9 علت درد کشاله ران در مردان و زنان

آخرین بروزرسانی: 20 آبان 1402

در این مقاله می خوانید
کشاله ران ناحیه پیچیده ای از انتهای شکم تا ران پاها می باشد. درد عضلانی یک مشکل رایج است و شبکه بزرگ عضلات، استخوان ها، عصب ها و عروق خونی می توانند تشخیص علت درد کشاله ران را دشوار کنند. در این مقاله به بررسی انواع علل درد کشاله ران و روش درمان آن ها می پردازیم.
 

علت درد کشاله ران در مردان از زبان دکتر ناطق

علت درد کشاله ران به دلایل ارتوپدی

علت درد کشاله ران در مردان و زنان

عضلات بسیاری در ناحیه کشاله ران، از بدن پشتیبانی می کنند و به شما اجازه ی حرکت، خم و صاف کردن پاها را می دهند. عملکرد فراوان آن ها منجر به آسیب پذیر بودن آن ها می شود.  این آسیب ها اغلب در ورزشکاران رایج تر است. در افراد غیر ورزشکاری که فشار ناگهانی بر روی بدنشان اعمال می شود نیز ممکن است این مشکلات ایجاد شود.

مفصل لگن به عضلات و اعصاب کشاله ران نزدیک می باشد، بنابراین مشکلات مفصلی مربوط به لگن ممکن است باعث درد کشاله ران شود. درد کشاله ران ممکن است نشان دهنده یک اشکال در دستگاه ادراری و تناسلی نیز باشد.

1_ عفونت ادراری

مثانه درست بالاتر از کشاله ران قرار دارد و در صورت عفونت می تواند منجر به درد در کشاله ران شود.

2_ درد در بیضه ها

عفونت یا اشکال در جریان خون باعث ایجاد درد بیضه (علت درد بیضه راست) می شود که این درد ممکن است در کشاله ران احساس شود.

3_ فتق

ممکن است یک عضو، مانند روده، از بین عضلات آن ناحیه بیرون بزند و منجر به برآمدگی دردناکی شود که با سرفه و یا خم شدن بدتر می شود.

4_ غدد لنفاوی برجسته

گره های لنفاوی در دو طرف کشاله ران دیده می شوند و ممکن است به علت عفونت یا علل دیگر متورم شوند.

5_ سنگ کلیه

درد تیر کشنده در کلیه ها که از سنگ کلیه ناشی می شود، می تواند به کشاله ران منتقل شود.

علائم درد کشاله ران

اغلب ورزشکاران پس از یک حرکت اشتباه یا صدمه دیدن از درد کشاله ران رنج می برند. عضلات این ناحیه در طول فعالیت بدنی فشار زیادی را تحمل می کنند. به طور کلی این عضلات همیشه در معرض کشیدگی و آسیب هستند. درد کشاله ران می تواند تیز یا مبهم باشد، اما اغلب با حرکت بدتر می شود و ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

6_ آسیب عضلانی و تاندون

احتمالا شایع ترین علت درد کشاله ران، آسیب ماهیچه ها و تاندون ها در آن ناحیه می باشد که موجب درد می شود.

7_ گرفتگی عضلانی

فشار مستقیم بر روی یک عصب باعث درد شدید می شود که اغلب حالت تیر کشنده یا سوزشی دارد.

8_ شکستگی

تمرین شدید می تواند باعث شکستگی استخوانی همراه با درد شود، این شکستگی ها معمولا خود به خود بهبود می یابند.

9_ آرتریت

کشیدگی ها و پارگی ها می توانند در طول زمان به مفصل لگن آسیب برسانند، که در نهایت منجر به ناراحتی در ناحیه کشاله ران می شود.

10_ بورسیت

در بورسیت مایع روان کننده ای که بین عضلات، تاندون ها و استخوان ها در نزدیکی مفاصل وجود دارد، به شدت ملتهب می شود.

 واریس بیضه چیست؟

درد کشاله ران

9 علت اصلی درد کشاله ران

1_ فتق کشاله ران

فتق زمانی رخ می دهد که حلقه روده از داخل دیواره شکم خارج شود. با افزایش سن، بافت های حمایتی که اندام های داخل شکم را حفظ می کنند، ضعیف می شوند و خطر فتق افزایش می یابد. فتق های کشاله ران که فتق های اینگوینال نیز نامیده می شوند، شایع ترین نوع هستند. آنها اغلب به علت انقباض عضلانی هنگام بلند کردن اجسام سنگین ایجاد می شوند.

فتق کشاله رانى که پیچیده باشد یک اورژانس پزشکی است. این نوع فتق به راحتی و بدون جراحی به داخل باز نمی گردد. این نوع فتق ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد، به این معنی که جریان خون ناحیه ی تحت فشار کم می شود و بافت ممکن است به سرعت بمیرد. این وضعیت تهدید کننده زندگی است.

2_ فتق غیر مستقیم

فتق زمانی رخ می دهد که یک عضو یا قسمت داخلی بدن از بین عضلات دیواره شکم برآمده و بیرون زده شود. فتق غیر مستقیم، در نتیجه بیرون زدگی بیضه از حلقه اینگوئینال عمقی می باشد.

پزشک دوره درمان را تعیین می کند و ناحیه ى بیرون زده را به داخل بر می گرداند. در بعضی موارد، پزشک عمل جراحی را توصیه می کند.  در فتق های بدون علامت معمولا درمان مراقبتی پیشنهاد می شود.

3_ آبسه کشاله ران

آبسه کشاله ران ناشی از عفونت پوست یا ناحیه زیرین آن است. عفونت معمولا توسط یک باکتری ایجاد می شود که بدن شما با ایجاد یک توپ التهابی در اطراف باکتری ها به آن واکنش نشان می دهد. باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید تا آبسه را تخلیه کند.

4_ بورسیت ایلئوپزواس

بورس ها، کیسه های کوچک حاوی مایع هستند که در اطراف بدن در مکان های استراتژیک برای نرمی و کمک به کاهش اصطکاک قرار گرفته اند. بورسیت ایلئوپزواس یا لگنی، التهاب بورس های لگن است که باعث درد در ناحیه لگن می شود. درد ممکن است به خارج از ناحیه ران نیز گسترش یابد.

باید به پزشک خود مراجعه کنید. درمان این بیماری معمولا اجتناب از فعالیت هایی است که منجر به بدتر شدن علائم می شوند و هم چنین داروهای ضد درد، فیزیوتراپی و تزریق استروئید نیز توصیه می شود. جراحی به ندرت مورد نیاز است.

درد کشاله ران

5_ فتق های ناشی از ورزش

فتق ناشی از ورزش به آسیب بافت نرم در کشاله ران اطلاق می شود که اغلب در طول حرکات چرخشی ناگهانی (هاکی روی یخ، فوتبال، کشتی و فوتبال آمریکایی) رخ می دهد. فتق ورزشی با فتق اینگوئینال متفاوت است و در ناحیه کشاله ران منجر به برآمدگی نمی شود.

بهتر است در عرض ٢٤ ساعت به پزشک خود مراجعه کنید. این وضعیت باید بلافاصله ارزیابی و با استراحت، فیزیوتراپی و داروهای ضد التهاب درمان شود. اگر درمان نشود، باعث درد مزمنی خواهد شد که مانع بازگشت به ورزش می شود.

6_ شکستگی لگن

شکستگی لگن، شکستگی یک چهارم بالایی استخوان ران ( فمور ) می باشد. میزان شکستگی نوع جراحی را مشخص می کند. باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید، زیرا عوارض ناشی از آن می تواند خطرناک باشد. درمان ترکیبی از جراحی، توانبخشی و دارو است.

7_ سلولیت

سلولیت عفونت پوست و بافت های زیرین آن است. سلولیت بیشتر به علت استرپتوکوک های گروه A ایجاد می شود و به طور معمول از طریق یک بریدگی در پوست وارد بدن می شود. باید به پزشک خود مراجعه کنید تا پوست شما را بررسی و آنتی بیوتیک های لازم را تعیین کند.

8_ بورسیت تروکانتر

بورسیت تروکانتر یکی از علل شایع درد ناشی از آسیب به تاندون ها و یا بورس ها (کیسه پر شده با مایع در نزدیکی مفصل) است که در نقطه بیرونی لگن ایجاد می شود.

اگر درد شما با فعالیت های روزانه تداخل دارد یا بهبود پیدا نمی کنید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. با این حال، اغلب موارد بدون درمان به مدت چند هفته بهبود می یابند.

9_ کبودی کشاله ران

کبودی، آسیب عروق خونی است که خون را به قلب (مویرگ ها و رگ ها) انتقال می دهند و خون در آن ناحیه جمع می شود. این موضوع توضیح دهنده ی رنگ آبی یا بنفش کبودی است.

درمان درد کشاله ران

برخی علل درد کشاله ران، آسیب های عضلانی جزئی هستند و معمولا در خانه درمان می شوند. در بعضی موارد، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک باشد.

علائم شایع

1_ استراحت

حداقل یک تا دو هفته برای بهبودی ناحیه آسیب دیده استراحت کنید.

2_ داروهای ضد درد

گزینه هایی مانند تیلنول و ادویل برای درمان کوتاه مدت درد عالی هستند.

3_ کمپرس یخ

کمپرس یخ روشی آسان برای کاهش درد می باشد.

4_ کمپرس گرما

در برخی افراد ممکن است کمپرس گرم بیشتر از کمپرس یخ موثر باشد.

5_ پشتیبانی

پوشیدن لبای های تنگ می تواند کمک کننده باشد.

6_ کشش

کشش صحیح ناحیه آسیب دیده در طول بهبودی می تواند مفید باشد و قبل از هر تمرین باید انجام شود.

7_ فیزیوتراپی

یک فرد حرفه ای می تواند تکنیک های پیشرفته و مربوط به قسمت خاص آسیب دیده را آموزش دهد.

8_ اشعه ایکس

پزشک ممکن است از اشعه ایکس یا برخی از انواع تصویر برداری مانند سی تی یا ام آر آی برای ارزیابی علت درد کمک بگیرد.

9_ تزریق استروئید

اگر درد شما ناشی از التهاب در ناحیه مفصلی یا اطراف آن باشد، استروئیدها می توانند این مشکل را درمان کنند.

10_ آنتی بیوتیک ها

اگر پزشک مشکوک به عفونت باکتریایی باشد، ممکن است آنتی بیوتیک ها را تجویز کند.

11_ جراحی

جراحی می تواند در موارد آسیب شدید عضلانی و شکستگی های استخوانی یا مشکلات دیگری مانند فتق مورد نیاز باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 499 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مهدی هستم 31 سالمه قسمت کشاله ران سمت چپ یک هفته پیش کمی متورم شده و زیر شکم سمت چب پایبن چسبیده به کشاله ران کمی درد میکرد تا 3 روز ادامه داشت که خوب شد ولی وقتی میخوام بشینم قسمت زیر شکم سمت چب پایین چسیده به کشاله ران احساس گرفتگی و انگار چیزی رو حس میکنم قبل این اتفاق من کار سنگین انجام دادم و در ادار و مدفوع و رابطه جنسی هیچ گونه مشکل ودردی ندارم. و در ضمن ( مرحوم پدرم سرطان کلون داشت) که دکتر ها گفتن در سن 30 تا31 سالگی آندوسکوبی و کندوسکوبی انجام بدم من هنوز انجام ندادم آیا به نظر شما این مشکل به بیماری پدرم ربطی داره لطفا راهنمایی کنید.. باتشکر...
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،به بیماری پدر ربطی ندارد سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر محمد.م پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 873 مشاهده پرسش
  سلام اقایی ۵۹ ساله هستم سابقه سنگ کلیه وصفرا داشتم ودارم الان چندروز هست بغل کشاله ران سمت راستم درد داره شکمم گاز ونفخ داره الان دراین شرایط کرونایی چه دارویی مصرف کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  با سلام. مدت 6 ماه هست که درد در ناحیه کشاله و مثانه دارم. دردی شبیه درد کوفتگی. خصوصا زمانی که ورزش میکنم درد بسیار شدید میشود تا حدی که دیگه نمیتونم توپ فوتبالو شوت کنم. دوماه استراحت کردم ورزش نکردم اما این درد همچنان هست. نکته ای که هست فقط جلوی ورزشمو گرفته یعنی در حالت عادی اذیتم نمیکنه. لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا به ارتوپد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر میترا پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز
  مادر من 41 سال سن دارند حدود یک ماه است که از ابتدای استخوان ران تا قوزک پایش ب شدت درد دارد و این درد مبهم است و دقیقا نمیداند که استخوانش است یا ماهیچه ران...و این درد زمانیکه بی حرکت است خوب میشود اما همین که پایش را حرکت میدهد از شدت درد توانایی ادامه حرکت را ندارد و هیچ گونه آسیبی هم ندیده که بگوییم احتمال شکستی یا آسیب دیدگی داشته باشد و با مسکن هم تا چند ساعتی دردشان بهبود میابد اما بعد از تموم شدن اثر مسکن درد شدید تر از قبل میشود درضمن در طول کل ران تا ساق پا یه سری سیاهرگ هایش از زیر پوستش بیرون اومده و مثل واریس میباشد(بسیار شدید است) با توجه به این ویروس هم جرت مراجعه به مراکز درمانی را ندارد ...اگر لطف بفرمایید که ماراراهنمایی بفرمایید بسیار ممنونتان خواهم بود... خواهش میکنم جوابمان را بدید مادرم دیگه نمیتونه راه بره ازدرد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،به ارتوپد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر بهراد پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 669 مشاهده پرسش
  با سلام. من دور روز پیش دچار درد شدید در قسمت کشاله ران شدم که باعث شده 2 شب نخوابم و در هیچ حالتی درد تسکین پیدا نمیکندموقع خواب خیلی شدید تر میشود. درد در سمت راست و جلو است که این درد بعضاً به صورت ضربانی هست. در قسمت بیضه ها هیچ دردی ندارم و در کشاله ران بر آمدگی که با دست لمس شود وجود ندارد. متاسفانه امکان مراجعه به پزشک را ندارم. من روز قبل در اتاق چند حرکت کششی هم انجام دادم ولی خیلی ملایم.
  ممنون میشم اگر بگین این درد ارولوژیک هست یا فقط کشیدگی عضلات.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،نیاز به معاینه دارید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 306 مشاهده پرسش
  سلام من چند وقت پیش در فوتسال یک ضربه چرخشی با تمام قدرت و در وضعیت فشار زدم از اون موقع با مشکل مواجه شدم و درد در کشاله ران دارم برام کابوس شده واقعا چون اصلا نمیتونم مثل قبل از بدنم کار بکشم قدرت بدنیم از نصف کمتر شده شوت نمیتونم بزنم تقریبا این مشکل 2ماه دارم

  این نکته ام جا داره بگم که موقع سوم دبیرستان من نمیدونم.این مشکل از چی بود ولی همین مشکل به مقدار شدید داشتم به طوری که هنگام دویدون باتوپ.موقع ایستادن یا تغییر جهت کشاله رانم حمایت نمیکرد فکر میکنم با درد هم همراه بود و توی راه رفتم درد داشتم کمی و من پخش زمین میشدم واقعا بد بود ولی بعد چند وقت خوب شدم تا اون ضربه بد رو توی سالن زدم اگه میشه بهم.راه حل مناسبی بگید میدونم این درد جدید از فشار زیاده نمیخوام نتونم ورزش بکنم من به صورت حرفه ای روزی 3تا 4ساعت ورزش میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،به ارتوپد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر روحیه پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 311 مشاهده پرسش
  سلام چند روزه از کمر به پایین توی یکی از پاها درد شدید دارم و‌ دور تا دور بیضه ها هم درد های ضرباتی ایجاد میشه
  میشه راهنمایی کنین مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،به ارتوپد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 340 مشاهده پرسش
  سلام و هفته ای است درد در قسمت ماهیچه روی ران دارم
  به علت کرونا هیچگونه ورزش و تحرکی ندارم قبلا ورزشکار بودم گاها کمی احساس سردی و لرز هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،به همکاران ارتوپد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Am پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 535 مشاهده پرسش
  باسلام
  خدمت پزشک محترم
  نوجوانی هستم۱۶ساله از کودکی بعضی مواقع دچار درد شدیدی همراه با تورم در کشاله ران چپ نرسیده به زانو شدم متاسفانه الان مدتی هست که درد پدیدارشده وبیشتر وشدیدتر شده علایم ورم همراه بادرد شدید میباشد
  ۱)به چه متخصصی مراجعه کنم
  ۲)باتوجه به شرایط کنونی درمان خانگی ان چیست
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،به همکاران ارتوپد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر کیوان پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 364 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند روزه از بالای لگن تا پنجه پام درد میکنه دردش هم هر ساعت یه جاییه یه بار بالای لگن یه بار کشاله ران یه بار زانو و یه بار ساق پا وبعضی وقت اصلا درد نداره لطفا راهنمایی می فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام به همکاران ارتوپد مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر