انواع روش های جراحی پروستات و مدت زمان هر یک (از 30 دقیقه تا 3 ساعت)

فهرست مطالب

پروستات غده ای است که در زیر مثانه و در مقابل انتهای دستگاه گوارش (رکتوم) قرار دارد و نقش کلیدی در بخشی از سیستم باروری مردانه که وظیفه تولید مایع حامل اسپرم را دارد، ایفا می کند. در این نوشتار به بررسی انواع روش های جراحی پروستات که برای درمان بزرگی پروستات، سرطان پروستات و کمک به جریان ادراری بهتر مورد استفاده قرار می گیرد، آمده است.

جراحی پروستات به چه منظور انجام می گیرد؟

پروستات غده ای است که در زیر مثانه و در مقابل انتهای دستگاه گوارش (رکتوم) قرار دارد و نقش کلیدی در بخشی از سیستم باروری مردانه که وظیفه تولید مایع حامل اسپرم را دارد، ایفا می کند.

جراحی برای برداشتن کامل یا قسمتی از غده پروستات، پروستاتکتومی نام دارد. شایع ترین علل برای جراحی پروستات، سرطان پروستات و بزرگی پروستات یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات هستند.

آموزش پیش از درمان، اولین قدم در تصمیم گیری برای درمان می باشد. تمام انواع جراحی پروستات می توانند با بیهوشی کامل (که فرد کاملا به خواب رفته و هوشیار نیست) یا بیهوشی از طریق کانال نخاعی ( که نیمه تحتانی بدن را بی حس می کند ) انجام گیرند. پزشک بر اساس وضعیت حاضر بیمار، درباره نوع بی هوشی تصمیم گیری می کند.

اهداف جراحی شامل موارد زیر است :

 • درمان بیماری درگیر کننده
 • حفظ جریان ادراری بیمار (یعنی بیمار به راحتی بتواند ادرار را تخلیه کند)
 • حفظ توانایی نعوظ
 • به حداقل رساندن عوارض
 • به حداقل رساندن درد در قبل، حین و پس از عمل

انواع جراحی پروستات

هدف جراحی پروستات به وضعیت بیماری فرد بستگی زیادی دارد. برای مثال، هدف از جراحی سرطان پروستات، از بین بردن بافت سرطانی  و هدف از جراحی پروستات حجیم شده، حذف بافت پروستات و بازگردانی جریان نرمال ادراری می باشد.

🔔جراحی پروستات به روش باز

🔔پروستاتکتومی باز

این جراحی، جراحی سنتی یا دسترسی باز به پروستات نیز نامیده می شود و برای پروستات های بالای 80 گرم کاربرد دارد. جراح برای برداشتن پروستات و بافت های اطراف، برش بر روی سطح پوست ایجاد می کند. این جراحی حدودا یک ساعت و نیم به طول انجامیده و دو الی سه روز نیز مدت بستری آن می باشد. در کل دو نوع دسترسی اصلی برای جراحی باز وجود دارد:

 • رتروپوبیک

جراح از طریق ایجاد برش از پایین شکم، به پروستات دسترسی می یابد. در بیشتر موارد، تنها پروستات برداشته می شود اما در موارد سرطانی و شک به تهاجم به بافت های اطراف پروستات، برخی از ندول های لنفاوی برای نمونه برداری برداشته می شود.

در صورت یافتن این نکته که سرطان در تمامی بافت های بدن پخش شده است، جراح از ادامه جراحی خودداری کرده و دیگر، بافت های درگیر را خارج نمی کند.

 • روش پرینه ای

در این روش، جراح یک برش بین رکتوم (مقعد) و کیسه بیضه ایجاد کرده و غده پروستات از آن مسیر خارج میشود. اغلب این عمل به دلیل وجود یک بیماری همراه که جراح قادر به انجام روش رتروپوبیک نمی باشد، انجام می گیرد.

در این وضعیت نمی توان غدد لنفاوی و یا لنف نود ها را حذف نمود. زمان جراحی در این روش کمتر از جراحی رتروپوبیک است اما ریسک بالاتری برای ایجاد ناتوانی در نعوظ وجود دارد.

⚠ توجه: در هر دو روش فوق، بیهوشی می تواند عمومی یا از طریق کانال نخاعی و یا اپیدورال باشد.

لاپاروسکوپی با کمک ربات

🔔روش لاپاراسکوپیک

کم تهاجم ترین روش برای دسترسی به پروستات، عمل لاپاراسکوپیک می باشد. این روش که حدودا 2 الی 3 ساعت به طول میانجامد. لازم به ذکر است این روش جراحی هنوز به تحقیقات بیشتری لازم دارد تا در رده ی جراحی های استاندارد قرار بگیرد. دو روش عمده در این جراحی وجود دارد:

 • پروستاتکتومی لاپاروسکوپی

این جراحی مستلزم برش های بسیار کوچک جهت عبور وسایل جراحی کوچک می باشد و محیط داخل بدن به واسطه لوله کوچک که مجهز به دوربین است، دیده می شود.

 • پروستاتکتومی لاپاروسکوپی با کمک ربات

جراح به وسیله یک بازوی رباتیک و مانیتور متصل به دوربین ربات، بدون مداخله دست، عمل را انجام می دهد. بازوی رباتیک، قابلیت مانور و دقت بیشتری را فراهم می کند.

تفاوت چشمگیری بین روش های جراحی های یاد شده، وجود ندارد. اما در جراحی لاپاراسکوپیک با کمک ربات موارد زیر دیده می شود:

 • درد کمتر
 • زمان بستری کوتاه تر
 • زمان بازتوانی سریع تر
 • از دست دادن خون کمتر

همچنین، در روش با واسطه ربات، بهبودی سریع تری در توانایی کنترل مثانه و کاهش زمان بستری در بیمارستان در مقایسه با لاپاراسکوپی معمولی وجود دارد.

جراحی لیزری پروستات 

انواع جراحی پروستات که به تداوم جریان ادراری کمک می کنند

🔔جراحی لیزری پروستات

این جراحی، بزرگی خوش خیم پروستات را بدون ایجاد هرگونه برش در سطح بدن درمان می کند. در این روش ، جراح یک اسکوپ فیبراپتیک را در طول مجرای پیشابراه عبور می دهد. در جراحی لیزری، بافت پروستاتی که مانع جریان نرمال ادرار می شود را توسط لیزر برش می دهند.

🔔جراحی اندوسکوپیک (جراحی لیزری پروستاتturp)

مشابه جراحی با لیزر، هیچ گونه برشی در سطح بدن داده نمی شود. جراح به وسیله یک لوله بلند و منعطف که از نوک الت عبور داده می شود، بخشی از بافت پروستات را برش می دهد. این روش از کم تهاجم ترین روش های جراحی پروستات محسوب می شود.

turp

🔔جراحی هایی که جهت متسع کردن پیشابراه انجام می گیرد

 • برداشتن پروستات از طریق پیشابراه (TURP)

استانداردترین و بهترین روش جراحی برای هیپرپلازی خوش خیم پروستات، برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری (TURP) است. بخشی از پروستات حجیم شده بوسیله یک سیم حلقوی در طی جراحی بریده می شود و این بخش ها به داخل مثانه رفته و در انتهای پروسه جراحی از داخل مثانه تخلیه می شوند. این جراحی حدودا یک ساعت به طول میانجامد و مدت بستری آن یک الی 2 روز می باشد.

 • برش پروستات از طریق پیشابراه (TUIP)

این عمل جراحی شامل برش های کوچکی می باشد که جهت متسع کردن پیشابراه در پروستات و گردن مثانه ایجاد می شود. برای پروستات های زیر 40 گرم استفاده دارد  (روشی تایید شده نمیباشد) و جدودا 30 دقیقه به طول می انجامد.

پس از عمل جراحی چه اتفاقی می افتد؟

پیش از اتمام بی هوشی، جراح جهت خارج شدن راحتتر ادرار از مثانه، سوند فولی را تعبیه می کند. این کاتتر باید به مدت ٥ روز تا یک هفته در مثانه باقی بماند.
بستری پس از جراحی معمولا چند روز بیشتر نبوده اما به طور کلی بیمار می تواند، 24 ساعت پس از عمل در صورت نبود مشکل مرخص شود.

فارغ از نوع عمل جراحی، درد در محل برش برای چند روز باقی می ماند. علائم زیر ممکن است پس از عمل دیده شود:

وجود این علائم پس از چند روز تا چند هفته نرمال است و زمان بازتوانی به نوع و طول مدت عمل، سلامت کلی بیمار و پیروی از دستورات پزشکی بستگی دارد.

عوارض کلی جراحی پروستات

تمامی روش های جراحی ممکن است با برخی عوارض همراه باشد. این عوارض شامل :

 • واکنش به ماده بی هوشی
 • خونریزی
 • عفونت محل عمل
 • آسیب به ارگان ها
 • ایجاد لخته های خونی
 • علائمی که دال بر وجود عفونت است، شامل تب ولرز، تورم یا ترشح از محل برش جراحی
 • مشکلات ادراری: که شامل احساس درد در هنگام ادرار، سختی در ادرار کردن و بی اختیاری ادراری است. این مشکلات خود به خود پس از ٢ هفته تا چند ماه از بین می رود و به ندرت برای همیشه باقی می ماند.
 • مشکل در نعوظ: عدم وجود نعوظ در 8 تا 12 هفته پس از جراحی عادی محسوب می شود. اگر آسیب دیدگی عصبی وجود داشته باشد، شانس مشکلات نعوظ به صورت بلند مدت وجود دارد. برخی از مردان کاهش جزئی طول آلت به علت کوتاه شدگی مجرای پیشابراه را ذکر کرده اند.
 • شانس تجمع مایع در غدد لنفاوی (لنف نود ها) در ناحیه تناسلی یا پاها و یا پیشرفت به طرف فتق کشاله ران محتمل است که می تواند ایجاد درد و تورم کند هر چند هر دو مورد با درمان بهبود می یابند.

چه کارهایی باید پس از جراحی انجام گیرد؟

 • محل زخم جراحی را تمیز نگه دارید.
 • برای یک هفته به هیچ وجه رانندگی نکنید.
 • برای 6 هفته هیچ فعالیت پرانرژی انجام ندهید.
 • حتی الامکان از پله ها استفاده نکنید.
 • از غوطه ور شدن در استخر و سونای آب گرم پرهیز کنید.
 • هر 45 دقیقه نوع نشستن خود را عوض کنید.
 • از درمان های توصیه شده جهت کاهش درد استفاده کنید.
 • همچنین وجود تحرکات روده در 2 الی 3 روز پس از جراحی مهم است. به منظور کاهش یبوست، مایعات بنوشید، فیبر به وعده های غذایی خود اضافه کنید و همچنین فعالیت های ورزشی سبک انجام دهید.
 • جهت جلوگیری از سوزش ادرار و توانایی کنترل هر چه بهتر ادرار از مصرف مواد محرک مثانه مانند فلفل، ادویه، ترشی و تندی اجتناب کنید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی 

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدربزرگ من پروستات داره و 80 گرم هستش و دکتر گفته باید عمل کنه میخاستم بدونم چون سنشون بالاست 84 سالشه چطوری عمل میکنن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام بیشتر بصورت باز(oen)هست
 • تصویر کاربر کریم2 پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  من هیچ مشکلی ندارم فقط PSa خونم بالا است 9.97
  علت چست چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   سلام ممکن است به علت التهاب و یا سرطان پروستات باشد.حتما به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر مهرداد تهامی برای پدرم عمل پروستات وفتق نوشته پدرم قبلاعمل قلب باز کرده و به گفته دکتر قلب ضربان قلبش ضعیف است و احتمالا به گفته متخصص قلب از عمل در نیاد ایا این عمل رو انجام بدیم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   سلام با جراح خود مشورت کنید
 • تصویر کاربر فرشید شنبه ۱۴ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام پدرم از ادرارش خون میومد ووقتی سونوگرافی داد نوشت پروستات بزرگبه ابعاد۳۴*۵۱*۵۲وبه حجم۴۸سی سی بزرگ و هیدردژنی ومثانه جدارهی زخیم ایا نیاز به جراحی دارن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۴ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   سلام خیر دارو مصرف کنند
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  دکتر من میخواستم دوچرخه ایستاده بخرم ولی دوستان گفتند فشار مضاعف وارد میکنه به پروستات,و ملتهبش میکنه,بعد سرچ کردم دیدم هر کی یه چیزی میگه که بدون منبع هستش.
  الان سوالم اینکه کسی که هفته ایی ۴ بار هر بار یک ساعت استفاده کنه ایا برای پروستات مضره؟ایا باعث سرطان پروستات و یا تسریعش میشه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر سلیمان یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام. بیماری هستم 70 ساله بعد از انجام آزمایشات و سونوگرافی مشخص گردید که پروستات بسیار بزرگ شده است و نیاز به عمل جراحی دارم در حال حاضر نیز تکرر ادرار شدید دارم و نمیتوانم ادرار خود را کنترل کنم تا قبل از عمل جراحی چه قرص یا دارویی پیشنهاد میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  پروستات پدر من بزرگ شده و چند روزی هست که جلوی دفع ادرار.ایشون رو گرفته و الان فقط با سون ادرارشون تخلیه میشه و مقداری عفونت وارد خون ایشون شده و عفونت ادراری بالایی هم داره میخواستم بدونم جراحی برای ایشون که سن بالایی هم دارن خطری ندارد سن ایشون 81سال
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام می‌توانند از طریق بی حسی از راه کمر عمل کنند
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  در سونگرافی شوهرم تصویر یک دیفکت به سایز ۶-۵ دیده شده راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام هرنی است
 • تصویر کاربر کرک جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدرم66سالشونه یک ماه پیش عمل قلب باز انجام دادن وبعداز عمل که ازمایش دادن PSA8.63وFREE0.16 میباشدمیخوام نظرتون وبدونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام نیاز به بررسی دارد به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سیما یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  با سلام. همسر من ۵۷سال سن دارند و بعد از انجام آزمایش های متعدد و نمونه برداری پزشک ایشون، تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات دادن. اخیرا دچار مشکلاتی نظیر تکرر ادرار شدن و به ایشون گفتن که باید بخشی از پروستات تراشیده بشه اما همسرم به علت نگرانی از ریسک های این اقدام درمانی مردد هستند. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر