درمان واریکوسل خفیف چیست ؟

به طور کلی واریکوسل عبارتست از اتساع و بزرگ شدگی غیرطبیعی شبکه وریدی بالای بیضه ها. واریکوسل یک بیماری نسبتا شایع است که در ۸ تا ۲۰ درصد مردان دیده می شود.

این بیماری در اطفال زیر ۱۰ سال به ندرت دیده می شود. شیوع واریکوسل در مردان نازا بسیار بالاست و ۱/۳ بیماران نابارور مبتلا به واریکوسل هستند. میزان شیوع واریکوسل خفیف در بالغین جوان ۱۵% و در مردان نابارور ۲۰ تا ۴۰% می‌باشد. در کسانی که ناباروری ثانویه دارند (یعنی قبلاً بچه‌دار شده‌اند و اکنون توانای فرزند آوری ندارند) شیوع آن به ۷۰% می‌رسد.

علت واریکوسل

واریکوسل در ۹۰% موارد در سمت چپ دیده می شود و بقیه موارد دو طرفه و ندرتا هم واریکوسل سمت راست به طور تنها وجود دارد. چند توجیه اناتومیک یا ساختمانی برای این موضوع وجود دارد، از جمله:

 • مورد اول

طول بیشتر ورید اسپرماتیک سمت چپ است (وریدی که خون را از مجاری اسپرم ساز خارج می سازد) که حدود ۱۰ سانتی متر بلندتر از سمت مقابل بوده و با زاویه ۹۰ درجه به ورید کلیوی سمت چپ تخلیه می شود و تقریبا در ۴۰% موارد در کالبد شکافی ها عدم تشکیل دریچه دیده شده است ( دریچه ها در طول ورید ها از پس زدن خون به سمت عقب جلوگیری می کنند).

 • مورد دوم

فشار نسبتا بالایی است که ورید کلیوی چپ ( که خون ورید اسپرماتیک چپ به آن می ریزد) به سبب قرار گرفتن بین شریان های آئورت و صفاقی فوقانی تحمل می کند.
معمولا حرارت کیسه بیضه ها، ۲٫۵ درجه سانتیگراد کمتر از حرارت داخل رکتوم (مجرای انتهایی لوله گوارش) است. در صورت وجود واریکوسل این اختلاف به ۱ درجه می رسد. در هنگام جراحی، جراح  با بستن وریدهای اسپرماتیک باعث خنک شدن اسکروتوم می شود.

 • مورد سوم

از موارد دیگری که باعث ایجاد واریکوسل می شود شامل نارسایی دریچه های وریدی است که باعث برگشت خون وریدی و مواد مضر به داخل لوله های اسپرم ساز می شود.

با توجه به مواردی که قبلا اشاره شد، شیوع در سمت راست به دلیل کوتاه تر بودن طول ورید اسپرماتیک سمت راست و زاویه حاده تری که به ورید اجوف فوقانی تخلیه می شود، بسیار کمتر است.

چه تغییراتی در صورت وجود واریکوسل در بیضه ها رخ می دهد؟

با توجه به اینکه تغییرات در این بیماری به صورت مزمن رخ می دهد، این تغییرات غالبا موجب تغییرات ساختمانی نمی شوند. تغییرات میکروسکوپی بیضه در اثر واریکوسل به صورت از بین رفتن لوله های منی ساز، رسوب مواد سفت و فیبروز و افزایش قطر در اطراف لوله های اسپرم ساز بوده که در مراحل اولیه باعث اختلاف در حرکت اسپرم های اولیه و سپس کاهش تعداد اسپرم ها و در نهایت اختلال شکل اسپرم های اولیه می شود.

اثرات واریکوسل به نوع واریکوسل و مدت زمان درگیری فرد مبتلا به آن وابسته می باشد که در نهایت منجر به تحلیل و از بین رفتن بیضه می شود.

واریکوسل خفیف ( ساب کلینیکال )

واریکوسل ساب کلینیکال به مواردی اطلاق می شود که در معاینه واریکوسل وجود ندارد و تنها با روش های تصویر برداری اعم از سونوگرافی رنگی و یا تصویر برداری از وریدهای بیضه تشخیص داده می شود. به علت عدم تاثیر واریکوسل ساب کلینیکال روی جریان اسپرم ساز جراحی و اصلاح واریکوسل ساب کلینیکال تاثیر چندانی بر باروری ندارد.

علائم واریکوسل خفیف

واریکوسل خفیف در اکثر موارد بی علامت است و معمولا در معاینات غربالگری یا بررسی علت ناباروری تشخیص داده می شود. در واریکوسل های پیشرفته شایع ترین تظاهر آن دردی است که با فعالیت تشدید می شود. در صورت بروز درد، ممکن است چندین نوع درد را بروز دهد که این دردها می توانند با ایستادن و یا فعالیت بیشتر شوند. درد می تواند به صورت تیز و قابل تمایز و یا غالبا به صورت مبهم باشد، ممکن است درد به هنگام دراز کشیدن به پشت کمر تیر بکشد و یا در طول روز افزایش یابد.

در واریکوسل نوع خفیف معمولا علامتی دیده نمی شود و در صورت پیشرفت بیماری علائم پر رنگ تر خواهد شد. میزان همراهی درد با واریکوسل بین ۵ الی ۱۰ درصد است. گزینه اول برای بهبود درد، درمان محافظه کارانه (تغییر سبک زندگی، نپوشیدن لباس زیر تنگ و چسبان، اجتناب از سرپا ایستادن طولانی مدت، خنک نگه داشتن بیضه و شستشوی آن با آب سرد)است. در صورت عدم پاسخ به درمان محافظه کارانه گزینه جراحی مطرح می شود. درد حاصل از واریکوسل با جراحی در ٥٠٪؜ موارد به طور کامل بهبود یافته و در ٤٠ الی ٢٥ درصد موارد به صورت نسبی بهتر می شود. پاسخ به درمان در افراد مبتلا به درد مبهم نسبت به کسانی که درد حاد و تیر کشنده دارند بهتر است.

انواع واریکوسل چگونه تشخیص داده می شوند؟

هنوز بهترین راه تشخیص واریکوسل، یک معاینه بالینی می باشد. هنگامی که شما به پزشک مراجعه می کنید در دو وضعیت بررسی می شوید: ایستاده و سپس در وضعیت خوابیده به پشت.

اگر در وضعیت ایستاده و بدون لمس، وریدهای پر شده شبکه وریدی بالای بیضه قابل دیدن باشند، در آن صورت واریکوسل پیشرفته و یا درجه ۳ وجود دارد.

در زمانی که واریکوسل فقط بوسیله لمس اما بدون استفاده از هر نوع مانوری ( یعنی سرفه کردن و زور زدن) ثابت شود واریکوسل متوسط و یا درجه ۲ نامیده می شود.

واریکوسل خفیف یا درجه ۱ زمانی مطرح می شود که تنها در بالا رفتن ناگهانی فشار داخل شکم مثلا توسط سرفه یا زور زدن، برگشت رو به عقب خون به شبکه وریدی بیضه قابل لمس باشد.

بیماری واریکوسل

درمان واریکوسل چیست؟ آیا بعد از درمان قدرت باروری، مثل فرد نرمال می شود؟

تقریبا به طور قطع می توان گفت هر چه تشخیص واریکوسل در سن پایین تری باشد، شانس بهبودی و نتیجه گیری بالاتر است. آمارهای گرفته شده از مراکز درمانی درباره ی بیماران تحت عمل قرار گرفته نشان می دهد تقریبا ۸۰% بیماران کیفیت اسپرم بهتری پیدا می کنند و حداقل ۵۰ % آنان صاحب یک فرزند می گردند.

جراحی واریکوسل

درمان قطعی واریکوسل تنها عمل جراحی می باشد زیرا پروسه پیشرفت و مبتلا شدن، یک پروسه ساختاری و ساختمانی است و با دارو نمی توان یک نقص ساختمانی را ترمیم نمود. جراحی واریکوسل در میان تمام درمان های مرسوم برای ناباروری برای مرد، از همه امیدبخش تر است.

یک مورد مهم این است که تمام موارد واریکوسل نیاز به درمان جراحی نخواهند داشت. در موارد خفیف و متوسط که طبق آزمایش اسپرموگرام، باروری فرد تحت تاثیر قرار نگرفته و به خوبی صاحب فرزند خواهد شد، جراحی صورت نمی گیرد.

اما در واریکوسل شدید ( درجه یا گرید ۳ )، واریکوسلی که باعث از بین رفتن بیضه شده است، واریکوسلی که موجب اختلال در آزمایش نطفه و آنالیز اسپرم بیمار شده است و یا واریکوسلی که همراه با درد آزار دهنده در بیمار است، نیاز به جراحی وجود دارد.

انواع جراحی واریکوسل

جراحی واریکوسل به دو صورت انجام می شود :

 • جراحی میکروسکوپیک
 • جراحی لاپاروسکوپیک

کدام روش جراحی واریکوسل بهتر است؟

بیشتر موارد جراحی واریکوسل با میکروسکوپ انجام می گیرد که بسیار دقت بالاتری دارد اما در مواردی نیز از لاپاروسکوپی استفاده می شود که از مزایای آن بزرگنمایی بیشتر و راحت تر بودن حفظ شریان بیضه است که به خصوص در موارد جراحی واریکوسل دو طرفه، جراحی لاپاراسکوپیک واریکوسل ارجح است.

انواع روش های جراحی برای اصلاح واریکوسل وجود دارد که بر اساس این که ورید در کدام قسمت از مسیر خود بسته است، روش مناسب توسط پزشک معالج انتخاب می شود.

از عوارض جراحی می توان به آسیب به شریان اسپرماتیک داخلی که می تواند منجر به از بین رفتن بیضه شود و هیدروسل (تجمع مایع در اطراف بیضه) در اثر آسیب به سیستم لنفاوی پس از عمل جراحی اشاره کرد. میزان وقوع این عوارض در جراحی میکروسکوپی بسیار کم (در حدود ۱ الی ۲ درصد) بوده و این امر مزیت اصلی جراحی میکروسکوپی است.

مزایای عمل جراحی به عنوان تنها راه درمان در مقایسه با عوارض آن، بسیار پر رنگ می باشد و توصیه به انجام عمل جراحی در صورت وجود موارد ذکر شده، می شود. ۳ تا ۴ ماه پس از عمل ، آزمایش اسپرم داده می شود و تا یکسال پس ازجراحی و یا تا زمان وقوع باروری این آزمایش تکرار می شود.

آیا درمان دارویی برای واریکوسل وجود دارد؟

با توجه به اینکه علت زمینه ای این بیماری، یک اختلال آناتومیک و ساختاری می باشد، درمان دارویی برای این بیماری وجود نداشته و بهترین روش درمان، همان جراحی است.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

3+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرمین پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من حدود ده روز پیش درد در نوک آلت داشته با مراجعه به دکتر گفته شد مایعات فراوان بخورم و قرص سپیروفلوکساسین 500 دادن. بعد از دو روز بعلت عوارض این دارو برای روده من اونو قطع کردم. وقتی قطع کردم درد تموم شد بعد از دو روز در ناحیه بیضه سمت چپ و کشاله ران سمت چپ درد خفیفی ایجاد شد باز به پزشک مراجعه کردم ازمایش خون دادم همه چی عادی بود سپس سونوگرافی قسمت بیضه و مجاری ادراری دادم همه چی عادی بود به جز قسمت آخر که نوشته شده در پل فوقانی اسکروتال دو طرف مشاهده گردید. واریکوسل خفیف. به لاتین نوشته شده dilated venulse 1.8-2mm خواستم بدونم این یعنی چی؟ درمانش به جز عمل چی میتونه باشه؟ اصلا عمل نیاز داره؟ ممنون اگر سریعتر جواب بنده رو بدید با تشکر. جوان 31ساله
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،واریکوسل فقط موقعی نیاز به جراحی دارد که باعث ناباروری،درد شدید و یا تحلیل بیضه شده باشد
 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده در بیضه چپم قطر وریدی 2mm مشاهده شده و هیدروسل هم مشاهده شده.در ضمن تو ازمایش اسپرم اولیه تعداد اسپرمم نرمال بود ولی تحرک کم بود.بعد از دوماه دارو مصرف کردن حرکت خیلی عالی شد ولی تعداد اومد پایین.در ضمن قرص فرتیل اید آقایان و زینک پلاس و ال کارنیتین و کلومیفن هم سه ماهه مصرف میکنم البته چهارتا امپولم زدم.
  با همه این تفاسیر باید عمل کنم یا تعدادم نرمال میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   واریکوسل شما خفیف است و نیاز به جراحی ندارد
 • تصویر کاربر ارش چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر با عرض پوزش.سه چهار روز من درد از بیضه چپم تازیر نافم داشتمی کم و بیش شدیدتر و دردبا کم به اورزانس مراجعه کردم برام سنو نوشت گفت از بیضه کلیه و مجرای اداری انجام دادم سابقه سنگ کلیه هم داشتم الانم تو کلیه چپم سنک 3 م م دیده شده بیضه چپمم واریکوسل خفیف به متوسط نوشته دردم یه روزه قطع شده لازمه عمل بشه ؟ مجرد هستم 30 سالمه چند هفتم هستش که برا دفع سنگ طناب میزدم روزی 10 دقیقه که با شرو درد قطع کردم.عکس جواب سوگرافی ( حداکثر دیامتر داخلی سیستم های پمفینی فرم باانجام مانور والسالوا در سمت راست برابر با2،3 م م و چپ برابر 2،6 م م ک مطرح کننده واریکوسل خفیف تا متوسط در چپ و خفیف در راست ) مابقی موارد نرمال و طبیعی بوده.ممنون لطف میکنید راهنمایی کنید.با ارزوی سلامتی.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،ازمایش اسپرم بدهید اگر نرمال بود نیازی به جراحی نیست
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده24سالمه برای استخدام در شرکت رفتم سونوگرافی از بیضه هام انجام دادم
  دربیضه سمت چپ بعداز مانور والسالوا تصویر چند پاکه وریدی متسع درشبکه پمپنی فرم سمت چپ به حداکثر دیامتر 3.5mmرویت شد.که نشان دهنده واریکوسل می باشد.
  بعدشم نوشته هیدروسل چپ رویت شد.
  اینا دقیقن چیه هستن؟؟؟آیا به عمل احتیاجه خواهش میکنم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،هیدروسل اگر خفیف و بدون علامت باشد نیاز به جراحی ندارد در مورد واریکوسل هم ازمایش اسپرم بدهید اگر اسپرم شما مختل بود و اشکالی در باروری داشتید جراحی کنید
 • تصویر کاربر a چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر تو رو خدا کمکم کنو از نگرانی در بیار منو من هیجده سالمه و وقتی به بیضه سمت چپ دست میزنم رگ های بزرگ رو لمس میکنم و با چشمم میبینم و احتمالا واریکوسل گرید ۳ دارم حالا دکتر ممکنه واریکوسل بیضه رو اونقد کوچیک کنه که از بین بره احتمالش هست من هیچ وقت نتونم بچه دار شم دکتر چیکار کنم؟؟از عملم میترسم خیلی ترس دارم تو رو خدا یه چیزی بگین آروم شم من هیچ وقت بچه ام نمیشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،با جواب سونوگرافی رنگی از عروق بیضه و ازمایش اسپرم به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر بهروز جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من واریکوسل گرد 1 داشتم و دکتر برای مطمئن شدن سونو نوشت البته ازامایش اسپرم یا سیمن هم نوشت که بلافاصله بعد از سونو رفتم ازمایش اسپرم دادم ایا خوده سونو تاثیری تو ازامایش اسپرمم داشته یا نه...چون مدت زمان زنده بودن اسپرمم بشدت پائینه...البته جواب ازمایش براتون پیوست کردم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،سونوگرافی ربطی به ازمایش اسپرم ندارد
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  جهت تشخیص بیماری واریکوسل سونوگرافی انجام دادم
  جواب : وجود دو کیست اپیدیمال با قطر ۸و۵ mm در سمت چپ و اتساع ورید اطراف CORD و بیضه چپ با حداکثر قطر ۲.۶ mm هنگام مانور والسالوا
  آیا بنده واریکوسل دارم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  من واریکوسل خفیف دارم....تو آزمایش اسپرم همه چی نرماله منتهی تحرک اسپرمم کمه...به نظر شما چیکار باید بکنم جناب دکتر؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،دارو مصرف کنید
 • تصویر کاربر رزا دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من بیست و هفت سالشه طی سونوگرافی هایی که انجام داده مشخص شده در قسمت سمت چپ بیضه واریکوسل شدید با قطر ۳.۳ دیده شده و در آزمایش اسپرم
  motile sperms 53.22 و
  semenvolome با عدد ۱.۵۰
  و progressive sperms 47.23
  مشخص شده اسا با وجود این آزمایشات امکان بارداری وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،بله،تا ۶ ماه دارو بگیرید و اقدام کنید در صورت عدم باروری جراحی کنید
  2. تصویر کاربر رزا یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   شما دارو تجویز میکنید ما تهران نیستیم بخوایم بیایم خدمتتون
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر milad پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من ٢٧ سالمه و از زماني كه خدمت رفتم دچار درد بيضه شدم سنوگرافي كه انجام دادم
  با مانو والسالو ديامتر وريد هاي پامپي فرم سمت راست حداكثر 1.5mm و در سمت چپ حداكثر 2.2mm مي باشد
  هيدروسل خفيف دو طرف مشاهده شد
  واريكوسل گريد چنده؟ نياز به جراحي دارد؟؟
  باتشكر از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات