افتادگی بیضه + راه های درمان افتادگی بیضه ها

فهرست مطالب

بسیاری از مردان در زمانی که پا به سن می گذارند و مسن تر می شوند، متوجه این نکته می شوند که کیسه بیضه در آنها آویزان تر می شود و از فرم جوانی خود خارج می شود. این پروسه ممکن است از زمان نوجوانی نیز شروع شود.

آویزان شدن تدریجی بیضه سیر طبیعی پیر شدن است و الزاما نشان دهنده این نیست که در اسکروتوم ( اسکروتوم: کیسه ای که بیضه ها درون آن قرار دارند) و بیضه ها مشکلی وجود دارد. اگر در کیسه بیضه، شواهدی از ورم کردن، جمع شدن مایع، تغییر شکل و یا لمس توده وجود داشته باشد، باید حتما به پزشک ارولوژیست مراجعه شود.

علت افتادگی بیضه ها

بیضه ها به طور طبیعی برای نگه داشتن دمای مناسب به منظور تولید اسپرم از بدن فاصله گرفته و آویزان هستند ( دمای مناسب برای تولید اسپرم 3 الی 4 درجه کمتر از دمای بدن است ). در زمانی که دمای بدن به بالاتر از 37 درجه برسد، بیضه ها برای تامین دمای پایین تر نیاز به فاصله گرفتن از بدن دارند.

رفلکس عضله کرماستر ( یکی از عضلات در کشاله ران ) کنترل نزدیکی بیضه ها به ناحیه کشاله ران را به منظور تامین دمای ثابت، به عهده دارد. پس در هنگام سرما و همچنین در طول برانگیختگی و نزدیکی جنسی تمایل به نزدیک شدن به بدن را دارند و در گرما از بدن فاصله می گیرند.

به خاطر داشته باشید که برخی از مردان به طور طبیعی بیضه های آویزان تری نسبت به بقیه دارند. الاستیسیتی پوست (قدرت ارتجاعی پوست) در هر فرد متفاوت است و افراد در روند پیر شدن، دچار کاهش کشسانی پوست می شوند و این امر سبب چین و چروک می شود و در نتیجه بیضه ها نسبت به حالت جوانی آویزان تر می شود.

آیا روش جراحی برای افتادگی بیضه ها وجود دارد؟

اگر علت افتادگی بیضه ها به علت بیماری های بیضه و عروق آن نباشد ( مانند هیدروسل، واریکوسل و… ) و صرفا به علت کاهش قدرت ارتجاعی پوست باشد، عمل اسکروتوپلاستی یا اسکروتال ریداکشن ( Scrotal Reduction ) انجام می گیرد. در این اعمال جراحی، پوست های اضافه از کیسه بیضه ها برداشته می شود که این امر در نهایت باعث کاهش افتادگی بیضه ها و بالا رفتن کیسه بیضه می شود.

سرطان بیضه

مهم ترین مساله ای که در رابطه با افتادگی بیضه چیست؟

با توجه به مطالب گفته شده، مهم ترین مساله ای که در افتادگی بیضه در هر بازه سنی باید توجه داشت، واریکوسل می باشد. واریکوسل در تعریف بسیار کوتاه، به گشاد شدن و اتساع ورید های کیسه بیضوی می گویند.

چه گزینه های درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟

واریکوسل معمولا به صورت درد بیضه و احساس کردن توده ای در بالای بیضه ها می باشد که به صورت کیسه ای از کرم ها تشبیه می شود. اگر به صورت توده غیر دردناک بالای بیضه ها باشد پزشک به راحتی آن را لمس می کند. اگر شک به وجود واریکوسل باشد و در معاینه مشخص نشود، به کمک سونوگرافی، ورید های حجیم و بزرگ شده را می یابند.

درمان واریکوسل در تمامی افراد لازم نیست. بسیاری از مردان قادر به باروری بدون هیچ درمانی می باشند (که البته به درجه درگیری ورید ها و شدت واریکوسل بستگی دارد). اگر واریکوسل باعث درد، از بین رفتن بیضه ها یا ناباروری شود و یا اگر با تکنیک های کمک باروری قصد بچه دار شدن داشته باشید، نیاز به جراحی واریکوسل دارید. هدف اصلی جراحی کمک به طبیعی شدن جریان خون در ورید های بیضوی و اصلاح تولید اسپرم می باشد. معایب عمل جراحی شامل موارد زیر می باشد:

 • تجمع مایع در اطراف بیضه ها (هیدروسل)
 • عود واریکوسل
 • عفونت
 • آسیب شریان بیضه در حین عمل

روش های درمان واریکوسل

❇ جراحی میکروسکوپیک (واریکوسلکتومی میکروسرجری)

این عمل به وسیله میکروسکوپ های جراحی که به پزشک قدرت عمل با اجرای دقیق تر بر روی ناحیه عمل را می دهد، انجام می گیرد. در مقایسه با دیگر روش ها، داراری کمترین عوارض و بیشترین دقت و رضایت است. هم چنین برای انجام این جراحی نیازی به بیهوشی عمومی نبوده و تحت بی حسی موضعی قابل انجام است. بیمار دو تا سه روز پس از این عمل قادر به انجام فعالیت نرمال و سبک خواهد بود و پس از 2 تا 3 هفته، اگر به خوبی بتواند فعالیت های قوی تر را تحمل کند، می تواند ورزش کند. درد پس از عمل معمولا خفیف می باشد اما ممکن است برای روزها تا هفته ها باقی بماند.

همچنین پس از عمل به بیمار توصیه می شود که از نزدیکی جنسی برای یک دوره زمانی متوسط پرهیز نماید (غالبا ١٠ روز تا ٢ هفته پس از جراحی) اغلب چندین ماه پس از جراحی زمان می برد تا بهبودی در کیفیت اسپرم های بیمار که به وسیله آزمایش آنالیز مایع منی مشخص می شود، دیده شود. این موضوع به این دلیل است که به طور تقریبی زمانی حدود 3 ماه برای تولید و رشد اسپرم های جدید لازم است.

جراحی پروستات

❇ عمل لاپاروسکوپی

 در این عمل پزشک به منظور رسیدن به وریدهای غیر طبیعی از دستگاه لاپاراسکوپی استفاده می کنند. به وسیله برش کوچکی که در قسمت پایین شکم داده می شود، دستگاه کوچکی که اجازه جراحی را به پزشک می دهد به داخل محل عمل عبور داده می شود. این عمل نیاز به بی هوشی عمومی دارد.

❇ آمبولیزاسیون از طریق پوست

این عمل امروزه به علت پیشرفت روش های جراحی به طور گسترده استفاده نمی شود. در این عمل به وسیله تزریق ماده ایجاد کننده اسکار در مسیر ورید غیرطبیعی باعث طبیعی شدن جریان خون می شود.

مراقبت های لازم پس از عمل واریکوسل

بیمار پس از عمل جراحی میکروسرجری، پس از 2 تا 3 روز قادر به انجام کارهای روزانه و نرمال خود خواهد بود. اگر کار همراه با فعالیت فیزیکی سنگین یا برداشتن اشیا سنگین باشد، ممکن است هفته ها طول بکشد تا به حالت قبل بازگردد. پس از عمل، تورم و یا کبودی در محل کشاله ران و یا کیسه بیضه ها ممکن است دیده شود. درد مختصر در محل کشاله ران برای 3 تا 6 هفته ممکن است وجود داشته باشد. همچنین پزشک یک محافظت کننده ورزشی تجویز می کند که بیمار  برای دو هفته پس ازعمل باید آنرا بپوشد.

تغذیه پس از عمل جراحی مانند برنامه غذایی نرمال فرد می باشد و نیاز به مصرف ماده غذایی خاصی نیست.

برای از بین بردن درد مختصر پس از عمل از مسکن های معمول مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می توان استفاده نمود.

همچنین پس از سه ماه پس از عمل جراحی بیمار باید آزمایش آنالیز مایع منی یا Semen Analysis بدهد که توانایی تولید اسپرم و کیفیت و کمیت اسپرم های جدید سنجیده شود. به بیمار توصیه می شود جهت افزایش تاثیر جراحی و افزایش کیفیت اسپرم ها از مصرف دخانیات پرهیز کند و سعی در خنک نگه داشتن بیضه خود داشته باشد (پس از طی دوره نقاهت لباس زیر تنگ نپوشد، از حمام داغ طولانی مدت، سونا و جکوزی استفاده نکند، پس از هر بار استفاده از دستشویی بیضه های خود را با آب سرد ماساژ دهد).

⚠️ برای مشاهده جراحی میکروسکوپیک بیضه های فردی با سابقه ی واریکوسل روی لینک زیر کلیک کنید:

فیلم جراحی واریکوسل

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رص جمعه ۱۶ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر ایا کیست بیضه میتواند به علت نگهداری خود از تحریک جنسی باشد مثلا انسان نخواهد خود ارضایی کند در موقع دیدن فیلم مستهجن ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۰ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۰ سالم هست توی ۱۰ سالگی ضربه به بیضه سمت راستم خورده شد بعد از آن شرو به ورم کردن کرد ودرد ولی تاحالا تحمل کردم ایا راه درمان دارد که به روز اول برگردد یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام احتمالا دچار هیدروسل شده اید بهتر است جراحی کنید
 • تصویر کاربر احد دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مدتی است جفت بیضه هام درد میکنه
  گاهی راست گاهی چپ گاهی به کشاله ران میزنه
  شل میشه به کشالها میچسبه
  لطفاً راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام با جواب سونوگرافی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمود پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ببخشید چند وقت پیش من بعد از خودارضایی متوجه شدم که بیضه سمت راستی درد میکنه که بعد از یه چند دقیقه خوب شد

  بعد چند روز احساس کردم که بیضه سمت راستی آویزان تر از بیضه سمت چپی شده
  بعد بالای بیضه سمت راست یه رگ نسبتا ضخیم رو احساس میکنم که من رو نگران کرده

  سونوگرافی تهیه کردم و براتون ارسال میکنم عکساش رو
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 5 ماه پیش)
   سلام سونو شما نرمال است
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما بنده 35سالم هست بیضه هام خیلی آویزان میشه و بعضی مواقع هم درد در ناحیه بیضه هام دارم الان چهار سال اینجوری شدم که داره بدترم میشه ممنون میشم راهنماییم کنید سپاس فراوان از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱ مرداد ۰( 5 ماه پیش)
   سلام بهتر است معاینه شوید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام، من شغلم طوری هست که در ماه دو هفته از همسرم دور هستم. در این دو هفته وقتی نیاز جنسی دارم زیر شکمم و اطراف آلت تناسلی دردی رو حس می کنم، این درد در اطراف بیضه ها ببشتر است. وقتی سکس یا خودارضایی می کنم، این درد از بین می رود.
  علت درد چبست و آیا عوارضی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 7 ماه پیش)
   سلام بعید است مساله خاصی باشد
 • تصویر کاربر محمود یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر
  الان چند روزی میشه که احساس میکنم بیضه سمت راستی آویزان تر از بیضه سمت چپی هستش و فرم موازی ندارند
  من ۲۱ سالمه و خداروشکر هیچ دردی ندارم
  میخواستم بدونم که آیا خطری داره و میتونه مشکل ساز بشه یا خیر....؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 7 ماه پیش)
   سلام تا ۲۰٪ اختلاف در سایز و ارتفاع بیضه ها طبیعی است
  2. تصویر کاربر محمود یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 7 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر بنده سونو گرافی هم گرفتم و به دکتر مراجعه کردم و بهم گفت که یکی از بیضه هام یک الی دو میلیمتر اندازهاشون فرق داره
   میخواستم بدونم که آیا مشکلی داره؟

   و اینکه بیضه سمت راستی من آویزون تر از بیضه سمت چپی هستش
   میخواستم بدونم که آویزونی بیضه سمت راست مشکل سازه؟
   من ۲۱ سالمه و هیج گونه دردی ندارم
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 7 ماه پیش)
   سلام خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۴ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من ۳ ماه پیش واریکوسل عمل کردم چپ ولی رگها از بین نرفتن و بیضه چپ گاهی پایین تر از بیضه راست هست و من میخوام وارد نظام بشم آیا مشکل ساز هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۴ فروردین ۰( 9 ماه پیش)
   سلام ظاهر رگ دلیل بر موفقیت و یا شکست جراحی نیست
 • تصویر کاربر امیرحسین جمعه ۶ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو خدمت شما
  ببخشید آقای دکتر من یه سوال داشتم من ۱۶ سالمه و بیضه هام احساس میکنم جفتشم یکم شُله و افتاده و بیضه سمت چپم هم یکم شُل و وِله احساس میکنم ولی خب هیچ دردی خداروشکر ندارم میشه منو یه راهنمایی بکنید خیلی ممنونم میشم مچکرم 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ فروردین ۰( 9 ماه پیش)
   سلام مساله خاصی نیست نگران نباشید
 • تصویر کاربر شهروز جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام برادر عزیز دکتر ناطق من بیضه چپم قبلا وریکوسل داست عمل کردم البته از طریق wAfبچه دار شدم ۱۴سال پیش از بیضه تکه برداری شد دکتر فرمودمد شما اصلا لوله منی بر مادر زادی نداری اینطورچیزی ممکن است وحال هم قسمت بالای بیضه چپم رنگهاش زخیم شده امد ممنونم ببخشید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام بله ممکن است ضخامت آن رگ‌ها ممکن است بر اثر عفونت باشد
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر