علت ترشحات چرکی در مردان و زنان (+ التهاب مجاری ادرار )

فهرست مطالب

یکی از مهمترین دلائل ترشح چرکی مجرا به ویژه در آقایان، التهاب مجاری ادرار (یورتریت) است. مهم ترین عامل در ایجاد التهاب حاد مجرای ادراری (یورتریت حاد )، بیماری سوزاک یا گنوره آ می باشد.

تمامی علل التهابی مجرا به غیر از عامل سوزاک را، یورتریت غیرگنوکوکی می نامند. در کشور های پیشرفته، یورتریت غیر گنوکوکی خیلی شایع تر از سوزاک است. در بعضی از نقاط عقب نگه داشته شده دنیا، هنوز 80 درصد علت یورتریت های حاد، بیماری سوزاک است.

چه علائمی در این بیماری ها دیده می شود؟

یورتریت گنوکوکی (سوزاک) در مردان، بیشتر خود را با ترشح چرکی فراوان از مجرا به همراه سوزش و خارش مجاری ادراری نشان می دهد. اما در بانوان، این بیماری در ٥٠٪؜ موارد بی علامت بوده و در موارد علامتدار بیماری غالبا خود را بصورت التهاب واژن و سرویکس، ترشحات واژنی و دردهای لگنی نشان می دهد.

مطلب مرتبط: درد کشاله ران

التهاب مجرا

علائم بالینی یورتریت غیرگنوکوکی متفاوت از سوزاک است ولی اکثر علائم انقدر به هم نزدیک هستند که برای تایید تشخیص آن، باید نمونه از مجرا آزمایش شود.

دوره کمون (مدت زمان ورود عامل بیماری زا به بدن و شروع علائم بیماری) در یورتریت گنوکوکی (سوزاک) معمولا بین ٢ تا ٧ روز است اما در یورتریت غیر گنوکوکی بسیار متغیر بوده و اغلب طولانی تر و مابین 7 تا 14 روز است.

تقریبا 50 درصد مردان مبتلا به یورتریت غیرگنوکوکی در عرض 4 روز علامت دار می شوند. بنابراین، یک دوره کمون کمتر از یک هفته، یک عامل غیرقابل اعتماد برای تشخیص است.

ترشح مجرا در 75 درصد بیماران مبتلا به سوزاک، زیاد و چرکی است، این در حالیکه تنها 11 الی 33 درصد  بیماران مبتلا به یورتریت غیرگنوکوکی ترشح زیاد و چرکی را تجربه می کنند.

ترشح چرکی که از مجرای خروجی بدون دوشیدن جاری می شود، نشان دهنده سوزاک است. در حالی که ترشح مخاطی چرکی که حاوی مایع موکوئید و کدر است، در 50 درصد بیماران مبتلا به یورتریت غیر گنوکوکی دیده می شود. آزمایش میکروسکوپی در این موارد، همیشه باید انجام شود.

سوزاک در مردان

سوزش ادرار در 53 الی 75 درصد بیماران مبتلا به یورتریت غیرگنوکوکی و در 73-88 درصد بیماران مبتلا به سوزاک علامت دار دیده می شود. بنابراین ترکیب سوزش ادرار و ترشح مجرا معمولا در مبتلایان به سوزاک دیده می شود، ولی وجود یکی از آنها، بدون وجود علامت دیگر، اکثرا حاکی از وجود یورتریت غیرگنوکوکی خواهد بود.

علائم سوزاک اغلب شروع ناگهانی دارند و بیمار ممکن است زمان خاصی از روز که این علائم به وجود آمده اند را به خاطر داشته باشد. شروع علایم یورتریت غیرگنوکوکی آهسته است و رفته رفته در عرض چندین روز زیاد می شود.

ترشح مجرا احتمال دارد چند روز بعد از ایجاد سوزش مجرا ایجاد شود، علائم ممکن است شدت پیدا کرده و یا از بین بروند، بدین ترتیب ممکن است بیمار دنبال درمان نباشد. در صورت عدم درمان مناسب، یکی از عوارض این بیماری ها که گسترش آنها به سایر بافت های بدن از جمله مفاصل و دریچه های قلبی است، ممکن است رخ دهد.

در بانوان ممکن است عدم درمان مناسب سبب گسترش بیماری به رحم و لوله های رحمی و افزایش شانس ناباروری و یا حاملگی خارج رحمی شود.

التهاب مجرای ادراری

تشخیص بالینی التهاب مجاری ادرار چگونه است؟

برای تشخیص نوع یورتریت ( التهاب مجاری ادرار ) می توان از رنگ آمیزی گرم استفاده نمود. در اکثر مواردی که بیمار دارای علائم یورتریت حاد است، لازم نیست که نتایج رنگ آمیزی گرم توسط کشت تایید شود.

در افرادی که دارای سوزاک هستند، تنها با رنگ آمیزی گرم نمیتوان قضاوت کرد که بیمار همزمان دارای یورتریت غیرگنوکوکی است، یا نه. چون با آزمایش میکروسکوپی مستقیم، ممکن است نتوان تریکومونا ( از عوامل بیماری های مقاربتی و یکی از عوامل یورتریت غیر گنوکوکی ) را تشخیص داد.

تشخیص یورتریت غیرگنوکوکی، از طریق اثبات وجود یورتریت و رد کردن وجود سوزاک خواهد بود. یورتریت را با معاینه ترشحات مجرا با رنگ آمیزی گرم و زیر میکروسکوپ می توان تشخیص داد.

آیا شریک جنسی بیمار نیز باید درمان شود؟

شیوع عفونت در شرکای جنسی افراد مبتلا، آنقدر زیاد است که آنها را بای ، حتی اگر بدون علامت باشند، درمان نمود. اکثرا علل یورتریت غیرگنوکوکی راجعه، عدم درمان شریک جنسی بدون علامت می باشد.

از آنجاییکه بیماری که مبتلا به یکی از انواع بیماری های مقاربتی باشد، احتمال ابتلا به سایر انواع بیماری های مقاربتی نیز در او وجود دارد، بنابراین تمامی بیمارانی که دارای یورتریت یا التهاب مجاری ادرار هستند، باید از نظر سایر بیماری های مقاربتی نیز غربالگری شوند.

کاندوم

چگونه می توان از ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کرد؟

مانند اکثر بیماری های مقاربتی، طرفین باید از روش های محافظتی استفاده نمایند. استفاده از کاندوم یا پوشش از انتقال بیماری جلوگیری می کند.

اگر در شریک جنسی خود نشانه ای از این بیماری را مشاهده کردید، سریع تر برای درمان به پزشک مراجعه کنید، زیرا احتمال مبتلا شدن شما نیز زیاد است.

درمان التهاب مجاری ادرار چگونه است؟

امروزه درمان انتخابی یورتریت گنو کوکی استفاده از آمپول سفتریاکسون و یا قرص آزیترومایسین است. در یورتریت غیر گنوکوکی، داکسی سایکلین، آزیترومایسین و یا تتراسایکلین ها را به مدت 7 روز تجویز می کنند.

از توصیه های مصرف دارو این است که دارو را با معده خالی و بدون شیر یا آنتی اسید مصرف کنید و حتما طول مدت درمان را کامل کنید.
بهبودی پس از مصرف کامل داروهای تجویز شده خواهد بود و اگر علائم جدیدی مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

جهت جلوگیری از گسترش بیماری، لازم است تا پس از اتمام کامل دوره درمانی از نزدیکی خودداری کرده و یا نزدیکی حتما با استفاده از وسائل محافظ (کاندوم) صورت گیرد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  امروز متوجه شدم شورت همسرم که سفید بود کاملا جلوش زرد شده رنگ زردش تیره بود کمرنک نبود
  الان باید چیکار کنیم؟ نگرانم به من منتقل نشده باشه منم تحت درمان برای بارداری هستم
  اگه ممکنه کمکم کنید. ممنونم
  و همسرم میگه مدت ی ماه هست اینجوریه ولی به من چیزی نگفته
  سوزش در ادرار نداره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر وحيد پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب
  من 50 سال سن دارم وچندين سال است ديابت نوع دو دارم وانسولين استفاده ميكنم تازگي عمل جراحي قلب باز كردم
  دچار زود انزالي و سفت نشدن الت ميباشم البته زود انزالي از قديم داشتمك وعدم نعوظ رو چند سالي مبتلا شدم
  لطفا راهنمايي كنيد سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر یاسر یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام ب دادم برسین من دو روزه بطور مدام از التم عفونت میاد کم و سوزشم دارم در حال ادرار چیکارکنم اقا دکتور لطفا کمک‌کنین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام به پزشک مراجعه کنید و انتی بیوتیک مصرف کنید
 • تصویر کاربر عسل یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر دونه های در عکس زگیل هستند
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر دوستی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .۲۹سالمه ۲سالی هست در قسمت زیر وروی کلاهک التم لکه هایی به صورت قرمز رنگ به حالت سوختگی بوده که سوزش و درد هم داردباتوجه به عکس به نطرتون چی هست چه دارویی مصرف کنم چه عوارضی داره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۸ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وتبریک سال نو.من ۱۰سال پیش عمل فتق انجام دادم الان از همون نقطه عمل درد شدیدی دارم واکثرا درد به بیضه سمت چپم میزنه و تکرر ادرار دارم وگاهی مایع چرک مانندی بصورت قطره در لباس زیر دیده میشه لطفا راهنمایی بفرمایید.مرسی.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام باید حضورا معاینه شوید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  با سلام. من 39 ساله هستم. 8ساله ازدواج کردم. بچه ندارم. موقع نزديکی با همسر استرس دارم و آلتم می‌خوابه. و همین باعث بحث و جدل بین من و همسرم میشه. چند تا دکتر هم رفتم داروهای مختلف دادن ولی فایده نداشت. داروی طب سنتی استفاده کردم. لطفا راهنمایی کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر آری جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام، من دوروز پیش متوجه زگیل روی التم پایینتر از کلاهک شدم که بلافاصله با مراجعه به پزشک فریز کردم، از پزشک خواستم برام واکسن تجویز کرد و بعد از اولین تزریغ گارداسیل۴ متوجه شدم بهتر بود ۹ رو تزریغ میکردم،
  ۱_اشکالی نداره دو تزریغ بعدی رو از ۹ استفاده کنم و اینکه شما این واکسن رو دارید؟و هزینش با بیمه چقدره؟
  ۲_خیلی نگرانم، تقریبا ۶ ماه قبل از اینکه روی التم زگیل بزنم رابطه جنسی داشتم آیا ممکنه انتقال داده باشم؟
  ۳_روی بازوم یچیزی شبیه زگیل دارم از قبل توجه نکردم بهش الان نگرانم میکنه که ایا این علاعم اچ پی وی بوده؟
  ۴_روی کیسه بیضه و زیر التم بر آمده هایی شبیه غذه چربی هست،آیا این ها هم علاعم بیماری اچ پی وی یا چیز دیگریه؟
  ۵_روی کلاهک التم برآمدگی کوچیک صورتی براق ظاهر شده، آیا قراره زگیل بشه؟ جای نگرانیه؟
  نیازمند هر گونه توصیه و راهنمایی شما هستم و خیلی متشکرم از بابت پاسخگویی.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام گارداسیل ۹ در ایران موجود نیست بله امکان دارد ضایعه زگیل بعد از ۶ ماه دیده شود ضایعه بازو و غدد چربی ارتباطی با زگیل ندارند
 • تصویر کاربر Ahmad جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  Dear Dr. I have seen some shiny bumps on shaft of my penis, No Pain, No irritation....I have been sexullay active man. Not sure if these are fordyce spots or warts or even any STD. Any comment would be appreciated
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام قطعا زگیل تناسلی نیست احتمالا مولوسکوم کونتاژیوزوم است
 • تصویر کاربر ز سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير حدود دو هفته در اطراف مقعد چند ضايعه بوجود اومده كه انگار جوش بوده و زخم شده و بهد كنده شده كه ابتدا خارش خيلى شديد و بعد خارش و سوزش و درد همراهش بود ميشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام ظاهر آن به تبخال تناسلی می ماند
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر