خودارضایی چه عواقبی را در پی دارد؟

آخرین بروزرسانی: 19 دی 1401

در این مقاله می خوانید
خودارضایی به حالتی گفته می شود که شخص به منظور رسیدن به ارگاسم دست به تحریک اندام جنسی خود می زند. در این مقاله به بررسی عوارض خودارضایی می پردازیم.

به دور از نگاه روانشناسانه به این موضوع، به طور کلی اشخاصی که به طور مداوم و به صورت شدید دست به انجام این کار می زنند، در زندگی جنسی خود تغییراتی را حس خواهند کرد که بسیار در نقش جنسی آنها در زندگی زناشویی تاثیر دارد. این تغییرات می تواند به صورت عدم رضایت کافی از نزدیکی با شریک جنسی خود تا مراحل بالاتر که زودانزالی و عدم رساندن شریک جنسی خود به ارگاسم، باشد.

در ابتدا فرد به این نتیجه می رسد که توانایی و اراده کافی برای مقابله با خودارضایی را دارد اما پس از مدتی، جزء زندگی معمول فرد شده و در صورت عدم انجام، فرد دچار استرس می شود.

در صورت تشدید خودارضایی ، عوارضی چون خستگی، عدم تمرکز کافی برای انجام کارها، درد بیضه ها، صدمه به بافت طبیعی تنه آلت و زودانزالی بروز می یابد.

⚠توجه: بیشترین تاثیر مهمی که خودارضایی بر زندگی جنسی فرد دارد، مساله زود انزالی یا Premature Ejaculation می باشد.

زود انزالی به چه حالتی اطلاق می شود؟

زودانزالی زمانی رخ می دهد که مرد در زمانی زودتر از طول نزدیکی کامل نسبت به شریک جنسی خود به ارضای جنسی برسد و انزال رخ دهد.

در واقع تعریف زود انزالی عبارتست از خروج مایع منی در فاصله زمانی کمتر از ٢ دقیقه پس از دخول، عدم کنترل کافی روی لحظه خروج مایع منی، انزال قبل از رسیدن شریک جنسی به ارگاسم کامل و در نتیجه نارضایتی زوجین از ایجاد رابطه جنسی. این استرس و نارضایتی به مرور می تواند باعث کاهش تعداد دفعات رابطه جنسی نیز بشود.

زود انزالی یکی از شایع ترین شکایات زوجین در زندگی جنسی می باشد. به طور تقریبی، یک مرد از هر 3 مرد در طول زندگی این مشکل را تجربه می کنند. تا موقعی که این حالت به طور گهگاه رخ دهد، فرد احساس نگرانی نمی کند اما اگر همواره یا تقریبا همیشه در کمتر از دو دقیقه پس از دخول فرد دچار انزال شود و یا نتواند انزال خود را در طی نزدیکی به تعویق اندازد و یا اینکه از ترس و استرس حاصل از انزال زودرس، از نزدیکی جلوگیری کند، حتما باید جهت درمان به پزشک مراجعه کند.

عوارض خودارضایی از نظر علمی در پسران و زنان

علائم انزال زودرس

علامت بارز در انزال زودرس، ناتوانی در به تاخیر انداختن انزال برای بیش از دو دقیقه پس از دخول می باشد. اگرچه این مشکل در هر موقعیتی که فرد دچار برانگیختگی جنسی شود حتی در طی خودارضایی نیز می تواند رخ دهد.

به طور کلی زودانزالی به دو دسته تقسیم می شود:

❇ زود انزالی اولیه (در طول کل دوران زندگی)

این تقسیم بندی در تمام یا تقریبا تمامی مواقعی که فرد اقدام به نزدیکی می کند، تعریف می شود (یعنی فرد از همان ابتدا دچار انزال زودرس است).

❇ زود انزالی ثانویه (اکتسابی)

این حالت به صورتی است که فرد پیش از بروز زودانزالی، تجربیات جنسی بدون زودانزالی داشته است و اکنون دچار آن شده است. زود انزالی ثانویه ممکن است به دلیل وجود بیماری هایی که شایع ترین آنها عفونت و التهاب پروستات است، رخ دهد.

قابل ذکر است که برخی از افراد ممکن است به سبب عوامل بسیاری، دوره هایی از زودانزالی را تجربه کنند و این حالت ممکن است موقتی باشد.

زود انزالی

علل زود انزالی

علت اصلی زودانزالی هنوز مشخص نشده است اما بر اساس تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته است، ترکیبی از عوامل روانی و زیستی در بروز این حالت تاثیر دارند. گذشته از علل روانپزشکی، برخی از عوامل بیولوژیکی که در انزال زودرس دخالت دارند در زیر نام برده شده اند:

 • سطوح غیر طبیعی هورمونی، مثل هورمون تستوسترون
 • سطوح غیرطبیعی میانجی های عصبی در مغز
 • التهاب و عفونت غده پروستات یا مجرای پیشابراه
 • الگوهای توارثی

عوامل مستعد کننده در این زمینه شامل استرس و سابقه ناتوانی در نزدیکی به صورت عدم توانایی در نعوظ کامل یا ناتوانی در نگه داشتن نعوظ کامل می باشد.

به منظور تشخیص علاوه بر بررسی زندگی جنسی، ابتدا بررسی کامل از نظر فیزیکی و شرح حال کامل از بیمار گرفته می شود و بر طبق نظر پزشک، بررسی های تکمیلی همچون اندازه گیری سطح خونی تستوسترون انجام می گیرد.

اورولوژی

درمان انزال زودرس

❇ بی حس کننده های موضعی

کرم ها و اسپری هایی که حاوی مواد بی حس کننده همچون لیدوکائین هستند، به منظور درمان زودانزالی به کار می روند. این محصولات بر روی آلت در 10 تا 15 دقیقه پیش از شروع نزدیکی زده می شود تا زودانزالی را به تعویق اندازد.

اگر چه این بی حس کننده های موضعی موثرند و به خوبی تحمل می شوند، عوارض ناخوشایندی نیز دارند. برای مثال، برخی از آقایان گزارش کرده اند که به طور موقت حس در ناحیه آلت را به طور کامل از دست داده اند و در طی نزدیکی کاهش لذت داشته اند. به علت اثر مواد بی حس کننده این اسپری ها روی شریک جنسی، این شکایت از شریک های جنسی آنان نیز گزارش شده است.

❇ درمان دارویی(خوراکی)

بسیاری از داروها ممکن است ارگاسم را به تعویق اندازند. اگر چه هیچ کدام به طور مشخص به این منظور ساخته نشده اند اما از آنها به عنوان درمان زودانزالی استفاده می کنند. این داروها ممکن است در هنگام نیاز یا روزانه مصرف شوند. برخی از این دسته های دارویی عبارتند از:

 • ضدافسردگی ها از خانواده SSRI ها مانند سرترالین/ فلوکسیتین
 • آنالژزیک ها ( ضد درد ) مانند ترامادول
 • مهارکننده های 5-فسفودی استراز مانند سیلدنافیل/ ویاگرا

داروهای خوراکی که هنوز در دست تحقیق هستند و به عنوان داروهای جایگزین داروهای فعلی وارد حیطه درمان خواهند شد، شامل موارد زیر هستند:

 • داپوکستین که از خانواده ضد افسردگی ها می باشد.
 • مدافینیل که در درمان اختلالات خواب و نارکولپسی استفاده می شود.
 • سیلودوزین دارویی است که در درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات کاربرد دارد.

در انتها این نکته تاکید می شود که طبق تعریف زمانی به یک فرد واژه زود انزال اطلاق می شود که آن شخص دارای شرایط زیر باشد:

 1. زمان انزال پس از دخول کمتر از ٢ دقیقه باشد.
 2. فرد هیچگونه کنترلی روی زمان انزال خود نداشته باشد.
 3. این مساله باعث نارضایتی شریک جنسی فرد و در طول زمان باعث عدم تمایل به ایجاد رابطه شده باشد.

در صورتی که شما دارای یکی از شرایط فوق باشید جهت درمان با پزشک خود مشورت کنید. قابل ذکر است که درمان دارویی بصورت موقت و کوتاه مدت بوده و پس از عادت بدن شما به زمان مناسب، داروها طبق نظر پزشک به تدریج قطع می شوند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 1046 مشاهده پرسش
  چندین گزارش در مورد درمان زودانزالی به وسیله قطع عصب دورسال وجود دارد كه همگی در حالت زودانزالی ابتدایی و زمانی كه بیمار با مشاوره بهبود نیافته است این روش را توصیه كرده اند. این عمل جراحی با كمك بیهوشی موضعی و جهت بی عصب كردن عضو صورت گرفته است و در آن زیر شاخه دیستال از شاخه ونترال عصب دورسال قطع می شود. هیچ گونه بررسی و یا مطالعه ای در مورد این نوع درمان صورت نگرفته است.و برای کوچک شدن الت چه باید کرد. در ضمن بنده ۱۸ سال است که دیابت نوع ۱دارم و هم اکنون اختلالات جنسی ام خیلی خیلی زیاد شده است از عدم نعوظ کافی حتی با مصرف سیلدنافیلد و زود انزالی کمتر از ۲۰ ثانیه و کوچک شدن آلتم که همگی مشکلات اعصاب برایم بوجود آورده است... لطفا کمک نمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،روش فوق پر عارضه است و بنده ان را توصیه نمیکنم جهت درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  در حين سكس دچار عدم نعوظ ميشوم ممنون ميشم بگين درمان داره يا خير واگر نياز باشه در اسرع وقت خدمتتون. برسم خيلي روابطم رو دچار مشكل كرده اين موضوع
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا جهت درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  سلام دکتر .من خانمم تازه بچه به دنیا آورده و تواین دوره که رابطه نداشتیم الان دچار نعوذ ضعیف شدم واصلا میلی به رابطه ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،این طبیعی است و در خیلی از موارد مشابه شما، ایجاد میشود(به علت نداشتن رابطه در زمان طولانی)لطفا به مطب مراجعه کنید تا درمان دارویی شوید
 • تصویر کاربر شهریار یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 285 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر من ۴۷ سال سن ؛ ۱۷۵ سانتیمتر قد و ۷۰ کیلوگرم وزن دارم. دارای یک فرزند هستم و مدت شش سال است بدلیل متارکه مجرد هستم.هشت سال متادون مصرف میکنم و بجز فشار خون (اکثرأ ۱۴ ؛ روی ۹ یا ۱۰)هیچگونه بیماری ندارم و مدتی قرص لوزار مصرف میکردم اما دیگر مصرف نمی کنم؛ البته هنوز در بیشتر مواقع فشارم بالاست. در حدود دو سال است آلت تناسلی بنده از لحاظ قطر و طول کوچک‌ شده و این موضوع مرا رنج میدهد.استدعا دارم راهنمایی بفرمائید. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،متادون و یا لوزار باعث کاهش سایز و یا قطر الت نمیشود.این تصور ذهنی شما است نگران نباشید
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 324 مشاهده پرسش
  باسلام.در سایت نبض ما این سوال رو پرسیدم که:بعد از قضای حاجت و خروج مدفوع ازمجرای ادراری و بعد ار ادرار ترشحات لزج و چسبنده خارج مبشه.آیا دارووبی (مثل داروی گیاهی و یا طب سنتی) برای حل این موضوع ویا کاهش شهوت وجود دارد؟(چندساله درگیر خودارضایی هستم).در جواب گفتین دارو وجود داره و با تغییر سبک رندگی قابل درمانه.روزای آینده مبیرسم خدمتتون.فقط میتونم بپرسم اسم قرص چی هست؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،امكان تجويز دارو از طريق سايت وجود ندارد
  2. تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   بله.درسته.فقط میخاستم بدونم دارو داره یا نه؟ داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،بله
  4. تصویر کاربر سعید جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   آیا عوارضی هم دارد؟(مثل پر موشدن بدن؟یا عوارضی دیگر؟)ممنون میشم .لطفا پاسخ بدین.چون من از راه دور پیام میدم.تشکر از شما.♥️
  5. تصویر کاربر سعید جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   آیا عوارضی هم دارد؟(مثل پر موشدن بدن؟یا عوارضی دیگر؟)ممنون میشم .لطفا پاسخ بدین.چون من از راه دور پیام میدم.تشکر از شما.♥️
  6. تصویر کاربر سعید جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   آیا عوارضی هم دارد؟(مثل پر موشدن بدن؟یا عوارضی دیگر؟)ممنون میشم .لطفا پاسخ بدین.چون من از راه دور پیام میدم.تشکر از شما.♥️
  7. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،خير
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر پوریا یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  ۲۰ ساله هستم
  من از چند سال پیش خود ارضایی رو شروع کردم ولی این ۱ ساله خیلیییی شدت یافته
  به طوری که ۱ روز در میون یا بیشتر انجام میشه
  احساس میکنم میل جنسیه بالایی دارم
  میخواستم ببینم چه راه کاری واسه خود ارضایی پیشنهاد میکنید و اینکه ضرر داره یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،لطفا" مقاله مربوط به خود ارضايي را در سايت بنده مطالعه بفرماييد
 • تصویر کاربر ر. یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 375 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر گرامی. وقتتون بخیر . سپاس از پاسختون
  هرپس در شرایط پریودی و استرس و... عود میکند آیا تایید میفرمایید که در دوره پریودی یا زمانهاییکه استرسم زیاده یا در سفر و شرایط احتمال عود روزی 1 عدد ویرابکس رو مصرف کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،اگر در شرايط فوق دچار عود ميشويد تا ٥ روز،روزي ١ عدد ميل كنيد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 341 مشاهده پرسش
  ۲۸ سالمه و ۵ سالی میشه احساس میکنم میل جنسیم کم شده
  متخصص
  گفت دوست دختر پیدا کن خوب میشه
  آز اسپرم نوشت جواب رو خودم دیدم نرمال بود
  آز خون هم سه سال پیش دادم که عادی بود
  برای آزمایش با پورنو نعوظ ساختم
  این حد کاهش میل جنسی عادی هست یا مجدد مراجعه کنم و آز خاصی درخواست کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،با توجه به سن شما و نرمال بودن ازمايشات بيشتر به نظر ميرسه كاهش ميل جنسي شما در اثر تنشهاي روحي و استرسهاي محيطي باشد
   ورزش كنيد،تغذيه سالم داشته باشيد
   در صورتيكه شريك جنسي مطلوب داشته باشيد مشكل شما مرتفع ميشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر