علت کوچک شدن بیضه ها چیست؟ [+ درمان]

در این نوشتار به بررسی علل کوچک شدن بیضه در مردان از جمله ارکیت، واریکوسل، پیچش بیضه و …  می پردازیم و روش های درمان آن را بیان می کنیم.
بیضه ها دو غده واقع در کیسه بیضه و جز سیستم باروری مردانه می باشند. وظیفه اصلی کیسه بیضه یا اسکروتوم، تنظیم دمای اطراف بیضه ها بوده که این کار را به وسیله جمع شدن در پاسخ به هوای سرد و آزاد شدن و رها شدن در پاسخ به هوای گرم انجام می دهد. با این مکانیزم، افراد حس می کنند که بیضه های آنان از حد نرمال کوچکتر و یا بزرگتر شده است.
اگر چه تعریف دقیق آتروفی بیضه، شامل کوچک شدن و کاهش سایز در حجم بیضه ها است نه کیسه بیضه ها. آتروفی بیضه به چندین دلیل می تواند رخ دهد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • صدمه مستقیم
 • بیماری های زمینه ای
 • قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی

علائم آتروفی بیضه

شاه علامت در آتروفی بیضه ها کوچک شدن یک یا هر دو بیضه می باشد، علائم دیگر بر اساس سن بیمار می تواند با آن همراه شود:

❇ علائم پیش از بلوغ

برای افرادی که هنوز به بلوغ نرسیده اند، علائم همراه آن شامل عدم وجود خصوصیات ثانویه جنسی مانند موی صورت، موی عانه، افزایش سایز آلت است.

❇ علائم پس از بلوغ

اگر فرد به بلوغ رسیده باشد علائمی چون کاهش میل و رانه جنسی، ناباروری، کاهش توده عضلانی، فقدان یا کاهش رشد موی صورت، فقدان یا کاهش رشد موی عانه و بیضه های نرم تر از حالت عادی دیده می شود.

کوچک شدن بیضه

علت کوچک شدن بیضه

❇ ارکیت

به التهاب بافت بیضه گفته می شود. شاه علامت در این بیماری، تورم و درد بیضه ها می باشد که می تواند با تب و تهوع همراه باشد. اگر چه در ابتدا تورم بیضه موجب بزرگتر دیده شدن بیضه ها می شود اما ارکیت در نهایت می تواند منجر به آتروفی بیضه شود. دو نوع اصلی ارکیت وجود دارد :
 • ویروسی

به طور معمول به وسیله ویروس اوریون ایجاد می شود. تقریبا یک سوم مردان که پس از بلوغ به اوریون مبتلا شده اند، درگیری به صورت ارکیت را تجربه کرده اند. غالبا ارکیت ویروسی، ۴ الی ۷ روز پس از ابتلا به اوریون رخ می دهد.
 •  باکتریایی

این نوع از ارکیت اغلب به علت عفونت های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک یا کلامیدیا رخ می دهد. در برخی از موارد گزارش شده، از طریق التهاب مجاری ادرار (یورتریت ) یا عفونت منتقله از طریق سوندگذاری یا عبور وسایل جراحی از طریق مجرای ادراری بوجود می آید. از علل دیگر بوجود آورنده آتروفی می توان موارد زیر را ذکر کرد:

واریکوسل خفیف

❇ واریکوسل

به اتساع شبکه پامپینی فرم یا شبکه وریدی بیضوی واریکوسل گویند که به طور معمول بیضه سمت چپ را درگیر می کند و باعث آسیب به لوله های تولید کننده اسپرم در بیضه ها شده و در نهایت بیضه ها کوچک می شوند.

❇ سن

همانند زنان که در سیر سیکل باروری خود به سن یائسگی می رسند و تغییرات هورمونی را تجربه می کنند، برخی از مردان پروسه مشابهی به نام آندروپوز را تجربه می کنند که در آن سطح تستوسترون در بدن کاهش یافته و در نهایت آن، آتروفی بیضه ها رخ خواهد داد.

پیچ خوردگی بیضه

❇ پیچش (تورشن) بیضه

به حالتی که بیضه به دور طناب اسپرماتیک (که وظیفه خونرسانی به بیضه ها را بر عهده دارد) گردش کند و پیچ بخورد، تورشن یا پیج خوردگی بیضه اطلاق می شود. کاهش جریان خون می تواند باعث درد و تورم در بیضه شود. اگر در چندین ساعت اولیه پیچش (۴ الی ۶ ساعت اول) درمان صورت نگیرد، می تواند باعث از بین رفتن دائمی بافت بیضه شود.

❇ درمان جایگزینی تستوسترون (TRT)

برخی از مردان آتروفی بیضه را در طی درمان با تستوسترون تجربه می کنند. چون این درمان سبب توقف تولید هورمون آزادکننده گونادوتروپین(GnRH) می شود. (هورمونی که از هیپوتالاموس ترشح شده و بر هیپوفیز تاثیر گذاشته و باعث تولید هورمون LH می شود.)
بدون وجود GnRH غده هیپوفیز از تولید هورمون لوتئینی کننده (LH) دست برمی دارد و در صورت عدم وجود LH، بیضه ها دیگر تستوسترون تولید نخواهند کرد که در نهایت منجر به کوچک شدن بیضه ها می شود.

❇ استفاده از استروژن یا استروئید های آنابولیک

مکمل های آنابولیک استروئید یا استروژن می توانند اثری مانند TRT روی هورمون ها بگذارند و باعث کاهش تولید تستوسترون شوند.

❇ استفاده بیش از حد از الکل

استفاده بیش از حد الکل می تواند هم باعث کاهش تستوسترون و هم سبب آسیب بافتی شود که هر دو منجر به آتروفی بیضوی می شوند.

تشخیص کوچک شدن بیضه

به منظور یافتن علت زمینه ای ، پزشک از بیمار سوالاتی درباره شیوه زندگی (یافتن عادت های تغذیه ای خاص) و تاریخچه شخصی جنسی می پرسد. سپس با معاینه بیضه ها، اندازه، شکل، بافت و یا سفتی آنها معاینه می شود. بسته به نتایج معاینه، برخی از تست های زیر در خواست می شود:
 • سونوگرافی از بیضه ها
 • آزمایش کامل خون
 • تست سطح تستوسترون

درمان دارویی پروستات

درمان آتروفی بیضه ها

درمان مانند تمامی بیماری های دیگر، بستگی به عامل زمینه ای دارد. اگر آتروفی بیضه به علت عفونت های منتقله جنسی یا دیگر عفونت ها باشد، مصرف یک دوره آنتی بیوتیک نیاز می باشد.
در موارد دیگر مانند استفاده بیش از حد الکل، تغییر شیوه زندگی کمک کننده می باشد. در موارد حاد چون تورشن یا پیچش بیضه، درمان مناسب، جراحی می باشد. اگر چه حالت هایی که باعث آتروفی بیضه می شوند اغلب به راحتی درمان می شوند اما آتروفی به خودی خود همواره برگشت پذیر نیست.
در بسیاری از موارد، درمان زودرس و سریع احتمال برگشت پذیری آتروفی را افزایش می دهد. این مورد در حالت تورشن بیضه بسیار مشاهده می شود. 

توصیه پزشک

برای جلوگیری از آتروفی و کوچک شدن بیضه ها مراجعه به موقع به پزشک و دریافت درمان مناسب در زمان مناسب بسیار ضروری است چرا که در حال حاضر درمان طبیعی به منظور معکوس کردن روند آتروفی و از بین رفتن بیضه ها وجود ندارد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

15+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مصرف شیشه تو کوچکتر شدن بیضه تأثیر داره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 روز پیش)
   سلام،میل جنسی را کم‌میکند اما روی اندازه بیضه تاثیری ندارد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  جوانی هستم 30 ساله از زمان بچگی بیضه هام بیش از حد کوچک بود و از روی خجالت به دکتر مراجعه نکردم حالا که رفتم پیش متخصص و سونو دادم گفتند که شما نابارور هستید میخواستم بدونم آیا راهی وجود دارد که بیضه هام به اندازه نرمال خودش برسه یا نه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 روز پیش)
   سلام،لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مجرد پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده ۲۰ ساله هستم.دکتر بیًه راست و چپ ما هم اندازه است اشکالی ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  پسر ۱۳ ساله ای دارم که یک سال پیش برای کوچکی آلت پیش اورولوژیست بردم و طی دو ماه دو تا تصفه آمپول تستسترون ۲۵۰ تزریق کردن بعد از تزریق تغیر در صدا و علائم بلوغ دیده شد مو های صورت هم بیرون اومده
  میخواستم ببینم آیا این تزریق باعث آتروفی بیضه ها میشه واینکه لازم هست به پزشک مراجعه کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،بسیار بعید است محض اطمینان سونوگرافی بیضه انجام دهید
 • تصویر کاربر AN سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  الان ۷روز هست که عمل جراحی واریکوسل چپ انجام دادم که باز بیضه چپ از بیضه راست پایینتر هست و دست که پایین بیضه میزنم وریدهای رو حس میکنم که پایین بیضه چپ جمع شدند آیا عمل جراحی بدرستی انجام نشده برام سوال هست که این توده‌های پایین بیضه چیست لطفاًتوضیح بدید آیا مشکلی در آینده دارد یا نه؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر 2448 دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. من یه مدت از استرویید های آنابولیک استفاده کردم برای باشگاه و انگار بیضه هام از اندازه گذشتش کوچیک تر شدن حتی از hcg هم استفاده کردم اما هنوز کوچیک هستن . خواستم بدونم قابل درمان و میشه به حالت اول برگردن بیضه هام . ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،متاسفانه مصرف اشتباه داروهای فوق سبب این عوارض میشود ابتدا یک ازمایش هورمونی داده و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Ali دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من ۲۵ سالمه و چند روزی میشه درد خفیفی در بیضه که بیشتر در راست هست حس میکنم خواستم ببینم چه مشکلی میتونه باشه؟البته من از سن حدودا ۱۲ سالگی آخر ادرارم چند قطره خون داشت و سوزش ادرار داشتم که دوبار یکی همون موقع یکی چند سال بعد مراجعه کردم ولی گفتن هیچ مشکل خاصی ندارم الانم گاهی اوقات هست و سوزش ادرار هم دارم خواستم ببینم مشکلم چیه یکبار هم یک عمل کردم گفتن شاید مجاری ادرار تنگ باشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،اطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بیضه سمت چپ خیلی کم از سمت راست کوچک تر هستش و بعضی اوقات درد بسیار کمی دارم و بیضه سمت راست خیلی کم از سمت چپ پایین تره مشکلی دارم آیا؟ و حد طبیعی اندازه بیضه باید چقد باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،سونوگرافی از بیضه انجام داده و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Mike یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. مردی هستم 37 ساله. اندازه بیضه سمت چپ من چند برابر بزرگتر از بیضه سمت راست هست ولی دردی احساس نمی کنم. آیا خطری مرا تهدید می کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده شش ماه قبل عمل واریکوسل انجام دادم همون موقع دکتر به من گفت هشت ماه بعد وضعیت باروری شما درست میشه اما الان احساس میکنم بیضه سمت چپ مقدار قابل محسوسی به وسیله دست از بیضه راست کوچک تر شده و جدیدا میخوام عقد کنم این موضوع خیلی نگرانم کرده راهنماییم کنید با تشکر ...
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،ممکن است شریان بیضه شما حین عمل اسیب دیده باشد
   جهت اطمینان بهتر است سونوگرافی انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر