منو

علت کوچک شدن بیضه ها چیست؟ [+ درمان]

فهرست مطالب

در این نوشتار به بررسی علل کوچک شدن بیضه در مردان از جمله ارکیت، واریکوسل، پیچش بیضه و …  می پردازیم و روش های درمان آن را بیان می کنیم.

بیضه چیست؟

بیضه ها دو غده واقع در کیسه بیضه و جز سیستم باروری مردانه می باشند. وظیفه اصلی کیسه بیضه یا اسکروتوم، تنظیم دمای اطراف بیضه ها بوده که این کار را به وسیله جمع شدن در پاسخ به هوای سرد و آزاد شدن و رها شدن در پاسخ به هوای گرم انجام می دهد. با این مکانیزم، افراد حس می کنند که بیضه های آنان از حد نرمال کوچکتر و یا بزرگتر شده است.
اگر چه تعریف دقیق آتروفی بیضه، شامل کوچک شدن و کاهش سایز در حجم بیضه ها است نه کیسه بیضه ها. آتروفی بیضه به چندین دلیل می تواند رخ دهد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • صدمه مستقیم
 • بیماری های زمینه ای
 • قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی

علائم آتروفی بیضه

شاه علامت در آتروفی بیضه ها کوچک شدن یک یا هر دو بیضه می باشد، علائم دیگر بر اساس سن بیمار می تواند با آن همراه شود:

❇ علائم پیش از بلوغ

برای افرادی که هنوز به بلوغ نرسیده اند، علائم همراه آن شامل عدم وجود خصوصیات ثانویه جنسی مانند موی صورت، موی عانه، افزایش سایز آلت است.

❇ علائم پس از بلوغ

اگر فرد به بلوغ رسیده باشد علائمی چون کاهش میل و رانه جنسی، ناباروری، کاهش توده عضلانی، فقدان یا کاهش رشد موی صورت، فقدان یا کاهش رشد موی عانه و بیضه های نرم تر از حالت عادی دیده می شود.

کوچک شدن بیضه

علت کوچک شدن بیضه

❇ ارکیت

به التهاب بافت بیضه گفته می شود. شاه علامت در این بیماری، تورم و درد بیضه ها می باشد که می تواند با تب و تهوع همراه باشد. اگر چه در ابتدا تورم بیضه موجب بزرگتر دیده شدن بیضه ها می شود اما ارکیت در نهایت می تواند منجر به آتروفی بیضه شود. دو نوع اصلی ارکیت وجود دارد :
 • ویروسی

به طور معمول به وسیله ویروس اوریون ایجاد می شود. تقریبا یک سوم مردان که پس از بلوغ به اوریون مبتلا شده اند، درگیری به صورت ارکیت را تجربه کرده اند. غالبا ارکیت ویروسی، ۴ الی ۷ روز پس از ابتلا به اوریون رخ می دهد.
 •  باکتریایی

این نوع از ارکیت اغلب به علت عفونت های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک یا کلامیدیا رخ می دهد. در برخی از موارد گزارش شده، از طریق التهاب مجاری ادرار (یورتریت ) یا عفونت منتقله از طریق سوندگذاری یا عبور وسایل جراحی از طریق مجرای ادراری بوجود می آید. از علل دیگر بوجود آورنده آتروفی می توان موارد زیر را ذکر کرد:

واریکوسل خفیف

❇ واریکوسل

به اتساع شبکه پامپینی فرم یا شبکه وریدی بیضوی واریکوسل گویند که به طور معمول بیضه سمت چپ را درگیر می کند و باعث آسیب به لوله های تولید کننده اسپرم در بیضه ها شده و در نهایت بیضه ها کوچک می شوند.

❇ سن

همانند زنان که در سیر سیکل باروری خود به سن یائسگی می رسند و تغییرات هورمونی را تجربه می کنند، برخی از مردان پروسه مشابهی به نام آندروپوز را تجربه می کنند که در آن سطح تستوسترون در بدن کاهش یافته و در نهایت آن، آتروفی بیضه ها رخ خواهد داد.

پیچ خوردگی بیضه

❇ پیچش (تورشن) بیضه

به حالتی که بیضه به دور طناب اسپرماتیک (که وظیفه خونرسانی به بیضه ها را بر عهده دارد) گردش کند و پیچ بخورد، تورشن یا پیج خوردگی بیضه اطلاق می شود. کاهش جریان خون می تواند باعث درد و تورم در بیضه شود. اگر در چندین ساعت اولیه پیچش (۴ الی ۶ ساعت اول) درمان صورت نگیرد، می تواند باعث از بین رفتن دائمی بافت بیضه شود.

❇ درمان جایگزینی تستوسترون (TRT)

برخی از مردان آتروفی بیضه را در طی درمان با تستوسترون تجربه می کنند. چون این درمان سبب توقف تولید هورمون آزادکننده گونادوتروپین(GnRH) می شود. (هورمونی که از هیپوتالاموس ترشح شده و بر هیپوفیز تاثیر گذاشته و باعث تولید هورمون LH می شود.)
بدون وجود GnRH غده هیپوفیز از تولید هورمون لوتئینی کننده (LH) دست برمی دارد و در صورت عدم وجود LH، بیضه ها دیگر تستوسترون تولید نخواهند کرد که در نهایت منجر به کوچک شدن بیضه ها می شود.

❇ استفاده از استروژن یا استروئید های آنابولیک

مکمل های آنابولیک استروئید یا استروژن می توانند اثری مانند TRT روی هورمون ها بگذارند و باعث کاهش تولید تستوسترون شوند.

❇ استفاده بیش از حد از الکل

استفاده بیش از حد الکل می تواند هم باعث کاهش تستوسترون و هم سبب آسیب بافتی شود که هر دو منجر به آتروفی بیضوی می شوند.

تشخیص کوچک شدن بیضه

به منظور یافتن علت زمینه ای ، پزشک از بیمار سوالاتی درباره شیوه زندگی (یافتن عادت های تغذیه ای خاص) و تاریخچه شخصی جنسی می پرسد. سپس با معاینه بیضه ها، اندازه، شکل، بافت و یا سفتی آنها معاینه می شود. بسته به نتایج معاینه، برخی از تست های زیر در خواست می شود:
 • سونوگرافی از بیضه ها
 • آزمایش کامل خون
 • تست سطح تستوسترون

درمان دارویی پروستات

درمان آتروفی بیضه ها

درمان مانند تمامی بیماری های دیگر، بستگی به عامل زمینه ای دارد. اگر آتروفی بیضه به علت عفونت های منتقله جنسی یا دیگر عفونت ها باشد، مصرف یک دوره آنتی بیوتیک نیاز می باشد.
در موارد دیگر مانند استفاده بیش از حد الکل، تغییر شیوه زندگی کمک کننده می باشد. در موارد حاد چون تورشن یا پیچش بیضه، درمان مناسب، جراحی می باشد. اگر چه حالت هایی که باعث آتروفی بیضه می شوند اغلب به راحتی درمان می شوند اما آتروفی به خودی خود همواره برگشت پذیر نیست.
در بسیاری از موارد، درمان زودرس و سریع احتمال برگشت پذیری آتروفی را افزایش می دهد. این مورد در حالت تورشن بیضه بسیار مشاهده می شود. 

توصیه پزشک

برای جلوگیری از آتروفی و کوچک شدن بیضه ها مراجعه به موقع به پزشک و دریافت درمان مناسب در زمان مناسب بسیار ضروری است چرا که در حال حاضر درمان طبیعی به منظور معکوس کردن روند آتروفی و از بین رفتن بیضه ها وجود ندارد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 543 مشاهده پرسش
  سلام بیضه سمت چپ از سمت راست پایین تر است و بعضی اوقات درد دربیضه ها مثل گرفتن و ول کردن در چند ثانیه است
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 508 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.کیسه بیضه م احساس میکنم خیلی آویزون شده وبیضه هام فکر میکنم باد کردن طوری که موقع شلوار پوشیدن دچار مشکل میشم و برای همین شرت تنگ میپوصم و میکشم بالا..دوتا دکتر رفتم یکیش گفت باید عمل کنی و یکی دیگه گفت مهم نیست و یک قرص تجویز کرد و گفت هر وقت درد کرد بخور.نظر شما چی۶؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر دانیال یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  سلام من 18سالمه بیضه سمت راستم تقریبا یک سوم از سمت چپ هستش آیا مشکل خاصی هستش گاهی اوقاط بیضه هام خارش شدیدی می گیرد خیلی ممنون میشم جوابم رادهی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا با جواب سونوگرافی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر منصور پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما،یکسال از عمل وازکتومی بنده گذشته.در بیضیه سمت چپ توده گرانولوما ایجاد شده.در حین ارضا شدن درد شدیدی در بیضیه چپ و قسمت انتهایی مثانه در سمت چپ دارم.تحت درمان نیز قرار گرفتم، اما خوب نشدم.ضمنا از دکتر معالج درباره برگشت وازکتومی سوال کردم.جواب ایشان دز مورد برگشت ۴۰ درصد بود چرا؟درمان مصرفی گاپانتن و قدص ویتامین ب ۱ بود.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 738 مشاهده پرسش
  با سلام
  مصرف شیشه تو کوچکتر شدن بیضه تأثیر داره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،میل جنسی را کم‌میکند اما روی اندازه بیضه تاثیری ندارد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  جوانی هستم 30 ساله از زمان بچگی بیضه هام بیش از حد کوچک بود و از روی خجالت به دکتر مراجعه نکردم حالا که رفتم پیش متخصص و سونو دادم گفتند که شما نابارور هستید میخواستم بدونم آیا راهی وجود دارد که بیضه هام به اندازه نرمال خودش برسه یا نه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مجرد پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده ۲۰ ساله هستم.دکتر بیًه راست و چپ ما هم اندازه است اشکالی ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  پسر ۱۳ ساله ای دارم که یک سال پیش برای کوچکی آلت پیش اورولوژیست بردم و طی دو ماه دو تا تصفه آمپول تستسترون ۲۵۰ تزریق کردن بعد از تزریق تغیر در صدا و علائم بلوغ دیده شد مو های صورت هم بیرون اومده
  میخواستم ببینم آیا این تزریق باعث آتروفی بیضه ها میشه واینکه لازم هست به پزشک مراجعه کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،بسیار بعید است محض اطمینان سونوگرافی بیضه انجام دهید
 • تصویر کاربر AN سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 699 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  الان ۷روز هست که عمل جراحی واریکوسل چپ انجام دادم که باز بیضه چپ از بیضه راست پایینتر هست و دست که پایین بیضه میزنم وریدهای رو حس میکنم که پایین بیضه چپ جمع شدند آیا عمل جراحی بدرستی انجام نشده برام سوال هست که این توده‌های پایین بیضه چیست لطفاًتوضیح بدید آیا مشکلی در آینده دارد یا نه؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر 2448 دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 630 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. من یه مدت از استرویید های آنابولیک استفاده کردم برای باشگاه و انگار بیضه هام از اندازه گذشتش کوچیک تر شدن حتی از hcg هم استفاده کردم اما هنوز کوچیک هستن . خواستم بدونم قابل درمان و میشه به حالت اول برگردن بیضه هام . ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،متاسفانه مصرف اشتباه داروهای فوق سبب این عوارض میشود ابتدا یک ازمایش هورمونی داده و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر