چه زمانی هماچوری گروس خطرناک است؟

فهرست مطالب

مشاهده خون در ادرار هر فرد در هر سنی هشدار دهنده می باشد. در حالی که در بسیاری از مواقع علت بی خطر بوده، اما خون در ادرار می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی و مهم باشد. در این مقاله به بررسی هماچوری گروس می پردازیم.

هر گاه فردی در ادرار خود، خون واضح مشاهده کند به آن ادرار، هماچوری گروس یا ادرار خونی می گویند. خون در ادرار که با چشم غیر مسلح دیده نشود و به وسیله آزمایش ادراری مشخص شود، هماچوری میکروسکوپی نامیده می شود. در هر دو شکل، این مهم است که علت خونریزی مشخص شود. در این شرایط درمان، بستگی به عامل به وجود آورنده دارد.

برخی از داروها مانند ریفامپین و برخی از ملین ها، خوردنی های خاص مثل چغندر، نوعی از ریواس و خانواده توت ها می توانند رنگ ادرار را به رنگ قرمز تبدیل کنند. تغییر رنگ ادرار به دلیل دارو ها، غذا یا ورزش معمولا در عرض چند روز از بین می رود.

علائم هماچوری گروس

در هماچوری گروس، به دلیل حضور گلبول های قرمز، ادرار به رنگ هایی هم چون صورتی، قرمز و یا به رنگ نوشابه سیاه دیده می شود. تنها مقدار اندکی خون نیاز است که رنگ ادرار به رنگ قرمز در آید. دفع خون معمولا دردناک نیست اما می تواند به علت دفع لخته های خون از طریق ادرار، دردآور نیز باشد. ادرار خونی اغلب بدون علامت و نشانه رخ می دهد.

علل هماچوری گروس

در هماچوری یا ادرار خونی، کلیه بیمار یا اجزای دیگری از دستگاه ادراری، اجازه نشت و ورود سلول های خونی به ادرار را می دهند. مشکلات متعددی می توانند باعث این نشت سلول های خونی به درون ادرار شوند، از جمله:

عفونت های دستگاه ادراری

این شرایط هنگامی به وجود می آید که باکتری از طریق مجرای ادراری وارد شود و در مثانه تکثیر یابد. علائم می تواند شامل احساس تخلیه کردن ادرار به طور مداوم، درد و سوزش در حین ادرار و بوی بسیار تند ادرار باشد.

برای برخی از مردم، به خصوص بالغین پیر، تنها نشانه بیماری می تواند وجود خون میکروسکوپی در ادرار باشد.

عفونت های کلیه ( پیلونفریت )

عفونت کلیه هنگامی رخ می دهد که باکتری ها از طریق جریان خون و یا از طریق حالب ها (لوله ای که ادرار را از لگنچه کلیه به مثانه منتقل می کند) به کلیه ها وارد شوند. علائم و نشانه ها می توانند به مانند علائم عفونت مثانه باشند، اگر چه عفونت های کلیوی به احتمال بیشتری ایجاد تب و یا درد پهلوها در بیمار می کنند.

سنگ کلیه یا سنگ مثانه

مواد معدنی در ادرار تجمع یافته، ممکن است کریستال هایی روی دیواره کلیه ها یا مثانه تشکیل دهند. در طول زمان، کریستال ها می توانند به سنگ هایی سخت و کوچک تبدیل شوند. سنگ ها به طور عمده، بدون درد هستند، بنابراین بیمار هیچ گاه از وجود آنها با خبر نخواهد شد مگر اینکه سنگ ها باعث انسداد شده و یا اینکه سنگ را به سختی دفع کنند که در این صورت علائم به طور واضح نشان دهنده خواهد بود.

سنگ های کلیوی، به خصوص، می توانند باعث درد بسیار زیادی شوند. سنگ های مثانه یا کلیه می توانند هم باعث خونریزی میکروسکوپی و هم خونریزی واضح ادراری شوند.

پروستات حجیم شده

غده پروستات (که درست زیر مثانه و احاطه کننده قسمت ابتدایی مجرای ادراری  می باشد ) اغلب زمانی که مردان به سن میانسالی می رسند، حجیم و بزرگ می شود.

این پروستات حجیم شده به مجرای ادراری فشار آورده و به طور نسبی جریان ادراری را مسدود می کند. علایم و نشانه های این وضعیت که به آن هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا بزرگی پروستات می گویند شامل سختی در ادرار کردن، فوریت یا نیاز مداوم به ادرار کردن و همچنین خون واضح و یا میکروسکوپی درون ادرار می باشد. التهاب پروستات (پروستاتیت) نیز می تواند همین علائم و نشانه ها را ایجاد کند.

بیماری های کلیوی

خونریزی میکروسکوپی ادراری یک نشانه شایع گلومرولونفریت (التهاب سیستم فیلترکننده کلیه) می باشد. گلومرولونفریت ممکن است قسمتی از یک بیماری سیستمیک به مانند دیابت و یا اینکه تنها درگیر کننده خود کلیه باشد. عفونت های استرپتوکوکی یا ویروسی، بیماری های عروق خونی (واسکولیت) و اختلالات ایمنی بدن مانند نفروپاتی IgA می توانند شروع کننده گلومرولونفریت باشند.

سرطان

خونریزی ادراری قابل مشاهده ممکن است نشانه سرطان پروستات پیشرفته، مثانه و یا کلیه باشد. متاسفانه در مراحل اولیه بیماری ممکن است هیچ گونه علامتی مشاهده نشود که  در این مرحله این سرطان ها قابل درمان ترند.

بیماری های توارثی

کم خونی داسی شکل (نقص ارثی در گلبول های قرمز) می تواند سبب خون در ادرار به صورت میکروسکوپی و یا حتی قابل مشاهده شود. هم چنین بیماری آلپورت می تواند باعث خونریزی در ادرار شود.

آسیب کلیوی

ضربه یا هر آسیب به کلیه های انسان مانند تصادف یا ورزش های ضربه ای می توانند سبب حضور خون در ادرار شوند.

داروها

پنی سیلین و داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید می توانند سبب خونریزی ادراری شوند. خون قابل مشاهده ادراری بعضی اوقات در هنگام مصرف داروهای ضد انعقاد مثل اسپیرین و داروهای رقیق کننده خون مانند هپارین، در هنگامی که فرد مستعد خونریزی از مثانه به هر علتی باشد، دیده می شود.

ورزش سنگین

اینکه فردی به علت ورزش بسیار سنگین دچار خونریزی قابل مشاهده شود، نادر است و علت آن ناشناخته است. ممکن است ضربه به مثانه، کم آبی یا شکست سلول های گلبول های قرمز که در هنگام ورزش های هوازی ممتد رخ می دهد علت این واقعه باشند.

دونده ها اغلب بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند، اگر چه هر فردی که ورزش سنگین و شدید را انجام دهد ممکن است خونریزی را مشاهده کند.

ادرار خونی

تشخیص هماچوری گروس

شرح حال، آزمایش ساده ادرار، آزمایش ادرار ٣ روزه جهت تشخیص سلول های بدخیم ‏(urine cytology*3)، روش های تصویر برداری (سونوگرافی و CT SCAN) از روش های تشخیص علت هماچوری گروس (Gross Hematuria) یا خون واضح در ادرار می باشند.

گرچه در صورت صلاح دید پزشک معالج وسیله تشخیصی قطعی سیستوسکوپی (Cystoscopy: مشاهده مجاری ادراری و مثانه از طریق اندوسکوپ)می باشد.

عوامل مستعد کننده

تقریبا هر فردی می تواند سلول های قرمز خون را در ادرار خود مشاهده کند. فاکتورهایی که ممکن است این شرایط را مستعد کنند، شامل:

سن

بسیاری از مردان مسن بالای 50 سال به دلیل پروستات حجیم شده ممکن است دوره هایی از خونریزی را تجربه کنند.

عفونت اخیر

التهاب کلیه پس از عفونت باکتریایی یا ویروسی (گلومرولونفریت پس از عفونت) یکی از دلایل شایع مشاهده خون در بچه ها می باشد.

سابقه خانوادگی

اگر فردی در اعضای درجه اول خانواده خود، سابقه بیماری یا سنگ کلیوی داشته باشد مستعد به درگیری می باشد.

برخی از داروها

آسپرین، ضد درد هایی از خانواده ضدالتهاب های غیراستروئیدی و آنتی بیوتیک ها مانند پنی سیلین به عنوان عواملی که ریسک خونریزی ادراری را افزایش می دهند، شناخته می شوند.

ورزش های بسیار شدید

دوندگان مسیرهای طولانی بسیار مستعد خونریزی ادراری متعاقب ورزش هستند. در واقع، این وضعیت هماچوری دوندگان نامیده می شود. اما هر فردی که تمرینات بسیار شدیدی انجام دهد می تواند این علامت را نشان دهد.

درمان هماچوری گروس

درمان هماچوری گروس بسته به علت زمینه ای آن دارد. به طور مثال در یک خانم جوان که هماچوری گروس همراه با تب و لرز، سوزش ادرار و تکرر ادرار است، علت هماچوری بیشتر عفونت ادراری است.

در یک آقای جوان که هماچوری گروس همراه با درد پهلو، حالت تهوع و سابقه خانوادگی سنگ کلیه است، دلیل هماچوری بیشتر سنگ کلیه است. اما در یک فرد مسن هماچوری گروس مخصوصا در صورتیکه هماچوری بدون درد باشد (Painless Gross Hematuria) و فرد سابقه مصرف دخانیات داشته باشد بیشتر به نفع بدخیمی های داخل مثانه است.

در آخر باید اشاره کرد که هر گاه تغییر رنگی در ادرار در غیاب شرایط خوش خیم توضیح داده شده مشاهده شد، سریعا به پزشک مراجعه کنید تا معالجه شوید.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Hda دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  با سلام
  چند روز پیش دیدم خود بخود زره زره منی خارج میشه و رنگش قهوه ای هست.
  بعد جهت مطمئن شدن با خود ارضایی متوجه شدم مخلوطی از سفید و قهوه ای هست!
  چه دلیلی می تونه داشته باشه؟
  ضمن اینکه ۵-۶سال پیش عمل واریکوسل داشتم.
  و در صورت خوارضایی یا سکس طولانی دور حلقه ورم میکنه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام در صورت تکرار این مساله به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من پزشک هستم
  سؤالی که داشتم
  مردی ۳۲ ساله هستم که حدود ۶سال پیش هماچوری گروس بدون درد داشتم.همون موقع سیستوسکوپی و سیتولوژی ادرار و MRU انجام دادم و خدارو شکر مشکلی نداشتن.
  بعد از شش سال دوباره امروز هماچوری گروس همراه با لخته بدون درد داشتم.
  خودم احساس میکنم هر دوبار بعد از اینکه جلوگیری کردم از انزال بخاطر فشاری که اومد بهم اینجور شدم.البته حدود پونزده ساله که بیشتر مواقع ادرارم بصورت دو سه مرحله ای دفع میشه و بعضی مواقع هم نیاز به فشار اوردن برای دفع دارم.
  ممکنه مشکل بخاطر پروستاتیت مزمن باشه؟
  الان چکار کنم؟ دوباره باید سی تی و سیستوسکوپی انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام همکار گرامی شما دچار پروستاتیت مزمن هستید نیازی به آزمایش یا سی تی اسکن نیست لطفا در واتس اپ به من پیام دهید تا دارو تجویز کنم
 • تصویر کاربر اعظم یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  با سلام
  من در طول سال ۷ تا۸ با عفونت ادراری پیدا می کنم دارو می خورم دوباره بر می گرده بار اخر با کشت ادار دکتر به من ۶۰ عدد قرص کوتر ماکسازول دادند که هفته اول روری ۲ عدد و بعد شبی یک دونه ادامه بدهم ولی هنوز علایم درد و سوزش هر از گاهی و بوی بدی دارم .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر صالحی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکترمن یک دختر۱۱ساله دارم که دارای هماچوری هست.الان حدود۷یا۸ساله.عکس رنگی سی تی اسکنم کردیم.هیچی نشون نداده.اخرین سونوشم سایزکلیه ها چپ ۱۰۷.کلیه راست ۹۹ بود.ایا جای نگرانی هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام‌ لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت مدارک را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 307 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید
  من مشکل کلیه دارم و دو بار خودم دیدم که ازم سنگ دفع شده و اندازه یکیش نسبتا بزرگ بود و سنگش برق میزد دو سه بارم سونو رفتم که گفتن فقط سنگه ...
  ولی حالا که 18 سالمه دردش به لگن و مثانه رسیده و موقع ادرار یا ارضا شدن تیر حساس درد و تیر کشیدن تو مجاری رو دارم ، بعضی موقع ها هم احساس می کنم مجاری اداریم کامل باز نیست.

  الان یه ماه هست که بعد از دفع آخرین سنگ درد ندارم و از داروی گیاهی استفاده کردم چن بار
  حالا سوالم اینه ممکنه درد زیاد بشه و ..
  بیشتر دردم هم تو قسمت راست مثانس
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   بعد دفع آخرین سنگ درد تو کلیه نیست ولی مثانه هس گاهی
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام،احتمالا دچار پروستاتیت(التهاب پروستات)هستید.لطفا به پزشک مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر افسانه پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  بیمار خانم ۵۰ساله بدون بیماری زمینه ای و یا مصرف داروی مداوم خاص یا مصرف مواد خوراکی رنگی
  با شرح حال هماچوری گروس در دو نوبت متوالی .
  درد فلانک و تکرر ادرار و سوزش و تب ندارد
  فقط در روزهای اخیر بعلت درد استخوانی دو نوبت کپسول دیکلوفناک ۱۰۰مصرف داشته است
  سابقه هماچوری به این صورت را داشته که به گفته خود پزشک معالج تشخیص وجود سنگ ریزه داده است
  اقدام کنونی چیست ؟!
  نیاز به انجام U/A اورژانس و سونوگرافی دارد؟!
  درمان دارویی نیاز است ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام،آزمایش ساده ادرار و ادرار سه روزه همراه با سی تی اسکن در صورت عدم تشخیص علت سیستوسکوپی هم باید انجام شود
 • تصویر کاربر نسیم پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  خانم ۵۰ ساله ای هستم که ۴ روز است احساس تکرر ادرار و گاهی اوقات همراه با سوزش خفیف ادرار دارم و امروز شدیدتر شده است، لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام،شما دچار عفونت ادراری شده اید لطفا به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رویا پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام.من از باسن تا تقریبا نزدیک های مچ پام درد می‌کنه دکتر رفتم میگه سیاتیک نیست.لمپول b6.b12برام نوشت زدم و همچنین شل کننده عضلانی.خوب نشدم بدترم شدم نمیتونم بخوابم بشینم از بس تیرمیکشه ودرد دارم چرب میکنم ۱۰دقه خوبه دوباره درد میگیره.فقط مادرم با دست یا پا ماساژ میده خوبه . موقع خوابیدن دلمو بلندی میذارم خوبه ولی خشک میشه رو دست نمیتونم بخوابم رو صندلی نمیتونم بشینم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام،به همکاران ارتوپد مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر رویا پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
   درود
   الان که همه اماکن بسته هست و فقط بیمارستان باز هست چطوری برم که کرونا نگیرم؟
   خوددرمانی میشه کرد راهنمایی بفرمایید
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
   مسکن و شل کننده عضلانی مصرف کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهبود چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  با سلام.
  آقای دکتر بنده تقریبا دوماه است تکرر اداره دارم در روز تقریبا ۸ بار. احساس درد مزمن در اطراف مثانه و کشاله ران و انتهای کمر دارم. سوزش ادرار و تغییر رنگ ادرار ندارم. ازمایش ادرار و سونوگرافی خول بود. مثانه من سریع پر می شود و احساس ادرار دارم.خواهشمند است راهنمایی فرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام،شما دچار مثانه بیش فعال هستید،به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حمیدرصا چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من کودکی دارم که الان ۴ سالشه وقتی برای ختنه بردیمش بعد از ختنه دکتر گفت سوراخش پایین قرار داره و سوراخ بالا بسته هست.الان که ۴ سالشه وقتی جیش داره نمیگه و همیشه چند قطره به شرتش نم میده بعد میگه که حیش دارم ..این امر همیشگی هست و در روز چندین بار شرتشو خیس میکنه.خواستم ازتون بپرسم چیکار باید بکنم؟هم بابت سوراخش که پایینه و سوراخ بالا بسته هست..هم بخاطر نم دادن شرتش..خواستم بدونم عملش چقدر هزینه داره وآیا خطری براش داره یا نه‌..واینکه در باروری مشکل دار میشه اگه عملش نکنیم یا حتما باید عمل بشه؟لطفا کمکم کنید من خودم پدرم درک میکنم شرایطشو .وقتی سنش بالا بره خیلی سخت میشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام،در درجه نخست باید معاینه شوند
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید: