افتادگی بیضه + راه های درمان افتادگی بیضه ها

آخرین بروزرسانی: 13 آبان 1402

در این مقاله می خوانید
بسیاری از مردان در زمانی که پا به سن می گذارند و مسن تر می شوند، متوجه این نکته می شوند که کیسه بیضه در آنها آویزان تر می شود و از فرم جوانی خود خارج می شود. این پروسه ممکن است از زمان نوجوانی نیز شروع شود.

آویزان شدن تدریجی بیضه سیر طبیعی پیر شدن است و الزاما نشان دهنده این نیست که در اسکروتوم ( اسکروتوم: کیسه ای که بیضه ها درون آن قرار دارند) و بیضه ها مشکلی وجود دارد. اگر در کیسه بیضه، شواهدی از ورم کردن، جمع شدن مایع، تغییر شکل و یا لمس توده وجود داشته باشد، باید حتما به متخصص اورولوژی مراجعه شود.

علت افتادگی بیضه ها

بیضه ها به طور طبیعی برای نگه داشتن دمای مناسب به منظور تولید اسپرم از بدن فاصله گرفته و آویزان هستند ( دمای مناسب برای تولید اسپرم 3 الی 4 درجه کمتر از دمای بدن است ). در زمانی که دمای بدن به بالاتر از 37 درجه برسد، بیضه ها برای تامین دمای پایین تر نیاز به فاصله گرفتن از بدن دارند.

رفلکس عضله کرماستر ( یکی از عضلات در کشاله ران ) کنترل نزدیکی بیضه ها به ناحیه کشاله ران را به منظور تامین دمای ثابت، به عهده دارد. پس در هنگام سرما و همچنین در طول برانگیختگی و نزدیکی جنسی تمایل به نزدیک شدن به بدن را دارند و در گرما از بدن فاصله می گیرند.

به خاطر داشته باشید که برخی از مردان به طور طبیعی بیضه های آویزان تری نسبت به بقیه دارند. الاستیسیتی پوست (قدرت ارتجاعی پوست) در هر فرد متفاوت است و افراد در روند پیر شدن، دچار کاهش کشسانی پوست می شوند و این امر سبب چین و چروک می شود و در نتیجه بیضه ها نسبت به حالت جوانی آویزان تر می شود.

آیا روش جراحی برای افتادگی بیضه ها وجود دارد؟

اگر علت افتادگی بیضه ها به علت بیماری های بیضه و عروق آن نباشد ( مانند هیدروسل، واریکوسل و… ) و صرفا به علت کاهش قدرت ارتجاعی پوست باشد، عمل اسکروتوپلاستی یا اسکروتال ریداکشن ( Scrotal Reduction ) انجام می گیرد. در این اعمال جراحی، پوست های اضافه از کیسه بیضه ها برداشته می شود که این امر در نهایت باعث کاهش افتادگی بیضه ها و بالا رفتن کیسه بیضه می شود.

سرطان بیضه

مهم ترین مساله ای که در رابطه با افتادگی بیضه چیست؟

با توجه به مطالب گفته شده، مهم ترین مساله ای که در افتادگی بیضه در هر بازه سنی باید توجه داشت، واریکوسل می باشد. واریکوسل در تعریف بسیار کوتاه، به گشاد شدن و اتساع ورید های کیسه بیضوی می گویند.

چه گزینه های درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟

واریکوسل معمولا به صورت درد بیضه و احساس کردن توده ای در بالای بیضه ها می باشد که به صورت کیسه ای از کرم ها تشبیه می شود. اگر به صورت توده غیر دردناک بالای بیضه ها باشد پزشک به راحتی آن را لمس می کند. اگر شک به وجود واریکوسل باشد و در معاینه مشخص نشود، به کمک سونوگرافی، ورید های حجیم و بزرگ شده را می یابند.

درمان واریکوسل در تمامی افراد لازم نیست. بسیاری از مردان قادر به باروری بدون هیچ درمانی می باشند (که البته به درجه درگیری ورید ها و شدت واریکوسل بستگی دارد). اگر واریکوسل باعث درد، از بین رفتن بیضه ها یا ناباروری شود و یا اگر با تکنیک های کمک باروری قصد بچه دار شدن داشته باشید، نیاز به جراحی واریکوسل دارید. هدف اصلی جراحی کمک به طبیعی شدن جریان خون در ورید های بیضوی و اصلاح تولید اسپرم می باشد. معایب عمل جراحی شامل موارد زیر می باشد:

 • تجمع مایع در اطراف بیضه ها (هیدروسل)
 • عود واریکوسل
 • عفونت
 • آسیب شریان بیضه در حین عمل

روش های درمان واریکوسل

در کل دو روش کلی برای عمل واریکوسل وجود دارد، جراحی به روش میکروسکوپیک (درمان سرپایی) و جراحی باز یا لاپاراسکوپیک. لازم به ذکر است معمولا جراحی برای واریکوسل گرید 2 به بالا تجویز شده و برای درمان واریکوسل خفیف معمولا دارو درمانی و روش های پیشگیری از عود توصیه میشود.

❇ جراحی میکروسکوپیک (واریکوسلکتومی میکروسرجری)

این عمل به وسیله میکروسکوپ های جراحی که به پزشک قدرت عمل با اجرای دقیق تر بر روی ناحیه عمل را می دهد، انجام می گیرد. در مقایسه با دیگر روش ها، داراری کمترین عوارض و بیشترین دقت و رضایت است. هم چنین برای انجام این جراحی نیازی به بیهوشی عمومی نبوده و تحت بی حسی موضعی قابل انجام است. بیمار دو تا سه روز پس از این عمل قادر به انجام فعالیت نرمال و سبک خواهد بود و پس از 2 تا 3 هفته، اگر به خوبی بتواند فعالیت های قوی تر را تحمل کند، می تواند ورزش کند. درد پس از عمل معمولا خفیف می باشد اما ممکن است برای روزها تا هفته ها باقی بماند.

همچنین پس از عمل به بیمار توصیه می شود که از نزدیکی جنسی برای یک دوره زمانی متوسط پرهیز نماید (غالبا ١٠ روز تا ٢ هفته پس از جراحی) اغلب چندین ماه پس از جراحی زمان می برد تا بهبودی در کیفیت اسپرم های بیمار که به وسیله آزمایش آنالیز مایع منی مشخص می شود، دیده شود. این موضوع به این دلیل است که به طور تقریبی زمانی حدود 3 ماه برای تولید و رشد اسپرم های جدید لازم است.

جراحی پروستات

❇ عمل لاپاروسکوپی

 در این عمل پزشک به منظور رسیدن به وریدهای غیر طبیعی از دستگاه لاپاراسکوپی استفاده می کنند. به وسیله برش کوچکی که در قسمت پایین شکم داده می شود، دستگاه کوچکی که اجازه جراحی را به پزشک می دهد به داخل محل عمل عبور داده می شود. این عمل نیاز به بی هوشی عمومی دارد.

❇ آمبولیزاسیون از طریق پوست

این عمل امروزه به علت پیشرفت روش های جراحی به طور گسترده استفاده نمی شود. در این عمل به وسیله تزریق ماده ایجاد کننده اسکار در مسیر ورید غیرطبیعی باعث طبیعی شدن جریان خون می شود.

مراقبت های لازم پس از عمل واریکوسل

بیمار پس از عمل جراحی میکروسرجری، پس از 2 تا 3 روز قادر به انجام کارهای روزانه و نرمال خود خواهد بود. اگر کار همراه با فعالیت فیزیکی سنگین یا برداشتن اشیا سنگین باشد، ممکن است هفته ها طول بکشد تا به حالت قبل بازگردد. پس از عمل، تورم و یا کبودی در محل کشاله ران و یا کیسه بیضه ها ممکن است دیده شود. درد مختصر در محل کشاله ران برای 3 تا 6 هفته ممکن است وجود داشته باشد. همچنین پزشک یک محافظت کننده ورزشی تجویز می کند که بیمار  برای دو هفته پس ازعمل باید آنرا بپوشد.

تغذیه پس از عمل جراحی مانند برنامه غذایی نرمال فرد می باشد و نیاز به مصرف ماده غذایی خاصی نیست.

برای از بین بردن درد مختصر پس از عمل از مسکن های معمول مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می توان استفاده نمود.

همچنین پس از سه ماه پس از عمل جراحی بیمار باید آزمایش آنالیز مایع منی یا Semen Analysis بدهد که توانایی تولید اسپرم و کیفیت و کمیت اسپرم های جدید سنجیده شود. به بیمار توصیه می شود جهت افزایش تاثیر جراحی و افزایش کیفیت اسپرم ها از مصرف دخانیات پرهیز کند و سعی در خنک نگه داشتن بیضه خود داشته باشد (پس از طی دوره نقاهت لباس زیر تنگ نپوشد، از حمام داغ طولانی مدت، سونا و جکوزی استفاده نکند، پس از هر بار استفاده از دستشویی بیضه های خود را با آب سرد ماساژ دهد).

⚠️ برای مشاهده جراحی میکروسکوپیک بیضه های فردی با سابقه ی واریکوسل روی لینک زیر کلیک کنید:

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک ماهه که عمل کردم واریکوسل گرید ۳ سمت چپ میخاستم ببینم این رگها و حالت آویزوتی کی از بین میره آیا عادی با گذشت یک ماه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،جراحی واریکوسل الزاما" باعث تغییر حالت رگها نمیشود مهم این است که ان رگهای خراب بسته شده باشند که خون وریدی به داخل بیضه برگشت نکند
  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   پس حالت آویرونی بیضه هم عادی هستش؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 319 مشاهده پرسش
  من پسرم 3 سال و چهار ماهشه و افتادگی بیضه پیدا کرده و تکرر ادرار داره و مرتب پوشکش رو خیس می کنه و این حالت در حین پوشک گرفتن از بچه رخ داده لطفا کمکم کنید مشکل از کجاست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه و درمان دارویی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ابراهیم چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 327 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من شخصی هستم چهار ساله دچار خود ارضایی شدم میخواستم ببینم اگر چند سال خود ارضایی نکنم در آینده بچه دار میشم من الان 19 سال سن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،بله،نگران نباشید
  2. تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   مرسی
   ❤️❤️❤️
   خیلی از این بابت نگران بودم
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   🙏🙏🙏
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 708 مشاهده پرسش
  سلام.بیضه برادر بنده در داخل لگنش هست و یکی فقط در کیسه مثانه هس.و سن برادرم ۱۸سال میباشد،آیا امکان جراحی در این سن هس؟اگر هست چه هزینه ای دارد.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،بله،جراحی به صورت ازاد حدود ۳/۵ میلیون هزینه دارد برای جلوگیری از اسیب بیشتر به بیضه و کاهش شانس سرطانی شدن بیضه بهتر است زودتر انرا جراحی کنید
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام خود ارضایی برای بیضه چه مریضی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،اگر از نظر دفعات و زمان طولانی باشد سبب فشار به بیضه ها میشود
 • تصویر کاربر Ardavan سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  با سلام
  مدتی اپیدیدیم بیضه سمت چپم دچار عفونت شده بود و بعد از درمان با داروی تاوانیکس حالم بهتر شده و در سنوگرافی جدیدی که انجام دادم فقط در بیضه سمت چپم به طور خفیف آب جمع شده و تورم داره الا حدود یک ماه هست که از درمانم میگذره و بیضه هام به طور اذیت کننده ای آویزون میشن و حتی وقتی دمای بیضم به شدت پایین میاد جمع نمیشن و گاهی اوقات درد خیلی کمی رو در بیضه هام احساس میکنم آیا این حالت طبیعیه و اگر دمای بیضه خیلی پایین بیاد خطری متوجهش نمیشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،مساله ای نیست
   نگران نباشید
 • تصویر کاربر امیرحسین جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 372 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.
  من از مدت ها قبل وقتی نشسته هستم سمت چپ بیضه‌ام به همراه کشاله رانم درد میگیره و وقتی پام رو باز میکنم.. دراز میکشم و فضا میدم بهش دردم کم میشه..
  از طرفی به تازگی ( ده روز ) یهو بیضه سمت چپم داغ میشه و حرارت زیاد لحظه ای حس میکنم.. این مورد رو توی سایت هایی که مطالعه کردم ندیدم.. ممنون میشم راهنماییم کنید مشکلی وجود داره یا خیر..
  مرسی و ببخشید بابت اینکه وقتتون رو گرفتم‌ 🙇‍♂️
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از بیضه ها و نواحی اینگوئینال ۲ طرفه انجام داده و جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر ، ببخشید من چند ساله تقریبا درد گنگ و مبهمی از زیر بیضه راستم به سمت زیر شکمم (منظور زیر شکم سمت راستمه) به وسط پشتم تیر میکشه، البته بیشتر موقع دراز کشیدنه، اینم عرض کنم که من چند سال پیش پارگی دیسک کمر داشتم که عمل نکردم و با رعایت کردن تقریبا بهترم ، میخواستم بدونم این درد ممکنه مربوط به کمرم باشه یا ربطی به بیضه ام داره ؟ اینم بگم مواقعی که پا میشم درد کمتر میشه ، و درد همیشگی نیست گاهی اوقات اینطوری میشم ، ممنون میشم که جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Ali چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر چرا پوست کیسه بیضه کشیده شده و بیضه ها به شدت ول و پایینه و همچنین بیضه ها بزرگ است و به نظر میاد بالای بیضه چپ توده هایی هست و بیضه چپ هم پایین تر ووهم از پشتم طولش بیشتره ولی درد و چیز دیگه ای اصلا نیست.اقای دکتر این مسعله باعث اذیت و دردسر من شده و اذیت میکنه راه حل این قضیه چیه و مشگل چطور حل میشه؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از بیضه انجام دهید
 • تصویر کاربر متین دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 297 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  25 سال سنمه و مشکل کوچک بودن الت دارم ،مشکل زود ارضائی هم دارم ، کیسه بیضه 90% مواقع اویزان است و رنگ منی بیشتر زرد است ، امیدی به درمان هست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر