افتادگی بیضه + راه های درمان افتادگی بیضه ها

آخرین بروزرسانی: 13 آبان 1402

در این مقاله می خوانید
بسیاری از مردان در زمانی که پا به سن می گذارند و مسن تر می شوند، متوجه این نکته می شوند که کیسه بیضه در آنها آویزان تر می شود و از فرم جوانی خود خارج می شود. این پروسه ممکن است از زمان نوجوانی نیز شروع شود.

آویزان شدن تدریجی بیضه سیر طبیعی پیر شدن است و الزاما نشان دهنده این نیست که در اسکروتوم ( اسکروتوم: کیسه ای که بیضه ها درون آن قرار دارند) و بیضه ها مشکلی وجود دارد. اگر در کیسه بیضه، شواهدی از ورم کردن، جمع شدن مایع، تغییر شکل و یا لمس توده وجود داشته باشد، باید حتما به متخصص اورولوژی مراجعه شود.

علت افتادگی بیضه ها

بیضه ها به طور طبیعی برای نگه داشتن دمای مناسب به منظور تولید اسپرم از بدن فاصله گرفته و آویزان هستند ( دمای مناسب برای تولید اسپرم 3 الی 4 درجه کمتر از دمای بدن است ). در زمانی که دمای بدن به بالاتر از 37 درجه برسد، بیضه ها برای تامین دمای پایین تر نیاز به فاصله گرفتن از بدن دارند.

رفلکس عضله کرماستر ( یکی از عضلات در کشاله ران ) کنترل نزدیکی بیضه ها به ناحیه کشاله ران را به منظور تامین دمای ثابت، به عهده دارد. پس در هنگام سرما و همچنین در طول برانگیختگی و نزدیکی جنسی تمایل به نزدیک شدن به بدن را دارند و در گرما از بدن فاصله می گیرند.

به خاطر داشته باشید که برخی از مردان به طور طبیعی بیضه های آویزان تری نسبت به بقیه دارند. الاستیسیتی پوست (قدرت ارتجاعی پوست) در هر فرد متفاوت است و افراد در روند پیر شدن، دچار کاهش کشسانی پوست می شوند و این امر سبب چین و چروک می شود و در نتیجه بیضه ها نسبت به حالت جوانی آویزان تر می شود.

آیا روش جراحی برای افتادگی بیضه ها وجود دارد؟

اگر علت افتادگی بیضه ها به علت بیماری های بیضه و عروق آن نباشد ( مانند هیدروسل، واریکوسل و… ) و صرفا به علت کاهش قدرت ارتجاعی پوست باشد، عمل اسکروتوپلاستی یا اسکروتال ریداکشن ( Scrotal Reduction ) انجام می گیرد. در این اعمال جراحی، پوست های اضافه از کیسه بیضه ها برداشته می شود که این امر در نهایت باعث کاهش افتادگی بیضه ها و بالا رفتن کیسه بیضه می شود.

سرطان بیضه

مهم ترین مساله ای که در رابطه با افتادگی بیضه چیست؟

با توجه به مطالب گفته شده، مهم ترین مساله ای که در افتادگی بیضه در هر بازه سنی باید توجه داشت، واریکوسل می باشد. واریکوسل در تعریف بسیار کوتاه، به گشاد شدن و اتساع ورید های کیسه بیضوی می گویند.

چه گزینه های درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟

واریکوسل معمولا به صورت درد بیضه و احساس کردن توده ای در بالای بیضه ها می باشد که به صورت کیسه ای از کرم ها تشبیه می شود. اگر به صورت توده غیر دردناک بالای بیضه ها باشد پزشک به راحتی آن را لمس می کند. اگر شک به وجود واریکوسل باشد و در معاینه مشخص نشود، به کمک سونوگرافی، ورید های حجیم و بزرگ شده را می یابند.

درمان واریکوسل در تمامی افراد لازم نیست. بسیاری از مردان قادر به باروری بدون هیچ درمانی می باشند (که البته به درجه درگیری ورید ها و شدت واریکوسل بستگی دارد). اگر واریکوسل باعث درد، از بین رفتن بیضه ها یا ناباروری شود و یا اگر با تکنیک های کمک باروری قصد بچه دار شدن داشته باشید، نیاز به جراحی واریکوسل دارید. هدف اصلی جراحی کمک به طبیعی شدن جریان خون در ورید های بیضوی و اصلاح تولید اسپرم می باشد. معایب عمل جراحی شامل موارد زیر می باشد:

 • تجمع مایع در اطراف بیضه ها (هیدروسل)
 • عود واریکوسل
 • عفونت
 • آسیب شریان بیضه در حین عمل

روش های درمان واریکوسل

در کل دو روش کلی برای عمل واریکوسل وجود دارد، جراحی به روش میکروسکوپیک (درمان سرپایی) و جراحی باز یا لاپاراسکوپیک. لازم به ذکر است معمولا جراحی برای واریکوسل گرید 2 به بالا تجویز شده و برای درمان واریکوسل خفیف معمولا دارو درمانی و روش های پیشگیری از عود توصیه میشود.

❇ جراحی میکروسکوپیک (واریکوسلکتومی میکروسرجری)

این عمل به وسیله میکروسکوپ های جراحی که به پزشک قدرت عمل با اجرای دقیق تر بر روی ناحیه عمل را می دهد، انجام می گیرد. در مقایسه با دیگر روش ها، داراری کمترین عوارض و بیشترین دقت و رضایت است. هم چنین برای انجام این جراحی نیازی به بیهوشی عمومی نبوده و تحت بی حسی موضعی قابل انجام است. بیمار دو تا سه روز پس از این عمل قادر به انجام فعالیت نرمال و سبک خواهد بود و پس از 2 تا 3 هفته، اگر به خوبی بتواند فعالیت های قوی تر را تحمل کند، می تواند ورزش کند. درد پس از عمل معمولا خفیف می باشد اما ممکن است برای روزها تا هفته ها باقی بماند.

همچنین پس از عمل به بیمار توصیه می شود که از نزدیکی جنسی برای یک دوره زمانی متوسط پرهیز نماید (غالبا ١٠ روز تا ٢ هفته پس از جراحی) اغلب چندین ماه پس از جراحی زمان می برد تا بهبودی در کیفیت اسپرم های بیمار که به وسیله آزمایش آنالیز مایع منی مشخص می شود، دیده شود. این موضوع به این دلیل است که به طور تقریبی زمانی حدود 3 ماه برای تولید و رشد اسپرم های جدید لازم است.

جراحی پروستات

❇ عمل لاپاروسکوپی

 در این عمل پزشک به منظور رسیدن به وریدهای غیر طبیعی از دستگاه لاپاراسکوپی استفاده می کنند. به وسیله برش کوچکی که در قسمت پایین شکم داده می شود، دستگاه کوچکی که اجازه جراحی را به پزشک می دهد به داخل محل عمل عبور داده می شود. این عمل نیاز به بی هوشی عمومی دارد.

❇ آمبولیزاسیون از طریق پوست

این عمل امروزه به علت پیشرفت روش های جراحی به طور گسترده استفاده نمی شود. در این عمل به وسیله تزریق ماده ایجاد کننده اسکار در مسیر ورید غیرطبیعی باعث طبیعی شدن جریان خون می شود.

مراقبت های لازم پس از عمل واریکوسل

بیمار پس از عمل جراحی میکروسرجری، پس از 2 تا 3 روز قادر به انجام کارهای روزانه و نرمال خود خواهد بود. اگر کار همراه با فعالیت فیزیکی سنگین یا برداشتن اشیا سنگین باشد، ممکن است هفته ها طول بکشد تا به حالت قبل بازگردد. پس از عمل، تورم و یا کبودی در محل کشاله ران و یا کیسه بیضه ها ممکن است دیده شود. درد مختصر در محل کشاله ران برای 3 تا 6 هفته ممکن است وجود داشته باشد. همچنین پزشک یک محافظت کننده ورزشی تجویز می کند که بیمار  برای دو هفته پس ازعمل باید آنرا بپوشد.

تغذیه پس از عمل جراحی مانند برنامه غذایی نرمال فرد می باشد و نیاز به مصرف ماده غذایی خاصی نیست.

برای از بین بردن درد مختصر پس از عمل از مسکن های معمول مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می توان استفاده نمود.

همچنین پس از سه ماه پس از عمل جراحی بیمار باید آزمایش آنالیز مایع منی یا Semen Analysis بدهد که توانایی تولید اسپرم و کیفیت و کمیت اسپرم های جدید سنجیده شود. به بیمار توصیه می شود جهت افزایش تاثیر جراحی و افزایش کیفیت اسپرم ها از مصرف دخانیات پرهیز کند و سعی در خنک نگه داشتن بیضه خود داشته باشد (پس از طی دوره نقاهت لباس زیر تنگ نپوشد، از حمام داغ طولانی مدت، سونا و جکوزی استفاده نکند، پس از هر بار استفاده از دستشویی بیضه های خود را با آب سرد ماساژ دهد).

⚠️ برای مشاهده جراحی میکروسکوپیک بیضه های فردی با سابقه ی واریکوسل روی لینک زیر کلیک کنید:

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیا جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 697 مشاهده پرسش
  با سلام بیضه چپ موقعی‌که هوا گرم باشه‌نسبت به بیضه سمت راست اختلاف داره.دردکوچکی داره زیر تخم چپ وقتی دست میزنم احساس میکنم رگ های صافی هست پیچ خوردگی نداره اختلاف بیضه چپ و راست تقریبا اندازه یک تخم باشه یکم کمتر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،تا ۲۰٪ اختلاف سایز بین ۲ بیضه طبیعی است
   محض اطمینان یک سونوگرافی از بیضه هم انجام دهید
 • تصویر کاربر Matin جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 408 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. من 18 سالمه،بیضه هام بیش حد افتادگی دارن و وقتی به بالا انها دست میزنم یه توده نرم مانند حس میکنم ایا مشکلی هس؟ و دمای بدنم فک کنم از سایر افراد بالاتره نمیدونم چرا لطفا پاسخ دهید با تشکر از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.من برای جذب ارتش باید تا دوهفته دیگه برای معاینات پزشکی برم.ایا کجی الت می تونه باعت رد شدن من بشه و اورولوژ چه چیزی رو معاینه می کنه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،کجی الت مساله ای نیست ارولوژ بیشتر از نظر باد فتق و واریکوسل شما را بررسی میکند
 • تصویر کاربر hossein82 دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۵ سالم هست من یکی از بیضه هام از دیگری یکم پایین تره آیا این میتونه نشونه مشکلی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،تا ۲۰٪ اختلاف سایز بین ۲ بیضه و کمی غیر متقارن بودن و بالا و پایین بودن بیضه ها طبیعی است
 • تصویر کاربر حسین۴۹ جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید.من یک هفته هست ک عمل واریکوسل انجام دادم حالا پس از یک هفته بیضه چپم خیلی افتاده شده.و اون توده رگ ک قبل عمل بود رو هنوز هس میکنم.میخواستم ببینم عادیه؟این افتادگی خوب میشه؟این یک هفته بعد از عمل شرت استفاده نکردم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،در جریان عمل واریکوسل وریدهای خراب بسته میشوند تا از برگشت خون به داخل انها جلوگیری شود پس ماندن شکل قبل از عمل طبیعی است مهم این است که از برگشت خون داخل ورید جلوگیری شود
   در مورد افتادگی با پزشک خود مشورت کنید
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  سلام.وقتتون بخیر.خداقوت.
  ببخشید یک سوالی هست خواستم از شما بپرسم-چون خیلی فکرمو درگیر کرده:
  من از بچگی با یک بیضه سمته راست به دنیا امده ام
  در ۶ماهگی عمل کردم و بیضه چپم رو دراوردن
  و من الان تنها یک بیضه راست دارم
  آیا من میتونم خانوممو باردار کنم
  چون در یکی از حدیثهای امامانمون دیدم که نوشته بود فرزند از بیضه چپ به عمل می آید
  یا اینکه از بین رفتن بیضه چپ نصف دیه کامل یک مرد رو دارد
  خواهشمندم
  ازتون تقاضا دارم که جوابه من رو بدید لطفا
  خیلی ترس دارم
  برای ایندم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،حتی یک بیضه به شرط نرمال بودن توانایی بارور سازی دارد
   محض اطمینان یک ازمایش اسپرم بدهید
 • تصویر کاربر King7 پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 571 مشاهده پرسش
  مشکلات افتادگی بیضه سمت چپ و راهای درمان ان؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،تا ۲۰٪ اختلاف سایز بین ۲ بیضه و اندکی بالا و پایین بودن انها طبیعی است
   مقاله مربوط به افتادگی بیضه را در سایت بنده مطالعه بفرمایید
 • تصویر کاربر صادق چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 582 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 6ماه پیش ب علت زود زدن و وسایل سنگین بلند کردن بیضه چپم درد گرفت ک دریچه اینگوینالم مشکل داشتاما با قرصو استراحت خوب شد اما الان جوری شده ک نیم ساعت سرپا بایستم درد شدید پای چپ و کشاله رانو بیضه رو دارم و ب هیچ وجه نمیتونم ادرارمو نگهدارم و وقتی دفع مزاج داشته باشم درد خیلی شدیدی تو قسمت زیر شکم و بیضه چپم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از بیضه ها و نواحی اینگوئینال ۲ طرفه انجام دهید احتمال فتق در شما مطرح است
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 488 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 15 سالمه مشکل من اینکه یکی از بیضه هام پایین تره ولی بعضی وقت ها بیضه راست و بعضی وقت ها چپ میخواستم بدونم اینکه هر دفعه یکیش پایین تره نرمال یه خیر ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،تا ۲۰٪ اختلاف سایز بین ۲ بیضه و اندکی بالا و پایین بودن بیضه ها به شرط اینکه هر دو در کیسه باشند طبیعی است
 • تصویر کاربر رامین سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر
  من باید آزمایش اسپرم بدم آخرین نزدیکیم ۳ روز پیش بوده ولی امروز نزدیکی داشتم ولی انزال نشدم
  الان نمیدونم میتونم فردا برم آزمایش بدم یا خیر

  البته الان بیضه سمت راستم یه مقدار بخاطر عدم انزال درد میکنه

  میشه لطفا راهنمایی کنید که میتونم برم آزمایش بدم فردا یا خیر ؟ اگر بله بهتره چه ساعتی این آزمایش رو انجام بدم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،اگر خروج اسپرم نداشته اید میتوانید
   ساعت خاصی در ازمایش اسپرم مد نظر نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر