کرایوتراپی زگیل تناسلی چگونه انجام می شود؟ [+ عوارض]

روش های متنوعی برای درمان زگیل تناسلی استفاده می شوند که یکی از بهترین و موثرترین آنها استفاده از کرایوتراپی است. ضمن این مقاله با چگونگی انجام کرایوسرجری و عوارض آن در زنان و مردان بیشتر آشنا می شوید.

مروری بر درمان با استفاده از روش کرایوتراپی

 • کرایوتراپی (کرایوسرجری) با انجماد به وسیله نیتروژن مایع، زگیل های تناسلی را از بین می برد. پزشک نیتروژن مایع را بر روی زگیل ها و اطراف آن ها اعمال می کند.
 • ابتدا، بافت زگیل به وسیله نیتروژن مایع منجمد شده و سپس دوباره گرم می شود. در صورت نیاز، بافت زگیل مجددا منجمد می گردد. مدت زمان اعمال نیتروژن مایع بسته به پزشک و اندازه زگیل ها متغییر است.
 • اندازه و ضخامت زگیل ها تعیین کننده تعداد و مدت چرخه های انجماد و گرم کردن می باشند. امکان دارد، انجام تا سه دوره درمانی نیاز باشد.
 • بیمار در حین درمان احساس سوزشی خفیف تا متوسط را تجربه می کند.
 • زگیل های تناسلی موجود در میزراه یا مقعد معمولا به بیشترین درمان نیاز دارند، زیرا امکان دارد در درون مجرا قرار داشته باشند.

کرایوتراپی معمولا در کلینیک یا مطب پزشک انجام می شود. همچنین، برای بهتر دیدن بافت غیر عادی، یک ابزار ذره بین به کار گرفته می شود.

بیمارستان درمانی زگیل تناسلی درتهران کجاست؟

برداشتن زگیل تناسلی به روش کرایوتراپی در بیمارستان آتیه توسط متخصص ارولوژی دکتر شهریار ناطق صورت می گیرد. ایشان برای از بین بردن زگیل تناسلی از روش سوآپ کرایوتراپی استفاده می کنند که مزیت آن نسبت به کرایوتراپی این است که به صورت عمقی تر عمل می کند و بیشتر موثر واقع می شود.

موارد مورد انتظار پس از کرایوتراپی

دوره بهبودی به محل و تعداد زگیل های از بین رفته بستگی دارد. التیام یافتن معمولا ۱ تا ۳ هفته به طول می انجامد. پس از درمان امکان دارد موارد زیر به وجود آیند:

 • تحریک پذیری و دردی خفیف یا عضلانی
 • تورم
 • افتادن بافت های مرده
 • تشکیل تاول یا تبخال ها

زنان و مردان

زنان و مردانی که جهت درمان زگیل های تناسلی خارجی تحت فرایند کرایوتراپی قرار گرفته اند، در صورت بروز موارد زیر باید با پزشک خود تماس گیرند:

 • تب
 • خونریزی مداوم
 • ترشحات بد بو یا زرد رنگ که می توانند بیانگر عفونت باشند
 • درد مداوم
توجه: تا هنگام التیام یافتن ناحیه درمان شده و از بین رفتن درد باید از برقراری ارتباط جنسی خودداری کرد.

زنان

پس از انجام درمان زگیل های واژن یا دهانه رحم باید از موارد زیر آگاه بود:

 • امکان دارد، ترشحاتی آبکی به مدت ۱ تا ۳ هفته از واژن جریان داشته باشند.
 • به مدت ۲ تا ۳ هفته باید به جای تامپون از نوارهای بهداشتی استفاده کرد.
 • تا هنگام التیام یافتن ناحیه درمان شده، معمولا به مدت ۱ تا ۳ هفته، باید از برقراری ارتباط جنسی خودداری کرد.

مردان

مردانی که زگیل های تناسلی موجود بر روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا درون میزراه خود را درمان کرده اند، باید تا التیام یافتن آن ناحیه و از بین رفتن درد، از برقراری ارتباط جنسی خودداری کنند.

چرا فرایند کرایوتراپی انجام می شود؟

کرایوتراپی می تواند برای درمان زگیل های تناسلی آشکار، تشکیل شده در نواحی کوچک (مخصوصا در نزدیکی مقعد) و آزار دهنده استفاده شود. این درمان معمولا برای درمان زگیل های تناسلی گسترده به کار گرفته نمی شود.

موفقیت روش فریز کردن چقدر است؟

متخصصان بر این موضوع توافق دارند که کرایوتراپی می تواند در از بین بردن زگیل های تناسلی مفید باشد. در برخی مطالعات، کرایوتراپی تا ۹۰ درصد موارد زگیل های تناسلی را از بین برد. با این حال، زگیل ها می توانند دوباره رشد کرده و ممکن است به بیش از یک جلسه درمانی نیاز باشد.

از بین بردن زگیل ها، عفونت پاپیلومای انسانی (HPV) را درمان نمی کند. این ویروس می تواند بعد از برداشته شدن زگیل ها در حالت غیر فعالی در بدن باقی بماند.

⚠ خطرات استفاده از کرایوتراپی برای درمان زگیل تناسلی

انجام کرایوتراپی عوارض اندکی را به همراه دارد. به وجود آمدن جای زخم یک خطر ناچیز است. تعداد و شدت عوارض جانبی به تعداد چرخه های انجماد و گرم کردن در حین کرایوتراپی و اندازه ناحیه درمان شده بستگی دارند.

مواردی که باید در حین درمان با استفاده از کرایو در نظر گرفت

کرایوتراپی را می توان جهت از بین بردن زگیل های تناسلی خارجی در حین بارداری به صورت ایمن انجام داد. درمان زگیل های تناسلی عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را درمان نمی کند. این عفونت همان ویروس ایجاد کننده زگیل ها می باشد. این ویروس می تواند پس از برداشته شدن زگیل ها در حالت غیر فعالی در بدن باقی بماند. فردی که تحت درمان زگیل های تناسلی قرار گرفته است باز هم می تواند این عفونت را منتقل کند.

کاندوم های لاتکس با اینکه می توانند خطر ابتلا به عفونت HPV را کاهش دهند اما تمامی ناحیه تناسلی را در برابر تماس مستقیم پوستی محافظت نمی کنند.

مزایا و معایب هر کدام از روش های درمانی را باید نسبت به عوارض جانبی و هزینه آن سنجید. در ارتباط با این موارد با پزشک خود مشورت کنید.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترعرض ادب تقریبا دوماهی هستش که یک قسمت از آلتم دانه های خیلی ریزدراومده ونگرانم خواستم بدونم مشکل چیه البته تست قارچ دادم قارچ هم نبود.میخواستم بدونم hsvیاhpvنیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،این دانه ها طبیعی بوده و هیچ ربطی به HSV و یا HPV ندارند
  2. تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنونم لطف فرمودید پس این دانه ها چیه باید چه کارکنم ازچی به وجوداومده؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   واکنشی هستند،مشکلی برای شما ایجاد نکرده و به مرور رفع میشوند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۶ سال سن دارم وقتی میخواهم نزدیکی کنم حس میکنم حوصله ندارم و اگر نزدیکی کنم اکثر موقع ها ناتوانی دارم مثلا اگربین نزدیکی یکم حر بزنیم الت تناسلیم نعوظ خودش رو از دس میده و زود انزالم هستم از موقع دخول تا انزال تقریبا ۳ دقیقه واین دو مسله در زندگیم خیلی اذیت میکنخ
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت درمان به مطب مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر حمید شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   جناب دکتر من تو شهری دیگه ای هستم نمیتونم بیام
  3. تصویر کاربر حمید شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر من در شهر دیگه ی هستم نمیتونم مراجعه کنم
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،مساله شما از طریق سایت حل نمیشود در همان شهر خود به ارولوژیست مراجعه کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام با توجه به اينكه من دچار ويروس hpv نوع ١١ شدم نظره شما درمورد قارچ گانودرما چيست ميگن كلا ويروس رو از بدن دفع ميكند و براي من هم نوع ضعيف ويروس هست پيشنهاد شما چيست دراين مورد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،قارچ گانودرما علیرغم تبلیغات وسیع پایه علمی نداشته و در هیچکدام از مقالات معتبر ذکر نشده است
 • تصویر کاربر Mr دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  جوانی 20ساله هستم که متاسفانه از 12سالگی تا الان نتونستم عادت بده خود ارضایی رو ترک کنم و تکرار این عمل در طی این سال ها موجب درد در بیضه ها و زود انزالی بیش از حد سریع در بنده شده!میخواستم بدونم راهکار درمانتون چیه؟و آیا درمان میشه؟و اینکه کجی آلت چگونه درمان میشه و آیا بر روی نعوظ و حفظش تاثیر داره؟و آیا نعوظ و حفظش بر میزان سرعت انزال اثر گذاره؟در کل برای درمان هر سه حالت باید چیکار کرد و بهترین و موثرترین درمان چیست؟هزینه درمان چه قدر میشه؟و آیا درمان قطعی وجود داره؟و میشه این مشکلات رو برا همیشه رفع کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،برای درمان خود ارضایی به دکتر روانپزشک مراجعه کنید،زود انزالی درمان دارویی دارد کجی الت بسته به میزان و درجه کجی حین نعوظ دارد در صورتیکه کجی بیش از ۳۰ درجه باشد و یا مانع دخول شود جراحی الزامی است
 • تصویر کاربر Mr دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 20سالمع و از 15سالگی متوجه شدم که نقاطی چربی مانند بر روی پایین تنه آلتم دارن شکل میگیرن چون اطلاعی نداشتم فکر کردم طبیعیه و مشکلی نیست اما الان دو ماهی میشه شروع به پخش به سرعت در کل تنه ی آلت (به جر کلاهک)کردن.در صورت نعوظ بزرگ تر بیشتر و بهتر دیده میشن.در صورت تحریکشون باعث خارش شدبد میشن و خیلی عذاب آوره.تمام کیسه ی بیضه رو فرا گرفته ولی آزار دهنده و زشت نیست و مشخص نیست.بر روی آلت که فشارشون میدی مثل یه چیزای چرب و تقریبا پودری ازش خارج میشن.میخواستم بدونم که چطور جلوی بیشتر شدنش رو بگیرم (که خیلی مهمه اینو حتما جواب بدید برام)و وقتی بیشتر نشد به درمان بپردازم.
  در نهایت درمان چطوره؟
  و هزینه درمان چه قدر میشه؟
  (عکس اول که یه غده قرمزتر به نظر میاد آیا زگیل تناسلیه؟)
  1. تصویر کاربر Mr یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   فایل تصویرا ارسال نشد اینجا پیوست زدم.
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،شما زگیل تناسلی ندارید جهت درمان جوشهای چربی زیر پوستی به دکتر متخصص پوست مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فری جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چند روز پیش بعد از اولین رابطه جنسی پرده بکارت پاره شد و.مقدار کمی خونریزی ایجاد شد ولی بعد از اون چند روز پشت سر هم داره در حد متوسط خونیریزی میکنه دلیل لطفا و راهکار
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،لطفا از همکاران متخصص زنان سوال کنید
 • تصویر کاربر مينو شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من ا سال پيش دچار تبخال تناسلي شدم كه مدت چند روز خوب شد به دكتر مراجعه كردم ازمايش دادم گفتن دارم ولي غير فعاله گفتن براي زگيل تناسلي ازمايش بدم كه دادم منفي بود همه ازمايشها موجود هست گفتن اگر نداشتم زگيل تناسلي كه طبق ازمايشات منفي بود بايد تزريق كنم البته براي سرطان رحم هم تست دادم منفي بود شما اين واكسنو دارين و تزريق ميكنيد؟ يا خودم بايد بخرم و تزريق كنيد؟ و اين واكسنو حتما بايد تزريق كنم بهتر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،واکسن را تزریق کنید
   نیازی به تهیه ان نیست،در مطب خود بنده موجود است
 • تصویر کاربر آزادی چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عیدتون مبارک.
  بنده حدود 4 ماهه که سر الت تناسلیم از زیر تغییر رنگ داده به رنگ کبودی(بی روح) دراومده و از اون مدت تا حالا همین جور داره گسترش پیدا میکنه و داره کل سر التمو به از رنگ قرمز به رنگ صورتی یا همون کبودی در می یاره.
  همچنین زیر ختنه گاهم حالت دون دون یا پوست سنگ فرشی مشاهده می شه.
  سومین مورد اینه که سوزش زیر ختنه گاه و داخل مجاری ادراری بدون ادرار کردن نیز پیدا کردم.
  چند بار دکتر پوست رفتم حقیقتا درمانی نیافتم.
  سوزش اذیتم میکنه قرمزم شده اون قسمت هایی که می سوزه.

  تصاویر به پیوست

  خواهش میکنم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،به نظر میرسد مساله شما الرژیک(التهابی)باشد
   داروی ضد حساسیت،ضد التهاب و انتی بیوتیک مصرف کنید
  2. تصویر کاربر آزادی سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام ممنون از پاسختون.
   اولین دوره ----> قرص سیفیکسیم + پماد ضد التهاب
   دومین دوره----> پماد ان ان زدم + پماد ترکیبی + قرص داکسی کین

   پاسخگو نبود و این رنگ پریدگی تقریبا پخش شده در تمام سر التم.
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات