علائم واریکوسل خیفف یا گرید ۱

آخرین بروزرسانی: 9 خرداد 1402

در این مقاله می خوانید
به طور کلی واریکوسل عبارتست از اتساع و بزرگ شدگی غیرطبیعی شبکه وریدی بالای بیضه ها. واریکوسل یک بیماری نسبتا شایع است که در 8 تا 20 درصد مردان دیده می شود.

این بیماری در اطفال زیر 10 سال به ندرت دیده می شود. شیوع واریکوسل در مردان نازا بسیار بالاست و 1/3 بیماران نابارور مبتلا به واریکوسل هستند. میزان شیوع واریکوسل خفیف در بالغین جوان 15% و در مردان نابارور 20 تا 40% می‌باشد. در کسانی که ناباروری ثانویه دارند (یعنی قبلاً بچه‌دار شده‌اند و اکنون توانای فرزند آوری ندارند) شیوع آن به 70% می‌رسد.

واریکوسل چیست؟

بیضه ها درون اسکروتوم (کیسه بیضه) قراردارند.در واقع بیضه ها درون این کیسه توسط طناب اسپرماتیک(Spermatic Cord)آویزان می باشند.طناب اسپرماتیک شامل عروق لنفاوی،مجاری انتقالی اسپرم،شریان(سرخرگ) و وریدها (سیاهرگهای) بیضه می‌باشد.

در صورتیکه وریدهای بیضه دچار نارسایی شوند و خون وریدی به داخل بیضه برگردد واریکوسل رخ می دهد که در ظاهر به صورت گشادی وریدهای بیضه خصوصا در قسمت بالایی بیضه،ایجاد درد و سنگینی در بیضه و افتادگی بیضه خود را نشان می‌دهد.

بیماری واریکوسل

واریکوسل بیماری نسبتا شایعی است و حدود ۱۵٪ مردان مبتلا به آن می باشند(از هر ۶ مرد یک نفر واریکوسل دارد). نکته قابل توجه این است که واریکوسل شایعترین دلیل ناباروری در آقایان است طوریکه ۳۰٪ موارد ناباروری اولیه (شخص تا کنون قادر به تولید فرزند نبوده است)و ۷۰٪ موارد مربوط به ناباروری ثانویه(شخص صاحب یک فرزند بوده اما توانایی ایجاد بچه بعدی را ندارد) به علت واریکوسل است. علت اینکه واریکوسل بیشتر ناباروری ثانویه ایجاد میکند تا اولیه،آسیب پیشرونده واریکوسل و تاثیر مخرب آن روی بیضه ها در طول زمان است.

واریکوسل عمدتا بعد از بلوغ ایجاد میشود اما ممکن است شخص تا زمانیکه به علت ناباروری تحت بررسی قرار بگیرد متوجه وجود واریکوسل در خود نشود. توجه به این نکته ضروری است که به علت مسائل اناتومیک و نحوه تخلیه ورید های بیضه اساسا” واریکوسل در ۹۰٪ موارد در سمت چپ رخ داده و تنها در ۱۰٪ موارد بصورت ۲ طرفه می باشد.

علت واریکوسل

واریکوسل در 90% موارد در سمت چپ دیده می شود و بقیه موارد دو طرفه و ندرتا هم واریکوسل سمت راست به طور تنها وجود دارد. چند توجیه اناتومیک یا ساختمانی برای این موضوع وجود دارد، از جمله علت های ایجاد واریکوسل:

⛔ طول بیشتر ورید اسپرماتیک سمت چپ است (وریدی که خون را از مجاری اسپرم ساز خارج می سازد) که حدود 10 سانتی متر بلندتر از سمت مقابل بوده و با زاویه 90 درجه به ورید کلیوی سمت چپ تخلیه می شود و تقریبا در 40% موارد در کالبد شکافی ها عدم تشکیل دریچه دیده شده است ( دریچه ها در طول ورید ها از پس زدن خون به سمت عقب جلوگیری می کنند)

⛔ فشار نسبتا بالایی است که ورید کلیوی چپ ( که خون ورید اسپرماتیک چپ به آن می ریزد) به سبب قرار گرفتن بین شریان های آئورت و صفاقی فوقانی تحمل می کند. معمولا حرارت کیسه بیضه ها، 2.5 درجه سانتیگراد کمتر از حرارت داخل رکتوم (مجرای انتهایی لوله گوارش) است. در صورت وجود واریکوسل این اختلاف به 1 درجه می رسد. در هنگام جراحی، جراح  با بستن وریدهای اسپرماتیک باعث خنک شدن اسکروتوم می شود.

⛔ از موارد دیگری که باعث ایجاد واری کاسل می شود شامل نارسایی دریچه های وریدی است که باعث برگشت خون وریدی و مواد مضر به داخل لوله های اسپرم ساز می شود.

با توجه به مواردی که قبلا اشاره شد، شیوع در سمت راست به دلیل کوتاه تر بودن طول ورید اسپرماتیک سمت راست و زاویه حاده تری که به ورید اجوف فوقانی تخلیه می شود، بسیار کمتر است.

با توجه به اینکه تغییرات در این بیماری به صورت مزمن رخ می دهد، این تغییرات غالبا موجب تغییرات ساختمانی نمی شوند. تغییرات میکروسکوپی بیضه در اثر واریکوسل به صورت از بین رفتن لوله های منی ساز، رسوب مواد سفت و فیبروز و افزایش قطر در اطراف لوله های اسپرم ساز بوده که در مراحل اولیه باعث اختلاف در حرکت اسپرم های اولیه و سپس کاهش تعداد اسپرم ها و در نهایت اختلال شکل اسپرم های اولیه می شود.

اثرات واریکوسل به نوع واریکوسل و مدت زمان درگیری فرد مبتلا به آن وابسته می باشد که در نهایت منجر به تحلیل و از بین رفتن بیضه می شود.

واریکوسل خفیف یا گرید 1

بیماری واریکوسل ساب کلینیکال به مواردی اطلاق می شود که در معاینه واریکوسل وجود ندارد و تنها با روش های تصویر برداری اعم از سونوگرافی رنگی و یا تصویر برداری از وریدهای بیضه تشخیص داده می شود. به علت عدم تاثیر واریکوسل ساب کلینیکال روی جریان اسپرم ساز جراحی و اصلاح واریکوسل ساب کلینیکال تاثیر چندانی بر باروری ندارد.

 

علائم بیماری واریکوسل خفیف

بیماری واریکوسل خفیف در اکثر موارد بی علامت است و معمولا در معاینات غربالگری یا بررسی علت ناباروری تشخیص داده می شود. در واریکوسل های پیشرفته شایع ترین تظاهر آن دردی است که با فعالیت تشدید می شود. در صورت بروز درد، ممکن است چندین نوع درد را بروز دهد که این دردها می توانند با ایستادن و یا فعالیت بیشتر شوند. درد می تواند به صورت تیز و قابل تمایز و یا غالبا به صورت مبهم باشد، ممکن است درد به هنگام دراز کشیدن به پشت کمر تیر بکشد و یا در طول روز افزایش یابد.

در واریکاسل نوع خفیف معمولا علامتی دیده نمی شود و در صورت پیشرفت بیماری علائم پر رنگ تر خواهد شد. میزان همراهی درد با واریکوسل بین 5 الی 10 درصد است. گزینه اول برای بهبود درد، درمان محافظه کارانه (تغییر سبک زندگی، نپوشیدن لباس زیر تنگ و چسبان، اجتناب از سرپا ایستادن طولانی مدت، خنک نگه داشتن بیضه و شستشوی آن با آب سرد)است. در صورت عدم پاسخ به درمان محافظه کارانه گزینه جراحی مطرح می شود. درد حاصل از واریکوسل با جراحی در ٥٠٪؜ موارد به طور کامل بهبود یافته و در ٤٠ الی ٢٥ درصد موارد به صورت نسبی بهتر می شود. پاسخ به درمان در افراد مبتلا به درد مبهم نسبت به کسانی که درد حاد و تیر کشنده دارند بهتر است.

تشخیص انواع واري كوسل

هنوز بهترین راه تشخیص واریکوسل، یک معاینه بالینی می باشد. هنگامی که شما به پزشک مراجعه می کنید در دو وضعیت بررسی می شوید: ایستاده و سپس در وضعیت خوابیده به پشت.

اگر در وضعیت ایستاده و بدون لمس، وریدهای پر شده شبکه وریدی بالای بیضه قابل دیدن باشند، در آن صورت واریکوسل پیشرفته و یا درجه 3 وجود دارد.

در زمانی که واریکوسل فقط بوسیله لمس اما بدون استفاده از هر نوع مانوری ( یعنی سرفه کردن و زور زدن) ثابت شود واریکوسل متوسط و یا درجه 2 نامیده می شود.

واریکوسل خفیف یا گرید ۱ زمانی مطرح می شود که تنها در بالا رفتن ناگهانی فشار داخل شکم مثلا توسط سرفه یا زور زدن، برگشت رو به عقب خون به شبکه وریدی بیضه قابل لمس باشد.

درمان واریکوسل چیست؟

جراحی واریکوسل به دو صورت انجام می شود :

 • جراحی میکروسکوپیک
 • جراحی لاپاروسکوپیک

درمان قطعی واریکوسل تنها عمل جراحی می باشد زیرا پروسه پیشرفت و مبتلا شدن، یک پروسه ساختاری و ساختمانی است و با دارو نمی توان یک نقص ساختمانی را ترمیم نمود. جراحی واریکوسل در میان تمام درمان های مرسوم برای ناباروری برای مرد، از همه امیدبخش تر است.

یک مورد مهم این است که تمام موارد واریکوسل نیاز به درمان جراحی نخواهند داشت. در موارد خفیف و متوسط که طبق آزمایش اسپرموگرام، باروری فرد تحت تاثیر قرار نگرفته و به خوبی صاحب فرزند خواهد شد، جراحی صورت نمی گیرد.

اما در واریکوسل شدید ( درجه یا گرید 3 )، واریکوسلی که باعث از بین رفتن بیضه شده است، واریکوسلی که موجب اختلال در آزمایش نطفه و آنالیز اسپرم بیمار شده است و یا واریکوسلی که همراه با درد آزار دهنده در بیمار است، نیاز به جراحی وجود دارد.

کدام روش جراحی واریکوسل بهتر است؟

بیشتر موارد جراحی واریکوسل با میکروسکوپ انجام می گیرد که بسیار دقت بالاتری دارد اما در مواردی نیز از لاپاروسکوپی استفاده می شود که از مزایای آن بزرگنمایی بیشتر و راحت تر بودن حفظ شریان بیضه است که به خصوص در موارد جراحی واریکوسل دو طرفه، جراحی لاپاراسکوپیک واریکوسل ارجح است.

انواع روش های جراحی برای اصلاح واریکوسل وجود دارد که بر اساس این که ورید در کدام قسمت از مسیر خود بسته است، روش مناسب توسط پزشک معالج انتخاب می شود.

از عوارض جراحی می توان به آسیب به شریان اسپرماتیک داخلی که می تواند منجر به از بین رفتن بیضه شود و هیدروسل (تجمع مایع در اطراف بیضه) در اثر آسیب به سیستم لنفاوی پس از عمل جراحی اشاره کرد. میزان وقوع این عوارض در جراحی میکروسکوپی بسیار کم (در حدود 1 الی 2 درصد) بوده و این امر مزیت اصلی جراحی میکروسکوپی است.

مزایای عمل جراحی به عنوان تنها راه درمان در مقایسه با عوارض آن، بسیار پر رنگ می باشد و توصیه به انجام عمل جراحی در صورت وجود موارد ذکر شده، می شود. 3 تا 4 ماه پس از عمل ، آزمایش اسپرم داده می شود و تا یکسال پس ازجراحی و یا تا زمان وقوع باروری این آزمایش تکرار می شود.

◼ واریکوسل گرید 1 و بارداري

تقریبا به طور قطع می توان گفت هر چه تشخیص واریکوسل در سن پایین تری باشد، شانس بهبودی و نتیجه گیری بالاتر است. آمارهای گرفته شده از مراکز درمانی درباره ی بیماران تحت عمل قرار گرفته نشان می دهد تقریبا 80% بیماران کیفیت اسپرم بهتری پیدا می کنند و حداقل 50 % آنان صاحب یک فرزند می گردند.

درد بعد از عمل واریکوسل

◼ آیا ترس از عمل واریکوسل منطقی است؟

بهترین نوع جراحی واریکوسل (درمان انتخابی) جراحی میکروسکوپی(میکرو سرجری) می باشد. از انجاییکه در طی جراحی جدا سازی وریدها از بافتهای اطراف و بستن آنها تحت دید میکروسکوپ است، احتمال عود و ایجاد عوارض در این جراحی بسیار کم است (کمتر از ۱٪).به علت زمان کوتاه جراحی(حدودا ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در موارد یک طرفه و ۴۵ دقیقه در موارد دو طرفه) این جراحی توسط بی حسی موضعی و یا بیهوشی سبک قابل انجام است. از انجاییکه برش ناشی از این جراحی بسیار کوچک(کمتر از ۴-۳ سانتیمتر)است بیمار چند ساعت پس از جراحی قابل ترخیص بوده و نیازی به بستری در بیمارستان ندارد. عمدتا بیماران درد بسیار کمی را بعد از عمل تجربه میکنند که به راحتی با مسکن های خوراکی قابل کنترل است. بیمار پس از یک دوره نقاهت ۳ روزه می‌تواند فعالیت عادی خود را از سر گیرد.

درمان واریکوسل خفیف با دارو

توجه به این نکته ضروری است که درمان اصلی واریکوسل جراحی است اما این درمان غالباً در مواردی صورت می‌گیرد که واریکوسل عارضه دار شده باشد (ناباروری، درد شدید و غیر قابل تحمل بیضه که به درمان دارویی پاسخ نداده باشد و اتروفی یا تحلیل بیضه). در سایر موارد و مواردی که نیاز به جراحی نباشد می‌توان از تغییر سبک زندگی و درمان دارویی استفاده کرد.

✅ تغییر سبک زندگی

از انجاییکه عمده علائم واریکوسل ناشی از برگشت خون وریدی و احتقان بیضه است خنک نگه داشتن بیضه می‌تواند به کاهش علائم کمک کند. به بیمار توصیه میشود که لباس زیر تنگ نپوشد، از استحمام داغ و طولانی مدت اجتناب کند و حتی المقدور بیضه های خود را با آب سرد ماساژ دهد. مصرف میوه های قرمز (گیلاس، آلبالو، توت فرنگی و زغال اخته) نیز به دلیل انتی اکسیدان بالا توصیه می شود.

✅ درمان دارویی

داروهایی مانند ویتامین C، ویتامین E، پنتوکسی فیلین و Co Q10 به علت خاصیت انتی اکسیدانی بالا در درمان اثرات سو واریکوسل روی اسپرم سازی (خصوصا” بهبود تحرک اسپرم ها) مفید است.

هزینه عمل واریکوسل در سال 99 چقدر است؟ برای آشنایی با هزینه ها بر روی لینک عمل بیضه کلیک کنید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای مشاهده ی تصاویر واریکوسل در مراحل مختلف می توانید به مقاله ی زیر مراجعه کنید:

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ت سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر خواهش میکنم جواب بده پرده شب زفاف من فقط چند قطره خیلی کم خون داشتم. به انداره یک سکه اونم خون کم رنگ
  چرا بکارت من خونش کم بود شوهرم مرا تهدید به طلاق کرده
  چکار کنم. الان؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   این سوال را از همکاران زنان بپرسید
 • تصویر کاربر Nategh سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 313 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من واریکوسل خفیف دارم ایا نیازی به عمل هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،بعید است
   واریکوسل فقط در مواردیکه شدید باشد،سبب اختلال د اسپرم و یا باروری شده باشد و یا درد بسیار شدید تولید کند نیازمند جراحی است
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 422 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر همسر من واریکوسل داره سمت چپ گرید فکر کنم زیاد باشه الان داره قرص مصرف میکنه از اسپرم دومش بهتر شد نسبت به قبلی به نظر شما امکان بارداری هست خیلی نگرانم به عمل نیاز داره ترو خدا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا تصویر سونوگرافی و ازمایش اسپرم را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  سلام.
  من چهار سال قبل واریکوسل درجه دوم سمت چپ داشتم و عمل کردم.
  چند ماهی هست که وقتی دستشویی میرم بعد از عمل استبراء (کشیدن آهسته مجرای تناسلی برای خالی کردن ادرار) و همچنین حین عمل جنسی همون ناحیه ای که عمل کردم دچار درد میشم.
  چند ماه قبل دچار التهاب لوله اسپرم شده بودم و دکتری که منو عمل کرده بودند به من گفتند چون واریکوسل عمل کردم این ناحیه درد میگیره. الان پنج ماه میگذره که من دچار التهاب لوله اسپرم به خاطر وزنه زدن شدم. اینکه بعد از چهار سال در این ناحیه احساس درد میکنم تا کی ادامه خواهد داشت؟ با خودم میگم شاید دکتر منو خوب عمل نکرده بوده برای واریکوسل. دچار عود واریکوسل نشدم و فقط درد دارم. اندازه بیضه هم طبیعی هست.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)
   سلام،لطفا با اخرین سونوگرافی جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نوژا سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  این ازمایش اسپرموگرام رو میفرستم خدمتتون که مربوط به آقای ۲۱ ساله با تشخیص واریکوسل گرید ۳ هستن و بدون درد و اورولوژیست گفتن که نیازی به عمل نیست ولی با این وجود من اصرار به عمل دارم که در اینده مشکلی ایجاد نشه.الان با وجود ابن که تا ۶ سال دیگه امکان بچه دار شدن ما وجود نداره و خونواده ی من هم از این موضوع بی اطلاع هستن سوال من اینه که آیا با نتیجه ی این ازمایش ایشون میتونن به روش طبیعی بارور بشن؟اگه عمل کنن چی؟و این که ورزش هایی مثل کشتی برای ایشون مضر هست؟
  خیلییییی ممنون میشم اگه لطف بفرمایید جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)
   سلام،ایشان در حال حاضر کاملا توانایی باروری دارند.واریکوسل درجه ۳ که ازمایش اسپرم نرمال داشته باشد ۲ راهکار دارید
   ۱-جراحی کنید
   ۲-هر ۶ ماه یکبار ازمایش اسپرم دهید و در صورت اختلال در ازمایش اسپرم جراحی کنید
   اگر تصمیم به عدم جراحی باشد انجام هر گونه ورزشی که سبب افزایش خونرسانی به بیضه(گرم شدن بیضه)شود میتواند سبب پیشرفت واریکوسل شود
 • تصویر کاربر نیکی سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 338 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من حدودا ۶ روز میشه که مبتلا به تبخال شدم و چند روزِ که از پماد کالاندولا،آلوویر و قرص آسیکلوویر استفاده میکنم.که مقداری سوزش‌و‌خارش کم شده ولی به تازگی سوزش ادرار دارم و اصلا نمیتونم دستشویی کنم به طوری که احساس میکنم به مسانه و کُلیَم فشار میاد.الان باید به نظر شما از داروی دیگه‌ای برای زودتر خوب شدن استفاده کنم؟ یا باز به دکتر مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)
   سلام،احتمالا سوزش فوق به علت درگیری مجرای ادراری توسط تبخال تناسلی است
   مایعات بیشتر مصرف کنید،مواد ترش،تند و‌محرک مثانه مصرف نکنید
   در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Mahdi یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 616 مشاهده پرسش
  سلام،مهدی هستم 19سالمه واريکوسل بیضه سمت چپ داشتم عمل کردم بعد یک سال سنو گرفتم هنوزم واريکوسل دارم.به نظر شما دوباره باید عمل بشم یا ن??با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،شرط جراحی واریکوسل وجود اختلال در ازمایش اسپرم هست
   اگر اسپرم شما مشکلی ندارد نیازی به جراحی نیست
 • تصویر کاربر Mehdi یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 580 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من و همسرم چند ماه اقدام به بارداری کردیم.ولی متاسفانه هنوز همسر باردار نشده.و این بارداری برای بچه سومه.همسرم همه ازمایش ها رو انجام دادن و سالم هستن.من طبق انجام ازمایش اسپرم و سونوگرافی مشخص شد که واریکوسل خفیف دارم.و دکتر یه سری دارو بهم دادو همچنین قرص گیاهی تقویت جنسی آقایان رو هر شب یه دونه میخورم.میخواستم بپرسم ممکنه بارداری اتفاق بیفته .یا به راه های درمان دیگه ای نیاز هس.چون من و همسرم شدیدا بچه میخواییم .ولی با این واریکوسل خفیف بارداری اتفاق نیفتاده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)
   واریکوسل خفیف معمولا مانع بارداری نمیشود
   اگر در ازمایش اسپرم اختلال باشد و یا اندکس شکست DNA اسپرم شما(ازمایش DFI)بیشتر از ۱۵ باشد جراحی کنید
 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۴ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 685 مشاهده پرسش
  سلام دکتر صبح ها که از خواب بیدار می شم بیضه هام خشک و چروک هستن ولی بعد از چند ساعت حالت عادی پیدا میکنن مشکلی هست؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۴ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر احمدعبیات شنبه ۴ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 321 مشاهده پرسش
  باسلام بنده ازمایش اسپرم دادم وحرکت اسپرم از۵۰..۴۴شده دکترکفت شایدواریکوسل خفیف داری راه درمان چی هست باکمال تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی رنگی از عروق بیضه انجام داده و همراه با ازمایش اسپرم برای بنده ارسال کنید
  2. تصویر کاربر احمدعبیات سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   باسلام
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۴ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،شما فقط ازمایش اسپرم را ارسال کردید و سونوگرافی را نفرستادید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر