علت ترشحات چرکی در مردان و زنان (+ التهاب مجاری ادرار )

یکی از مهمترین دلائل ترشح چرکی مجرا به ویژه در آقایان، التهاب مجاری ادرار (یورتریت) است. مهم ترین عامل در ایجاد التهاب حاد مجرای ادراری (یورتریت حاد )، بیماری سوزاک یا گنوره آ می باشد.

تمامی علل التهابی مجرا به غیر از عامل سوزاک را، یورتریت غیرگنوکوکی می نامند. در کشور های پیشرفته، یورتریت غیر گنوکوکی خیلی شایع تر از سوزاک است. در بعضی از نقاط عقب نگه داشته شده دنیا، هنوز ۸۰ درصد علت یورتریت های حاد، بیماری سوزاک است.

چه علائمی در این بیماری ها دیده می شود؟

یورتریت گنوکوکی (سوزاک) در مردان، بیشتر خود را با ترشح چرکی فراوان از مجرا به همراه سوزش و خارش مجاری ادراری نشان می دهد. اما در بانوان، این بیماری در ٥٠٪؜ موارد بی علامت بوده و در موارد علامتدار بیماری غالبا خود را بصورت التهاب واژن و سرویکس، ترشحات واژنی و دردهای لگنی نشان می دهد.

مطلب مرتبط: درد کشاله ران

التهاب مجرا

علائم بالینی یورتریت غیرگنوکوکی متفاوت از سوزاک است ولی اکثر علائم انقدر به هم نزدیک هستند که برای تایید تشخیص آن، باید نمونه از مجرا آزمایش شود.

دوره کمون (مدت زمان ورود عامل بیماری زا به بدن و شروع علائم بیماری) در یورتریت گنوکوکی (سوزاک) معمولا بین ٢ تا ٧ روز است اما در یورتریت غیر گنوکوکی بسیار متغیر بوده و اغلب طولانی تر و مابین ۷ تا ۱۴ روز است.

تقریبا ۵۰ درصد مردان مبتلا به یورتریت غیرگنوکوکی در عرض ۴ روز علامت دار می شوند. بنابراین، یک دوره کمون کمتر از یک هفته، یک عامل غیرقابل اعتماد برای تشخیص است.

ترشح مجرا در ۷۵ درصد بیماران مبتلا به سوزاک، زیاد و چرکی است، این در حالیکه تنها ۱۱ الی ۳۳ درصد  بیماران مبتلا به یورتریت غیرگنوکوکی ترشح زیاد و چرکی را تجربه می کنند.

ترشح چرکی که از مجرای خروجی بدون دوشیدن جاری می شود، نشان دهنده سوزاک است. در حالی که ترشح مخاطی چرکی که حاوی مایع موکوئید و کدر است، در ۵۰ درصد بیماران مبتلا به یورتریت غیر گنوکوکی دیده می شود. آزمایش میکروسکوپی در این موارد، همیشه باید انجام شود.

سوزاک در مردان

سوزش ادرار در ۵۳ الی ۷۵ درصد بیماران مبتلا به یورتریت غیرگنوکوکی و در ۷۳-۸۸ درصد بیماران مبتلا به سوزاک علامت دار دیده می شود. بنابراین ترکیب سوزش ادرار و ترشح مجرا معمولا در مبتلایان به سوزاک دیده می شود، ولی وجود یکی از آنها، بدون وجود علامت دیگر، اکثرا حاکی از وجود یورتریت غیرگنوکوکی خواهد بود.

علائم سوزاک اغلب شروع ناگهانی دارند و بیمار ممکن است زمان خاصی از روز که این علائم به وجود آمده اند را به خاطر داشته باشد. شروع علایم یورتریت غیرگنوکوکی آهسته است و رفته رفته در عرض چندین روز زیاد می شود.

ترشح مجرا احتمال دارد چند روز بعد از ایجاد سوزش مجرا ایجاد شود، علائم ممکن است شدت پیدا کرده و یا از بین بروند، بدین ترتیب ممکن است بیمار دنبال درمان نباشد. در صورت عدم درمان مناسب، یکی از عوارض این بیماری ها که گسترش آنها به سایر بافت های بدن از جمله مفاصل و دریچه های قلبی است، ممکن است رخ دهد.

در بانوان ممکن است عدم درمان مناسب سبب گسترش بیماری به رحم و لوله های رحمی و افزایش شانس ناباروری و یا حاملگی خارج رحمی شود.

التهاب مجرای ادراری

تشخیص بالینی التهاب مجاری ادرار چگونه است؟

برای تشخیص نوع یورتریت ( التهاب مجاری ادرار ) می توان از رنگ آمیزی گرم استفاده نمود. در اکثر مواردی که بیمار دارای علائم یورتریت حاد است، لازم نیست که نتایج رنگ آمیزی گرم توسط کشت تایید شود.

در افرادی که دارای سوزاک هستند، تنها با رنگ آمیزی گرم نمیتوان قضاوت کرد که بیمار همزمان دارای یورتریت غیرگنوکوکی است، یا نه. چون با آزمایش میکروسکوپی مستقیم، ممکن است نتوان تریکومونا ( از عوامل بیماری های مقاربتی و یکی از عوامل یورتریت غیر گنوکوکی ) را تشخیص داد.

تشخیص یورتریت غیرگنوکوکی، از طریق اثبات وجود یورتریت و رد کردن وجود سوزاک خواهد بود. یورتریت را با معاینه ترشحات مجرا با رنگ آمیزی گرم و زیر میکروسکوپ می توان تشخیص داد.

آیا شریک جنسی بیمار نیز باید درمان شود؟

شیوع عفونت در شرکای جنسی افراد مبتلا، آنقدر زیاد است که آنها را بای ، حتی اگر بدون علامت باشند، درمان نمود. اکثرا علل یورتریت غیرگنوکوکی راجعه، عدم درمان شریک جنسی بدون علامت می باشد.

از آنجاییکه بیماری که مبتلا به یکی از انواع بیماری های مقاربتی باشد، احتمال ابتلا به سایر انواع بیماری های مقاربتی نیز در او وجود دارد، بنابراین تمامی بیمارانی که دارای یورتریت یا التهاب مجاری ادرار هستند، باید از نظر سایر بیماری های مقاربتی نیز غربالگری شوند.

کاندوم

چگونه می توان از ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کرد؟

مانند اکثر بیماری های مقاربتی، طرفین باید از روش های محافظتی استفاده نمایند. استفاده از کاندوم یا پوشش از انتقال بیماری جلوگیری می کند.

اگر در شریک جنسی خود نشانه ای از این بیماری را مشاهده کردید، سریع تر برای درمان به پزشک مراجعه کنید، زیرا احتمال مبتلا شدن شما نیز زیاد است.

درمان التهاب مجاری ادرار چگونه است؟

امروزه درمان انتخابی یورتریت گنو کوکی استفاده از آمپول سفتریاکسون و یا قرص آزیترومایسین است. در یورتریت غیر گنوکوکی، داکسی سایکلین، آزیترومایسین و یا تتراسایکلین ها را به مدت ۷ روز تجویز می کنند.

از توصیه های مصرف دارو این است که دارو را با معده خالی و بدون شیر یا آنتی اسید مصرف کنید و حتما طول مدت درمان را کامل کنید.
بهبودی پس از مصرف کامل داروهای تجویز شده خواهد بود و اگر علائم جدیدی مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

جهت جلوگیری از گسترش بیماری، لازم است تا پس از اتمام کامل دوره درمانی از نزدیکی خودداری کرده و یا نزدیکی حتما با استفاده از وسائل محافظ (کاندوم) صورت گیرد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کیارش یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  زمان بهبودی زگیل تناسلی با روش کرایو چند روز است و انجام کرایو آسیبی بر روی رگهای خونی آلت خواهد داشت یا خیر ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،حدود ۱۰ روز،کرایو هیچ گونه اسیبی بر عروق وارد نمیکند
 • تصویر کاربر سيرين سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من بعد از فريز الان حدود ١هفتس كه گذشته به شدت سوزش دارم قرمز شده و درد ميكنه.. بايدچيكاركنم؟؟ طبيعيه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،پماد زینک اکساید روزی ۳ مرتبه استفاده کنید
 • تصویر کاربر متين پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آيا ميتوان بوسيله كاندوم از زگيل تناسلى جلوگيرى كرد و درمان زگيل بصرت موضعى قطعى است و يا حتمأ بايد فريز يا ليزر صورت گيرد؟
  ويروس اين بيمارى چگونه از بدن خارج ميشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،کاندوم چون همه نواحی تناسلی را نمیپوساند امکان جلوگیری ۱۰۰٪ از زگیل را ندارد.بهترین درمان زگیل فریز و یا کرایو میباشد
   با کرایو و تقویت سیستم ایمنی امکان خارج سازی این ویروس از بدن است
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من مشكلي كه دارم تا دخلون انجام بشه ارضا ميشم نزديكه 3 ساله ازواج كردم ولي بازم هيچ تغييري نكردم از اسپره از كاندوم و ژل استفاده كردم جواب ندادن فكرم مشغول كردم به چيزه ديگه بازم جواب نداد ماشقه زياد انجام دادم بازم جواب نداد همه كار كردم نميدونم مشكلم چيه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علي جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، هزينه كرايو تراپي براي زگيل تناسلي (6 زگيل) حدودا چقدر است. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام،٣٥٠ تومان
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر