علائم واریکوسل خیفف یا گرید ۱

آخرین بروزرسانی: 9 خرداد 1402

در این مقاله می خوانید
به طور کلی واریکوسل عبارتست از اتساع و بزرگ شدگی غیرطبیعی شبکه وریدی بالای بیضه ها. واریکوسل یک بیماری نسبتا شایع است که در 8 تا 20 درصد مردان دیده می شود.

این بیماری در اطفال زیر 10 سال به ندرت دیده می شود. شیوع واریکوسل در مردان نازا بسیار بالاست و 1/3 بیماران نابارور مبتلا به واریکوسل هستند. میزان شیوع واریکوسل خفیف در بالغین جوان 15% و در مردان نابارور 20 تا 40% می‌باشد. در کسانی که ناباروری ثانویه دارند (یعنی قبلاً بچه‌دار شده‌اند و اکنون توانای فرزند آوری ندارند) شیوع آن به 70% می‌رسد.

واریکوسل چیست؟

بیضه ها درون اسکروتوم (کیسه بیضه) قراردارند.در واقع بیضه ها درون این کیسه توسط طناب اسپرماتیک(Spermatic Cord)آویزان می باشند.طناب اسپرماتیک شامل عروق لنفاوی،مجاری انتقالی اسپرم،شریان(سرخرگ) و وریدها (سیاهرگهای) بیضه می‌باشد.

در صورتیکه وریدهای بیضه دچار نارسایی شوند و خون وریدی به داخل بیضه برگردد واریکوسل رخ می دهد که در ظاهر به صورت گشادی وریدهای بیضه خصوصا در قسمت بالایی بیضه،ایجاد درد و سنگینی در بیضه و افتادگی بیضه خود را نشان می‌دهد.

بیماری واریکوسل

واریکوسل بیماری نسبتا شایعی است و حدود ۱۵٪ مردان مبتلا به آن می باشند(از هر ۶ مرد یک نفر واریکوسل دارد). نکته قابل توجه این است که واریکوسل شایعترین دلیل ناباروری در آقایان است طوریکه ۳۰٪ موارد ناباروری اولیه (شخص تا کنون قادر به تولید فرزند نبوده است)و ۷۰٪ موارد مربوط به ناباروری ثانویه(شخص صاحب یک فرزند بوده اما توانایی ایجاد بچه بعدی را ندارد) به علت واریکوسل است. علت اینکه واریکوسل بیشتر ناباروری ثانویه ایجاد میکند تا اولیه،آسیب پیشرونده واریکوسل و تاثیر مخرب آن روی بیضه ها در طول زمان است.

واریکوسل عمدتا بعد از بلوغ ایجاد میشود اما ممکن است شخص تا زمانیکه به علت ناباروری تحت بررسی قرار بگیرد متوجه وجود واریکوسل در خود نشود. توجه به این نکته ضروری است که به علت مسائل اناتومیک و نحوه تخلیه ورید های بیضه اساسا” واریکوسل در ۹۰٪ موارد در سمت چپ رخ داده و تنها در ۱۰٪ موارد بصورت ۲ طرفه می باشد.

علت واریکوسل

واریکوسل در 90% موارد در سمت چپ دیده می شود و بقیه موارد دو طرفه و ندرتا هم واریکوسل سمت راست به طور تنها وجود دارد. چند توجیه اناتومیک یا ساختمانی برای این موضوع وجود دارد، از جمله علت های ایجاد واریکوسل:

⛔ طول بیشتر ورید اسپرماتیک سمت چپ است (وریدی که خون را از مجاری اسپرم ساز خارج می سازد) که حدود 10 سانتی متر بلندتر از سمت مقابل بوده و با زاویه 90 درجه به ورید کلیوی سمت چپ تخلیه می شود و تقریبا در 40% موارد در کالبد شکافی ها عدم تشکیل دریچه دیده شده است ( دریچه ها در طول ورید ها از پس زدن خون به سمت عقب جلوگیری می کنند)

⛔ فشار نسبتا بالایی است که ورید کلیوی چپ ( که خون ورید اسپرماتیک چپ به آن می ریزد) به سبب قرار گرفتن بین شریان های آئورت و صفاقی فوقانی تحمل می کند. معمولا حرارت کیسه بیضه ها، 2.5 درجه سانتیگراد کمتر از حرارت داخل رکتوم (مجرای انتهایی لوله گوارش) است. در صورت وجود واریکوسل این اختلاف به 1 درجه می رسد. در هنگام جراحی، جراح  با بستن وریدهای اسپرماتیک باعث خنک شدن اسکروتوم می شود.

⛔ از موارد دیگری که باعث ایجاد واری کاسل می شود شامل نارسایی دریچه های وریدی است که باعث برگشت خون وریدی و مواد مضر به داخل لوله های اسپرم ساز می شود.

با توجه به مواردی که قبلا اشاره شد، شیوع در سمت راست به دلیل کوتاه تر بودن طول ورید اسپرماتیک سمت راست و زاویه حاده تری که به ورید اجوف فوقانی تخلیه می شود، بسیار کمتر است.

با توجه به اینکه تغییرات در این بیماری به صورت مزمن رخ می دهد، این تغییرات غالبا موجب تغییرات ساختمانی نمی شوند. تغییرات میکروسکوپی بیضه در اثر واریکوسل به صورت از بین رفتن لوله های منی ساز، رسوب مواد سفت و فیبروز و افزایش قطر در اطراف لوله های اسپرم ساز بوده که در مراحل اولیه باعث اختلاف در حرکت اسپرم های اولیه و سپس کاهش تعداد اسپرم ها و در نهایت اختلال شکل اسپرم های اولیه می شود.

اثرات واریکوسل به نوع واریکوسل و مدت زمان درگیری فرد مبتلا به آن وابسته می باشد که در نهایت منجر به تحلیل و از بین رفتن بیضه می شود.

واریکوسل خفیف یا گرید 1

بیماری واریکوسل ساب کلینیکال به مواردی اطلاق می شود که در معاینه واریکوسل وجود ندارد و تنها با روش های تصویر برداری اعم از سونوگرافی رنگی و یا تصویر برداری از وریدهای بیضه تشخیص داده می شود. به علت عدم تاثیر واریکوسل ساب کلینیکال روی جریان اسپرم ساز جراحی و اصلاح واریکوسل ساب کلینیکال تاثیر چندانی بر باروری ندارد.

 

علائم بیماری واریکوسل خفیف

بیماری واریکوسل خفیف در اکثر موارد بی علامت است و معمولا در معاینات غربالگری یا بررسی علت ناباروری تشخیص داده می شود. در واریکوسل های پیشرفته شایع ترین تظاهر آن دردی است که با فعالیت تشدید می شود. در صورت بروز درد، ممکن است چندین نوع درد را بروز دهد که این دردها می توانند با ایستادن و یا فعالیت بیشتر شوند. درد می تواند به صورت تیز و قابل تمایز و یا غالبا به صورت مبهم باشد، ممکن است درد به هنگام دراز کشیدن به پشت کمر تیر بکشد و یا در طول روز افزایش یابد.

در واریکاسل نوع خفیف معمولا علامتی دیده نمی شود و در صورت پیشرفت بیماری علائم پر رنگ تر خواهد شد. میزان همراهی درد با واریکوسل بین 5 الی 10 درصد است. گزینه اول برای بهبود درد، درمان محافظه کارانه (تغییر سبک زندگی، نپوشیدن لباس زیر تنگ و چسبان، اجتناب از سرپا ایستادن طولانی مدت، خنک نگه داشتن بیضه و شستشوی آن با آب سرد)است. در صورت عدم پاسخ به درمان محافظه کارانه گزینه جراحی مطرح می شود. درد حاصل از واریکوسل با جراحی در ٥٠٪؜ موارد به طور کامل بهبود یافته و در ٤٠ الی ٢٥ درصد موارد به صورت نسبی بهتر می شود. پاسخ به درمان در افراد مبتلا به درد مبهم نسبت به کسانی که درد حاد و تیر کشنده دارند بهتر است.

تشخیص انواع واري كوسل

هنوز بهترین راه تشخیص واریکوسل، یک معاینه بالینی می باشد. هنگامی که شما به پزشک مراجعه می کنید در دو وضعیت بررسی می شوید: ایستاده و سپس در وضعیت خوابیده به پشت.

اگر در وضعیت ایستاده و بدون لمس، وریدهای پر شده شبکه وریدی بالای بیضه قابل دیدن باشند، در آن صورت واریکوسل پیشرفته و یا درجه 3 وجود دارد.

در زمانی که واریکوسل فقط بوسیله لمس اما بدون استفاده از هر نوع مانوری ( یعنی سرفه کردن و زور زدن) ثابت شود واریکوسل متوسط و یا درجه 2 نامیده می شود.

واریکوسل خفیف یا گرید ۱ زمانی مطرح می شود که تنها در بالا رفتن ناگهانی فشار داخل شکم مثلا توسط سرفه یا زور زدن، برگشت رو به عقب خون به شبکه وریدی بیضه قابل لمس باشد.

درمان واریکوسل چیست؟

جراحی واریکوسل به دو صورت انجام می شود :

 • جراحی میکروسکوپیک
 • جراحی لاپاروسکوپیک

درمان قطعی واریکوسل تنها عمل جراحی می باشد زیرا پروسه پیشرفت و مبتلا شدن، یک پروسه ساختاری و ساختمانی است و با دارو نمی توان یک نقص ساختمانی را ترمیم نمود. جراحی واریکوسل در میان تمام درمان های مرسوم برای ناباروری برای مرد، از همه امیدبخش تر است.

یک مورد مهم این است که تمام موارد واریکوسل نیاز به درمان جراحی نخواهند داشت. در موارد خفیف و متوسط که طبق آزمایش اسپرموگرام، باروری فرد تحت تاثیر قرار نگرفته و به خوبی صاحب فرزند خواهد شد، جراحی صورت نمی گیرد.

اما در واریکوسل شدید ( درجه یا گرید 3 )، واریکوسلی که باعث از بین رفتن بیضه شده است، واریکوسلی که موجب اختلال در آزمایش نطفه و آنالیز اسپرم بیمار شده است و یا واریکوسلی که همراه با درد آزار دهنده در بیمار است، نیاز به جراحی وجود دارد.

کدام روش جراحی واریکوسل بهتر است؟

بیشتر موارد جراحی واریکوسل با میکروسکوپ انجام می گیرد که بسیار دقت بالاتری دارد اما در مواردی نیز از لاپاروسکوپی استفاده می شود که از مزایای آن بزرگنمایی بیشتر و راحت تر بودن حفظ شریان بیضه است که به خصوص در موارد جراحی واریکوسل دو طرفه، جراحی لاپاراسکوپیک واریکوسل ارجح است.

انواع روش های جراحی برای اصلاح واریکوسل وجود دارد که بر اساس این که ورید در کدام قسمت از مسیر خود بسته است، روش مناسب توسط پزشک معالج انتخاب می شود.

از عوارض جراحی می توان به آسیب به شریان اسپرماتیک داخلی که می تواند منجر به از بین رفتن بیضه شود و هیدروسل (تجمع مایع در اطراف بیضه) در اثر آسیب به سیستم لنفاوی پس از عمل جراحی اشاره کرد. میزان وقوع این عوارض در جراحی میکروسکوپی بسیار کم (در حدود 1 الی 2 درصد) بوده و این امر مزیت اصلی جراحی میکروسکوپی است.

مزایای عمل جراحی به عنوان تنها راه درمان در مقایسه با عوارض آن، بسیار پر رنگ می باشد و توصیه به انجام عمل جراحی در صورت وجود موارد ذکر شده، می شود. 3 تا 4 ماه پس از عمل ، آزمایش اسپرم داده می شود و تا یکسال پس ازجراحی و یا تا زمان وقوع باروری این آزمایش تکرار می شود.

◼ واریکوسل گرید 1 و بارداري

تقریبا به طور قطع می توان گفت هر چه تشخیص واریکوسل در سن پایین تری باشد، شانس بهبودی و نتیجه گیری بالاتر است. آمارهای گرفته شده از مراکز درمانی درباره ی بیماران تحت عمل قرار گرفته نشان می دهد تقریبا 80% بیماران کیفیت اسپرم بهتری پیدا می کنند و حداقل 50 % آنان صاحب یک فرزند می گردند.

درد بعد از عمل واریکوسل

◼ آیا ترس از عمل واریکوسل منطقی است؟

بهترین نوع جراحی واریکوسل (درمان انتخابی) جراحی میکروسکوپی(میکرو سرجری) می باشد. از انجاییکه در طی جراحی جدا سازی وریدها از بافتهای اطراف و بستن آنها تحت دید میکروسکوپ است، احتمال عود و ایجاد عوارض در این جراحی بسیار کم است (کمتر از ۱٪).به علت زمان کوتاه جراحی(حدودا ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در موارد یک طرفه و ۴۵ دقیقه در موارد دو طرفه) این جراحی توسط بی حسی موضعی و یا بیهوشی سبک قابل انجام است. از انجاییکه برش ناشی از این جراحی بسیار کوچک(کمتر از ۴-۳ سانتیمتر)است بیمار چند ساعت پس از جراحی قابل ترخیص بوده و نیازی به بستری در بیمارستان ندارد. عمدتا بیماران درد بسیار کمی را بعد از عمل تجربه میکنند که به راحتی با مسکن های خوراکی قابل کنترل است. بیمار پس از یک دوره نقاهت ۳ روزه می‌تواند فعالیت عادی خود را از سر گیرد.

درمان واریکوسل خفیف با دارو

توجه به این نکته ضروری است که درمان اصلی واریکوسل جراحی است اما این درمان غالباً در مواردی صورت می‌گیرد که واریکوسل عارضه دار شده باشد (ناباروری، درد شدید و غیر قابل تحمل بیضه که به درمان دارویی پاسخ نداده باشد و اتروفی یا تحلیل بیضه). در سایر موارد و مواردی که نیاز به جراحی نباشد می‌توان از تغییر سبک زندگی و درمان دارویی استفاده کرد.

✅ تغییر سبک زندگی

از انجاییکه عمده علائم واریکوسل ناشی از برگشت خون وریدی و احتقان بیضه است خنک نگه داشتن بیضه می‌تواند به کاهش علائم کمک کند. به بیمار توصیه میشود که لباس زیر تنگ نپوشد، از استحمام داغ و طولانی مدت اجتناب کند و حتی المقدور بیضه های خود را با آب سرد ماساژ دهد. مصرف میوه های قرمز (گیلاس، آلبالو، توت فرنگی و زغال اخته) نیز به دلیل انتی اکسیدان بالا توصیه می شود.

✅ درمان دارویی

داروهایی مانند ویتامین C، ویتامین E، پنتوکسی فیلین و Co Q10 به علت خاصیت انتی اکسیدانی بالا در درمان اثرات سو واریکوسل روی اسپرم سازی (خصوصا” بهبود تحرک اسپرم ها) مفید است.

هزینه عمل واریکوسل در سال 99 چقدر است؟ برای آشنایی با هزینه ها بر روی لینک عمل بیضه کلیک کنید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای مشاهده ی تصاویر واریکوسل در مراحل مختلف می توانید به مقاله ی زیر مراجعه کنید:

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر داوود پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  با سلام ۳۳ سال سن دارم واریکوسل گرید ۱ یا ۲ دارم
  میخواستم ببینم آیا زالو درمانی میتونه توی بهبودی کمکم کنه یا خیر؟ آیا احتمال افزایش گرید هست و همچنین راهکارهای اینکه گرید واریکوسل بیشتر از این نشه چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام زالو درمانی به هیچ وجه درمان نیست گرم نگه داشتن بیضه و ورزشهایی مثل بدنسازی سبب افزایش درجه واریکوسل میشود
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 385 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید میخواستم بدونم بعد از عمل واریکوسل گرید 3 رگهای واریسی کامل از بین میروند یا همانطور قابل مشاهده و لمس هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام شکل ظاهری رگ‌ها پس از جراحی به هیچ وجه بیانگر موفقیت و یا عدم موفقیت جراحی نیست بلکه مهم این است که برگشت وریدی اتفاق نیافتد
 • تصویر کاربر حمیدرضا یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر کودک 7ساله که والدینش برای ختنه بردن دکتر گفته مشکل هیپوسپادیاس دارد و باید با بیهوشی عمومی عمل ترمیمی و ختنه شود و این کودک فقط نیمه بالای آلتش پوست اضافی دارد و پدر کودک راضی به این عمل نیست و از عوارضش که ممکن است برای کودک پیش بیاد میترسد آقای دکتر از شما خواهش میکنم عکسای که فرستاده شده رو نگاه کنید و شما نظرتون رو بفرمایید که اگر عمل نشود در آینده از نظر باروری و میانسالی در ادرار کردن مشکل پیدا می کنند و اگر عمل نشه با بی حسی موضعی ختنه میشود بدونه اینکه ترمیم شود فقط پوست اضافی دور آلت برداشته بشه ?والدین کودک به خاطر نگرانی از عمل و عوارضش تا حالا صبر کردن و دو دل هستن خواهشاً شما صریح و روشن بفرمایید چکار کنن?ممنون اگر پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر ج پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب
  اقای دکتر حدود ۲ ماه پیش به مطب شما مراجعه کردم قرص و پماد تجویز کردین از قرمزی سر الت من به‌مقدار زیادی کم شد ولی الان دوباره برگشته
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،حساسیت برگشت پذیر است
 • تصویر کاربر آرمین پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 452 مشاهده پرسش
  با سلام. من حدود ده روز پیش درد در نوک آلت داشته با مراجعه به دکتر گفته شد مایعات فراوان بخورم و قرص سپیروفلوکساسین 500 دادن. بعد از دو روز بعلت عوارض این دارو برای روده من اونو قطع کردم. وقتی قطع کردم درد تموم شد بعد از دو روز در ناحیه بیضه سمت چپ و کشاله ران سمت چپ درد خفیفی ایجاد شد باز به پزشک مراجعه کردم ازمایش خون دادم همه چی عادی بود سپس سونوگرافی قسمت بیضه و مجاری ادراری دادم همه چی عادی بود به جز قسمت آخر که نوشته شده در پل فوقانی اسکروتال دو طرف مشاهده گردید. واریکوسل خفیف. به لاتین نوشته شده dilated venulse 1.8-2mm خواستم بدونم این یعنی چی؟ درمانش به جز عمل چی میتونه باشه؟ اصلا عمل نیاز داره؟ ممنون اگر سریعتر جواب بنده رو بدید با تشکر. جوان 31ساله
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،واریکوسل فقط موقعی نیاز به جراحی دارد که باعث ناباروری،درد شدید و یا تحلیل بیضه شده باشد
 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 326 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده در بیضه چپم قطر وریدی 2mm مشاهده شده و هیدروسل هم مشاهده شده.در ضمن تو ازمایش اسپرم اولیه تعداد اسپرمم نرمال بود ولی تحرک کم بود.بعد از دوماه دارو مصرف کردن حرکت خیلی عالی شد ولی تعداد اومد پایین.در ضمن قرص فرتیل اید آقایان و زینک پلاس و ال کارنیتین و کلومیفن هم سه ماهه مصرف میکنم البته چهارتا امپولم زدم.
  با همه این تفاسیر باید عمل کنم یا تعدادم نرمال میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   واریکوسل شما خفیف است و نیاز به جراحی ندارد
 • تصویر کاربر A.pr سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 522 مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر
  پدر بنده از سوند فولی ادرار استفاده می کنند هنگام تعویض سوند خونریزی از مجاری پیدا کرده و خون هم بند نمیاد قطع و وصل می شود و به خاطر بیماری کرونا بیمارستان نمیشه برد چه کار باید بکنیم
  سن ایشان ۸۰ و حدود ۴ سال هست از سوند استفاده می کند به دلیل کیپ شدن کانال نخاع خانه نشین شده
  داخل سوند ادرار برقرار می باشد و مشکلی نداره ولی از کنار لوله سوند و از داخل مجرا خون بیرون میاید
  ممنون راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،این به علت زخم شدن مجاری و تنگی ان به علت استفاده طولانی مدت از سوند میباشدبا توجه به طولانی بودن زمان سونداژ بهتر است از سوند سوپراپوبیک استفاده کنید
 • تصویر کاربر ارش چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر با عرض پوزش.سه چهار روز من درد از بیضه چپم تازیر نافم داشتمی کم و بیش شدیدتر و دردبا کم به اورزانس مراجعه کردم برام سنو نوشت گفت از بیضه کلیه و مجرای اداری انجام دادم سابقه سنگ کلیه هم داشتم الانم تو کلیه چپم سنک 3 م م دیده شده بیضه چپمم واریکوسل خفیف به متوسط نوشته دردم یه روزه قطع شده لازمه عمل بشه ؟ مجرد هستم 30 سالمه چند هفتم هستش که برا دفع سنگ طناب میزدم روزی 10 دقیقه که با شرو درد قطع کردم.عکس جواب سوگرافی ( حداکثر دیامتر داخلی سیستم های پمفینی فرم باانجام مانور والسالوا در سمت راست برابر با2،3 م م و چپ برابر 2،6 م م ک مطرح کننده واریکوسل خفیف تا متوسط در چپ و خفیف در راست ) مابقی موارد نرمال و طبیعی بوده.ممنون لطف میکنید راهنمایی کنید.با ارزوی سلامتی.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،ازمایش اسپرم بدهید اگر نرمال بود نیازی به جراحی نیست
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  بنده24سالمه برای استخدام در شرکت رفتم سونوگرافی از بیضه هام انجام دادم
  دربیضه سمت چپ بعداز مانور والسالوا تصویر چند پاکه وریدی متسع درشبکه پمپنی فرم سمت چپ به حداکثر دیامتر 3.5mmرویت شد.که نشان دهنده واریکوسل می باشد.
  بعدشم نوشته هیدروسل چپ رویت شد.
  اینا دقیقن چیه هستن؟؟؟آیا به عمل احتیاجه خواهش میکنم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،هیدروسل اگر خفیف و بدون علامت باشد نیاز به جراحی ندارد در مورد واریکوسل هم ازمایش اسپرم بدهید اگر اسپرم شما مختل بود و اشکالی در باروری داشتید جراحی کنید
 • تصویر کاربر a چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام دکتر تو رو خدا کمکم کنو از نگرانی در بیار منو من هیجده سالمه و وقتی به بیضه سمت چپ دست میزنم رگ های بزرگ رو لمس میکنم و با چشمم میبینم و احتمالا واریکوسل گرید ۳ دارم حالا دکتر ممکنه واریکوسل بیضه رو اونقد کوچیک کنه که از بین بره احتمالش هست من هیچ وقت نتونم بچه دار شم دکتر چیکار کنم؟؟از عملم میترسم خیلی ترس دارم تو رو خدا یه چیزی بگین آروم شم من هیچ وقت بچه ام نمیشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،با جواب سونوگرافی رنگی از عروق بیضه و ازمایش اسپرم به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر