آن ناحیه می باشد که موجب درد می شود.

 • گرفتگی عضلانی

فشار مستقیم بر روی یک عصب باعث درد شدید می شود که اغلب حالت تیر کشنده یا سوزشی دارد.

 • شکستگی

تمرین شدید می تواند باعث شکستگی استخوانی همراه با درد شود، این شکستگی ها معمولا خود به خود بهبود می یابند.

 • آرتریت

کشیدگی ها و پارگی ها می توانند در طول زمان به مفصل لگن آسیب برسانند، که در نهایت منجر به ناراحتی در ناحیه کشاله ران می شود.

 • بورسیت

در بورسیت مایع روان کننده ای که بین عضلات، تاندون ها و استخوان ها در نزدیکی مفاصل وجود دارد، به شدت ملتهب می شود.

درد کشاله ران

❇ علل ادراری و تناسلی

 • عفونت ادراری

مثانه درست بالاتر از کشاله ران قرار دارد و در صورت عفونت می تواند منجر به درد در کشاله ران شود.

 • درد در بیضه ها

عفونت یا اشکال در جریان خون باعث ایجاد درد بیضه می شود که این درد ممکن است در کشاله ران احساس شود.

❇ علل دیگر

 • فتق

ممکن است یک عضو، مانند روده، از بین عضلات آن ناحیه بیرون بزند و منجر به برآمدگی دردناکی شود که با سرفه و یا خم شدن بدتر می شود.

 • غدد لنفاوی برجسته

گره های لنفاوی در دو طرف کشاله ران دیده می شوند و ممکن است به علت عفونت یا علل دیگر متورم شوند.

 • سنگ کلیه

درد تیر کشنده در کلیه ها که از سنگ کلیه ناشی می شود، می تواند به کشاله ران منتقل شود.

۹ علت اصلی درد کشاله ران

❇ فتق کشاله ران

فتق زمانی رخ می دهد که حلقه روده از داخل دیواره شکم خارج شود. با افزایش سن، بافت های حمایتی که اندام های داخل شکم را حفظ می کنند، ضعیف می شوند و خطر فتق افزایش می یابد. فتق های کشاله ران که فتق های اینگوینال نیز نامیده می شوند، شایع ترین نوع هستند. آنها اغلب به علت انقباض عضلانی هنگام بلند کردن اجسام سنگین ایجاد می شوند.

فتق کشاله رانى که پیچیده باشد یک اورژانس پزشکی است. این نوع فتق به راحتی و بدون جراحی به داخل باز نمی گردد. این نوع فتق ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد، به این معنی که جریان خون ناحیه ی تحت فشار کم می شود و بافت ممکن است به سرعت بمیرد. این وضعیت تهدید کننده زندگی است.

❇ فتق غیر مستقیم

فتق زمانی رخ می دهد که یک عضو یا قسمت داخلی بدن از بین عضلات دیواره شکم برآمده و بیرون زده شود. فتق غیر مستقیم، در نتیجه بیرون زدگی بیضه از حلقه اینگوئینال عمقی می باشد.

پزشک دوره درمان را تعیین می کند و ناحیه ى بیرون زده را به داخل بر می گرداند. در بعضی موارد، پزشک عمل جراحی را توصیه می کند.  در فتق های بدون علامت معمولا درمان مراقبتی پیشنهاد می شود.

❇ آبسه کشاله ران

آبسه کشاله ران ناشی از عفونت پوست یا ناحیه زیرین آن است. عفونت معمولا توسط یک باکتری ایجاد می شود که بدن شما با ایجاد یک توپ التهابی در اطراف باکتری ها به آن واکنش نشان می دهد. باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید تا آبسه را تخلیه کند.

❇ بورسیت ایلئوپزواس

بورس ها، کیسه های کوچک حاوی مایع هستند که در اطراف بدن در مکان های استراتژیک برای نرمی و کمک به کاهش اصطکاک قرار گرفته اند. بورسیت ایلئوپزواس یا لگنی، التهاب بورس های لگن است که باعث درد در ناحیه لگن می شود. درد ممکن است به خارج از ناحیه ران نیز گسترش یابد.

باید به پزشک خود مراجعه کنید. درمان این بیماری معمولا اجتناب از فعالیت هایی است که منجر به بدتر شدن علائم می شوند و هم چنین داروهای ضد درد، فیزیوتراپی و تزریق استروئید نیز توصیه می شود. جراحی به ندرت مورد نیاز است.

درد کشاله ران

❇ فتق های ناشی از ورزش

فتق ناشی از ورزش به آسیب بافت نرم در کشاله ران اطلاق می شود که اغلب در طول حرکات چرخشی ناگهانی (هاکی روی یخ، فوتبال، کشتی و فوتبال آمریکایی) رخ می دهد. فتق ورزشی با فتق اینگوئینال متفاوت است و در ناحیه کشاله ران منجر به برآمدگی نمی شود.

بهتر است در عرض ٢٤ ساعت به پزشک خود مراجعه کنید. این وضعیت باید بلافاصله ارزیابی و با استراحت، فیزیوتراپی و داروهای ضد التهاب درمان شود. اگر درمان نشود، باعث درد مزمنی خواهد شد که مانع بازگشت به ورزش می شود.

❇ شکستگی لگن

شکستگی لگن، شکستگی یک چهارم بالایی استخوان ران ( فمور ) می باشد. میزان شکستگی نوع جراحی را مشخص می کند. باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید، زیرا عوارض ناشی از آن می تواند خطرناک باشد. درمان ترکیبی از جراحی، توانبخشی و دارو است.

❇ سلولیت

سلولیت عفونت پوست و بافت های زیرین آن است. سلولیت بیشتر به علت استرپتوکوک های گروه A ایجاد می شود و به طور معمول از طریق یک بریدگی در پوست وارد بدن می شود. باید به پزشک خود مراجعه کنید تا پوست شما را بررسی و آنتی بیوتیک های لازم را تعیین کند.

❇ بورسیت تروکانتر

بورسیت تروکانتر یکی از علل شایع درد ناشی از آسیب به تاندون ها و یا بورس ها (کیسه پر شده با مایع در نزدیکی مفصل) است که در نقطه بیرونی لگن ایجاد می شود.

اگر درد شما با فعالیت های روزانه تداخل دارد یا بهبود پیدا نمی کنید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. با این حال، اغلب موارد بدون درمان به مدت چند هفته بهبود می یابند.

❇ کبودی کشاله ران

کبودی، آسیب عروق خونی است که خون را به قلب (مویرگ ها و رگ ها) انتقال می دهند و خون در آن ناحیه جمع می شود. این موضوع توضیح دهنده ی رنگ آبی یا بنفش کبودی است.

درمان درد کشاله ران

برخی علل درد کشاله ران، آسیب های عضلانی جزئی هستند و معمولا در خانه درمان می شوند. در بعضی موارد، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک باشد.

علائم شایع

❇درمان در خانه

 • استراحت

حداقل یک تا دو هفته برای بهبودی ناحیه آسیب دیده استراحت کنید.

 • داروهای ضد درد

گزینه هایی مانند تیلنول و ادویل برای درمان کوتاه مدت درد عالی هستند.

 • یخ

کمپرس یخ روشی آسان برای کاهش درد می باشد.

 • گرما

در برخی افراد ممکن است کمپرس گرم بیشتر از کمپرس یخ موثر باشد.

 • پشتیبانی

پوشیدن لبای های تنگ می تواند کمک کننده باشد.

 • کشش

کشش صحیح ناحیه آسیب دیده در طول بهبودی می تواند مفید باشد و قبل از هر تمرین باید انجام شود.

❇درمان های پیشرفته

 • فیزیوتراپی

یک فرد حرفه ای می تواند تکنیک های پیشرفته و مربوط به قسمت خاص آسیب دیده را آموزش دهد.

 • اشعه ایکس

پزشک ممکن است از اشعه ایکس یا برخی از انواع تصویر برداری مانند سی تی یا ام آر آی برای ارزیابی علت درد کمک بگیرد.

 • تزریق استروئید

اگر درد شما ناشی از التهاب در ناحیه مفصلی یا اطراف آن باشد، استروئیدها می توانند این مشکل را درمان کنند.

 • آنتی بیوتیک ها

اگر پزشک مشکوک به عفونت باکتریایی باشد، ممکن است آنتی بیوتیک ها را تجویز کند.

 • جراحی

جراحی می تواند در موارد آسیب شدید عضلانی و شکستگی های استخوانی یا مشکلات دیگری مانند فتق مورد نیاز باشد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

 

21+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده حدودا ۸سال پیش دچار واریکسل شدید دو طرفه شدم که بنا به تشخیص پزشک عمل جراحی کردم خدا شکر صاحب فرزند دوم شدیم حال بعداز این چند سال بعداز نزدیکی درد شدید در ناحیه بیضه چپ و کشاله ران احساس میکردم که بعداز ازمایش وسونوگرافی اوت واریسکل تشخیص داده شدسئوال بنده این است عمل مجدد انجام دهم یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام،اگر درد شما صرفا بعد نزدیکی و قابل تحمل با مسکن است،.خیر
   نیازی به جراحی نیست
 • تصویر کاربر کاشانی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خانم 50 ساله هستم که در هر دو کلیه سنگ با قطر 3 میلی متر دیده شده اوره و کراتینین خون به ترتیب 26 و0/75 است وبقيه عوامل کاملا نرمال اما در ادرار 24
  ساعته حجم ادرار 2600 وکراتینین 22 و اوره839ولی پروتین 44 است سیترات 6/2 بقیه موارد نرمال لطفا علت را توضیح دهید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام،میزان دفع پروتئین شما اندکی بیش از حد مجاز است(حد مجاز ۳۰ هست)که هیچ ربطی به سنگهای شما ندارد(سنگهای شما کوچک‌ است و‌نمیتواند باعث اسیب به کلیه و دفع پروتئین شود)برای دفع پروتئین به دکتر داخلی کلیه(نفرولوژیست)مراجعه کنید
 • تصویر کاربر کیوان چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  خانم ۳۴ ساله ، ۷ ماهه زایمان کردم درد کشاله ران و بین ران دارم موقع راه رفتن زیاد بدتر هم میشه ، چرخیدن موقع دراز کشیدن با درد همراه میشه ، راهنمایی بفرمایین مشکل از کجاست و به چه تخصصی باید مراجعه کنم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام،لطفا سونوگرافی نواحی اینگویینال ۲ طرفه انجام دهید و‌ با جواب ان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وادب.وقت بخیر،حدودسه ماه میشه که بعدازورزش فوتبال،حدوداپنج تاهفت سانت بالای آلت تناسلی جاییکه استخوان زیرشکم بصورت موازی ازچپ تاراست امتدادداردوقتی به این استخوان دست میزنم البته بافشارزیاداحساس درد دارم یاهنگام سرفه کردن دردم بیشتر میشه وقت راه رفتن و بخصوص شوت زدن یاضربه زدن باپانیزدردم بیشتر میشه و معمولا بعدازدوهفته استراحت ودوری از فوتبال دردخاصی ندارم وبهبودپیدامیکنه، چهل وچهارسال سن دارم وحدودیکماه پیش سونوگرافی انجام دادم ولی پزشک اورولوژی چیزخاصی تشخیص نداد.محبت میکنین راهنمایی بفرمایید برای ازبین بردن این دردبایدچیکارکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام، به احتمال زیاد شما دچار کشیدگی و strain عضلات شده اید
   مسکن و شل کننده عضلانی مصرف کنید
   فیزیوتراپی جهت تقویت عضلات نیز موثر است
 • تصویر کاربر ستاره شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب
  آقای دکتر با تشکر از وقت شما مدتی است که در کشاله ران درد دارم بطوری که نمی توانم درست راه بروم البته همیشگی نیست مثلا دو روز درد دارد بقیه هفته نه یا برعکس . که این درد معمولا با نشستن زیاد تشدید می شود مثلا در مسافرت ها. یا با دو حتی دو آرام.
  البته من پوکی استخوان در لگن دارم و کم کاری تیرویید .
  با تشکر از شما لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام،لطفا" يك سونوگرافي از نواحي اينگوئينال ٢ طرفه انجام دهيد
 • تصویر کاربر هیلا جمعه ۵ بهمن ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،من یک هفته اس که قسمت روی ران پام و گاهی پشت پا تا لگن و قسمت سرینی ران پا تا پهلو درد میکنه ،و از دیشب هم قسمت کشاله ران زیر دستگاه تناسلی خیلی درد میکنه و حس سوزش دلرم و دردش ب روی ران پام و قسمت سرسنی و لگن و پهلو میزنه،و درد در روزهای اول تا زانو میزد،الان کمتر شده،در ضمن از فردای روز ورزش در باشگاه درد شروع شد ولی داخل باشگاه کار سنگین نکردم،خیلی ممنون میشم پاسخ بدید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ بهمن ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام،چون اين درد بعد از باشگاه شروع شده است احتمال بسيار زياد در اثر اسپاسم عضلاني است
   در صورت ادامه درد سونو گرافي انجام دهيد
 • تصویر کاربر ارسلان جمعه ۱۴ دی ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من جوانی سی ساله هستم.و یک ماه است که قسمت داخلی کشاله ران کمی ،ورم کرده است.و الان دوروز هست که درد دارم از ناحیه داخل.بنده چکاب کاملم انجام دادم همون یک ماه قبل و همه چیز نرمال بوده و هیچ مشکلی نبوده.و فوق تخصص هم دیده و گفتن چیزی نیست.الان از خدمت جنابعالی سوال دارم علت این درد یست .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ دی ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام،لطفا" يك سونوگرافي از ان ناحيه انجام دهيد
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دكتر ناطق
  من بدنسازم و بر اثر وزنه زدن فتق كوچک گرفتم، كه بيضه سمت چپم درد گرفته. به دكتر مراجعه كردم گفت احتياج به عمل نداره دارو داد ولی گفت اصلا نبايد ورزش كنی!!! من بدنسازم و نمی توانم ورزش نكنم چيكار كنم؟ آيا می توانم عمل كنم و بعد از بهبودی كامل بعد از سه ماه دوباره ورزش بدنسازی كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   بله،ميتوانيد
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر من یک سال و چهار ماهه بود که به خاطر عدم نزول بیضه وفاق عمل شد الان بعد از سه هفته هنوز هم بیضه ها پایین نیومدند! خواستم بدونم آیا این طبیعی است یا نه و باید چکار کنم؟ در ضمن باید بگویم بیضه‌ها وقتی به دنیا آمد پایین بودند و بعد از سه ماهگی رفتند بالا. ما تا 16 ماهگی صبر کردیم دکتر گفت باید عمل بشه
  ممنونم بابت زمانی که در اختیار ما می گذارید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا" يك سونوگرافي جديد انجام دهيد و يا جهت معاينه تشريف بياوريد مطب
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من چند وقت پیش به خاطر درد پهلو به پزشک مراجعه کردم، بعد از انجام سونوگرافی متوجه شدم سنگ کلیه دارم با مصرف دارو سنگ را دفع کردم ولی الان ی مدتیه که در ناحیه ی ران و بیضه ی خود احساس درد می کنم. خواستم بدونم آیا این درد به خاطر دفع سنگ کلیه است یا علت دیگری دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،درد سنگ كليه ميتواند به بيضه ها و كشاله ران انتشار پيدا كند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر