چه زمانی هماچوری گروس خطرناک است؟

مشاهده خون در ادرار هر فرد در هر سنی هشدار دهنده می باشد. در حالی که در بسیاری از مواقع علت بی خطر بوده، اما خون در ادرار می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی و مهم باشد. در این مقاله به بررسی هماچوری گروس می پردازیم.

هر گاه فردی در ادرار خود، خون واضح مشاهده کند به آن ادرار، هماچوری گروس یا ادرار خونی می گویند. خون در ادرار که با چشم غیر مسلح دیده نشود و به وسیله آزمایش ادراری مشخص شود، هماچوری میکروسکوپی نامیده می شود. در هر دو شکل، این مهم است که علت خونریزی مشخص شود. در این شرایط درمان، بستگی به عامل به وجود آورنده دارد.

برخی از داروها مانند ریفامپین و برخی از ملین ها، خوردنی های خاص مثل چغندر، نوعی از ریواس و خانواده توت ها می توانند رنگ ادرار را به رنگ قرمز تبدیل کنند. تغییر رنگ ادرار به دلیل دارو ها، غذا یا ورزش معمولا در عرض چند روز از بین می رود.

علائم هماچوری گروس

در هماچوری گروس، به دلیل حضور گلبول های قرمز، ادرار به رنگ هایی هم چون صورتی، قرمز و یا به رنگ نوشابه سیاه دیده می شود. تنها مقدار اندکی خون نیاز است که رنگ ادرار به رنگ قرمز در آید. دفع خون معمولا دردناک نیست اما می تواند به علت دفع لخته های خون از طریق ادرار، دردآور نیز باشد. ادرار خونی اغلب بدون علامت و نشانه رخ می دهد.

علل هماچوری گروس

در هماچوری یا ادرار خونی، کلیه بیمار یا اجزای دیگری از دستگاه ادراری، اجازه نشت و ورود سلول های خونی به ادرار را می دهند. مشکلات متعددی می توانند باعث این نشت سلول های خونی به درون ادرار شوند، از جمله:

عفونت های دستگاه ادراری

این شرایط هنگامی به وجود می آید که باکتری از طریق مجرای ادراری وارد شود و در مثانه تکثیر یابد. علائم می تواند شامل احساس تخلیه کردن ادرار به طور مداوم، درد و سوزش در حین ادرار و بوی بسیار تند ادرار باشد.

برای برخی از مردم، به خصوص بالغین پیر، تنها نشانه بیماری می تواند وجود خون میکروسکوپی در ادرار باشد.

عفونت های کلیه ( پیلونفریت )

عفونت کلیه هنگامی رخ می دهد که باکتری ها از طریق جریان خون و یا از طریق حالب ها (لوله ای که ادرار را از لگنچه کلیه به مثانه منتقل می کند) به کلیه ها وارد شوند. علائم و نشانه ها می توانند به مانند علائم عفونت مثانه باشند، اگر چه عفونت های کلیوی به احتمال بیشتری ایجاد تب و یا درد پهلوها در بیمار می کنند.

سنگ کلیه یا سنگ مثانه

مواد معدنی در ادرار تجمع یافته، ممکن است کریستال هایی روی دیواره کلیه ها یا مثانه تشکیل دهند. در طول زمان، کریستال ها می توانند به سنگ هایی سخت و کوچک تبدیل شوند. سنگ ها به طور عمده، بدون درد هستند، بنابراین بیمار هیچ گاه از وجود آنها با خبر نخواهد شد مگر اینکه سنگ ها باعث انسداد شده و یا اینکه سنگ را به سختی دفع کنند که در این صورت علائم به طور واضح نشان دهنده خواهد بود.

سنگ های کلیوی، به خصوص، می توانند باعث درد بسیار زیادی شوند. سنگ های مثانه یا کلیه می توانند هم باعث خونریزی میکروسکوپی و هم خونریزی واضح ادراری شوند.

پروستات حجیم شده

غده پروستات (که درست زیر مثانه و احاطه کننده قسمت ابتدایی مجرای ادراری  می باشد ) اغلب زمانی که مردان به سن میانسالی می رسند، حجیم و بزرگ می شود.

این پروستات حجیم شده به مجرای ادراری فشار آورده و به طور نسبی جریان ادراری را مسدود می کند. علایم و نشانه های این وضعیت که به آن هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا بزرگی پروستات می گویند شامل سختی در ادرار کردن، فوریت یا نیاز مداوم به ادرار کردن و همچنین خون واضح و یا میکروسکوپی درون ادرار می باشد. التهاب پروستات (پروستاتیت) نیز می تواند همین علائم و نشانه ها را ایجاد کند.

بیماری های کلیوی

خونریزی میکروسکوپی ادراری یک نشانه شایع گلومرولونفریت (التهاب سیستم فیلترکننده کلیه) می باشد. گلومرولونفریت ممکن است قسمتی از یک بیماری سیستمیک به مانند دیابت و یا اینکه تنها درگیر کننده خود کلیه باشد. عفونت های استرپتوکوکی یا ویروسی، بیماری های عروق خونی (واسکولیت) و اختلالات ایمنی بدن مانند نفروپاتی IgA می توانند شروع کننده گلومرولونفریت باشند.

سرطان

خونریزی ادراری قابل مشاهده ممکن است نشانه سرطان پروستات پیشرفته، مثانه و یا کلیه باشد. متاسفانه در مراحل اولیه بیماری ممکن است هیچ گونه علامتی مشاهده نشود که  در این مرحله این سرطان ها قابل درمان ترند.

بیماری های توارثی

کم خونی داسی شکل (نقص ارثی در گلبول های قرمز) می تواند سبب خون در ادرار به صورت میکروسکوپی و یا حتی قابل مشاهده شود. هم چنین بیماری آلپورت می تواند باعث خونریزی در ادرار شود.

آسیب کلیوی

ضربه یا هر آسیب به کلیه های انسان مانند تصادف یا ورزش های ضربه ای می توانند سبب حضور خون در ادرار شوند.

داروها

پنی سیلین و داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید می توانند سبب خونریزی ادراری شوند. خون قابل مشاهده ادراری بعضی اوقات در هنگام مصرف داروهای ضد انعقاد مثل اسپیرین و داروهای رقیق کننده خون مانند هپارین، در هنگامی که فرد مستعد خونریزی از مثانه به هر علتی باشد، دیده می شود.

ورزش سنگین

اینکه فردی به علت ورزش بسیار سنگین دچار خونریزی قابل مشاهده شود، نادر است و علت آن ناشناخته است. ممکن است ضربه به مثانه، کم آبی یا شکست سلول های گلبول های قرمز که در هنگام ورزش های هوازی ممتد رخ می دهد علت این واقعه باشند.

دونده ها اغلب بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند، اگر چه هر فردی که ورزش سنگین و شدید را انجام دهد ممکن است خونریزی را مشاهده کند.

ادرار خونی

تشخیص هماچوری گروس

شرح حال، آزمایش ساده ادرار، آزمایش ادرار ٣ روزه جهت تشخیص سلول های بدخیم ‏(urine cytology*3)، روش های تصویر برداری (سونوگرافی و CT SCAN) از روش های تشخیص علت هماچوری گروس (Gross Hematuria) یا خون واضح در ادرار می باشند.

گرچه در صورت صلاح دید پزشک معالج وسیله تشخیصی قطعی سیستوسکوپی (Cystoscopy: مشاهده مجاری ادراری و مثانه از طریق اندوسکوپ)می باشد.

عوامل مستعد کننده

تقریبا هر فردی می تواند سلول های قرمز خون را در ادرار خود مشاهده کند. فاکتورهایی که ممکن است این شرایط را مستعد کنند، شامل:

سن

بسیاری از مردان مسن بالای ۵۰ سال به دلیل پروستات حجیم شده ممکن است دوره هایی از خونریزی را تجربه کنند.

عفونت اخیر

التهاب کلیه پس از عفونت باکتریایی یا ویروسی (گلومرولونفریت پس از عفونت) یکی از دلایل شایع مشاهده خون در بچه ها می باشد.

سابقه خانوادگی

اگر فردی در اعضای درجه اول خانواده خود، سابقه بیماری یا سنگ کلیوی داشته باشد مستعد به درگیری می باشد.

برخی از داروها

آسپرین، ضد درد هایی از خانواده ضدالتهاب های غیراستروئیدی و آنتی بیوتیک ها مانند پنی سیلین به عنوان عواملی که ریسک خونریزی ادراری را افزایش می دهند، شناخته می شوند.

ورزش های بسیار شدید

دوندگان مسیرهای طولانی بسیار مستعد خونریزی ادراری متعاقب ورزش هستند. در واقع، این وضعیت هماچوری دوندگان نامیده می شود. اما هر فردی که تمرینات بسیار شدیدی انجام دهد می تواند این علامت را نشان دهد.

درمان هماچوری گروس

درمان هماچوری گروس بسته به علت زمینه ای آن دارد. به طور مثال در یک خانم جوان که هماچوری گروس همراه با تب و لرز، سوزش ادرار و تکرر ادرار است، علت هماچوری بیشتر عفونت ادراری است.

در یک آقای جوان که هماچوری گروس همراه با درد پهلو، حالت تهوع و سابقه خانوادگی سنگ کلیه است، دلیل هماچوری بیشتر سنگ کلیه است. اما در یک فرد مسن هماچوری گروس مخصوصا در صورتیکه هماچوری بدون درد باشد (Painless Gross Hematuria) و فرد سابقه مصرف دخانیات داشته باشد بیشتر به نفع بدخیمی های داخل مثانه است.

در آخر باید اشاره کرد که هر گاه تغییر رنگی در ادرار در غیاب شرایط خوش خیم توضیح داده شده مشاهده شد، سریعا به پزشک مراجعه کنید تا معالجه شوید.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آنیتا یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و روزبخیر
  مبتلا به مثانه نوروژنیک هستم و در طی شبانه روز 6 بار CIC انجام میدهم و مایعات هم به اندازه کافی مصرف میکنم. در طی چند ماه اخیر دچار عفونت مزمن مثانه و مقاوم به درمان شده ام و تعداد باکتری ها به شدت افزایش یافته و هر یک ماه دچار تب با درجه 40 همراه با علایم شدید ادراری میشوم.
  انواع آنتی بیوتیک ها را مصرف کرده ام ولی متاسفانه بعد از 2 هفته پروسه درمان, علایم ادراری مجددا عود میکند.
  حتی آنتی بیوتیک طولانی مدت هم تجویز شده بود که متاسفانه این نوع درمان هم جواب نداد. اخیرا بعلت تبی که داشتم 3 بسته پودر فسفومایسین + محلول (1 لیتر سرم نرمال سالین + 6 عدد جنتامایسین) برام تجویز شد و این محلول را 2 هفته هر شب 30 سی سی از طریق سوند به داخل مثانه تزریق میکردم. (چون به جنتامایسین آلرژی دارم برای همین تزریق آن بدین صورت تجویز شده است) با این وجود, جدیدا کشت ادرار داده ام. باکتری E.coli قبل تزریق محلول, 12 میلیون بود ولی الان 20 میلیون هست و به جنتامایسین, کوتریموکسازول و افلوکساسین حساس هست.
  در ضمن الان التهاب مثانه و سوزش هم دارم و در طی روز چندین بار چرک از مجرای ادرار خارج میشود. جواب سونوگرافی هم نرمال است.
  آقای دکتر چند تا سوال داشتم خدمت تون :
  1- آیا این امکان هست که جنتامایسین را بدون اینکه با سرم ترکیب کنم, به تنهایی و بدون سرم, هر شب 6 عدد جنتامایسین 40mg را از طریق سوند به داخل مثانه تزریق کنم؟ آیا این روش نسبت به روش قبلی میتونه اثربخشی مناسب داشته باشه؟
  2- یا اینکه این امکان هست که جنتاماسین و یا هر آنتی بیوتیک دیگر, از طریق سیستوسکوپی و با سوزن به جدار عضلات مثانه تزریق شود تا در مثانه ماندگاری بیشتری داشته باشد؟
  3- باید چیکار کنم که بعد از دو سه هفته دیگه تب نکنم؟ آیا مکمل های گیاهی میتونند تا حدی عفونت را کنترل کنند. چه مکمل گیاهی و با چه دوزی؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،جنتا را میتوانید مستقیما داخل مثانه تزریق کنید اما داخل عضلات خیر
   عصاره کرن بری برای شستشوی مثانه مفید است
 • تصویر کاربر محمدتیموری سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده نزدیک به ۱ماهه مثانه و بیضم درد میکنه خواهشمندم درمانی واسه دردم پیشنهاد کنید ممنون میشم ...لازم به توضیح است باتوجه به سونوگرافی انجام شده سنگ کلیه ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ترانه یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من 26 ساله هستم متاهل بدون فرزند دچار تنبلی تخمدان شدم و دکتر زنان تحت نطرم الان ی ماهه پری دارم قطع نمیشه چکار کنم؟سندرم روده تحریک پذیر هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،اطفا سوال خود را از همکاران زنان بپرسید
 • تصویر کاربر علي یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقاي دكتر
  اينجانب علي داوري هستم و38 سال سن دارم ومدت يكسال هستش كه بصورت واضح و زياد خون در ادرار خود ميبينم
  وطي اين مدت آزمايشات زيادي انجام دادم شامل عكس رنگي -سي تي اسكن آنژيو - سونوگرافي - سيستوسكوپي وآزمايشات خون وادرار .ولي هيچكدام موردي خاصي رو گزارش نكردن ولي در آزمايش ادرار 24 ساعته مقدار دفع پروتئين چهار برابر حد مجاز ميباشد. كه يكماه اخير سرگيجه هايم زياد شده وكمخوني ورنگ پريدگي تپش قلب وسختي تنفس هم اضافه شده است.البته پزشكان زيادي مراجعه كردم كه جواب مشخصي دريافت نكردم .باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،بیماری شما از پارانشیم(گوشت)کلیه است
   لطفا به متخصص نفرولوژی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فلور سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، مدت زیادی است من همه تایم در طول روز احساس ادرار دارم. حتی دکتر زنان هم مراجعه کردم و گفت نه کیست داری نه فیبروم وآزمایش ادرارم هم سالم بود ولی نمیدونم مشکل چیه و همچنین داخل ورزش مثل زومبا یا طناب زدن این حال من بیشتر میشه .ممنون میشم کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،شما دچار مثانه تحریک پذیر شده اید
   لطفا فیلم مربوط به تکرر ادرار در بانوان را در سایت بنده مشاهده و جهت درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده چند روز پیش دچار التهاب کلیه شدم و در ناحیه پهلوی چپ خودم احساس درد شدید کردم بعد از مراجعه به پزشک و درمان درد پهلو برطرف شد ولی از همان روز تا الان که نزدیک 2 روز می شود در مجرای الت خودم احساس سوزش و درد دارم. مایع زیاد نوشیدم و ادار زیادی دفع کردم با این فکر که اگر سنگ باشد دفع شود ولی همچنان سوزش برطرف نشده.
  چه باید بکنم راهنمایی بفرمائید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک ازمایش ادرار انجام دهید و جواب ان را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر آذر جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید پدر من توده مثانه داشت که بعد از عمل جواب پاتولوژی به شرح زیر میباشد

  لطفا نوع و نحوه درمان و طول عمر رو بفرمایید و اینکه بدخیم هست یا خوش خیم! بخدا خیلی نگرانیم

  Macroscopy: RIF / Consists of multiple pieces of small gray elastic papillary tissue measured

  Dx: Bladder tumor- biopsy: -Papillary transitional cell carcinoma (L.g
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   نوع توده شما بدخيم است اما درجه بدخيمي ان پايين است
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۵ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  مثانه طومار داره عمل کرده برداشتن الان میگن عفونت به پشت مثانه رسیده باید مثانه روبرداشت اگه بردارن چی میشه؟
  لطفا هرچه زودتر جوابمو بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،احتمالا" اشتباه ميكنيد و نظر همكاران اين بود كه چون تومور عمقي است بايد مثانه برداشته شود
   جراحي نسبتا" سنگيني است و از روده مثانه جديد ساخته ميشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر