افتادگی بیضه + راه های درمان افتادگی بیضه ها

آخرین بروزرسانی: 13 آبان 1402

در این مقاله می خوانید
بسیاری از مردان در زمانی که پا به سن می گذارند و مسن تر می شوند، متوجه این نکته می شوند که کیسه بیضه در آنها آویزان تر می شود و از فرم جوانی خود خارج می شود. این پروسه ممکن است از زمان نوجوانی نیز شروع شود.

آویزان شدن تدریجی بیضه سیر طبیعی پیر شدن است و الزاما نشان دهنده این نیست که در اسکروتوم ( اسکروتوم: کیسه ای که بیضه ها درون آن قرار دارند) و بیضه ها مشکلی وجود دارد. اگر در کیسه بیضه، شواهدی از ورم کردن، جمع شدن مایع، تغییر شکل و یا لمس توده وجود داشته باشد، باید حتما به متخصص اورولوژی مراجعه شود.

علت افتادگی بیضه ها

بیضه ها به طور طبیعی برای نگه داشتن دمای مناسب به منظور تولید اسپرم از بدن فاصله گرفته و آویزان هستند ( دمای مناسب برای تولید اسپرم 3 الی 4 درجه کمتر از دمای بدن است ). در زمانی که دمای بدن به بالاتر از 37 درجه برسد، بیضه ها برای تامین دمای پایین تر نیاز به فاصله گرفتن از بدن دارند.

رفلکس عضله کرماستر ( یکی از عضلات در کشاله ران ) کنترل نزدیکی بیضه ها به ناحیه کشاله ران را به منظور تامین دمای ثابت، به عهده دارد. پس در هنگام سرما و همچنین در طول برانگیختگی و نزدیکی جنسی تمایل به نزدیک شدن به بدن را دارند و در گرما از بدن فاصله می گیرند.

به خاطر داشته باشید که برخی از مردان به طور طبیعی بیضه های آویزان تری نسبت به بقیه دارند. الاستیسیتی پوست (قدرت ارتجاعی پوست) در هر فرد متفاوت است و افراد در روند پیر شدن، دچار کاهش کشسانی پوست می شوند و این امر سبب چین و چروک می شود و در نتیجه بیضه ها نسبت به حالت جوانی آویزان تر می شود.

آیا روش جراحی برای افتادگی بیضه ها وجود دارد؟

اگر علت افتادگی بیضه ها به علت بیماری های بیضه و عروق آن نباشد ( مانند هیدروسل، واریکوسل و… ) و صرفا به علت کاهش قدرت ارتجاعی پوست باشد، عمل اسکروتوپلاستی یا اسکروتال ریداکشن ( Scrotal Reduction ) انجام می گیرد. در این اعمال جراحی، پوست های اضافه از کیسه بیضه ها برداشته می شود که این امر در نهایت باعث کاهش افتادگی بیضه ها و بالا رفتن کیسه بیضه می شود.

سرطان بیضه

مهم ترین مساله ای که در رابطه با افتادگی بیضه چیست؟

با توجه به مطالب گفته شده، مهم ترین مساله ای که در افتادگی بیضه در هر بازه سنی باید توجه داشت، واریکوسل می باشد. واریکوسل در تعریف بسیار کوتاه، به گشاد شدن و اتساع ورید های کیسه بیضوی می گویند.

چه گزینه های درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟

واریکوسل معمولا به صورت درد بیضه و احساس کردن توده ای در بالای بیضه ها می باشد که به صورت کیسه ای از کرم ها تشبیه می شود. اگر به صورت توده غیر دردناک بالای بیضه ها باشد پزشک به راحتی آن را لمس می کند. اگر شک به وجود واریکوسل باشد و در معاینه مشخص نشود، به کمک سونوگرافی، ورید های حجیم و بزرگ شده را می یابند.

درمان واریکوسل در تمامی افراد لازم نیست. بسیاری از مردان قادر به باروری بدون هیچ درمانی می باشند (که البته به درجه درگیری ورید ها و شدت واریکوسل بستگی دارد). اگر واریکوسل باعث درد، از بین رفتن بیضه ها یا ناباروری شود و یا اگر با تکنیک های کمک باروری قصد بچه دار شدن داشته باشید، نیاز به جراحی واریکوسل دارید. هدف اصلی جراحی کمک به طبیعی شدن جریان خون در ورید های بیضوی و اصلاح تولید اسپرم می باشد. معایب عمل جراحی شامل موارد زیر می باشد:

 • تجمع مایع در اطراف بیضه ها (هیدروسل)
 • عود واریکوسل
 • عفونت
 • آسیب شریان بیضه در حین عمل

روش های درمان واریکوسل

در کل دو روش کلی برای عمل واریکوسل وجود دارد، جراحی به روش میکروسکوپیک (درمان سرپایی) و جراحی باز یا لاپاراسکوپیک. لازم به ذکر است معمولا جراحی برای واریکوسل گرید 2 به بالا تجویز شده و برای درمان واریکوسل خفیف معمولا دارو درمانی و روش های پیشگیری از عود توصیه میشود.

❇ جراحی میکروسکوپیک (واریکوسلکتومی میکروسرجری)

این عمل به وسیله میکروسکوپ های جراحی که به پزشک قدرت عمل با اجرای دقیق تر بر روی ناحیه عمل را می دهد، انجام می گیرد. در مقایسه با دیگر روش ها، داراری کمترین عوارض و بیشترین دقت و رضایت است. هم چنین برای انجام این جراحی نیازی به بیهوشی عمومی نبوده و تحت بی حسی موضعی قابل انجام است. بیمار دو تا سه روز پس از این عمل قادر به انجام فعالیت نرمال و سبک خواهد بود و پس از 2 تا 3 هفته، اگر به خوبی بتواند فعالیت های قوی تر را تحمل کند، می تواند ورزش کند. درد پس از عمل معمولا خفیف می باشد اما ممکن است برای روزها تا هفته ها باقی بماند.

همچنین پس از عمل به بیمار توصیه می شود که از نزدیکی جنسی برای یک دوره زمانی متوسط پرهیز نماید (غالبا ١٠ روز تا ٢ هفته پس از جراحی) اغلب چندین ماه پس از جراحی زمان می برد تا بهبودی در کیفیت اسپرم های بیمار که به وسیله آزمایش آنالیز مایع منی مشخص می شود، دیده شود. این موضوع به این دلیل است که به طور تقریبی زمانی حدود 3 ماه برای تولید و رشد اسپرم های جدید لازم است.

جراحی پروستات

❇ عمل لاپاروسکوپی

 در این عمل پزشک به منظور رسیدن به وریدهای غیر طبیعی از دستگاه لاپاراسکوپی استفاده می کنند. به وسیله برش کوچکی که در قسمت پایین شکم داده می شود، دستگاه کوچکی که اجازه جراحی را به پزشک می دهد به داخل محل عمل عبور داده می شود. این عمل نیاز به بی هوشی عمومی دارد.

❇ آمبولیزاسیون از طریق پوست

این عمل امروزه به علت پیشرفت روش های جراحی به طور گسترده استفاده نمی شود. در این عمل به وسیله تزریق ماده ایجاد کننده اسکار در مسیر ورید غیرطبیعی باعث طبیعی شدن جریان خون می شود.

مراقبت های لازم پس از عمل واریکوسل

بیمار پس از عمل جراحی میکروسرجری، پس از 2 تا 3 روز قادر به انجام کارهای روزانه و نرمال خود خواهد بود. اگر کار همراه با فعالیت فیزیکی سنگین یا برداشتن اشیا سنگین باشد، ممکن است هفته ها طول بکشد تا به حالت قبل بازگردد. پس از عمل، تورم و یا کبودی در محل کشاله ران و یا کیسه بیضه ها ممکن است دیده شود. درد مختصر در محل کشاله ران برای 3 تا 6 هفته ممکن است وجود داشته باشد. همچنین پزشک یک محافظت کننده ورزشی تجویز می کند که بیمار  برای دو هفته پس ازعمل باید آنرا بپوشد.

تغذیه پس از عمل جراحی مانند برنامه غذایی نرمال فرد می باشد و نیاز به مصرف ماده غذایی خاصی نیست.

برای از بین بردن درد مختصر پس از عمل از مسکن های معمول مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می توان استفاده نمود.

همچنین پس از سه ماه پس از عمل جراحی بیمار باید آزمایش آنالیز مایع منی یا Semen Analysis بدهد که توانایی تولید اسپرم و کیفیت و کمیت اسپرم های جدید سنجیده شود. به بیمار توصیه می شود جهت افزایش تاثیر جراحی و افزایش کیفیت اسپرم ها از مصرف دخانیات پرهیز کند و سعی در خنک نگه داشتن بیضه خود داشته باشد (پس از طی دوره نقاهت لباس زیر تنگ نپوشد، از حمام داغ طولانی مدت، سونا و جکوزی استفاده نکند، پس از هر بار استفاده از دستشویی بیضه های خود را با آب سرد ماساژ دهد).

⚠️ برای مشاهده جراحی میکروسکوپیک بیضه های فردی با سابقه ی واریکوسل روی لینک زیر کلیک کنید:

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 640 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر من یه سوال دارم من همیشه بیضه سمت چپم پایین تر از بیضه سمت راست است
  و همچنین همیشه بیضه هام در حالت افتاده و شل هستند و زمانی که ارضا نمی‌شوم بیضه سمت راستم بزرگ میشود آیا مشکلی هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  سلام.کیسه بیضه من شل شده و به نظرم پوست اضافه دارد و یه لکه سفید روی آن به وجود آمده.آیا با جرااحی لکه سفید از بین میرود و کیسه بیضه سفت می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 337 مشاهده پرسش
  با سلام بیضه سمت راست بنده بعضی اوقات به صورت افقی میایستد طوری که از بالا که میبینم جلو تر از بیضه سمت چپ قرار دارد انگار که متورم شده ولی اندازه هر دو بیضه یکیه ضمنا به ندرت درد خیلی کمی احساس میکنم ولی وقتی لمس میکنم بیضه سمت راست رو هیچ دردی ندارم
  ممنون میشم بگید که من مشکل دارم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،من در عکس چیز غیر عادی نمیبینم محض اطمینان میتوانید سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 326 مشاهده پرسش
  با عرض سلام . من ۱۸ سالمه بعضی اوقات ک سرپا
  می ایستادم یه درد خفیف زیر شکم دارم و هنگام خاب حس میکنم بیضه ها جابجا میشن یا اویزون میشن یا وقتی که به پهلو میچرخم و یه درد خیلی کم هست که نگرانم کرده، خودم هم معاینه کردم موقع لمس دردی احساس نمیکنم احساس میکنم بیضه سمت چپ پایینه یا افتادگی داره و اندازشم نسبت ب راست کوچکه ، .لطفا پاسخ بدهید چون فعلا به دکتر دسترسی ندارم . ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،تا ۲۰٪ تفاوت بین ۲ بیضه طبیعی است نگران نباشید
 • تصویر کاربر Majid یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 340 مشاهده پرسش
  پوست بیضه با ناخون خیلی خاروندم زخم شد بعد از یک روز متوجه شدم پوست بیضه ام جمع شده اویزون شده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،مساله ای نیست
 • تصویر کاربر Himmat چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1096 مشاهده پرسش
  ۸ سال قبل وریکوسیل از بیضه چپ وجراحی عدم نزول بیضه راست بودم جراحی شدم. ویک بیضه من
  به تعداد ۷ ملیون اسپرم در ملیگرم داشت. اما شش ماه قبل یک کست در بیضه چپ من پیدا شد.به بنام سپرماتوسیل. که وزمانیکه آزمایش اسپرم گرفتم. اسپرم صفر بود.
  جناب ، علت صفر شدن بندش اسپرماتوسیل است ویا عدم تولید اسپرم توسط بیضه.دوکتور برایم fsh وdl داد. آیا نیاز به بیواوکسی است ونیست واگر است چی زمان بیواوکسی بدم پیش از عمل جراحی در زمان برداشت کیست ویا بعداز برداشت کیست.
  جناب دوکتور لطفا خواهش میکنم همکاریم کنید وجواب دهید. من از افغانستان هستم والان به پاکستان واسطه جراحی کیست بضه چپ خودم استم. خواهش. میکنم. کمکم کنید نمیدانم در این دیار غربت چی کنم .اول خدا دوم به شما سوال خود را مطرح کردم. چشم به راه جواب شما بزرگوار هستم .ممنون لطف هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،ازمایش خود را تکرار کنید و در صورت تکرار نتیجه و صفر بودن اسپرم نمونه برداری از بیضه انجام دهید نیازی به جراحی کیست بیضه نیست
 • تصویر کاربر جواد جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 579 مشاهده پرسش
  باسلام.بنده زود انزالی دارم واینکه نعوظ کامل شکل نمیگیره کامل سفت نمیشه یاوقتی هم که سفته وسط رابطه شل میشه.میل جنسیم کم شده.
  واینکه ایاقرص ویتامین E و فولیک اسید و امگا و آمپول ویتامینE تاثیری در کاهش میل جنسی دارن؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،داروهای گفته شده تاثیری در کاهش میل ندارند جهت درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر یاسر جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 463 مشاهده پرسش
  سلام آقای ناطق عزیز ببخشید مزاحم شدم بنده از افغانستان هستم، پس شماره تماس و پیامک راه حل نیست ولی ایمیل بنده این هست:
  checktelegram92@gmail.com
  بنده تا چند وقت پیش دست به پوست کنار آلتم میزدم و متوجه خارشی شدم
  امشب دیدم که پوست کنار آلت پوست شده و وقتی پوست رو کشیدم متوجه پوست شدنش شدم
  و یکمی اضافه وزن دارم فک کنم بخاطر همینه که قبلا هم پوست دور تر از لبه تقریبا 6 ماه پیش کشیده شده بود و فعلا فقط جایش مانده و سیاه رنگ شده و یکمی توخالی(تو رفتگی دارد) شده و پوستش نازکتره
  حالا بنظر شما این یعنی چی؟ و چیشده؟
  واقعا خجالت میکشم ولی لطفا توروخدا کمک کنید آقای قوامی عزیز
  عکس 1 مربوط به پوست دورتر از لبه(بطرف پای راست) هست
  عکس 2 و 3 تقریبا لبه بین پا و محوطه آلت تناسلی هست که اگر دقت کنید متوجه پاره شدن پوست میشوید
  لطفا زودتر پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،شما دچار اگزما هستید
 • تصویر کاربر امیرحسین جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند وقتی هستش درد تو ناحیه بیضه هام دارم مخصوصا وقتی یه جا سرپا وایمیستم درد زیادتر میشه و احساس میکنم تو بیضه هام داره نبض میزنه و وقتی خودم معاینه میکنم احساس می کنم چند تا رگ سفت طرف بیضه چپمه و یکی هم طرف راست امکان داره واریکوسل باشه.من 18سالمه.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،سونوگرافی رنگی از عروق بیضه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر Jian جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من چند روزی هست در رابطه نزدیکی ارضا نمی شوم یعنی زود سرد و خسته میشوم وبعد از آن زیر شکم و بیضه هایم درد میکند لطفا جهت کاهش درد راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،این درد به علت ارضا نشدن است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر