علت بروز پریاپیسم (نعوظ بی اختیار ) چیست؟ [+ درمان]

آخرین بروزرسانی: 9 خرداد 1402

در این مقاله می خوانید
به نعوظ طول کشیده که بدون اراده و میل فرد رخ می دهد و اغلب با تحریک جنسی همراه نمی باشد، پریاپیسم گفته می شود. پریاپیسم ممکن است ساعت ها به طول انجامد و معمولا دردناک نیست. در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا می شویم.

به طور کلی این حالت در گروه های خاص مانند افرادی که کم خونی داسی شکل دارند، رخ می دهد. درمان سریع پریاپیسم برای جلوگیری از آسیب بافتی که در نهایت منجر به ناتوانی در شروع و یا حفظ نعوظ می شود، لازم است.

این حالت معمولا در کودکان در بازه سنی ٥ تا ١٠ سالگی و در مردان بالغ در بازه سنی ۳۰ الی ۴۰ سالگی رخ می دهد.

علائم پریاپیسم

علائم بر اساس نوع پریاپیسم متغیر است. به طور کلی پریاپیسم به دو دسته ایسکمیک و غیر ایسکمیک تقسیم می شود.

❇ ایسکمیک

که به آن پریاپیسم با جریان کم (low flow) نیز گفته می شود، به علت عدم خروج خون از آلت رخ می دهد که این نوع بسیار شایع است. علائم در ایسکمیک شامل موارد زیر است:

 • طول کشیدن نعوظ برای بیش از ۴ ساعت که غیرمرتبط با تحریک جنسی می باشد.
 • تنه آلت سفت شده اما کلاهک آلت نرم است.
 • درد پیشرونده آلت

🔔 همه چیز پیرامون عمل وازکتومی مردان یا بستن لوله در مردان و برگشت آن 🔔

نعوظ دائم

پریاپیسم راجعه، فرمی از نوع ایسکمیک می باشد که شایع نبوده و بیشتر در مردانی که کم خونی داسی شکل دارند، دیده می شود. کم خونی داسی شکل نوعی بیماری ارثی بوده و مشخصه آن گلبول های قرمز داسی شکل می باشد. گلبول های قرمز داسی شکل می توانند عروق خونی در آلت را مسدود کنند.

پریاپیسم راجعه به صورت اپیزودهای نعوظ طول کشیده و تکرار شونده توصیف می شود و اغلب شامل اپیزودهای ایسکمیک می باشد. در برخی از موارد، این حالت با نعوظ های دردناک و ناخواسته با مدت زمان کوتاه شروع می شود و ممکن است با گذشت زمان به نعوظ هایی با تکرار بیشتر و طولانی تر تبدیل شود.

🔔 افزایش سایز سریع مردانه 🔔

❇ غیر ایسکمیک

این فرم که با عنوان پریاپیسم با جریان بالا (high flow) نیز شناخته می شود، در مواقعی که جریان خون آلت به طور نامناسب جریان می یابد، رخ می دهد و معمولا بدون درد است. علائم این نوع پریاپیسم شامل موارد زیر می شود:

طول کشیدن نعوظ برای بیش از ۴ ساعت که با تحریک جنسی غیرمرتبط است‌. هم چنین آلت در حالت نعوظ کامل است اما تنه آن به طور کامل سفت(RIGID )نشده است. این نوع از پریاپیسم نیازمند درمان اورژانسی نبوده و در حدود ٦٠ تا ٧٠% موارد خود به خود بهبود می یابد.

علل بروز نعوظ طولانی مدت

به طور طبیعی، یک نعوظ نرمال در نتیجه پاسخ به یک تحریک روحی روانی و یا جسمی رخ می دهد. این تحریک، باعث باز شدن عروق خونی مشخص، صاف شدن عضلات و در نهایت منجر به افزایش جریان خون به درون بافت اسفنجی درون آلت می شود. به دنبال این جریان خون، آلت پر از خون به نعوظ کامل می رسد. پس از اینکه تحریک به پایان می رسد، خون محبوس شده به خارج از آلت جریان می یابد و آلت به حالت اولیه و شل برمی گردد.

پریاپیسم زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم نعوظ (که شامل خون، عروق خونی، عضلات صاف و عصب می باشد )، خونرسانی نرمال را مختل کرده و به دنبال آن، نعوظ پایدار بماند‌. اگر چه علت زمینه ای پریاپیسم اغلب نامشخص است، اما چندین حالت به عنوان علت اصلی شناخته می شوند، از جمله:

1️⃣ بیماری های خونی

این بیماری ها بیشتر فرم ایسکمیک را ایجاد می کنند‌. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم خونی داسی شکل
 • لوسمی
 • بدشکلی های سلول های خونی مانند تالاسمی ، مالتیپل میلوما
‼ نکته:  مهم ترین علت شایع تشخیص داده شده در اطفال، کم خونی داسی شکل می باشد.

درمان دارویی پروستات

2️⃣ داروها

نوع ایسکمیک این بیماری، ممکن است در مصرف داروهای زیر دیده شود:

داروهایی که به طور مستقیم به درون آلت تناسلی جهت درمان ناتوانی نعوظ تزریق می شوند، مانند: آلپروستادیل، پاپاورین و فنتول آمین

ضدافسردگی ها مانند فلوکستین، بوپروپیون و سرترالین

مهارکننده های های آلفا مانند پرازوسین، ترازوسین، دوکسازوسین و تامسولوسین

داروهایی که برای درمان اضطراب و سایکوز (جنون) به کار می روند مانند هیدروکسی زین، رسپریدون، الانزاپین، لیتیوم، کلرپرومازین و تیوریدازین

رقیق کننده های خون مانند وارفارین و هپارین

هورمون ها مانند تستوسترون یا هورمون های آزاد کننده گونادوتروپین (GnRh)

داروهایی که به منظور درمان اختلالات توجه یا بیش فعالی تجویز می شوند، مانند آتوموکستین

3️⃣ الکل و مصرف مواد مخدر

الکل، ماری جوانا، کوکائین و دیگر مواد مخدر می توانند باعث ایجاد پریاپیسم (مخصوصا از نوع ایسکمیک) شوند.

4️⃣ جراحت

عامل شایع در نوع غیر ایسکمیک (نعوظ دائم که به واسطه جریان خون بیش از حد به درون آلت ایجاد می شود)، تروما یا ضربه به آلت، لگن و یا پرینه می باشد.

5️⃣ دیگر عوامل

عنکبوت گزیدگی، نیش عقرب و یا دیگر عفونت های سمی، بیماری های متابولیک شامل نقرس یا آمیلوئیدوز، بیماری نوروژنیک مانند صدمه به ستون فقرات یا سیفلیس و در نهایت سرطان های درگیر کننده آلت از جمله مواردی هستند که می توانند منجر به بروز نعوظ طولانی مدت شوند.

عوارض پریاپیسم

پریاپیسم ایسکمیک می تواند عوارضی جدی را در پی داشته باشد. خون محبوس شده در آلت در طی نعوظ دائم، محروم از اکسیژن می شود. زمانیکه نعوظ طولانی شود، خون با اکسیژن پایین می تواند شروع به صدمه زدن یا تخریب کردن بافت آلت کند. در نهایت پریاپیسم درمان نشده می تواند منجر به فیبروز آلت و ناتوانی در نعوظ شود.

آزمایش خون

 تشخیص بیماری پریاپیسم

اگر چه هر دو نوع پریاپیسم علائم تقریبا مشابهی دارند اما به جهت تشخیص باید معاینه دقیق و آزمایشات تشخیصی صورت گیرد. آزمایشات تشخیصی شامل موارد زیر هستند:

❇ ارزیابی گازهای خونی

در این تست به وسیله خارج ساختن خون درون آلت و ارزیابی سطح اکسیژن آن می توان نوع ایسکمیک (که فقیر از اکسیژن است و تیره رنگ) و غیر ایسکمیک (خون روشن حاوی اکسیژن) را مشخص کرد.

❇ آزمایش خون

آزمایش خون می تواند سطح گلبول های قرمز و پلاکت ها را مشخص کرده و در یافتن نوع بیماری زمینه ای مانند سرطان یا بدشکلی سلول های خونی کمک کننده باشد.

❇ تست سم شناسی

این تست با استفاده از نمونه ادرار و ارزیابی سطح مواد مخدر و سموم انجام می گیرد.

❇ سونوگرافی

با استفاده از سونوگرافی می توان جریان خون عبوری درون آلت و میزان جراحت یا ضربه به آلت را اندازه گیری کرد.

تزریق

درمان

درمان وابسته به نوع کم جریان و یا پرجریان بودن پریاپیسم متفاوت است. اگر از نوع کم جریان باشد، خارج سازی خون تجمع یافته از درون آلت بوسیله سوزن کمک کننده است و موجب توقف درد و نعوظ غیرارادی می شود.

هم چنین درمان در این نوع شامل تزریق دارو به داخل آلت است که این داروها با مکانیزم افزایش قطر عروق خروجی از آلت تناسلی موجب افزایش جریان خون خروجی از آلت شده و نعوظ را پایان می دهند.

اگر هیچ یک از موارد فوق موفقیت آمیز نباشد، درمان جراحی ترمیمی برای کمک به خارج ساختن خون از آلت انجام می گیرد.

اگر پریاپیسم از نوع پرجریان باشد، درمان سریع لازم نیست. درمان کمپرس سرد با پک یخ می تواند نعوظ غیرارادی را پایان دهد. همچنین ممکن است جراحی برای ترمیم شریان های آسیب دیده و یا قطع جریان خون به آلت انجام گیرد.

اگر پریاپیسم راجعه باشد، استفاده از داروهای دکونژستانت مانند فنیل افرین برای کاهش جریان خون به درون آلت کمک کننده خواهد بود. همچنین درمان بلوک کننده هورمونی و یا درمان ناتوانی نعوظ توصیه می شود.

توصیه پزشک

نکته اساسی در مورد پریاپیسم، تشخیص سریع و به موقع و متعاقب آن درمان مناسب در زمان مناسب جهت جلوگیری از ایجاد آسیب برگشت ناپذیر در آلت است. به همین منظور در تمامی مواردیکه یک فرد دچار نعوظ طول کشیده است (نعوظ بیش از ٤ ساعت خصوصا در مواردیکه فرد داروی خاصی مصرف کرده و یا سابقه ضربه به آلت دارد) مراجعه سریع به پزشک جهت درمان مناسب الزامی است.

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ليندا یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 370 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقاي دكتر دو ماه پيش به علت يك زائده ي گوشتي كوچك روي آلت تناسلي به دكتر زنان و زايمان مراجعه كردم تست hpv دادم كه نوع ١٦ و ١١ مثبت شد تست پاپ اسمير هم دادم كه دكترم گفتن هيچ مشكلي نداره و جوابش خوبه در حال حاضر يك ماه است كه قرص پاورفيت ميخورم اما اين موضوع باعث افسردگي شديد و نگراني و اضطراب من شده روش درماني مناسب از نظر شما چيست و چه اقدامات مفيدي ميتونم انجام بدم؟ ٣٨ سالمه و يك فرزند ٥ ساله دارم آيا همسرم نياز به درمان دارن؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،در صورتیکه ضایعه ای دارید کرایو انجام دهید دخانیات مصرف نکنید داروی تقویت سیستم ایمنی میل کنید واکسن بزنید اگر تا ۲ سال پاپ اسمیر شما منفی باشد به احتمال ۹۰٪ از بدن شما دفع شده است
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 833 مشاهده پرسش
  با سلام
  ۳۴ سالمه، معمولا مردان از ناتوانی نعوذ شکایت دارند ولی من کثرت تعداد نعوذ دارم و با کمترین تحریک نعوذ دارم، طولانی نشستن روی صندلی خودرو در مسافرت باعث نعوذ طولانی مدت ولی زیر ۲ ساعت میشه. من تنگی کانال مادرزادی و دیسکهای متعدد در پایین کمر دارم. به این ربطی داره، قبلا از صبوری شما و پاسخگوییتون سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،بعید است ربطی به این مساله داشته باشد در صورت آزار دهنده بودن میزان نعوظ ها میتوانید دارو مصرف کنید
 • تصویر کاربر کاوه پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 363 مشاهده پرسش
  با سلام. کسی که در هنگام خودارضایی و دیدن فیلم پورن بتواند با تحریک نعوظ خود را به مدت طولانی حفظ کند اما در هنگام سکس نعوظ ضعیف و مشکل دار داشته باشد امکان نشت وریدی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۳۷سال دارم و متاهل هستم
  بچه نداریم
  مدت یک سال یا شاید دو سال هست که با شیب آهسته از دو سال پیش احساس کاهش تمایل جنسی داشتم که در شیش ماه گذشته این ماهش میل جنسی بیشتر شده
  گاها سوزش مجاری ادراری
  و کم شدن میل جنسی در کلاهک آلت
  با توجه به نبودن در داخل کشور لطفا راهنمایی کنید باید چیکار بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 502 مشاهده پرسش
  سلام
  زگیل تناسلی دارم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،بهترین درمان زگیل کرایو است
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 374 مشاهده پرسش
  سلام. دکتر من حدودا 29 سالمه و مدت 7و8 سالی درگیر خود ارضایی بودم. الان حس میکنم دچار انزال زودرس و عدم نعوظ شدم. اما چند وقتیه سبک زندگی رو تغییر دادم. ورزشت به صورت منظم، رژیم غذایی شامل میوه و سبزیجات رو هم دارم رعایت میکنم. مدتی هم هست من دیگه ایران نیستم که حضوری مشاوره بگیرم ازتون. الان من چند تا سوال از خدمتتون داشتم.
  اینکه این آثار از بین میرن؟ ترس این اتار باعث استرس در خصوص ازدواج شده.
  یه سری محصولات رو هم به صورت انلاین دیدم به نظرتون مصرف کنم؟
  NEO40 DAILY 30 Lozenges
  Optimox, Iodoral, Iodine/Potassium Iodide
  Organic Herbal Premature Ejaculation Pills
  Pack of 40 Charak Neo Tablets For Cures Premature Ejaculation Narurally 75 Count
  ا
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر پروانه جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 687 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید ..همسرم در منزل بیشتر اوقات نعوظ داره در حد شاید ی ربع که من به عینه میبینم ولی اتفاقی نمیفته بینمون..چن وقت پیش رفتیم ی جایی که همسرم رو ریدم آلتش نعوظ پیدا کرده که چن تا خانم اونجا بودن با پوشش نامناسب..همسرم تالاسمی مینور داره و گهگداری ریتالین میخوره و یمدتم سیتالوپرام میخورد ..آیا نعوظش بخاطر مساله پزشکی هست با توجه به بیماریش و داروهایی که استفاده کرده یا تحریک جنسی؟برام سواله خیلی..ممنون میشم پاسخ بفرمایبد.خیلی ذهنم درگیره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،سونوگرافی رنگی از عروق الت انجام دهید
 • تصویر کاربر مرادی جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 626 مشاهده پرسش
  سلام استاد بنده آقایی سی و یک ساله هستم مجرد ..قریب به 2 سالی هست که مشکل نعوظ پیدا کردم متاسفانه من مدت طولانی خودارضایی میکردم و علائم منفیش رو هم دیدم عینکی شدم . وزوز گوش دارم یه نقطه سیاه تو دید من هست هر طرف نگاه میکنم می بینم نعوظ صبحگاهی خیلی ضعیفی دارم موقع سکس حتما باید قرص تالادفیل بخورم جدیدا که باید دو تا قرص بخورم تا بتونم نزدیکی کنم موقع تماشای فیلم و یا در خلوت به فکر رابطه بودنی یا موقع تلفنی صحبت کردن در مورد سکس نعوظ کامل دارم و اگر دست مالی نکنم زود شل میشه بدون قرص نعوظ اصلا ندارم مگر اینکه خیلی تلاش کنیم دخول بشه زود ارضا میشم و اصلا نمیشه پوزیشن عوض کرد بخاطر شل بودن لطفا راهنمایی بفرمایید یا اگر صلاح میدونین بیام خدمتتون برای معالجه من میخام تا مجرد هستم این مشکل حل بشه بدون قرص بتونم نزدیکی داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر m چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 342 مشاهده پرسش
  بنده دارای بیماری سیکل سل یا همان کم خونی داسی شکل میباشم و چهار پنج سال است که پریاپیسمم بد جوری داره ازارم میده کافیه 3ساعت بخوابم که عود میکنه و فقط با ورزش سنگین بر طرف میشه و بنده با توجه به بیماری سیکل سلی که دارم بدنم با ورزش سنگین سازگار نیست ، خواستم ببینم عمل جراحی خاصی دارد که بطور کل از این مشکل راحت بشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،عمل جراحی خیر اما با دارو‌میتوان تعداد عود ها را کم‌کرد
 • تصویر کاربر پژمان سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 316 مشاهده پرسش
  سلام
  آزمایش های اچ ای وی الایزا و هپاتیت hbs_ag بعد از گذشت ۶ ماه و ۵ روز از رابطه پر خطر منفی بودنش معتبره؟؟؟


  و اینکه روبروی آزمایش هپاتیت ب ک دادم عددهایی نوشته ک بصورت زیر نوشته شده میخواستم بدونم معنیش چیه؟؟

  result: 0.26(negative)
  unit:Ratio
  reference interval:
  negative: < 0.9
  borderline:0.9-1.1
  positive: > 1.1

  میخاسم بدونم این عبارات و اعداد ک روبروی آزمایش هپاتیتم(hbs_ag)نوشته ینی چی؟
  1. تصویر کاربر پژمان دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   result: 0.26(negative)
   unit:Ratio
   reference interval:
   negative:<0.9
   borderline:0.9-1.1
   positive:>1.1
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،ازمایش معتبر است و شما هپاتیت ندارید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر