انواع عمل جراحی پروستات (از 30 دقیقه تا 3 ساعت)

آخرین بروزرسانی: 29 آبان 1402

در این مقاله می خوانید
پروستات غده ای است که در زیر مثانه و در مقابل انتهای دستگاه گوارش (رکتوم) قرار دارد و نقش کلیدی در بخشی از سیستم باروری مردانه که وظیفه تولید مایع حامل اسپرم را دارد، ایفا می کند. در ادامه به بررسی انواع روش های عمل پروستات که برای درمان بزرگی پروستات، سرطان پروستات و کمک به جریان ادراری بهتر مورد استفاده قرار می گیرد، پرداخته ایم.

عمل پروستات به چه منظور انجام می گیرد؟

جراحی برای برداشتن کامل یا قسمتی از غده پروستات، پروستاتکتومی نام دارد. شایع ترین علت برای جراحی پروستات، سرطان پروستات و بزرگی پروستات یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات هستند.

آموزش پیش از درمان، اولین قدم در تصمیم گیری برای درمان می باشد. تمام انواع جراحی پروستات می توانند با بیهوشی کامل (که فرد کاملا به خواب رفته و هوشیار نیست) یا بیهوشی از طریق کانال نخاعی ( که نیمه تحتانی بدن را بی حس می کند ) انجام گیرند. پزشک بر اساس وضعیت حاضر بیمار، درباره نوع بی هوشی تصمیم گیری می کند.

اهداف جراحی شامل موارد زیر است :

 • درمان بیماری درگیر کننده
 • حفظ جریان ادراری بیمار (یعنی بیمار به راحتی بتواند ادرار را تخلیه کند)
 • حفظ توانایی نعوظ
 • به حداقل رساندن عوارض
 • به حداقل رساندن درد در قبل، حین و پس از عمل

انواع جراحی پروستات

هدف جراحی پروستات به وضعیت بیماری فرد بستگی زیادی دارد. برای مثال، هدف از جراحی سرطان پروستات، از بین بردن بافت سرطانی  و هدف از جراحی پروستات حجیم شده، حذف بافت پروستات و بازگردانی جریان نرمال ادراری می باشد.

🔔جراحی پروستات به روش باز

🔔پروستاتکتومی باز

این جراحی، جراحی سنتی یا دسترسی باز به پروستات نیز نامیده می شود و برای پروستات های بالای 80 گرم کاربرد دارد. جراح برای برداشتن پروستات و بافت های اطراف، برش بر روی سطح پوست ایجاد می کند. این جراحی حدودا یک ساعت و نیم به طول انجامیده و دو الی سه روز نیز مدت بستری آن می باشد. در کل دو نوع دسترسی اصلی برای جراحی باز وجود دارد:

 • رتروپوبیک

جراح از طریق ایجاد برش از پایین شکم، به پروستات دسترسی می یابد. در بیشتر موارد، تنها پروستات برداشته می شود اما در موارد سرطانی و شک به تهاجم به بافت های اطراف پروستات، برخی از ندول های لنفاوی برای نمونه برداری برداشته می شود.

در صورت یافتن این نکته که سرطان در تمامی بافت های بدن پخش شده است، جراح از ادامه جراحی خودداری کرده و دیگر، بافت های درگیر را خارج نمی کند.

 • روش پرینه ای

در این روش، جراح یک برش بین رکتوم (مقعد) و کیسه بیضه ایجاد کرده و غده پروستات از آن مسیر خارج میشود. اغلب این عمل به دلیل وجود یک بیماری همراه که جراح قادر به انجام روش رتروپوبیک نمی باشد، انجام می گیرد.

در این وضعیت نمی توان غدد لنفاوی و یا لنف نود ها را حذف نمود. زمان جراحی در این روش کمتر از جراحی رتروپوبیک است اما ریسک بالاتری برای ایجاد ناتوانی در نعوظ وجود دارد.

⚠ توجه: در هر دو روش فوق، بیهوشی می تواند عمومی یا از طریق کانال نخاعی و یا اپیدورال باشد.

لاپاروسکوپی با کمک ربات

🔔روش لاپاراسکوپیک

کم تهاجم ترین روش برای دسترسی به پروستات، عمل لاپاراسکوپیک می باشد. این روش که حدودا 2 الی 3 ساعت به طول میانجامد. لازم به ذکر است این روش جراحی هنوز به تحقیقات بیشتری لازم دارد تا در رده ی جراحی های استاندارد قرار بگیرد. دو روش عمده در این جراحی وجود دارد:

 • پروستاتکتومی لاپاروسکوپی

این جراحی مستلزم برش های بسیار کوچک جهت عبور وسایل جراحی کوچک می باشد و محیط داخل بدن به واسطه لوله کوچک که مجهز به دوربین است، دیده می شود.

 • پروستاتکتومی لاپاروسکوپی با کمک ربات

جراح به وسیله یک بازوی رباتیک و مانیتور متصل به دوربین ربات، بدون مداخله دست، عمل را انجام می دهد. بازوی رباتیک، قابلیت مانور و دقت بیشتری را فراهم می کند.

تفاوت چشمگیری بین روش های جراحی های یاد شده، وجود ندارد. اما در جراحی لاپاراسکوپیک با کمک ربات موارد زیر دیده می شود:

 • درد کمتر
 • زمان بستری کوتاه تر
 • زمان بازتوانی سریع تر
 • از دست دادن خون کمتر

همچنین، در روش با واسطه ربات، بهبودی سریع تری در توانایی کنترل مثانه و کاهش زمان بستری در بیمارستان در مقایسه با لاپاراسکوپی معمولی وجود دارد.

جراحی لیزری پروستات 

انواع جراحی پروستات که به تداوم جریان ادراری کمک می کنند

1_ جراحی لیزری پروستات

این جراحی، بزرگی خوش خیم پروستات را بدون ایجاد هرگونه برش در سطح بدن درمان می کند. در این روش ، جراح یک اسکوپ فیبراپتیک را در طول مجرای پیشابراه عبور می دهد. در جراحی لیزری، بافت پروستاتی که مانع جریان نرمال ادرار می شود را توسط لیزر برش می دهند.

2_ جراحی اندوسکوپیک (جراحی لیزری پروستاتturp)

مشابه جراحی با لیزر، هیچ گونه برشی در سطح بدن داده نمی شود. جراح به وسیله یک لوله بلند و منعطف که از نوک الت عبور داده می شود، بخشی از بافت پروستات را برش می دهد. این روش از کم تهاجم ترین روش های جراحی پروستات محسوب می شود.

turp

3_ جراحی هایی که جهت متسع کردن پیشابراه انجام می گیرد

 • برداشتن پروستات از طریق پیشابراه (TURP)

استانداردترین و بهترین روش جراحی برای هیپرپلازی خوش خیم پروستات، برداشتن پروستات از طریق مجرای ادراری (TURP) است. بخشی از پروستات حجیم شده بوسیله یک سیم حلقوی در طی جراحی بریده می شود و این بخش ها به داخل مثانه رفته و در انتهای پروسه جراحی از داخل مثانه تخلیه می شوند. این جراحی حدودا یک ساعت به طول میانجامد و مدت بستری آن یک الی 2 روز می باشد.

 • برش پروستات از طریق پیشابراه (TUIP)

این عمل جراحی شامل برش های کوچکی می باشد که جهت متسع کردن پیشابراه در پروستات و گردن مثانه ایجاد می شود. برای پروستات های زیر 40 گرم استفاده دارد  (روشی تایید شده نمیباشد) و جدودا 30 دقیقه به طول می انجامد.

پس از عمل جراحی چه اتفاقی می افتد؟

پیش از اتمام بی هوشی، جراح جهت خارج شدن راحتتر ادرار از مثانه، سوند فولی را تعبیه می کند. این کاتتر باید به مدت ٥ روز تا یک هفته در مثانه باقی بماند.
بستری پس از جراحی معمولا چند روز بیشتر نبوده اما به طور کلی بیمار می تواند، 24 ساعت پس از عمل در صورت نبود مشکل مرخص شود.

فارغ از نوع عمل جراحی، درد در محل برش برای چند روز باقی می ماند. علائم زیر ممکن است پس از عمل دیده شود:

وجود این علائم پس از چند روز تا چند هفته نرمال است و زمان بازتوانی به نوع و طول مدت عمل، سلامت کلی بیمار و پیروی از دستورات پزشکی بستگی دارد.

عوارض کلی عمل پروستات

تمامی روش های جراحی ممکن است با برخی عوارض همراه باشد. این عوارض شامل :

 • واکنش به ماده بی هوشی
 • خونریزی
 • عفونت محل عمل
 • آسیب به ارگان ها
 • ایجاد لخته های خونی
 • علائمی که دال بر وجود عفونت است، شامل تب ولرز، تورم یا ترشح از محل برش جراحی
 • مشکلات ادراری: که شامل احساس درد در هنگام ادرار، سختی در ادرار کردن و بی اختیاری ادراری است. این مشکلات خود به خود پس از ٢ هفته تا چند ماه از بین می رود و به ندرت برای همیشه باقی می ماند.
 • مشکل در نعوظ: عدم وجود نعوظ در 8 تا 12 هفته پس از جراحی عادی محسوب می شود. اگر آسیب دیدگی عصبی وجود داشته باشد، شانس مشکلات نعوظ به صورت بلند مدت وجود دارد. برخی از مردان کاهش جزئی طول آلت به علت کوتاه شدگی مجرای پیشابراه را ذکر کرده اند.
 • شانس تجمع مایع در غدد لنفاوی (لنف نود ها) در ناحیه تناسلی یا پاها و یا پیشرفت به طرف فتق کشاله ران محتمل است که می تواند ایجاد درد و تورم کند هر چند هر دو مورد با درمان بهبود می یابند.

چه کارهایی باید پس از عمل پروستات انجام گیرد؟

 • محل زخم جراحی را تمیز نگه دارید.
 • برای یک هفته به هیچ وجه رانندگی نکنید.
 • برای 6 هفته هیچ فعالیت پرانرژی انجام ندهید.
 • حتی الامکان از پله ها استفاده نکنید.
 • از غوطه ور شدن در استخر و سونای آب گرم پرهیز کنید.
 • هر 45 دقیقه نوع نشستن خود را عوض کنید.
 • از درمان های توصیه شده جهت کاهش درد استفاده کنید.
 • همچنین وجود تحرکات روده در 2 الی 3 روز پس از جراحی مهم است. به منظور کاهش یبوست، مایعات بنوشید، فیبر به وعده های غذایی خود اضافه کنید و همچنین فعالیت های ورزشی سبک انجام دهید.
 • جهت جلوگیری از سوزش ادرار و توانایی کنترل هر چه بهتر ادرار از مصرف مواد محرک مثانه مانند فلفل، ادویه، ترشی و تندی اجتناب کنید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی 

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر قنواتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 631 مشاهده پرسش
  عمل turbانجام شده (برداشتن توموربوده) اکنون بعدگذشت 18روز تکرار ادار ودردزیاد هنگام ادار دارد سپاسگزارم اگه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا با جراح خود در میان بگذارید
 • تصویر کاربر جمال سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  سلام. ۱۰ روز است پدرم جراحی باز برای برداشت کامل پروستات داشتند.هنوز بیشترین خروجی ترشحات و احتمالا ادرار از طریق درین شکمی انجام میشود. با عمل مجدد و بررسی بیشتر هنوز مشکل کامل برطرف نشده است. مشکل بنظر شما چیست و چکار باید کرد؟؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،احتمالا کپسول پروستات خوب ترمیم نشده است
   یک سی تی سیستوگرافی برای تعیین نشت ادرار از کپسول پروستات انجام دهید
 • تصویر کاربر آرمان دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 358 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر 
  دانشجوی پزشکی (استاجر) هستم از ایلام 
  پدرم (57 سال) برای فشار خون بالا چکآپ انجام داد 
  که در ازمایش 6/4 :PSA TOTA و PSA FREE : ./68 بود 
  حدود 25 سال پیش عمل جراحی باز مثانه انجام داده (تومور مثانه خوشخیم) 
  علائم ادراری-تناسلی نداره 
  از اتند اورولوژیمون که مشاوره گرفتم تامسولوسین و لووفلوکساسین و سلکوکسیب نوشت و گفت بعد از اتمام داروها آزمایشو تکرار کنه و بیاد برای معاینه پروستات... 
  با توجه به ریسک بدخیمی لطفا نظرتون و پلن درمانیو لطف بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام همکار عزیز،تجویز اتند شما درست بوده است
   در اکثر موارد علت بالا رفتن PSA التهاب پروستات(پروستاتیت)میباشد
   بعد از ۳ هفته PSA را مجددا چک‌کنید
   اگر کماکان بالا بودMRI پروستات انجام دهید
 • تصویر کاربر سعیدی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 395 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  پدر بنده به علت تشخیص سرطان پروستات عمل برداشتن پروستات انجام دادند. بعد از یک ماه برای آزمایش PSA مراجعه کردند و الان PSA روی 13 رو نشون میده. قبل از عمل بصورت صعودی بود و در آخرین آزمایششون 7 بود.
  می خواستم بدونم چرا این اتفاق افتاده و درمان پذیر هست؟ چه درمان هایی دارد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،به احتمال زیاد ایسان هنوز بافت باقیمانده سرطانی دارند مه ازمایش بالا است
   اگر در ازمایشات قبل عمل سرطان موضعی بوذه باید رادیوتراپی کنید اگر سرطان همراه با متاستاز بوده است(معمولا به استخوان میزند)درمان هورمونی لازم است
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 333 مشاهده پرسش
  با درود
  جناب دکتر به چه روشی میشه متوجه شد بعد از عمل پروستاتکتومی کامل به روش TURP نسج پروستات به طور ۱۰۰ درصد خارج شده و حتی ذره ای باقی نمانده؟ و آیا اصلا میشود به روش TURP به طور کامل و ۱۰۰ در صد نسج پروستات رو خارج کرد؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،در TURP بافت بزرگ شده پروستات تراشیده میشود پس به هیچ وجه کل پروستات خارج نمیشود
   در عمل باز هست که کل پروستات خارج میشود
 • تصویر کاربر محمودرضا یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 340 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  2 سال تحت نظر دکتر متخصصم نتایج آزمایشم حدود 3 بوده
  آخرین آزمایشی که انجام دادم 11 شده
  از چی می‌تونه باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،در درجه اول عفونت(التهاب پروستات)مطرح است
   ۳ هفته انتی بیوتیک مصرف کنید و سپس مجددا چک‌کنید
 • تصویر کاربر مرادی شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 333 مشاهده پرسش
  باسلام دفعه قبل مزاحم شدم در مورد سونو و ازمایش پروستات پدرم پرسیدم با عدد psa 18.6 فرمودید دارو مصرف بشه دوباره psa چک بشه
  انجام شد و psa جدید 13.3
  روند خوبی هست بنظر شما ؟ برای ادامه باید چکار کرد ؟ با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،با توجه به عدم نرمال شدن ازمايش حتما" نمونه برداري از پروستات انجام شود
 • تصویر کاربر البرز شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 1032 مشاهده پرسش
  التهاب سمینال وزیکول و پروستات داشتم یکماه آنتی بیوتیک و ضد التهاب خوردم کامل رفع نشد و هنوز هم بخشی از روز رو درد خفیف دارم پزشکی که انتی تجویز کرد گفت اگه خوب نشدی باید ماساژ پروستات انجام بدم ولی پزشک دیگر اورولوژی نظرش اینه قرص دیکلوفناک ۱۰۰ به مدت سه ماه استفاده سپس سونوگرافی و آزمایش مجدد و نیازی به ماساژ نیست کدام درسته ؟آیا راه حل دیگه ایی نیست از دست درد خفیف و التهاب راحت شم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،ديكلوفناك فقط مسكن است و رفع كننده التهاب نيست
   ماساژ پروستات همراه با مصرف انتي بيوتيك با دوز كم(سركوب كننده)به مدت ٣ ماه و تغيير سبك زندگي براي شما مفيد است
   لطفا" مقاله بنده راجع به پروستاتيت(التهاب پروستات) را در سايت بنده مطالعه كنيد
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 554 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وادب خدمت اقای دکتر اگر امکان دارد یک نگاهی به نتیجه آزمایش وسونوگرافی اینجانب بفرمائید وراهنمائی بکنید که مشکل بنده چیست پورستات اینجانب سمت راست الت تناسلی درد خفیف دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،اين ازمايش،ازمايش خون است و هيچ ربطي به پروستات ندارد
 • تصویر کاربر مسلم دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 636 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من سی ساله و مجرد هستم حدود سه ماه پیش احساس درد در ناحیه پایین شکم داشتم و کمی درد جزیی در پاهام ، به همین علت به دکتر مراجعه و سونو انجام دادم ک سایز پروستات من 23 cc بود وقتی دکتر متخصصم دیدن فرمودند که التهاب پروستات دارم چون میزان W.B.C در ادرار من 6 بود و من حدود دو ماه هست که سه داروی اوفلوکساسین 200 و هیدروکسی زین و تامسولوسین برام تجویز کردن و مصرف کرده ام یک تایمی جواب میدهد و دردی ندارم ولی بعد از اینکه دارو قطع بشه درد شروع میشه بطوریکه الان درد شدید حالت تیر کشیدن در استخوان های پا دارم و همچنین احساس درد و سوزش در الت تناسلی ....الان تست PSA انجام دادم که میزان آن 1.33 بوده الان این میزان طبیعی هست ؟و نظر شما چیه در مورد این مشکل من؟ باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   ميزان PSA طبيعي است
   شما دچار التهاب مزمن پروستات هستيد نياز به تغيير سبك زندگي و مصرف انتي بيوتيك با دوز كم حداقل به مدت ٣ تا ٦ ماه داريد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر