درمان واریکوسل خفیف چیست ؟

به طور کلی واریکوسل عبارتست از اتساع و بزرگ شدگی غیرطبیعی شبکه وریدی بالای بیضه ها. واریکوسل یک بیماری نسبتا شایع است که در ۸ تا ۲۰ درصد مردان دیده می شود.

این بیماری در اطفال زیر ۱۰ سال به ندرت دیده می شود. شیوع واریکوسل در مردان نازا بسیار بالاست و ۱/۳ بیماران نابارور مبتلا به واریکوسل هستند. میزان شیوع واریکوسل در بالغین جوان ۱۵% و در مردان نابارور ۲۰ تا ۴۰% می‌باشد. در کسانی که ناباروری ثانویه دارند (یعنی قبلاً بچه‌دار شده‌اند و اکنون توانای فرزند آوری ندارند) شیوع آن به ۷۰% می‌رسد.

علت واریکوسل

واریکوسل در ۹۰% موارد در سمت چپ دیده می شود و بقیه موارد دو طرفه و ندرتا هم واریکوسل سمت راست به طور تنها وجود دارد. چند توجیه اناتومیک یا ساختمانی برای این موضوع وجود دارد، از جمله:

 • مورد اول

طول بیشتر ورید اسپرماتیک سمت چپ است (وریدی که خون را از مجاری اسپرم ساز خارج می سازد) که حدود ۱۰ سانتی متر بلندتر از سمت مقابل بوده و با زاویه ۹۰ درجه به ورید کلیوی سمت چپ تخلیه می شود و تقریبا در ۴۰% موارد در کالبد شکافی ها عدم تشکیل دریچه دیده شده است ( دریچه ها در طول ورید ها از پس زدن خون به سمت عقب جلوگیری می کنند).

 • مورد دوم

فشار نسبتا بالایی است که ورید کلیوی چپ ( که خون ورید اسپرماتیک چپ به آن می ریزد) به سبب قرار گرفتن بین شریان های آئورت و صفاقی فوقانی تحمل می کند.
معمولا حرارت کیسه بیضه ها، ۲٫۵ درجه سانتیگراد کمتر از حرارت داخل رکتوم (مجرای انتهایی لوله گوارش) است. در صورت وجود واریکوسل این اختلاف به ۱ درجه می رسد. در هنگام جراحی، جراح  با بستن وریدهای اسپرماتیک باعث خنک شدن اسکروتوم می شود.

 • مورد سوم

از موارد دیگری که باعث ایجاد واریکوسل می شود شامل نارسایی دریچه های وریدی است که باعث برگشت خون وریدی و مواد مضر به داخل لوله های اسپرم ساز می شود.

با توجه به مواردی که قبلا اشاره شد، شیوع در سمت راست به دلیل کوتاه تر بودن طول ورید اسپرماتیک سمت راست و زاویه حاده تری که به ورید اجوف فوقانی تخلیه می شود، بسیار کمتر است.

چه تغییراتی در صورت وجود واریکوسل در بیضه ها رخ می دهد؟

با توجه به اینکه تغییرات در این بیماری به صورت مزمن رخ می دهد، این تغییرات غالبا موجب تغییرات ساختمانی نمی شوند. تغییرات میکروسکوپی بیضه در اثر واریکوسل به صورت از بین رفتن لوله های منی ساز، رسوب مواد سفت و فیبروز و افزایش قطر در اطراف لوله های اسپرم ساز بوده که در مراحل اولیه باعث اختلاف در حرکت اسپرم های اولیه و سپس کاهش تعداد اسپرم ها و در نهایت اختلال شکل اسپرم های اولیه می شود.

اثرات واریکوسل به نوع واریکوسل و مدت زمان درگیری فرد مبتلا به آن وابسته می باشد که در نهایت منجر به تحلیل و از بین رفتن بیضه می شود.

واریکوسل خفیف ( ساب کلینیکال )

واریکوسل ساب کلینیکال به مواردی اطلاق می شود که در معاینه واریکوسل وجود ندارد و تنها با روش های تصویر برداری اعم از سونوگرافی رنگی و یا تصویر برداری از وریدهای بیضه تشخیص داده می شود. به علت عدم تاثیر واریکوسل ساب کلینیکال روی جریان اسپرم ساز جراحی و اصلاح واریکوسل ساب کلینیکال تاثیر چندانی بر باروری ندارد.

علائم واریکوسل خفیف

واریکوسل خفیف در اکثر موارد بی علامت است و معمولا در معاینات غربالگری یا بررسی علت ناباروری تشخیص داده می شود. در واریکوسل های پیشرفته شایع ترین تظاهر آن دردی است که با فعالیت تشدید می شود. در صورت بروز درد، ممکن است چندین نوع درد را بروز دهد که این دردها می توانند با ایستادن و یا فعالیت بیشتر شوند. درد می تواند به صورت تیز و قابل تمایز و یا غالبا به صورت مبهم باشد، ممکن است درد به هنگام دراز کشیدن به پشت کمر تیر بکشد و یا در طول روز افزایش یابد.

در واریکوسل نوع خفیف معمولا علامتی دیده نمی شود و در صورت پیشرفت بیماری علائم پر رنگ تر خواهد شد. میزان همراهی درد با واریکوسل بین ۵ الی ۱۰ درصد است. گزینه اول برای بهبود درد، درمان محافظه کارانه (تغییر سبک زندگی، نپوشیدن لباس زیر تنگ و چسبان، اجتناب از سرپا ایستادن طولانی مدت، خنک نگه داشتن بیضه و شستشوی آن با آب سرد)است. در صورت عدم پاسخ به درمان محافظه کارانه گزینه جراحی مطرح می شود. درد حاصل از واریکوسل با جراحی در ٥٠٪؜ موارد به طور کامل بهبود یافته و در ٤٠ الی ٢٥ درصد موارد به صورت نسبی بهتر می شود. پاسخ به درمان در افراد مبتلا به درد مبهم نسبت به کسانی که درد حاد و تیر کشنده دارند بهتر است.

انواع واریکوسل چگونه تشخیص داده می شوند؟

هنوز بهترین راه تشخیص واریکوسل، یک معاینه بالینی می باشد. هنگامی که شما به پزشک مراجعه می کنید در دو وضعیت بررسی می شوید: ایستاده و سپس در وضعیت خوابیده به پشت.

اگر در وضعیت ایستاده و بدون لمس، وریدهای پر شده شبکه وریدی بالای بیضه قابل دیدن باشند، در آن صورت واریکوسل پیشرفته و یا درجه ۳ وجود دارد.

در زمانی که واریکوسل فقط بوسیله لمس اما بدون استفاده از هر نوع مانوری ( یعنی سرفه کردن و زور زدن) ثابت شود واریکوسل متوسط و یا درجه ۲ نامیده می شود.

واریکوسل خفیف یا درجه ۱ زمانی مطرح می شود که تنها در بالا رفتن ناگهانی فشار داخل شکم مثلا توسط سرفه یا زور زدن، برگشت رو به عقب خون به شبکه وریدی بیضه قابل لمس باشد.

بیماری واریکوسل

درمان واریکوسل چیست؟ آیا بعد از درمان قدرت باروری، مثل فرد نرمال می شود؟

درمان قطعی واریکوسل تنها عمل جراحی می باشد زیرا پروسه پیشرفت و مبتلا شدن، یک پروسه ساختاری و ساختمانی است و با دارو نمی توان یک نقص ساختمانی را ترمیم نمود. جراحی واریکوسل در میان تمام درمان های مرسوم برای ناباروری برای مرد، از همه امیدبخش تر است.

تقریبا به طور قطع می توان گفت هر چه تشخیص واریکوسل در سن پایین تری باشد، شانس بهبودی و نتیجه گیری بالاتر است. آمارهای گرفته شده از مراکز درمانی درباره ی بیماران تحت عمل قرار گرفته نشان می دهد تقریبا ۸۰% بیماران کیفیت اسپرم بهتری پیدا می کنند و حداقل ۵۰ % آنان صاحب یک فرزند می گردند.

یک مورد مهم این است که تمام موارد واریکوسل نیاز به درمان جراحی نخواهند داشت. در موارد خفیف و متوسط که طبق آزمایش اسپرموگرام، باروری فرد تحت تاثیر قرار نگرفته و به خوبی صاحب فرزند خواهد شد، جراحی صورت نمی گیرد.

اما در واریکوسل شدید ( درجه یا گرید ۳ )، واریکوسلی که باعث از بین رفتن بیضه شده است، واریکوسلی که موجب اختلال در آزمایش نطفه و آنالیز اسپرم بیمار شده است و یا واریکوسلی که همراه با درد آزار دهنده در بیمار است، نیاز به جراحی وجود دارد. جراحی واریکوسل به دو صورت انجام می شود : جراحی میکروسکوپیک و جراحی لاپاروسکوپیک.
بیشتر موارد جراحی واریکوسل با میکروسکوپ انجام می گیرد که بسیار دقت بالاتری دارد اما در مواردی نیز از لاپاروسکوپی استفاده می شود که از مزایای آن بزرگنمایی بیشتر و راحت تر بودن حفظ شریان بیضه است که به خصوص در موارد جراحی واریکوسل دو طرفه، جراحی لاپاراسکوپیک واریکوسل ارجح است.

انواع روش های جراحی برای اصلاح واریکوسل وجود دارد که بر اساس این که ورید در کدام قسمت از مسیر خود بسته است، روش مناسب توسط پزشک معالج انتخاب می شود.

از عوارض جراحی می توان به آسیب به شریان اسپرماتیک داخلی که می تواند منجر به از بین رفتن بیضه شود و هیدروسل (تجمع مایع در اطراف بیضه) در اثر آسیب به سیستم لنفاوی پس از عمل جراحی اشاره کرد. میزان وقوع این عوارض در جراحی میکروسکوپی بسیار کم (در حدود ۱ الی ۲ درصد) بوده و این امر مزیت اصلی جراحی میکروسکوپی است.

مزایای عمل جراحی به عنوان تنها راه درمان در مقایسه با عوارض آن، بسیار پر رنگ می باشد و توصیه به انجام عمل جراحی در صورت وجود موارد ذکر شده، می شود. ۳ تا ۴ ماه پس از عمل ، آزمایش اسپرم داده می شود و تا یکسال پس ازجراحی و یا تا زمان وقوع باروری این آزمایش تکرار می شود.

آیا درمان دارویی برای واریکوسل وجود دارد؟

با توجه به اینکه علت زمینه ای این بیماری، یک اختلال آناتومیک و ساختاری می باشد، درمان دارویی برای این بیماری وجود نداشته و بهترین روش درمان، همان جراحی است.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سید چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر شبت بخیر
  یه مدتی هست برای بچه دارشدن اقدام کردم ولی نمیشدم
  به دکتر مراجعه کردم سنو بیضه و لگن برام نوشت امروز انجام دادم امکانش هست یه نگاهی بندازینو نظرتونو بگین
  جواب سونو هم پیوست کردم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   شما در سمت راست واریکوسل خفیف و در سمت چپ واریکوسل شدید دارید ازمایش اسپرم دهید اگر اسپرم شما مختل بود جراحی کنید
 • تصویر کاربر علي چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر من حدود يك هفته است كه بيضه سمت چپم درد مي كند آزمايش و سونوگرافي دادم قطرش 3/6 است آيا نياز به عمل دارد يا نه خيلي نگرانم لطفا راهنماييم كنيد. با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،شما واریکوسل دارید نخست در یک ازمایشگاه معتبر ازمایش اسپرم بدهید اگر درد شما شدید بود و یا اختلال در باروری(اختلال در ازمایش اسپرم)داشتید جراحی کنید برای خواندن مطالب بیشتر میتوانید به سایت اینجانب نیز مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   مقاله مربوط به واریکوسل و مصاحبه بنده در برنامه به خانه برمیگردیم راجع به واریکوسل را مشاهده بفرمایید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهران. جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . من ۲۴ سال سن دارم . چهار روزی هست که در بیضه سمت چپم احساس درد مبهم دارم و زمانی که لمس میکنم هیچ دردی مشاهده نمیکنم . احتمال دارد به واریکوسل مبتلا شده باشم ؟ و اگه واریکوسل خفیف داشته باشم احتمال تبدیل شدنش به نوع دو و سه هست . ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،برای تشخیص واریکوسل باید یک سونوگرافی رنگی انجام‌دهید
   احتمال تبدیل واریکوسل وجود دارد اما بسیار کم است
 • تصویر کاربر احمدرضا جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من در تاریخ بهمن 97 تشخیص واریکوسل گرید 1 در بیضه چپ داده شد و توسط یکی از همکاران شما جراحی شدم . در طول مدت 3ماه از داروی زینک ، ویتامین ای ، اسیدفولیک5 و ویتامین سی مصرف کردم وسپس ازمایش اسپرم دادم که متاسفانه هیچ تغییری که حاصل نشد در ازمایش من میزان WBC , RBC ,Immature هم به شدت بالاست و رنگ اسپرم که همیشه شیری بوده این دفعه طوسی با بوی شبیه ماهی بوده !!!!!! اولا بفرمایید علت چیست و ایا قابل درمان میباشد ؟ دوما اگر این موضوع درمان شود ایا بهبودی در تعداد و حرکت و کیفیت اسپرمها ایجاد میشود ؟ سوم اینکه ایا با این حساب میشود طبیعی بارداری صورت گیرد ؟ من قبل از عمل ازمایش fdi هم دادم که شکست نداشت یعنی گفته شد روش طبیعی هم میشود . ممنون میشم راهنمایی کنید . ازمایش پیوست شد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی رنگی از بیضه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر من وارکوسل گرفتم پا و کمرم زیاد درد میکند ایا خفیف است یا اوت کرده؟؟
  بعد چه کارهای باعث اوت شدن میشود؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،درجه واریکوسل با معاینه و انجام سونوگرافی رنگی مشخص میشود
   هر کاری که باعث گرم شدن بیضه و یا افزایش فشار داخل شکم و افزایش فلوی عروقی شود(مثل بدنسازی)در پیشرفت واریکوسل موثر است
 • تصویر کاربر حامدکریمی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سپاس از سایت خوبتون.
  من 25ساله و سرباز هستم.در بیضه راست درد دارم و رگهایی برجسته روی بیضه دیده میشه.
  و کشاله ران هم درد دارم همون سمت.


  در بیضه چپ واریکوسل 2/88وجود داره.


  زیر الت تناسلیمم درد داره.


  ایا نیاز ب عمل دارم و اینکه بیماری من بدتر میشه در اینده؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،ابتدا یک ازمایش اسپرم بدهید اگر اسپرم شما مختل بود جراحی لازم است وگرنه نیازی به عمل نیست
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر،بنده ۴۰ساله هستم ودارای دو فرزند که مدتی تصمیم به انجاب شدیم اما۶سال خبری نشد چندین بار آزمایش اسپرم دادم کاملا نرمال بود اما سونوگرافی که گرفتم هیدروسل خفیف دوطرفه مشاهده شده (کمتراز۴سی سی)اما هیچ درد یاتورم ندارم ،حالا بااین وضعیت نیاز به جراحی دارم ؟البته هم جایی نوشته وارکوسل وریدها اتساع یافته
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،هیدروسل شما به هیچ وجه نیازمند جراحی نیست
   واریکوسل اگر شدید باشد و یا باعث ناباروری شده باشد نیازمند درمان است
 • تصویر کاربر متین پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اگه مدت خروج مذی حدود چندین ساعت باشه و بعد از اون هم منی خارج نشه ممکنه ضرری داشته باشه ؟
  الان واریکوسل خفیف دارم و گاهی اوقات درد دارم . ضمنا گاهی اوقات با کمی تحریک مذی خارج میشه . این خروج مذی بیش از حد نیست و مشکلی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Nategh سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من واریکوسل خفیف دارم ایا نیازی به عمل هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،بعید است
   واریکوسل فقط در مواردیکه شدید باشد،سبب اختلال د اسپرم و یا باروری شده باشد و یا درد بسیار شدید تولید کند نیازمند جراحی است
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر همسر من واریکوسل داره سمت چپ گرید فکر کنم زیاد باشه الان داره قرص مصرف میکنه از اسپرم دومش بهتر شد نسبت به قبلی به نظر شما امکان بارداری هست خیلی نگرانم به عمل نیاز داره ترو خدا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا تصویر سونوگرافی و ازمایش اسپرم را برایم بفرستید
درحال دریافت اطلاعات