دفع سنگ کلیه فوری و قطعی

آخرین بروزرسانی: 4 اسفند 1402

در این مقاله می خوانید
سنگ‌های کلیه از کریستاله شدن مواد معدنی در کلیه ساخته میشوند. وجود این سنگها در مجاری ادراری میتواند دردهای ملایم تا نسبتا شدیدی را بهمراه داشته باشد. بسیاری از این سنگها را میتوان در خانه دفع کرد، اما بعضی از آنها نیاز به جراحی سنگ کلیه دارند. در نتیجه اولین کار مراجعه به یک متخصص کلیه است تا اندازه و نوع سنگ مشخص شود.

درمان درد سنگ کلیه فوری

بهترین دارو برای درمان درد سنگ کلیه فوری در منزل تا زمان دفع سنگ استفاده از شیاف دیکلوفناک است (بدون نسخه). زیر در هر حال تا زمان دفع سنگ چه به صورت طبیعی درد وجود دارد. 
برای اطلاع از راه های دفع سریع سنگ از حالب میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید:

درمان فوری سنگ کلیه

دفع سریع سنگ کلیه با استفاده از روش زیر:

از کجا بفمیم سنگ کلیه دفع شده

در غالب موارد شخص متوجه دفع سنگ میشود اما این امکان هم وجود دارد که دفع سنگ بدون آن که علامتی در بیمار ایجاد کند انجام شود. از علائم دفع شدن سنگ می‌توان به کاهش درد و سوزش بیمار، کاهش کراتینین در آزمایش خون و رفع ورم کلیه (هیدرونفروز) در سونوگرافی اشاره کرد. توجه به این نکته ضروری است که علائم سنگ مانند درد، تهوع و سوزش ادرار بیشتر در حین حرکت و جابجایی سنگ در طول لوله حالب (مجرای بین کلیه و مثانه) ایجاد میشود.

با استناد به این مساله که شخص علامت فیزیکی ندارد و درد وی بهبود یافته است نمیتوان با اطمینان ۱۰۰٪ گفت که سنگ دفع شده است بنابراین بهتر است دفع کامل و قطعی سنگ را با سونوگرافی اثبات کرد. در این روش از شما خواسته می شود داخل یک صافی ادرار کنید تا سنگ هایی که دفع می کنید مشخص شوند. این روش در آزمایشگاه انجام شده و با استفاده از اطلاعات به دست آمده، پزشک علت سنگ کلیه شما را پیدا کرده و برای پیشگیری از سنگ سازی بیش تر اقدام می کند.

علائم سنگ کلیه

سنگ کلیه علائمی از خود نشان نمی دهد تا زمانی که سنگ در کلیه جا به جا شود یا وارد مجرایی شود که کلیه را به مثانه وصل کرده است. علائمی که ممکن است آن لحظه در فرد پدیدار شوند، به شرح زیر است:

درمان فوری سنگ کلیه در منزل

درمان و انتخاب روش دفع سنگ کلیه با توجه به علت ایجاد آن و نوع سنگ متفاوت است. در ادامه به روش های مختلف درمان سنگ کلیه میپردازیم:

دفع سنگ کلیه کوچک با علائم کم

بیش تر سنگ کلیه ها نیاز به درمان تهاجمی نداشته و با روش های زیر از لوله ی حالب رد شده و از طریق ادرار دفع میشوند:

1_ دفع سنگ کلیه با نوشیدن آب

نوشیدن میزان  8 الی 9  لیتر آب در روز به پاکسازی دستگاه ادرار شما کمک می کند. نوشیدن مقدار کافی آب به شفاف شدن ادرار کمک می کند، مگر اینکه پزشک توصیه ای غیر از این بکند.

2_ دفع سنگ کلیه اب دارو

دفع سنگ کلیه ی ریز کمی احساس ناراحتی به دنبال دارد. برای تسکین درد حاصل از آن می توانید طبق دستور پزشک از مسکن هایی مثل ایبوپروفن (ادویل، موترین آی بی و غیره)، استامینوفن (تایلنول و غیره) یا ناپروکسن سدیم (آلیو) استفاده کنید.

ممکن است پزشک دارویی جهت رد شدن سنگ برای شما تجویز کند. این دارو با عنوان مسدودکننده های آلفا شناخته شده و به شل شدن ماهیچه های مثانه و عبور سنگ با سرعت و بدون دلیل کمک می کند.

درمان سنگ کلیه بزرگ

سنگ های بزرگ را به دلیل اندازه، خطر خونریزی، عفونت و آسیب کلیه نمی توان با روش های بالا خارج کرد. برای خارج کردن این سنگ ها نیاز به یکی از راه های زیر است:

1_ سنگ شکنی برون اندامی

برای شکستن برخی از سنگ ها، با توجه به اندازه و محل قرار گرفتنشان، پزشک سنگ شکنی برون اندامی را تجویز می کند.

در این روش امواج صوتی به تولید لرزش های قوی پرداخته و سنگ ها را آنقدر خرد می کنند که از راه ادرار دفع شوند. کل فرآیند از 45 تا 60 دقیقه طول کشیده و به خاطر درد کمی که ایجاد می کند، از قبل به شما داروی مسکن یا بیهوشی داده می شود.

سنگ شکنی برون اندامی، معمولا باعث جمع شدن خون در ادرار، کوفتگی کمر و شکم و خونریزی دور کلیه و نواحی اطراف شده و با عبور سنگ ها از مجرای ادرار درد کمی حس می شود. اما چه افرادی نمی توانند از ESWL استفاده کنند؟

سنگ شکن برون اندامی EWSL

 • افرادی که دچار عفونت حاد ادراری هستند.
 • افرادی که مشکلات انعقادی دارند.
 • وجود انسداد زیر سنگ ادراری دارند.
 • افراد باردار (حامله)

2_ خارج کردن سنگ ها با سنگ شکن درون اندامی

برای خارج کردن سنگ های کوچک داخل کلیه یا مجرای ادرار، پزشک لوله ای باریک و روشن که مجهز به دوربین است وارد مجرای ادرار کرده و به سمت مثانه و سپس نقطه ی خروج ادرار می برد.

زمانی که اسکوپ در جای معین قرار گرفت، پزشک با وسایل مخصوص سنگ را بسیار خرد کرده و برای عبور از مجرای ادرار آماده می کند. برای تسکین ورم و درمان سریع، احتمالا پزشک لوله باریک دیگری به نام استنت در خروجی ادرار کار می گذارد. در این عمل از بیهوشی موضعی یا کامل استفاده می شود.

در صورت نیاز به سنگ شکن در حین بارداری، گزینه انتخابی سنگ شکن درون اندامی می باشد. سنگ شکن برون اندامی دارای آثار سو بر جنین بوده و حین بارداری نباید از آن استفاده کرد.

3_ درمان سنگ کلیه با جراحی

در طی پروسه ای به نام نفرولیتوتومی، برش کوچکی در کمر زده شده و تلسکوپ و وسایل مخصوص برای خارج کردن سنگ وارد کمر می شوند. برای این عمل از بیهوشی معمول استفاده شده و یکی دو روز فرد در بیمارستان می ماند تا بهتر شود. در صورتیکه روش قبلی یعنی ESWL موفقیت آمیز نباشد، پزشک از این روش استفاده می کند.

4_ جراحی غدد پاراتیروئید

بعضی از سنگ های کلسیم فسفرات به دلیل فعالیت بیش از حد غدد پاراتیروئید ساخته می شوند. این غدد در چهار گوشه غده تیروئید قرار دارند. هر گاه این غدد بیش از اندازه هورمون پاراتیروئید ترشح کنند، سطح کلسیم بالا رفته و در نتیجه سنگ کلیه به وجود می آید.

گاهی با به وجود آمدن تومور خوش خیم و کوچکی در یکی از غده های پاراتیروئید، یا وضعیت دیگری که منجر به تولید این هورمون شود، این عارضه ایجاد می شود. با متوقف کردن رشد غده، از شکل گیری سنگ کلیه جلوگیری می شود. ممکن است پزشک دارویی جهت کنترل میزان ترشحات این هورمون تجویز کند.

درمان فوری سنگ کلیه در خانه 

علت ایجاد سنگ کلیه

سنگ کلیه علت دقیق و مشخصی ندارد، البته برخی از عوامل، خطر ابتلا به آن را افزایش می دهند. هر گاه میزان مواد کریستالی ادرار، بیش از اندازه ای باشد که مایع درون ادرار می تواند در خود حل کند، سنگ کلیه شکل می گیرد. همچنین ممکن است ادرار فاقد موادی باشد که از چسبیدن کریستال ها به همدیگر پیشگیری می کنند، بنابراین محیطی مناسب جهت پیدایش سنگ فراهم می شود.

دلایل بروز انواع سنگ های کلیه

دلایل بروز انواع سنگ های کلیه

1_ سنگ کلسیم

 • دفع کلسیم در ادرار بیش از ٤ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در طی شبانه روز
 • افزایش دفع کلسیم ادراری بدلیل مصرف زیاد ویتامین D
 • تیروئید پرکار
 • کمبود سیترات در ادرار
 • پایین بودن pH ادرار ( ادرار اسیدی)
 • مصرف کورتون
 • افزایش دفع اگزالات ادراری

2_ سنگ اسید اوریک

عامل اصلی ایجاد سنگ اسید اوریکی، کاهش ادرار اسیدی است. از دلایل ایجاد ادرار اسیدی می توان به اضافه وزن، بیماری‌های متابولیکی افزایش دهنده اوره خون، بدخیمی‌ های خونی، داروهای افزایش دهنده سطح اسید اوریک خون و کمبود حجم ادرار اشاره کرد.

3_ سنگ سیستئینی

دلیل عمده افزایش سیستئین ادرار توارث (انتقال ژنتیکی) است. از سایر دلائل می توان به اسیدی بودن ادرار و کاهش حجم ادراری اشاره کرد.

4_ سنگ عفونی

سنگ عفونی حدود 5 الی 15 درصد سنگ ادراری را تشکیل داده و غالبا از جنس منیزیم، آمونیوم و فسفات است. به دلیل اینکه عامل زمینه‌ای اصلی در تشکیل این سنگ وجود عفونت ادراری است، احتمال بروز این این نوع سنگ در خانم ها ٢ برابر آقایان است.

از سایر عوامل خطر برای ایجاد این سنگ می توان به سن بالا، بچه‌های نارس،کودکان با اختلال مجاری ادراری، انسداد مجاری ادراری ، دیابت یا ناهنجاریی نخاعی اشاره کرد.

روش های تشخیص وجود سنگ کلیه

برای تشخیص سنگ کلیه پزشک از روش های زیر استفاده می کند:

1_ آزمایش خون

آزمایش خون نشان می دهد که میزان کلسیم یا اسیداوریک خون شما چقدر بوده و آیا بیش از اندازه است یا خیر. نتایج آزمایش خون، سلامت کلی کلیه ها را نشان داده و به پزشک کمک می کند دیگر مشکلات احتمالی را در شما بررسی کند.

ادرار خونی

2_ آزمایش ادرار

 آزمایش ادرار 24 ساعته، وجود بیش از حد مواد معدنی سنگ ساز یا کم بودن مواد پیشگیری از سنگ سازی را نشان می دهد. برای انجام این آزمایش، پزشک از شما می خواهد نمونه ادرار خود را در دو روز متوالی جمع آوری کنید.

3_ تصویربرداری

عکسبرداری معمولا سنگ کلیه داخل مجرای ادرار را نشان می دهد. انواع عکسبرداری شامل عکس ساده از زیر شکم (که احتمال نشان ندادن سنگ های بسیار ریز را دارد) و CT ها یا پرتونگاری کامپیوتری پر سرعت بوده که سنگ های ریز را هم نشان می دهند.

روش های دیگر شامل سونوگرافی، اوروگرافی درون وریدی (یک آزمایش غیر تهاجمی که طی آن رنگ به رگ های دست تزریق شده و سپس تصویربرداری می شود)  و CT گرفتن (رنگ در طول کلیه ها و مثانه حرکت می کند) است.

اضافه وزن و سنگ کلیه

عوامل خطرزا در ایجاد سنگ کلیه

 • اضافه وزن و چاقی
 • مصرف کم مایعات
 • مصرف زیاد نمک، کربوهیدرات و پروتئین
 • مشاغلی که با گرمای زیاد سر و کار دارند.
 • بیماری های متابولیک
 • پرکاری غدد پاراتیروئید
 • افزایش دفع کلسیم یا اسیداوریک در ادرار
 • مصرف بعضی از داروها مخصوصا استفاده طولانی دراز مدت از داروهای کورتونی
 • بیماری های مزمن روده یا جراحی های تغییر دهنده طول روده
 • عفونت های مکرر سیستم ادراری
 • وجود تنگی و تغییرات اناتومیک سیستم ادراری
 • بارداری

سنگ کلیه در کودکان

سنگ کلیه در کودکان پدیده ای کمیاب اما پر اهمیت است. بروز سنگ کلیه در کودکان نیازمند ارزیابی کامل شامل شرح حال خانوادگی، بررسی رژیم غذایی، بررسی کامل کریستال های ادراری و ادرار بیست و چهار ساعته، بررسی متابولیک و در نهایت آنالیز و بررسی جنس سنگ می باشد.

⚠توجه : نیازیدها داروهای مناسبی برای دفع سنگ کلیه در کودکان می باشند.

درمان سنگ کلیه با اندازه های مختلف

پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه

 اصول کلی پیشگیری، که بروز انواع سنگ های ادراری را تا حد زیادی کاهش میدهد، عبارت است از:

 • مصرف مایعات را افزایش دهید. روزی 2.5 تا 3 لیتر مایعات بنوشید، تا حداقل ۲ لیتر دفع ادرار داشته باشید.
 • مصرف نمک، شکر، نوشابه و چای را کاهش دهید.
 • مصرف پروتئین را به کمتر از ۶۰ گرم در روز محدود کنید.
 • از مواد غذایی که ادرار را اسیدی می کنند مانند مخلوط آب و آبلیمو، آب آلو و ویتامین C (به استثنا سنگ های اسید اوریکی) استفاده کنید.
 • بر اساس جنس سنگتان رژیم غذایی را پیروی کنید.
 • محدودیت مصرف ميوه جات و سبزیجات برگ‌دار سبز (توت فرنگی، چغندر، لوبیا، کلم، سیب و انگور) و محدودیت مصرف آجیل و بادام زمینی
 • فعالیت جسمانی خود را افزایش دهید و از بی‌ حرکتی طولانی مدت اجتناب کنید.

احتمال بروز سنگ کلی در مردان و زنان چقدر است؟

احتمال بروز سنگ کلیه در طول زندگی بین ١0 تا ١5% است و بستگی به جنس، نژاد و محل زندگی دارد. احتمال ایجاد سنگ کلیه در مردان 2 الی 3 برابر زنان است. هر چند مطالعات جدید ارولوژی نشان میدهند که بروز سنگ کلیه در بانوان افزایش یافته و این اختلاف در حال کم شدن است. باید گفت بروز سنگ کلیه در قبل از ٢٠ سالگی نادر و بیشترین احتمال بروز آن در دهه ٦-٤ زندگی است. در این نوشتار به بررسی علائم، علت و روش های درمان و دفع سنگ کلیه می پردازیم.

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منوچهر شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 337 مشاهده پرسش
  سلام عرض ارادت ازکلیه سنگی به اندازه درسونوگرافی میگویند 8میلی مترسی تی اسکن میگوید 4میلی میلمترجداشده یک سوم راه راآمده درحالب یعنی میزنای گیرکرده آیاباسنگ شکن Eswelمیتوان شکست یانه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر افشین شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 346 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ... من سی تی اسکن کردم نشون داد یه سنگ ۳ میلیمتری در کلیه چپم دارم ... بعضی وقتا درد به زیر شکم و بیضه ها میزنه ... ۱۰ دقیقه رانندگی میکنم دردم میگیره ... چیکار کنم برایه دفع این سنگ با این سایز ؟؟؟ آیا سنگ تو این سایز دردش موقع دفع مثل بقیه سنگاس ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام مایعات زیاد میل کنید و‌ورزش کنید
 • تصویر کاربر مريم پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 630 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من سونو دادم سنگم ١سانتي متر هستش و داخل حالب غير از عمل جه راهي شما پيشنهاد ميدين؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام میتوانید دارو هم مصرف کنید اما احتمال دفع کم است
 • تصویر کاربر غزاله یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید،من ۲۰ سالمه و سه روز پیش درد شدید و حالت تهوع شدیدی گرفتم جوری که کاملا به خودم میپیچیدم و اورژانسی به بیمارستان منتقل شدم بعد از تزریق ۴ تا مسکن و یک مورفین سونوگرافی انجام دادم که معلوم شد سه تا سنگ در کلیم وجود داره ۵ و ۶ میلی متر ک در خود کلیه و یکی هم در مجرا
  الان سه روزه که دارم دارو سنکل و قرص استفاده میکنم ولی نه رنگ ادرار تغییر کرده نه سنگی خارج شده و روز بعدم باز از درد به بیمارستان رفتم،اب هم خیلی میخورم حدودا روزی ۹ لیوان
  میخاستم راهنماییم کنید لطفا چیکار کنم که دفع شه کامل،واقعا خیلی استرس و ترس دارم☹
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست در صورت تمایل میتوانید از طریق فرم موجود در سایت برای مشاوره تلفنی اقدام کنید
 • تصویر کاربر بیتا سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 632 مشاهده پرسش
  باسلام وتشکر، دوسنگ4و6میلی درپل فوقانی کلیه راست اوایل اسفند یده شد. اواخراسفندتب خفیف وبعدازچندروزاحساس یخ کردن هم اضافه شددو یک ماه است ادامه داردبدون علائم دیگری مثل دردوسوزش ادراراین تب میتواندازسنگ کلیه باشد؟واسیب زااست؟ ممنون ازپاسختان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام بعید است اما بهتر است درمان شود
 • تصویر کاربر رضایی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 547 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر پریروز من درد کلیه گرفتم صبح زود رفتم بیمارستان ۲ مورفین و ۲ تا دیازپام زدن تا آروم شدم یه روز گذشت امروز هم دوباره یه خورده درد گرفت که مجبور به زدن آمپول های مسکن شدم آب و چای میخورم فکر میکنم ۴ تا ۵ لیتر خوردم ضمنا رواتینکس+ سنگ کل هم استفاده میکنم پرش هم انجام میدم اما رنگ ادار بعضی وقت ها روشن میشه در برخی موارد مثه الان نارنجی تیره است و احساس میکنم وقتی ادارار رو میشورم لک زردش روی توالت میمونه انگار که رسوب باشه یا چرب باشه نمیدونم میخواستم راهنمایی بفرمایید با توجه به شرایطی که هست تو بیمارستان ها و دردر خودم
  ضمنا سوزش هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رفیعی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 309 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید .شوهر من ۳۱ سال داره و الان ۶ روزه درد کلیه داره در سیتی اسکن معلوم شد سنگ کلیه داره که گفتن تو محلب گیر کرده و نزدیک مثانه هست با توجه به درد شدیدی که داره میخواستم بدونم چقدر طول میکشه تا سنگ دفع بشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام،بستگی به اندازه سنگ و داروی مصرفی دارد
 • تصویر کاربر نظری پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 726 مشاهده پرسش
  با سلام .همسر من سابقه دفع سنگ کلیه دارد .حدود ۵ روز است که درد شدیدی دارد ولی سنگ دفع نمی شود . باتوجه به شرایط موجود که امکان مراجعه به پزشک وجود ندارد آیا راهکاری جهت تسهیل و تسریع دفع سنگ وجود دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 373 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر بنده در تاریخ ۲۸ دیماه با درد شدید به اورژانس مراجعه کردم و در سونوگرافی فهمیدم سنگ هفت میلیمتری در حالب چپ در فاصله دو سانتیمتری مثانه دارم، بعد از چهار هفته عمل TUL انجام دادم و دابل جی کار گذاشتن که بعد از دوهفته خارج شد،بعد از قرار دادن دابل جی زیر چشم چپم کمی متورم شده، حالا دو هفته بعد از در آوردن دابل جی گاهی کلیه ام یا مثانه ام درد میگیره و ورم چشمم کم میشه ولی وقتی آب می خورم دوباره ورم میکنه دکترم گفت هنگام خارج کردن دابل جی تا کلیه رویت شده و اینا موقتیه خواستم بدونم این ورم زیر چشم مشکلی نداره و چقدر طول می کشه از بین ببره در ضمن ۱۲ اسفند ۹۸ خارج شده دابل جی
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام،ورم زیر چشم ربطی به جراحی شما ندارد
 • تصویر کاربر بهرام چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 410 مشاهده پرسش
  بسلام من کرونا خیلی خفیف داشتم الان خوب شدم امااحتملا خروج سنگ از کلیه دارم علائم دیده شده ادرار نارنجی و رگ های موئی قرمز در خون و درد خفیف درکلیه چپ با توجه که هنوز ضعیف هستم چکار کنم شیاف درد کم میکند یا به بیمارستان مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام،سونوگرافی انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر