چه زمانی هماچوری گروس خطرناک است؟

مشاهده خون در ادرار هر فرد در هر سنی هشدار دهنده می باشد. در حالی که در بسیاری از مواقع علت بی خطر بوده، اما خون در ادرار می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی و مهم باشد. در این مقاله به بررسی هماچوری گروس می پردازیم.

هر گاه فردی در ادرار خود، خون واضح مشاهده کند به آن ادرار، هماچوری گروس یا ادرار خونی می گویند. خون در ادرار که با چشم غیر مسلح دیده نشود و به وسیله آزمایش ادراری مشخص شود، هماچوری میکروسکوپی نامیده می شود. در هر دو شکل، این مهم است که علت خونریزی مشخص شود. در این شرایط درمان، بستگی به عامل به وجود آورنده دارد.

برخی از داروها مانند ریفامپین و برخی از ملین ها، خوردنی های خاص مثل چغندر، نوعی از ریواس و خانواده توت ها می توانند رنگ ادرار را به رنگ قرمز تبدیل کنند. تغییر رنگ ادرار به دلیل دارو ها، غذا یا ورزش معمولا در عرض چند روز از بین می رود.

علائم هماچوری گروس

در هماچوری گروس، به دلیل حضور گلبول های قرمز، ادرار به رنگ هایی هم چون صورتی، قرمز و یا به رنگ نوشابه سیاه دیده می شود. تنها مقدار اندکی خون نیاز است که رنگ ادرار به رنگ قرمز در آید. دفع خون معمولا دردناک نیست اما می تواند به علت دفع لخته های خون از طریق ادرار، دردآور نیز باشد. ادرار خونی اغلب بدون علامت و نشانه رخ می دهد.

علل هماچوری گروس

در هماچوری یا ادرار خونی، کلیه بیمار یا اجزای دیگری از دستگاه ادراری، اجازه نشت و ورود سلول های خونی به ادرار را می دهند. مشکلات متعددی می توانند باعث این نشت سلول های خونی به درون ادرار شوند، از جمله:

عفونت های دستگاه ادراری

این شرایط هنگامی به وجود می آید که باکتری از طریق مجرای ادراری وارد شود و در مثانه تکثیر یابد. علائم می تواند شامل احساس تخلیه کردن ادرار به طور مداوم، درد و سوزش در حین ادرار و بوی بسیار تند ادرار باشد.

برای برخی از مردم، به خصوص بالغین پیر، تنها نشانه بیماری می تواند وجود خون میکروسکوپی در ادرار باشد.

عفونت های کلیه ( پیلونفریت )

عفونت کلیه هنگامی رخ می دهد که باکتری ها از طریق جریان خون و یا از طریق حالب ها (لوله ای که ادرار را از لگنچه کلیه به مثانه منتقل می کند) به کلیه ها وارد شوند. علائم و نشانه ها می توانند به مانند علائم عفونت مثانه باشند، اگر چه عفونت های کلیوی به احتمال بیشتری ایجاد تب و یا درد پهلوها در بیمار می کنند.

سنگ کلیه یا سنگ مثانه

مواد معدنی در ادرار تجمع یافته، ممکن است کریستال هایی روی دیواره کلیه ها یا مثانه تشکیل دهند. در طول زمان، کریستال ها می توانند به سنگ هایی سخت و کوچک تبدیل شوند. سنگ ها به طور عمده، بدون درد هستند، بنابراین بیمار هیچ گاه از وجود آنها با خبر نخواهد شد مگر اینکه سنگ ها باعث انسداد شده و یا اینکه سنگ را به سختی دفع کنند که در این صورت علائم به طور واضح نشان دهنده خواهد بود.

سنگ های کلیوی، به خصوص، می توانند باعث درد بسیار زیادی شوند. سنگ های مثانه یا کلیه می توانند هم باعث خونریزی میکروسکوپی و هم خونریزی واضح ادراری شوند.

پروستات حجیم شده

غده پروستات (که درست زیر مثانه و احاطه کننده قسمت ابتدایی مجرای ادراری  می باشد ) اغلب زمانی که مردان به سن میانسالی می رسند، حجیم و بزرگ می شود.

این پروستات حجیم شده به مجرای ادراری فشار آورده و به طور نسبی جریان ادراری را مسدود می کند. علایم و نشانه های این وضعیت که به آن هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا بزرگی پروستات می گویند شامل سختی در ادرار کردن، فوریت یا نیاز مداوم به ادرار کردن و همچنین خون واضح و یا میکروسکوپی درون ادرار می باشد. التهاب پروستات (پروستاتیت) نیز می تواند همین علائم و نشانه ها را ایجاد کند.

بیماری های کلیوی

خونریزی میکروسکوپی ادراری یک نشانه شایع گلومرولونفریت (التهاب سیستم فیلترکننده کلیه) می باشد. گلومرولونفریت ممکن است قسمتی از یک بیماری سیستمیک به مانند دیابت و یا اینکه تنها درگیر کننده خود کلیه باشد. عفونت های استرپتوکوکی یا ویروسی، بیماری های عروق خونی (واسکولیت) و اختلالات ایمنی بدن مانند نفروپاتی IgA می توانند شروع کننده گلومرولونفریت باشند.

سرطان

خونریزی ادراری قابل مشاهده ممکن است نشانه سرطان پروستات پیشرفته، مثانه و یا کلیه باشد. متاسفانه در مراحل اولیه بیماری ممکن است هیچ گونه علامتی مشاهده نشود که  در این مرحله این سرطان ها قابل درمان ترند.

بیماری های توارثی

کم خونی داسی شکل (نقص ارثی در گلبول های قرمز) می تواند سبب خون در ادرار به صورت میکروسکوپی و یا حتی قابل مشاهده شود. هم چنین بیماری آلپورت می تواند باعث خونریزی در ادرار شود.

آسیب کلیوی

ضربه یا هر آسیب به کلیه های انسان مانند تصادف یا ورزش های ضربه ای می توانند سبب حضور خون در ادرار شوند.

داروها

پنی سیلین و داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید می توانند سبب خونریزی ادراری شوند. خون قابل مشاهده ادراری بعضی اوقات در هنگام مصرف داروهای ضد انعقاد مثل اسپیرین و داروهای رقیق کننده خون مانند هپارین، در هنگامی که فرد مستعد خونریزی از مثانه به هر علتی باشد، دیده می شود.

ورزش سنگین

اینکه فردی به علت ورزش بسیار سنگین دچار خونریزی قابل مشاهده شود، نادر است و علت آن ناشناخته است. ممکن است ضربه به مثانه، کم آبی یا شکست سلول های گلبول های قرمز که در هنگام ورزش های هوازی ممتد رخ می دهد علت این واقعه باشند.

دونده ها اغلب بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند، اگر چه هر فردی که ورزش سنگین و شدید را انجام دهد ممکن است خونریزی را مشاهده کند.

ادرار خونی

تشخیص هماچوری گروس

شرح حال، آزمایش ساده ادرار، آزمایش ادرار ٣ روزه جهت تشخیص سلول های بدخیم ‏(urine cytology*3)، روش های تصویر برداری (سونوگرافی و CT SCAN) از روش های تشخیص علت هماچوری گروس (Gross Hematuria) یا خون واضح در ادرار می باشند.

گرچه در صورت صلاح دید پزشک معالج وسیله تشخیصی قطعی سیستوسکوپی (Cystoscopy: مشاهده مجاری ادراری و مثانه از طریق اندوسکوپ)می باشد.

عوامل مستعد کننده

تقریبا هر فردی می تواند سلول های قرمز خون را در ادرار خود مشاهده کند. فاکتورهایی که ممکن است این شرایط را مستعد کنند، شامل:

سن

بسیاری از مردان مسن بالای ۵۰ سال به دلیل پروستات حجیم شده ممکن است دوره هایی از خونریزی را تجربه کنند.

عفونت اخیر

التهاب کلیه پس از عفونت باکتریایی یا ویروسی (گلومرولونفریت پس از عفونت) یکی از دلایل شایع مشاهده خون در بچه ها می باشد.

سابقه خانوادگی

اگر فردی در اعضای درجه اول خانواده خود، سابقه بیماری یا سنگ کلیوی داشته باشد مستعد به درگیری می باشد.

برخی از داروها

آسپرین، ضد درد هایی از خانواده ضدالتهاب های غیراستروئیدی و آنتی بیوتیک ها مانند پنی سیلین به عنوان عواملی که ریسک خونریزی ادراری را افزایش می دهند، شناخته می شوند.

ورزش های بسیار شدید

دوندگان مسیرهای طولانی بسیار مستعد خونریزی ادراری متعاقب ورزش هستند. در واقع، این وضعیت هماچوری دوندگان نامیده می شود. اما هر فردی که تمرینات بسیار شدیدی انجام دهد می تواند این علامت را نشان دهد.

درمان هماچوری گروس

درمان هماچوری گروس بسته به علت زمینه ای آن دارد. به طور مثال در یک خانم جوان که هماچوری گروس همراه با تب و لرز، سوزش ادرار و تکرر ادرار است، علت هماچوری بیشتر عفونت ادراری است.

در یک آقای جوان که هماچوری گروس همراه با درد پهلو، حالت تهوع و سابقه خانوادگی سنگ کلیه است، دلیل هماچوری بیشتر سنگ کلیه است. اما در یک فرد مسن هماچوری گروس مخصوصا در صورتیکه هماچوری بدون درد باشد (Painless Gross Hematuria) و فرد سابقه مصرف دخانیات داشته باشد بیشتر به نفع بدخیمی های داخل مثانه است.

در آخر باید اشاره کرد که هر گاه تغییر رنگی در ادرار در غیاب شرایط خوش خیم توضیح داده شده مشاهده شد، سریعا به پزشک مراجعه کنید تا معالجه شوید.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صالحی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکترمن یک دختر۱۱ساله دارم که دارای هماچوری هست.الان حدود۷یا۸ساله.عکس رنگی سی تی اسکنم کردیم.هیچی نشون نداده.اخرین سونوشم سایزکلیه ها چپ ۱۰۷.کلیه راست ۹۹ بود.ایا جای نگرانی هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام‌ لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت مدارک را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید
  من مشکل کلیه دارم و دو بار خودم دیدم که ازم سنگ دفع شده و اندازه یکیش نسبتا بزرگ بود و سنگش برق میزد دو سه بارم سونو رفتم که گفتن فقط سنگه ...
  ولی حالا که 18 سالمه دردش به لگن و مثانه رسیده و موقع ادرار یا ارضا شدن تیر حساس درد و تیر کشیدن تو مجاری رو دارم ، بعضی موقع ها هم احساس می کنم مجاری اداریم کامل باز نیست.

  الان یه ماه هست که بعد از دفع آخرین سنگ درد ندارم و از داروی گیاهی استفاده کردم چن بار
  حالا سوالم اینه ممکنه درد زیاد بشه و ..
  بیشتر دردم هم تو قسمت راست مثانس
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   بعد دفع آخرین سنگ درد تو کلیه نیست ولی مثانه هس گاهی
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،احتمالا دچار پروستاتیت(التهاب پروستات)هستید.لطفا به پزشک مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر افسانه پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بیمار خانم ۵۰ساله بدون بیماری زمینه ای و یا مصرف داروی مداوم خاص یا مصرف مواد خوراکی رنگی
  با شرح حال هماچوری گروس در دو نوبت متوالی .
  درد فلانک و تکرر ادرار و سوزش و تب ندارد
  فقط در روزهای اخیر بعلت درد استخوانی دو نوبت کپسول دیکلوفناک ۱۰۰مصرف داشته است
  سابقه هماچوری به این صورت را داشته که به گفته خود پزشک معالج تشخیص وجود سنگ ریزه داده است
  اقدام کنونی چیست ؟!
  نیاز به انجام U/A اورژانس و سونوگرافی دارد؟!
  درمان دارویی نیاز است ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،آزمایش ساده ادرار و ادرار سه روزه همراه با سی تی اسکن در صورت عدم تشخیص علت سیستوسکوپی هم باید انجام شود
 • تصویر کاربر نسیم پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خانم ۵۰ ساله ای هستم که ۴ روز است احساس تکرر ادرار و گاهی اوقات همراه با سوزش خفیف ادرار دارم و امروز شدیدتر شده است، لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،شما دچار عفونت ادراری شده اید لطفا به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر بهبود چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  آقای دکتر بنده تقریبا دوماه است تکرر اداره دارم در روز تقریبا ۸ بار. احساس درد مزمن در اطراف مثانه و کشاله ران و انتهای کمر دارم. سوزش ادرار و تغییر رنگ ادرار ندارم. ازمایش ادرار و سونوگرافی خول بود. مثانه من سریع پر می شود و احساس ادرار دارم.خواهشمند است راهنمایی فرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام،شما دچار مثانه بیش فعال هستید،به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Hh پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترخسته ناشید. من خانمم 30 سال سن دارم چندوقت پیش من یک شب درد شدید مثانه وکلیه داشتم که فکر می‌کردم علائم دفع سنگ باشه چون سابقه دفع سنگ داشتم بعد از اون اختیار وکنترل ادرار رو نداشتم با مراجعه به دکتر محل زندگیم سونوگرافی گرفتم هیچی ی نشون ندادبعد از 14 روز دیشب تا الان درد شدید مثانه دارم اختیار ادرار رو ندارم و تب و لرز هم دارم الانم باشرایط کنونی هیچ دکتری اینجا نیست که مراجعه کنم ممنون میشم اگر لطف کنید راهنمایم کمید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام،شما دچار عفونت ادراری شده اید انتی بیوتیک مصرف کنید
 • تصویر کاربر باران چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  ببخشید من الان یک هفته است که تکرر ادرار گرفتم مثلا دو روز تکرر ادرار دارم یک روز خوب میشه دوباره شروع میشه رفتم دکتر تست ادرار دادم مشکلی نداشت اما نمیدونم چرا هی تکرر ادرار دارم. چه قرصی بخورم تا خوب بشم یا چه غذا و داوری گیاهی ؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام صبح روز یکشنبه دچار سوزش و تکرر ادرار شدم ، بعد از انجام آزمایش مقدار مختصری خون در ادرارم دیده شده ، البته آسپرین مداوم مصرف میکنم و هفته گذشته آنتی بیوتیک هم مصرف کرده بودم . در سونوگرافی هم در کلیه چپ سنگ کوچیکی نشون داد ، به محض مصرف قرص سیپرو فلوکساسین درد کلیه گرفتم و بعد از پنج ساعت قطع شد . دیروز دوباره قرص سیپروفلوکساسین خوردم و مجددا یک ساعت درد کلیه گرفتم . در حال حاضر مشکلم سوزش ادار و احساس پر بودن مثانه است که قطع نشده و با خوردن مسکًِن کمی بهتر میشه ... از دیروز دکتر قطره سَنکُل داده و مصرف میکنم که یک ساعت بعد از مصرف کمی کلیه هام رو تحریک میکنه و درد دارم، راستش در سه چهار ماه گذشته تقریبا هر دو هفته یکبار قرص پاورگل(تقویت قوای جنسی) هم خوردم . با مطالعه سایت ها نگران بحث سرطان مثانه شدم ، لطفا راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،بعید هست محض اطمینان پس از درمان مجددا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر آنیتا یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و روزبخیر
  مبتلا به مثانه نوروژنیک هستم و در طی شبانه روز 6 بار CIC انجام میدهم و مایعات هم به اندازه کافی مصرف میکنم. در طی چند ماه اخیر دچار عفونت مزمن مثانه و مقاوم به درمان شده ام و تعداد باکتری ها به شدت افزایش یافته و هر یک ماه دچار تب با درجه 40 همراه با علایم شدید ادراری میشوم.
  انواع آنتی بیوتیک ها را مصرف کرده ام ولی متاسفانه بعد از 2 هفته پروسه درمان, علایم ادراری مجددا عود میکند.
  حتی آنتی بیوتیک طولانی مدت هم تجویز شده بود که متاسفانه این نوع درمان هم جواب نداد. اخیرا بعلت تبی که داشتم 3 بسته پودر فسفومایسین + محلول (1 لیتر سرم نرمال سالین + 6 عدد جنتامایسین) برام تجویز شد و این محلول را 2 هفته هر شب 30 سی سی از طریق سوند به داخل مثانه تزریق میکردم. (چون به جنتامایسین آلرژی دارم برای همین تزریق آن بدین صورت تجویز شده است) با این وجود, جدیدا کشت ادرار داده ام. باکتری E.coli قبل تزریق محلول, 12 میلیون بود ولی الان 20 میلیون هست و به جنتامایسین, کوتریموکسازول و افلوکساسین حساس هست.
  در ضمن الان التهاب مثانه و سوزش هم دارم و در طی روز چندین بار چرک از مجرای ادرار خارج میشود. جواب سونوگرافی هم نرمال است.
  آقای دکتر چند تا سوال داشتم خدمت تون :
  1- آیا این امکان هست که جنتامایسین را بدون اینکه با سرم ترکیب کنم, به تنهایی و بدون سرم, هر شب 6 عدد جنتامایسین 40mg را از طریق سوند به داخل مثانه تزریق کنم؟ آیا این روش نسبت به روش قبلی میتونه اثربخشی مناسب داشته باشه؟
  2- یا اینکه این امکان هست که جنتاماسین و یا هر آنتی بیوتیک دیگر, از طریق سیستوسکوپی و با سوزن به جدار عضلات مثانه تزریق شود تا در مثانه ماندگاری بیشتری داشته باشد؟
  3- باید چیکار کنم که بعد از دو سه هفته دیگه تب نکنم؟ آیا مکمل های گیاهی میتونند تا حدی عفونت را کنترل کنند. چه مکمل گیاهی و با چه دوزی؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،جنتا را میتوانید مستقیما داخل مثانه تزریق کنید اما داخل عضلات خیر
   عصاره کرن بری برای شستشوی مثانه مفید است
 • تصویر کاربر محمدتیموری سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده نزدیک به ۱ماهه مثانه و بیضم درد میکنه خواهشمندم درمانی واسه دردم پیشنهاد کنید ممنون میشم ...لازم به توضیح است باتوجه به سونوگرافی انجام شده سنگ کلیه ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر