علت کوچک شدن بیضه ها چیست؟ [+ درمان]

در این نوشتار به بررسی علل کوچک شدن بیضه در مردان از جمله ارکیت، واریکوسل، پیچش بیضه و …  می پردازیم و روش های درمان آن را بیان می کنیم.
بیضه ها دو غده واقع در کیسه بیضه و جز سیستم باروری مردانه می باشند. وظیفه اصلی کیسه بیضه یا اسکروتوم، تنظیم دمای اطراف بیضه ها بوده که این کار را به وسیله جمع شدن در پاسخ به هوای سرد و آزاد شدن و رها شدن در پاسخ به هوای گرم انجام می دهد. با این مکانیزم، افراد حس می کنند که بیضه های آنان از حد نرمال کوچکتر و یا بزرگتر شده است.
اگر چه تعریف دقیق آتروفی بیضه، شامل کوچک شدن و کاهش سایز در حجم بیضه ها است نه کیسه بیضه ها. آتروفی بیضه به چندین دلیل می تواند رخ دهد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • صدمه مستقیم
 • بیماری های زمینه ای
 • قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی

علائم آتروفی بیضه

شاه علامت در آتروفی بیضه ها کوچک شدن یک یا هر دو بیضه می باشد، علائم دیگر بر اساس سن بیمار می تواند با آن همراه شود:

❇ علائم پیش از بلوغ

برای افرادی که هنوز به بلوغ نرسیده اند، علائم همراه آن شامل عدم وجود خصوصیات ثانویه جنسی مانند موی صورت، موی عانه، افزایش سایز آلت است.

❇ علائم پس از بلوغ

اگر فرد به بلوغ رسیده باشد علائمی چون کاهش میل و رانه جنسی، ناباروری، کاهش توده عضلانی، فقدان یا کاهش رشد موی صورت، فقدان یا کاهش رشد موی عانه و بیضه های نرم تر از حالت عادی دیده می شود.

کوچک شدن بیضه

علت کوچک شدن بیضه

❇ ارکیت

به التهاب بافت بیضه گفته می شود. شاه علامت در این بیماری، تورم و درد بیضه ها می باشد که می تواند با تب و تهوع همراه باشد. اگر چه در ابتدا تورم بیضه موجب بزرگتر دیده شدن بیضه ها می شود اما ارکیت در نهایت می تواند منجر به آتروفی بیضه شود. دو نوع اصلی ارکیت وجود دارد :
 • ویروسی

به طور معمول به وسیله ویروس اوریون ایجاد می شود. تقریبا یک سوم مردان که پس از بلوغ به اوریون مبتلا شده اند، درگیری به صورت ارکیت را تجربه کرده اند. غالبا ارکیت ویروسی، ۴ الی ۷ روز پس از ابتلا به اوریون رخ می دهد.
 •  باکتریایی

این نوع از ارکیت اغلب به علت عفونت های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک یا کلامیدیا رخ می دهد. در برخی از موارد گزارش شده، از طریق التهاب مجاری ادرار (یورتریت ) یا عفونت منتقله از طریق سوندگذاری یا عبور وسایل جراحی از طریق مجرای ادراری بوجود می آید. از علل دیگر بوجود آورنده آتروفی می توان موارد زیر را ذکر کرد:

واریکوسل خفیف

❇ واریکوسل

به اتساع شبکه پامپینی فرم یا شبکه وریدی بیضوی واریکوسل گویند که به طور معمول بیضه سمت چپ را درگیر می کند و باعث آسیب به لوله های تولید کننده اسپرم در بیضه ها شده و در نهایت بیضه ها کوچک می شوند.

❇ سن

همانند زنان که در سیر سیکل باروری خود به سن یائسگی می رسند و تغییرات هورمونی را تجربه می کنند، برخی از مردان پروسه مشابهی به نام آندروپوز را تجربه می کنند که در آن سطح تستوسترون در بدن کاهش یافته و در نهایت آن، آتروفی بیضه ها رخ خواهد داد.

پیچ خوردگی بیضه

❇ پیچش (تورشن) بیضه

به حالتی که بیضه به دور طناب اسپرماتیک (که وظیفه خونرسانی به بیضه ها را بر عهده دارد) گردش کند و پیچ بخورد، تورشن یا پیج خوردگی بیضه اطلاق می شود. کاهش جریان خون می تواند باعث درد و تورم در بیضه شود. اگر در چندین ساعت اولیه پیچش (۴ الی ۶ ساعت اول) درمان صورت نگیرد، می تواند باعث از بین رفتن دائمی بافت بیضه شود.

❇ درمان جایگزینی تستوسترون (TRT)

برخی از مردان آتروفی بیضه را در طی درمان با تستوسترون تجربه می کنند. چون این درمان سبب توقف تولید هورمون آزادکننده گونادوتروپین(GnRH) می شود. (هورمونی که از هیپوتالاموس ترشح شده و بر هیپوفیز تاثیر گذاشته و باعث تولید هورمون LH می شود.)
بدون وجود GnRH غده هیپوفیز از تولید هورمون لوتئینی کننده (LH) دست برمی دارد و در صورت عدم وجود LH، بیضه ها دیگر تستوسترون تولید نخواهند کرد که در نهایت منجر به کوچک شدن بیضه ها می شود.

❇ استفاده از استروژن یا استروئید های آنابولیک

مکمل های آنابولیک استروئید یا استروژن می توانند اثری مانند TRT روی هورمون ها بگذارند و باعث کاهش تولید تستوسترون شوند.

❇ استفاده بیش از حد از الکل

استفاده بیش از حد الکل می تواند هم باعث کاهش تستوسترون و هم سبب آسیب بافتی شود که هر دو منجر به آتروفی بیضوی می شوند.

تشخیص کوچک شدن بیضه

به منظور یافتن علت زمینه ای ، پزشک از بیمار سوالاتی درباره شیوه زندگی (یافتن عادت های تغذیه ای خاص) و تاریخچه شخصی جنسی می پرسد. سپس با معاینه بیضه ها، اندازه، شکل، بافت و یا سفتی آنها معاینه می شود. بسته به نتایج معاینه، برخی از تست های زیر در خواست می شود:
 • سونوگرافی از بیضه ها
 • آزمایش کامل خون
 • تست سطح تستوسترون

درمان دارویی پروستات

درمان آتروفی بیضه ها

درمان مانند تمامی بیماری های دیگر، بستگی به عامل زمینه ای دارد. اگر آتروفی بیضه به علت عفونت های منتقله جنسی یا دیگر عفونت ها باشد، مصرف یک دوره آنتی بیوتیک نیاز می باشد.
در موارد دیگر مانند استفاده بیش از حد الکل، تغییر شیوه زندگی کمک کننده می باشد. در موارد حاد چون تورشن یا پیچش بیضه، درمان مناسب، جراحی می باشد. اگر چه حالت هایی که باعث آتروفی بیضه می شوند اغلب به راحتی درمان می شوند اما آتروفی به خودی خود همواره برگشت پذیر نیست.
در بسیاری از موارد، درمان زودرس و سریع احتمال برگشت پذیری آتروفی را افزایش می دهد. این مورد در حالت تورشن بیضه بسیار مشاهده می شود. 

توصیه پزشک

برای جلوگیری از آتروفی و کوچک شدن بیضه ها مراجعه به موقع به پزشک و دریافت درمان مناسب در زمان مناسب بسیار ضروری است چرا که در حال حاضر درمان طبیعی به منظور معکوس کردن روند آتروفی و از بین رفتن بیضه ها وجود ندارد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

15+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده چندمدت است تمایلم به میل جنسی کم شده واصلانعوظ بهم دست نمیده وبیضه هام کوچک شدند
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،لطفا با ازمایش هورمونی(LH//FSH//پرولاکتین و تستسترون)به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر sam یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر هفته پیش دچار درد کم در ناحیه بیضه ها شدم ک از سمت کلیه وارد بیضه ها میشد وای درد خیلی خفیف بود ب شکلی ک غیر قابل تحمل نبود و دو سه روزی هم تکرر ادرار داشتم و سونوگرافی مجاری اداری و آزمایش ادرار انجام دادم ک پزشک عمومی و پزشکی ک سونوگرافی میکرد گفتن مشکلی نیست
  خواستم نظر شمارو بدونم.درضمن دو هفته ای هست دچار استرس و اضطراب شدید هستم و اعتقاد داشتن بخاطر همین مسئله ست.نظر شما چیه؟امروز ام حس میکردم بیضه چپم کوچیک شده.نمیدونم تصور ذهنیه منه و بخاطر حساس شدنمه یا چیز دیگ.درضمن بیضه چپم همیشه بصورت افقی و کمی پایین تر و عقب تر از بیضه راستمه.لطفا راهنمایی کنید خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   اگر سونو و ازمایش نرمال بودند اینها تصورات ذهنی شما و ناشی از استرس و نگرانی است
   بی خیال باشید،هر چه بیشتر روی ان فوکوس کنید بیشتر شما را ازار میدهد
  2. تصویر کاربر sam یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   دکتر، سونوگرافی از مجاری ادرار و کلیه بود و از بیضه نبود،نیاز به سونو از بیضه نیست یعنی؟درست از زمانی ک استرس گرفتم این درد شروع شد و نفخ و یبوست هم داشتم وباز دکتر عمومی گفت مشکل گوارشیه و بخاطر استرسه و قبل از اون هیچ سابقه ای در این زمینه نداشتم.حتی گاهی شده روزهایی ک مشغول کار هستم و سرگرم هستم مشکلی ندارم . خیلی استرس دارم ک یوقت مشکلی باشه و بخاطر اینکه ب دکتر مراجعه نکردم حدود دو هفته ای ک ازین قضیه میگذره یوقت خطرناک باشه و تو باروری تاثیر داشته باشه.
  3. تصویر کاربر sam یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   دکتر، سونوگرافی از مجاری ادرار و کلیه بود و از بیضه نبود،نیاز به سونو از بیضه نیست یعنی؟درست از زمانی ک استرس گرفتم این درد شروع شد و نفخ و یبوست هم داشتم وباز دکتر عمومی گفت مشکل گوارشیه و بخاطر استرسه و قبل از اون هیچ سابقه ای در این زمینه نداشتم.حتی گاهی شده روزهایی ک مشغول کار هستم و سرگرم هستم مشکلی ندارم . خیلی استرس دارم ک یوقت مشکلی باشه و بخاطر اینکه ب دکتر مراجعه نکردم حدود دو هفته ای ک ازین قضیه میگذره یوقت خطرناک باشه و تو باروری تاثیر داشته باشه.
  4. تصویر کاربر sam یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سابقه در ضمیمه ی درد بیضه منظورمه ک هیچ زمانی‌نداشتم
  5. تصویر کاربر sam یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   ببخشید دکتر یه سوال دیگ دارم و اونم اینکه دکتر من همیشه از خیلی مدت پیش حس میکنم بیضه هام بزرگ هستن و اندازه طول اونها بین ۵ تا ۶ سانتیمتره.ایا عادیه؟
  6. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،احتمال بسیار زیاد عوارض شما ناشی از استرس است
   برای اطمینان خاطر و رفع استرس میتوانید یک سونوگرافی بیضه و نواحی اینگوئینال ۲ طرفه انجام دهید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر تقی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ازسال ۸۹ تا یکماه پیش متادون مصرف میکردم از یکسال پیش متوجه کوچک شدن بیضه راستم شدم البته ۲۰ سال پیش لوله آورنده اسپرمم را بسته ام .میل جنسی ام بسیار کم شده
  پروستاتم کمی بزرگ شده.۶۱ سال سن دارم
  ۱-علت کدامیک از موارد فوق الذکره
  ۲-برای درمان چه کنم
  قبلا از پاسخ دهی شما بزرگوار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام،بعید هست که بیضه خود بخود کوچک شود و این حاصل تصورات ذهنی شما است
   اما در مورد کاهش میل جنسی بیشترین عامل موثر مصرف متادون است
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . من دوسال پیش متوجه اسپرماتوسل در بیضه راستم شدم و ازش سونوگرافی گرفتم. چند ماهه که خیلی بزرگ شده. هفته گذشته آزمایش آنالیز مایع منی گرفتم که حرکت اسپرم ها 45 درصد بود ولی شکلشون 70 درصد طبیعی بود. چندماهیی هم هستش که قصد بچه دارشدن داریم ولی نمیشه. میخواستم ببینم که آقای دکتر شما چه دستور میدین؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   اسپرماتوسل باعث ناباروري نميشود
   اگر واريكوسل نداريد و همسر شما هم مشكل ناباروري ندارد داروهاي تقويت كننده اسپرم مصرف كنيد
  2. تصویر کاربر مهدی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   بسیار ممنون دکترجان. توی همون سونو نوشته که واریکوسل دیده نمیشه. آقای دکتر از چه دارویی باید استفاده کنم؟ چون سونوی تخمک های خانمم هم مشکلی نداشت
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،متاسفانه تجويز دارو از طريق سايت امكانپذير نيست
  4. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام. در هر صورت من از راهنمایی های شما بسیار ممنونم. خیلی لطف کردین دکتر جان
  5. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   😊
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۴ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ازمایش میشه تفسیر کنید به صورت طبیعی متوانم پدر شوم واریکوسل گرید ۱ دهرم.》》LIquefaction40》《i
  Analyez sperm 214
  》》Normal sperm 19.2%《》
  Head patologe 57.2%
  Neck patloge 49.1%
  Tali patologe 42.2%
  Cytoplasmic droplet 5.8
  Tzi 1.54.مرسی از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا" از ازمايش خود عكس بگيريد و براي بنده ارسال كنيد
  2. تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام.چون واریکوسل گرید ۱ دارم .cllas a 17 بود مورفولوژی ۱۹نگرانم بازم مرسی.

   total sprem 203.4
   semen volume 3
   seman ph 7.5
   vitality 77.9
   sperm count 67.8m.ml
   progressive(A+B) %56.3
   motile (A+b+c)%77.9
   round cell 3_4
   Germ cell 2_3
   wbc 3_4
   rbc 1_2
   normal morphology% 19
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۳ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،ازمايش اسپرم شما خوب هست
   نيازي به جراحي واريكوسل نيست
  4. تصویر کاربر محسن دوشنبه ۳ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،بابت پاسخگوی شما ممنونم.خدا خیرتون بده ❤
  5. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۴ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   😊
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر